کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شفاف‌سازی مالي بانك‌ها نيازمند همكاری همه نهادهای كشور

کدخبر:۱۱۴۲۸دوشنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۴:۰۵۱۰۹۰ بازدید

مهم‌ترين نكته‌اي كه در وضعيت حسابرسي بانك‌ها به آن رسيدگي نشده است وضعيت مطالبات مشكوك‌الوصول و معوق بانك‌هاست كه در نتيجه سود ...

مهم‌ترين نكته‌اي كه در وضعيت حسابرسي بانك‌ها به آن رسيدگي نشده است وضعيت مطالبات مشكوك‌الوصول و معوق بانك‌هاست كه در نتيجه سود و زيان آنها بسيار اثرگذار است چون مطالبات معوق و مشكوك‌الوصول بانك‌ها رشد عجيب و پرشتابي افزايش داشته و در شرايط فعلي بانك‌ها توان لازم را براي پيگيري وصول مطالبات معوق خود ندارند .

فرهاد نيلي رييس پژوهشكده پولي و بانكي ايران در يك ميزگرد تخصصي چند خبر و نكات تحليلي فوق‌العاده‌ با اهميتي درباره شرايط فاجعه‌بار نظام بانكي را فاش كرده و به شاخص‌هاي مهمي چون وضعيت مطالبات معوق و بدهي دولت به بانك‌ها و... اشاره كرده است.

وي در بخشي از سخنان خود گفته است با اين وضعيت، نبايد اجازه برگزاري مجمع به برخي بانك‌ها داده شود. خوشبختانه، بانك مركزي مشكل را فهميده است و اجازه برگزاري مجمع بانك‌ها در سال1393 را نمي‌دهد، نبايد اجازه دهيم سودهاي كاغذي كه در نظام بانكي شناسايي مي‌شود به‌صورت نقد به سهامداران داده شود. پاداش‌هاي ترازنامه‌يي قابل‌توجهي به بانكداران كه زيان‌هاي فاحشي كرده‌اند پرداخت شده است. بانك‌ها بايد پاداش ترازنامه را در سايت‌هاي خود اعلام كنند چون ارقام هنگفتي پرداخت كرده‌اند.

در اين زمينه، «تعادل» در گفت‌وگو با كارشناسان و پرسش از مديرعامل بانك صادرات در مورد برگزاري مجمع عمومي بانك‌ها اطلاع يافت كه بانك‌ها طبق قانون تجارت ملزم به برگزاري مجمع عمومي در پايان سال مالي هستند و بايد گزارش مالي و حسابرسي، سود سهام، ترازنامه و... را به اطلاع سهامداران، بورس اوراق بهادار، وزارت اقتصاد و دارايي و... برسانند و مديران بانك‌ها موظف به ارايه گزارش به مجمع عمومي هستند و لذا طبق قانون امكان برگزار نكردن مجمع عمومي در سال جاري وجود ندارد.

احمد حاتمي‌يزد كارشناس ارشد علوم بانكي نيز در گفت‌وگویی گفت: عدم تشكيل مجامع عمومي بانك‌ها امكان‌پذير نيست.

 

 عدم تشكيل مجمع امكان‌پذير نيست

احمد حاتمي‌يزد كارشناس ارشد علوم بانكي در گفت‌وگو با «تعادل» گفت: عدم تشكيل مجامع عمومي بانك‌ها امكان‌پذير نيست زيرا وزارت اقتصاد و دارايي و سهامداران و فعالان اقتصادي منتظرند وضعيت سود و زيان بانك‌ها مشخص شود و شرايط پرداخت ماليات‌ها به دولت و سود هر سهم سهامداران زودتر مشخص شود و همچنين گزارش حسابرس رسمي و گزارش مديران ارايه شود تا براساس ساير تصميم‌ها و مسايل مربوطه در دستور كار قرار گيرد.

وي اضافه كرد: اما اين گفته دكتر نيلي در ارتباط با اينكه اگر حسابرسي واقعي صورت بگيرد در وضعيت بانك‌ها بسيار تاثيرگذار خواهد بود و نتيجه سود و زيان متفاوت خواهد بود، نكته‌يي است كه به آن بايد توجه شود تا در گزارش‌ها و اطلاعات سهام و عملكرد بانك‌ها شفاف‌سازي انجام شود و چالش‌هاي بانك‌ها به‌تدريج كاهش يابد.

وي تاكيد كرد: از مهم‌ترين نكاتي كه در وضعيت حسابرسي بانك‌ها به آن رسيدگي نشده است وضعيت مطالبات مشكوك‌الوصول و معوق بانك‌هاست كه در نتيجه سود و زيان آنها بسيار اثرگذار است چون مطالبات معوق و مشكوك‌الوصول بانك‌ها رشد عجيب و پرشتابي افزايش داشته و در شرايط فعلي بانك‌ها توان لازم را براي پيگيري وصول مطالبات معوق خود ندارند.

وي ادامه داد: در شرايطي كه نه قوه قضاييه و نه قوه مقننه و حتي دولت كمكي به وصول مطالبات بانك‌ها نمي‌كنند افرادي كه مبالغ بسيار كلاني را به بانك‌ها بدهكارند احساس مي‌كنند كه از پشتوانه قدرت سياسي برخوردارند و با روش‌هاي غيرمشروعي از خود حمايت مي‌كنند و بازپرداخت وام‌ها را به تعويق مي‌اندازند و لذا تاكنون بانك‌ها موفق به وصول مطالبات معوق نبوده‌اند ولو اينكه 500 اسم از بدهكاران كلان بانكي از سوي دولت به قوه قضاييه ارسال شد اما هنوز شاهد هيچ‌گونه تغيير و گشايشي در اين زمينه نبوده‌ايم و هنوز مسوولان مربوطه اقدامات مورد انتظار را در اين رابطه انجام نداده‌اند.

دكتر احمد حاتمي‌يزد گفت: براي روشن‌شدن وضعيت صورت‌هاي مالي بانك‌ها ضرورت دارد به اين پرسش پاسخ داده شود كه وضعيت مطالبات معوق بانك‌ها چه خواهد شد؟

زيرا بنا به گفته بانك‌ها مطالبات معوق بخش خصوصي حدود 82هزار ميليارد تومان است ولي رقم واقعي به نظر مي‌رسد بيشتر از آن باشد زيرا طبق قانون بودجه دولت آقاي احمدي‌نژاد مصوب كرده بود كه بدهي‌هاي كلان نظام بانكي تقسيط شود و طي اين سال‌ها بسياري از اين نوع بدهي‌ها به‌صورت 5ساله و غيره تقسيط شده است كه امكان وصول آنها را با شك و ترديد مواجه ساخته است.

وي افزود: عده‌يي هم به‌دليل ارتباطاتي كه با مديران بانكي و مديران سياسي و غيره دارند و با استفاده از فشارهاي ارباب قدرت و نيروهاي سياسي پرداخت بدهي‌هاي خود را به آينده نامعلوم منوط مي‌كنند و درصد امكان وصول اين بدهي‌ها را به‌شدت كاهش مي‌دهند.

وي مهم‌ترين دليل عدم كارايي و سوددهي نظام بانكي را بدهي‌هاي دولت به نظام بانكي دانست و افزود: در طول 36سال گذشته دولت‌ها مرتبا از نظام بانكي پول قرض كرده‌اند به‌طوري‌كه در دولت احمدي‌نژاد بدهي دولت به بانك‌ها به‌شدت افزايش پيدا كرد به‌طوري يا به‌صورت مستقيم از بانك‌ها پول گرفته يا به تضمين خود دولت بانك‌ها مبالغ كلاني را پرداخت كرده‌اند و روند سال‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه اين مطالبات قابل وصول نيست و مرتبا در حال افزايش است و تا زماني‌كه دولت از انضباط مالي و اقتصادي و مديريتي برخوردار نباشد و از بودجه دولت رقمي براي پرداخت ديون در نظر گرفته نشود اميدي به كاهش بدهي‌هاي دولت به نظام بانكي نيست و وضعيت مالي بانك‌ها درست نخواهد شد.

وي در ارتباط با پيشنهادهاي سياستي و پژوهشي و سخنان دكتر فرهاد نيلي گفت: سخنان ايشان در ارتباط با روشن شدن وضعيت مالي بانك‌ها، صورت‌هاي مالي، سود و زياتي و مطالبات بانك‌ها بسيار درست است اما عدم برگزاري مجامع سالانه بانك‌ها كار درستي نيست و نتيجه‌گيري مناسبي نخواهد داشت و با عقب‌انداختن مجمع عمومي بانكي در شرايط كنوني و با وضعيت فعلي هيچ اثر مثبتي نخواهد داشت و توصيه مي‌شود دراين راستا در كارگروه اقتصادي دولت براي پرداخت بدهي‌هاي دولت به بانك‌ها تصميم جدي و مناسبي گرفته شود و مشخص شود كه آيا دولت به‌دنبال پرداخت بدهي‌ها است يا خير و اين يك گام مهم و جدي براي اصلاح ساختار مالي بانك‌ها خواهد بود.

وي اضافه كرد سوال مهم و اساسي ديگري كه در اين راستا ضرورت دارد كه به آن پاسخ داده شود اين است كه وضعيت مطالبات بانك‌ها از شخصيت‌هاي قدرتمند سياسي و پرنفوذي كه بدهي‌هاي خود را پرداخت نمي‌كنند و هر كدام صدها‌ميليارد تومان به نظام بانكي بدهكارند و تمايلي به بازپرداخت بدهي‌ها ندارند چه خواهد شد.

در اين راستا ضرورت دارد دولت و قوه قضاييه و قوه مجريه متحد شوند تا با همفكري و همياري بتوانند تكليف مطالبات معوق بانكي و بدهكاران كلان را روشن كنند زيرا با تقسيط كردن‌هاي متوالي نمي‌توان نتيجه گرفت و حتما بايد مديراني كه پول‌ها را پرداخت كرده‌اند و سهامداراني كه از اين پول‌ها بهره‌مند شده‌اند پاسخگو باشند و از آنها خلع‌يد شود و در اين راستا بايد از شركت‌ها و افراد بدحساب كه مبالغ كلان را به‌عنوان وام دريافت كرده‌اند و منابع كشور را هدر داده‌اند تحقيق شود كه تسهيلات نظام بانكي را در چه بخش‌هايي هزينه كرده‌اند.

وي تاكيد كرد: اين افراد اگر با مشكلاتي در چرخه توليد و اقتصاد مواجه شده‌اند بايد اعلام ورشكستگي كنند و سهامشان را به افراد و موسساتي كه از دانش كافي و بهره‌وري برخوردار هستند واگذار كنند زيرا آنها صلاحيت اداره اموال و دارايي را دارا هستند زيرا در همه جاي دنيا وقتي افراد يا شركت‌هايي ورشكسته مي‌شوند اموال و دارايي‌هاي آنها را به شركت‌ها و موسسات و افراد داراي صلاحيت و متخصص واگذار مي‌كنند و از افراد و مديران بي‌صلاحيت قبلي خلع‌يد مي‌كنند تا زيان‌ها افزايش پيدا نكند و ساختار آن شركت‌ها اصلاح شود اما در ايران قانون ورشكستگي ناقص است و در اين راستا ضرورت دارد اصلاحاتي اساسي صورت بگيرد زيرا همان قانون ناقص هم به آن عمل نمي‌شود.

وي در پايان تاكيد كرد: با روش كنوني كه بانك‌ها در تقسيط يا استمهال بدهي‌ها در پيش گرفته‌اند هرگز نمي‌توان به بهبود و روشن‌شدن وضعيت بدهي بانك‌ها اميدوار بود زيرا در شرايط كنوني اقتصاد ايران و فعلي بانك‌ها مهم‌ترين چالش وضعيت مطالبات معوق بانك‌ها و تا زماني‌كه وضعيت آن مشخص نشود نمي‌توان به بهبود وضعيت بانك‌ها اميدوار بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1394/2/721:20:09،
35
32
هیچی شفاف نمیشود وام های کلان را گرفتند وبردند و خوردند. انچه شفاف میشود سفره خالی مردم است
طالب: 1394/2/807:47:51،
32
35
اگر خوب نگاه کنید همه چیز شفاف است. فقط نکته با اهمیت اینست که نمی خواهیم ببینیم . یعنی به نفع مان نیست که درست نگاه کنیم.

- آیا تنها دلیل ناکارآمدی سیستم بانکی مطالبات معوق است؟
این مهم (مطالبات) خود معلول چیز دیگریست . ناکارآمدی سیستم بانکی همانند سایر بخشهای کشور ( اقتصادی و غیر اقتصادی ) به دلیل سوء مدیریت است.

همین فردا کل بدهی دولت را در تراز نامه بانک ها صفر کنیم و فرض کنید دولت تمام بدهی خود را به بانک ها پرداخت کند . آیا بانک های شما کارآمد خواهند شد؟

جناب آقای نیلی شما به موضوعی اشاره می کنید که بسیاری افراد دیگر آن را فریاد زده اند جناب آقای نیلی اطمینان کامل دارم که شخص شما از بانک و بانکداری اطلاعات کافی ندارید ! پژوهش های شما در پژوهشکده پولی و بانکی گویای این امر است
کشور ایران نیاز به خدمات بانکی دارد . بانک های کشور ما ایران تنها کاری که انجام نمی دهند بانکداری است
حقوق بگير: 1394/2/813:48:56،
22
51
رشد سرسام آور معوقات بانكي ؟؟؟ آنهم در دولت تدبير و اميد ؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما