کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آخرین وضعیت توسعه میدان مشترک نفتی فروزان

کدخبر:۱۱۸۵۲شنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸:۳۹۱۵۴۸ بازدید

بهره برداری از سکوی تولید میدان نفتی فروزان در سال 1395 محقق خواهد شد و این در حالی است که برداشت عربستان از این میدان مشترک ...

بهره برداری از سکوی تولید میدان نفتی فروزان در سال 1395 محقق خواهد شد و این در حالی است که برداشت عربستان از این میدان مشترک اکنون حدود 405 هزار بشکه و حدود 9 برابر برداشت ایران اعلام می شود .

میدان نفتی فروزان یکی از دو میدان نفتی مشترک ایران با عربستان است که همچنان بزرگترین تولید کننده نفت در دنیا به شمار می‌رود. این میدان که در سال 1345 شمسی با ذخیره نفت درجای دو میلیارد و 309 میلیون بشکه توسط شرکت پان آمریکن کشف شد و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با نام میدان نفتی فریدون شناخته می‌شد، با میدان مرجان عربستان مشترک است و برداشت از آن از اوایل دهه 50 آغاز شده است.

بیشترین میزان برداشت ایران از میدان فروزان مربوط به سال 1366 با 180 هزار بشکه نفت در روز بوده است و تا اوایل دهه 80 میزان تولید نفت خام از این میدان به حدود 40 هزار بشکه در روز کاهش یافت و پیش‌بینی ‌شده بود که با توجه به کاهش ضریب تولید از این میدان، میزان تولید فروزان تا سال 1384 به روزانه 20 هزار بشکه کاهش یابد، به همین دلیل اوایل سال 1381 قرارداد اجرای طرح توسعه میدان فروزان در قالب طرح توسعه میدان فروزان و اسفندیار بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) امضا و مدت اجرای پروژه پنج سال و زمان پایان اردیبهشت ماه 1386 تعیین شد. پس از امضای این قرارداد، شرکت پتروایران نیز به عنوان پیمانکار عمومی پروژه انتخاب شد که به منظور اجرای طرح توسعه با کنسرسیوم شرکتهای SLP انگلیس و تاسیسات دریایی ایران قرارداد امضا کرد و قرار شد میزان تولید نفت خام از این میدان مشترک به 65 هزار بشکه افزایش یابد.

اما پس از مدتی شرکت نفت فلات قاره به عنوان بهره بردار اعلام کرد که میدان نفتی فروزان توانایی تولید نفت خام بیشتری را دارد، بنابراین در آن زمان با ایجاد تغییرات تازه در طراحی‌ها و نوع تاسیسات، قیمت پروژه افزایش یافت و به دلیل عدم تصویب افزایش قیمت در شورای اقتصاد، پروژه متوقف، قرارداد اجرای طرح توسعه میدان نفتی فروزان فسخ و اجرای آن به شرکت نفت فلات قاره واگذار شد.

پس از آن شرکت ملی نفت ایران با شرکت سایپم تریون هندی برای توسعه‌ی میدان مشترک نفتی فروزان به توافق رسید و از سوی کارفرمای طرح گفته می‌شد با این قرار‌داد پروژه‌ی توسعه‌ی میدان نفتی فروزان وارد فاز جدید‌تری شده است، اما بعد از همه این اقدامات ،تولید نفت خام این میدان فقط 15 هزار بشکه افزایش یافت و از 65 هزار بشکه به 80 هزار بشکه رسید.

این در حالی است که گفته می‌شود که اگر پروژه با همان ظرفیت و شرح کار اولیه پیش رفته بود، هم‌اکنون نه تنها به توان تولید نفت پیش‌بینی شده رسیده بود، بلکه امکان برداشت از این میدان مشترک که نفت قابل استحصال آن به دلیل افت طبیعی تولید به‌طور سالانه کاهش پیدا می‌کند بیشتر بود.

عملکرد ایران در توسعه‌ی میدان نفتی فروزان در دوره‌ای حتی پای سازمان بازرسی و نظارت کل کشور را به این موضوع باز کرد. تا این‌که طبق مصوبه‌ی اسفند‌ماه سال 1387 هیات مدیره‌ی شرکت ملی نفت ایران، تامین مالی طرح جدید توسعه‌ی میدان فروزان را از روش بیع متقابل به استفاده از منابع داخلی تغییر داد و مقرر شد که تکمیل طرح جدید توسعه‌ی میدان فروزان در مدت زمان 36 ماه انجام شود؛ یعنی باید تا پایان سال 1390 این طرح تکمیل می‌شد.

بر اساس این گزارش هدف از طرح توسعه میدان نفتی فروزان استخراج بیش از 300 میلیون بشکه نفت خام در مدت 25 سال است ضمن آنکه گاز تولیدی از این میدان دریایی، معادل 250 میلیون فوت مکعب در روز، از طریق یک خط لوله زیر دریایی به جزیره خارگ انتقال می‌یابد.

در نهایت طرح توسعه سکوهای این میدان نفتی مشترک به شرکت تاسیسات دریایی واگذار شد و شرکت تاسیسات دریایی برای شتاب بخشیدن در اجرای این پروژه، ساخت عرشه‌های این میدان را به یک شرکت خارجی سپرده است.

در این راستا محمد رضا بهاری،معاون فراساحل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران،گفته که پس از نصب و راه اندازی سکوی دریایی، تولید این سکوی میدان فروزان از اواخر سال 95 یا اوایل سال 96 آغاز می شود.

وی اعلام کرده که سکوی مسکونی این میدان تا پایان سال جاری نصب و برای اواخر فروردین ماه سال آینده آماده بهره برداری می شود، اما سکوی تولید در اواخر شهریور ماه سال 1395 نصب شده واقدامات لازم برای بهره برداری از آن انجام خواهد شد.

معاون فراساحل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی با بیان اینکه ساخت تاسیسات بخش خشکی میدان فروزان در جریان بوده و خط لوله مربوط به آن نیز احداث و جکت ها نصب شده است، خاطرنشان کرد: در سال 1392 کار لوله گذاری این میدان در بخش دریا انجام شده و یک خط لوله یکصد کیلومتری با قطر 24 اینج در کف دریا احداث شده است.

پیشتر سعید حافظی، مدیرعامل شرکت فلات قاره، از آماده شدن دو سکوی میدان نفتی فروزان در سال جاری خبر داد و این در حالی است که بنا بوده اواخر سال گذشته تولید زود هنگام از این میدان محقق شود که این امر در خوشبینانه ترین حالت به اوایل سال جاری موکول شده است.

البته در حالی که توسعه میدان مشترک نفتی فروزان به دلیل نبود منابع مالی کافی مدت طولانی متوقف بوده است، چندی پیش مجری طرح توسعه میدان نفتی مشترک فروزان، از دوبرابر شدن تولید نفت در میدان فروزان تا سال 95 خبر داد و اعلام کرد که برنامه ریزی برای آغاز تولید زودهنگام در این میدان مشترک تا اوایل سال 1394 انجام خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناصر: 1394/2/2612:41:50،
71
32
انرژی هسته ای حق مسلم ماست و ما هیچ چیزی بغیر از آن نمی خواهیم!!( شعاری که توسط ملت عقب مانده ایران در تمام شهرهای ایران داده میشد ولی الان حتی 1 نفر آنرا نمی گوید!!!)
مهدی: 1394/2/2613:52:28،
35
27
یه چیزایی در مورد حرفت نوشتم که ایرانجیب سانسور کرده
علی: 1394/2/2613:13:24،
33
25
خیلی ممنونم که شفاف سازی کردید

چون اصولا مردم حساب و کتاب منابع ملی دستشونه و با جدیت ثروتهای ملی رو دنبال میکنند
علی: 1394/2/2619:55:54،
35
22
گرچه چینیها بهتر از ما حساب منابع ما دستشونه
محمد: 1394/2/2614:31:31،
24
28
عالی بود ممنونم
esa: 1394/2/2614:39:11،
37
13
نمونه بارز عدم برنامه ریزی صحیح
من خودم تو همین شرکت کار میکنم و زیر و بم قضیه رو میدونم
آقایون برای اینکه سفرهای خارجیشون به راه باشه پروژه را به یک شرکت کره ای دادند
اون شرکت هم به تعهداتش عمل نکرده
الانم هم کار را به یک شرکت دیگه بازم تو کره دادند که اون هم تو جمع کردن کار مونده
قبل از این بخشی از کارتو ایران انجام شده بود و کلی هم مواد اولیه خریداری شد ولی متاسفانه کار تعطیل شد و همه اون مواد اولیه ناپدید!!!!!!!!
اخوی: 1394/2/2616:01:30،
41
27
خب دوستان عزیز اگر ما میتوانستیم درست کار کنیم و مسوولین (البته دلسوز برای خود و خانواده خود) خدمتگذار ملت بودند الان ما به جای سعودیها با این حجم برداشت میکردیم. وقتی سیستمی دایم در حواشی و بحران قدم برمیدارد ، عاقبتی بهتر نخواهد داشت .
scorpion : 1394/2/2712:26:45،
35
26
چند ساله خط لوله كشيده شده وقتى به توليد برسه ديگه اون خط لوله پوسيده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار