کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مقایسه سرعت و قیمت اینترنت در ایران با دیگر کشورهای جهان

کدخبر:۱۱۵۶۴سه شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۸:۱۳۴۵۳۱ بازدید

اکثر کاربران اینترنت در ایران از کیفیت ارائه خدمات راضی نیستند. در مقابل شرکت‌هایی که در حوزه اینترنت سرویس‌دهی می‌کنند، همیشه ادعای ...

اکثر کاربران اینترنت در ایران از کیفیت ارائه خدمات راضی نیستند. در مقابل شرکت‌هایی که در حوزه اینترنت سرویس‌دهی می‌کنند، همیشه ادعای کیفیت بالا را داشته و از قیمت پایین و عدم سوددهی آن می‌نالند. به‌راستی حق با کدام طرف دعواست؟ از این رو سعی شده در این نوشتار سرعت و قیمت اینترنت در ایران با دیگر کشورهای جهان مقایسه شود. سایت نت‌ایندکس، معروف‌ترین مرجع ارائه آمار از سرعت و قیمت اینترنت در جهان است. این سایت با استفاده از دریافت اطلاعات کاربرانی که از نرم‌افزار Ookla speed test روی کامپیوتر یا موبایل خود استفاده می‌کنند، به جمع‌آوری اطلاعات می‌پردازد. اسپید تست سال گذشته بیش از ۳۵۰ میلیون کاربر داشته است و روزانه از سراسر جهان با استفاده از این اپلیکیشن پنج میلیون نفر سرعت اینترنت خود را چک می‌کنند. ازاین‌رو نمی‌توان به اطلاعات ارائه‌شده از سوی نت ایندکس خدشه وارد کرد.

متوسط سرعت و قیمت اینترنت در جهان

براساس گزارش سایت فارنت طبق آمار نت ایندکس سرعت دانلود «پهن‌باند» (اینترنتی که در خانه و محل‌ کار با آن سروکار داریم) به‌طور متوسط ۲۳ کیلوبیت بر ثانیه است. سرعت آپلود پهن‌باند نیز به‌طور متوسط ١٠,٧ کیلوبیت بر ثانیه است. براساس این آمار کاربران پهن‌باند به‌ازای دریافت هر مگابیت بر ثانیه ٥.٢٤ دلار پرداخت می‌کنند. همچنین متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در جهان ١٢.٢ مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل پنج مگابیت بر ثانیه است

متوسط سرعت و قیمت اینترنت در ایران

نت‌ایندکس سرعت متوسط دانلود کاربران خانگی اینترنت در ایران را ٥,٦ کیلوبیت بر ثانیه اعلام کرده است. طبق ادعای نت‌ایندکس این آمار براساس اطلاعات دریافتی از یک‌میلیون‌و ٥٢٩هزارو ٤٥٧‌ آی‌پی یکتاست که از ۲۳ مارس ۲۰۱۵ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۵ با استفاده از اوکلا اسپید تست سرعت اینترنت خود را چک کرده‌اند. طبق همین آمار متوسط سرعت آپلود در ایران ٣.٥ کیلوبیت بر ثانیه است. بر اساس اطلاعاتی که کاربران اوکلا اسپید تست در اختیار نت‌ایندکس گذاشته‌اند، متوسط قیمت اینترنت در ایران ٥.٩٥ دلار به‌ازای هر کیلوبیت بر ثانیه است. براساس همین آمار، متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران چهار مگابیت بر ثانیه و همچنین سرعت آپلود اینترنت موبایل در ایران ١.٤ کیلوبیت بر ثانیه است. این آمار از اطلاعات هشت‌میلیون‌و٩٣٨هزارو ٦٨‌ آی‌پی واحد از ۲۳ مارس ۲۰۱۵ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۵ دریافت شده است.

وضعیت ایران در رتبه‌بندی سرعت اینترنت پهن‌باند

ایران در رتبه‌بندی سرعت دانلود پهن‌باند در جهان، در رتبه ۱۴۷ از میان ۲۰۰ کشور قرار دارد. طبق آمار به‌دست‌آمده، ایران در این رتبه‌بندی پایین‌تر از عراق، بوتان، مراکش، جزایر ویرجینیا و بالاتر از ساحل‌عاج، نیجریه، کاستاریکا و لیبی قرارگرفته است. در این رتبه‌بندی سنگاپور با متوسط سرعت دانلود ١١٩,٢٣ مگابیت بر ثانیه با اختلاف در رتبه اول قرار گرفته است. کشور بسیارکوچک «سن‌پیر او می‌کلون» (که کمتر از هفت هزار نفر جمعیت دارد!) در رتبه دوم و هنگ‌کنگ، ژاپن، رومانی و کره‌جنوبی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در انتهای جدول نیز گینه استوایی با متوسط سرعت اینترنت ١.٠٩ کیلوبیت بر ثانیه آخرین رتبه را در میان ٢٠٠ کشور دارد. پس ‌از این کشور نیز به‌ترتیب گامبیا، کنگو، گینه، سوریه و کوبا قرار دارند. در رتبه‌بندی سرعت آپلود نیز ایران در جایگاه ۱۲۸ در میان ۲۰۰ کشور قرار دارد. ظاهراً وضعیت آپلود در ایران بهتر از دانلود است. در این رتبه‌بندی ایران پایین‌تر از جزایر کیمن، هندوراس، سن مارتین و اکوادور و بالاتر از جزایر فارو، گینه‌نو، اندونزی و جزایر تورکس و کایکوس قرار دارد.  در رتبه‌بندی سرعت آپلود هم سنگاپور در صدر است. متوسط سرعت آپلود در سنگاپور ٩٨.٠٣ مگابیت بر ثانیه است. هنگ‌کنگ نیز با اندک اختلاف از سنگاپور دوم است و سپس با اختلاف ژاپن، کره‌جنوبی، ماکائو و لتونی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. بد نیست به انتهای رتبه‌بندی سرعت آپلود نیز نگاهی بیندازیم. جمهوری دموکراتیک کنگو با سرعت آپلود ٠.٥٥ کیلوبیت بر ثانیه در آخرین جایگاه این رتبه‌بندی قرار دارد. پس از جمهوری کنگو به‌ترتیب ونزوئلا، جزایر ماریانای‌ شمالی، سوریه و گینه قرار دارند.

وضعیت ایران در رتبه‌بندی سرعت اینترنت موبایل

رتبه‌بندی دیگر، سرعت دانلود اینترنت موبایل است. در این رتبه‌بندی ایران در جایگاه ۹۸ از میان ۱۱۴ کشور جهان قرار دارد، یعنی تنها ۱۵ پله با رتبه آخر اختلاف دارد. مصر، بوسنی، اندونزی و فلسطین در این رده‌بندی از ایران بالاتر و پاکستان، هند، لائوس و تونس پایین‌تر از ایران قرار دارند. رتبه نخست این رده‌بندی در اختیار نیوزیلند، با سرعت دانلود اینترنت موبایل ٢٦,٥٥ مگابیت بر ثانیه است. چین، دانمارک، تایوان، امارات و فنلاند به‌ترتیب در جایگاه دوم تا ششم این رده‌بندی قرار دارند. رتبه آخر این رده‌بندی نیز در اختیار اوکراین، با سرعت دانلود اینترنت موبایل ١.٤٦ مگابیت بر ثانیه است.

البته ناآرامی‌های سیاسی اخیر اوکراین را نباید در تأثیر بر این نتیجه نادیده گرفت. ویتنام، سودان، الجزایر، پاراگوئه و تانزانیا به‌ترتیب بالاتر از اوکراین در انتهای جدول قرار دارند. در رتبه‌بندی سرعت آپلود اینترنت موبایل در جهان نیز، ایران با دو پله صعود نسبت به ‌سرعت دانلود اینترنت موبایل در جایگاه ۹۶ از بین ۱۱۴ کشور جهان قرار دارد. در این رده‌بندی نیجریه، مراکش، پاکستان و ترکیه بالاتر از ایران و بوسنی، اندونزی، فلسطین و بنگلادش پایین‌تر از ایران قرار دارند. جایگاه اول در این رده‌بندی در اختیار دانمارک با سرعت آپلود اینترنت موبایل ١١.٦٦ مگابیت بر ثانیه است. لوکزامبورگ، تایوان، امارات، کویت و نیوزیلند در جایگاه‌های بعدی این رده‌بندی قرار گرفته‌اند. در انتهای رتبه‌بندی، سودان با متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل ٠.٤٩ مگابیت بر ثانیه در جایگاه آخر قرار دارد. اوکراین، ویتنام، نیکاراگوئه، میانمار و پاراگوئه به‌ترتیب بالاتر از سودان در انتهای این رنکینگ قرار دارند.

وضعیت ایران در رتبه‌بندی قیمت اینترنت پهن‌باند

شاید کاربران ایرانی با سرعت اینترنت مشکل داشته باشند، اما درحال‌حاضر به ‌اندازه قیمت آن اصطلاحا به کاربران ایرانی«زور نمی‌آید». این رتبه‌بندی براساس قیمت اینترنت به‌ازای «دلار بر مگابیت بر ثانیه» است که اطلاعات قیمت اینترنت ۶۲ کشور بر مبنای اطلاعاتی که کاربران در اختیار سایت گذاشته‌اند ثبت‌ شده است. در این رتبه‌بندی کشورها به ترتیب اینترنت ارزان‌تر رتبه‌بندی شده‌اند. ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه ۴۶ قرار داشته و تنها ۱۶ پله با انتهای رتبه‌بندی فاصله دارد. ایتالیا، عربستان، اسپانیا و نیوزیلند بالاتر از ایران و مکزیک، فرانسه، آرژانتین و کلمبیا پایین‌تر از ایران قرار دارند. در ابتدای رتبه‌بندی بلغارستان با قیمت اینترنت ٠,٤٣ دلار بر مگابیت بر ثانیه لقب ارزان‌ترین اینترنت در دنیا را به خود گرفته است. پس از بلغارستان، روسیه، اوکراین، رومانی، اسرائیل و مجارستان قرار دارند. در انتهای جدول رتبه‌بندی آفریقای‌جنوبی به‌عنوان گران‌ترین اینترنت دنیا شناخته می‌شود. اینترنت در آفریقای‌جنوبی به‌ازای هر مگابیت بر ثانیه ١٩.٠٦ دلار است.

در این فهرست فیلیپین، اندونزی، مصر، مالزی و امارات به ترتیب بالاتر از آفریقای جنوبی قرار گرفته‌اند. شاید ابتدا با مقایسه متوسط قیمت اینترنت در جهان که ٥.٢٤ دلار برآورد شده است و متوسط قیمت اینترنت در ایران که ٥.٩٥ دلار تخمین زده ‌شده است، حق را به ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت در ایران بدهیم و بگوییم که قیمت آنها منصفانه است؛ اما مسئله این است که قیمت بسیار بالای اینترنت در چند کشور انتهایی فهرست، بر بالارفتن متوسط قیمت اینترنت در جهان تأثیر زیادی گذاشته است. با نگاهی به رتبه‌بندی کلی قیمت در ۶۲ کشور جهان متوجه می‌شویم که در ۲۷ کشور ابتدایی این فهرست، قیمت اینترنت کمتر از سه دلار، یعنی حداقل نصف قیمت اینترنت در ایران است. چیز دیگری هم که باید درباره این فهرست‌ها درنظر بگیریم، کیفیت بسیارپایین اینترنتی است که در اختیار کاربران ایرانی قرار دارد. با وجود این، فهرست ارائه‌شده، فقط به این منظور است تا مشخص شود وضعیت اینترنت کشور ما در مقایسه با دیگر کشورهای جهان چگونه است.

سلمان صحافی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1394/2/1507:45:40،
171
16
دوتا جدول بگذاری، آدم مجبور نمیشه کل مطلب را بخواند.
007: 1394/2/1509:14:42،
93
15
داداش از آخر اولیم
توی قیمت و گرون فروشی اول
توی خدمات و سرعت مثل بقیه چیزها از آخر اول
بیکار: 1394/2/1509:23:05،
51
18
این گزارش کاملا غیر واقعی هستسرعت 5.6 با قیمت 5.95 دلار؟
البته توی کشورهای دیگه مثل ایران اینترت رو حجمی نمیفروشن
یعنی یه اینترت با سرعت 5.6 مگابایت بصورت نامحدود و قیمت زیر 20 هزارتومن؟

بنده یه سرویس 256 کیلو نامحدود رو با قیمت 33 هزارتومن خریدم که اونم برداشتن و تبدیلش کردن به حجمی

گــوگل تــوی آمــریکا داره اینتــرنت "1 گیــگ" ارائــه میــده کــه ایــن ســرویس نامحــدود بــرای 7 ســال مجــانیــه و هــزینــه راه انــدازی اون برای 7سال تنهــا "300" دلـاره کــه ایــن ســرویـس تــا چنــد مــاه دیگــه تــوی کــانادا و مکــزیک و تــا ســال 2017 تــوی اروپــا و آمریکــای جنــوبی توزیــع میشــه

تصور کن اگه حتی تصورکردنش سخته
حامد تویو: 1394/2/1509:28:58،
40
17
با این وضعیت حداقل حقوق ماهی 200 دلار رتبه 46 از بین 62 کشور از لحاظ قیمت واقعا فاجعسسسست.
چرته: 1394/2/1509:57:37،
32
18
من دوست دارم تو اون کشور هفت هزار نفر جمعیت داره باشم :)

سن‌پیر او می‌کلون کجا هست این کشور عجبا :)
رضـا: 1394/2/1513:53:34،
18
16
فقط کافیه توی گوگل این عبارت (Google Fiber) رو سرچ کنید و مطالعه کنید تا متوجه بشید تو آمریکا چه پروژه ای در حال اجراست!
البته ما نباید خودمون رو با اونا مقایسه کنیم
ولی خب یه درصد فکر کنید پروژه ای اینچنینی میخواست تو ایران اجرا بشه !
فکر کنم اولادرصد بالایی تو مناقصه اش شرکت میکردن و در آخر هم برنده مناقصه ضمن طولانی کردن زمان اجرا به 20 الی 30 سال در آخر با کسری بودجه مواجه میشد !
محمد: 1394/2/1507:52:26،
23
53
همین که مثل سوریه نیستیم جای شکر داره.
00000: 1394/2/1519:03:37،
24
19
جایگاه ایران و شخصیت ایرانی را با سوری ها یکی میدونی
فقط متاسفم برات
((:)): 1394/2/1508:00:30،
66
16
کارشناسان علام کردند: سرعت حلزون قطع نخاع شده همراه با سه سکته مغزی که پا به ماهم هست ۱۵ درصد از سرعت اینترنت ایران بیشتره....
1: 1394/2/1508:16:21،
20
29
20
mg: 1394/2/1508:37:25،
55
18
"متوسط دانلود کاربران خانگی اینترنت در ایران را ٥,٦ مگابیت بر ثانیه"
به نظر من اشتباه کرده، خیلی از ما اینقدر سرعتمون پایینه که اصلا نتونستن بفهمن که به اینترنت وصل شدیم!
من 512 مخابرات دارم اشک آدمو در میاره
محمود: 1394/2/1508:48:45،
40
20
اینترنت موبایل رو که اصلا حرفش رو نزنید .
من که یه بسته ایرانسلی گرفتم که فقط میتونستم باهاش متن تو واتس آپ و ... بفرستم و همین و بس!!!!!!!!!!!!
دو روز پیش هم یه بسته همراه اول گرفتم که هنوز موفق نشدم باهاش کاری انجام بدم و موندم چطوری offش کنم !!!!!!!!!!!
شما قضاوت کنید!!!!!!!!!!
آرمان: 1394/2/1509:35:12،
12
41
اگر منطقه شما 3G پشتیبانی کند، شما می توانید گوشی خود را که 3G ساپورت می کنه، را روی وضعیت WCDMA بگذارید تا دایم روی 3G باشد و از بسته اینترنتی خودتان استفاده کنید
سرعت 3G همراه اول حداقل در روز 2 مگ و شب ها به 8 مگ هم می رسد و کیفیت مناسبی دارد
جواب آقا آرمان: 1394/2/1510:31:02،
29
18
من خودم اینترنت موبایلم غیر فعال شده بود مجبوری یه بسته هفتگی همراه اول خریدم حجمش 800 مگی بود به حدی خوب کارکرد که آخر هفته 720مگش را نتونسته بودم استفاده کنم !!بازم adsl از هیچی بهتره من 8مگ های وب رادارم سرعت دانلودم 9.5Mb/s است و اپلود0.5Mb/s است اما با توجه به این سرعتهای زیاد اساسا امکان استفاده مطلوب از اینترنت را ندارم چرا؟ چون .... نمیگذارد حتی سایتهای داخلی را بلافاصله بازکنیم و همان حلزون برازنده وتشبیه مناسبی است!!
aa: 1394/2/1509:14:42،
38
15
آقا اون کیلو بیت بر ثانیه هست
نه مگا
درستش کن
ن: 1394/2/1509:34:04،
33
15
تمام مطالب گفته شده ، واسه اینه که میخوان اینترنت رو گرون کنن. از حالا دارن آماده سازی میکنن. وگر نه کسی دلش به حال من و شما نسوخته.
فرد: 1394/2/1510:50:50،
25
15
ابر قدرت جهان در ایران سفارت نداره و بر عکس ما رو چه به جهان.
کامران: 1394/2/1514:36:42،
29
15
جالبه با این سرعت کم، تعدادی از نماینده های زحمتکش مجلس به افزایش پهنای باند اعتراض کردند.
فرشید: 1394/2/1517:54:51،
23
19
آخ چه حالی میداد تو اون کشور هفت هزار نفریه باشی.
آدرسشو بدین خوبه
فک کنم اگه بریم اونجا واسه جمعیتشون خوب باشه. هم اونا راضین هم ما.
عارف: 1394/2/1518:27:00،
24
16
بزرگترین مشکل ما این هستش که مسیولین محترم ایران از سواد کم مردم نهایت استفاده رو میکنند به اینصورت که مثلا میگن متوسط قیمت شش دلار میشه در حالی که حداقل حقوق هر امریکایی 8000 هزار دلاره و حداقل حقوق ایرانی 300 دلار . پس به نسبت قیمت اگه حساب کنیم 6 دلار میشه هشتاد دلار . چون حقوق کم میگیریم ولی سرویس گرون میخریم
اریا: 1394/4/1721:49:28،
12
8
من تو یک سایت شنیدم قیمت اینترنت در ایران 170 برابر جهانیست یعنی حتی سه برابر افغانستانی به این عقب ماندگیقیمت اینترنتش هست ما از اینکه در ایران زندگی می کنیم بدشانس هستیم
54: 1394/10/1913:07:06،
5
5
اینو کدوم احمقی باور میکنه آخه؟؟؟
اولا نوع نرم افزار تست خیلی مهمه اکثر نرم افزار ها بیشترین سرعت رو نشون میدن یعنی تقسیم بر 8 نمیکنن.
درضمن یک نفر کاربر معمولی بیاد اثبات کنه که سرعت دانلودش به 2 مگ رسیده چه برسه به 5 مگ.
از نظر پول هم واقعا خیلی گرون درمیاد.1 گیگ شارژ تو آمریکا به پول ما میشه 313 تومن ولی ما یه گیگ رو 3960 میخریم.
یعنی اونا یک دی وی دی رو تقریبا 1500 تومن دانلود میکنن ولی ما 20000.تقریبا 13 برار گرون تر از آمریکا هستش
طوری رفتار میکنن این اراعه دهنده های اینترنت ایران انگار صاحب اثر اطلاعات اینترنتی هستن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما