کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

كسری بودجه با وجود درآمد چند هزار ميلياردی + جدول تعرفه

کدخبر:۱۱۷۱۷دوشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۱:۱۲:۳۷۲۸۶۷ بازدید

نمي‌توان به طور دقيق گفت كه صدا وسيما هر سال از آگهي‌هاي تبليغاتي چقدر درآمد دارد گرچه برآوردهاي مختلفي در اين باره وجود دارد. پخش آگهي‌‌ ...

 نمي‌توان به طور دقيق گفت كه صدا وسيما هر سال از آگهي‌هاي تبليغاتي چقدر درآمد دارد گرچه برآوردهاي مختلفي در اين باره وجود دارد. پخش آگهي‌‌هاي تبليغاتي بي‌شمار با تعرفه‌هاي بالا به خودي خود خبر از درآمدهاي نجومي در اين بخش مي‌دهد. در همين خصوص بود كه هنگام پخش بازي‌هاي جام جهاني فوتبال در سال گذشته، درآمد صداو سيما از پخش اين بازي‌ها به صورت گسترده خبرساز شد.

در آن زمان اعلام شد كه شبكه يك سيما تنها از محل پخش اين بازي‌ها حدود 200ميليارد تومان درآمد كسب كرده است. اين درحالي است كه مسوولان صداوسيما همواره از كسري بودجه و كمبود منابع مالي نالان هستند و براي افزايش بودجه به دولت فشار مي‌آورند.

تبليغ كالاها و اجناس مختلف از تلويزيون كه در سال‌هاي نخست بعد از انقلاب محدود شده بود در دهه 60 جاني دوباره پيدا كرد و تنها به قبل از شروع سريال‌هاي دو شبكه محدود مي‌شد. اما حالا پخش آگهي‌هاي تبليغاتي چه از لحاظ زمان پخش و چه از بعد نوع آگهي كاملا تغيير كرده و بي‌شباهت به شبكه‌هاي ماهواره‌يي نيست. از تبليغ جواهرات گرفته تا چيس و پفك و آموزشگاه‌هاي تحصيلي كه به صورت تيزر و زيرنويس مرتب روي صفحه تلويزيون نمايش داده مي‌شود و اين تبليغات تا جايي ادامه مي‌يابد كه نشستن پاي برنامه‌هاي سيما را براي بسياري از تماشاگران كسالت‌بار مي‌كند.

اما اين سوال مطرح است كه پخش اين حجم از آگهي، كداميك از طبقات اجتماعي كشور را هدف قرار داده است؟! بيشترين مخاطبان سيما را افراد طبقه متوسط و پايين تشكيل داده‌اند اما آيا اين طبقات قدرت خريد كالاهاي تبليغاتي تلويزيون را دارند؟

 به گفته حسين راغفر، استاد دانشگاه الزهرا خانوارهاي با درآمد زير 2ميليون و 500 هزار تومان در ماه زيرخط فقر قرار دارند. درآمد طبقه متوسط هم هرچند دقيقا مشخص نيست اما به اختلاف چشمگيري با اين ميزان ندارد. طيف وسيع مخاطبان تلويزيوني هم افراد اين دو طبقه هستند و دهك‌هاي بالا هم با وجود تفريحات متعدد و متنوع علاقه چنداني به برنامه‌هاي سيما ندارند. بنابراين به نظر نمي‌رسد اين حجم از تبليغات تلويزيوني هدف‌گيري درستي داشته باشد و با اين ميزان درآمد مخاطبان كالاهاي جورواجور تبليغ‌ شده در سيما در سبد كالايي آنها جايي ندارد.


رسانه ملي يا بنگاه اقتصادي؟!

آنچه در اين ميان بيشتر از همه به چشم مي‌آيد، اين است صدا و سيمايي كه نام رسانه ملي را يدك مي‌كشد، امروز تبديل به يك بنگاه اقتصادي شده و درعين حال همچنان براي هزينه‌هاي جاري خود متقاضي اختصاص رديف اعتباري از بودجه دولتي است. در بودجه 94 بودجه صداوسيما 1069ميليارد تومان است كه اين ميزان نسبت به قانون بودجه سال پيش 197ميليارد تومان افزايش داشته است. با اين حال مديركل روابط عمومي صداوسيما اين بودجه را ناچيز و ناكافي دانسته و اعلام كرده كه اين سازمان نياز به 3هزارميليارد تومان بودجه دارد. اما دولت معتقد است، صداوسيما بايد با افزايش درآمدهاي اختصاصي خود از آگهي‌ها كسري بودجه را جبران و بين دخل و خرجش همخواني ايجاد كند.


 كمبود بودجه باعث افت كيفيت و محتواي برنامه‌ها مي‌شود

 اين اعتقاد مسوولان صدا وسيماست اما بسياري از كارشناسان رسانه معتقدند، پخش تيزرهاي تبليغاتي در ميان برنامه‌ها و به كرات خود باعث دفع جذب مخاطب مي‌شود.

نگاهي به وضعيت درآمدزايي صداوسيما در زمان رياست ضرغامي نشان از تبديل اين سازمان به يك غول رسانه‌يي دارد؛ كما اينكه هر روز شاهد اضافه‌شدن شبكه‌يي به ليست شبكه‌هاي تلويزيوني بوديم. در زمان رياست او بود كه زمان پخش تيزرهاي تبليغاتي رو به فزوني رفت و تاسيس شبكه بازار هم مهر تاييدي بود بر سياست‌گذاري‌هاي اين دوره صدا وسيما. رييس پيشين صداوسيما خود اعلام كرده است كه در دوره رياستش درآمدهاي اين رسانه از 50 ميليارد به 750ميليارد رسيد، بماند كه در همان دوره هم بودجه صداوسيما افزايشي بود.

 اما سرافراز، رييس فعلي صداوسيما در همان مراسم توديع به رييس مجلس گفت كه اين رسانه نياز به بودجه بيشتر ندارد. او سياست كوچك‌سازي و چابك كردن صداوسيما را هم جزو اولويت‌هاي كاري خود گذاشت. اما اين سياست‌ها هم مشكل مالي صداوسيما را حل نكرد و حالا برخلاف گفته اوليه رييس صداوسيما هم به دنبال افزايش ميزان بودجه است. همواره مسوولان نشان دادند كه ميان حرف تا عملشان فاصله بسيار است.

 

 ظرفيت درآمدزايي صداوسيما دو برابر بودجه پيشنهادي اين بخش

آگهي‌‌هاي تلويزيوني در دو نوع تيزر و زيرنويس در قالب مستقيم و مشاركتي هستند كه تعرفه تيزر را براساس ثانيه و زيرنويس را با تعداد دفعاتي كه تكرار مي‌شود، مي‌سنجند.

ميزان هزينه آگهي‌هاي تلويزيوني در 35طبقه تعريف مي‌شود كه حداقل هر يك ثانيه 75هزار تومان و حداكثر هر يك ثانيه 3ميليون و 500 هزار تومان است. اگر نرخ هر ثانيه 75هزارتومان را تنها براي يك شبكه فرض بگيريم يعني تلويزيون مي‌تواند براي پخش 5 ساعت برنامه در يك روز حداقل ثانيه‌يي 375هزار تومان و ساعتي 3/1ميلياردتومان درآمد داشته باشد. اگر قرار باشد 5 ساعت در روز آگهي از اين رسانه پخش شود، بيشتر از 7/6 ميليارد تومان درآمد در روز خواهد داشت. براين اساس با يك حساب سرانگشتي به رقم 2هزار و 500 ميليارد تومان درآمد سالانه (365روز) ناشي از پخش تبليغات در تلويزيون مي‌رسيم؛ يعني تقريبا دو برابر ميزان بودجه امسال صدا و سيما.

در مورد طبقات اين تعرفه‌هاي آگهي‌ها هم در ماده ۱۵ اين قانون اين توضيح ارايه شده است: «چنانچه براساس عرضه و تقاضا يك بسته آگهي در نيمه اول هر ماه بيش از ۶۰، ۷۵ يا ۹۰درصد از حجم آن بسته آگهي باشد به ترتيب يك، دو و سه طبقه افزايش خواهد يافت همچنين چنانچه به ترتيب ۱۰، ۲۰ و ۳۰درصد حجم را اشغال كند به ترتيب يك، دو و سه طبقه كاهش داده خواهد شد.»

درآمدهاي صدا وسيما معمولا از سه منبع بودجه دولت، طرح تملك‌دارايي‌هاي سرمايه و تبليغات تامين مي‌شود. آنچه در سال‌هاي اخير مشاهده شده وابستگي شديد صداوسيما به بودجه دولت است تاحدي كه آخرين گزارش‌ها حاكي از وابستگي 60 درصدي تامين منابع اين رسانه به دولت است. حال سوالي كه در اين بين مطرح مي‌شود، اين است كه درآمدهاي خود اين سازمان در كجا و با چه مديريتي خرج مي‌شود و با وجود اين همه ظرفيت درآمدزايي همچنان كسري مالي دارد.

يكي از دلايل اين امر را شايد بتوان انحصاري بودن اين رسانه در كشور دانست. بسياري از كارشناسان رسانه معتقدند، اين نهاد در كشور ما به‌صورت انحصاري عمل مي‌كند در صورتي كه اگر اقشار مختلف در جامعه مي‌توانستند رسانه‌هاي خود را داشته باشند و متناسب با آن هزينه‌هاي مربوطه را تامين كنند قطعا وضعيت به شكل آنچه اكنون شاهد آن هستيم، نمي‌شد و حتي كارايي صداوسيما هم افزايش پيدا مي‌كرد اما درحال حاضر اين رسانه چون در معرض رقابت و پاسخگويي نيست در توليد محتوا و كسب درآمد و هزينه‌كرد عملكرد مثبتي ندارد. در اغلب كشورهاي رسانه‌ها به دو بخش خصوصي و حكومتي تقسيم مي‌شوند كه وجود اين دو دركنار هم باعث ايجاد تعادل در اين حوزه مي‌شود اما در كشور ما به‌دليل تك‌رسانه‌يي بودن، فضاي ايجاد چنين تعادل و نظمي فراهم نيست.

n8tkygyij4enxua510i7.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Crystal: 1394/2/2104:21:52،
48
11
خیلی جالبه با اینکه درامد وحشتناک بالایی از تبلیغات دارن ولی حاضر نیستن کیفیت شبکه هارو hd کنن فقط وعده و شعار میدن . جالبتر از این ، اینه که اکثر شبکه های ایران روی ماهواره هاتبرد هستن ( پارسال بودن ، امسال رو اطلاعی ندارم ) . واقعا دولت باحالی داریم خودشون میگن از ماهواره استفاده نکنید ولی شبکه هاشون روی هاتبرد قابل دریافته
نتیجه میگیرم که مشکل و مرض از خودشونه .
((:: 1394/2/2107:53:20،
31
8
جایه آبادم داریم...حداقل جایی که بهش فکر کنیم غصمون نگیره...از محیط زیست و الودگی هوا واز مخابرات و موبایل و اینترنت و خودروسازی وآمار مرگ و میر جاده ای و وضعیت سلامت وغذایه الوده.ووو...تا همین صدا و سیمایه میلی...
یه عزیزی خارج از کشور زندگی میکنه چند سال یه بار میاد ایران...میگه هربار که میام تهران کهنه تر شده خاکستری تر شده مردم ژنده پوش تر و افسرده تر شدن آدما بیشتر تو خودشون فرو رفتن....
یاهو: 1394/2/2108:11:49،
41
7
صدا وسیما تحت نظر دولت نیست ! ما چند دولت داریم که یک هم دولت روحانی است !!
این رسانه با 50 هزار پرسنل و هزینه های سنگین هیچ کار آیی ندارد و صدای جریانات خاص سیاسی است .
دولت نباید هیچ بودجه ای به آن بدهد چون صدای مردم نیست و اخباری را هم که پخش می کند برای انحراف اذهان عمومی از واقعیت ها و مغز شویی است
شهروند : 1394/2/2110:05:20،
23
5
دقیقا همینطوره اشکال اینه که ردیابی فسادها برمیگرده به خودشون
خالو کریم: 1394/2/2107:33:44،
41
8
همش دروغه ، صدا وسیما کی راست گفته که حالا نفس راست بکشه. نمونه اش سخنرانی مرسی توی ایران با اون ترجمه کردنش
راستین: 1394/2/2107:37:44،
43
9
بدترین صدا و سیمای دنیا رو داریم. هرچی می خوان به خوردمون می دن. من که خیلی وقته با صدا و سیما قهر هستم و حتی خبرهاشو هم نمی بینم.
فرشاد: 1394/2/2108:30:50،
36
8
من يك ايراني هستم ! درآمد كشور متعلق به من و مردم است نه در انحصار دولت . دولت حق ندارد با پول مردم يا بقول معروف با بيت المال هر كاري دلش خواست بكند . استفاده از پول ملت براي توسعه شبكه هاي بي ارزش تلويزيونهاي دولتي حرام است .

دولت حق دارد حداكثر يك يا دو كانال آن هم بدون تبليغات داشته باشد كه هزينه اش را هم از بيت المال تامين كند . بقيه كانالها بايد خصوصي باشد و اينگونه است كه در اين بخش اشتغال ايجاد مي شود . مردم خودشان براي خودشان در شبكه هاي خصوصي بايد تبليغ كنند . دولت بايد نقش نظارتي داشته باشد .
.
حمید: 1394/2/2108:38:42،
34
9
خب پرسنل صدا و سیما با ریساشون وقتی میلیاردی حقوق بگیرن معلومه که بودجه کم میارن.
حمیش: 1394/2/2108:47:16،
29
7
صداوسیما یک انبا تو شهرک غرب داره زمینش حداقل شش هزار ملیارد قیمت داره که کاربریش انباره در حالی که میتونه همین کارو در خارج شهر انجام بده و زمینشو بفروشه و با اون درامد زایی کنه مثلا سهام بانک بخره ولی الان فقط دستشون جلوی دولت درازه و پول میگیرند تازه بگذریم از بازدهیش که بحثش جداست
ریزبین: 1394/2/2109:27:14،
20
6
از ایران جیب متشکرم که با نشون دادن کامنت ها می ذاره یه خورده عصبانیت آدم فروکش کنه و نظرات مختلف رو ببینه. اگه آدم اشتباه هم فکر کنه با نظرات مختلف متوجه اشتباهش میشه اگر هم درست فکر کنه بقیه تاییدش می کنند و به یه خرد جمعی می رسه. به این میگن رسانه (نه صدا و سیما که تک صدایی هست)
کارمند تحصیلکرده: 1394/2/2109:30:51،
22
6
در این متن چند مورد وجود داشت:
1. بنده بازم برام ثابت شد که با 13 سال سابقه و مدرک کارشناسی ارشد فنی، زیر خط فقر تشریف دارم که باعث مباهاته.
2. بهرحال مدیران صدا و سیما هم خرج دارن و همه می دونیم و یه بنده خدایی هم بهمون گفته بود که بهترین مدیریت رو ماداریم و به جهان صادر می کنیم.پس این هزینه ها لازمه.
3. اجازه ای برای نظارت بر عملکرد صدا و سیما وجود نداره بنابراین به هر صورت که دلش خواست میتونه خرج کنه و به من و شما هم اصلا ربطی نداره.
4. به اختیار خودشون اسمشو گذاشتن رسانه ملی، یعنی واسه ماس یعنی کلا ماس ماس. ولی زهی خیال باطل. چون کاملا میلیه، دوستان زحمت کشیدن اسمش شد رسانه میلی.که جای قدردانی و سپاس داره.
5. واسم خیلی جالبه که چقدر علاقه به مبلغ سه هزر میلیارد زیاده. جالبه نه؟

در آخرم اینکه هم تبلیغاتشو زیاد می کنه و هم بودجش هرساله زیادتر میشه. روشم زیاده. به من و شما هم ربطی نداره.همین.
مملکت ..تو..: 1394/2/2110:24:35،
29
6
همه میدونن که صدا وسیما رسانه ملی(یا همون میلی) نیست و مثل بقیه چیزا تحمیلیه. اکثریت مردم نفرت خاصی ازین رسانه تحمیلی دارن. من که حالم بد میشه چشم به این شبکه ها و مخصوصا اخبارش میفته........عوق
+رسانه میلی هم نه رسانه تحمیلی ...... +
امانپور: 1394/2/2113:07:00،
10
7
من که ساعتم را نیز با ساعت صدا و سیما تنظیم نمی کنم
حمید-کارشناس: 1394/2/2113:58:53،
15
4
صداسیما انحصاریه(مث ایران خودرو) اصلا قدرت مانور نداره بشدت مدیران میانی اصولی(خیرسرشون)گذاشتن که برنامه های فول اچ دیشون جامعه رو به اشوب ابنذال بی بندوباری نکشونه نکنه مردم بخوان سرصدایی کنند

همش شده گفتگو

سریال ها اپارتمانی ظلم بزرگ به سایر نقاط کشور

مخصوصا خبرهای من دراوردیشون

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما