کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

برنج تراريخته در سفره ايرانی‌ها از سال بعد

کدخبر:۱۱۴۲۹دوشنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۸:۴۵۵۲۱۱ بازدید

پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي ايران اين روزها از خواب زمستاني خويش برخاسته است. خواب زمستاني‌ كه دو دوره دولت مهرورزي، به اجبار بر آن ...

پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي ايران اين روزها از خواب زمستاني خويش برخاسته است. خواب زمستاني‌ كه دو دوره دولت مهرورزي، به اجبار بر آن تحميل كرده بود. قرار است تا پايان امسال برنج و پنبه تراريخته توليد داخل نيز به بازار بيايد و تجاري‌سازي و توليد انبوه اين محصولات در دستور كار قرار بگيرد. درعين حال، رييس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي ازحمله مستقيم به دولت سابق هم هيچ ابايي ندارد و معتقد است كه وقفه ايجاد شده بر اثر 8سال سنگ‌اندازي دولت مهرورزي پيش پاي اين حوزه پژوهشي، ايران را كه در آن روز نخستين توليد‌كننده برنج تراريخته در جهان بود، به جايگاه دوم پرتاب كرده است. به گفته قره‌ياضي، سياست‌هاي «فناوري هراسانه» مديران دولت‌هاي نهم و دهم، توسط كميته تحقيق و تفحص مجلس هم محكوم شده بود و اين كميته آن را به قوه قضاييه ارجاع داده است.  

ابتداي رديبهشت‌ماه امسال خبر كشت 8 لاين برنج تراريخته در شمال كشور منتشر شد. امسال نيز قرار است كشت20 لاين از اين نوع برنج در 3 استان كشور آغاز شود. اصطلاح «تراريخته»، معادلي فارسي است براي محصولاتي كه به كمك دستكاري ژنتيكي، بهبود كيفيت پيدا كرده‌اند. وضع اصطلاحي جديد براي اين محصولات، خودش شايد به اين معني باشد كه سروكله آنها دارد، كم‌كم در كشور پيدا مي‌شود.

 

 چين جاي ايران را گرفت

پژوهشكده بيوتكنولوژي ايران كه در سال79 تاسيس شده، متولي اصلي گسترش پژوهش و تجاري‌سازي اين محصولات در ايران بوده است. اين پژوهشكده تا به امروز 9 همايش ملي بيوتكنولوژي برگزار كرده است و امسال نيز متولي اجراي نخستين همايش بين‌المللي بيوتكنولوژي است. آخرين فعاليت‌هاي جدي اين پژوهشكده به سال‌هاي پاياني دولت اصلاحات

برمي‌گردد و سخنان رييس آن‌كه غير از فاصله 8ساله دولت‌هاي نهم و دهم، رياست آن را نيز برعهده داشت، نشان از بي‌توجهي يا شايد بي‌اعتقادي عميق دولت احمدي‌نژاد به توسعه فعاليت‌هاي اين پژوهشكده دارد. بهزاد قره‌ياضي، بنيانگذار پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي ايران و رييس آن از بدو تاسيس تا مهرماه سال1384كه مجددا در بهمن‌ماه 92 به سمت از دست داده خود برگشت، گويا دل پري داشت. او حمله به دولت قبل را تقريبا بلافاصله پس از شروع صحبت‌هايش آغاز كرد؛ «ايران نخستين پژوهش‌ها را در توليد برنج تراريخته در جهان انجام داد و مي‌توانم بگويم نخستين توليد‌كننده آن در جهان هم بود، اما به‌خاطر سياست‌هاي «فناوري هراسانه» دولت در 8سال گذشته، فعاليت‌هاي ما متوقف شد و چين جاي ما را در توليد برنج تراريخته گرفت.» به گفته قره‌ياضي، كميته تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي نيز تعدادي از مديران اجرايي دولت سابق را در زمينه عدم اجراي «قانون ايمني زيستي»، يا به تعبير قره‌ياضي «سنگ‌اندازي پيش پاي پژوهشكده بيوتكنولوژي» محكوم كرده و از آنها به قوه قضاييه شكايت كرده است. شكايتي كه البته هنوز سرانجام آن معلوم نيست.

 

 آيين نامه‌اي در ميان آيين نامه‌هاي فله‌اي

 قره‌ياضي ادامه داد: «8سال ايران از مجامع علمي كنار گذاشته شده بود. بزرگ‌ترين ضربه به پژوهش و توليد محصولات تراريخته در كشور هم بخشنامه‌يي بود كه در انتهاي دولت دهم، در ميان هزاران آيين‌نامه فله‌يي ديگر در هيات دولت به تصويب رسيد. باوجود مخالفت همه انجمن‌هاي علمي و حتي بسياري از نمايندگان مجلس، اين مصوبه توسط معاون اول رييس‌جمهور وقت ابلاغ شد. عنوان اين آيين‌نامه، «آيين‌نامه اجرايي قانون ملي ايمني زيستي» بود و خوشبختانه در ابتداي دولت يازدهم، آقاي جهانگيري اين مصوبه را لغو كرد.» به گفته قره‌ياضي هم‌اكنون با لغو محدوديت‌هاي ايجاد شده در گذشته، آيين‌نامه جديدي ابلاغ شده است كه زمينه تجاري‌سازي محصولات تراريخته را فراهم كرده است. صحبت‌هاي قره‌ياضي نشان مي‌دهد كه به‌زودي بازار ايران شاهد محصولات تراريخته توليد داخل خواهد بود. ظاهرا اين محصولات، همين الان هم در بازار ايران حضور دارند، آن هم حضوري تمام‌عيار. محمدعلي ملبوبي، دانشيار پژوهشكده زيست فناوري كشاورزي و يكي از متوليان نخستين همايش بين‌المللي بيوتكنولوژي ايران درخلال صحبت‌هايش به آماري اشاره كرد كه البته معتقد بود تنها تخميني‌اند؛ «40درصد كل واردات محصولات غذايي ما در ايران را محصولات تراريخته تشكيل مي‌دهند. انواع روغن‌هاي گياهي مثل روغن كلزا، سويا و كنجاله، همگي تراريخته‌اند. سويا و كنجاله، علاوه بر آنكه مستقيما توسط انسان مصرف مي‌شوند، غذاي دام هم هستند.» قره‌ياضي هم در اين مورد گفت: «وزارت بهداشت تقريبا براي همه درخواست‌هاي واردات محصولات تراريخته به كشور مجوز صادر كرده است و محدوديتي از اين نظر وجود ندارد.» به گفته قره‌ياضي برنامه پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي براي سال94 اين است كه مجوز‌هاي لازم را مجددا و به گفته وي «كاملا داوطلبانه» اخذ كند و اين طبق زمان بندي‌ كه قره‌ياضي ارايه مي‌دهد، به اين معني است كه «ايراني‌ها در سال94، پنبه تراريخته ايراني را در مغازه‌ها خواهند خريد و از سال95 هم برنج تراريخته را.»

 

 مخالفت محيط زيست ديگر مهم نيست

مخالف شماره يك توليد محصولات تراريخته در كشور اما به‌نظر مي‌رسد سازمان حفاظت محيط‌زيست باشد و گويا مخالفت روساي محيط‌زيست با توليد اين محصولات، ‌چندان با جهت‌گيري سياسي آنها هم مرتبط نباشد. فاطمه واعظ جوادي، رييس سازمان محيط‌زيست در دولت اول محمود احمدي‌نژاد، در همان زمان گفته بود: «انسان دانه برنج تراريخته را مصرف مي‌كند، اما هنوز نمي‌دانيم بر سر ساقه اين برنج كه مي‌تواند كرم ساقه‌خوار را از بين ببرد چه مي‌آيد و تاثير آن بر ميكرو ارگانيسم‌ها و ساير موجودات چه خواهد بود.»

معصومه ابتكار، رييس فعلي سازمان محيط‌زيست هم گويا از مخالفان تاثيري است كه توليد اين محصولات بر محيط‌زيست مي‌گذارد و پيش‌تر اين موضوع را ذكر كرده است.

قره‌ياضي براي سازمان محيط‌زيست و مخالف خواني‌هاي آن هم پاسخي در چنته داشت؛ «ما ديگر نيازي به توجيه كردن سازمان محيط‌زيست نداريم، چراكه «قانون ايمني زيستي» تصويب شده است و شوراي ملي ايمني زيستي هم تشكيل شده كه اتفاقا دبيرخانه‌اش تحت‌نظر خود سازمان محيط‌زيست است. اختلاف‌نظر تا زماني كه صرفا اختلاف‌نظر است، ايرادي ندارد ولي كشور را براساس اختلاف‌نظر نمي‌توان اداره كرد. بحث نظري در مورد خوب يا بد بودن توليد محصولات تراريخته بايد قبل از تصويب قانون آن انجام مي‌شد.» قره‌ياضي طعنه‌يي هم به مشاور رييس سازمان محيط‌زيست زد؛« آن پيرمرد پرنده‌شناسي كه به رييس سازمان محيط‌زيست مشاوره مي‌دهد هم به‌نظر من نبايد به مسايلي كه در موردشان اطلاع ندارد، ورود كند.» سيروس زينعلي، عضو هيات علمي انستيتو پاستور ايران و رييس انجمن بيوتكنولوژي ايران نيز از پخش برنامه‌يي از صدا و سيما خبر داد كه در آن به توليد اين محصولات در كشور تاخته شده بود؛ «اين عجيب است كه در كشور به جاي اينكه حساسيت راجع به سمپاشي گسترده كشتزارهاي برنج وجود داشته باشد، راجع به محصولات تراريخته حساسيت وجود دارد. بقاياي سموم و مواد شيميايي كه در كودها هست براي انسان به‌مراتب خطرناك‌تر از مصرف محصولاتي است كه با دستكاري ژنتيكي توليد شده‌اند.»

سيركردن شكم جمعيت تقريبا 80ميليوني ايران به كمك محصولات كشاورزي كم بازده، آن هم در شرايط كم‌آبي، روزبه‌روز مشكل‌تر از روز قبل مي‌شود. توليد اقلام تراريخته كشاورزي كه گاهي آب كمتري هم مصرف مي‌كنند، مي‌تواند راه‌حلي باشد براي افزايش ضريب امنيت غذايي كشور.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی اصیل: 1394/2/719:17:17،
137
28
خدا بخیر کنه

میخوایم جای چین رو بگیریم!!!!
ا: 1394/2/721:20:55،
60
32
البته اگر تاسال بعد زنده باشیم...

بااین وضعیت کساد بازار...

صبح میریم عصر برمیگردیم...

حتی تلفنمون هم دیگه زنگ نمیخوره...

صنف تاسیسات ساختمون بد خوابیده...

ایرانی: 1394/2/722:57:22،
55
33
دوستان متاسفانه این آقای دکتر قره یاضی فقط دنبال غالب کردن برنجه به اصطلاح تراریخته تولید خودش و کسب درامده. هیج مطالعه ایی روی گیاهان تراریخته از لحاظ ایمنی صورت نگرفته و گیاهان ترانس ژنیک اثراتشان رو روی نسل ها بعدی نشون میده و بسیار خطرناک هستند و در کشور های اروپایی در برابر مصرف و واردات اون مقاومت می کنند. ای کاش مطلبی در مورد مضرات آن عنوان میشد تا دوستان با خوندن این مصاحبه یکطرفه گمراه نشند. من به دولت قبل کاری ندارم سلامت مردم ایران زمین خیلی مهمتر از کسب مال و قدرت سیاسی به پشتوانه یه تحقیق نیم بند هست. خدا این آقای دکتر رو به راه راست هدایت کنه.
الوند: 1394/2/812:50:33،
43
29
به اندازه کافی انواع آلودگی ها رو وارد بدنمون کردن حالا با برنج تراریخته همون دستکاری ژنیتیکی شده برای ازدیاد محصول احتمالا مثل هالک سبز و گنده میشیم یهو
فقط مونده ژن ها رو دستکاری کنن
واقعه بین: 1394/2/719:21:24،
100
42
یعنی اینهمه خیانت و خیانت اون دولت هنوز هیچه و نباید باهاش برخورد بشه؟مقامی -مسئولی کسی نیست؟ خدایا کجا داریم زندگی میکنیم؟هر روزی که داره میگذره نفرتم داره زیادتر میشه.....
مهدی: 1394/2/809:20:18،
32
36
در جواب دوست عزیزم باید بگم که اولا این محصولات در حال حاضر به کشور وارد می شوند ،دوما هنوز بصورت علمی ضررشان ثابت نشده و فقط هم اتحادیه اروپا در مورد آنها حساسیت نشان می دهد و در آمریکا بصورت گسترده تولید و استفاده می گردد .
گرسنه: 1394/2/719:44:32،
71
33
چی بودیم ۰چی شدیم۰ چی میشیم۰۰
فقیر: 1394/2/720:05:25،
49
58
فقط بگو روحانی مچکریم !
آشپز: 1394/2/719:55:20،
42
95
برنج و چایی فقط هندی! برنج ایرانی که شفته میشه، چاییش هم نه مزه داره و نه عطر و طعم! برنج محسن و تبرک و گلستان و... همش از هند وارد میشه و تو ایران بسته بندی میشه!
حمید: 1394/2/721:16:27،
54
35
همین برنج معمولی را با قیمت مناسب به ما بدهید برنج بیوتکنولوژی پیشکش .باز خود این زمینه ای می شود برای افزایش قیمت
سيد: 1394/2/800:06:56،
60
31
از سياسي کاري در محيط زيست تا سياسي کاري در برنج و چاي متاسفم براي مسوليني که سلامتي مردم رو بازيچه اهدافشون قرار ميدن
طالب: 1394/2/807:53:37،
39
30
کم آبی در ایران را قبول داریم .

اما هدر دهنده اصلی منابع آبی در کشور مردم نیستند . دولت بزرگترین هدر دهنده منابع آبی است . مثال بارز آن :
شهرداری تهران
ساخت دریاچه مصنوعی در غرب تهران و تبخیر روزانه میلیونها لیتر آب
آبیاری چمن های حاشیه بزرگراه ها و تبخیر روزانه میلیونها لیتر آب ( بجای چمن درخت بکارید )
آبیاری به روش سنتی در تمامی پارکها و بلوارها
از کشاورزان انتظار دارید که برای آبیاری از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنند بعد خود شهرداری تهران این کار را نمی کند
محمد: 1394/2/811:39:15،
31
32
تو واقعا با این هوشت چرا هنوز ایران موندی مگه تبخیر اب جز هدر رفتن اب حساب میشه ؟

محمد رضا: 1394/2/808:51:51،
44
33
احتمالا آمار سرطان فعلا به عدد مد نظر آقایون نرسیده که دولت قبلی با واردات بی رویه این محصولات میخواست به این آمار برسه و دولت فعلی با تولید آن .
محصولات تغییر ژنتیکی داده شده آفت ندارند چون آفت با خوردن اون از بین میره ولی انسان با خوردن این مواد دچار بیماریهای صعب العلاج میشه.شما اگه عرضه دارین محصولات ارگانیک و سالم تولید کنید.
reza: 1394/2/809:03:37،
43
33
اگر این حرکت منطقی بود وبرای بشریت سود داشت مسلما" اروپا وامریکا این کار را می کرد ولی زمانی که این کار به دست ایرانیها ودر ایران انجام می شود مسلما" ضررش بیش از سود ش هست ومن نگران اینم که مردمان ما اینجا به جای موش آزمایشگاهی بکار گرفته شوند
مهدي: 1394/2/811:50:40،
28
28
دوستان.حدودا 5سال پيش ازسفر چين برميگشتم در روزنامه انگليسي زبان چيني خواندم كه دولت چين با كشت اين نوع محصول .برنج و گندم موافقت كرده
محمد: 1394/2/817:34:58،
32
33
خدا لعنت کند انسانهای لج باز را که فقط به فکر غالب و تحمیل کردن ایده و محصول ازمایش نشده خود به ملت بیچاره هستند. برنجی که کرم ساقه میخوره و روده پیچ میگره و میمیره اسمش شده تراریخت برای خوردن ملت. حرفی نیست ولی باید ازمایش بشه. وای وای از خودخواهی! مجلس باید وارد کار شود و جلوی چیزی که نیاز به ان نیست را بگیرد!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما