کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

برخورد با بانک‌‌هایی که سود کوتاه‌مدت را به 20درصد نزدیک کنند

کدخبر:۱۱۸۷۲یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷:۳۰۲۷۳۹ بازدید

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: اگر بانک یا مؤسسه‌ای نرخ سود سپرده کمتر از یک سال را به سقف ۲۰ درصد نزدیک کند، یا باید زیان کند و یا در عمل ...

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: اگر بانک یا مؤسسه‌ای نرخ سود سپرده کمتر از یک سال را به سقف ۲۰ درصد نزدیک کند، یا باید زیان کند و یا در عمل تسهیلات را با نرخ سود بالاتر از 21 و 24 درصد به متقاضی پرداخت کند، بنابراین بانک مرکزی با هر فعالیتی که مصوبات شورای پول و اعتبار را نقض کند، برخورد خواهد کرد.

 

پیمان قربانی ، در پاسخ به پرسشی درباره افزایش نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت در شبکه بانکی در پی آزادی عمل اعطا شده توسط شورای پول و اعتبار تا سقف ٢٠ درصد و دنباله روی بانکها از موسسات اعتباری غیر مجاز، اظهارداشت: برخی علت افزایش این نرخ‌ها را فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز و دنباله روی بانکها از آنان می‌دانند اما این امر قابل پذیرش نیست چرا که اساسا حوزه فعالیت و میزان ریسک قابل تحمل آنها متفاوت است.


موسسات غیرمجاز سپرده مردم را به بخش‌های پرریسک و پرمخاطره می‌برند

وی افزود: موسسات غیرمجاز منابع خود را در بخش‌های پرریسک و مخاطره آمیز می‌برند و اساسا پول سپرده‌گذاران را به خطر می‌اندازند، بنابراین این مساله نباید دلیل پرداخت سود بیشتر سپرده توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری شود.

قربانی تصریح کرد: اصولا راهکار صحیح در قبال این موسسات، ایجاد آگاهی در عموم نسبت به مخاطرات سپرده گذاری در آنها و احتمال سوخت شدن پول آنها و در نتیجه هدایت مردم به سمت فعالان رسمی بازار پول است. در جنبه نظارتی و حاکمیتی نیز برخورد قاطع با فعالیت این موسسات لازم است که هم حوزه نظارتی بانک مرکزی این عزم را دارد و هم خوشبختانه امروزه وفاق مناسبی در تمامی قوا در مبارزه با این موسسات حاصل شده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه همواره بانک مرکزی هشدارهای لازم را برای سپرده‌گذاری در موسسات غیرمجاز داده است، تصریح کرد: معاونت نظارتی اعلام کرده در مقابل موسسات غیرمجاز قاطعانه ایستادگی می‌کند.

قربانی ادامه داد: تاکید می‌کنم در چنین شرایطی راه‌حل جذب سپرده، دنباله‌روی بانک‌ها از موسسات غیرمجاز نیست، چرا که این موسسات به دلیل عدم پرداخت سپرده قانونی و عدم تبعیت از موازین نظارتی همواره یک قدم فراتر از بانکها حرکت می کنند. راه حل تضعیف و نهایتا حذف آنها از صحنه اقتصاد کشور است.

*ارائه جدول برای نرخ سود کوتاه مدت؛ ساده‌ اما غیررقابتی

وی با اشاره به مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار و دادن اختیار تعیین نرخ سود سپرده کمتر از یک سال به بانک‌ها، گفت: قطعا این اختیار به دنبال خود مسئولیتی بر دوش بانک‌ها قرار می‌دهد؛ بانک‌ها باید در این زمینه مسئولانه و حرفه ای برخورد کنند.

قربانی ادامه داد: برای سیاست‌گذار ساده ترین راهکار این ست که جدول نرخ‌های سود سپرده را به بانک‌ها ابلاغ  و بانک‌ها را هم مکلف به اجرای آن کنند ولی این تصمیم منجر به حذف فضای رقابتی برای کاهش هزینه های اداری و عملیاتی و ارائه خدمات بهتر به مشتریان بانک می‌شود در حالی که شورای پول و اعتبار به دنبال ایجاد رقابت سالم و مسئولانه در بازار پول است.

وی اظهارداشت: با توجه به اینکه در گذشته شاهد بودیم با آزادی عملی که به بانک‌ها در پرداخت نرخ سود داده شد، به دلیل رقابت فزاینده در جذب سپرده، در عمل نرخ سود تسهیلات ( بویژه مشارکتی) افزایش یافت، لذا شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت برای نرخ های سود تسهیلات محدوده هایی معقول و منطقی را تعیین کند. در این راستا نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای حداکثر 21 درصد و حداکثر سود مورد انتظار تسهیلات عقود مشارکتی 24 درصد تعیین شد.معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: بنابراین بانک‌ها با متوسط موزنی که از سود تسهیلات مشارکتی و مبادله‌ای به دست می‌آورند، باید دامنه‌ای از نرخ سود سپرده را تعریف کنند که متضمن تعادل مالی بانک باشد.


دو قید صریح و ضمنی مصوبه شورای پول و اعتبار برای نرخ سود

وی با تاکید بر اینکه در مصوبه شورا، بانک‌ها با دو قید صریح و ضمنی مواجه‌اند، گفت: اولا حداکثر نرخ سود سپرده‌ 20 درصد است و هیچ کدام از سپرده‌‌ها نمی‌تواند بالاتر از این نرخ باشد و قید ضمنی آن این است که بانک‌ها باید به‌گونه‌ای بردار نرخ سود سپرده زیر یکسال را تعیین کنند که سود حاصل از تسهیلات پرداختی پس از کسر هزینه‌ها، تامین کننده آن باشد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی افزود: به عنوان مثال چنانچه متوسط موزون نرخ سود تسهیلات را در یک بانک مفروض23 درصد در نظر بگیریم، با توجه به اینکه که مقداری از آن برای هزینه‌های واسطه گری بانک کسر خواهد شد؛ بنابراین نرخ‌های سود سپرده کوتاه مدت، سه ماهه، شش ماهه و 9 ماهه باید به گونه‌ای تعیین شود که سود تسهیلات آن را پوشش دهد.

وی ادامه داد: با توجه به چارچوب تعیین شده، قاعدتا بانک‌هایی که بردار نرخ‌های سود سپرده کوتاه مدت را به سقف 20 درصد بسیار نزدیک کرده‌اند، در عمل شرایط رقابتی را مخدوش می‌کنند و در صورتی که بردار نرخهای سود سپرده آنها، با نرخهای سود تسهیلات متناسب نباشد و اصول حرفه ای بانکداری در این امر نادیده گرفته شده باشد، معاونت نظارتی بانک مرکزی با اینگونه رفتار برخورد خواهد کرد.

قربانی در واکنش به جمله که بنابراین اگر بانک یا موسسه‌ای نرخ سود سپرده کمتر از یکسال را به سقف 20 درصد نزدیک کند،  یا باید زیان کند و یا در عمل تسهیلات را با نرخ سود بالاتر از 21 و 24 درصد به متقاضی پرداخت کند، گفت: بانک مرکزی می‌خواهد بین بانک‌ها رقابت باشد و بانکی که کارامد تر عمل می‌ کند و هزینه‌های کمتری را متحمل می‌شود، بتواند سود بیشتری به سپرده‌گذار خود بپردازد اما وقتی بانکی برخلاف اصول حرفه‌ای بانکداری این فضای رقابتی را به هم می‌ریزد، در نتیجه مجبور خواهد شد برای پاسخ به تعهدات، یا زیان ده شود و یا نرخ‌های سود تسهیلات را زیر پا بگذارد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی از بُعد نظارت فعالیت بانک‌ها را زیر نظر دارد و با هر فعالیتی که مصوبات شورای پول و اعتبار را نقض کند، برخورد خواهد کرد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه بانک‌ها باید از شرایط رقابتی با رویکردی مسئولانه صیانت کنند، اظهارداشت:  ارائه لیستی واحد برای نرخ سود سپرده‌های زیر یکسال به بانک‌ها و برچیدن فضای رقابتی، ساده ترین راه ممکن و به نوعی پاک کردن صورت مسئله است.

وی با تاکید بر اینکه هدف سیاست‌گذار پولی از این تصمیم ایجاد فضای رقابتی برای افزایش کارایی و کاهش هزینه عملیاتی و واسطه گری در شبکه بانکی بوده است، گفت: در این رویکرد بانکی که بتواند کارآمد تر عمل کرده و هزینه‌های خود را بیشتر کاهش دهد، می‌تواند سود بیشتری به سپرده‌گذار پرداخت کند و در جذب منابع موفق تر باشد.

قربانی تصریح کرد: چارچوب به گونه‌ای مشخص شده که بانک نتواند هر نرخی که می‌خواهد به مشتری پرداخت کند و قطعا باید میزان سود حاصل از تسهیلات پرداختی و هزینه بانک در تعیین بردار نرخهای سود سپرده‌ در بانک مد نظر باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بویینگ: 1394/2/2711:40:42،
89
21
بشین سر جات اخوی . بعضی موسسات ماله یه جاهاییه که بخوای حذفشون کنی اونا تورو از زندگی حذفت میکنند . در ضمن دلیل زدن این همه بانک تو ایران چیه اگه سودا رقابتی نشه؟؟؟ ؟ اگه همه مثل هم باشند پس یه بانک کافیه
طالب: 1394/2/2711:47:04،
31
27
19.97 تخلف هست یا نه ؟
علی: 1394/2/2712:04:14،
40
21
جالبه پس چرا نرخ بهره وام ها را کاهش نمیدن
نماینده های مجلس واقعا نماینده کی هستن؟؟؟؟؟؟؟
یلدا: 1394/2/2713:01:02،
36
24
روحانی مچکریم از این همه تدبیر و امید !!!
رادمهر : 1394/2/2722:57:16،
26
25
من بانک مسکن حساب ممتاز دارم 11 درصد ماهانه روزشمار سود میده هر 6 ماه یکبار هم اگر حداقل موجودیت 24 میلیون باشه 24 برگه بهت اوراق حق تقدم میده من چند روز پیش هم رفتم اوراقم رو گرفتم به قیمت امروز که حساب کردم حدود ماهی 30 درصد سود کردم
چند تا طرح جدید هم که زده یکماهه و دو ماهه و ... هم اوراق میده که من نپرسیدم چون حسابم 6 ماهه هست برید تحقیق کنید خواستید حساب باز کنید از جاهای دیگه بهتره از موسسات هم امن تره
لالاس: 1394/2/2711:55:59،
43
27
همه مشکلات مملکت رو حل کردن فقط مونده کم کردن سود سپرده گذارهای بدبخت
محمد: 1394/2/2712:29:57،
24
49
کی تا حالا سپردگذار بدبخته؟؟؟
حسام: 1394/2/2712:03:08،
42
25
این همه حرفاش ضد و نقیضه. اگه میگی نرخ سود سپرده های زیر یکسال تعیین نشده که رقابت باشی خو هرکس میتونه هر سودی بده اکه قرار باشه اون سودی که شما مد نظرتونه بانک بده پس این چه اختیاری دادید به بانکها برای نرخ سود سپرده های زیر یکسال؟؟ یه جور اختیار صوری میشه و اسما اختیاره در عصل جبر و اجباره
مسئولین یکم سنجیده و پخته صحبت کنن.
حمید: 1394/2/2712:07:42،
48
25
دعوا سر اینه که هیچکس پولش رو توی بانک سپه وملی وصادرات نمیبره ، مجبورن این فیلمها رو بازی کنن چون این بانکهای کلاش دولتی اگه خدا کمک کنه رو به ورشکستگی هستن.
حسام: 1394/2/2712:12:51،
46
18
زمانی که بانکی مثل بانک ملی که فقط 5 تا شعبه تو یه خیابون داره معلومه هزینه اش زیاده در مقابل بانکی مثل پاسارگاد و اقتصاد نوین که تنها 1 الی 2 شعبه تو یک استان دارد. معلومه سود رو بانک مرکزی طوری تعیین کنه که بانکهای مثل بانک ملی و بانک های دولتی بتونن رقابت کنن و الا نابود میشن. کارهای بانک مرکزی همش جانب دارانس.
شهر خيام : 1394/2/2714:54:48،
24
13
برو عمو بشين سر جات
همين الان برخي از موسسه ها دارن روز شمار و با نرخ ٢٨ ٪ ميدن
تازه وقتي سود سپرده ها از بانكاي اصلي كم بشه به همون نسبت مجددأ مردم به موسسه ها با سود بالاتر رجوع ميارن
پس به قول دانشمند ابر شهر ايران
چائ گوره زياد نزن
معني كلمه بالا = در حين چاي خوردن رو مغزت زياد فشار نيار كه مجبور بشي حرف كاراي غير ممكنو بزني
سدید: 1394/2/2716:34:05،
24
24
بابا این حرف ها همش دروغه . دیروز شمال بودم . بانک ÷اسارگاد سود 22 درصد رو شیشه اش زده بود
رضا: 1394/2/2823:21:50،
18
25
ماجرای معوقات بانکی یعقه سفید ها و نور چشمی ها چه شد؟
شرکت داری بانک ها چرا ادامه دارد؟
چرا در بانک های تخت نظارت بانک مرکزی اختلاس صورت می گیرد ولی نه در موسسات؟؟

متاسفانه جناب وزیر فقط مدام از اجبار از کاهش نرخ سود بانکی و موسسات اعتباری می گوید اما دریغ از بازگرداندن پول بیت المال به بانک ها!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار