کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وثیقه سنگین در انتظار مشتریان وام خرد

کدخبر:۱۱۹۱۲دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۵:۴۷۲۴۲۵ بازدید

با آغاز پرداخت تسهیلات خرد و افزایش مبالغ وام‌ها، بانک مرکزی نحوه اخذ وثیقه این نوع تسهیلات را در اختیار بانک‌ها قرار داد، بر این اساس دریافت ...

با آغاز پرداخت تسهیلات خرد و افزایش مبالغ وام‌ها، بانک مرکزی نحوه اخذ وثیقه این نوع تسهیلات را در اختیار بانک‌ها قرار داد، بر این اساس دریافت وثیقه‌های سنگین‌تر در انتظار مشتریان وام‌های خرد است.

 

 افزایش میزان وام‌های خرد در حالی به زودی رقم می خورد که بانک مرکزی نحوه دریافت وثایق را بر عهده بانک‌ها گذاشته، این در حالی است که در سال‌های گذشته بانک مرکزی برای نحوه دریافت وثایق تسهیلات خرد بانکی، مصوباتی را به بانک‌ها ابلاغ کرده بود.  این اقدام بانک مرکزی در ابلاغ نحوه دریافت وثایق به دلیل اعترضات مشتریان خرد بانکی و ناهمخوانی وثایق با میزان وام دریافتی صورت گرفته بود اما حال قرار است با عملیاتی شدن وام‌های جدید خرد که مبالغ آن افزایش یافته است، بانک‌ها در دریافت وثایق آزاد گذاشته شوند.این موضوع نگرانی را در مشتریان و متقاضیان وام‌های بانکی به ویژه تسهیلات خرد افزایش می دهد، کما اینکه پیش از این هم با وجود مصوبات بانک مرکزی بانک‌ها بدون توجه به این مصوبات، نحوه دریافت وثایق را تعیین می کردند.


وثایق با مبلغ وام همخوانی ندارد

بسیاری از مشتریان خرد هستند که تا مرحله اخذ وام پیش رفته اند و مرحله تائید پرداخت وام را سپری کرده اند و حتی در برخی موارد سپرده گذاری‌هایی را برای دریافت وام انجام داده اند، اما در مرحله ارائه وثیقه به بانک به مشکل برخورد کرده اند و دریافت وام آنها به بن بست خورده و متوقف شده است.مدیران بانک‌ها در دریافت چنین وثایق سنگینی مطرح می کنند که مطالبات معوق باعث شده است که بانکی ها در دریافت وثیقه ها احتیاط به خرج دهند اما مسئولان بانک مرکزی مطرح می کنند که میزان معوقات بانکی در بخش وام‌های خرد بسیار کم است.در بخش وام جعاله مسکن که به تازگی به ۱۰ میلیون تومان در بانکها افزایش یافته است، در اکثر موارد وثیقه ملکی از سوی بانکی ها دریافت می شود و این وثیقه با میزان وام همخوانی ندارد و به دلیل وضعیت فعلی مسکن، قیمت این وثایق چندین برابر وام دریافتی جعاله است.  


وثایقی که بانک‌ها می‌خواهند

در سایر وام‌ها نیز چنین است. گرچه در وام خودرو، در اکثر موارد این خودرو است که به عنوان وثیقه در رهن بانک خواهد ماند اما ارائه دو ضامن معتبر بانکی، با ارائه فیش حقوق ضامن، گواهی اشتغال به کار و کسر از حقوق مشتری بانکی و ضامن وی، ارائه چک، سفته، سند، ارائه سند ملکی و خودرو، سپرده گذاری در حساب بانکی و غیره از مواردی است که به عنوان وثیقه از سوی بانک‌ها اخذ می شود و مشتریان را ناراضی می کند.

این وثایق در حالی اخذ می شود که به تازگی و با افزایش وام خودرو به ۱۵ میلیون تومان، سقف پرداختی تسهیلات خرد به ۱۵ میلیون تومان افزایش یافته است. براساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار مبلغ افزایش وام های خرد در بخش‌های مختلف چنین است:خريد کالاها و خدمات ضروري از قبيل کالاهاي مصرفي بادوام نو و دست اول از محل توليدات داخلي و هزينه تحصيل، وديعه مسکن و ساير نيازهاي ضروري مشابه حداکثر تا مبلغ ‌۸۰ ميليون ريال.

تسهيلات جعاله تعمير مسکن حداکثر تا مبلغ ۱۰۰ ميليون ريال.
تسهيلات خريد خودرو سواري (توليد داخل) معادل ۶۰ درصد بهاي خودرو و حداکثر به ميزان ۱۵۰ ميليون ريال.
تسهيلات کارت اعتباري بر پايه عقد مرابحه حداکثر تا مبلغ ۵۰ ميليون ريال.
تسهيلات خريد خودرو بابت جايگزيني خودروهاي فرسوده شخصي از محل توليد داخلي معادل ۸۰ درصد بهاي خودرو و حداکثر به مبلغ ۲۰۰ ميليون ريال.

علی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در این زمینه با تاکید بر اینکه اخذ وثایق تسهیلات خرد در اختیار بانک‌ها است، گفت: البته در سال های گذشته مصوباتی داشته ایم که براساس آن تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی با یک ضامن پراخت می شد، اما هم اکنون با افزایش سقف تسهیلات خرد بانک مرکزی توصیه می کند که بانک ها در گرفتن وثایق دقت داشته باشند البته امیدواریم پرداخت تسهیلات راحت تر صورت گیرد.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص اینکه با افزایش سقف تسهیلات خودرو و تسهیلات خرد تعداد متقاضیان افزایش خواهد یافت و آیا بانک ها امکان پاسخگویی به این تقاضا را دارند، تصریح کرد: با افزایش سقف تسهیلات خودرو میزان متقاضیان افزایش می یابد اما پیش بینی هایی شده تا بانک ها عملکرد بهتری در این زمینه در سال جاری داشته باشند، هرچند قرار است نسبت منابع به تسهیلات خرد را در سال جاری افزایش دهند.مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درباره میزان مطالبات معوق تسهیلات خرد، گفت: میزان مطالبات در این بخش بسیار کم است و افرادی که تسهیلات خرد دریافت می کنند اقساط آن را پرداخت می کنند، بنابراین با افزایش سقف تسهیلات خودرو میزان تسهیلات معوق افزایش نمی یابد.


مشتریان بانک‌ها چه می گویند؟

گزارش میدانی از سطح شعب بانک‌ها حاکی از این است که تسهیلات دهی خرد بانک‌ها اغلب در قالب سپرده گذاری انجام می شود و در بیشتر موارد بانک‌ها اعلام می کنند که وام خرد نمی پردازند و فعلا تسهیلات خرد نمی دهند.  

یکی از مشتریان بانکی به خبرنگار ما گفت: دریافت وام از بانک‌ها بسیار سخت شده است و اگر کسی بخواهد از بانکی وام دریافت کند باید چندین بار مراجعه کند و با پیگیری های مستمر بتواند وامی را دریافت کند.  

وی افزود: البته بانک‌های بزرگ تر و بانک‌های خصوصی بزرگ به راحتی وام نمی پردازند و به همین دلیل مردم به سمت بانک‌های کوچکتر و موسسات اعتباری که بعضا مجوز بانک مرکزی را ندارند، می روند و البته این موسسات و بانک‌های کوچک هم فقط در قبال سپرده گذاری وام می پردارند، چه برسد به این که  بخواهد به مرحله وثیقه برسد.

یکی دیگر از مشتریان بانکی به خبرنگار ما گفت: بانک‌ها در دریافت وثیقه ها بسیار محتاط عمل می کنند و تنها در صورتی که مشتری را کامل بشناسند در دریافت وثیقه سختگیری نمی کنند، اما در اغلب موارد مشتریان با مشکل تامین وثیقه مواجه می شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

غلام: 1394/2/2816:44:31،
72
19
براي وام ميلياري چي؟ يه سفارش آقاي X كافيه ديگه؟
هرچي سنگه مال پاي لنگه
فضولی: 1394/2/2818:03:03،
57
18
اگه یه وام 10 میلیونی بخوای بگیری باید هفت خوان رستم و بگذرونی ولی اگه بخوای 3000 میلیارد یا 12000 میلیارد وام بگیری فقط یه رضایت نامه از پدر میخواد , اونوقت بهت میدن
وحید: 1394/2/2817:59:35،
48
19
جالبه....
واسه وامهای میلیاردی از ما بهترون یه سند موتور گازی میارن و کفایت میکنه
اونوقت
واسه وام خرد وثیقه سنگین میگیرند
کارمند تحصیلکرده: 1394/2/2819:10:25،
30
18
"مشتریان بانک‌ها چه می گویند؟" مشتریا چی میگن؟ مگه تاحالا اهمیتی داشته؟ اصل بر عدم اعتماده. اصل بر اینه که ماها نتونیم وام بگیریم تا منابعشون افزایش پیدا کنه و باهاش ساخت و ساز کنن. و به از ما بهترون ، وامهای خرد فقط چند میلیاردی بدن. ماها بدردشون نمی خوریم. فقط دردسرشونو زیاد می کنیم. چیزیم براشون نداریم.ما مردم عادی هیچوقت هیچ حقی نداشتیم.
بی سواد: 1394/2/2906:29:30،
21
22
خدا را شکر که شما تحصیل کرده هستید و همه چیز را بخوبی درک میکنید .
رضا : 1394/2/2820:57:21،
21
19
یه سری به بانک صادرات بزنید ببینید شرایط جدیدشون در بسته اعتباری چیه
امیر علی : 1394/2/2822:12:50،
24
20
نرخ سودهای تسهیلات بانک صادرات ۳۵ درصد تموم میشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
در هنگام عبور از دست‌انداز، پدال ترمز را نگه ندارید
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما