کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مالیات‌ بر ارزش افزوده به رستوران‌ها رسید

کدخبر:۱۱۵۱۱یکشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۸:۴۰۶۸۵۹ بازدید

نیمه‌دوم ‌سال‌گذشته سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که رستوران‌ها، چلوکبابی‌ها و اغذیه‌فروشی‌های زنجیره‌ای و پیتزا فروشی‌ها هم به‌زودی باید مالیات‌ ...

مالیات‌بر ارزش افزوده از وقتی در مهرماه 1387 به ویترین سازمان امور مالیاتی اضافه شد، با مقاومت تقریبا همه اصناف مواجه شد. موج مخالفت‌هایی که با اعتراض‌های گسترده طلافروش‌ها به اوج رسید همچنان به حرکت خود ادامه داد. به‌عبارت دیگر، دستور پرداخت این نوع جدید از مالیات به هرکدام از اصناف که ابلاغ می‌شد، واکنش غالب مخالفت بود. درغالب موارد هم نگرانی بابت از دست دادن مشتریان بود، چون قطع‌بر یقین آنها این مبلغ را روی فاکتور خریدار اضافه می‌کردند و این یعنی افزایش هزینه‌نهایی و کاهش قدرت‌خرید مردمی که رشد درآمدشان درسال‌های گذشته فاصله بیشتری از نرخ تورم گرفته است.

واکنش دولت هم در قبال این اعتراض‌ها در اولین قدم مدارا بود، اما به تدریج تعارف‌ها کنار گذاشته شد و اصناف هم پذیرفتند که دستورالعمل مالیاتی جدید را اجرا کنند. به این ترتیب، تعداد مشمولان پرداخت مالیات‌بر ارزش افزوده بیشتر و بیشتر شد و به اصناف کوچکتر و با بنیه درآمدی ضعیف‌تر هم رسید. حالا هم تازه‌ترین معترض این قانون به‌عنوان ششمین گروه مشمول مالیات‌بر ارزش افزوده، اتحادیه «چلوکباب و چلوخورش» است. همین چند روز پیش بود که رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها خطاب به مردم گفته بود که نباید بابت حق سرویس و مالیات‌بر ارزش افزوده مبلغی بپردازند، ولی با گذشت چند روز سازمان امور مالیاتی، این گروه از اصناف را هم به دریافت این مالیات دعوت کرد.

براساس قانون، مالیات‌بر ارزش افزوده، سالیانه یک‌درصد افزایش می‌یابد، اما ‌سال گذشته یک‌درصد اضافه برای تخصیص به امور سلامت به تصویب رسید که بدین‌ترتیب نرخ این نوع مالیات به 8 درصد رسید. برای‌ سال‌جاری نیز هرچند در ماه‌های پایانی ‌سال‌گذشته از سوی مسئولان وزارت اقتصاد سخنان بسیاری درخصوص ثابت ماندن این نرخ برای ‌سال ٩٤ شنیده شد، ولی درنهایت مالیاتی که مردم باید به‌عنوان ارزش افزوده بپردازند، به ٩‌درصد رسید. بنابراین مصرف‌کنندگان باید به ازای خرید هر کالایی که مشمول قانون مالیات‌بر ارزش افزوده است- که هر سال به تعداد این کالاها افزوده می‌شود- ٩‌درصد مبلغ را نیز اضافه بپردازند. از این‌رو تمام کالاهایی که از قبل مشمول این قانون بودند، یک‌درصد گران شدند و کالاها و خدماتی هم که امسال مشمول شده‌اند، ٩‌درصد گران‌تر می‌شوند. بنابر تکلیف قانون، مشمولان باید مالیات‌بر ارزش افزوده را از مصرف‌کننده دریافت کنند و در مقاطع زمانی مشخص عینا به سازمان امور مالیاتی بازگردانند، اما در بسیاری از موارد و به‌دلیل نبود سازوکار نظارتی مناسب با وجود این که مصرف‌کننده مالیات را به فروشنده می‌پردازد ولی پول آن را به سازمان مالیاتی نمی‌پردازد و به جیب خود می‌گذارد.

 تاکنون ٥ گروه شامل عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مشمول مالیات‌بر ارزش افزوده شده‌اند که ششمین گروه در‌سال ٩٤ مربوط به چلوکبابی‌ها و رستوران‌ها می‌شود که اطلاعیه آن اخیرا منتشر شده است.

همه یکدست شدند

نیمه‌دوم ‌سال‌گذشته سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که رستوران‌ها، چلوکبابی‌ها و اغذیه‌فروشی‌های زنجیره‌ای و پیتزا فروشی‌ها هم به‌زودی باید مالیات‌ بر ارزش افزوده را پرداخت کنند. رستوران‌دارها هم پیشتر از همه به جمع مشمولان اضافه شدند؛ این وضع با اعتراض‌هایی همراه شد. رستوران‌دارها معتقد به اعمال تبعیض بودند، از سوی دیگر گروهی هم راه‌های فرار را آزمودند که با برخورد سازمان امور مالیاتی مواجه شد. «علی عسگری» رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی در نشست پایان‌ سال‌گذشته خود با خبرنگاران به بقیه این گروه اعلام کرد که آنها هم از سال جدید مشمول پرداخت مالیات‌بر ارزش افزوده می‌شوند. او در توضیح دلیل این تصمیم تصریح کرد: گروهی از رستوران‌دارها برای فرار مالیاتی از این فرصت استفاده کردند و تابلو و مجوز خود را از رستوران به چلوکبابی تغییر دادند تا مالیات‌بر ارزش افزوده پرداخت نکنند، بنابراین سازمان امور مالیاتی تصمیم گرفت، همه این گروه را مشمول پرداخت کند.

اما ظاهرا این پایان ماجرا نیست. رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش تهران اعلام کرد که اعضای این صنف مجاز چون حق‌سرویس از مشتریانشان دریافت نمی‌کنند بنابراین مالیات‌بر ارزش افزوده هم دریافت نخواهند کرد و به‌تبع آن به سازمان امور مالیاتی نیز مبلغی پرداخت نخواهند کرد.با این همه سازمان امور مالیاتی نظر مشترکی در این خصوص با این دسته از مودیان خود ندارد. آگهی جدید این سازمان در رسانه‌ها می‌گوید: «صاحبان محترم چلوکبابی‌ها، سالن‌های غذاخوری، سفره‌خانه‌های سنتی و اغذیه‌فروشی‌های زنجیره‌ای آیا می‌دانید از ابتدای ‌سال ٩٤ مشمول اجرای قانون مالیات‌بر ارزش افزوده شده‌اید؟» این آگهی از مودیان مشمول می‌خواهد هرچه سریع‌تر برای ثبت‌نام به نشانی اینترنتی سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند.

چلوکبابی‌ها عقب‌نشینی نمی‌کنند

با این وجود دست‌کم اتحادیه چلوکباب و چلوخورش فعلا حاضر به عقب‌نشینی نیست. «ناصر حسینی‌تبریزی» رئیس این اتحادیه به «شهروند» گفت: اتحادیه چلوکباب و چلوخورش تا پایان ‌سال ٩٣ مالیات‌بر ارزش افزوده را پرداخت نکرده و امسال و تا امروز هم‌چنین پرداختی به سازمان امور مالیاتی انجام نشده است. او افزود: ما هنوز در این زمینه به توافقی با سازمان امور مالیاتی نرسیده‌ایم و مذاکرات با شخص رئیس سازمان امور مالیاتی و معاون مالیات‌بر ارزش افزوده وی در این خصوص ادامه دارد، اما هنوز توافقی حاصل نشده بنابراین پرداختی هم انجام نگرفته است.

حسینی درخصوص استدلال سازمان امور مالیاتی در این‌خصوص تصریح کرد: رستوران‌دارها بابت خدمات اضافی خود می‌توانند حق‌سرویس دریافت کنند، بنابراین می‌توانند مشمول پرداخت مالیات‌بر ارزش افزوده باشند اما چلوکبابی‌ها اجازه دریافت مبالغی از مردم تحت‌عنوان حق‌سرویس ندارند و اصولا سرویسی هم در اختیار مشتری قرار نمی‌دهند چراکه ما فقط فروشنده غذا هستیم.

او درمورد اعتراض رستوران‌دارها تأکید کرد: اتحادیه چلوکباب و چلو خورش براساس مجوز خود از وزارت صنعت، معدن و تجارت، ١٩ نوع غذای مصوب بدون ارایه سرویس در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. درحالی‌که رستوران‌ها بیش از ٤٠ نوع غذا را در سرویس خود قرار داده‌اند. در این میان، فعالیت آنها با فعالیت قانونی اتحادیه ما تداخل ندارد و این تداخل هم غیرقانونی است، چون بیش از ٤٠ نوع غذایی که ارایه می‌دهند هیچ مجوز و تاییدی از وزارت صنعت دریافت نکرده است.

حسینی با اشاره به تأثیر چنین تصمیم‌هایی بر سبد خرید مردم و کاهش مشتریان این صنف تأکید کرد:  وقتی مشتری به چلوکبابی مراجعه می‌کند و به‌طور متوسط بابت هر غذای ٨ تا ٩‌ هزار تومانی ٩٠٠ تومان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند، قطعا تحت‌فشار قرار می‌گیرد و به‌طور طبیعی مشتریان صنف ما هم کاهش خواهد یافت. او ادامه داد: در سالی که قرار است مردم و دولت به همدلی برسند، چنین تصمیم‌هایی را نمی‌توان راهی برای کمک به مردم و همدلی با آنها تلقی کرد. یعنی تنها نتیجه‌ای که عاید مردم خواهد شد، سختی بیشتر برای آنهاست.

درحالی رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش با وضع مالیات بر ارزش افزوده برای این صنف مخالفت می‌کند که در پاسخ به این پرسش‌ها، موضع رسمی سازمان امور مالیاتی فعلا موکول کردن پاسخ به زمانی دیگر بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ali: 1394/2/1300:47:18،
164
34
درکشور ما مالیات ارزش افزوده یعنی اجحاف در حق مردم و بس.

ارزش افزوده باید از مابه التفاوت مواد اولیه غذایی و نهایتا محصول نهایی یعنی چلوکباب گرفته شود حالا چه کسی میتواند این موضوع را تعیین کند؟ این یعنی قانون بی پایه و اساس!!!!!

لباس میخریم با ارزش افزوده اونم بر کل قیمت مالیات میگیرن درصورتیکه باید از تفاوت مواد اولیه و محصول نهایی مشمول مالیات بشه نه کل قیمت لباس و الی آخر
علی: 1394/2/1301:46:44،
105
30
چند سالی میشه ساندویچی ، کبابی همه جا دارن این ارزش افزوده رو میگیرن ، من عید هرجا رفتم رستوران ۹% زیر فیش حساب کرده بودن با اینکه ۹% از ۱۵ فروردین امسال اجرایی شد ، کلا این صنف مواد غذایی انصاف ندارن

مجلس حاضر نشد مالیات سیگار رو ۱% بیشتر کنه اونم برای بخش بهداشت و درمان پیشنهاد داد ارزش افزوده ۱% افزایش پیدا کنه

تمامی اصناف هم این مالیات رو از منو شما دریافت میکنند اما اکثرا به سازمان مالیاتی پرداخت نمیکنند و بدهی سنگینی در این زمینه دارند مثل طلا فروشان ، همین رستوران داران ، آهن فروشان ، حتی خودرو سازان و ...

همیشه مصرف کننده مظلوم واقع میشه
جواد: 1394/2/1307:52:32،
76
27
يه جا ميگن واردات چرم در صورت اسلامي نبودن ذبح ممنوع است! در جاي ديگر جيب اين ملت را جوري ميزنند كه گويي قانون شرع اينگونه ميگويد!! خدا به ما ملت شريف ايران رحم كند بيخود نيست اين همه دست و دامن ظهوريم.
باران: 1394/2/1311:01:57،
58
20
یاد کارتون رابین هود افتادم
حمید: 1394/2/1312:05:22،
45
34
درآمد من کاسب از فروش جنس بدون مالیات: بین 15 تا 17درصد....

مالیاتی که میگیره: 9درصد!!!!

درآمد باقیمانده من پس از مالیات: 8درصد !!!!

شما بگین من چیکار باید بکنم؟.....مشاور : 1394/2/1316:34:20،
42
20
درود بر مردم فهیم ایران .... بسیار زیبا پاسخ دادید .
!: 1394/2/1318:52:26،
37
30
اصلا قانون گذار با توجه به شرایط ایجاد شده در زمان اصلاحات بود که احساس کرد بستری فراهم کرده که باعث ایجاد ارزش افزوده شده است که در این صورت افراد صاحب سرمایه سود بیشتری می برند که این با توجه به شرایط اقتصادی آن دوره بود که با توجه به قانون یارانه ها و مسکن مهر در دوره بعد همه آن شرایط با رانتهای ایجاد شده و اختلاص ها بر باد رفت در ضمن مالیات بر ارزش افزوده یعنی مالیاتی که بر قیمت تمام شده محصول منهای مواد اولیه و خدمات صورت گرفته در پروسه ساخت بر روی محصول تعلق می گیرد نه بر کل قیمت فروش آن ....
ع . الف: 1394/2/1300:56:01،
51
38
این مالیات بر ارزش افزوده رو ساندویچ هم از آدم میگیرن !!

اخه ما که حتی اون حقوق وا موندمون رو هم با چند ماه تاخیر بهمون پرداخت میکنن

دیگه مالیات چه صیغه ای هستش که از جیبمون در میارن !
وحيد: 1394/2/1301:19:16،
42
31
خودمون درست ميكنيم يا نون ماىست ميخوريم اما ماليات نميديم
امین: 1394/2/1302:17:29،
49
31
سال به سال مالیات بیشتر،عوارض بیشتر اما خدمات کمتر،کیفیت پایینتر... اینه واقعیته تلخ کشور ما.سالهاست می گن فلان جنس یا خدمات گرون می شه تا خدمات بهتر شه،کیفیت بهتر بشه،اما دقیقا برعکسه.در زمینه ی مالیات و جرایم رانندگی و این چیزا الگومون پیشرفته ترین کشورهای دنیان و به روز هستیم اما در خدمت به مردم و رفاه و آسایش و کیفیت زندگی،از آفریقا هم عقب تریم...کاش همونجور که واسه مالیات و جریمه زرنگ و دقیق هستید،یک دهم اون کیفیت و زندگی بهتر مردم واستون مهم بود.
صابر: 1394/2/1307:16:59،
67
22
تو کشور ما فقط از قانونی غربی سو استفاده میشه برای منافع خودشون
مجید: 1394/2/1307:20:14،
56
33
سال، سال، این چند سال

همینه حال و احوال

هر سال می گم دریغ از پارسال......
یاهو: 1394/2/1307:56:15،
65
29
همچنان مردم نجیب و شکیب ایران هیچ اعتراضی ندارند!!
کارمند: 1394/2/1308:19:28،
53
21
نمی دونم یه کارمند بدبخت چند بار باید مالیات بده؟ حقوق نگرفته اول مالیاتش کم می کنن ٬ اونوقت هر چیزی هم می خره باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بده! خدا به داد کارمند جماعت و قشر مستضعف برسه: آمین
اوج: 1394/2/1308:35:10،
42
44
برا اين مردم هر كاري كني شاكر نيستن.
حتما بايد شعبون بي مخ و نوچه هاش بيان در مغازه باج بگيرن.
پس امنيت برا چي برقرار شده ؟ الان خدا را شكر چند تا خوش تيپ با كت و شلوار و قلم به دست ميان.تازه اسم ماليات هم باكلاس تره.
بفهم.
Vahid: 1394/2/1310:14:28،
36
26
طنز تلخی بود...
معترض: 1394/2/1308:42:44،
56
25
چرا مالیات مضاعف می گیرند؟ یه مالیات از حقوقمون یه مالیات از خریدمون! اگر مالیات را درست بگیرند نیاز به مالیات ارزش افزوده نیست مشکل اینه که از آنهایی که باید مالیات بگیرند نمی گیرند اونوقت به ملت فشار میارند! مالیات ارزش افزوده هنر آقای احمدی نژاد بود که دولت تدبیر و امید هم اون رو ادامه داد! بعد گفتند توی غرب هم اینکار را می کنند. نمی دونم چرا اینجور چیزها رو از غربی ها خوب یاد می گیرند اما رفاهی که غربی ها برای ملتوشون به ارمغان میارند رو یاد نمی گیرند؟!!
فرشید: 1394/2/1310:17:46،
36
27
یعنی چی که دستورالعمل از 15 فروردین 94 اجرایی شده. من از 4 سال پیش تا به حال تقریبا هر رستورانی رفتم این مالیات رو ازم گرفته. سال 89 اعتراض کردم و به 124 زنگ زدم گفت قانونیه.
حرف من عدم پرداخت مالیات نیست اون چیزی که من و امثال من رو ناراحت میکنه نداشتن ساز و کار قانونی و فقدان زیر ساخت جهت اخذ این مالیات از فروشنده هاست. بعنوان مثال در جوامع مترقی سیستم صندوق و دستگاه پوز به اداره امور مالیاتی متصل است ولی اینجا خود اظهاری !!!!!!!!! است. بعبارت ساده شما 9 درصد از خریدتان را بصورت اجباری به فروشنده هدیه میدهید که اگر دلش خواست ( که نمیخواهد ) قسمتی از آن را به دولت بدهد که نمیدهد.
یکبدبخت شده از ارزش افزوده : 1394/2/1518:46:07،
28
26
نکته جالبترش اینجاست فرض کنید هر رستوران ماهی 2000 سیخ کوبیده میفروشه و رو یهر سیخ هم 9 درصد اضافه میکنه بعد میره توی اداره ارزش افزوده میگه 1000 سیخ فروختم اینم پولش یعنی با مالیات بر ارزش افزوده نصف نصف می کنند!!!
یکی مثل بقیه: 1394/2/1311:32:57،
39
29
دیگه هیچ رستورانی نمیرم، همه خریدهای دیگه رو هم کاملا تا شدیدا لازم نشده انجام نمیدم تا سازمان مالیاتی دست و پاشو جمع کنه. تصمیم گرفتن پولهامو فقط پس انداز کنم با دلار و طلا و ..
مجید: 1394/2/1311:45:38،
37
23
باسلام اگر از امسال رستورانها مالیات برارزش افزوده را لحاظ می کنند پس چرا رستوران بین راهی آفتاب شرق قریب به دوسال پیش ازمامالیات بر ارزش افزوده میگرفت !!!پس یعنی چی سر مردم کلاه میرفته لطفا ایران جیب به اطلاع مسئولین برسونید
لولو: 1394/2/1311:53:19،
34
34
ارزش افزوده دیگه چه کشکیه؟!!!!!جمع کننین دیگه این مسخره بازیارو!!
حمید: 1394/2/1312:42:57،
35
33
نکته جالب اینه که 9درصد مالیات از مردم گرفته میشه ولی چون زیر ساخت پرداخت اماده نیست به دارایی هم پرداخت نمیشود ومیره تو جیب کاسب
رضا: 1394/2/1314:06:52،
39
29
عجب مملکتی داریم ازحقوق دریافتیمون مالیات میگیرندازجنسی هم که میخریم مالیات میگیرنداونوقت معلوم نیست درقبال دریافت اینهمه مالیات چه امکاناتی به ملت مبدن جزدروغ وریا ورانت خواری برای خواص
محسن: 1394/3/709:00:31،
23
18
با سلام
البته باید در نظر گرفت افراد سودجو هم یک قانون دیگه جهت سوء استفاده از مردم پیدا کردند( خیلی از افراد بدون ثبت نام در سایت دارن از مردم مالیات بر ارزش افزوده می گیرند اونهم بدون نظارت دستگاههای قانونی) البته ناگفته نماند که این هم یکی از ایرادات قانون گذاری ماست
اما این حرفها هیچ چیز رو عوض نمی کنه وماهم باید فقط قوانین را اجرا کنیم
حسن: 1394/5/112:04:00،
20
22
ارزش افزوده باید بر چیزی که تغییر ماهیت داده و ارزش اون افزوده شده تعلق بگیره. حالا دوستان بفرمایند چرا وقتی به رستوران میری و غذا به همراه نوشابه، دوق، و دیگر مخلفات سفارش میدی مالیات رو از دوق و نوشابه و امثالهم دوباره میگیرند. این میشه چی؟ یعنی شما رو نوشابه و دوق دو بار مالیات میدی؟ آیا این مالیان به دارایی هم میره؟ یا دوستان با این حربه دارن درآمدشون رو افزایش میدن. پولای حرام...
رامین: 1395/9/1018:19:03،
10
15
سلام .هر رستورانی میریم ارزش افزوده و حق سرویس پرداخت میکنیم.این مبالغ رو نبایستی از مشاری بگیرن.مگر نه اینکه دارن بابت غذایی که میدن سود انچنانی میگیرن.مشتری داره سود غذایی که داره میخوره رو به صاحب رستوران میده دیگه نبایستی حق سرویس و یا مالیات بر ارزش افزوده رو پرداخت کنه.
نوید: 1395/10/1018:41:14،
11
19
اسمش روشه . مالیات بر ارزش افزوده. دولت واقعا داره جیب مردم رو میزنه. دولت تا غذا برسه دست ما از هر دست مالیاتشو گرفته. بعد مثلا یه پرس غذا نهایت ۱۰۰۰ تومان ارزش افزوده داره که مالیتش میشه ۹۰ تومن نه ۹۰۰ تومن. دزدی دولت از ملت تو روز روشن. ۹ درصد باید بین همه اونایی که نقش دارن تقسیم شه. آیا دولت میاد این پول رو بین قصاب و میوه فروش و شالیکار و .... تقسیم کنه؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار