کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دشواری‌های جایگزینی درآمدهای نفتی با مالیات

کدخبر:۱۱۴۹۴پنجشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۴:۱۴۳۴۹۰ بازدید

برنامه کاهش وابستگی بودجه به نفت از طریق اتکا به درآمد مالیاتی به سال‌ها پیش بازمی‌گردد. اغلب کارشناسان موانع این برنامه را بسیار زیاد و شانس ...

برنامه کاهش وابستگی بودجه به نفت از طریق اتکا به درآمد مالیاتی به سال‌ها پیش بازمی‌گردد. اغلب کارشناسان موانع این برنامه را بسیار زیاد و شانس موفقیت آن را در کوتاه و میان مدت بسیار اندک ارزیابی می‌کنند.

دولت یازدهم بارها تاکید کرده که در بودجه سال ۹۴ وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش یافته و میزان مالیات‌های پیش‌بینی شده افزایش پیدا کرده است.این حرف با در نظر داشتن برخی ارقام تا اندازه‌ای درست می‌نماید اما همه واقعیت نیست. برای دریافت ابعاد این مسئله باید چند موضوع دیگر را نیز در نظر داشت و به چند پرسش پاسخ داد.

کاهش سهم نفت در بودجه چگونه رخ داد، دولت مالیات اضافه را از چه کسانی می‌گیرد و از همه مهم‌تر اینکه چه کسانی مالیات نمی‌دهند و امکانات دولت برای جلوگیری از فرار مالیاتی کدام است؟ اینها از جمله پرسش‌های کلیدی می‌توانند باشند.
 

کاهش سهم صندوق توسعه

سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال گذشته 77 هزار میلیارد تومان بوده و امسال به حدود 54 هزار میلیارد تومان کاهش یافته بدون اینکه میزان فروش نفت تغییر کرده باشد.

دولت در سال گذشته روزی یک میلیون بشکه نفت خام و 300 هزار بشکه میعانات گازی صادر کرد. این میزان در سال 94 ثابت مانده و احتمال دارد افزایش نیز پیدا کند. به این ترتیب سهم نفت در بودجه امسال کمتر نشده گرچه درآمدهای نفتی به علت سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی کاهش یافته است.

مطابق قانون برنامه پنجم توسعه 14 و نیم درصد از درآمدهای نفتی باید برای مخارج تولید و سرمایه‌گذاری در اختیار شرکت ملی نفت قرار گیرد و 32 درصد آن سهم صندوق توسعه ملی است. در بودجه ۹۴ سهم این صندوق به ۲۰ درصد کاهش یافته و دولت اجازه دارد ۱۲ درصد از درآمدهای نفتی را به عنوان درآمد حاصل از دارایی‌های سرمایه‌ای صرف هزینه‌های بودجه کند.


نقش تحریم در کاهش اتکا به نفت

بودجه 93 بر مبنای نفت بشکه‌ای 100 دلار تنظیم شده بود در حالی که بهای نفت هنگام تصویب بودجه 94 به کمتر از 60 دلار در هر بشکه رسیده بود. بر این اساس کم شدن سهم درآمدهای نفتی در بودجه پیش از آنکه تابع سیاست‌های دولت باشد نتیجه تحولات بازارهای جهانی و نقش تحریم‌ها در کاهش صادرات ایران است.برای کم شدن واقعی اتکا به نفت، باید صادرات افزایش می‌یافت یا سهم صندوق توسعه ملی بیشتر می‌شد تا سرمایه لازم برای رونق تولید و بهبود زیرساخت‌ها فراهم شود. وزیر نفت، بیژن نامدار زنگنه بارها اعلام کرده، اگر تحریم‌ها برداشته شود ایران حتی بدون توجه به تاثیر بالا رفتن میزان عرضه نفت در سقوط قیمت‌ها، میزان صادرات خود را به دوره قبل از تحریم که دو برابر میزان کنونی بود افزایش می‌دهد.


کسری چشمگیر بودجه

دولت یازدهم برای جبران کسری بودجه، علاوه بر برداشت غیرمستقیم از صندوق توسعه ملی و فروش دارایی‌ها و اوراق مشارکت، درآمد حاصل از مالیات و عوارض گمرکی را نیز بیش از سال گذشته پیش‌بینی کرده است. مسئولان دولت ادعا می‌کنند سهم نفت در بودجه 94 به حدود 25 درصد کاهش یافته است. علی عسگری، رئیس سازمان امور مالیاتی چندی پیش گفته بود مالیات و گمرک حدود 50 درصد از درآمدهای بودجه امسال را تشکیل می‌دهند.

با این حساب بخشی از بودجه از طریق کاهش سهم صندوق توسعه تامین می‌شود که در واقع باید جزو درآمدهای نفتی محسوب شود.

احمد توکلی، رئیس پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس و عضو کنونی کمیسیون برنامه و بودجه می‌گوید برخلاف ادعای دولت وابستگی بودجه ۹۴ به نفت کاهش نیافته و کسری بودجه صفر نیست.

توکلی گفته است: «اگر درآمد مالیاتی را از کل منابع کم کنیم و مانده را با هزینه‌ها مقایسه نمائیم کسری واقعی در لایحه آشکار می‌شود که در لایحه نزدیک به 105 هزار میلیارد تومان بود که با تغییراتی که در کمیسیون تلفیق روی داد، تقریباً 89 هزار میلیارد تومان است.»

دولت در سال گذشته ۵۹ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشته و این میزان برای امسال 72 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. درآمد حاصل از عوارض گمرکی نیز با 24 درصد افزایش نسبت به سال پیش 46 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

برخی از کارشناسان این پیش‌بینی را خوش‌بینانه ارزیابی می‌کنند و عده‌ای معتقدند فشار اصلی افزایش مالیات و عوارض واردات بر دوش مردم و مصرف‌کنندگان خواهد بود.

وزیر اقتصاد، علی طیب‌نیا هفته پیش ( 4 اردیبهشت 94 ) افزایش فشار مالیاتی بر مردم را رد کرد و گفت، دولت قصد دارد با شناسایی افراد پردرآمد و جلوگیری از فرار مالیاتی فشار بر شهروندان را کم کند.

طیب‌نیا با تاکید بر این که درآمد نفت نباید صرف امور جاری کشور شود گفت: «باید به جایی برسیم که بدون اتکا به نفت بتوان کشور را اداره کرد.»

دولت برای دست یافتن به این هدف باید درآمدهای مالیاتی و گمرک را دو برابر کند؛ علاوه بر پول نفت آن بخش از بودجه که از طریق فروش دارایی‌های دولت تامین می‌شود نیز باید جایگزین شود زیرا میزان این دارایی‌های قابل فروش محدود است.
 

فرار و معافیت مالیاتی

وزیر کشور که ششم اردیبهشت برای ارائه گزارش چرخش "پول‌های کثیف" به مجلس رفته بود از واردات 27 هزار خودروی لوکس بدون پرداخت عوارض گمرکی توسط افرادی در کمیته امداد خبر داد.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی بدون اشاره به دوره زمانی خاصی به ثبت 27114 شرکت در یک آدرس و ظاهرا در دبی اشاره کرد که به گفته او عامل فرار مالیاتی 200 میلیارد دلاری هستند.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، بین 20 تا 25 درصد تولید ناخالص داخلی ایران "در حوزه خاکستری و سیاه" بوده که مشمول فرار مالیاتی می‌شوند و حدود 40 درصد از پرداخت مالیات معاف هستند.

محدودیت دولت برای گرفتن مالیات

دور زدن تحریم‌ها تجارتی پر سود است که به افزایش عدم شفافیت و فرار مالیاتی انجامیده است. بابک زنجانی که به اتهام پس ندادن حدود ۹ هزار میلیارد تومان پول فروش نفت در زندان به سر می‌برد تنها یکی از نمونه‌های افشا شده است.در یک اقتصاد نفتی و رانتی که بخش مهم آن در دست نهادهای حکومتی معاف از مالیات و افراد با نفوذ و بخشی دیگر پنهانی است، دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی باید سراغ حقوق‌بگیران و فعالیت‌های قانونی برود.این اقدام دولت می‌تواند به افزایش نارضایتی منجر شود و از سوی دیگر محدوده مشخصی دارد که حداکثر شامل ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی می‌شود. راه دیگر جلوگیری از قاچاق و رانت‌خواری است که سال‌هاست درباره آن شعار داده می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حق: 1394/2/1013:21:18،
109
22
با افزايش ماليات فاتحه توليد را بايد خوند و كار افرينى براى كارگران چينى را تبريك گفت
لولو: 1394/2/1014:41:20،
49
27
عیب کاراین که هرچه مالیاتی هست درواقع مصرف کننده باید بپردازد اون شخص یاشرکتی که جنسی روتولید میکنه وباقیمت بالابه مصرف کننده میفروشدهیچ مالیاتی نمی پردازدکل مالیات رو میکشد روی تولیدش وازمصرف کننده میگیرد!!!!!
م: 1394/2/1014:42:35،
46
20
اگر مالیات تولید را کم و مالیات واردات را زیاد کنند باید فاتحه خیلی را هم خواند. از جمله دلالان محترم تجار های آشغال وارد کن و هزاران مفقت خور دیگر
اصل موضوع: 1394/2/1018:47:56،
37
19
مالیات فقط از کسب و کار های متوسط به پایین(مثل مغازه های کوچک کارگاههای کوچک شاغلان کوچک) به زور گرفته میشود اونایی که گنده اند با رشوه مقداری اندک گرفته میشود کارمندای دولت هم فرمالیته مالیات میدن دو برابرش اضافه حقوق میگیرن بقیه هم که پروانه کسب ندارن
تولید کننده : 1394/2/1022:53:27،
30
22
مشکل اینه که چه سود داشته باشی چه ضرر باید مالیات پرداخت کنی ، مشکل بزرگتر اینه که این مالیات برای توسعه وکارهای زیربنایی نیست فقط برای مخارج وهزینه های کارکنان دولت مصرف میشه . قوانین مالیاتی بگونه ای تنظیم شده که خرخره شما رو فشار میدن بعد میگن نفس بکش .تنها چیزی که مهم نیست صنعت و تولید واشتغال هست .فشار مالیاتی در هنگام تورم ووضع روبه افزایش بیکاری یعنی فاجعه. من 350 نفر نیروی انسانی داشتم ، فروردین رسوندم به 63 نفر تا خرداد زیر 40 نفر ...
رضا : 1394/2/1109:10:33،
47
21
صد رحمت به زمان رابین هود که فقط اون موقع مالیات بود و نه چیز دیگه

ولی حالا هزاران مالیات به اسمهای مختلف دارن از جیب ملت می‌کشن

ظلم پایدار نمیتونه ای دولت خدمت گذار
عليرضا: 1394/2/1116:28:39،
31
21
ماليات سالانه من با حقوق دو ميليوني تو يك شركت خصوصي از دكترهاي با درآمد نجومي بيشتره ! اشكال نداره اين هم يه جور عدالته كه فقط تو ايران معني ميده.
بهلول: 1394/2/1122:58:47،
32
25
نفت اگه 150 دلار بشه به مردم سودی نمی رسه و ربطی هم به مردم نداره .ولی اگه نفت بشه 40 دلار کسری بوجه رو باید مردم مالیات بدن.واقعا چه نقش پر رنگی دارن مردم ما.؟؟؟؟؟؟؟
کارمند معمولی: 1394/2/1013:27:07،
55
25
سلام
مالیات کارمند را قبل از اینکه حقوقش را دریافت کند برمی دارند. چه دلش بخواهد چه نخواهد. هر کالایی هم که می خرد دوباره باید مالیات بر ارزش افزوده بدهد. اینطور است که کارمند فقط درجا می زند و فقط با هزار زحمت می تواند تا سر برج خودش را حفظ کند. این عدالت نیست!!!!!!
mohamad: 1394/2/1017:58:46،
35
33
ناراحتی بیا بیرون من حاضر جات کار کنم !
عجب : 1394/2/1018:51:11،
35
22
اون قدیما بود الان کارمندا ی دولتی بهترین زندگی را دارن کاش منم کارمند دولت بودم
اسدی: 1394/2/1019:44:42،
34
21
بجای اینکه فکر به مالیات و پول گرفتن از مردم باشین فکرتونو رو تولید تمرکز کنید . آقای وزیر . مردم دیگه از دست این سیاست مداران . . . به رنج آمدن مردم چوب ندانمکاری های شمارو میخورن
علی م: 1394/2/1110:15:35،
21
16
سلام دوست عزیز ، متاسفانه این حرف شما یک شعار دولتی است برای توجیه اخذ مالیاتهای سنگین از واحدهای تولیدی و صنفی کوچک و بزرگ کشور . همه ما میدانیم که اسم این وجه اخذ شده مالیات بر درآمد است ، وقتی که شما پولی را بدست نیاورده اید یعنی درآمدی نداشته اید ، چگونه مالیات پرداخت میکنید ؟ طبق قانون کلیه افراد شاغل باید در تیرماه با اعلام درآمد یکساله خود ، اظهارنامه تنظیم کنند و مالیات را بپردازند . در حقیقت کارمندان دولت به نسبت حقوقی که دریافت میکنند ، هیچگونه مالیاتی پرداخت نمیکنند ... دولت با این جمله هم سر کارمند را شیره میمالد که من به شما این همه حقوق میدهم و اگر دریافتیتان کم است بخاطر کسر مالیات است و از آنطرف سر مشاغل آزاد را شیره میمالد که شما هم باید مثل کارمندان مالیات بدهید ... پس کو همدلی دولت با مردم ؟
محمد: 1394/2/1013:40:14،
43
25
باید بگویند نمی شود چون اگر دولت امور مالیاتی را زیر ذره بین قراربده بعدا" ممیزها وسرممیزها چطوری باید خانه و کارخانه و ویلا وماشین های آنچنانی داشته باشند.
مالیات: 1394/2/1013:51:05،
35
18
کی کنتورهای نفس از چین وارد میشه۰۰۰هرنفس صد تومن هر منطقه قیمتش فرق میکنه امالیات ارزش افزوده هم داره۰۰۰۰بزودی
کاوه: 1394/2/1014:02:59،
58
23
درامد های ناشی از مالیات در کشورهای توسعه یافته نه تنها فشارو بارمالی روی خانوارها نمیزاره بلکه باعث توسعه و رشد اقتصادی میشه ولی در کشور ما که نه تولید داره نه اقتصاد رو به رشدی درامد های مالیاتی باعث فقر تعطیلی کارخانجات موجود تورم بیکاری و...میشه ضمن اینکه پول چاه های نفت گاز معدن و...به کشور دوست و برادر ما مثل سوریه لبنان عراق جهت رشد شکوفایی واریز میشود با تشکر از مسئولین
جواد : 1394/2/1014:22:33،
39
18
دوشواري نداره خيلي هم عاليه! همه چيزا را گران كن كي به كيه !!!
ابراهیم: 1394/2/1014:42:45،
37
24
کشور را می توان با مالیات اداره کرد ؛ مشروط بر این که قوانین و مقررات شفاف باشد و رانت اطلاعاتی در شریان اطلاع رسانی کشور جولان ندهد و نظارت جدی ناظران پاکدست برقار باشد و قوه قضاییه سالم به فسادهای احتمالی با عدالت برخورد کند و کشور برپایه قوانین سازگار با وجدان عمومی شهروندان اداره شود و اختاپوس هفت سر جناح گرایی بر کشور حاکم نباشد.
در بعد بین المللی نیز باید که تعامل را بر تقابل ترجیح داد و بجای بهانه تراشی برای دشمن پنداری دیگر کشورها در پی بهانه هایی برای دوست یابی و یارگیری بین المللی و منطقه ای بود .
با جمع شدن این شرایط مزیت های تولیدی و توریستی ایران عزیز آشکار می شود و سرمایه گذار خارجی می آید و صادرات رونق می گیرد و می شود دارندگی برازنده گی و در این اوضاع احوال مالیات با افتخار پرداخت می شود و به عنوان وظیفه ملی تلقی می شود و معدود فراریان هم در چنگال عدالت گرفتار می شوند.
نیما: 1394/2/1015:49:17،
42
18
کشور را نمیتوان با مالیات اداره کرد زیرا:۱. جهت واردات تولید اشتغال مواد اولیه و..... نیاز به دلار میباشد نه ریال. شما ۱۰ تا گونی ریال ببر هند، ببین بهت یک کیو برنج میدن یا نه!!۲. قانون مالیات تو ایران مثل تار عنکبوته یعنی فقط حشره های ریز میگیره و نمیتونه موجودات بزرگتدو بگیره!۳. مالیاتو باید به دولتی داد که صرف خود ملت و آسایش مردم و آینده کنه نه اینکه با پول مالیات به کشورهای دیگه کمک بشه و ماجرا جویی . در ضمن پول مالیات نباید از مردم گرفته بشه تا برای عده ای دیگه رانت و اختلاس بشه۴. در علم اقتصاد تورم مالیات مخفی که مردم به علت سو مدیریت به دولت میدن و گرفت مالیات یعنی مالیات مضاعف یا همو چپاول و باج!
b: 1394/2/1115:00:11،
28
25
اقا نیما اون بنده 3اخرش بود دمت گرم
hasan: 1394/2/1015:15:56،
46
11
یه سری فرار مالیاتی دارن یه سری ارگان ها هم معافیت.فقط مردم بدبخت میمونن
ناصر: 1394/2/1015:48:40،
36
18
هیچ دوشواری نداره فقط دلار ٧٠٠٠میشه!
کارمندزاده: 1394/2/1020:41:24،
27
17
نظام مالیاتی ناقص، ناعادلانه و فاقد پویایی لازم برای تشویق تولید و فرار مالیاتی رو دامن می زنه، بسیار کسبه و شرکتها، دو دفتره اند و با شیوه های مختلف هزینه ها را زیاد و درآمدها را کم نشان میدن خلاقیت در این زمینه در اوجه!. بدبخت! کارمند باید سر راست مالیات بده و درآمدش هم معلومه. دولت اگه بلده و عُرضه داره بره اول یارانه پولدارا را قطع کنه درست مالیات گرفتن پیش کش.
علی م: 1394/2/1110:30:18،
23
19
مگر نه این است که تمام سرمایه گذاریهای زیربنایی کشور برای ده سال آینده در دوران هشت ساله دولت قبلی انجام شده ، پس لطف کنید تمام شیرهای نفت در بنادر و تمام خروجیهای کشور اعم از رسمی و غیر رسمی و قاچاق را ببندید ، بعد بگویید اداره کشور با اتکا به درامد مالیاتی
اگر قرار است کشور با درآمد مالیاتی اداره شود پس درآمد نفتی مال چه کسی یا کسانی یا چه کشورهایی است ؟ اگر قرار است درآمد نفت که حق تمام مردم این سرزمین از فقیر و غنی است به مردم کشور نرسد پس چه نیازی به صادرات نفت داریم ؟ چرا شیرهای نفت را نمیبندید و تمام کارکنان صادرات نفت را در مزرعه های کشاورزی به کار نمیگیرید تا درآمد مالیاتیتان افزایش پیدا کند ؟ بخدا دیگر دم خروس که سهل است خود خروس هم پیدا است و نیازی به قسم نیست حتی مرد کور هم صدای خروس را میشنود !!...
مهدی: 1394/2/1117:22:17،
31
22
کجای دنیا از مبلغ عوارض دریافتی هم مالیات می گیرند ؟کجای دنیا از بیمه ی استفاده نشده مالیات می گیرند؟کجای دنیا از یک کالا چند بار مالیات می گیرند؟حتما برای جبران کسری درآمدهای نفتی بزودی از مالیات هم مالیات می گیرند.
javad: 1394/2/1117:24:10،
23
18
سلام‌‌جان هرکی دوست داری دست از سر آدم های ضعیف بردارید اینها برای چه باید قربانی کارهای شما بشوند آدم های قوی میخورند جوابش ما ضعیف ها بدیم خدا خوش نمیاد
جکی: 1394/2/1119:08:23،
29
21
من کاسبم,اجاره هم نمیدم,ولی هنوزم شرمنده شکم خانوادمم .دیگه پوشاک وتفریح بماند.اگه خود کشی حلال بود خود کشی میکردم.دولت فقط بفکر کارمندای خودشه.بقیه بمیرن خم به ابروش نمیاد.درامد سالانه من به اندازه یک هفته پول هتلی نیست که کارمندا از جیب دولت عید میرن.فامیلم کارمنده بانک,با هم دانشگاه رو تموم کردیم او پارتی داشت و من خدارو ,حالا او صاحب یک میلارد من همون مغازه بابا

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار