کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ادعای قاچاق 5 ميليارد دلاری لوازم خانگی

کدخبر:۱۱۳۲۸پنجشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۷:۵۷۳۳۰۷ بازدید

درحالي كه شركت‌هاي بازرسي فروش ارزش قاچاق كالاي خانگي را 5 ميليارد دلار اعلام مي‌كنند محمد حسين برخوردار، رييس مجمع واردات و عضو اتاق ...
ادعای قاچاق 5 ميليارد دلاری لوازم خانگی

درحالي كه شركت‌هاي بازرسي فروش ارزش قاچاق كالاي خانگي را 5 ميليارد دلار اعلام مي‌كنند محمد حسين برخوردار، رييس مجمع واردات و عضو اتاق بازرگاني تهران معتقد است درباره اعلام آمار اين ميزان قاچاق لوازم خانگي با توجه به حجم بسيار زياد آن بايد احتياط كرد.

مناطق آزاد يكي از اهرم‌هاي اقتصادي دولت‌ها براي جذب بيشتر سرمايه‌گذاران خارجي است تا از اين طريق نه تنها صادرات خود را توسعه ببخشد بلكه از اين مسير بتواند درآمد ارزي بيشتري كسب كنند.

كاربري اين مناطق در تمام دنيا در جهت افزايش صادرات صنعتي، جذب سرمايه‌گذاري خارجي، انتقال فناوري و بالا بردن تخصص و كارآيي نيروي كار، تبديل برخي از بخش‌هاي عقب‌مانده كشور به قطب صنعتي و رشد اشتغال و درآمدهاي ارزي است. دولت يازدهم نيز براي كمك به صادرات غيرنفتي تلاش دارد با گسترش مناطق آزاد تجاري فرصت بهتري براي كمك به تجارت خارجي در ايران فراهم كند اما با اين اقدام مدت‌هاست كه دروازه‌هاي واردات به داخل كشور گشوده شده و كمتر اثري از رشد بيشتر صادرات غيرنفتي در اين مناطق ديده مي‌شود در واقع رشد اين مناطق ورودي تازه‌يي براي قاچاق بيشتر كالاها و صنايع فراهم كرده است.


 فروش 5 ميليارد دلاري لوازم خانگي

ازجمله صنايعي كه در داخل كشور از قاچاق ضربه زيادي خورده، صنعت لوازم خانگي است. اين صنعت در ايران مانند ساير صنايع داخلي هنوز نتوانسته موفقيت چشمگيري در بازارهاي جهاني پيدا كند. متاسفانه توليدات داخلي لوازم خانگي در داخل كشور نتوانسته، رضايت مشتريان خود را نگه دارد. با وجود اينكه آمارهاي مقدماتي وزارت صنعت، معدن و تجارت از روند توليد لوازم خانگي خبر از رشد در توليد اين صنعت در داخل كشور دارد اما اين صنعت نفوذ چنداني در بازارهاي بكر و مستعد تازه استقلال‌يافته يا كشورهاي حوزه خليج‌فارس نداشته است.

 محمدرضا دياني، رييس انجمن توليدكنندگان لوازم خانگي معتقد است: واردات رسمي لوازم خانگي سالانه ۴۵۰ميليون دلار است و آمار شركت‌هاي بازرسي فروش ۵ميليارد دلاري لوازم خانگي خارجي در بازار ايران را نشان مي‌دهد كه عمده آن قاچاق رسمي از مناطق آزاد است. آنچه در اين ميان اهميت پيدا مي‌كند، تفاوت بيش از 4ميليارد دلاري است كه بايد ديد در اين بازار چگونه شكل مي‌گيرد.

رييس انجمن توليد‌كنندگان لوازم خانگي در گفت‌وگو با تسنيم با بيان اين آمار و اينكه درصد محدودي از طريق اسكله‌هاي غيرمجاز وارد مي‌شود، اظهاركرد: آنچه در اين بازار مشهود بوده، قاچاق رسمي لوازم خانگي با استفاده از تعرفه‌هاي جايگزين و سوءاستفاده از مناطق ويژه و آزاد است.

دياني با اشاره به اينكه اين موارد به راحتي قابل رصد و پيگيري است، گفت: يك‌سري برندها، كالاها را عرضه و توزيع مي‌كنند و نمايندگان فروش و توزيع برندهاي خارجي كمتر از 100نفرند و اين قابليت وجود دارد كه سازمان‌هاي حسابرسي آنها را فرا بخوانند كه در طول سال چقدر فروش داشتند، مدارك ارايه كنند كه از كجا آورده‌اند و با چه منشايي ترخيص كردند.

وي با بيان اينكه روش پيش‌بيني شده در اين باره حسابرسي است، گفت: مي‌توانيم با استفاده از حسابرسان رسمي؛ برندها، ميزان فروش آنها و راه‌هاي ورود كالايشان را بررسي كرد.  رييس انجمن توليدكنندگان لوازم خانگي ايران گفت: يكي از راه‌هاي فرار در اين صنعت وارد كردن قطعات منفصل به جاي محصول كامل است يعني به‌طور نمونه درب يخچال را از يك گمرك وارد مي‌كنند، كابينت را از جاي ديگر سپس در منطقه ويژه‌يي كابينت را به عنوان كالايي ساخت داخل ثبت مي‌كنند و درب يخچال را كه از جايي ديگر و با نام فرد ديگري وارد كرده‌اند به هم پيچ مي‌كنند و به جاي پرداخت تعرفه كامل تعرفه قطعه را مي‌دهند. دياني افزود: تعرفه قطعه 15/8 درصد و تعرفه محصول كامل 45درصد است كه وزارت صنعت براي حمايت از توليد داخل براي واردات محصول كامل وضع كرده است البته وارد‌كنندگان آن را رعايت نمي‌كنند.

وي اضافه كرد: سازمان‌هاي حسابرسي مي‌توانند آمارها را تحليل و مدارك را بررسي كنند و ببينند وارد‌كننده‌يي كه 6 تا 8 هزارميليارد تومان فروش داشته، آيا حقوق گمركي، ماليات و ماليات بر ارزش‌افزوده را به صورت صحيح پرداخت كرده است.


 آمارها همه‌چيز را نمي‌گويند

محمدحسين برخوردار در ارتباط با قاچاق لوازم خانگي به «تعادل» مي‌گويد: با وجود اينكه معتقدم قطعا قاچاق كالا دركشور وجود دارد اما اين ارقام نمي‌تواند نشان‌دهنده اين حجم عظيم از قاچاق كالا باشد.

وي مي‌گويد: انواع و اقسام لوازم خانگي كه در بازار است بعد از گروه 10 و در دولت دهم براي گسترش سرمايه‌گذاري داخلي به وجود آمد در نتيجه توليد داخلي بيشتر شد.

برخوردار با اشاره به اينكه لوازم خانگي عمدتا جزو كالاهاي حجيم محسوب مي‌شود، مي‌گويد: قاچاق كالاهاي حجيم ممكن نيست مگر اينكه در زمينه قطعات اين نوع كالاها قاچاق اتفاق بيفتد كه بازهم نمي‌تواند منجر به اين مقدار قاچاق در بازار شود.  

وي ادامه داد: اين مقدار 5 ميليارد دلاري كه توسط شركت‌هاي بازرسي فروش اعلام شده است شامل تمام لوازم خانگي كوچك و بزرگ است درحالي كه رقم 450ميليون دلار قيمت دستگاه تمام شده است و تعرفه قطعات و حتي ارزش‌افزوده و هزينه‌هاي ديگر محاسبه نشده است.

حسين دروديان، عضو هيات رييسه و مسوول بازرسي اتاق اصناف تهران در اين رابطه به «تعادل» مي‌گويد: در ارتباط با لوازم خانگي با دومقوله روبه‌رو هستيم ابتدا لوازم خانگي كه قطعاتش در داخل توليد  و در داخل مونتاژ مي‌شود اما با نام برند خارجي فروخته مي‌شود كه اين مربوط به بحث تقلب در توليد كالاست و ديگري مونتاژ قطعات خارجي كه به داخل كشور وارد مي‌شود و مي‌تواند به‌صورت قاچاق يا غيرقاچاق به داخل كشور وارد شود.

وي ادامه داد: در واقع سازمان نظارت بر اصناف فقط مي‌تواند در بحث عرضه كالاها ورود پيدا كند و نظارت داشته باشد و در بخش توليد سازمان حمايت از مصرف‌كننده وظيفه رسيدگي دارد.


 آهنگ رو به رشد توليد داخلي

همچنين مدتي پيش وزيرصنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينكه وزارتخانه در نظر دارد در حوزه صنعت فولاد، خودرو و لوازم خانگي برنامه‌هاي جديدي را جهت افزايش توليد اجرايي كند، گفت: وزارتخانه در پيشرفت فيزيكي طرح‌ها از هيچ كمكي دريغ نكرده و در اين ميان بايد بانك‌ها و صندوق توسعه ملي نيز در انجام اين مهم براي توسعه ما را ياري دهند.

آمارهاي مقدماتي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي‌دهد در سال گذشته يك ميليون و 921هزار دستگاه انواع تلويزيون در كشور توليد شده كه نسبت به سال 92 يك ميليون و 595 هزار دستگاه رشد بيش از 20درصدي داشته است.

برنامه توليد انواع تلويزيون در سال جاري رسيدن به رقم يك ميليون و 950هزار دستگاه است. توليد يخچال و فريزر در سال گذشته نيز معادل يك ميليون و 343هزار دستگاه بوده كه نسبت به سال 92 رشد 35درصدي داشته است.

ميزان توليد اين محصول در سال 92 بيش از 994هزار دستگاه بود. براساس برنامه وزارتخانه، توليد يك ميليون و 400هزار دستگاه يخچال و فريزر براي سال جاري پيش‌بيني شده است. توليد ماشين لباسشويي نيز در سال گذشته رشد توليد 4/ 8 درصدي را ثبت كرده است؛ به‌طوري كه مطابق آمار مقدماتي وزارت صنعت، معدن و تجارت توليد اين محصول از 759هزار دستگاه در سال 92 به 823هزار دستگاه در سال 93 رسيده است. پيش‌بيني توليد اين محصول در سال جاري نيز يك ميليون و 100هزار دستگاه است.

اگرچه دولت يازدهم عزم جدي براي حمايت از توليد داخلي دارد اما اين اتفاق فقط در شعار قابل پيگيري نيست بلكه در واقعيت وجود انبارهاي رسمي و غيررسمي كالا در سطح شهرهاي بزرگ ازجمله تهران و عدم رصد و كنترل انبارهاي غيررسمي نشان از افزايش روزافزون قاچاق كالاها دارد.

در اين شرايط گسترش و توجه به مناطق آزاد نمي‌تواند دردي از صنعت كشور درمان كند زيرا بدون اينكه زيرساخت‌هاي صنعتي شدن در اين مناطق آزاد اتفاق افتاده باشد، ورود كالاهاي خارجي نه تنها باعث ارتقاي توليد داخل نمي‌شود بلكه روزبه‌روز گرايش به مصرف كالاي خارجي را افزايش خواهد داد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پیمان ک: 1394/2/310:15:30،
75
33
وقتی تلوزیونی که تو شهرستان ما 1800 میدن رو از بانه کردستان 1200 خریدم راحت به این موضوع پی بردم کسی که جهیزیه بخواد بخره میتونه اونجا بره و کل جهیزیه رو با اختلاف 4 یا 5 میلیون با شهر خودش بگیره راحت بدون دادن پول به دلالان و شرکتهای که گارانتیهای الکی میکنن و پول مفت میگیرم بدون هیچ خدماتی البته کی دیگه عروسی میگیره با این وضعیت اقتصادی
javan: 1394/2/310:28:40،
49
28
سلام
این مدل قاچاق عمدتا قانونی انجام میشه یعنی تجار با خریدن گمرکات کوچیک که تشنه درامد هستند که تعطیل نشن با اونها لابی میکنن و مثلا کتری اظهار میکنن اما یخچال و .. بیرون میبرن .
متاسفانه مملکت رو به فناست .
واسلام
amir: 1394/2/310:41:33،
50
55
اقای عزیز اطالاعات نداری مردم و گمراه نکن. بانه و مریوان اجناس اکثرا قلابی و فیک هستن. از لوازم خانگی بگیر تا عطر و لوازم آرایش و خوراکی و بهداشتی. خیلی مواظب باشید. مخصوصا خوراکی و بهداشتی.
مثالشم کولر گازی اوردن به نام G.OGENERALL به اسم OGENERAL اصلی میفروشن کارتنشم عین همون زدن.
بعدشم یه خانم مثلا از مشهد راه بیوفته بیاد بانه سرش کلاه بزارن که دوزار ارزونتر خریده جهیزیه دخترشو.
محسن: 1394/2/310:30:50،
55
27
ایول به bmw x6 تو عکس ، پول قاچاق به بعضی ها میچسبه .
پیمان ک: 1394/2/312:02:57،
49
29
اولا که شما میدونی و فروشنده به شما میگه جنس اصلی نیست و دوما جنس اصلی هم زیاده.. فکر کنم شما نمایندگی اصلی تو بانه رو نرفتی متاسفانه ما ایرانیا همش نیمه خالی رو نگاه میکنیم همون جنس رو میارن تو شهرمون با دروغ دولا پهنا با یک گارانتی مسخره میدن اسمش میشه جنس اصلی تلویزیون LG led 42 سری 2014 رو خریدیم با کیفیت بسیار بالا اگر هم تقلبیه دم اون سازندش گرم که با تقلب تونسته این کیفیت رو با این قیمت تو بازار بده اون دوستان فروشنده تو بانه خوشبختانه دروغ نمیگن
amir: 1394/2/310:35:32،
46
24
از بانه ؛ مریوان و چنتا اسکله که واسه خود آقایونه لوازم خانگی قاچاق مرتب داره میاد که اکثرا هم بی کیفیت هستن. مثالش همین برند دسینی و .....
خوب یه چند وقته که پلیس میخواد گیر بده و جلو قاچاق و بگیره.
گشت نیروی انتظامی با موتور و ماشین راه افتاده تو خیابون ( چند مورد تو این دو روز اخیر اتفاق افتاده و دیدم) به وانتیو کسایی که 2 یا3 کارتن پشت موتورشون بار زدن گیر میده. میگه برگ سبزت کو. نداشته باشه میگه قاچاقه مدارک ماشین یا موتور و میگیره بارم میگیره و..... عواقب بعدیش.
خوب این راه مبارزه با قاچاقه؟ اون همه بار از ایستگاههای بین راهی شما عبور میکنه چرا همونجا جلوشو نمیگیرید ؛ بعدش میاید مال مردمو میگیرید و جریمه میکنید.حرف زیاده
امیر_بازارشوش تهران
هموطن: 1394/2/310:52:55،
93
31
من نمیدونم چراایناهمه چی رومیخوان بازور وتهدید حل کنن.آقامردم نمیخوان پولی که براش جون کندن وعرق ریختن بدن جنس بنجل وطنی بخرن که اون کارخونه دارازسودش حالشوببره وچرخ کارخونه اش بچرخه.تاحالاشده یقه کارخونه هارو بگیرین بگین این چه آشغالایی که تولیدمیکنین . نه چون کمیت براتون مهمه نه کیفیت فقط میخواین توبوق کنین که مثلاماامسال اینقدر یخچال تولید کردیم و... وگرنه یکی ازاین حضرات وکارخونه دارا توخونش لوازم ایرانی نداره همونجورکه ماشین ایرانی نداره.برین ببینین ژاپن وکره وآلمان و... چیکارکردن که نیاز به قاچاق کالاندارن .آره دلسوزی.نظم.مدیران کارامد.وطن پرستی.دوری ازخیانت و....
متعجب: 1394/2/311:21:40،
35
57
چه جوری تو 5 دقیقه به خودت انقدر لایک دادی؟؟!!!!!!
متعجب: 1394/2/313:26:10،
43
32
چه جوری به من انقدر منفی دادی؟؟ -:) خخخخخ
یاهو: 1394/2/311:57:08،
30
25
این پدیده هم مثل همه نابسامانی های دیگر محصول ساختار غلط سیستم موجود است . جامعه ایران مانند بیماری است که دچار مرض های لا علاج شده و درمانی ندارد .
saeid: 1394/2/312:36:52،
43
27
ما مرداد سال 89 یخچال فریزر سامسونگ 27 فوت خریدیم نزدیک 1 تومن الان خییییلی گرون شده حتی ایرانی با فوت کمتر ازین گرونتر شده - حق بدین که قاچاق بشه و مالیات زورکی ندن
آرمین: 1394/2/312:43:50،
39
23
قوانین شل کن سفت کن .
برای کسب درآمد جدید از طریق جریمه های مردمی
ايرانى: 1394/2/315:18:02،
33
26
اين حرفا چيه جنس افيك و اصل تفاوتش زمين تا اسمونه ، بنده با توجه به موجودي خودم فكر خريد يه تلويزيون داشتم .بعد از كلي تحقيق به فكر اين افتادم كه بدون گارانتي بخرم . تنها فرقي هم كه تلويزيون با تلويزيونهاي موجود در ايران بود مدل كالا بود مثلا lg 56200 كه مونتاژ ايرانه و lg5620 كه قاچاقي وارد ميشه ،اول فك ميكردم فيك باشه واي بعد از تحقيق متوجه شدم شركت سازنده براي هر كشور به يه اسم توليد ميكنه كه مال من واسه امارات بود توليد كره ، و تفاوت قيمت با نمايندگي چيزي حدود ٦٥٠ هزار تومن بود
امیر: 1394/2/318:55:44،
32
22
مسلما این حجم قاچاق در کشور را 99% از مردم انجام نمی دهند
بلکه عده معدودی از افراد خاص مسبب ان هستند.دولت باید ببیند
چه کاری کرده که اینقدر قاچاق در کشور زیاد است.بخشی از ان
به تعرفه بالای ورود کالا در گمرک و بخشی هم مربوط به عدم
کنترل در مرزهای ابی کشور است.
محمد : 1394/2/319:22:29،
28
23
اين عكس از سالنهاي ايراني نيستش يك سوله توي شارجه يخچال دست دوم يك عده از ١٥ سال پيش يه ماژيك ميدن دستش اسمشو رو يخچال مثل عكس (هاشمي) مينويسه بعد تسويه براش ميفرستن ايران اما گمروكو ديگه نپرسين .......................

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما