کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آخرین خبرها از موسسه مالی میزان

کدخبر:۱۱۶۶۲شنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۴:۲۱۷۹۲۳ بازدید

مطمئنا ایران تنها کشوری در دنیاست که در بازار غیر متشکل پولی آن حدود 7000 موسسه مالی و اعتباری با هر نام و نشانی مشغول سودآوری و برهم زدن ...

در حالی هزاران موسسه مالی و اعتباری غیرمجاز خودسرانه فعالیت کرده و بانک مرکزی با اقتدار اعلام می کند نتیجه عملکردشان ربطی به آن نداشته و به هشدار به مردم بسنده می کند که این روزها نه تنها عواقب سپرده گذاری در این موسسات نمایان شده بلکه گریبان مراجع تصمیم‌گیری را هم گرفته است.

مطمئنا ایران تنها کشوری در دنیاست که در بازار غیر متشکل پولی آن حدود 7000 موسسه مالی و اعتباری با هر نام و نشانی مشغول سودآوری و برهم زدن نظم بازار پولی است و در سوی دیگر آن مسئول بازارهای پولی یعنی بانک مرکزی به هر دلیلی عنوان می کند که هیچ مسئولیتی در مقابل فعالیت چنین موسساتی نداشته و باید سازمان و قوای دیگری در این رابطه وارد شود. مشکلی که نمی توان نسبت به آن تنها از بانک مرکزی انتقاد کرد و بی تردید برخی قوانین در این میان تاثیرگذارند.

اواخر سال گذشته یکی از همین موسسات که ظاهرا نسبت به برخی دیگر از جایگاه مناسبتری در بازار غیر متشکل پولی برخوردار بود دچار مشکل شد. موسسه مالی میزان به دلیل مشارکت در یکی از پروژه های بزرگی که دچار اختلال شد، با کمبود منابع مواجه و به دلیل عدم وجود نقدینگی لازم توان بازپرداخت سپرده های مشتریان خود را از دست داد.

در این میان سپرده گذاران "میزان" تحت تاثیر جو ایجاد شده و هراس از ضایع شدن سرمایه های خود در این موسسه بارها تجمع کرده و خواهان بازگشت منابعشان شدند، این در حالی بود که موسسه قدرت برگرداندن یکجای هزاران میلیارد تومان سپرده‌ای که در جایی دیگر سرمایه گذاری کرده بود را نداشته و اختلال ایجاد شده ادامه پیدا کرد.

اگرچه بانک مرکزی بارها اعلام کرده بود که در مورد غیرمجازها هیچ تعهدی نداشته و مردم نباید در آنها سرمایه گذاری کنند، اما به هر حال ناچار به ورود به مساله شده و در آخرین روزهای سال از سوی مقامات این بانک عنوان شد که تصمیم به ادغام موسسه میزان و بانک صادرات گرفته شده است تا در نتیجه آن یا مبلغ سپرده گذاران پس داده شود و یا اگر مایل به سپرده گذاری در بانک صادرات هستند به حساب های آن ها رسیدگی و جزو سپرده‌گذاران بانک صادرات محسوب شوند.

اما با ورود به سال جدید نه تنها بانک مرکزی بلکه مدیر عامل بانک صاردات نیز از منتفی شدن ادغام موسسه میزان و بانک صادرات خبر داد.

لَلِه‌گانی -مدیرعامل بانک صادرات عنوان کرد که در مورد موسسه میزان هماهنگی‌های لازم بین این بانک و بانک مرکزی انجام شده و به منظور کمک به سپرده‌گذاران جلسات کارشناسی در حال انجام است تا در چارچوب قوانین این تصمیم‌گیری‌ها انجام شود.

وی این را هم گفت که در حال حاضر وجوهی از سوی موسسه میزان به حسابی نزد بانک صادرات واریز می‌شود که براساس لیست، این وجوه به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود و تعداد زیادی از این سپرده‌گذاران توانسته‌اند وجوه خود را دریافت کنند.

اما این سوال بی جواب که چرا موضع بانک مرکزی برای ادغام میزان با صادرات تغییر کرد در اظهارات اخیر مدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان ‌شمالی پاسخ خود را تا اندازه ای پیدا می کند.

محمد رضا موفق اعلام کرد که اگر چه بانک مرکزی با این ادغام موافق است، اما مدیران موسسه میزان با این طرح موافق نبوده و به دنبال آن هستند تا خودشان بحران به وجود آمده را ساماندهی کنند.

به گفته وی مدیران موسسه میزان تمایلی به ادغام شعبه‌هایشان ندارند.

آنطور کهمدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان‌شمالی بیان کرده مردم این استان 370 میلیارد تومان در موسسه میزان سپرده‌گذاری کرده‌اند.

هر چند که موفق تاکید کرده پی‌گیری‌ها برای ادغام موسسه میزان با یکی از بانک‌های دولتی در حال انجام است تا وجوه سپرده شده مردم به آنها بازگردانده شود، اما به هر حال همان ایراد همیشگی به نظارت بر بازار غیر متشکل پولی یعنی نبود اختیار تام برای بانک مرکزی به منظور نظارت بر موسسات غیر مجاز، قاطعیت این بانک برای تصمیم گیری در رابطه با موسساتی نظیر میزان را تحت الشعاع قرار می دهد. به گونه ای که از یک سود موسسه زیر بار تصمیم گرفته شده برای ادغام نرفته و در سویی دیگر سپرده گذارانش سرگردان می شوند حتی اگر با قول های مساعد برای دریافت سرمایه خود مواجه باشند.

این در حالی است که با مشکلات ایجاد شده حتی اگر از رییس کل بانک مرکزی گرفته تا معاونانش، وزیر اقتصاد و معاونان رییس جمهور بارها نسبت به سپرده گذاری در موسسات غیر مجاز هشدار داده باشند باز هم برای سرمایه‌گذاران فرقی نداشته و پول‌های از دست رفته خود را طلب می‌کنند. چرا که برای مردم پذیرش واژه "غیرمجاز" کار آسانی نیست و نمی‌توانند قبول کنند که موسسات مالی و اعتباری آزادنه فعالیت می‌کنند و کسی نظارتی بر فعالیتشان نداشته و تعهدی مقابل آنها ندارد. مردمی که به عینه می‌بینند برای دریافت مجوز تاسیس حتی یک مغازه کوچک و کسب و کار بی خطر باید مدتها مراحل اداری طی کرده و منتظر بمانند.

شاید باید حق را کاملا به سپرده گذاران داد، زیرا در شرایطی که به اذعان خود بانک مرکزی حدود 100 هزار میلیارد تومان یعنی بیش از 15 درصد نقدیگی کل کشور دست شش موسسه غیر مجاز بلوکه شده است، مگر می توان پذیرفت بانک مرکزی به راحتی از کنار این حجم از نقدینگی عبور کند؟

همچنین قابل پذیرش نیست که بانک مرکزی که خود را به شدت به کنترل نقدینگی و آثار تورمی آن حساس نشان می‌دهد در مقابل 100 هزار میلیارد تومانی که به اذعان خود بانکی ها مشخص نیست کجا هزینه می شود و چه آثار مخربی دارد بی تفاوت باشد چرا که این مغایر سیاستهای آن است. آنهم موسساتی که در مقابل 100 هزار میلیارد تومان نقدینگی در اختیار نه سپرده قانونی به عنوان تضمین در اختیار بانک مرکزی قرار می دهند و نه سودهای هماهنگی با مقررات و مصوبات این بانک و شورای پول و اعتبار دارند.

بنابراین، اگر از یک طرف قدرت نظارتی بانک مرکزی تقویت شده و از طرفی دیگر قوانین دست و پاگیر مقابل این بانک تا حدی ساماندهی شده بود و قدرت و اختیار بیشتری در نظارت بر موسسات غیر مجاز داشت ممکن بود که امروزه تعداد موسسات غیر مجاز فعال در کشور انگشت نمای بازاهای پولی دنیا نمی شد و سرانجام موسساتی مانند میزان و سپرده گذارانش در نتیجه حرکت در چارچوب قوانین تعیین شده بانک مرکزی به گونه ای دیگر بود. مگر چند نفر در کشور هشدارهای اعلام شده برای نرفتن به سمت موسسات مجاز به گوششان می رسد که نسبت به آنها محتاط تر عمل کنند؛ پس این اعلام خطرها تنها می تواند بخشی از بار مسئولیت را از دوش بانک مرکزی بردارد، در غیر این صورت باید فضای پولی و بانکی به حدی امن باشد که هر سپرده گذاری به راحتی بتواند مکان سرمایه گذاری خود را انتخاب و نسبت به آینده آن مطمئن باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پول: 1394/2/1909:30:17،
56
40
بانک مرکزی چیکار میکنه این وسط پس..!!
کارمند موسسه: 1394/2/1909:35:14،
49
79
میزان را بی خیال از موسسات ثامن الحجج و ارمان چه خبر؟
رسول: 1394/2/1909:47:14،
53
36
مدیران موسسه میزان الهی روز خوش نبینید و مرگ خرابی داشته باشید.مشهدی های عزیز امید ما به شماست بروید میدان جانباز با موسسه بجنگید ظاهرا از پول خبری نیست و همگی سرکار هستید.
ميلاد: 1394/2/1909:55:56،
57
45
خبري نيست دارن كارشونو ميكنن شايعه ساز
حامد: 1394/2/1910:02:43،
77
48
من 2 روز پیش از ثامن الحجج 180 میلیون گرفتم برای خرید ماشین خبری نیست داره کارشو با قدرت انجام میده . شایعه درست میکنی به چی برسی؟؟؟
رسول: 1394/2/1910:08:32،
47
45
من فقط ميدونم ارمان يا فرشتگان دارن كارشونو ميكنن
شما ي سري به شعباتش بزني ميبيني هم دريافت دارن و هم پرداخت
پاسخ به کارمند موسسه میزان: 1394/2/1915:30:18،
45
37
شایعه درست نکن موسسات دیگر دارند کارشان را می کنند.
سپرده گذار ميزان : 1394/2/1909:47:19،
47
44
با همه اين توضيحات بالاخره تكليف سپرده گذاران ميزان چيه يعني هيچ راهي جهت وصول پولشان نيست بايد حاصل دسترنج و زحماتشان قرباني سياستهاي غلط بانك مركزي و دولت شود اين يعني دولت تدبير و اميد يعني دولت اسلامي پس وظيفه مسئولين چيست گذشتن از حق مردم
محمد: 1394/2/1909:47:59،
44
71
مشکل این جاست که صاحبان این موسسات معلوم چه کسانی هستند و زور بانک مرکزی به اونا نمی رسه ولی از اون بدتر مردمی هستند که به هشدار بانک مرکزی توجه نمی کنند واز سود بالا یا تعداد شعبه بالای اونها به به و چه چه می کنند شعبی که اجاره ای بوده و هیچ پشتوانه ای جز پول مردم ندارند مثل کاسبی که سرمایه نداره و با پول مردم کار میکنه و با کوچکترین وقفه ای ورشکست میشه
سینا : 1394/2/1910:07:27،
71
43
برخی از موسسات مالی از بانک ها هم قویترن این شایعات رو بانک ها در میارن که مردم در موسسات سپرده گذاری نکنن چون خزانه بانک ها خالی شده امثال من و خیلی های دیگه به این شایعات توجه نمیکنیم درضمن موسساتی مثل ثامن ثامن الحجج کوثر و عسکریه تمام شعب مالکیت برای خودشون هست میتونی یه تحقیق بکنی
پیام: 1394/2/1911:12:27،
39
33
محمد آقای عزیز اگر بخواهی یک قلم جنس ناقابل را بخری از هزار جا کسب اطلاع نمی کنی وقیمت نمی گیری پس از دیگران چه انتظار داری به راحتی از حق خود بگذرند توجه به اینکه موسسات نیز در چهار چوب قوانین این مملکت دارند فعالیت می کنند اگر غیر از این بود درشان را از روز اول گل می گرفتند.امیدوارم منصفانه قضاوت کنی که لااقل پیش وجدانت شرمنده نباشی
amir: 1394/2/1914:31:45،
40
43
محمد جان اینا نمیخوان قبول کنند طمع کارند
نیما: 1394/2/1909:56:15،
42
33
برو خدا رو شکر کن از شما بدتر خیلی خیلی خیلی زیاده...من خودم دکتر متخصص نیستم ولی در این که نظام طبقاتی خیلی زیاد شده شکی اصلا نیست ولی باز اگه بخوای کسی عین شمارو هم با یه پزشک متخصص مقایسه بکنی دیگه اون موقع باید قورباغه هم ابا اتا بخونه.....
کیوان: 1394/2/1909:59:59،
90
44
میزان به خاطر وام های کلانی که به پدیده داد به این روز افتاد
سیامک: 1394/2/1910:20:00،
65
43
امان از دست بانک ها که انقدر از موسسات به عنوان رقیب میترسن رفتم بانک پارسیان حساب داشتم پرسیدم روزشمارتون چند درصد شده میگه 20 درصد گفتم باشه پولمو بدین میخوام ببرم موسسه.... کارمند متصدی نیم ساعت مخمو به کار گرفته که نبر اعتماد نیست و فلان و از این جور حرفا منم با دهن کجی کل پولم رو گرفتم بردم این همه شایعه درست میکنن چون میدونن موسسات بیشتر مشتری جذب میکنن
amir: 1394/2/1915:32:59،
37
38
برادر من چرا دهن کجی کردی. پولتو میخورن بعد اونا بهت دهن کجی میکننا. چرا از خودتون نمیپرسید این سودا از کجا میاد؟؟!!
نیما: 1394/2/1915:42:10،
39
39
اقا امیر شما نمیخواد به فکر دیگران باشی میلیون ها نفر تو این موسسات پول گذاشتن شما نمیخواد کسیو نصیحت کنی
amir: 1394/2/1916:22:00،
50
40
هزاران نفرن پولشونو میخورن. مال شما هم روش.
حسین: 1394/2/1910:23:19،
59
27
افرین چقدر قشنگ گفتی . مرسی سینا جان
حقیقت: 1394/2/1912:37:12،
34
36
مدیرعامل پدیده شاندیز گفت: در پی تقاضای تعداد زیادی از سهامداران جهت انصراف ، با تصویب هیات مدیره تا مبعث رسول اکرم(ص) هرکس از فروش سهامش انصراف دهد تمام جوایز قبلی برایش لحاظ خواهد شد.

به گزارش مرکز خبری اقتصاد ایران (اکوسنتر)، محسن پهلوان مقدم روز گذشته در جمع پرسنل شرکت پدیده شاندیز در شهر رویایی پدیده با بیان این مطلب افزود: با توجه به اهدای سهام جایزه 10درصدی در دو مرحله در اسفند و اردیبهشت ماه به سهامداران همراه، این تصمیم از سوی هیات مدیره اتخاذ شد تا آن دسته از سهامداران پدیده که قبلا خواستار فروش سهامشان بودند و با رفع مشکلات دوباره تمایل به همراهی مجموعه دارند بتوانند ازین جوایز برخوردار شوند.

وی از اهدای جایزه 10 درصدی سهام به سهامداران همراه در عید سعید فطر خبر داد.
احسان: 1394/2/1912:50:34،
34
51
حالا دوستان بخاطر دو دصد سود بیشتر پولاشون بدن موسسات!!!!!
به پیام: 1394/2/1912:54:39،
46
44
مشکل مردم ما از سادگیشونه این موسسات به کسی جواب پس نمی دن و مافوق قانون عمل میکنن وقتی رسما" ریس بانک مرکزی میاد میگه زورمون به اینها نمی رسه شما چی میگی؟ بانکداری چارچوب و قانون داره این موسسات یک حساب تو بانک باز کردند و پول رو بردن تو رانت بازی یک فعالیت اقتصادی مثل بیمه -وام به بخش تولید و... رو از اینها نشون بده ما هم ببینیم اینا فقط یا دلال ارزند یا خرید زمین تجاری تو بالا شهر اگه قانونی می خواستند کار کنند که بانک میشدند در ضمن تمامی بانکها تو بانک مرکزی وثیقه دارند اگه ورشکست هم بشن دستت به یک جا بنده ولی اگه یکی از موسسات مثل میزان پولتونو نده باید حالا حالا بدویی و شکایت حقوقی سالیان سال ممکنه طول بکشه و به هیچ جا نرسه
تیام: 1394/2/1914:48:48،
51
32
شما که هیچی از بانک داری نمیدونی لازم نیست نظر بدی این 6 موسسه 100 هزار میلیارد تومن نقینگی دارن مگه میشه با این همه پول وثیقه بانک مرکزی رو نداده باشن ؟ بانک مرکزی ایراد اساسنامه گرفته از موسسات که باید سهامشون رو در بورس ارائه بدن چند تا از این موسسات تراز مالیشون از خیلی از بانک ها بهتره
پیام : 1394/2/1915:04:24،
30
38
اما این دلیل نمیشه که ما مردم رامقصر بدانیم ساختار یک جامعه سالم در گرو قانون آن جامعه است پس باید کسی که بی قانونی میکند مورد باز خواست باشد نه مردمی که بنا به اعتماد ...تمام زندگی خود را در اختیار موسسات گذاشته اند.این را باید باور داشته باشیم که اگر حربه قانون در کار نباشد سنگ روسنگ بند نخواهد شد.این موضوع باید از طریق قانون حل شود نه اینکه مسئولین محترم از زیر بار شانه خالی کنند وتقصیرها را به گردن مرد م بیندازند ومن وشما قضاوت غیر کار شناسانه کنیم و مردم را ساده فرض کنیم از طرفی مردم عادی هیچ تعهدی در قبال عمل کرد موسسات ندارند زیرا نه مجری قانونند ونه مجاز به اجرای آن
استاد: 1394/2/1913:11:03،
40
61
نتیجه اعتماد به موسسات مالی غیر مجاز اینه ! طمع بکنین چوبشو میخورین جماعت ساده...
ایمان: 1394/2/1913:19:04،
44
36
از ماست که بر ماست-
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهد مگر اینکه خودشان بخواهند
پس تا مثل گذشته نه چندان دور خودمان نخواهیم هیچ چیز عوض نمیشود
alireza: 1394/2/1915:22:21،
32
44
فقط موسسه ارمان بدر توس عالیه
به تیام: 1394/2/1916:08:33،
37
37
آیکیو آخه وقتی موسسه مجوز بانک مرکزی بهش نداده چه جوری اونجا وثیقه داره؟ 100 هزار میلیارد هم پول مردم بدبخته
نه سرمایه خودشون
سروش: 1394/2/1918:49:46،
36
36
بقیه بانک ها از ارث پدرشون پول میارن؟ همه یانک ها سرمایشون سپرده مردمی هستش اقای باهوش
.مشتری: 1394/2/1917:12:22،
38
34
بخشید بانک مرکزی عرضه و توان جذب پول را نداره و از طرفی پول هم که میگیره در کارهای صنعتی و ....هزینه نمیکنه و از طرفی وقتی میخواهد وام بده پدر ادمو در می اره و زورش گرفته که مردم پولشونو تو موسسسات میزان و در نتیجه میان از رسانه های ملی مردم را نسبت به همه بی اعتماد میکنند و از ان طرف سود بانک های خودشان را هم کاهش میدهند و مردم را هم بگونه ای مجبور میکنند که پولهاشونو تو بانک های انها بگذارند این یعنی استعمار کردن و ...........ای مردم گول این بانک ها رو نخورید و من اگه پول داشتم تو خونم میزاشتم ولی تو بانگک نمیزاشتم تا بانک ها هم بدانند که به مردم وابسته اند و باید منت مردم را بکشند نه اینکه بلا سر مردم بیارند
من بجای موسسات مالی و اعتباری باشم هیاتی بین خودمان تشکیل میدهم که بانک مرکزی و ....نتوانند کاری بکنند
اگر برای موسسه ای مشکلی ایجاد شدئ بقیه موسسه ها سریع کمکش کنند تا مشکلش رف
دانشجو: 1394/2/1918:54:17،
42
38
شما خودتو با یه پزشک مقایسه نکن.
دوران قبل و بعد کنکور شما با اون قابل مقایسه نیست.
شما خودت رو با جوونایی مقایسه کن که مدرک تحصیلی بهتری نسبت به شما دارن، اما از داشتن یک کار ساده (که حتی بتونن باهاش یه وام 16 درصدی رو پس بدن) محروم اند. همین کاری که شما الان توش هستی، اگه پارتی نداشتی همینم نداشتی.
خوبه آدم حد خودش رو بدونه.
من خودم دانشجوی دوره تخصص داروسازی ام، اما امیدی به پیدا کردن کاری که وزارت بابتش از ما تعهد هم گرفت (هیئت علمی) ندارم. الان به فکر کار آزادم.
آره داداش
اكبر: 1394/2/1920:14:09،
42
33
روز چهارشنبه مردم جاو ميزان جانباز تجمع كرده واقدام به پرتاب كردن تخم مرغ وگورجه فرنگي به ساختمان سرپرستي وشعبه مربوطه كرد وجاي تاسف دارد كه مسولين وروزنامه خراسان كه مردمي است وامام جمعه ونمايندگان محترم استان در برابر اين اقدام ميزان هيچگونه عكس العملي نشان ندادن
کامران: 1394/2/1922:37:47،
41
39
آقاي طيب نيا ما مشهديها بيشترين ضربه را از شما وسياستهاي اشتباه تان دربرخورد باموسسه ميزان خورديم اگر موسسه غيرقانوني است ازنيروي انتظامي بخواهيد پلمپش کند وگرنه ادغامش کنيد بالاخره سپرده گذار چه گناهي کرده که شما يک شبه اينطورتصميم مي گيرد
ثریایی: 1394/2/1922:56:22،
36
36
حرف نزن بابا . همه باید بدونن شما بانکی ها مثل زالو هستین حتی از همین عابر بانکها پورسانت نصیبتون میشه. مردم می رن زحمت می کشن پول در می آرن می ریزن توی بانک ها که شما کارمندهای... وام بگیرید و بعد از باز نشسته شدن هم تسویه نکنید ! یک دونه کارمند بانک ندیدم که ماشین و خونه نداشته باشه.
فرهنگی بازنشسته: 1394/3/1013:49:09،
32
25
کی باید قدرت نظارت بانک مرکزی رو بیشتر کنه کدوم قوانین دست وپا گیر مانع اندکه بانک مرکزی نتونه قدرت و اختیار کشور درنظارت بر موسسات غیر مجاز دست کیست بعد از 15 سال فهمیدید غیر مجازه پس مردم از کجا بدونن؟انهایی که این مساله حاد وهمه گیر رودراسرع وقت حل نمی کنن دستشون تو دست دشمنان ایرانه وشاید منتظرن یک نفر از خارج ایران بیاد!!!شاید کسانی که میتونن وحل نمی کنن منتظرندکار به همونجابرسه!!!!!
فزهنگی : 1394/4/718:42:04،
39
40
عجیب است.اگر کسی یک مغازه ی ده متری در یک شهر کوچک ذاشته باشد و دران زنجبیل.دارچین.هل.نعنا بفروشد دهها بازرس از اماکن .تعزیرات.شهرداری.و....... به سراغش می ایند ومجوز ودهها مدرک طلب می کنند اما از وجود موسسه ی میزان باان ساختمانهای ان چنانی در مرکز شهرها وچندین سال فعالییت بدون مجوز هیچکس خبر نداشت؟
سیبسثبب ب: 1394/7/2616:20:53،
27
23
براساس اخبار رسیده خبری از پول نیست وفقط تا انتخابات مردم را باری میدن بعدم دیگه بی خیالش میشن ضمنا 1000میلیلرد دست یک نفر هست که هیچ کس جرات ندارد بازخواستش کند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار