کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هفته سرنوشت ساز نرخ سود بانکی

کدخبر:۱۱۳۶۰شنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۱:۱۵۴۲۲۱ بازدید

طبق اعلام بانک مرکزی و اعضای حاضر در شورای پول اعتبار، جلسه هفته جاری شورا به تصمیم گیری در مورد سود بانکی اختصاص خواهد ...

طبق اعلام بانک مرکزی و اعضای حاضر در شورای پول اعتبار، جلسه هفته جاری شورا به تصمیم گیری در مورد سود بانکی اختصاص خواهد داشت؛ موضوعی که بانکها در مورد نرخ‌های آن به توافق رسیده و مدیران بانکی و اقتصادی با وجود استقبال از این توافق برای پذیرش آن شرط گذاشته اند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، شواهد نشان می‌دهد که اردیبهشت امسال نیز به مانند سال گذشته برای شبکه بانکی با تغییر و تحولات نرخ سود همراه می شود و به زودی و احتمالا در هفته جاری سرنوشت تغییر نرخ سود بانکی اعم از سپرده و تسهیلات روشن شده و حواشی پیرامون این موضوع که از سال پیش شروع و هر روز بر آن افزوده شده به پایان می رسد.

این در حالی است که حدود یک سال پیش بانکها در مورد نرخ سود سپرده و کاهش آن به منظور ممانعت از پیشروی در رقابت خطرناکی که نظام بانکی و حتی اقتصاد را تحت الشعاع خود قرار داده بود تفاهم کرده و بعد از تایید بانک مرکزی و تصویب شورای پول واعتبار ملزم به اجرای آن شدند.

گذشته از اینکه عملکرد بانکها در اجرای سودهایی که توافق عنوان می شد همواره سوال برانگیز بود و حتی تا به امروز هم انحراف از سودهای تعیین شده به وضوح دیده می شود، در نیمه های راه ، مدیران بانک مرکزی و وزرای اقتصادی بر این باور بودند که با ادامه روند کاهشی نرخ تورم باید بار دیگر نرخ سود سپرده بازنگری شده و به تبع آن نرخ سود تسهیلات بانکی که تناسبی با بازده اقتصادی ندارد ساماندهی شود.

بر این اساس سال جدید نیز در حالی شروع شد که اولین اظهارات رییس کل بانک مرکزی بر محوریت سود بانکی قرار گرفت و حتی قرار بود که اولین جلسه شورای پول و اعتبار نیز به این موضوع اختصاص داشته باشد، اما خروجی جلسه اول نشانی از آن نداشت.

با این وجود در روزهایی که سیف به همراه برخی از معاونانش برای حضور در اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به آمریکا سفر کرده بود مدیران عامل بانکها گرد هم آمده و در مورد تغییرات نرخ سود به توافق رسیدند و آنطور که همتی -رییس شورای هماهنگی بانکها- اعلام کرد بانک‌ها توافق کردند در اولین مرحله سود علی‌الحساب سپرده‌های یک ساله را به 20 درصد کاهش داده و سود تسهیلات مشارکتی رایج بانک‌ها را بسته به نوع فعالیت 2 تا 3 درصد کاهش دهند که در صورت تصویب شورای پول و اعتبار از نیمه اردیبهشت ماه اجرایی شود.


مروری بر مجموع مواضع عنوان شده در کاهش نرخ سود

اما این توافق بانکها در حالی صورت گرفت که واکنش مدیران بانک مرکزی و کارشناسان اگر چه نسبت به آن منفی نبود، ولی شرایطی را نیز برای پذیرش قطعی آن اعلام کرد.


سیف:بانکها پایبند بمانند

رییس کل بانک مرکزی که پیشنهاد بانکها برای کاهش دو درصدی نرخ‌های سود سپرده را حرکتی مورد استقبال بانک مرکزی می داند مهمترین مساله در پذیرش این توافق را پایبندی بانکها عنوان و تاکید کرد که اصولا در تفاهم های قبلی نیز نرخهای مورد نظر به عنوان حداکثر مجاز تعیین شده اند و بدون نیاز به هر اقدام دیگری، بانکها می توانستند نرخها را متناسب با واقعیتهای اقتصادی تعدیل کنند، ولی متاسفانه شرایط ناشی از رقابت غیرسازنده موجود وضع را بر عکس کرده است.

سیف با اعلام اینکه بابت تخلفات گذشته بانکها از توافقاتشان هم اکنون چند پرونده در هیات انتظامی بانکها در حال رسیدگی و اتخاذ تصمیم است تاکید کرد که از نظر این بانک، تفاهم بانکها در مواردی که مطابق با سیاست پولی باشد فی‌نفسه مطلوب است، ولی نکته مهمتر اجرای مطلوب و دقیق این تفاهم بوده و بانکها باید نشان دهند که در اجرای آن مصمم و پایبند هستند.


بانکها تابع نرخ گذاری موسسات نباشند

رییس کل بانک مرکزی که بخشی از تخلفات بانکها در زمینه سود را ناشی از فعالیت و بی‌نظمی‌های مربوط به مؤسسات بدون مجوز می داند به بانکها تاکید کرده که نباید با آنها همکاری و برایشان خدمات بانکی ارائه کنند، متاسفانه رقابت غیر اصولی بعضی از آن‌ها در ارائه سرویس و خدمات باعث تقویت این مؤسسات شده است.


رویه تعیین نرخ سود متعادل باشد

وی همچنین غیر دستوری بودن تعیین نرخ سود و اجرای آن را مورد اشاره قرار داده و گفته که از منظر اقتصاد کلان ضمن توجه به آثار مخرب سرکوب مالی و کاهش دستوری و فاقد منطق نرخ‌های سود بانکی بر تورم و سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی در کشور، باید توجه داشت که افزایش بیش از حد نرخ‌های سود و عدم تبعیت آن از روند متغیرهای کلیدی اقتصاد کلان نیز به نوبه خود می‌تواند آثار منفی را بر سرمایه‌گذاری و تولید داشته باشد؛ از این رو در این زمینه باید رویه متعادل و متوازنی دنبال شود.


نرخ‌های سود به منافع سرمایه گذاران لطمه نزند

اما سیف شرط دیگری را هم برای کاهش نرخ سود بانکی و توافق بانکها تعیین کرده که به منافع سپرده گذارن و تسهیلات گیرندگان بر می گردد.

وی با اشاره به مراقبت از امنیت سپرده های بانکی به عنوان یکی از مهمترین وظایف بانک مرکزی عنوان کرده که در راستای مساعدت به رشد اقتصادی ، تولید و اشتغال، ضروری است به گونه‌ای عمل شود که ضمن حفظ دستاوردهای اقتصادی در مهار تورم و استمرار تلاش در جهت ادامه این روند مطلوب، نرخ‌های سود غیرمتناسب و غیرمنطقی تسهیلات بانکی باعث لطمه به سرمایه‌گذاری و تولید نشود؛ از این رو بانک مرکزی در صدد است با ساماندهی نرخ تسهیلات بانکی و تصویب آن در شورای پول و اعتبار زمینه کاهش تدریجی نرخ سود تسهیلات و به تبع آن نرخ سود سپرده ها را فراهم کند به نحوی که منافع سپرده‌گذاران و تسهیلات گیرندگان همزمان رعایت شود.


تعیین دامنه برای سود

سیف در زمینه سود تسهیلات نیز یادآور شده که بانک مرکزی در نظر دارد دامنه سودی را که متضمن پذیرش ریسک قابل قبول باشد تعیین و به بانکها اجازه فعالیت در آن دامنه را بدهد این در حالی است که باید به قیمت تمام شده فعلی تجهیز منابع نیز توجه شده و نباید در شروع به صورت شتابزده سقف عقود مشارکتی را بلافاصله در تعادل مطلوب و مورد نظر با نرخ تورم قرار داد بلکه فرآیند رسیدن به نرخ مطلوب باید در یک پروسه زمانی و به تدریج باشد.


وضعیت قابل قبول از نگاه سیف

در مجموع سیف وضعیت قابل قبول را این گونه توصیف می کند که در شرایط تعادلی بالاترین نرخ سود سپرده حدود دو درصد از نرخ تورم انتظاری بیشتر باشد و نرخ سود تسهیلات نیز به نحوی تعیین شود که یک حاشیه سود حدود چهار درصدی برای بانک ایجاد کند. بدیهی است در مراحل بعدی با وصول تدریجی مطالبات غیرجاری و تقویت انضباط در بانک‌ها متناسب با آن هزینه‌های بانکها کاهش پیدا کرده و زمینه کاهش تدریجی سود تسهیلات بانکی و حاشیه سود نیز فراهم می‌شود.


میرمحمد صادقی: از توافق بانک‌ها استقبال می کنیم اما مشروط

به گزارش ایسنا، مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی نیز دیگر مسئول بانکی است که از اقدام بانکها برای کاهش نرخ سود استقبال کرده اما با اشاره به اینکه نرخ سود از مهمترین ابزارهای سیاست پولی است تاکید دارد که درنهایت باید در خصوص تغییر آن بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تصمیم بگیرد که البته نظر بانک مرکزی کاهش تدریجی و گام به گام نرخ سود خواهد بود.

البته میرمحمد صادقی به صراحت به شروط تعیین شده شورای هماهنگی بانکها برای کاهش نرخ سود هم پاسخ داد و درخواست برای کاهش نرخ جریمه اضافه برداشت را غیر قابل عملیاتی دانست و در مقابل درخواست برای برخورد جدی تر با موسسات غیر مجاز نیز اعلام کرد که بانک مرکزی همواره در صدد ساماندهی این موسسات بوده است.

وی شرط افزایش سرمایه را نیز از موارد مورد توجه بانک مرکزی عنوان کرد اما گفت که در این مورد جذب سپرده از سوی بانکها آن هم از طریق ارائه خدمات بهتر نه پرداخت سود بیشتر مورد توجه است. این در حالی است که بانک مرکزی به هیچ عنوان از طریق تزریق پول پر فشار برای افزایش سرمایه بانکها اقدام نخواهد کرد.


آره یا نه وزیر برای تصمیم گیری در سود بانکی

اما در طرف دیگر قضیه کاهش نرخ سود وزیر اقتصاد قرار دارد. اگرچه وی در مقابل پاسخگویی به نمایندگان مجلس برای کاهش نرخ سود بانکی تاکید کرد که این وزارتخانه هیچ مسئولیتی در تعیین نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها ندارد؛ اما در اظهاراتش ضمن تاکید بر قطعی بودن کاهش نرخ سود برای آن شرایط و برنامه هایی نیز تعیین کرده است.

طیب نیا اعلام کرد که بدنبال تنظیم بسته‌ای هستند تا از عوارض کاهش نرخ سود تسهیلات جلوگیری کند و همزمان با اعلام کاهش نرخ سودهای جدید عملی می شود.

طیب نیا، که معتقد است کاهش نرخ سود بانکی باید تدریجی اتفاق افتد گفت که از جمله عوارض کاهش سود بانکی می‌تواند سوق یافتن منابع از بانکها به سمت بازارهای دیگر از جمله بازار طلا و ایجاد التهاب در این بازارها باشد که باید با اتخاذ راهکارهای اصولی مانع آن شد.

وی به عملکرد موسسات مالی غیرمجاز و غیرمنضبط در عمل به نرخ های کاهش یافته نیز اشاره و یادآور شد: اگر موسسات این کاهش سود بانکی را رعایت نکنند و منابع از بانکها به سمت این موسسات انتقال یابد مشکل بخش تولید بیشتر خواهد شد؛ از این رو از قوه قضاییه درخواست کرده‌ایم با این موسسات غیرمجاز فارغ از مالکیت آنها با قاطعیت برخورد کند.


موافقت روحانی، نوبخت و نهاوندیان با کاهش نرخ سود

تاکید بر کاهش نرخ سود بانکی محدود به بانکی ها نیست و از سوی رییس جمهور و معاون وی نیز مورد توجه بوده است.

اخیرا روحانی-رییس جمهور- با انتقاد از سودهای بالای بانکی که همخوانی با کمک به تولید ندارند، با اشاره به اهمیت ساماندهی نرخ سود تاکید کرد که شورای پول و اعتبار، تعدیل نرخ سود بانکی را دنبال کند.

همچنین نهاوندیان-رییس دفتر رییس جمهور- معتقد است که با توجه به کاهش تورم، نرخ سود نیز باید کاهش یافته که این خود به کمتر شدن سرمایه گذاری مردم در بانک‌ها و کاهش هزینه تولید منجر می شود.

نوبخت-رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی- نیز با تاکید بر اینکه حال که نرخ تورم با توجه به سیاست‌های دولت روند کاهنده دارند نرخ سود بانکی هم باید خود را با نرخ تورم تنظیم کند، اظهار امید واری کرده که این موضوع در جلسات آینده شورای پول و اعتبار بررسی شده و نرخ جدید که کمتر از نرخ فعلی است اعلام شود.

نظر مشترک کارشناسان

اما کارشناسان امور بانکی با اینکه هر یک جزئیات کاهش نرخ سود را از دیدگاه خود مورد بررسی قرار می دهند، اما در نقطه ای مشترک بر این باورند که تغییر نرخ سود بانکی نباید یکباره و دستوری باشد چرا که در نهایت هماهنگی با ساختار اقتصادی کشور نداشته و قابلیت اجرا ندارد، در عین حال که بر بازارهای مالی و اقتصادی اثر منفی خواهد گذاشت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحيد يوسفي: 1394/2/511:13:33،
165
55
من كاهش نرخ سود بانكي را به صلاح كشور و مملكت نمي دانم.
تقی: 1394/2/511:18:05،
138
41
سود بانکی حق مسلم ماست
روشنگری: 1394/2/511:19:22،
148
62

سپرده گذاری در بانکـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ++++++


سرمایه گذاری در بورس / مسکن / سکه و ارز ------------
یوسف وحیدی: 1394/2/511:46:12،
82
30
موضوع یارانه کم بود، نرخ سود هم اضافه شد! چشم ندارید ببینید مردم سود بانکی میگیرن ؟!!
m: 1394/2/512:22:23،
37
85
هر چی زودتر سود هارو کم کنید . باعث تورمه ...
از زبان مردم با شغل آزاد: 1394/2/513:54:17،
33
52
با سلام ؛
کاهش سود بانکی =>خروج پول به سمت سرمایه گذاری و ان شاالله تولید => کاهش بیکاری مردم => رونق زندگی

افزایش سود بانکی => رکود => کاهش تورم => به نفع کارمند => به ضرر کارگر با شغل آزاد بویژه کارگران ساختمانی

دعا می کنم آنچه که خیر همه ی مردم باشد پیش آید. آمین
سعيد: 1394/2/515:30:42،
20
17
الان نقدينگي هشت برابر ذخاير ارزي و پولهاي بلوكه شده ودرامدهاي ارزي آتي تاسال بعد ميباشد اگر كم كردن سود باعث هجوم نقدينگي بسوي ارزوطلا شود كل ذخاير همان روز اول تمام خواهد شد وقيمت ان بشدت بالا خواهد رفت
کارمند: 1394/2/522:09:16،
23
18
درپاسخ به دوستی که می گه ، کاهش سود ، خروج پول به سمت سرمایه گذاری
واقعا معلومه دوستمون کلا درباغ نیست ، پولی که از بانک خارج می شه حدود 80 درصد در دلال بازی و خرید سکه و ارز خلاصه می شه
درضمن در ایران فعلا وضع تولید اینقدر خراب است که کسی ریسک سرمایه گذای در تولید رو نمی کنه
احسان: 1394/2/511:15:39،
67
19
پایین آمدن تورم درشرایط رکود معنی نداره!
payam: 1394/2/511:16:28،
99
28
سود بانك كم بشه 100٪ رشد تورم به شدت صعودي ميشه
حمید: 1394/2/511:19:30،
75
18
حالا که بگفته خودشان تورم کمی پایین امده همگی به دنبال کاهش سود بانکی هستند چرا 2سال قبل که تورم45درصد بود ازحقوق سرمایه گذاران در شبکه بانکی حمایت نکرده وخواستار افزایش سود بانکی نبودید
رامین: 1394/2/511:20:53،
28
75
کم کردن سود بانکی موجب پایین آمدن تورم خواهد شد و این برای همه حتی سپرده گذاران هم بهتر خواهد بود ارزش پول حفظ می شود
غضنفر: 1394/2/511:43:21،
51
17
سود بانکی در حال حاضر به هیچ وجه بالا نیست؛ تجربه نشان داده اگر همین سود22 درصد هم باشد ؛ سپرده بانکی بعد از 4سال دوبرابر میشود ایا دولت تضمین میدهد بعد از 4سال بازارهای دیگر دو برابر نشود؟!!!
محمد: 1394/2/511:43:33،
36
19
بانک ها با سپرده گذاری مردم سرمایه گذاری و خرید ملک کردند و الان
که قرار باشد سود سپرده گذاری کاهش پیدا کند ملک و غیره افزایش پیدا می کند و در هر صورت به نفع بانک و سرمایه دار می باشد و مردم فقیر
هم فقیرتر خواهند شد این نتیجه گیری های غلط یا حساب شده برای
اینکه سرمایه ها مردم رو بکشند بالا
amir: 1394/2/512:12:23،
33
90
خانما و آقایون سود خور تنبل صدرصدی چطورید؟؟ خوبید؟؟ سودتون داره کم میشه؟؟ آخی دیگه مفتکی پول بهتون نمیدن؟ باید کار کنید؟؟
آخی خیلی سخته میدونم.
خجالت بکشید.
من خودم بانک دی شعبه ی میدون شوش حساب دارم. موجودیمم از خیلی از شما درصدیا بالاتره. 10 بار کارمند بانک زنگ زده بیا بهت اوراق جدید بدم سودتو 22% کن نرفتم. برید کار کنید. این پولا ادمو از کار کردن و فعالیت اقتصادی میندازه. اینا پولای مردم و گرفتن. که کل اقتصاد دست خودشون باشه. یه پولیم به ماها بدن خوشحال شیم.
غضنفر: 1394/2/514:28:40،
30
17
به نظر شما افراد با سنین بالا و بازنشسته با پولاشون چیکار کنن تنبل نشن؟!
amir: 1394/2/515:16:35،
21
22
غضنفر جان پایین تر نوشتم. افراد مسن و از کار افتاده و معلولین میتونن بگیرن. ولی یه ادم سالم چرا؟؟
پاسخ به amir: 1394/2/516:17:46،
34
15
یکطوری میگی با کار میکنی و سود نمیگیری انگار کارت ساخت آپولو و فرستادن به فضاست . خوب تو هم نهایتا یک بازاری هستی و یک حجره داری و تنها هنرت واردات از چین و انداختن به مردمه . اسم اینم کار نیست پسرخوب .
اگر کار چیز دیگست بگو همینجا تا ماهم تحسینت کنیم.
amir: 1394/2/516:28:56،
19
25
کارم این بود. گمرک و بردن بالا.
70% قطعات و از چین میاریم یسریشم اینجا هست. کارتنشم اینجا میزنیم. کارتنش از چینیه تمیز تره .
منتاژ میکنیم. ارزونتر در میاد. 8 نفر مستقیم. حدود 30 نفر غیر مستقیم نون میخرن. برکتشم بیشتره.
پاسخ به امیر جنوبی : 1394/2/516:57:44،
25
16
امیر آقا تو که این قد آدم با فکر و بامزه ای هستی میشه بگی از چه راهی کار میکنی و سود رو جنسات میکشی و به کی میندازی که اینقدر از بانک نیازی ؟

آخه همه که تو نمیشن ای گل سر سبد
جنوبی : 1394/2/517:15:07،
21
16
بله جناب امیر آقا بنده ارث بابام رو انداختم تو ساخت و ساز و آخرش که ساختمان تمام شد به نظرت چند تا بازاری و کارگر آتی ۳ سال ازش نون خوردند؟ آخرش فهمیدی چه شد ؟ سال ۸۸ به خاطر بی ثباتی مملکتشان جناب دولت آهن و سیمان و مالیاتی که ازمن به نرخ روز پول گرفته بود و وام مسکن بالا '''' اومد خونه رو که قیمت هر واحد ۷۵ میلیون قیمت داشت رسونده به ۳۵ میلیون و خونه وتمام زندگی منو به مرگ فرستاد و خونه ها رو بعد ۶ ماه به هر واحد ۲۱۰ میلیون فروختن ۰۰ خوب نظرت چیه ؟ آیا توی این چند سال ثبات قیمتی دیدی ؟ نون ۱۰ تومنی یا ماشین ۶ میلیونی الآن چنده ؟ یعنی بازم باید سرمایه گذار باید سرمایه گذاری کنه تا زندگیش از بین بره تا تو و امثال بیان جواب بدن ۰۰
امیر آقا خواهشمند فقط نگو راهش بلد نبودی که من کارم اینه و اگه بخوای چرت وپرت جوابم بدی چنان جوابی بهت بدم که ۷ آب دریا نتونه پاکت کنه
مردم جیگرشون خونه
جنوبی : 1394/2/517:20:36،
22
13
مردم دیگه خسته و سر در گم و عصبی شدن ۰۰۰ خواهشن امیر آقا تو دیگه واسمون پیغمبر نشو که که تو این زمونه خودشون همه چیز رو دارن میبینند و لمس میکنن
تو هم اگه نمیتونی کمک کنی همون لایک منفی بده و چیزی ننویس که برات منفی بدن ۰۰۰ چون منفی دادن خیلی معنا داره که چیز خوبی نیست و مخصوصا اگه زیاد باشه
در ضمن پاسخ و جواب تو واسه من هیچ ارزشی نداره و من جوابت رو نمیدم

وسلام۰۰
amir: 1394/2/517:35:12،
17
18
پاسخ به جنوبی بامزه
توضیح دادم . بالاتر بخون.
پاسخ به امیر ۰۰ جنوبی : 1394/2/517:48:26،
18
12
خوب چرا همون ۷۰ درصد رو از کارخونه یا کارگاههای ایرانی استفاده نمیکنی ؟ چرا اونا رو حمایت نمیکنی ؟ نکنه قطعه خیلی مهمه یا محصول وطنی صرف واست نداره ؟ من خودم اینکاره هستم امیر آقا تو با سرمایه نه داخلی رو حمایت کردی و نه اون کارگرانی بدبخت رو که پیشرفت کنن ۰۰ جنسه آماده رو تو کارتن کردن و بعد به قیمت و بر چسب ایرانی زدن روش و به مردم انداختن یه بچه هم میتونه انجامش بده ۰۰۰ از اون وقت تا حالا تو به این می‌گفتی سرمایه گذاری و تولید و اشتغال واسه مملکت و ایرانی ؟

واقعا خسته نباشی ای حمایت کننده چین
غضنفر: 1394/2/518:00:55،
15
16
امیرخان؛ این راهش نیست عزیز برادر؛ راه دور زدنش خیلی آسونه و فساد اقتصادی بیشتر میشه؛ تنها راه؛ اصلاح پایه های اقتصادی و کسب و کار هست مثل بیشتر اقتصادهای سالم دنیا
پاسخ به امیر ۰۰ جنوبی : 1394/2/518:07:17،
19
15
منم پاسخم رو بهت دادم تنبله بافکر. و حمایت کننده ایرانی و کارتن تعویض کن ۰۰
تو به انداختن جنس چینی توی کارتن ایرانی و با نرخ بالا ادامه بده تو بنیادم به دو قرون سود بانکی نیاز داشته باشی
amir: 1394/2/522:54:18،
17
18
چرا داستان ميبافين. من کارم تجارته. شغلمه. بجاى اينکه جنس و از چين کامل بيارم,قطعاتس و ميارم. جنسى هست که اينجا اصلا توليد نميشه. دولتم حمايت نميکنه. ولى مثل شماها سود خورى نميکنم. اون 70% قطعه اى که از چين ميارم اينجا نميتونن به کيفيت چين توليد کنن. تا اونجا که شده قطعات و همينجا رديفش کرديم. کارتنشم خوب معلومه اينجا ميسازم. هم کارتن سازامون کار ميکنن. هم بسته بندى سالمتر ميشه. به اسم جنى منتاژى ايران ميفروشيم. چون قيمتش ارزونتر شده, کيفيتشم بهتر شده. بهتر ميخرن. ضمانتشم ديگه راحتيم.
چرا به اين کارى که کلى ادم دارن توش نون ميخورن ايراد الکى ميگيريد. عادت کردين به پول سود.
jb : 1394/2/512:33:24،
27
19
برای کم کردن تورم باید نقدینگی بازار رو کم کنن نه اینکه با کم کردن سود بانکی نقدینگی جامعه رو ببرن بالا.ان شا الله که متناسب باشه این کم کردن
amir: 1394/2/512:58:51،
22
20
با رکود چه باید کرد؟
حسین: 1394/2/512:40:31،
42
18
بنده انبوه ساز هستم بیش از 2 ساله سرمایه ام تو بانک خوابیده و سود بانکی میگیرم . میدونم عدم سرمایه گذاری باعث رکود و کاهش اشتغاله ولی تا زمانیکه سایه این رکود از سر کشور برداشته نشه کسی ریسک سرمایه گذاری در ساخت و ساز و غیره را نداره .
یاسر: 1394/2/512:51:30،
31
15
سود روز شمار باید باشد تا کسانی که در بازارها کاری بلد بلد نیستن وارد شوند. ضرر نکنن
یاسر: 1394/2/513:20:38،
28
20
سود بانکی روزشمار که قبلا در بانکهای دولتی با نرخ بالاتر باز شدن. نباید کاهش بیابد. چون یک قرارداد بین بانک ومشتری هست.
amir: 1394/2/513:36:12،
20
30
اگه کسی کاری بلد نیست . بهتره سودم نگیره. اصلا پول ازکجا اورده که سود بگیره. ارث بهش رسیده؟
سود واسه یه پیرمرد یا پیرزن از کار افتاده یا یه معلوله. نه ادم سالم
مهبد: 1394/2/512:53:00،
38
28
افزایش سود = افزایش پس انداز
افزایش پس انداز = عدم سرمایه گذاری
عدم سرمایه گذاری = کاهش اشتغال
کاهش اشتغال = بیکاری
بیکاری = کاهش درآمد
کاهش درآمد = کاهش تقاضا
کاهش تقاضا = کاهش قیمت
کاهش قیمت = کاهش سرمایه گذاری
کاهش سرمایه گذاری = کاهش تولید
کاهش تولید = کاهش عرضه
کاهش عرضه = افزایش قیمت

فکر کنم الان در مرحله :

کاهش تولید = کاهش عرضه هستیم

و به زودی :

کاهش عرضه = افزایش سرسام آور قیمت

دولت بهتر این رکودو ادامه بده تا اقتصاد مملکتو کلا نابود کنه

اینهایی که کامنت میزارند فاقد دیدگاه سیستمی بوده و بر اساس آنچه دوست دارند اظهار نظر میکنند نه آنچه واقعیت است و از فعل و انفعال لوپ های علت و معلولی اقتصاد آگاهی ندارند . به امید آینده درخشان برای ایران و ایرانی

amir: 1394/2/513:33:46،
22
25
دقیقا درسته.
دوستان نمیدونن که با این پول گذاشتنا تو بانک و سود بالا به بیکاری و افزایش قیمت دامن میزنن.
جنوبی : 1394/2/517:25:02،
22
17
این نظریه شما برای زمانی است که سرمایه گذار از اوضاع اقتصادی مملکتش خیالش راحت باشه که سرمایه اش بعد از چندسال نتیجه میده ترس اینو نداشته باشه که ورشکست کنه مثل الآن
آیا توی ایران تا حالا چیزی ثابت بوده که اینا رو نوشتی ؟
فرزاد: 1394/2/607:58:27،
31
26
عزیزم، این فرمول را از کجا آوردی؟ خب پس انداز مردم کار بدی نیست. همه جای دنیا این کار توصیه میشه. با پس اندازهای کوچیک مردم است که بانکها می توانند پولها را جمع کرده و اگر سیستم بانکی و اقتصادی مملکت درست باشد در راه تولید صرف کند.

به نظر من مشکل جایی دیگر است......
رضا: 1394/2/512:59:19،
21
20
سود بانکی در یه کشور دارای اقتصاد سالم باید بین 3 الی 5 در صد باشه . افزایش سود بانکی برابر افزایش نقدینگی و مثل افزایش سلولهای سرطانی است که اگه زود درمان نشه به تومور غیر قابل مهار و کشنده تبدیل میشه . راه درست سرمایه گذاری ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری جوانان این سرزمین است
علی: 1394/2/513:19:44،
19
23
سپرده گذاری در بانک و سود بانکی گرفتن نتیجه تنبلی و بی ارزگی اقتصادی است و خیانت به چرخه اقتصادی کشور است و تا زمانیکه بانک اینقدر سود بالا به سپرده ها می ده ملت دست از این تنبلی و بی ارزگی بر نمی دارن.
محمد: 1394/2/513:27:02،
21
13
سلام . دوستان کسی شرایط سپرده 322 بانک سینا را میدونه؟ الان کدوم بانکها روزشمار با سود بالا افتتاح حساب دارند؟
رضا: 1394/2/515:02:20،
25
16
برو موسسه مالی اعتبار ثامن 22% روز شمار . مال از ما بهترونه از سرمایه ات هم نترس
محمد عرب: 1394/2/513:43:35،
22
23
اگر سود بانکی به شکل 25درصد باشد یعنی هر 4 سال تصاعدی 2برابر شود شما یک ملیون سپرده داشته باشید 48ساله دیگه سود روی سود میشه
3072000000تومان
درست دیدید بیش از 3ملیارد تومان نخند خودت هم حساب کن
حسین: 1394/2/514:59:29،
17
16
اینو که میگی سود پولت به ازای 1000000 تومان سپرده گذاری میشه :
1.25 به توان 48 ضربدر 1000000 تومان یعنی با اصل پولت برابر میشه با : 50446744716 تومان یعنی50 میلیارد تومان
اگه به سودش هم سود تعلق بگیره اما که خیلی مهمه بانکها در سپرده های دراز مدت سود را به حساب دیگه واریز میکنند و سود آن مانند سپرده دراز مدت حساب نمیشه یعنی شما سالیانه 250 هزار تومان سود میگیری میری دنبال کارت و ظرف 48 سال میشه 48 ضربدر 250000 تومان یعنی دوازده میلیون تومان و میگی خدا برکت .
من: 1394/2/515:43:37،
21
13
فرزندم 48 سالنیدونی یعنی چی؟

مثال ساده میزنم اگه 25 سال پیش که حداقل حقوق 1800 تومان بوده شما نصفشو ماهیانه در بانک سپره بلند مدت می کردی و سود رو هم روی ترکیبی دوباره سپرده می کردی و....
الان بعد 25 سال شما 7-8 میلیون پول جمع کرده بودی! بعد از25 سال!

حالا شما می گی 48 سال دیگه؟ شما مطمئنی 15 سال دیگه اصلا بتونی با 3 میلیارد یک واحد 50 متری توی کرج بخری؟ نرخ تورم و اتفاقات اقتصادی مملکت ما کلا با اروپای غربی و امریکا فرق داره عزیز
اونجا 20 سال پیش یک میلیون دلار خیلی بود الانم خیلیه!( البته ارزش کاسته شده ولی نرخ کاهش خیلی با ما فرق داره)

خلاصه اصلا گول سود ترکیبی بلند مدت رو نخور چون تو ایران زندگی می کنی
نا امید ۰۰ پاسخ به محمد عرب : 1394/2/517:53:29،
15
14
سلام پسرم
یعنی من که ۶۷ سالمه اگه اینجوری که شما گفتی من پس انداز کنم یعنی ۴۸ ساله دیگه ۰۰۰۰

خدا اموات همه رو بیامرزد ۰۰
محمد: 1394/2/514:21:23،
25
13
زمانیکه هرروز و هرساعت کالاها و سکه بالا میرفت و در عرض کمتر از 2 سال ازیکصد هزار تومان به یک و نیم میلیون رسید کجا بودند که نرخ سود تعیین کنند در آن موقع همه پولدار های کلان پولشان را از بانک در اوردند و تبدیل به سکه و طلا کردند و حالا میلیادر شده اند اما قشر ضعیف پولهای کوچکشان را در بانک نگهداشتند و و ارزش ان به کمتر از 1/4 رسید حالا بانکها که در دوران سخت با همینها پولها چرخیده اند می خواهند به کلی تیشه به ریشه مردم ضعیف بزنند
مجتبی: 1394/2/515:10:30،
19
25
اینهایی که از افزایش سود بانکی حمایت میکنند هر کدوم حداکثر 50 میلیون تومان گذاشتند بانک سود میگیرند فکر میکنند خوشبخترین شخص کره زمین هستند در صورتیکه بزودی ثابت میشه اینها بدبختان جامعه ما بودند . پول بدون پشتوانه و تورم زا چاپ میکنند بعنوان سود میدهند دست ملت ساده و کار خودشونو پیش میبرند .
حسین: 1394/2/523:09:03،
20
12
به خودمون مربوطه .

پول خودمونه هرجا بخوایم اونجا میذاریم به هیچکس هم مربوط نیست
یاهو: 1394/2/516:00:20،
19
18
همش صحبت از سود بانک و یارانه و بیمه حادثه بر مبنای دیه شتر و بهای خودرو و.......چیزی که نیست تولید و تلاش برای رشد و توسعه و پیشرفت کشور . ای امان از این همه نادانی !!
علیرضا: 1394/2/516:04:07،
19
25
سود بانکی همان نزوله که مردم دارن میگیرن برای اینه که هر روز داریم بدبخت تر میشیم چون عادت به نزول خوری کردیم خدا به ما رحم کنه
پاسخ به علیرضا ورشکسته : 1394/2/522:34:05،
20
14
به مردم که از درد نابلدی یا کم بود مایحتاج زندگی پولشان رو توی بانک گذاشتن شما نگو که نزول میخورند و خدا از ما بدش اومده و داریم هر روز بدبختر میشیم

حتما دولت که داره هرروز جنس و غذا و وام ۳۰ درصدی و گرونی و دروغ به مردم تحمیل میکنه و هر روز چاق تر و پرو تر میشه حتما خدا ازش راضیه ؟

سامان: 1394/2/516:43:24،
25
13
من هنوز متوجه نميشم "موسسه غير مجاز" يعني چي؟ من تو حياط خونم يه آجر بزارم رو آجر،​ با تانك ميان خرابش ميكنن. يا يه مغازه گل فروشي بزنم كه جواز كسب نداشته باشه ميان با بتون درش رو تخته ميكنن. بعد حالا طرف موسسه ميزنه با كلي شعبه تو سراسر كشور و مياد پول مردم رو جمع ميكنه، بعد مجوز هم نداره و تازه آقايون هم نميرن جلوش رو بگيرن و تخته اش كنن؟ فقط به مردم ميگن نريد پول بديد؟ خيلي باحالن اينا ! فازشون چيه؟ نكنه يكي پشت موسسه هست كه زورشون نميرسه بهش؟
علي: 1394/2/519:39:44،
14
18
طيب نيا گفته قوه قضاييه بايد با مؤسسات كه نرخ سود بالا ميدند برخورد كنه به نظرتون چي ميشه؟؟و آيا با اين كار مؤسسات ورشكست ميشند؟؟؟مؤسسه ثامن الحجج چه پيشينه اي دارد؟؟؟
دوستان لطفا نظر بديد.
بهنام: 1394/2/600:52:52،
28
14
اینکه گفته میشه کاهش سود بانکها باعث میشه مالکین بجای رهن اجاره بگیرند این درست نیست چون عرف تبدیل رهن به اجاره صدی ۳هست وسودسالیانه ۲۲درصد یعنی صدی ۲ کمترمیشه هیچ آدم عاقل اگه پول لازم نباشه پول رهن وتوبانک نمیزاره سودبگیرد .که حالامخالفان کاهش سوداین توجیح رومیدن
محسن: 1394/2/914:48:40،
10
6
درسته سود بانکی کمتر از اجاره است ولی بعضی مالکین برای رهایی از دردسر دریافت اجاره رهن را ترجیح میدهند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار