کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جدول 10 ساله تغییرات حقوق مدیران

کدخبر:۱۱۶۹۳یکشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۵:۵۸۳۹۵۷ بازدید

طبق قانون دریافتی امسال مدیران نباید از 5 میلیون تومان بیشتر باشد و یک صندلی مدیریتی در نهایت نمی تواند بیشتر از 10 میلیون ارزش داشته باشد، اما ...

هیچ کشوری نمی تواند بدون مدیر ادامه دهد و مدیران باید در تمامی بخش‌های کشور فعالیت داشته باشند. در واقع این مدیران هستند که با پذیرش مخاطرات، ریسک‌ها و سنگینی بار مسئولیت، فعالیت‌های گوناگون کشور را هدایت می کنند تا نیروی کار بتواند بهترین بهره وری خود را ارائه دهد.مدیران شبانه روز در حال فعالیت هستند و باید پاسخگوی تمامی مسائل مربوط به عملکرد بنگاه ها باشند و به این دلیل می توان گفت مسئولیت یک مدیر با یک نیروی عادی کار در کشور برابر نیست؛ بنابراین دریافتی‌های این دو نیز نمی تواند خیلی به هم نزدیک باشد و مدیر باید دریافتی مدیریتی داشته باشد.


کرسی‌های پول ساز برای مدیران

اما برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس می گویند حقوق‌ها در کشور از چارچوب مشخصی پیروی نمی‌کند و برخی به واسطه در اختیار داشتن کرسی های مدیریتی دریافتی‌های زیادی می توانند به دست آورند. آنها عضو هیات مدیره شرکت‌ها و بخش‌های مختلف می‌شوند و از این طریق پول دریافت می کنند که وجود این مسائل باعث می شود فاصله دریافتی های آنها با نیروی عادی کار کشور، شکافی عجیب و غریب شود که در نهایت به افزایش اختلاف طبقاتی در کشور و توزیع ناعادلانه ثروت منجر می شود.

هرچند مسائل مدیریتی و مشکلات ناشی از سوء مدیریت در تمامی بخش‌ها به ویژه حوزه اقتصاد وجود دارد، اما این گزارش بنا ندارد به این مسئله بپردازد، بلکه موضوع اصلی نابسامانی دریافتی های نیروی کار کشور از سطوح کارگری تا مدیریتی است.کارشناسان بازار کار معتقدند وضعیت دریافتی نیروی کار کشور در تمامی سطوح باید از یک تناسب منطقی ای برخوردار باشد و نمی توان پذیرفت که شکاف بین دستمزدها در کشور به نحوی باشد که حقوق یک نیروی کار زیر یک میلیون تومان و حقوق آن دیگری تا ۲۰۰ برابر بالاتر باشد.

در زمینه میزان و نحوه دریافتی های برخی مدیران، مباحث چندگانه ای مطرح است. عموما عنوان می شود دریافتی بالای مدیر بخش خصوصی هرچند می تواند باعث اختلاف طبقاتی در جامعه و بروز طبقه فقیر و غنی شود، اما نمی تواند به لحاظ قانونی زیر سوال باشد چرا که این سرمایه گذاران و صاحبان بنگاه هستند که برای مدیرانشان حقوق تعیین و آن را می پردازند.مسئله اصلی درباره حقوق برخی مدیران این است که مدیران شاغل در بخش دولتی و زیرمجموعه های آن چقدر دریافتی دارند؟ در چند هیات مدیره عضویت دارند؟ و زمانی هم وارد بخش خصوصی می شوند این سئوال مطرح می شود که چگونه توانسته اند رغبت بخش خصوصی را برای واگذاری و پیشکش کرسی های مدیریتی علاوه بر حضور در بخش دولتی را جلب کنند؟

هرچه که اتفاق می افتد، خروجی آن این است که افرادی می توانند از موقعیت‌های بسیار عالی برای کسب درآمد و پول استفاده کنند و از سوی دیگر، افرادی نیز هرچه تلاش می کنند نمی توانند هرگز به یک پست مدیریتی دست یابند و همیشه به صورت یک نیروی کار عادی باقی می مانند.به عقیده کارشناسان بازار کار، میزان دریافتی یک مدیر شاغل در حوزه های اقتصادی نمی تواند بیش از ۷ برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار باشد که البته همانگونه که ممکن است نیروی کار عادی علاوه بر حداقل مزد، دریافتی های دیگری نیز داشته باشند، مدیران هم علاوه بر ۷ برابر حداقل مزد، حتما دریافتی های جداگانه های نیز خواهند داشت.


حداقل حقوق مدیران طبق قانون ۵ میلیون تومان

براساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد امسال مشمولان قانون کار ۷۱۲ هزارتومان است که ۷ برابر آن برای یک مدیر مشمول قانون کار ۴ میلیون و ۹۸۴ هزارتومان می شود و مدیران بر همین اساس نیز به تامین اجتماعی حق بیمه می پردازند.

با این وجود، میزان نهایی دریافتی یک مدیر می تواند به مراتب بیشتر از ۵ میلیون تومان باشد. در واقع آنچه که امروز به عنوان پاداش هیات مدیره و فوق العاده های اینگونه برای بخش مدیریتی کشور رواج دارد، برای نیروهای عادی وجود ندارد و این مسئله باعث می شود تا بعضا دریافتی های جانبی مدیران از دریافتی قانونی و اصلی آنها، بالاتر باشد!

نادر قاضی پور در گفتگویی با بیان اینکه حداکثر دریافتی برای مدیران باید ۷ برابر حداقل مزد کارگران باشد، گفت: ممکن است مدیری شاغل در بخش خصوصی بتواند ماهیانه ۲۰۰ میلیون تومان نیز حقوق بگیرد، اما مدیران سایر بخش ها به ویژه در بخش دولتی نباید از چنین امتیازاتی برخوردار باشند و اقدامات اینگونه قانونی نیست.

نایب رئیس فراکسیون کارگری مجلس اظهارداشت: رئیس جمهور باید همانگونه که حقوق برخی مدیران ارشد را بالا برده درباره حقوق سایر بخش‌ها مانند کارمندان و معلمان نیز برنامه ریزی داشته باشد.

قاضی پور ادامه داد: به دليل برخي سياست‌هاي گذشته در دولت‌هاي مختلف شکاف طبقاتي بزرگي بين کارگران و افراد ديگر جامعه ايجاد شده و اختلافات طبقاتي باعث ايجاد مشکلات عديده در بين خانوده اين قشر شده است.

وی افزود: سزاوار نيست که هيات مديره هاي کارخانجات و شرکت‌ها ۹۰ ميليون تومان حقوق دريافت کنند، اما به کارگر که بيشترين فشار کاري را بايد تحمل کند ماهيانه تنها ۷۱۲ هزار تومان پرداخت شود. هم اکنون ۱۶۱ برابر اختلاف بين حقوق دريافتي يک کارگر با يک عضو هيات مديره وجود دارد، در حالي که طبق قانون، فاصله بین کمترین و بیشترین حقوق نباید از ۷ برابر بیشتر باشد.

جدول ۱۰ ساله تغییرات حقوق و دریافتی مدیران و کارگران

(ارقام به تومان)

سال حداقل‌ دستمزد کارگران حداکثر‌ دریافتی‌‌ مدیران طبق قانون
۸۵ ۱۵۰۰۰۰ ۱۰۵۰۰۰۰
۸۶ ۱۸۳۰۰۰ ۱۲۸۱۰۰۰
۸۷ ۲۱۹۶۰۰ ۱۵۳۷۲۰۰
۸۸ ۲۶۳۵۲۰ ۱۸۴۴۶۴۰
۸۹ ۳۰۳۰۰۰ ۲۱۲۱۰۰۰
۹۰ ۳۳۰۳۰۰ ۲۳۱۲۱۰۰
۹۱ ۳۸۹۷۰۰ ۲۷۲۷۹۰۰
۹۲ ۴۸۷۱۲۵ ۳۴۰۹۸۷۵
۹۳ ۶۰۸۹۰۰ ۴۲۶۲۳۰۰
۹۴ ۷۱۲۴۲۵ ۴۹۸۶۹۷۵
بلیط هواپیمادیدگاه ها

chairman: 1394/2/2009:50:05،
79
14
با این سطح کاری مدیرا نصف حقوق کارگرم عادلانه نیست .باز کارگر عرق میریزه مدیرامون چی؟ولی خداییش تو پیچوندن و جواب ندادن معرکن.
حسین: 1394/2/2010:28:20،
45
13
پس میشه نتیجه گرفت :
هر روز فاصله غنی و فقر بیشتر میشه
وحید یوسفی: 1394/2/2016:23:39،
14
16
اینجا معلوم میشه که رشته مدیریت بهترین رشته دانشگاهیه.
برید مدیریت بخونید.
حسین۶۶: 1394/2/2019:28:45،
21
8
تا جایی که بنده اطلاع دارم ، این آقای قاضی پور گفته بود، قیمت خودرو را تا ۳۰٪ کاهش می دهد. نتیجه چی شد؟ در مورد این موضوع هم همین طوره. ضمناً دریافتی مدیران برای همه معلومه ، دریافتی نمایندگان هم مشخصه:حقوق پایه ۴ میلیون ، مزایا ، پاداش ، عیدی ، و...... بالای ۴۰ میلیون.
س.ص.: 1394/2/2010:05:25،
51
13
حداقل حقوق مدیران در تمام سال ها 7 برابر حداقل حقوق کارگران است.
البته دوستان توجه دارید که حداقل حقوق مدیران، در واقع کمتر از حداقل پاداش ها و مزایای و اضافه کاری آنها است، در حالیکه حداقل حقوق کارگران بخش عمده حقوق آنها است و شاید فقط 40ت حق اولاد و اضافه کار و سختی کار و ... بگیرند.
واقعا ناحقی است و در آن دنیا باید پاسخگو باشند.
علی: 1394/2/2010:37:31،
32
11
"جایی که شرافت نیست دنبال عدالت نباش."

مدیری که پول نفت و خون مردم شرکتش رو اداره میکنه به درد لای جرز هم نمیخوره.
هر وقت پول نفت رو نگرفتین و مدیریت کردین اون موقع میشه به شما گفت مدیر.
HAMED: 1394/2/2011:18:15،
34
11
اگه میشه یک نفر منو توجیح کنه اگه حقوق مدیریتی 10 میلیون تومان هم بگیری چطور میشه تو تهران خانه خرید در صورتی که اکثر آپارتمانهای قابل سکونت بیشتر از 500 تا 600 میلیون تومان هستند؟
من با فوق لیسانس مکانیک 40 سال سن شاغل در شرکت نفت مناطق بد آب و هوا و مرزی بیشتر از نصف حقوقم فقط اجاره یک آپارتمان معمولی تو تهران میشه!
پیمان: 1394/2/2011:21:21،
35
11
در کشوری که دم از عدالت میزنند>!!!! حقوق کارگر باید 712 باشه اونوقت روسای همین سازمان تامین اجتماعی که از پول کارگر بزرگ شده حقوق های چند ده میلیونی و پاداشهای چند صد میلیونی... بماند دیگر ارکان این کشور.......
ناشناس: 1394/2/2012:57:20،
26
8
ان كس كه نداند و نداند كه نداند بر كرسي رياست ابددهر بماند
حمید: 1394/2/2013:01:36،
22
8
در این ده سال برای مدیران تورم 50درصدی داشته وبرای کارگران وکارمندان جز تورم 2درصدی را ملاک قرار داده اند .چون قانون را مدیران می نویسند
تنها: 1394/2/2013:24:02،
21
8
مدیران شرکت مخابرات را بیا ببین

تو را به خدا یک معلم حق دارد

یک رییس اداره مخابرات حد اقل ماهی یک میلیون حق مدیریت میگیرد
رضا: 1394/2/2014:57:49،
19
9
شرکت فولادالیازی ماهی 20میلیون به مدیرعاملش حقوق میده بقیه مدیرانشم درهمین حد کمی کمتریه کارگرش که میرسه میگه پول نداریم تازه مدیران عامل انتخابی به قدری ضعیفن که شرکت درمعرض ورشکستگیه
هموطن: 1394/2/2015:36:34،
21
10
مهم ( تعریف مدیر ) مهم :>>>>

مدیر در سازمان های دولتی نقش .......... هستند .
الف ) جسد ب ) مهر امضا ج ) پرکننده فضای خالی د ) همه موارد
وحید یوسفی: 1394/2/2016:34:00،
26
8
همه موارد
مجتبی: 1394/2/2016:40:16،
19
15
بنظر من مدیر لایق حقش بیش از اینهاست ولی دکتر های بی سواد چی تازه وزیر محترم بهداشت می خواهد یا رانه ها را بریز تو جیب ای پزشک ها
علی - جاجرم: 1394/2/2018:05:09،
17
10
این مدیران که اکثر آنها با رانت مدیر شده اند ، خیلی از آنها نه سواد آکادمیک دارند و نه توانایی و تجربه مدیریت و دریافت حقوقهای آنچنانی (چند ده میلیونی) فقط درصد کمی از درآمدهای آنهاست و قسمت عمده درآمدشان استفاده از رانت آن جایگاه می باشد . در ضمن تنها خودشان نیستند بلکه بستگان و دوستان خود را با استفاده از این فرصت شغلی فربه میکنند و همچنین فاتحه آن کارگاه یا موسسه تحت مدیریت خود را می خوانند .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما