کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
نیسان
تاپیک شاپ

بهای اجاره و فروش مسکن در کلان شهر شیراز + جدول

کدخبر:۱۱۷۸۵سه شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۲:۵۲۸۲۴۸ بازدید

عدم نظارت دقیق بر قیمت گذاری مسکن چه برای رهن و اجاره و چه برای فروش، بازار مسکن شیراز را دچار تب تندی کرده که نیاز جدی ...

عدم نظارت دقیق بر قیمت گذاری مسکن چه برای رهن و اجاره و چه برای فروش، بازار مسکن شیراز را دچار تب تندی کرده که نیاز جدی به پاشویه دارد، پاشویه ای که با اجرای طرحی مبنی بر نرخ گذاری کارشناسان مسکن، می توانست منجر به کاهش قیمتهای این بخش شود اما هیچوقت اجرا نشد.

اجاره بهای مسکن در شهر شیراز این روزها به یک ارکستری تبدیل شده است که هر نوازنده ای ساز خودش را می زند و هر تنظیم کننده ای آنگونه که می خواهد نت ها را کنار هم ردیف می کند.

با نگاهی اجمالی به نرخ اجاره بها در محله های متفاوت کاملا مشخص است که نرخ مسکن تابع قانون و نظارت خاصی نیست و یک بی نظمی عجیب بر نرخ ها حاکم است.شاید شیراز تنها شهری است که اجاره بهای یک خانه در جنوب شهر از اجاره بهای یک خانه در بالای شهر می تواند گران تر باشد و یا قیمت یک خانه در جنوب شهر برایر با قیمت رهن یک خانه در شمال شهر باشد.عدم نظارت دقیق بر قیمت گذاری مسکن چه برای رهن و اجاره و چه برای فروش دغدغه بزرگی برای خانه به دوش ها شده است، برای کسانی که باید سال به سال محل سکونت خود را بر حسب جبر معیشتی تغییر دهند و شاید زمان آن رسیده که تب بالای مسکن را در شیراز پاشویه دهیم.


مالکانی که به هیچ صراطی مستقیم نیستند

حسین آزادی مشاور یک دفتر مشاور املاک در مرکز شهر گفت: مالکان منازل مسکونی به هیچ صراطی مستقیم نیستند، هر چه از شرایط نامطلوب معیشتی مردم با انها صحبت می کنیم باز هم زیر بار نمی روند.

وی ادامه داد: بدتر از همه اینکه در گذشته رهن پایین و اجاره بالا بود اما حالا اکثر مالکین رهن و اجاره بالا می گیرند.

این مشاور املاک یادآورشد: چه مالکی که دارای چند ملک مسکونی است و چه مالکی که یک حانه برای اجاره دادان دارد زیر بار کاهش نرخ اجاره نمی روند، اولی می گوید میوه که نیست خراب شود و دومی هم معتقد است اجاره این ملک هزینه زندگی آنهاست.
 

افزایش قیمت اجاره در شیراز غیر منصفانه و غیرمنطقی

حسین محمدی دیگر مشاور املاک در جنوب شهر می گوید: فکر نمی کردم در یک مدت کوتاه اینقدر سقف اجاره و رهن منازل بالا برود، درسته است که الان فصل تغییر و تحول و اسباب کشی است اما متاسفانه اکثر مراجعه کنندگان آن منزلی را که دوست دارند نمی توانند انتخاب کنند.

وی گفت: متاسفانه افزایش قیمت اجاره در شیراز غیر منصفانه و غیرمنطقی است.

محمدی یادآور شد: منزل دو خوابه در یکی از نقاط مطرح شهر تا سال قبل حدود 10 میلیون ودیعه با ماهی حدود 800 هزار تومان اجاره داده می شد اما این رقم در حال حاضر به 50 میلیون ودیعه با ماهی حدود یک میلیون و 200 هزار تومان اجاره افزایش پیدا کرده است.

این مشاور املاک گفت: متاسفانه اکثر مالکین می گویند ملک مسکونی ما را فقط به زوج جوان و بدون بچه اجاره بدهید چونه بچه ها ملک را خراب می کنند.

 نرخ رهن و اجاره آپارتمان 2 خوابه در شهر صدرا واقع در شمال شهر شیراز از رهن 3 میلیون با اجاره 400 هزار تومان شروع شده و تا رهن 30 میلیون تومان با 200 هزار تومان اجاره ادامه دارد در صورتی که ملک مشابه در نقاط شمال و شمال غربی شهر شیراز همچون  معالی آباد، فرهنگ شهر، چمران و... از رهن 20 میلیون با اجاره 900 هزار تومان شروع شده و تا رهن 70 میلیون تومان با 2 میلیون تومان اجاره ادامه دارد. این در حالی است که مورد مشابه در جنوب شهر از جمله سرداران، مدرس، شریف آباد نرخ از رهن 5 میلیون با اجاره 500 هزار تومان شروع شده و تا رهن 40 میلیون تومان با 400 هزار تومان اجاره ادامه دارد.

همچنین چنین اپارتمانی در محدوده مرکز شهر همچون چهار راه 15 خرداد، سینما سعدی، حافظیه، جمهوری و ... از 50 الی 70 میلیون تومان رهن کامل شروع شده و تا رهن 60 میلیون تومان با 400 هزار تومان اجاره ادامه دارد.

بر اساس پیگیری خبرنگار ما قیمت فروش منزل نیز در شمال و شمال غرب شیراز از جمله مناطقی همچون فرهنگ شهر، معالی اباد، برای یک آپارتمان دوخوابه 125 متری، حداقل 525 میلیون تومان برآورد شده است ضمن اینکه یک آپارتمان143 متری در خیابان ستارخان شیراز توسط مالک یک میلیارد و 144 میلیون تومان (متری هشت میلیون تومان) قیمت گذاری شده است.

آپارتمانی با متراژ 125 متر در خیابان هایی همچون بلوار مدرس، سرداران ، آزادگان و کوی زهرا حداقل 275 میلیون تومان برآورد شده است. این در حالی است که منزلی با مساحت 209 متر و زیربنا 135 متر در بلوار امیرکبیر یکی از نقاط متوسط شهر 660 ميليون تومان توسط مالک قیمت گذاری شده است.

حال سئوال این است با حقوق کارگری و کارمندی چقدر زمان طول می کشد تا یک نفر بتواند خانه ای در جنوب شهر شیراز بخرد.

چنین رقم های نجومی باعث شده متقاضیان کم درآمد و قشر آسیب پذیر به منازل های اجاره ای اطراف و حاشیه شهر مراجعه کنند و بعضا به جای خانه 3 خوابه با توجه به تعداد فرزندان به منازل با مقیاس کوچکتر و تعداد اتاق های کمتر روی آورند.

وضعیت خرید و فروش مسکن در شیراز

عدم مهار سرمایه های مردم نه تنها باعث ایجاد اشتغال کاذب می شود بلکه باعث می شود این پول ها بعضا به سمت مسکن برود و در این حوزه اختلال ایجاد کند.وقتی یک سری سرمایه های سرگردان و بی حساب و کتاب به سمت خرید و فروش مسکن برود نتیجه گرانی قیمت مسکن و در نتیجه بالا رفتن بی مهابای نرخ فروش مسکن می شود.

سرمایه گذاری در بخش تولید مسکن با کیفیت مناسب و ارزان قیمت که باعث اشتغال زایی نیز می شود قابل تحسین است ولی پول های سرگردان که به سمت دلالی مسکن می رود نتیجه ای به جز تورم را نیز در بر نخواهد داشت ضمن اینکه این دلالی مسکن فقط بین واسطه ها است و در نهایت مصرف کننده واقعی متضرر می شود. دولت باید با حمایت از مواد اولیه ساخت مسکن به گونه ای از سرمایه گذاران این حوزه حمایت کند که قیمت تمام شده مسکن به قشر دیگر جامعه آسیب نزند.امروز دیگر نمی شود با چند وام و جمع و جور کردن حقوق کارمندی حتی در حاشیه شهر هم خانه خرید با این روند عده ای دارای چندین منزل مسکونی و عده ای دیگر بی بهره از این نیاز اساسی خواهند ماند.

 

قیمت خانه در شهر شیراز

 آدرس

   متراژ   

  سن‌بنا   

   قیمت واحد(تومان)   

 فرهنگ شهر

140

نوساز

4.000.000

 قدوسی غربی

140

2

4.500.000

 محلاتی جنوبی     

125

4

4.000.000

 همت شمالی

150

-

4.300.000

 باهنر شمالی

210

نوساز

2.700.000

 بلوار تندگویان

137

نوساز

2.000.000

 بلوار گلستان - 4 راه ادبیات 

155

3

2.650.000

 فخر آباد

150

6

2.300.000

 فاز 2 صدرا

99

2

1.200.000

 بلوار پاسارگاد

116

5

1.900.000

 ستارخان

180

5

4.500.000

 بلوار بعثت

115

3

3.700.000

 بلوار دانش

96

4

1.650.000

 شهرک فرزانگان - نارنج

100

4

1.800.000

 نیایش

200

2

6.000.000

 
میانرود - شهرک برق
 
200 11 1.600.000اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا