کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

«آلوئه‌ورا» میهمان تازه زمین‌های کشاورزی ایران شد

کدخبر:۱۱۵۳۹دوشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۴:۴۸۱۱۳۰۶ بازدید

حدود 8 سال پیش بود که «آلوئه‌ورا» برای اولین‌بار به سبد مصرف خانواده‌های ایرانی راه پیدا کرد. حالا دیگر دیدن برگ‌های باریک و بلند این گیاه خانواده ...
«آلوئه‌ورا» میهمان تازه زمین‌های کشاورزی ایران شد

حدود 8 سال پیش بود که «آلوئه‌ورا» برای اولین‌بار به سبد مصرف خانواده‌های ایرانی راه پیدا کرد. حالا دیگر دیدن برگ‌های باریک و بلند این گیاه خانواده کاکتوس در فروشگاه‌ها، نه‌تنها برای بسیاری از مشتریان عادی شده است که بازار ایران شاهد انواع و اقسام محصولات فرآوری شده آلوئه‌ورا یا همان صبر زرد به زبان بومی خودمان است.

از کرم‌های مرطوب‌کننده و لوازم بهداشتی گرفته تا نوشیدنی و کمپوت آلوئه‌ورا. این کاکتوس بسیار مقاوم با وجود هزینه ناچیز کشت، دارای ارزش تجاری قابل توجهی است به‌طوری که هر ‌هزار متر مزرعه زیرکشت این گیاه، سالانه تنها 4 تا 6 میلیون تومان هزینه دارد و در مقابل حدود 30 تا 40 میلیون تومان درآمدزایی می‌کند. نیاز ناچیز به آبیاری، بی‌نیازی گیاه به کود و آفت‌کش‌ها و همین‌طور تجهیزات و ادوات گرانقیمت کشاورزی، هزینه مزرعه‌داری این محصول را به‌طور قابل توجهی کاهش داده است. به جز این موارد، آلوئه‌ورا به دلیل ویژگی‌های زیستی خاص قادر است در زمین‌های خارج از رده و غیرحاصلخیز ثمردهی کند و همین موضوع به علاوه مزیت‌های اقتصادی دیگر باعث شده است کشت و کار آلوئه‌ورا به یک کسب و کار ارزان با درآمدزایی بالا تبدیل شود. کارشناسان می‌گویند آلوئه‌ورا توانسته است کشاورزان تحصیلکرده را به مزارع ایران جذب کند و حالا با رونق واحدهای فرآوری و از سرگیری صادرات این محصول، بازارهای فروش آلوئه‌ورا رو به بهبود رفته و روند رشد به خود گرفته است.

این موضوع در شرایطی اتفاق می‌افتد که اقتصادی نبودن کشت بسیاری از محصولات در بستر کشاورزی سنتی ایران، همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است. با این حال مدل‌های تازه کشت و کار و جذب افراد تحصیلکرده به مزارع می‌تواند آغاز یک تحول مهم در کشاورزی ایران باشد. از آغاز کشت آلوئه‌ورا در ایران کمتر از یک دهه می‌گذرد. نبود واحدهای فرآوری آلوئه‌ورا، کشت و کار این محصول را در دوره‌ای با رکود مواجه کرد اما با توسعه واحدهای فرآوری این گیاه در ٣ تا ٤‌سال گذشته، مزارع آلوئه‌ورا حالا دوباره رونق تازه گرفته‌اند و امیدهای جذب بازارهای خارجی این محصول در بین ایرانی‌ها زنده شده است.

کشت اقتصادی با کمترین هزینه ممکن

کشت گیاه آلوئه‌ورا دارای مزایای ویژه اقتصادی نسبت به سایر محصولات کشاورزی است. «میثم کوکبی» کارشناس کشاورزی و مشاوره کشت گیاه آلوئه‌ورا درباره این مزایا به ما می‌گوید: گیاه آلوئه‌ورا برخلاف بسیاری از محصولات کشاورزی قابلیت برداشت ٢٠ساله دارد. این موضوع به این معناست که در صورت کشت سایر محصولات، کشاورز ناچار است هر سال محصول را بکارد و برداشت کند که این مسأله هزینه زیادی به کشاورز تحمیل می‌کند. چون کشاورز ناچار است هر سال سرمایه‌ای برای شخم زمین، تهیه بذر و نهاده و کاشت مجدد محصول خود هزینه کند اما گیاه آلوئه‌ورا در صورت یکبار کشت، قابلیت برداشت تا ٢٠‌سال را دارد که این امتیاز باعث می‌شود هزینه بسیاری صرفه‌جویی شود.

وی ادامه می‌دهد: علاوه‌بر برداشت ٢٠ساله، گیاه آلوئه‌ورا ویژگی اقتصادی دیگری دارد که کشت آن را توجیه پذیر می‌کند. آلوئه‌ورا به‌ویژه نژاد بومی آن‌که به گیاه «صبر زرد» نیز مشهور است عاری از هرگونه قارچ و آفت است و همین موضوع گیاه را بی‌نیاز از تمام آفت‌کش‌ها و سمپاشی می‌کند و همان‌طور که می‌دانید یکی از پرهزینه‌ترین فاکتورهای کشت و کار تهیه سموم و آفت‌کش‌هاست. غیر از این، گیاه نیاز به هیچ‌گونه کود شیمیایی و اصولا تغذیه با کود ندارد که این دو آیتم هزینه کشت آلوئه‌ورا را مجددا کاهش می‌دهد و به دلیل ارگانیک بودن محصول مزایای تجاری آن را افزایش می‌دهد.

این کارشناس با اشاره به سایر ویژگی‌های اقتصادی کشت آلوئه‌ورا توضیح می‌دهد: یکی از موضوعات مهم در کشاورزی این است که محصول به موقع برداشت شود زیرا در نظر نگرفتن این موضوع می‌تواند به خرابی و فساد محصول و ضرر و زیان هنگفت کشاورز منتهی شود. همین موضوع خیلی اوقات توانسته است تولیدکننده را تسلیم دلال‌ها کند و برای پیشگیری از زیان بیشتر، کالای خود را با قیمت نازلی به فروش برساند اما در مورد گیاه آلوئه‌ورا الزام برداشت وجود ندارد. این به آن معناست که اگر برگ‌های گیاه مدت زمان بیشتری سر بوته بماند نه‌تنها ارزش تجاری خود را از دست نمی‌دهد بلکه با ایجاد ضخامت بیشتر برگ، هم عصاره و هم وزن محصول افزایش داشته و باعث درآمد اضافه می‌شود.  کوکبی همچنین تأکید می‌کند: علاوه‌بر تمام این موارد هزینه کارگری در مزارع آلوئه‌ورا پایین‌تر است. یک هکتار مزرعه گوجه‌فرنگی در طول ٢ ماه به ١٠ کارگر نیاز دارد این در شرایطی است که یک هکتار مزرعه آلوئه‌ورا به دلیل مقاومت بالا و در طول ‌سال به دو کارگر بیشتر احتیاج ندارد.

یک‌سال زنده ماندن، بدون آبیاری

اما مهم‌ترین ویژگی آلوئه‌ورا که کشت آن را در ایران توجیه می‌کند نیاز اندک گیاه به آبیاری است. آلوئه‌ورا همچنین از قابلیت زیست در فقیرترین اراضی برخوردار است. به گفته کارشناسان هر زمین کشاورزی که شرایط کشت و حاصلخیزی خود را ازدست داده است می‌تواند زیر کشت آلوئه‌ورا رفته و به این ترتیب دوباره احیا شده و به چرخه تولید بازگردد.
کوکبی دراین‌باره توضیح می‌دهد: گیاه آلوئه‌ورا قادر است بدون آبیاری تا یک‌سال هم زنده بماند. همین مقاومت بالای گیاه باعث شده است که آلوئه‌ورا در زمین‌های غیرحاصلخیز و خاک شور نیز به بار بنشیند. غیر از این در صورت آبیاری مزرعه آلوئه‌ورا با سیستم قطره‌ای، مصرف آب آن باز هم کاهش قابل توجه دارد و همین موضوع مخارج آبیاری گیاه را تا حد ممکن کاهش می‌دهد. همین‌طور باید اشاره کنم که مزرعه آلوئه‌ورا را می‌توان با آب سخت یا آب شور نیز آبیاری کرد و این موضوع ثمردهی گیاه را تحت‌تأثیر قرار نخواهد داد.

4 میلیون هزینه 40 میلیون تومان درآمد

اگر از هزینه تهیه زمین صرف نظر کنیم هر‌ هزار متر مزرعه آلوئه‌ورا درحال حاضر بین ٤ تا ٦‌میلیون تومان هزینه دارد و به‌طور متوسط سالانه حدود ٣٠ تا ٤٠‌میلیون تومان درآمدزایی می‌کند. این در شرایطی است که کارشناسان معتقدند با افزایش شمار کارخانجات فرآوری، این میزان درآمدزایی می‌تواند رکورد بالاتری به خود اختصاص دهد.
«ناصر شیرمردی» مشاور کاشت گیاه آلوئه‌ورا به سایت منطقه‌ای «یزد رسا» می‌گوید: به‌طور استاندارد در هر مترمربع ٤ بوته آلوئه‌ورا کشت می‌شود که با در نظر گرفتن این پایه، یک مزرعه‌ هزارمتری نیاز به ٤‌هزار بوته آلوئه‌ورا دارد. قیمت هر «پاجوش» (برای تکثیر گیاه) آلوئه‌ورا حدود ٥٠٠ تومان است که با این حساب حدود ٢‌میلیون تومان صرف تهیه گیاه مادر برای یک مزرعه‌ هزار متری می‌شود. این کارشناس ادامه می‌دهد: هر گیاه حداقل ٤ تا ٦ کیلو محصول می‌دهد و قیمت خرید هرکیلو محصول حداقل ٧٠٠ تا ٨٠٠ تومان است.  به این ترتیب اگر متوسط باردهی هر گیاه را ٥ کیلوگرم درنظر بگیریم یک مزرعه‌ هزار متری با ٤‌هزار بوته حدود ٢٠‌هزار کیلوگرم محصول می‌دهد. بنابراین در یک دوره سود خالص حدود ١٦‌میلیون تومان است. این در شرایطی است که گیاه مادر علاوه‌بر باردهی حدود ١٠ تا ١٦ پاجوش نیز تولید می‌کند که از این میان باید ٤ پاجوش گیاه حفظ شود و بقیه پاجوش‌ها قابل فروش است. اگر متوسط تعداد پاجوش‌ها را ١٠ عدد در نظر بگیریم در یک مزرعه ‌هزار متری ٤٠‌هزار پاجوش تولید می‌شود که هر پاجوش بین ٣٠٠ تا ٥٠٠ تومان خرید و فروش می‌شود. به این ترتیب درآمد حاصل از فروش پاجوش‌ها نیز حدود ١٢‌میلیون تومان می‌شود. با این حساب حداکثر درآمد یک دوره برداشت ٢٨‌میلیون تومان می‌شود. در‌ سال اول کاشت، امکان ٣دوره برداشت و از ‌سال دوم امکان برداشت ٤ فصل یا ٤دوره وجود دارد که اگر بخواهیم این مبلغ را با توجه به بازار فعلی در نظر بگیریم در یک‌سال می‌توان حداقل حدود 40 میلیون تومان درآمد داشت.

قابلیت برداشت ٤ فصل آلوئه‌ورا

میثم کوکبی هم درباره دوره باردهی آلوئه‌ورا به ما می‌گوید: این گیاه ٤ فصل است و در تمام فصول ‌سال قابلیت باردهی دارد اما در اولین دوره کشت، محصول پس از ٦ ماه قابل برداشت است و پس از این دوره گیاه می‌تواند هر 3 ماه یکبار محصول بدهد. میزان نیاز گیاه به آبیاری هر پنج روز یکبار است و هر بوته حدود 10 لیتر آب مصرف می‌کند. در صورت استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای میزان آب مورد استفاده به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. درحال حاضر هزینه تجهیز هر هکتار زمین کشاورزی به آبیاری قطره‌ای بین 800 هزار تا یک‌میلیون تومان است. به جز عملیات شخم‌زنی زمین در ابتدای کشت گیاه، یک مزرعه آلوئه‌ورا به ماشین‌آلات و تجهیزات کلان دیگری نیاز ندارد و برداشت از گیاه نیز به صورت دستی انجام می‌شود. ضمن این‌که مزرعه به عملیات سمپاشی و کوددهی نیاز ندارد.

از عرق آلوئه‌ورا تا صادرات ژل به سوییس

بازار فروش آلوئه‌ورا در ایران از حدود ٣‌سال پیش رونق بیشتری پیدا کرده و متنوع‌تر شده است. این موضوع را میثم کوکبی کارشناس کشاورزی می‌گوید. او درباره جزییات بازاریابی برای این محصول، توضیح می‌دهد: تقریبا تا حدود ٥‌سال پیش هیچ صنعت و واحد فرآوری آلوئه‌ورا در کشور وجود نداشت و همین موضوع افول دوره‌ای کشت و تولید این گیاه را به دنبال داشت اما درحال حاضر وضع بهتری رقم خورده است و روزبه‌روز به تعداد واحدهای فرآوری آلوئه‌ورا در کشور اضافه می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: درحال حاضر علاوه‌بر بازار فروش فله آلوئه‌ورا، این گیاه در تناژ بالا برای بهره‌برداری در کارخانه‌های تولید مواد غذایی مانند نوشیدنی، مربا، کمپوت و... خریداری می‌شود. به جز این ژل و پودر ژل آلوئه‌ورا مصارف بهداشتی دارد و توسط کارخانه‌های تولید لوازم بهداشتی و آرایشی خریداری می‌شود. ضمن این‌که در ایران یک واحد تولیدی به صورت اختصاصی اقدام به تولید عرق آلوئه‌ورا کرده است همین‌طور یک کارخانه تولید مواد بهداشتی و آرایشی نیز وجود دارد که تمام محصولات خود را با استفاده از عصاره طبیعی این گیاه تولید می‌کند.

این کارشناس تأکید می‌کند: بخشی از تولید آلوئه‌ورا به تازگی به خارج از کشور صادر می‌شود که برگ خام این گیاه بیشتر به ترکیه و کردستان عراق و تعدادی از کشورهای آسیای میانه صادر شده است. صادرات بوته و پاجوش گیاه نیز درحال حاضر به کشورهای قبرس، عراق و پاکستان انجام می‌شود. علاوه‌بر این بخشی از محصولات فرآوری شده مانند ژل و پودر ژل آلوئه‌ورا به سوییس صادر می‌شود.  «ناصر شیرمردی» کارشناس و مشاور کشت آلوئه‌ورا نیز درباره نحوه فروش داخلی این گیاه می‌گوید: مزرعه‌داران معمولا پیش از یک دوره کشت و برداشت با کارخانه‌ها و تجار متقاضی قرارداد فروش امضا می‌کنند. براساس این قرارداد فروش ٧٥‌درصد پرداخت، پیش از برداشت گیاه انجام می‌شود و ٢٥‌درصد باقیمانده در زمان تحویل کلیه محصول پرداخت می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خسته: 1394/2/1401:43:57،
130
29
بعد از مدتها یک خبر امید بخش !!!! روحم تازه شد . شکر
دکتر مهاجری: 1394/2/1410:29:52،
47
102
یه گیاه نسبتا مضر و آلرژی زا و تقریبا بی خاصیت که بدن هیچ مدرک مستند علمی الکی الکی تو کشورای جهان سوم مث ما طرفدار پیدا کرده!
البته مردم ما کلا واسه طب علفی خیلی ذوق مرگ میشن!
amir: 1394/2/1411:11:58،
79
23
الان ایرانیا گندشو در میارن. انقدر میکارن تا تو رقابت همدیگرو نابود کنن.
عبدی: 1395/9/2606:10:01،
13
5
با این تبلیغ به کشت آلویه ورا در سالهای آتی منتظر سرنوشت گوجه و بادمجان جنوب برای این محصول باشید
غلام: 1394/2/1401:55:50،
63
37
معجزه میکنه هر چند چندش آوره
دهه شصتی: 1394/2/1402:34:48،
48
89
اقای روحانی شما فکر کردی دیگه کی به لبخندها و سخنان شما اعتماد میکنه؟؟؟ ...شما سهامداران بورس را عمدا متضرر کردید تا برای حفظ ابروی دولت بی تدبیرتان پولی خارج نشود و وارد گردش نگردد تا تورم و رکود عمدی در اقتصاد حاصل شود در حالی که شما این ضررها را هدفمند در این یک سال و نیم اخیر اجرا کردید به روی خودتان این خیانت را نیاورده اید .........من شما و طیب نیا و سیف را به خاطر این توطئه علیه سهامداران و شخص خودم مقصر میدانم
داریوش: 1394/2/1409:26:28،
61
36
عزیز من دولتی که میخواد نقدینگی تو بازار کم کنه و پول از کشورش خارج نشه و به تولید داخلی بها بده بهترین کار رونق بورسه.اطلاعاتت در حد هیچه.مطالعه کنید لطفا.ضرر بورس بخاطر صنعت بیمار و تحریمهایه سنگیه که مسبب اصلیش دولت پاکدستان بوده.که ما یه سرمایه گذار خارجی تو بورس نداریم
کارشناس کشاورزی: 1394/2/1409:33:12،
50
27
الویه ورا بیشترین کشتش تو استان بوشهره.این گیاه به عنوان امپراطور گیاهان دارویی میشناسن و فراوری فراوانی داره.از نوشیدنیش یا استفاده برای قسمتهای سوخته و معده و ... .ولی متاسفانه فراوری ضعیف و محدود باعث شده که این گیاه خودرو منطقه بوشهر رشد کشت انچنانی نداشته باشه.
S&G: 1394/2/1408:43:34،
44
30
خیلی خوب بود...بهش فکر میکنم.
ش: 1394/2/1409:17:44،
59
29
اگر به نفع کشور میشه و باعث درامدزایی میشه و دیناری به جیب خارجی نمیره پس من مصرف کننده حمایت میکنم از این محصول
حسن: 1394/2/1409:56:32،
41
29
حالا همه میرن اینو می کارن 4 میلیون هزینه میکنن نمی تونن 2 میلیون هم در بیارن.جریان معروف همان سیب زمینی و پیاز میشه.
کشاورز: 1394/2/1410:16:31،
37
25
همه جا کشت نمیشه
بیریم جی: 1394/2/1411:15:05،
63
28
شرکت خوش نوش امین با برند بیریم جی در آذربایجانشرقی که یکی از تولید کننده های نوشیدنی آلوئه ورا در ایران که قابل رقابت با محصولات خارجی میباشد آماده همکاری با تولید کننده گان گیاه آلوئه ورا در ایران در راستای حمایت از تولید و تکثیر کنندگان این گیاه ارزشمند میباشد بیائید در احقاق اقتصاد مقاومتی وایجاد اشتغال در کشور از تولید کنندگان داخلی حمایت کنیم با تشکر.
محمد: 1394/2/1412:16:02،
39
25
سلام.میشه بگید کجا پاجوشو میشه پیدا کرد .تو قزوین کشت میشه.مراکز خریداراش کجان؟تشکر
کارشناس کشاورزی: 1394/2/1412:46:10،
32
24
مخصوص مناطق گرم و جنوبیه بیشتر که لایه نخلها جایه خوبیه برا کشت.کشت گلخونه ایی هم داره.پاجوشش تو مناطق ابپخش بوشهر پیدا میشه. اسم ایرانیش هم صبر زرده.تو قزوین کشت نمیشه چون به سرما هم حساسه
کیومرث: 1394/2/1412:23:33،
26
26
ضمن سپاس
اطلاعات جامع وکاملی بود
اما اگر همه رفتیم ریختیم تو اینکار و خریدار مناسب پیدا نشد
چی؟البته مقداری وسوسه انگیزه اما به قولی باید محصول اول پیش فروش بشه بعد اقدام به کاشت و... کرد
درضمن هزینه برداشت که بصورت دستی هم هست برآورد نشده!؟
مهندس کشاورزی: 1394/2/1500:31:43،
40
24
گزارش بالا یک گزارش غیر فنی و صرفا تبلیغاتی است.
گیاه آلوئه‌ورا فقط در مناطقی که زمستان ندارند و یا زمستان سرد ندارند قابل کشت است. میزان عملکرد در هکتار غیرواقعی است و هزینه ها بیش از مقدار محاسبه شده ی بالاست . به هزینه های بالا هزینه هایی مثل :کود و نشاء زنی و خزانه داری و... را هم باید افزود. تشکر
ارش: 1394/3/815:11:05،
29
28
من گزارش كامل خوندم لطفا اگر دنبال درامد هستي كمي درنگ كنيد بعد تصميم بگيريد دو سال پيش به توصيه همين كارشناسان محترم كه سيستم دولتي حقوق ميگيرند گخانه اي با حدود دو هزار متر مربع در استان ايلام را به كشت الوئه ورا اختصاص دادم كلي هزينه كردم وكارشناسان محترم هرازچند گاهي ماموريت اداري گرفته و سر ميزدند و به به چه چه ميگفتند تا موقع بهره برداري محصول، كه اتفاقا بسيار با كيفيت وعالي بود اما متاسفانه در اين مرحله مرا تنها گذاشتند ومحصول كه خيلي هم زياد بود (طبق براورد حدود شصت ميليون تومان) رو دستم موند به جاهاي مختلف سر زدم از ادارات گرفته تا داروخانه تا سوپر ماركت ها متاسفانه حتي يك ريال هم فروش نرفت واخرش مجبور شدم بعد حدود يك سال ونيم ، با صرف هزينه اي ديگر گلخانه را تخليه وهمه رادور بريزم
arash: 1394/3/815:27:21،
41
25
ادامه ..اگه كسي خواست تو اين زمينه فعاليت كنه اول بازار فروشش رو پيداكنه بعد اقدام كنه صرفا به توصيه كارشناسان ويا مطالب ارائه شده در سايتها اكتفا نكنه من فقط اينو اطمينان ميدم كه بسيار محصول پر بازده ومقاومي است اماتوايران به چه كارآيد معلوم نيست چون تمام محصولات و مشتقاتي كه از اين گياه بدست ميايد وارداتي از كشورهاي كره و تايلندميباشندومتاسفانه درمطلب فوق من ادرس دقيقي از كارخانه فراوري ويا تبديلي نديدم فقط كلي گويي بود
مهدی: 1394/5/514:48:32،
29
22
سلام .گزارش قیمت ها تبلیغاتییه .هجوم کشاورزان جهت کاشت و تولید زیاد پاجوش باعث کشت زیاد شد و نبود مشتری و عدم مدیریت وبازاریابی باعث خرابی و علفزار شدن و خشک شدن محصول شد.
یزدان راد کشاورز: 1394/9/511:12:26،
20
7
همه چیز آرومه من چقدر خوشحالم برادر جان الوورا خوبه فراوریش کجاس فروشش کو
بتره به داد فارغ التحصیلان کشاورزی بدبخت باشید
احمد : 1394/11/2322:49:42،
28
12
سلام
تو مناطق کویری خراسان رضوی کشت میشه؟
f: 1395/7/2609:52:16،
11
18
سلام
تو منطقه کویری اطراف یزد هم میشه کاشت آلواورا رو چون شب هاش خیلی سرد می شه ؟
صمدرسولخانی: 1396/1/901:38:03،
3
4
سلام خسته نباشید در منطقه سرخس درخراسان رضوی هستم ،شماخریدتضمینی دارید و قیمت پاجوش چنده،توزمین ماسه ای قابل کشت هست،بصورت اقساطی هم قبول میکنید،ممنون
محمد رضا: 1396/2/1412:03:12،
4
2
من دوست دارم بکارم اما کجا بفروشم فراوریش کجاست
حامد: 1396/4/2615:18:25،
1
1
باسلام
اينجانب علاقه مند به كاشت اين محصول در زمين وآب كافي دارم لذا سرمايه اي براي كاشت ندارم لطفا راهنمايي كنيد البته حاضر به شراكت در اين امور هستم،باتشكر
محمد: 1396/4/3017:54:20،
1
1
سلام بنده پنج سال پیش دبی بودم با محصولات الوئه را آشنا شدم از لوازم آرایشی وبهداشتی گرفته تا نوشیدنی کمپوت وهمچنین خواص دارویی این گیاه بالاست گیاه هزارخاصیت که هزارمحصول مختلف میتوان ازش بیرون بیاد که نیازکشورعزیزمان هست وهمچنین میتوان صادرش هم بکنیم همین مطلب باعث شد بنده با توکل بخدا کشت این محصول در سواحل مکران شروع کردم پاجوش از نوع گل قرمز تهیه کردم چون گل قرمز برای لوازم آرایشی وبهداشتی بهتره وتلخی کمی داره برای نوشیدنی هم خوبه وژل این گیاه برای سوختگی معجزه میکنه در حالحاضر مزرعه نخل هم دارم پاجوش به اندازه ده هکتارهم دارم که سطح زیرکشت خودم رابالا ببرم لذا نیازبه کارشناس کشاورزی دارم که در زمینه کشت بنده را راهتمایی کند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما