کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
اُپارک
نیسان
تاپیک شاپ

بازار سیاه شماره های چهار رقمی تلفن

کدخبر:۱۱۴۵۲سه شنبه، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۲:۲۰۴۳۶۴ بازدید

سرشماره های چهار و پنج رقمی مخابرات که به دلیل تعداد محدودشان جزو سرمایه های ملی کشور می شوند، این روزها در بازار آزاد چند صد میلیون تومان ...

سرشماره های چهار و پنج رقمی مخابرات که به دلیل تعداد محدودشان جزو سرمایه های ملی کشور می شوند، این روزها در بازار آزاد چند صد میلیون تومان به فروش می رسند و تاکنون هیچ نهاد نظارتی و سازمان مسئولی برای ساماندهی این خطوط اقدام نکرده است.

سرشماره های چهار و پنج رقمی مخابراتی در کشور به کدهای دورشوال شناخته می شوند که بر بستر E1 ارائه می شوند. با وجود اینکه مالک این خطوط سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران هستند و طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارزشی چند میلیونی دارند، اما به دلیل عدم نظارت نهادهای مسئول در بازار آزاد به چند برابر قیمت اصلی خود به فروش می روند و در مقاب لبه راحتی نیز امکان خرید آنها وجود ندارد.

سرشماره های استانی و کشوری چند میلیونی

آخرین نرخ های سرشماره های چهار و پنج رقمی مخابراتی مربوط به جلسه شماره 176 کمیسیون تنظیم قررات ارتباطات است که در مهر سال گذشته مصوب شده و براساس آن سرشماره های استانی و کشوری با قیمت پایه نرخ گذاری شده است. بر این اساس، سرشماره های کشوری، شماره های با قالب 30XX و 20XX هستند که بدون نیاز به کد بین شهری در سطح کشور قابل شماره گیری خواهند بود و سرشماره های استانی نیاز به گرفتن کد بین شهری دارند. 

در این راستا و براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هزینه سالانه واگذاری این سرشماره ها براساس قیمت پایه در ضریب نوع ارتباط، ضریب کاربری، ضریب رند بودن و ضریب توسعه یافتگی هر استان قیمت گذاری می شود؛ به این معنی که قیمت پایه کدهای چهاررقمی استانی 10 میلیون ریال و چهاررقمی کشوری 80 میلیون ریال است و نیز قیمت پایه کدهای پنج رقمی استانی یک میلیون ریال و پنج رقمی کشوری 8 میلیون ریال در نظر گرفته شده است که این رقم در ضریب نوع ارتباط خطوط که می تواند یکطرفه و دوطرفه باشد، ضریب کاربری که می تواند برای بانک ها، موسسات اعتباری و مالی، فعالیت های تجاری، نیروهای انتظامی، نظامی و فعالیت های خدماتی، دولتی تعریف شود، ضرب می شود. 

همچنین در قیمت این شماره ها ضریب رندی نیز تاثیرگذار است و شماره های طلایی، نقره ای، برنزی و معمولی هر یک قیمت خاص خود را دارند.

برای سرشماره های استانی، استان های تهران و اصفهان، ضریب بالاتری را به خود اختصاص می دهند و پس از آن استان های خراسان رضوی، فارس، البرز، آذربایجان شرقی، خوزستان، قزوین، قم، مازندران و گیلان ضریب توسعه یافتگی بعدی را در این قیمت ها دارند.

برای مثال شماره های 2020 و 3030 و 3131 جزو شماره های طلایی به حساب می آیند و شماره هایی مانند 2033 در جمع شماره های نقره ای و 1535 شماره برنزی هستند.

براساس این تعاریف، شرت مخابرات ایران می تواند شماره های چهار و پنج رقمی خود را با احتساب این موارد به فروش برساند که براساس برآوردهای انجام شده هر شماره بسته به رند بودن آن حدود 10 تا 50 میلیون تومان قابل فروش خواهد بود.

مدیریت مخابرات در واگذاری سرشماره های تلفنی

علی سپهری راد، معاون حقوقی شرکت مخابرات ایران در گفتگو با مهر درخصوص وضعیت به وجودآمده برای خرید و فروش سرشماره های تلفنی گفت: «در مخابرات دو چیز به عنوان منبع تلقی می شود که سرمایه های ملی کشورمان بوده و مخابرات متعهد به مدیریت این مناب است.»

او ادامه داد: «فرکانس و شماره، سرمایه های ملی تلقی می شوند که نباید به اشتباه هدر بروند.» معاون حقوقی شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه هم اکنون مخابرات درصدد مدیریت کدهای مخابراتی به عنوان سرمایه و منابع ملی کشور است، گفت: «هر یک از شماره های چهاررقمی منبع باارزشی برای کشور به حساب می آید که استفاده بهینه از آن جزو تکالیف ما محسوب می شود. بر این اساس، مخابرات در راستای مسئولیت اجتماعی خود امکان واگذاری این شماره ها را به راحتی ممکن نکرده و این شماره های محدود هم اکنون فقط به سازمان ها و دستگاه هایی که نیاز به این شماره ها دارند، واگذار می شود. این در حالی است که پیش از این برخی از این شماره ها به متقاضیانی که نیازی به شماره های رند نداشتند، واگذار می شد.»

سپهری راد با تاکید بر اینکه واگذاری شماره های چهار و پنج رقمی برحسب نیاز تکنیکال مشترکان به سازمان های خدمات رسانی، دانشگاه ها، مراکز انتظامی و بیمارستانی واگذار می شود و محدودیت ندارد، گفت: «در راستای بهینه سازی مصرف این خطوط نمی توانیم این خطوط را به تمام متقاضیان واگذار کنیم.»

او با بیان اینکه در واگذاری این شماره ها به سازمان های مذکور هیچ محدودیتی وجود ندارد، بیان کرد: «تاکنون بیش از 80 درصد این شماره ها واگذار شده و درصدد هستیم با هماهنگی با سازمان تنظیم مقررات مصوبه ای داشته باشیم تا از نابودی این شماره ها به عنوان سرمایه های ملی جلوگیری کنیم و برای نسل های بعدی نیز این شماره ها را نگه داریم.»

معاون حقوقی شرکت مخابرات ایران در مورد بازار سیاه ایجادشده از این شماره های مخابراتی گفت: «مخابرات به دنبال کسب درآمد نیست و درصدد پیگیری دستورالعملی است که براساس مصوبه رگولاتوری تنظیم شود و به مخابرات این امکان را بدهد که براساس نیاز متقاضی، شماره ها را واگذار کند و از طرفی خرید و فروش این شماره ها قانونی باشد. 

این پیشنهاد که هم اکنون در دست بررسی رگولاتوری قرار دارد، در صورت نهایی شدن خرید و فروش کدهای چهار رقمی و پنج رقمی مخابرات را غیرقانونی می کند و شماره تنها برای کسی خواهد بود که نخستین بار این خط به نام او صادر شده است و بر این اساس بخش خصوصی و کسب و کارهای کوچک و مغازه دارها در اولویت دریافت این خطوط قرار نمی گیرند. 

با توجه به سرویس هایی که در آینده قرار است از سوی ارگان ها و سازمان های حکومتی به مردم واگذار شود، اولویت واگذاری شماره های چهار رقمی و پنج رقمی برای این ارگان ها و با همان قیمت های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات خواهد بود و مخابرات خلاف این دستورالعمل اقدامی انجام نداده است.»

بازار سیاه شماره های چهار و پنج رقمی

هم اکنون شماره های چهار و پنج رقمی مخابرات در بازار آزاد با چندین برابر قیمتی که مخابرات به متقاضیان فروخته، خرید و فروش می شود. گفته می شود پیش از این، شرکت مخابرات ایران به هر نوع درخواستی برای دریافت این شماره ها پاسخ مثبت داده بود و به همین دلیل این شماره ها هم اکنون در اختیار هر فرد و هر نوع کسب و کاری قرار داردو افراد می توانند به عنوان اموال شخصی این خطوط را به فروش بگذارند.

بر این اساس، این شماره ها هم اکنون در بازار آزاد قیمت های چند صد میلیونی دارند و در اختیار افرادی هستند که شاید با چند میلیون تومان صاحب آن خط شده اند. در همین حال گفته می شود در شماره هایی با کد یک که مالک آن سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و نه مخابرات، بالغ بر یک میلیارد تومان قیمت دارد و به همین راحتی دست یافتنی نیست.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
خانه آی تی
بیمه بازار
تورآنتالیا