کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قرض‌الحسنه سنتی اسلامی که در نظام بانکی رنگ باخت

کدخبر:۱۱۸۴۶شنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۷:۱۲۱۲۶۷ بازدید

درحالی که "قرض‌الحسنه" سنتی پسندیده و سفارش شده در قرآن و اسلام است طی سال‌های گذشته شاهد رنگ باختن این مهم در نظام بانکی بوده‌ایم آنهم به دلایل نامعلوم!

مدت‌هاست در نظام بانکی گمشده‌ای وجود دارد که غیبتش بسیار قابل تأمل و البته نگران کننده است هر چند تا چند سال قبل هم هنوز نشانه‌های وجودش پیدا بود.

شاید هنوز خیلی از یاد نرفته‌اند "تبلیغات رنگارنگ بانک‌ها" برای جذب منابع قرض الحسنه آنهم با جوایزی ارزنده از نوع خودروهای لوکس و طلا و ...! آنزمان انتقاد به نوع تبلیغ بانک‌ها بسیار بالا بود آنهم به این خاطر که برخی بانک‌ها بنام قرض‌الحسنه منابع را جذب و در بخش‌های دیگر بکار می بردند.

این اقدامات حجم انتقادات به نظام بانکی را افزایش داد و موجب شد تا شورای پول و اعتبار ضابطه‌ای جدید برای فعالیت بانک‌ها در بخش قرض الحسنه وضع کند.براساس این مصوبه که سال 90 تصویب و از 91 اجرایی شد بانک‌ها برای جذب سپرده‌های قرض‌الحسنه موظف به تاسیس شرکت قرض‌الحسنه و دریافت مجوز از بانک مرکزی شدند. بدین‌ترتیب جذب این نوع سپرده برای هر بانک و هر شعبه‌ای ممکن نبود.

همانطور که در بالا هم اشاره شد ریشه این تصمیم شورای پول و اعتبار آنجا بود که بانک‌ها بخشی از سپرده‌های قرض‌الحسنه را صرف پرداخت تسهیلات با سود بالا می‌کردند؛ حال آنکه طبق قانون باید تمام این سپرده‌ها برای پرداخت تسهیلات قرض‌ا‌لحسنه صرف می‌شد.سیاست مذکور یکی از دلایل مهم کمرنگ شدن نقش قرض الحسنه در نظام بانکی برشمرده می شود هرچند برخی از کارشناسان معتقدند، کاهش جوایز حساب‌های قرض‌الحسنه و به تبع آن کاهش تبلیغات پرداخت جوایز در رسانه‌ها نیز یکی دیگر از دلایل کاهش سهم سپرده‌های قرض الحسنه در سال‌های اخیر است.

رنگ باختن سنت اسلامی قرض الحسنه در حالی در نظام بانکی مشاهده می شود که سپرده‌های قرض‌‌الحسنه در سال 1385 سهمی حدود 11 درصد از کل سپرده‌های موجود در نظام بانکی کشور را داشته است ولی طی سال‌های گذشته این نسبت کم شده و به حدود 6 درصد در سال 92 رسیده است.بد نیست یادآور شد که در سال‌های قبل و پیش از افزایش نرخ تورم و فراتر رفتن آن از نرخ سود بانکی سالانه، مشکلی از نظر جذب منابع قرض‌الحسنه توسط بانک‌ها وجود نداشت و فرایند جذب منابع و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه طبق روال معین انجام شد.

ضعیف شدن نقش قرض الحسنه در نظام بانکی ضمن آنکه موجب شده تا سهم سپرده  های این بخش کم شود موجب شده تا سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها نیز در این بخش به مراتب کمتر از سایر عقود شود.البته مصداق این مهم را می توان در قفل شدن پرداخت تسهیلات طی ماه  های ابتدایی سال 93 و اواخر سال 92 مشاهده کرد آنجا که بانکی‌ها بخاطر نداشتن منابع قرض الحسنه قادر به پرداخت تسهیلات ازدواج نبودند.

و البته این تنها یک بخش از اثرات کاهش سهم قرض الحسنه در نظام بانکی است چراکه طبق سیاست‌های بانکی هر بانک می تواند در قالب قرض الحسنه به نیازهای ضروری مردم از جمله درمان و تحصیل و ... پاسخ دهند.آنطور که کارشناسان اقتصادی و فعالان بانکی معتقدند سیاست‌های دستوری تعیین نرخ سود نیز نقش بسزایی در این مهم داشته است چراکه تغییرات در نوع تسهیلات پرداختی بانک‌ها از زمان اوج گیری تعیین دستوری نرخ سود به وضوح قابل مشاهده است.

آمارهای بانک مرکزی از کاهش 43 درصدی اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه در بانک‌های تخصصی حکایت دارد، براساس همین آمارها، اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه در 9 ماهه سال 1393 ، 43.9 درصد کاهش یافته است.اما در بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه با رشد 29.5 درصدی و در بانک های تجاری سهم تسهیلات قرض‌الحسنه با 6.3 درصد افزایش مواجه بوده است.

جدا از تأثیر اقتصادی کم شدن سهم قرض الحسنه در جامعه باید به یاد آورد که این سنت پسندیده چندین بار در قرآن کریم از سوی خداوند مورد سفارش قرار گرفته است آنجا که در آیه 11 سوره حدید می فرمایند: "مَنْ ذَا الَّذِی یُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَاعِفَهُ لَهُ وَلَهُ أَجْرٌ کَرِیمٌ" به معنای کیست که به خدا وام نیکو دهد (و از اموالی که به او ارزانی داشته انفاق کند) تا خداوند آنرا برای او چندین برابر کند، و برای او اجر فراوان پرارزشی است.

علاوه براین در آیه دیگری از سوره حدید در این باره آمده است: «إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَالْمُصَّدِّقَاتِ وَأَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا یُضَاعَفُ لَهُمْ وَلَهُمْ أَجْرٌ کَرِیمٌ ﴿١٨﴾» مردان و زنان انفاق کننده و آنها که (از این طریق) به خدا قرض الحسنه دهند برای آنها مضاعف می‏شود و پاداش پرارزشی دارند.

همچنین خداوند در آیه 254 سوره بقره در مورد قرض‌الحسنه فرموده« مَّن ذَا الَّذِی یُقْرِض‌ُ اللَّه‌َ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَـَاعِفَه‌ُ لَه‌ُ أَضْعَافًا کَثِیرَة‌ً وَاللَّه‌ُ یَقْبِض‌ُ وَیَبْصُـطُ وَ إِلَیْه‌ِ تُرْجَعُون‌َ» کیست که به خدا قرض نیکو دهد، تا خدا بر آن چند برابر بیفزاید؟ خداست که تنگدستى دهد و توانگرى بخشد و شما به سوى او باز گردانده میشود.

با توجه به اهمیت غیرقابل انکار قرض الحسنه در رفع نیازهای ضروری افراد نیازمند و تأثیر آن بر زندگی این افراد ضروری است که شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی به فکر راهی برای تقویب و ایجاد جاذبه برای بانک ها و مردم نسبت به حضور فعال در این مهم باشند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نگرش: 1394/2/2608:35:40،
30
8
قرض دهی بدون سود و برای یاری که از پیش از اسلام در دنیای ایران و روم بوده به ویژه در ایین میتراییسم ایرانیان. اما خب شدت و تاکدیش به این اندازه نبوده
hamed: 1394/2/2609:07:22،
21
6
الان بیشتر رفتن به سمت قرض الپس نده. نوع سنتش برای ماها مشخص نیست.
کافر: 1394/2/2610:44:51،
29
7
چگونه است که هنگام گرفتن پول از مردم یاد قران وایه های ان میفتن اما اگر بدبختی به چندر قاز پول نیاز داشته باشه وبه بانک مراجعه کنه خبری از اسلام وسنت وقران نیست انگار که در قرن جاهلیت هستیم
محمد: 1394/2/2610:56:14،
16
5
سلام این مطلب دلایلی مختلفی دارد1مردم ندیدندکه قرض الحسنه بازگشتش به خود مردم باشد بلکه جایی دیگه صرف میشه2خود بانک ها دوست نمیدارند مردم حساب قرض الحسنه باز کنند وبرای مردم جدیداحساب جاری بدون دسته چک باز میکنند چرا دیگه در مورد حساب های جاری نه به بانک مرکزی ونه به مردم نباید جواب بدندو نه قرعه کشی میخواهد و دلایلی دیگه هم هست چون زیاد میشه نمیگم در واقع سانسور میشود....
رضا: 1394/2/2611:05:24،
41
7
پدر من فبلا پول مهمی در یکی از صندوقهای قرض الحسنه برای حل مشکلات هم محلی ها گذاشته بود ولی وقتی شنید هیئت امنا صندوق با پولش معامله املاک میکنند و 20 درصد نزول از مردم که بندرت وام ناچیزی به انها میدادند میگیرند پولش را با مکافات از صندوق برداشت و دیگر عطای کمک را به لقایش بخشید .
*فرزاد: 1394/2/2611:21:23،
36
7
واقعا واسه من چند وقته سواله که اگه دولت بزور نرخ سود رو کاهش نمیداد ینی بانکها ضرر میدادن تا سود به مشتری هاشون پرداخت کنن ؟‌ جوابش مشخصه : نه!
پس الان که سود کم شده بیشتر گیرشون میاد ... از همون منابع هم اومدم وام ها رو زیاد کردن.... ینی انگار ما ملت خودمون به همدیگه وام میدیم !!! عین برره !!!!!!!
123: 1394/2/2612:18:28،
21
5
بنده 1 میلیون تومان در قرض الحسنه بانک ملت دارم و حلال نمیکنم کسی را که پول منو در جایی غیر از قرض الحسنه اسلامی بکار گیرد
محسن: 1394/2/2614:02:32،
20
5
سیستم بانکی ما فقط اسمش اسلامیه.الان تو کشورهای اروپایی و پیشرفته و به قول ما کفار نرخ سود تسهیلات 2 درصد و3درصده ولی ما 25 و27 و32 درصد.20 میلیون گرفتم خیر سرم یه کار واسه خودم درست کنم ،بازپرداختش 31.500000 این یعنی قرض الحسنه واقعی.بعد 10 ماه پول دستم اومد گفتم یع جا پس بدم و خلاص بشم گفتن باید 28 میلیون بدی.خدایا اگه نزول میگرفتم اینقدر نمیشد.میگن ما اول سودمون رو میگیریم بعد اصل وام شروع میشه.یعنی من این ده ماه هرجی قسط دادم فقط سود حساب شده.خدایا به دادمون برس...له شدیم
احسان♡: 1394/2/2617:04:49،
18
6
به خدا قسم اگه دروغ بگم بانک ملت وام قرض الحسنه 100 ملیون میده به کارمنداش البته!
شفیع: 1394/2/2622:07:31،
15
6
البته با سود x%-.5 میلیونش رو میذارن ته حساب از سود اون پنج میلیون که25 درصده قسط های وام رو پرداخت میکنن.بازپرداخت 30 ساله .اگه بمیرن با بازنشسته هم بشن دیگه بازپرداخت تموم میشه.همکلاسی داشتم دانشگاه تحت پوشش کمیته امدادبوده.الان چند ساله کارمند بانک شده.یه زن گرفت ،مهرش رو داد طلاق داد.زن دوم رو گرفته یه خونه داره 150 متر زیربنا.پژو پارس صفر زیر پاشه حالا حسابای بانکیش رو نمیدونم چقدر داره دیگه... اونوقت من مهندس معمار پایه 2 نظام مهندسی،یه شرکت پیمانکاری هم دارم ولی با این وضعیت کنونی فقط یه ماشین قسطی دارم بخدا
باوجدان: 1394/2/2700:09:48،
19
6
20 سال پيش كارمندان بانكها خيلي هم راحت زندگي نمي كردند .اما حالا با اين اقتصاد بانك محور چه كيفي مي كنند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار