کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هشدار حقوقدانان درباره اقامت و خرید ملک در ترکیه

کدخبر:۱۱۸۷۵یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۲:۲۲۶۴۲۱ بازدید

در سال های اخیر برخی کشورها از جمله امارات، ترکیه و قبرس برای جذب سرمایه و جلب توریست دست به اقداماتی زده اند که وعده اعطای ...

در سال های اخیر برخی کشورها از جمله امارات، ترکیه و قبرس برای جذب سرمایه و جلب توریست دست به اقداماتی زده اند که وعده اعطای اقامت به متقاضیان در مقابل خرید ملک، یکی از آنها است.

حقوقدان ها و کارشناسان در گفت و گو با «روزنامه ایران» هشدار دادند:

* سرمایه های تان را در ترکیه برباد ندهید

داشتن اقامت یکی از کشورهای اروپایی و امریکایی شاید یکی از طلایی ترین آرزوهای مردم کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه باشد. از این رو بسیاری در جست و جوی یافتن راهی برای سفر و اقامت دراین دیار هستند. اما مشکلات از جایی شروع می شود که عده ای سودجو با گستردن دام های گوناگون به دنبال شکار این افراد مشتاق و به عبارتی سر کیسه کردن آنها هستند.

چه بسیار کسانی که برای رسیدن به سرزمین آرزوهایشان سرمایه و اموال و حتی جان خود را از دست دادند و این موضوع دلیلی جز ناآگاهی و بی اطلاعی از قوانین و به عبارتی بی گدار به آب زدن نداشته است. در سال های اخیر اما برخی کشورها از جمله امارات، ترکیه و قبرس هم برای جذب سرمایه و جلب توریست دست به اقدام زده اند که همانا وعده اعطای اقامت به متقاضیان در مقابل خرید ملک است. طبیعی است که چنین پیشنهادی وقتی با وعده پرداخت وام بانکی با سود کم نیز همراه باشد بسیار وسوسه انگیزتر خواهد بود. برای اینکه بدانیم چنین کار پیچیده حقوقی که مستلزم داشتن اطلاعات کافی از قوانین است چگونه از سوی عده ای دلال و فروشنده املاک اجرا می شود ، نظر چند حقوقدان و کارشناس را جویا شدیم که می خوانید.

* ترس از تکرار تجربه تلخ دوبی

بهشید ارفع نیا - دکترای حقوق بین الملل خصوصی- درباره وعده اعطای اقامت در ازای خرید ملک دریک کشور خارجی به «ایران» می گوید: « با توجه به شرایط خاص کشور ما در سال های اخیر بویژه پس از اعمال تحریم ها، رفت و آمد وسفر و دریافت اقامت از کشورهای اروپایی و امریکایی برای ایرانیان بسیار دشوار شده است.

از این رو برخی از ایرانی ها با توجه به اینکه کشورهای ترکیه، قبرس و دوبی شرایط بسیار آسانتری برای سفر دارند برای دریافت اقامت به این کشورها رو آورده اند. از سوی دیگر تبلیغات گسترده شبکه های ماهواره ای که گرفتن اقامت این کشورها را بسیار ساده و با خرید یک ملک هر چند کوچک و حتی با پیش پرداختی اندک امکانپذیر می نمایاند باعث شده شاهد علاقه مندی روز افزون برخی ایرانیان به دریافت اقامت از این کشورها باشیم. در واقع آنها که تعطیلات و پول خود را در ترکیه و قبرس صرف می کردند وقتی با این تبلیغات وسوسه انگیز رو به رو شدند تصور کردند می توانند با پرداخت یک باره مخارج چند بار سفر به ترکیه، هم یک خانه در آنجا بخرند و هم اقامت دائم بگیرند، با خود می گویند این امکان هم فال است و هم تماشا.

بدین ترتیب طبیعی است که به این کار تمایل نشان داده و برای خرید خانه به این کشورها هجوم ببرند.کسانی که رؤیای اقامت، زندگی، تحصیل و اشتغال در کشورهای خارجی را دارند و حالا سفر به این چند کشور را بی دردسرتر می بینند. البته در این میان بحث پیوستن ترکیه به جرگه کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه یورو نیز مهم و تأثیر گذار است. چرا که در صورت بروز این اتفاق ترکیه کشوری اروپایی محسوب شده و کسانی که مقیم این کشور باشند برای سفر به سایر کشورهای اروپایی نیازی به روادید نخواهند داشت.»

این وکیل دادگستری در ادامه برای تصحیح این ذهنیت موهوم اظهار داشت: « رویکرد ناآگاهانه به موضوع خرید ملک در ترکیه، ماجرای تبلیغات گسترده چند سال قبل درباره فروش املاک در کشور امارات بخصوص دوبی را در اذهان زنده می کند. زمانی که ایرانیان برای خرید املاک کوچک و بزرگ مسکونی و تجاری راهی این شهر شدند و در کمترین مدت ممکن قیمت ملک در دوبی به شکل بی سابقه ای افزایش یافت اما این وضع چندان طول نکشید چرا که بر اثر رکود اقتصادی در سطح جهانی، ناگهان قیمت ها پایین آمد و عده زیادی دچار زیان مالی شدید شدند.

از سوی دیگر آنها که به خاطر دریافت اقامت راهی این کشور شده بودند وقتی دریافتند داشتن اقامت امارات تأثیری در گرفتن اقامت کشورهای دیگر ندارد و البته آنها که اقامت گرفته بودند نیز در اقدامی عجیب و البته بی دلیل اقامتشان از سوی این کشور باطل شده است دیگر از خیر این کار گذشتند.

البته غیر از موضوع اقامت، بسیاری از خریداران املاک حتی به ملکشان هم نرسیدند و از آنجا که مورد مربوط به مال غیر منقول واقع در یک کشور خارجی بود طرح دعوا نیز می بایست در محل وقوع مال و طبق قانون همان کشور انجام می گرفت که البته مخارج آن و استفاده از وکیل بسیار گران بود و خیلی ها از پیگیری پرونده هایشان منصرف شدند.»

دکتر ارفع نیا در حالی که قوانین هر کشوری را در رابطه با شرایط دریافت اقامت مختص همان کشور دانسته در ادامه بیان داشت: «اینکه با خرید ملک بتوان اقامت کشوری را دریافت کرد بستگی به قانون آن کشور دارد. به عنوان در مثال در برخی کشورها مثل ایران این قانون به طور کامل بر عکس است یعنی مالک شدن اموال غیر منقول، مشروط بر داشتن اقامت دائم در آن کشور است. اما متأسفانه این روزها هجوم تبلیغاتی که پیر و جوان را وسوسه می کند باعث شده خیلی از افراد که قدرت مالی مناسبی دارند بی آنکه از شرایط آگاه باشند یا حتی ملک را ببینند اقدام به خرید کنند و دچار دردسر شوند.»

* وعده پوشالی اقامت دائم

طبق قوانین کشور ترکیه که از حدود دو سال قبل تغییر کرد امکان فروش ملک به اتباع خارجی و ثبت سند به نام خریدار میسر شده است. اما هرگز از اقامت دائم خبری نخواهد بود و اقامتی که با این روش داده می شود مدت دار و به عبارتی موقتی است.

علیرضا کریمی- مشاور حقوقی نیز در این باره به «ایران» می گوید:«آنچه به خریداران وعده داده می شود این است که با خرید ملک در ترکیه می توانید اقامت دائم بگیرید. حال آنکه طبق قوانین این کشور فقط برای آن دسته از سرمایه گذارانی که با انتقال سرمایه مشخصی به ترکیه، شرکتی به نام خود در این کشور به ثبت می رسانند، مجوز کار صادر می شود و این افراد می توانند با استناد به فعالیت شرکت خود در ترکیه، ملک مسکونی و دفتر کار برای خود خریداری کنند و سپس با استفاده از اقامت بلند مدت، در آنجا ساکن شوند که می تواند به اقامت دائم ارتقا بیابد؛ اما واقعیت این است که بنا به دلایلی این اتفاق هم نمی افتد و با خرید خانه و ملک فقط اقامت موقت یک ساله قابل تمدید اعطا می شود واین موضوع که بعد از پنج سال می توان اقامت دائم و گذرنامه ترکیه گرفت وعده ای پوشالی است!»

* فروش سرقفلی به جای زمین

اما یکی از نکات جالب توجه این است که در ظاهر یکی از شرایط پیوستن کشور ترکیه به اتحادیه اروپا فروش 10 درصد املاکش به خارجی هاست و برای یافتن چنین بازاری چه جایی بهتر از ایران؟

امیر حسام عقبایی – رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران – نیز در این باره می گوید: «شرایط اقامت و دریافت روادید تحصیلی، شغلی و تجاری در هر کشوری متفاوت است و قوانین کشورها تا حدود زیادی با یکدیگر فرق دارد. متأسفانه بیشتر مردم نیز از این قوانین آگاه نیستند و به جای مشورت با یک وکیل و حقوقدان متخصص، فریب تبلیغات دلالان و شرکت های ساختمانی را خورده و در بیشتر مواقع پول و سرمایه خود را بر باد می دهند.»

به گفته وی، نخستین نکته حائز اهمیت که مردم باید بدانند این است که در سایر کشورهای دنیا مسکن به عنوان یک کالای مصرفی تلقی می شود و رویکرد سرمایه ای ندارد. به عبارت دیگر موضوع مسکن در کشورهای اروپایی، امریکایی و حاشیه خلیج فارس مانند ایران نیست و ظرفیت آنها نیز در این مورد با ایران تفاوت دارد. در بسیاری از کشورها از جمله ترکیه مالکیت خانه ها فصلی و کوتاه مدت است. در اصطلاح حقوقی مالکیت افراد در آن املاک «ید دائمی و مطلق» نیست.

این کارشناس حقوق در ادامه گفت: « بیشتر شرکت های ساختمانی و بنگاه های املاک با این تبلیغات به دنبال کسب سود فراوان و فروش خانه و آپارتمان های خود هستند و در این میان از ناآشنایی مردم با قوانین سوءاستفاده کرده و حتی در برخی موارد از فروش مالکیت خانه ها به مردم نیز خودداری می کنند. در واقع بی آنکه خریدار مطلع شود فقط ساختمان و اعیان را به او می فروشند. مانند اینکه فردی فقط سرقفلی یک ملک را می خرد نه زمین را. البته در حال حاضر اتحادیه مشاوران املاک با شناسایی چند بنگاه و دفاتر فروش غیر قانونی املاک در تهران که در کار پیش فروش و معامله ملک در ترکیه بودند اقدام به پلمب این دفاتر کرده و از ادامه فعالیت آنها نیز جلوگیری شده است.»

وی درباره وعده دریافت اقامت در ازای خرید نیز گفت:« فعالان اقتصادی در کشورهای ترکیه و قبرس و امثال این کشورها از آنجا که خرید و فروش املاک بین شهروندان خودشان چندان متقاضی ندارد و در این کار سرمایه گذاری نمی کنند به بازارهای خارجی روی آورده و برای جذب مشتری، وعده های وسوسه انگیزی همانند اعطای اقامت دائم به خریداران می دهند.

متأسفانه در ایران نیز عده ای بنا به دلایل متعدد از جمله اشتغال و اقامت، فریب این تبلیغات را می خورند و بدون مشورت با یک حقوقدان متخصص، سرمایه شان را در اختیار این افراد قرار می دهند و پس از چند ماه وقتی نتوانستند اقامت بگیرند یا اقامتی که به آنها داده بودند باطل شد، تازه متوجه می شوند چه کلاهی بر سرشان رفته است. بنابراین به اعتقاد من این تبلیغات مشابه همان تبلیغاتی است که در شبکه های ماهواره ای برای شامپو، کرم های زیبایی و سایر محصولات پزشکی و بهداشتی می شود. هم اکنون نیز همه می دانند این محصولات غیر بهداشتی و فریبکارانه است، پس خریداری ندارد.»

عقبایی در پایان به مردم توصیه کرد؛ قبل از هرگونه اقدامی برای سرمایه گذاری و خرید خانه در ترکیه یا سایر کشورها با یک وکیل آگاه به قوانین آن کشور مشورت کنند چرا که این امر حتی در ایران نیز یک کار حقوقی است و بدون اطلاع از قوانین ممکن است افراد دچار زیان و خسارت شوند. تصور کنید یک فرد خارجی به ایران بیاید و قصد خرید زمین و ملک داشته باشد حالا اگر کسی از ناآگاهی او سوءاستفاده کند و به عنوان مثال یک زمین یا خانه اوقافی را به او بفروشد که مالکش اداره اوقاف است دچار چه مشکلاتی خواهد شد؟ همین فرضیه به مراتب شدیدتر ممکن است برای یک ایرانی در ترکیه و قبرس و سایر کشورها رخ دهد که البته ماجرا به همین جاها نیز ختم نمی شود. چرا که اگر بخواهد در دادگاه های آن کشور دعوای حقوقی طرح کند و وکیل بگیرد شاید بیش از پولی که برای خرید ملک پرداخته اند باید بابت هزینه های وکالت و دادرسی و... بپردازد که البته نتیجه اش نیز مشخص نخواهد بود.

در این میان شنیدن تجربه تلخ کسانی که به سودای سرمایه گذاری و دریافت اقامت راهی دوبی و ترکیه شده و پس از چند سال شکست خورده و با دست خالی به ایران برگشتند زنگ خطری برای آنهایی خواهد بود که مجذوب تبلیغات وسوسه انگیز شده و هنوز سودای سفر در سر دارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

طالب: 1394/2/2712:10:38،
173
26
راستی چرا مردم اینقدر مشتاق گرفتن اقامت از دیگر کشورها هستند حتی ترکیه یا دبی و ... ؟

مهاجرات از ایران ، گرفتن اقامت در سایر کشورها از چه زمانی در اولویت انتخاب ایرانیان قرار گرفت؟

محمد: 1394/2/2712:32:40،
47
109
فقط ملک توو ایران . جونم ایران
حقیقت: 1394/2/2712:50:34،
51
29
توجه کنید دولت یکاری کرده که هیچکس دیگه سرمایه گذاری نمیکنه تو کشورش
واقع بین باشین انقد ماس ماس که بخاطر خصومت شخصی دادستان محترم 30 هزار نفرو بیکار کرد که پشت پرده بعد 5 ماه به لطف جناب اژه ای مشکل حلش کردنخبر گذارى ﻋﺼﺮ ﺑﻮﺷﻬﺮ،
دقت کنید چیکار کار آفرینان میکنن
ﺑﺎ ﻣﻤﻨﻮﻉ ﺷﺪﻥ ﺗﺒﻠﯿﻐﺎﺕ ﺷﺮﮐﺖ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺑﻪ
ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺩﺍﺩﺳﺘﺎﻥ ﻣﺸﻬﺪ ﺗﺒﻠﯿﻐﺎﺕ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ ﺩﺭ ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎﯼ
ﻋﺮﺑﯽ ﭘﺨﺶ ﺷﺪ .
ﺑﻪ ﮔﺰﺍﺭﺵ” ﻋﺼﺮ ﺑﻮﺷﻬﺮ” ، ﺑﺎ ﻣﻤﻨﻮﻉ ﺷﺪﻥ ﺗﺒﻠﯿﻐﺎﺕ ﺷﺮﮐﺖ
ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ ﺗﺒﻠﯿﻐﺎﺕ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺗﺮﮐﯿﻪ، ﻋﺮﺍﻕ،
ﺍﻣﺎﺭﺍﺕ، ﻗﻄﺮ ﺍﺯ ﺩﯾﺮﻭﺯ ﺁﻏﺎﺯ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ، ﺗﺎ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ ﺑﺎ
ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺷﺮﯾﮏ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﻣﺸﮑﻞ ﻧﻘﺪﯾﻨﮕﯽ ﺭﺍ ﺣﻞ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺗﻌﻬﺪ
ﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﻧﻤﺎﯾﺪ .
ﻻﺯﻡ ﺑﺬﮐﺮ ﺍﺳﺖ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ ﺑﻪ ﺩﻟﯿﻞ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺩﺍﺩﺳﺘﺎﻥ
ﻣﺸﻬﺪ ﺗﺒﻠﯿﻐﺎﺕ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺗﻠﻮﯾﺰﯾﻮﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻣﺘﻮﻗﻒ ﮐﺮﺩﻩ
ﺍﺳﺖ
هلو : 1394/2/2713:20:17،
94
27
ببین با این ملت چیکار کردن تو این چند سال که حاضرن برن تو کشورای مسخره‌ای مثل ترکیه یا دوبی‌ ریسک کنن ملک بخرن که فقط از ایران برن !!!

رضا: 1394/2/2713:31:58،
77
44
دوستان من دارم کارامو میکنم که برم ترکیه/
اینا هم که اینا میگن برای خودشون میگن.
اینا فقط میخوان سرمایه از ایران خارج نشه.
و کلا هر چیزی که برای مردم خوبه بده////....
اقامت موقت میدن که هر سال اگه مشکلی درست نکنی تمدید میشه و بعد از 5 سال که اقامت دایم گرفتی پاسپورت ترکیه هم میگیری...
دوستان ما قشر تحصیل کرده هستیم اینجا بهایی نمیدن به ما. من که میرم چند سال اول سخته ولی بعد تا آخر خوبه///
وطن: 1394/2/2716:30:45،
50
45
هیچ کجای دنیاخانه ادم نمی شود
بابک: 1394/2/2719:38:15،
41
25
هلو جان... دبی، کشور نیست عزیزم. دقت کن!
رام: 1394/2/2815:37:24،
31
32
دوستان من خودم تو فبرس شمالی تو دانشگاه EMU مشغول تدریس هستم
قانون قبرس شمالی مثل قانون ترکیه هست و این قضیه خیلی مهمه که بدونید خرید خونه شاید بعد از 5 سال باعث گرفتن اقامت بدون نیاز به تمدید بشه ولی به هیچ وجه باعث برخورداری از حقوق شهروندی مخصوصا گرفتن پاسپورت از این دروتا کشور نمیشه
حتی کسانی که تو قبرس شمالی خونه میگیرن حق سفر به قسمت جنوبی این کشور رو ندارند چون شهروند محسوب نمی شند
برای گرفتن پاسپورت و حقوق شهروندی قانون به این صورت که باید 5 سال در این کشور بیمه کاری داشته باشی
باز هم تاکید می کنم خرید خونه منجرب گرقتن پاسپورت نمی شه
ناصر: 1394/2/2712:24:56،
78
30
بله کسی که ترک نیست و زبان ترکی بلد نیست بره اونجا اصلا زندگی نمی تونه بکنه چه برسد به خرید ملک. و برخی از ترکیه ایها هم سرکیسش میکنن. طبیعیه ولی برای آذریها بهترین جا هست برای دانشگاه و پیشرفت و کار.خرید ملک هم اگه میخواهید بخرید اصلا از شرکت ایرانی یا نمایندگی نخرید چون برای گرفتن پورسانت خیلی بزرگش میکنن در حالیکه پیش فروشن اکثرا.ولی خریدن واحد آماده مشکلی ندارد و سند قطعی صادر میشه.حالا شما بحث زمینشو میکنی!تا 99 سال کی زندس کی مردست!
ساسان: 1394/2/2713:15:00،
39
58
تشریف ببرید همون بهترین جا !
ارمان: 1394/2/2715:07:16،
37
23
سلام
من هم میخوام برم ترکیه برای زندگی اذری هم هستم خوب هم میتونم ترکیه ای صحبت کنم. الان موندم پول رو چطور منتقل کنم با این که بانک نمیفرسته . بادست هم که نمیشه پوله یه خونه رو برد . لطفا راهنمایی کنید .
مینا: 1394/2/2800:14:56،
33
24
بخر اینجا پول بده به طرف . خودشون انتقال میدن .
حمید: 1394/2/2712:25:15،
80
28
راست میگه ملک نخرید ولی برین استانبول وانتالیا حالشو ببرین
رسول: 1394/2/2712:42:51،
85
26
اقا جان ما جهان سوم هم نیستیم تازه ترکیه جهان سوم شده و ما علاقه مند به کار و زندگی در ترکیه ببینید چی بر سر این مردم امده تو این سه دهه
مراد: 1394/2/2713:18:57،
64
34
درسته ترکیه در این چند سال پیشرفت خوبی داشته ولی در مقابل اروپا و امریکا اصلا رقمی نیست. و میدونید که هر ترک آرزوی دیدن یا ماندن کشور آلمان رو داره. و ما چقدر بدبخت شدیم که به دنبال اقامت ترکیه هستیم. و واقعا آدم دلش برای بعضی از این هموطنها میسوزه که براحتی کلاه سرشون میره.
rezaei: 1394/2/2714:33:20،
58
32
بخاطر تدبیر و سواد مملکت داری دولت مردانمون هست
زور امثال من و شما که به آدمای سیاسی و کله گنده نمیره که یخوایم مملکتمون رو درست کنیم
شدیم تک تک و داریم زورمون رو به خودمون و زندگیمون نشون میدیم که از اینها فاصله بگیریم

احمدی نژاد در 8 سال ریاست جمهوریش خیانتی با نادانی خودش در حق این مملکت کرد که تا 100 آینده هم اثراتش پاک نمیشه
نیما: 1394/2/2715:05:56،
42
18
مرد حسابی خوب اگه در حد اروپا و آمریکا بود که ایرانی جماعت رو اصلا راه نمی داد!
چشم بسته قیب می گی ها
مسعود: 1394/2/2714:03:26،
70
27
روزی روزگاری با پاسپورت ایران می شد به اکثر کشورهای اروپایی سفر کرد. حالا اقامت ترکیه شده آرزو !
فرد: 1394/2/2809:58:37،
25
28
اصلا اینا تو ایران چیزی به نام شهرهای مدرن و های تک نمیشناسند.نمیدونند که تو همین قطر و دوبی شهر سازی برای انسان اینده شروع شده و حتی غرب از احداث ای شهر ها عاجزه...میگند از قدیم ادم از هر چی بدش میاد یا فرار میکنه سرش میاد.این قدر ترکا و عربا رو مسخره کردیم که الان خودمون مسخره مهاجرت به این کشورا شدیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار