کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

عربستان وارد بازی نفتی ايران و چين شد

کدخبر:۱۱۴۸۲پنجشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۰:۴۸۸۱۷۶ بازدید

تهران هيچگاه تمام شدني نيست. در روزگاري كه ايران تحريم‌هاي شديد نفتي را پشت سر مي‌گذاشت، عربستان خرسند از حذف رقيب ديرينه خود ...

تهران هيچگاه تمام شدني نيست. در روزگاري كه ايران تحريم‌هاي شديد نفتي را پشت سر مي‌گذاشت، عربستان خرسند از حذف رقيب ديرينه خود شروع به سهم‌گيري در بازاري كرد كه تا پيش از اين از نفتكش‌هاي ايراني نفت مي‌خريدند. الزام به نفت نخريدن از ايران و تردد نفتكش‌هاي عربي در آب‌هاي تشنه نفت موجب شد تا در اندك زماني تخفيف‌هاي جذاب رياض موجب شود تا آمارهاي رسمي خبر از صدرنشيني پر قدرت رياض در بازار نفت دهند و كم كم رقيب ديرينه عربستان - ايران- به رتبه‌هاي سوم و چهارم و در نهايت پنجم  اوپك  نزول كند.

قدرت‌گيري نفتي عربستان در منطقه و جهان در شرايطي بود كه نفت نيز قدرت‌نمايي خوبي در قيمت داشت و موجب شد تا خزانه كشورهاي نفتي از اين طريق به خوبي پر شود. در عين حال عربستان كه مقتدرانه رتبه نخست نفت‌فروشي جهان را در اختيار داشت، به يكباره و در زماني كه زمزمه حضور «نفت شيل» در بازارها به گوش مي‌رسيد و برخي از پايان امپراتوري نفتي شيوخ عربستان سخن مي‌گفتند، به فكر بازي تازه‌اي افتاد و به قيمت ضرر و زيان قطعي خود، تلاش كرد رقيب تازه واردش را از ميدان به در كند. با كاهش قيمت نفت توليد نفت شيل غيراقتصادي شد و عرب‌ها احتمالا براي مدتي نفسي به راحتي كشيدند. بعد از كاهش قيمت نفت، بازي تخفيف به راه افتاد تا عربستان دوباره بتواند خزانه‌اش را از دلارهاي نفتي پر كند. حالا توليدكنندگان ديگر نيز مجبور بودند براي حفظ سهم‌شان وارد بازي تخفيف  شوند.

در اين وانفسا حضور دولت يازدهم و تغيير نگاه‌هاي بين‌المللي به ايران تنها پوئن مثبتي بود كه شرايط سياسي به توليد‌كنندگان ارايه كرد. بعد از روي كار آمدن دولت يازدهم و موافقت‌هاي اوليه در آذر ماه ٩٢ براي لغو برخي تحريم‌هاي نفتي ايران موجب شد تا اين رتبه‌دار نفتي اوپك كه زماني رقيب اصلي عربستان محسوب مي‌شد مجددا شتاب خود را براي بازگشت به روزگار صدرنشيني‌اش آغاز كند.

در اين ميان ايران كه بازارهاي فروش نفتش را با تخفيف‌هاي عربي و البته تنگ نظري غربي از دست داده بود، شركاي قديمي‌اش را مجاب به نشستن پاي ميز مذاكراتي كرد كه هدف اصلي آن كسب بازار نفت به نفع ايران بود. به اين سبب بعيد نبود مسوولان ايراني در كنار تمام پوئن‌هاي كه براي خريداران جديد نفتي خود باز مي‌كردند، حاضر به ارايه تخفيفاتي شوند كه حتي روي كاغذ نيز به سختي قابل رويت بود. حضور مجدد ايران در بازار نفت، بيش از اينكه زنگ خطري براي توليد‌كنندگان نفتي باشد، كه طعم از دست دادن بازار خود را چشيده بودند، عربستان –رقيب ديرينه ايران – را نگران كرد. هرچند هيچگاه طرف عربي به صراحت در مورد نگراني خود از حضور مجدد در ايران صحبت نكرده بود اما بر هيچ كس پوشيده نبود كه بسياري از شركت‌هاي مطرح نفتي دنيا مترصد حضور در بازار جذاب نفتي ايران هستند و كم‌رنگ شدن هر يك از تحريم‌هاي غربي مي‌تواند
زمينه‌ساز برداشته شدن گام‌هاي بلند ايران براي بازپس‌گيري رتبه‌اي باشد كه ايران با رندي عربستان از دست داده بود.  

البته ايران نيز كه دردوره تحريم‌ها به خوبي طعم تلخ عدم همراهي رتبه‌داران اوپكي با خود را چشيده بود، در دور جديد مذاكراتش با شركت‌هاي مطرح دنيا به خوبي سهم‌گيري از بازار و رسيدن به اهداف بلندمدتش را در نظر گرفت و سنگ‌بناي لرزيدن پايه‌هاي قدرت‌گيري عربستان در منطقه و بازار را بنا گذاشت. به اين ترتيب مسوولان ايراني كه در تمام دوران سخت تحريم به يار چشم‌بادامي خود اطمينان كرده بودند، سعي كردند تا براي اين يار هميشگي‌شان پوئن‌هاي خاصي را قايل شوند؛ به اين ترتيب رفت و آمدهاي دو طرفه مقامات ايراني و چيني همانند قبل ادامه يافت و با وجود تمام نگرش‌هاي منفي موجود در ايران به جنس چيني و نام چين اما اين چين بود كه در صدر سهم‌گيري از بازار ايران قرار داشته و دارد. بر همين اساس در طي دو سال گذشته از عمر دولت يازدهم هيات‌هاي چيني و ايراني به فراخور راهي پكن شدند؛ سفرهايي كه در طي دولت دهم آنچنان با حساسيت از سوي ديگر كشورها نگريسته نمي‌شد اين روزها با نگاه موشكافانه‌تري دنبال مي‌شود.

گويا رقباي نفتي و اقتصادي به خوبي مي‌دانند كه قدرت‌گيري ايران در منطقه مي‌تواند منافع اقتصادي آنها را خدشه‌دار كند؛ همين امر نيز موجب شده تا در بحبوحه ناآرامي‌هاي منطقه عربستان نيم‌نگاهي به رقيب ديرينه خود داشته باشد و در تحليل‌هاي خود مراقب سهم‌گيري بيشتر ايران در بازار باشد. دليلي كه به خوبي در سفر تازه النعيمي به پكن، آن هم تنها چند هفته بعد از حضور هيات تهراني در پكن قابل ملاحظه است. بر اساس اطلاعات رسيده علي النعيمي؛ وزير كهنه كار نفتي عربستان در شرايط متشنج عربستان، درگيري‌هاي يمني و تغييرات در بدنه اصلي پادشاهي اين كشور، به پكن رفته و با چشم‌بادامي‌هاي آسيايي پاي ميز مذاكره نشسته است. مذاكراتي كه كفه فروش نفتي آن سنگين‌تر از ساير موضوعات آن است. عربستان كه همواره به بازار‌هاي صادراتي ايران چشم داشته است اين‌بار هم قصد دارد تا يار ديرينه ايران در روزهاي تحريم را، در روزهاي بدون تحريم به سمت خود جلب كند؛ موضوعي كه موجب شده تا النعيمي به صراحت از علاقه كشورش براي افزايش فروش نفت به چين خبر بدهد.

بسياري معتقدند عربستان به هيچ عنوان علاقه ندارد ايران به جايگاه گذشته خود در بازار نفت دست پيدا كند، به‌طوري كه آمار و ارقام اقتصادي نشان مي‌دهد اين قدرت نفتي حاضر است ضرر كند، اما فرصت بازگشت ايران به بازار نفت را ندهد. در عين حال طرف ايراني هم هيچگاه علاقه نداشته است تا پرونده عقد قراردادهاي خود با چين را آنچنان بگشايد تا جزييات بيشتر همكاري‌هاي ايران و چين هميشه به عنوان جاخالي روابط دو كشور محفوظ بماند. موضوعي كه گويا شيخ‌نشينان شبه جزيره عربستان را به خوبي تهييج به ايجاد رابطه با چين كرده است.

بيژن نامدار زنگنه عكس همتاي عربي خود اصلا علاقه‌اي به ارايه جزييات در مورد رابطه با چين ندارد و تنها در گفت‌وگوي اخير خود با خبرنگاران رابطه ايران چين را به دو بخش فروش نفت و استفاده فني خلاصه مي‌كند و تاكيد مي‌كند كه ايران بايد در بازار فروش نفت به چين حضور فعالي داشته باشد. موضوعي كه آلارم لازم را به طرف عربي براي توجه به نقطه حساس رابطه ايران و چين نشان داده و شرايطي را فراهم كرده تا همتاي عرب زنگنه را راهي پكن كند. النعيمي كه سابقه آغاز ارزان‌فروشي نفت در بازار را دارد در حالي به پكن سفر كرده است كه از قصد ايران براي ارايه تخفيفات ويژه به چين آگاه است و بعيد نيست كه عربستان براي افزايش سهم ٦١ درصدي خود از بازار خريد نفت چين تخفيف‌هاي خاص‌تري نيز ارايه كند. البته برخي گزارش‌ها كه در رياض منتشر شده است، نشان مي‌دهد كه وزير نفت عربستان درباره نگراني رياض از كاهش احتمالي تقاضاي چين براي خريد نفت با توجه به كندي رشد اقتصاد جهاني گفته است: «تاكنون درخواستي از طرف مقامات چين براي كاهش صادرات نفت به اين كشور دريافت نكرده‌ايم و ميزان صادرات نفت چين به عربستان مانند گذشته است و رياض آماده است نفت بيشتري هم به اين كشور صادر كند.»علي النعيمي در اين ديدار با ابراز خرسندي ازسفر به چين، تاكيد كرده است: «رياض خواهان تقويت همكاري دو جانبه با چين در موضوعات مختلف، به ويژه در بخش سرمايه‌گذاري مشترك در حوزه نفت و گاز و فرآورده‌هاي نفتي است.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

م: 1394/2/1008:09:35،
133
24
خوش به حال چین
آرش: 1394/2/1008:58:39،
224
61

همین عربستان صدام رو هشت سال به جون ملت ایران انداخت.....

خدالعنتش کنه....

دشمن شماره 1 ایرانه.....

پول نفت و حج رو صرف تولید داعش و جبهه النصره وطالبان میکنه بخشیش هم بمب میخره میزنه تو سر ملت فقیر وبیچاره یمن....


حاجی حجت قبول پولش بمب شود سر یه بچه تو یمن رو ترکوند

انشالله باز هم مشرف شی.......
ریزززززززززبین: 1394/2/1009:28:50،
159
28

در هر حال چین نفع میبره... چه ایران تحریم باشه، چه نباشه!!!!!

به این میگن سیاست.

کاش ماهم دوتا سیاستمدار داشتیم که متوجه این حقه بازی های چین و روسیه میشدن و اینجوری کشور دربست در اختیارشون نمیزاشتن
رضا: 1394/2/1009:54:13،
72
35
شهر شلوغ شده غورباغه هفت تیرکش شده
این موش خورها که شاخ شدن خنده داره
فکر اساسی: 1394/2/1013:00:56،
54
27
اخه تا کی حرص بزنیم برای نفت خام بیشتر فروختن به این و ان


چرا فکر نمیکنیم که مثلا چین این همه نفت خام رو چکار میکنه؟!میریزه تو بخاریهای مردمش واسه گرم شدن؟! یا اونهارو تبدیل به چیزی میکنه که کشورهایی مثل ایران ندارن و به 10 برابر قیمت نفت بهشون میفروشه
مرتضی: 1394/2/1014:06:19،
30
105
آقای آرش لطفا حج عمره مردم رو زیر سئوال نبرید اینهمه روایات و آیات برای برگزاری حج و عمره آمده بروید مطالعه کنید بعد اظهار نظر کنید . عربستان نیازی به پول حج و عمره زائرین ما نداره . الان که عمره تعلیق شده از کجا پول بمب رو میاره ؟
بازار ازاد: 1394/2/1107:50:45،
50
30
آقا مرتضی این عربا از اون اسرایلی ها بدترن اگه از دستشون بیاد نسل غیر عربو از زمین بر می دارن مشکل ما اینه مسئولای ما اونا رو به عنوان مسلمون قبول دارن اما اونا نه تنها ما رو مسلمون نمی دونند بلکه فکر می کنند ما ملحدیم و هر بلایی سر مون بیارن نه تنها گناه نیست ثوابم داره.

حالا شما دوباره برو عربستان اصلا کلا بعضی ها حج رو بهونه کردن اینجا کسی نیست دست مالی شون کنه میرن اونجا حالشو ببرن.
امیر: 1394/2/1008:17:19،
79
91
تنش بین ایران و عربستان فقط به نفع کشورهای دیگر است منافع ایران و عربستان در رابطه ی دوستانه است نه دشمنی با یکدیگر .
عخها: 1394/2/1009:09:35،
116
31
بعد از سالها مرگ بر آمریکا وای آن گفتن حالا نیاز به دشمن جدید داریم آخه در راهپیمایی چی بگیم
dandan: 1394/2/1008:29:16،
137
32
وای خدا نکنه تو فروش ما اول شیم.هر چی بیشتر میفروشیم فقط فاصله ها زیاد میشه ما هم روز به روز بدبختر
خسرو: 1394/2/1010:33:33،
64
32
شما اگر درست میگین برین طاق قادسیه که تو عراق نماد پیروزی اعراب بر ایرانه رو نابود کنین.با حرف زدن که کاری نمیشه کرد!!!ولی شما میرین همونجارو هم زیارت میکنین
امین : 1394/2/1014:20:09،
57
29
کجایی احمدی نژاد که عربستان و اسرائیل باهات حال کنند و کاغذ پاره صادر کنند و نفت 140 دلار بفروشند !!!
نمیدونم حالا خودشم فهمیده یا نه !!!
قوی باشید: 1394/2/1015:47:27،
41
46
بادوستان مروت با دشمنان مدارا....................
فردوسی: 1394/2/1016:07:44،
57
45
عرب را هرچه باشد مرا دشمن است کجاندیش و بدخوی واهریمن است
هادی: 1394/2/1120:53:08،
38
33
جناب فردوسی من یک هموطن عرب اهوازی هستم که پدرم رو تو جنگ از دست دادم و ایشون به خاطر امثال شما شهید شدند. مرسی از این اظهار لطف. نشون دادید که از چه پیشنه فرهنگی چند هزار ساله برخوردارید...
ali: 1394/2/1202:28:31،
43
18
وقتی که اقای احمدی نژاد با لجاجت و نه سیاست دنیا رو علیه ما تحریک کرد خوب معلوم بود که یه عده از اب گل الود ماهی میگیرند.اگه ما بودیم نمی گرفتیم.؟ سیاست مردان خاص خودش رو میخواد.امثال احمدی نژاد فوقش واسه ریاست اداره کوچک تو شهر کوچک مناسبند.ما باید بدونیم که چه وقت از چین و روسیه و چه وقت آمریکا و اروپا بهره بگیریم.نه اینکه فقط به چین وروسیه به صورت مستقیم و عربستان و قطر و ... به صورت غیرمستقیم باج بدیم.
م: 1394/2/1212:58:16،
21
32
اختلاف بین ایران و سعودی به نفع اسلام نیست به ضرر مسلمانان هست از این اختلاف قطعا کشورهای استعمار گر سود میبرند
محمد: 1394/2/1415:27:53،
32
25
بهترین فرصت است که یمن پالایشگاههای نفت عربستان را نوازش کند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار