کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تجربيات کشورها در خصوص استفاده از ابزار نرخ سود بانکی

کدخبر:۱۱۵۶۸سه شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۳:۱۹۲۰۴۱ بازدید

تجربيات جهاني نشان مي دهد افزايش نرخ سود بانکي براي پيشگيري از تورم يکي از متداول ترين سياست هاي مورد استفاده دولت ها بوده ...
تجربيات کشورها در خصوص استفاده از ابزار نرخ سود بانکی

بعد از مدتها چانه زني بانک ها و بانک مرکزي، سرانجام مديران عامل بانک ها با اعلام چند شرط موافقت خود را براي کاهش نرخ سود بانکي اعلام کردند و در جلسه اخير شوراي پول و اعتبار کاهش نرخ سود بانکي مصوب شد و اين مصوبه جديد از امروز لازم الاجراست.نرخ سود بانکي يکي از شاخص هاي مهم اقتصادي است که از سويي نشان دهنده ميزان بهره وري صنايع و خدمات مختلف در يک اقتصاد است و از سوي ديگر همواره به عنوان ابزاري در دست دولتمردان براي گذر از شرايط اقتصادي خاص( مثل تورم يا رکود) مورد استفاده قرار مي گرفته است.

تجربيات جهاني نشان مي دهد افزايش نرخ سود بانکي براي پيشگيري از تورم يکي از متداول ترين سياست هاي مورد استفاده دولت ها بوده است. همچنين کاهش نرخ سود همواره ابزاري براي تشويق کارآفرينان به سرمايه گذاري جديد و ايجاد اشتغال و توليد جديد به کار رفته است.هرچند نرخ سود در بسياري از اوقات به عنوان يک ابزار سياستگذاري در اختيار دولتمردان عمل کرده است اما بسياري از اقتصاددانان با تعيين دستوري نرخ سود مخالفند و معتقدند تعيين تکليف براي بانک ها که با توجه به شرايط عرضه و تقاضا عمل مي کنند باعث انحراف بازار و ايجاد اختلال در عملکرد بانک ها و صنايع مي شود. در اين رابطه با بررسي چند تجربه در کشورهاي مختلف جهان نشان خواهيم داد که در برخي موارد ادعاي فوق صحيح نبوده است بلکه با اقدام به موقع و سنجيده دولت و بانک مرکزي اقتصاد به شرايط بهتري دست يافته است. اين در حالي است که تجربيات بسياري هم وجود دارد که تغييرات ناگهاني نرخ سود عواقب ناگواري براي اقتصاد داشته است. در ادامه تعدادي از اين تجربيات را بررسي مي کنيم.


کاهش نرخ سود بانکي و ويرانگري سرمايه هاي سرگردان

پس از رکودي که واقعه 11 سپتامبر بر موسسات مالي و اعتباري دنيا اعمال کرد فدرال رزرو ( و به تبع آن ساير بانک هاي مرکزي کشورهاي صنعتي) تصميم گرفت نرخ سود بانکي را کاهش دهد. بعد از اين تصميم طي کمتر از سه ماه پس از 11 سپتامبر، نرخ سود فدرال رزرو 70 درصد کاهش و تا سال 2003 نرخ سود حتي به زير 1 درصد کاهش يافت.مردم همواره يک سبد دارايي را نگهداري مي کنند و با توجه به شرايط موجود بين سپرده گذاري در بانک، خريد ملک، بورس و . . . تصميم مي گيرند و پول خود را روانه آن بازار مي کنند. در شرايط مشروح فوق در آمريکا يکي از پيامدهاي کاهش نرخ سود هجوم مردم به سرمايه گذاري در بخش مسکن بود. از سويي پس انداز پول در بانک ها به صرفه نبود و از سوي ديگر نرخ سود تسهيلات بسيار کاهش پيدا کرده بود و دريافت وام و سرمايه گذاري در بخش مسکن کاملا به صرفه بود.

افزايش تدريجي تقاضا براي مسکن و سودآوري بالاي 15 درصد اين بخش در کنار کاهش نرخ سود بانکي و همچنين دستورات دولت آمريکا براي تقويت بخش مسکن و کاستن از وثايق بانکي لازم براي دريافت وام ، باعث هجوم هر چه بيشتر به بازار مسکن شد به گونه اي که برخي از شرکت هاي مرتبط با مسکن سود 450 درصدي به دست آوردند.اما اين شرايط پايدار نماند و نه شرايط رونق و اضافه تقاضا در بازار مسکن پايدار ماند و نه سياست کاهش نرخ سود بانکي؛ از سويي نرخ تورم بالا در آمريکا فدرال رزرو را مجبور کرد تا براي مهار تورم نرخ سود بانکي را کاهش دهد و از سوي ديگر حباب بازار مسکن ترکيد و قيمت مسکن به شدت کاهش يافت. در اين شرايط افرادي که در اثر کاهش نرخ سود بانکي، سرمايه هاي خود را به بازار مسکن روانه کرده بودند با ضررهاي هنگفت مواجه شدند و به خاطر عدم بازپرداخت وام ها بسياري از بانک ها ورشکست شدند تا اينکه بحران بزرگ مالي سال 2007 رقم خورد.
 

استفاده از نرخ سود براي غلبه بر رکود تورمي

يکي ديگر از تجربيات مهم که در بسياري از کشورهاي جهان در خصوص تعيين نرخ سود انجام شده است مربوط به شرايط رکود تورمي است. با توجه به اينکه تورم بالا در بسياري از موارد مربوط به نقدينگي بالاست افزايش نرخ سود باعث مي شود نقدينگي موجود در جامعه جمع شود و نرخ تورم کاهش پيدا کند. در اين مورد بر خلاف تجربه قبلي بسياري از تجربيات موفق بوده است.افزايش نرخ سود بانکي براي مقابله با شرايط رکود تورمي در بسياري از کشورهاي صنعتي مثل آمريکا و انگلستان در دهه 1970 تجربه شده است. بر اساس داده‌هاي بانک مرکزي انگلستان رشد اقتصادي 4 درصد کاهش يافت و همزمان تورم در اين دهه روند صعودي گرفت. در حالي که پيش از اين يعني در سال 1969 تورم فقط 5 درصد بود. در همان زمان شرايط مشابهي نيز در آمريکا وجود داشت لذا رئيس فدرال رزرو براي درمان رکود تورمي به شدت نرخ بهره را افزايش داد و آن را دورقمي کرد از آن زمان هرگز هيچ اقتصاد پيشرفته‌اي چنين نرخ بهره‌اي را تجربه نکرده است.

اين سياست که به «سناريوي تورم‌زدايي» معروف شد بسيار موفق بود و تورم ايالات متحده را کاهش داد. انگلستان نيز از اين سياست بهره برد و توانست بر تورم و بعدا بر رکود فائق آيد. جمهوري چک، لهستان، مجارستان و ترکيه نيز با استفاده از ابزار نرخ سود بانکي توانستند بر شرايط تورمي غلبه کنند. شرايط فعلي در اقتصاد کشور نيز اين چنين است. در حالي که بعد از بالابودن نرخ سود در يکي دو سال اخير نرخ تورم کاهش پيدا کرد به نظر مي رسد شرايط مناسب براي اعمال کاهش نرخ سود فرارسيده است. هرچند ملاحظات متعددي مثل توجه به خروج سرمايه ها از بانک و حرکت به سمت بازارهايي مثل مسکن، سرمايه و ارز و کاهش منابع بانک ها براي تسهيلات دهي، افزايش تقاضا براي تسهيلات در شرايط کمبود منابع و ايجاد فضاي رانتي براي اعطاي تسهيلات و بي نصيب ماندن صنايع کوچک و بي بهره از رانت و همچنين اثر مخرب موسسات غيرمجاز وجود دارد اما در مجموع کاهش نرخ سود در گام بعد از کاهش نرخ تورم مي تواند به خروج از رکود اقتصادي کمک شاياني بکند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/2/1509:08:49،
32
64
هنوز سود بانکی و تسهیلات باید کمتر بشه ... بماند کسایی که ... به دوران رسیده اند و منفی میدن مهم نیستن ...
MGH: 1394/2/1509:56:11،
45
27
توی کشورهای غربی هم با وجود قانون و نظم اقتصادی مردم ترجیح میدن پولاشونو توی بانک بزارن. تو کشور ما در حال حاضر بجز بانک هیچ جای دیگه ای واسه سرمایه گذاری امن نیست. 100% ریسک
حسن: 1394/2/1511:55:32،
32
39
سود و بهره باید بشدت بیاد پایین تا مردم به سمت کار و اشتغال زایی و تولید برن
اشخاص بی بضاعت هم باید زیر چتری قوی از دولت قرار بگیرند
باقلوا نون اضافه: 1394/2/1512:26:55،
30
18
تاریخ ثابت کرده تو این مملکت پول سرگردان به سمت تولید نخواهد رفت. چون سیستم دلال محور و سفته باز ما این اجازه رو نمیده.
محمد: 1394/2/1509:08:51،
31
64
هنوز سود بانکی و تسهیلات باید کمتر بشه ... بماند کسایی که ... به دوران رسیده اند و منفی میدن مهم نیستن ...
123: 1394/2/1509:09:34،
50
33
همه مشکلات کشور حل شده فقط همین چندرغاز سودی که مردم بدبخت از سپرده هاشون میگیرند زیادی میکنه! صد رحمت به احمدی نژاد
hojjat: 1394/2/1509:32:36،
25
27
بازار ملک با این کارها گرم بشو نیست. فقط افردی که زیر قیمت میفروشن، دیگه ملکشون روبه قیمت میدن.ملک برای سرمایه گذاری خوب نیست. فقط یه دونه خوب و به قیمت برای مصرف شخصی که اونم به نظرم اگه کسی پولشو داره الان وقت خریده
شعله: 1394/2/1509:34:23،
41
34
بانک امن ترین جایی هست که در حال حاضر میشه اطمینان کرد برای حفظ سرمایه و سود دهی

من مخالف کاهش سود هستم

برای افرادی که بی بضاعت هستند اندکی سرمایه دارند سود بانکی حمایت خوبی میتونه باشه

""بیایم سهام بخریم شب بخوابیم صبح پاشیم ببینم نصف شده ""

کلا در اقتصاد ایران چون نظارت کامل وجود نداره و بازار ثبات نداره مطمعن ترین جا برای سود دهی بانک هست
فرد: 1394/2/1511:09:17،
35
24
اگر تجربه دیگر کشورها مهم بود که ما از راس شروع میکردیم.کجا کشورهای دیگه نیروهای مسلحشون کار اقتصادی میکنند...کجا وزیر مجلس با دکترای جعلی نماینده مردم میشه...تو کدوم کشور قانون اساسی اجرا نمیشه ولی چیزی که تو قانون درج نشده اجرا میشه؟؟؟
کدوم کشور تو دنیا مثل ما اداره میشه؟هر وقت پیداش کردی ما رو با همون مقایسه کن نه با دنیایه عادی و منطقی....
تنها چیزی که در ایران ازرش نداره دنیاست.چون همش شده مال اون دنیا.حتی منابع طبیعی هم در ایران فاقد ارزشند.گل و کوه و درخت که ربطی به عقاید و دنیای استعماری غرب نداره!!
امریکا و همدستاش میخواهند که ایران خشکسالی باشه یا کم ابی؟؟؟؟
ماهان: 1394/2/1512:26:55،
29
22
اينا خواستن با سود بانكي جلو تورم رو بگيرن غافل از اينك هزارجاي ديگه رو خراب كردن تمام فشار روي بازار آزاده . تنها راه حل هم توافق و برداشتن تحريمها ست درهاي مملكت بايد روي بازار دنيا و تجار و سرمايه گذاران خارجي باز بشه و برادرانمون در سپاه هم دست از سر پروژه ها بردارن .
محمد رضا: 1394/2/1512:52:57،
26
18
اینا همش نتیجه مرگ براین و ان است کار این مردم شده عربده کشی برای این کشور و ان کشور البته این عزیزان از این راه هم خوب کاسبی میکنند و مردم بیچاره راهی جز اه ندارنند
سام : 1394/2/1513:02:21،
31
21
گرفتن سودبانكي و بيكار توي خونه نشستنو هيچكس دوست نداره . خدا كنه تحريمها رو بردارن و روابط خوب بشه و ثبات اقتصادي كه چهل ساله از ايران رخت بربسته دوباره به اين مملكت برگرده كه شايد بشه توش زندگي كرد .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما