کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آزادسازی نسبی نرخ سود بانكی

کدخبر:۱۱۳۲۷پنجشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۷:۱۵۶۱۷۱ بازدید

ولي‌الله سيف رييس كل بانك مركزي، در مصاحبه‌يي درباره كاهش نرخ سود و رعايت حقوق سپرده‌گذاران و تسهيلات گيرندگان توضيح داده است.

ولي‌الله سيف رييس كل بانك مركزي، در مصاحبه‌يي درباره كاهش نرخ سود و رعايت حقوق سپرده‌گذاران و تسهيلات گيرندگان توضيح داده است.

 با توجه به مطالبي كه اخيراً در حوزه‌هاي خبري مطرح شده است، خواهشمند است بفرماييد در مورد نرخ سود بانكي چه تصميمي گرفته شده است؟ آيا نظر مديران بانك‌ها كه اخيراً نيز اعلام گرديده، مورد تاييد بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار است؟

 همانطور كه اطلاع داريد و قبلاً نيز عنوان شده است، بانك مركزي اقدامات متعدد و متفاوتي را براي متعادل ساختن و هماهنگي نرخ سود بانكي با روند كاهشي تورم انجام داده است. در اوايل سال گذشته در جهت انتظام‌بخشي به نرخ‌هاي سود با بانك‌ها جلساتي برگزار شد و به بانك‌ها در مورد آثار سوء رقابت‌هاي غير اصولي تذكرات لازم داده شد. در نتيجه، منجر به تفاهم ميان بانك‌ها در خصوص رعايت نرخ‌هاي منطقي و پرهيز از رقابت‌هاي غير‌سازنده شد و جمع‌بندي آن در شوراي پول و اعتبار نيز مطرح و مورد تاييد واقع شد. در ادامه، رقابت در شبكه بانكي و به ويژه بازارشكني موسسات اعتباري فاقد مجوز كه همواره موجب اختلال در بازار بانكي و پولي كشور بوده‌اند، باعث شد بانك‌ها از تفاهم خود عدول نموده و در نهايت، نتوانند هماهنگي مورد توافق را به اجرا درآورند و بانك مركزي با مشاهده عدم حصول نتيجه مطلوب در اين زمينه ناچار شد بانك‌هايي را كه تخلفات بيشتري داشتند مورد تذكر كتبي قرار دهد و مجدداً در آذر ماه ضمن طرح موضوع با بانك‌ها و بررسي دلايل شرايط پيش آمده با صدور دستورالعملي ضمن تاكيد بر لزوم رعايت نرخ‌هاي مورد توافق اقداماتي را در جهت مقابله با تخطي بانك‌ها در نظر گرفت و نتايج ناشي از بازرسي ميداني گسترده بانك مركزي نيز نشان داد كه وضعيت نسبت به شرايط گذشته بهبود يافته است.

اين امر كه بانك‌ها پيشنهاد داده‌اند نرخ‌هاي سود سپرده ٢ واحد درصد كاهش يابد، حركتي مورد استقبال بانك مركزي است اصولاً در تفاهم‌هاي قبلي و دستورالعمل مورد اشاره نرخ‌هاي مورد نظر به عنوان حداكثر مجاز تعيين شده‌اند و بدون نياز به هر اقدام ديگري، بانك‌ها مي‌توانستند نرخ‌ها را متناسب با واقعيت‌هاي اقتصادي تعديل كنند، ولي متاسفانه شرايط ناشي از رقابت غيرسازنده موجود وضع را برعكس كرده است. اين بعضي از بانك‌ها هستند كه از تفاهمشان عدول كرده‌اند. بابت تخلفات گذشته نيز هم‌اكنون چند پرونده در هيات انتظامي بانك‌ها در حال رسيدگي و اتخاذ تصميم است. از نظر اين بانك، تفاهم بانك‌ها در مواردي كه مطابق با سياست پولي باشد في‌نفسه مطلوب است، ليكن نكته مهم‌تر اجراي مطلوب و دقيق اين تفاهم است و بانك‌ها بايد نشان دهند كه در اجراي آن مصمم و پايبند هستند.

البته يكي از دلايل شرايط موجود، فعاليت و بي‌نظمي‌هاي مربوط به موسسات بدون مجوز است كه بر همين اساس بانك‌ها نبايد با آنها همكاري كنند و خدمات بانكي به آنها بدهند ولي متاسفانه رقابت غير اصولي بعضي از آنها در ارائه سرويس و خدمات باعث تقويت موسسات مذكور شده است. در اين زمينه، بانك مركزي ناچار است سخت‌گيري‌هاي بيشتري را در مورد بانك‌هايي كه اين خدمات را براي موسسات بدون مجوز تامين مي‌كنند اعمال نمايد.

نكته ديگر آن است كه از منظر اقتصاد كلان ضمن توجه به آثار مخرب سركوب مالي و كاهش دستوري و فاقد منطق نرخ‌هاي سود بانكي بر تورم و سرمايه‌گذاري و رشد اقتصادي در كشور، بايد توجه داشت كه افزايش بيش از حد نرخ‌هاي سود و عدم تبعيت آن از روند متغيرهاي كليدي اقتصاد كلان نيز به نوبه خود مي‌تواند آثار منفي را بر سرمايه‌گذاري و توليد داشته باشد. لذا در اين زمينه بايد رويه متعادل و متوازني را دنبال نماييم. بر اين اساس، مروري بر شرايط سال‌هاي اخير و تجربيات موجود حاكي از آن است كه در راستاي مساعدت به رشد اقتصادي و توليد و اشتغال، ضروري است به گونه‌يي عمل شود كه ضمن حفظ دستاوردهاي ارزشمند اقتصادي در مهار تورم و استمرار تلاش در جهت ادامه اين روند مطلوب، نرخ‌هاي سود غيرمتناسب و غيرمنطقي تسهيلات بانكي باعث لطمه به سرمايه‌گذاري و توليد نگردد. از اين رو بانك مركزي درصدد است با ساماندهي نرخ تسهيلات بانكي و تصويب آن در شوراي پول و اعتبار زمينه كاهش تدريجي نرخ سود تسهيلات و به تبع آن نرخ سود سپرده‌ها را فراهم نمايد به نحوي كه منافع سپرده‌گذاران و تسهيلات‌گيرندگان همزمان رعايت گردد. به عبارت ديگر، هم نرخ‌هاي واقعي سود سپرده مثبت باشد و هم نرخ‌هاي سود تسهيلات منطقي و متناسب با شرايط اقتصاد باشد.

در اين راستا لازم به توضيح است كه يكي از وظايف مهم بانك مركزي مراقبت از امنيت سپرده‌هاي بانكي است و اگر بانك‌ها از اين سپرده‌ها در معاملات و فعاليت‌هاي پرخطر استفاده كنند، بنحوي كه احتمال سوخت شدن منابع باشد، نه تنها سلامت نظام بانكي بلكه در حقيقت منافع سپرده‌گذاران را با خطر مواجه كرده‌اند. از طرف ديگر يكي از ويژگي‌هاي عقود مشاركتي كه در بانك‌ها جهت اعطاي تسهيلات مورد استفاده قرار مي‌گيرد اين است كه سود واقعي آن در پايان دوره مشاركت تعيين مي‌شود و نمي‌توان براي آن سقفي تعيين كرد. البته در كنار اين امر بايد توجه داشت كه اصولا ريسك و بازده رابطه‌يي مستقيم دارند و بررسي‌هاي بانك مركزي نشان مي‌دهد در شرايط اقتصادي فعلي كمتر فعاليت اقتصادي مثبتي وجود دارد كه بتواند در عمل چنان سودي داشته باشد كه از عهده نرخ‌هاي سود تسهيلات فعلي بانك‌ها برآيد. مشترياني كه حاضر مي‌شوند نرخ‌هاي سود بالا را بپذيرند ريسك‌هاي بيشتري را نيز به بانك‌ها تحميل مي‌كنند. فعاليت‌هاي توليدي و صنعتي نيز كه از ريسك قابل قبولي برخوردار هستند، عملاً نمي‌توانند چنان سودهاي بالايي را پرداخت نمايند.

بر همين اساس، بانك مركزي درنظر دارد دامنه سودي را كه متضمن پذيرش ريسك قابل قبول باشد تعيين و به بانك‌ها اجازه فعاليت در آن دامنه را بدهد. در دامنه مذكور، بانك‌ها با بررسي تقاضاي تسهيلاتي و بررسي ريسك‌هاي محتمل نهايتا مي‌توانند تصميم لازم را اتخاذ كنند. البته اگر بانك اعتقاد داشته باشد كه تسهيلات مورد نظر سودي بالاتر از دامنه تعيين شده دارد بايد مستندات مربوطه را براي بررسي و تاييد به بانك مركزي بفرستد و در صورت تاييد بانك مركزي آن تسهيلات قابل پرداخت خواهد بود.

همزمان ضروري است بانك مركزي به قيمت تمام شده فعلي تجهيز منابع نيز توجه داشته باشد. لذا نبايد در شروع به صورت شتابزده سقف عقود مشاركتي را بلافاصله در تعادل مطلوب و مورد نظر با نرخ تورم قرار دهد فرآيند رسيدن به نرخ مطلوب بايد در يك پروسه زماني و به تدريج باشد. براساس اطلاعات موجود سهم تعداد پرونده‌هاي با نرخ‌هاي بالا كه طبيعتا به همين ميزان ريسك براي بانك ايجاد مي‌كنند بسيار اندك است و بانك مركزي مي‌تواند سقف مناسبي را براي حداكثر نرخ عقود مشاركتي كه با شرايط اقتصادي و دامنه ريسك محتمل آن قابل قبول مي‌داند به شوراي پول و اعتبار پيشنهاد نمايد و در صورت تصويب، مبناي اقدام بعدي قرار دهد. نرخ مذكور به نحوي تعيين مي‌شود كه بانك‌ها با تركيب فعلي سپرده‌ها و هزينه‌هاي مترتبه بتوانند ضمن تامين هزينه‌هاي خود، سود نسبتا مناسبي هم داشته باشند. البته متعاقباً به تدريج اين نرخ متناسب با روند انتظارات تورمي از طرف بانك مركزي مديريت خواهد شد. در مجموع وضعيت قابل قبول آن است كه در شرايط تعادلي بالاترين نرخ سود سپرده حدود 2 درصد از نرخ تورم انتظاري بيشتر باشد و نرخ سود تسهيلاتي نيز به نحوي تعيين شود كه يك حاشيه سود حدود 4 درصدي براي بانك حاصل شود. بديهي است در مراحل بعدي با وصول تدريجي مطالبات غيرجاري و تقويت انضباط در بانك‌ها متناسب با آن هزينه‌هاي بانك‌ها كاهش پيدا كرده و زمينه كاهش تدريجي سود تسهيلات بانكي و حاشيه سود نيز فراهم مي‌شود. در عمل نيز بانك‌ها مي‌توانند با رعايت تفاهم جمعي و ارائه خدمات مناسب و پرهيز از رقابت‌هاي غيراصولي از يك سو و توقف ارائه خدمات به موسسات فاقد مجوز كه با دخالت‌هاي غير اصولي موجبات عدم تعادل در بازار پولي را سبب مي‌شوند از سوي ديگر، زمينه كاهش تدريجي نرخ سود سپرده‌ها را، البته تا آنجا كه نرخ واقعي منفي نشود و منجر به خسارت و كاهش قدرت خريد سپرده‌گذار نشود، دنبال نمايند. رقابت منطقي براي بانك‌ها آن است كه روي ارائه خدمات بهتر و جلب رضايت هر چه بيشتر مشتريان و كاهش هزينه‌هاي جاري و همچنين كاهش قيمت تمام شده تجهيز منابع متمركز باشند كه اين وضعيت منجر به رشد و افزايش كارايي نظام بانكي خواهد شد.

 باتوجه به نظراتي كه بعضي از نمايندگان مطرح كرده‌اند، موضع بانك مركزي در مورد تعيين نرخ سود نظام بانكي توسط مجلس چيست؟

 همان‌گونه كه مي‌دانيد دامنه اختيارات مجلس بسيار وسيع است و اگر چنين مصوبه‌يي در مجلس تصويب شود لازم الاجرا خواهد بود. ولي تجربيات گذشته نشان داده است تعيين دستوري نرخ سود بانكي توسط هر مرجعي كه باشد، منجر به ايجاد نوسان و سوق وجوه به ساير بازارها و تلاطم و بي‌ثباتي در بازارهاي دارايي مي‌شود كه در شرايط فعلي بايد به‌شدت از آن پرهيز نماييم. به نظر اينجانب بهتر است اينگونه تصميمات در مرجع تخصصي و مسوول آن يعني شوراي پول و اعتبار و با دقت نظر كامل و بعد از بررسي‌هاي كارشناسي اتخاذ شود.

نكته مهم‌ ديگر آن است كه اصولاً فرآيند تصميم‌گيري و صدور مصوبه در مجلس طولاني است و تصميماتي همچون سياست‌گذاري پولي كه بطور طبيعي نيازمند انعطاف، سرعت‌عمل و آينده‌نگري هستند قاعدتا بايد به مرجع تخصصي و ذي ربط آن كه به نوعي مجموعه‌يي فرادستگاهي و حاكميتي است و نمايندگاني از دستگاه‌هاي ذيربط  از جمله دو تن از نمايندگان منتخب مجلس محترم نيز در آن حضور دارند واگذار شود كه بتواند به موقع عكس العمل نشان داده و با سرعت تصميم مناسب را بگيرد.

 مجلس اخيراً از وزير اقتصاد در مورد نرخ سود بانكي سوال كرده است. شما چه نظري داريد آيا به نظر شما طرح اين سوال از وزير در شرايط حاضر مي‌تواند مفيد باشد؟

 طرح سوال حق مجلس محترم شوراي اسلامي است. ولى بايد توجه داشته باشيم كه موضوع مورد سوال در حيطه مسووليت‌هاي شوراي پول و اعتبار و بانك مركزي است. با اين وجود جناب آقاي دكتر طيب‌نيا همواره سياست‌هاي بانك مركزي را مورد حمايت قرار داده‌اند.

درست است كه وزير محترم اقتصاد عضو شوراي پول و اعتبار است ولي نهايتا اين شورا است كه بعد از ارائه گزارش بانك مركزي و بحث و بررسي روى آن اتخاذ تصميم مي‌كند. البته حضور وزير محترم اقتصاد در شوراي پول و اعتبار نقطه قوت و اتكاء جدي است و مسلماً نظرات ايشان موجب تقويت و جامعيت تصميم خواهد بود. موضوع سود بانكي يكي از مسائل جدي و مهم در شرايط فعلي اقتصاد است. هر گونه تصميمي در اين مورد ممكن است آرامش و تعادل موجود در ساير بازارها را به هم بزند و باعث نوسانات جدي در اقتصاد شود. اين موضوع در حال حاضر در دستور كار شوراي پول و اعتبار قرار دارد و در جلسه آتي موضوع اصلي مورد بحث خواهد بود. با توجه به سابقه امر و بحث‌هايي كه تا به حال شده است، فكر مي‌كنم در جلسه آتي به جمع‌بندي برسد.

با توجه به اين توضيحات مصلحت در اين است كه فرصت داده شود شوراي پول و اعتبار تصميم مناسبي را كه در شرايط فعلي مي‌تواند ضمن مفيد بودن آثار منفي كمتري در ساير زمينه‌ها به همراه داشته باشد را بگيرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

AAA: 1394/2/310:03:09،
86
17
مردم رو مسخره كردين.شل كن سفت كن راه انداخته ايد.
کارمند بانک مسکن: 1394/2/313:49:50،
37
22
به اون عزیزی که پرسیدن سود روزشمار کدوم بانک میده باید بگم که بانک مسکن فقط 7 و ۸ اردیبهشت حسابی باز میکنه که سود روزشمار 22.2 درصد داره.حداقل باید 10 میلیون باشه.
تاریخ انقضاء هم نداره و می تونین مثل همه کارتهای بانکی واریز و برداشت کنین.
این حسابو چند روز پيشم فقط بمدت ۲ ساعت افتتاح کردیم و چون ازش استقبال شد دوباره برای دو روز سیستم رو باز میکنن واسه افتتاح.بنظر بنده چون سودا رو دارن میارن پایین بهترین موقع است واسه همچین حسابايي ،حالا هر بانکی باشه فرق نميکنه.
سوال از کارمند بانک مسکن: 1394/2/319:50:35،
15
23
سلام. آقای کارمند بانک مسکن با تشکر از اطلاع رسانی شما. چند تا سوال داشتم:
۱- این حساب در قالب یکساله است یا بیش از یکسال هم با همین سود 22.2 خواهد بود؟
۲- حداقل 10 میلیون در حساب بلوکه میشه یا اون هم قابل برداشته؟ اگر برای مدتی حساب زیر 10 میلیون بیاد چی میشه؟
ممنون از شما.
کارمند بانک مسکن: 1394/2/400:04:21،
28
19
این حساب تاریخ انقضاء نداره و بيشتر از یک سال هم به قوت خودش باقیه.سال پیشم این حسابو داشتیم و هنوزم همون سودو میده.
حداقل 10 میلیون باید باشه تا 22.2 سود بگیرین ولی شما می تونین پولتونو زیر 10 تا بيارين ولي سودتون میشه مثل حساباي کوتاه مدت که در حال حاضر 10 هست.بمحض اینکه پولتون برگرده و بیشتر از 10 تا بشه دوباره سودتون میشه همون 22.2. پس چیزی بنام بلوکه شدن پول نداریم.
برادرانه بهتون میگم که این حساب ارزش افتتاح و داره.مخصوصا الان که سودا میاد پایین.حالا دیگه خودتون بشينيد سبک سنگین کنین.
علی: 1394/2/310:06:45،
122
47
نقدینگی به کجا خواهد رفت؟
+++مسکن
----بورس
داود: 1394/2/311:20:40،
60
40
نه مسکن و نه بورس
jb: 1394/2/313:13:48،
32
39
هرجا که بره بهتر بانکه
حسینقلیخان: 1394/2/321:55:50،
29
20
نقدینگی جائی میره که بهترین سود را داشته باشد و راحت بشود ان را تبدیل کرد که مطمئنا مسکن و بورس نخواهد بود .
استاد : 1394/2/310:13:59،
110
20
یعنی من کشته این بانکداری اسلامیتونم
تورم اعلامی:14
نرخ سود 20
نرخ تسهیلات: حاشیه سود 4 درصدی برای بانک یعنی 24 درصد که اونم به تدریج از 35 درصد باید بیاد 24 درصد
بیچاره مردم که سرنوشتشون افتاده دست تو و امثال تو، تو تموم دولت ها هم فقط جابجا میشید و الا تو قدرتید همتون....
حسین: 1394/2/311:11:35،
51
65
تاسودبانکی بالا باشددیگر کسی حاضر نیست سرمایه به سوی تولید وساخت وساز بااینهمه دردسر ببرد
رضا: 1394/2/313:36:58،
53
27
سرمایه گذاری در ساخت و ساز و تولید، نیاز به ثبات اقتصادی، امنیت اقتصادی، چشم انداز روشن و شفاف اقتصادی دارد.
الان سود بیاد پایین مطمئن باشید سرمایه در تولید نمی رود، می رود به سمت دلالی و واسطه گری و ارز و سکه و ...
...: 1394/2/507:57:48،
19
17
اين وظيفه بانكها است كه از طريق ارائه تسهيلات كم بهره به بخشهاي توليدي سپرده هاي مردم را به سمت توليد هدايت كنند.

بديهي است مردم اگر سرمايه هاشون رو از بانك بيرون بياورند به سراغ دلالي مي روند، چراكه اغلب تخصص و سررشته اي از توليد و مديريت ريسك آن ندارند...
روزبه: 1394/2/312:05:59،
30
21
بیچاره به این مردمی که به امید 2هزار سود و کمک به بخش تولید میرن بوی بورس!

و اینا اینجوری عین پتو بورس رو میتکونن و همه پرت میکنن بیرون!
جهان: 1394/2/312:25:19،
43
54
بابا نرخ سود بانکی رو بیارید پایین.نرخ سود وام رو هم همینطور.چرا نمیذارید کشور به سمت تولید و ایجاد کسب و کار بره.الان 80% مردم فکر پول گذاشتن تو بانک و گرفتن سود شدن تا ایجاد کسب و کار جدید.داریم همه مصرف کننده میشیم
علی: 1394/2/313:00:14،
34
22
سلام دوستان لطفا اطلاعاتتان را به اشتراک بگذارید که کدام بانکها و موسسات مجاز الان افتتاح حساب روزشمار با سود و شرایط بهتر دارند. ممنون .
جمشید: 1394/2/314:15:26،
30
35
قوامین با سود 25 درصد
الناز: 1394/2/410:51:59،
28
19
برای من سواله چرا بعضیها به این بانک منفی میدند؟
فرداد: 1394/2/419:53:06،
21
16
البته میدونم که این بانک وابسته به نیروی انتظامیه ولی ایا کسی در مورد عملکرد اون هم مشکلی هم داشته؟ چون در حال حاضر بهتر از بقیه بانکها سود میده و به موسسات مالی بدون مجوز هم که نمیشه اعتماد کرد.
علی: 1394/2/313:38:40،
26
23
بانک ها باید مثل قدیم سپرده 1 تا 5 سال بدهند با افزایش سود به نسبت افزایش دوره ی ماندگاری.
الان بیشتر بانکها فقط یکساله می دهند، سال بعد هم دوباره 2 درصد سود را کم می کنند.
الناز: 1394/2/322:25:08،
19
24
دوستان به نظر شما این بانک برای سپرده گذاری مورد اعتماد هست ؟
زخم خورده اقتصاد: 1394/2/315:59:07،
28
22
در چند سال اخیر تجربه قطعی شده است که وارد کردن شوک به بازارهای مالی کشور موجب رشد سفته بازی، رانت خواری، سوداگری و دلالی خواهد شد که نتیجه نهائی آن بی انضباطی مالی و تورم می باشد. بیشترین صدمه این اقدامات به قشر ضعیف و متوسط جامعه شامل بیکاران، حقوق بگیران ثابت، بیماران، دانشجویان و مستأجران وارد خواهد شد. از اقداماتی که موجب بروز این شوک می شود می توان از کاهش نرخ سود بانکی، افزایش وام خرید مسکن، افزایش نرخ ارز و ... نام برد.
علی: 1394/2/318:34:54،
16
19
سلام. آقای کارمند بانک مسکن با تشکر از اطلاع رسانی شما. چند تا سوال داشتم:
۱- این حساب در قالب یکساله است یا بیش از یکسال هم با همین سود 22.2 خواهد بود؟
۲- حداقل 10 میلیون در حساب بلوکه میشه یا اون هم قابل برداشته؟ اگر برای مدتی حساب زیر 10 میلیون بیاد چی میشه؟
ممنون از شما.
ایمان: 1394/2/319:47:27،
16
19
دقیقاً من هم همین دو تا سوال رو داشتم. ممنون میشم از کارمند بانک مسکن که به این سوال ها پاسخ بده.
محمد: 1394/2/320:01:36،
37
15
باراجازه كارمند بانك
تاريخ انقضا نداره ولي چيزي كه هست حساب بعنوان حساب كوتاه مدت باز ميشه و بانك هر زمان كه بخواد ميتونه سودشو كم كنه البته الان يك سال بيشتره كه داره به حساباي از قبل باز شده سود ٢٢.٢ميده وتا وقتي بانك مركزي گير نده همين سودارو ميدن
اون ده مليون بلوكه نميشه، هر زمان كه موجودي حساب بياد زير ده تومن سود ميشه ١٠ درصد و موجودي بره بالاي ده تومن سود باز ميشه ٢٢.٢
کارمند بانک مسکن: 1394/2/400:08:14،
18
28
خواهش میکنم.
جواب شمارو بالا نوشتم.
موفق باشین.
بي پول: 1394/2/508:07:07،
26
19
ممنون از شما.

پس با اين توضيحات، احتمالا اگر الان كمتر از 10 مليون داريم ميتونيم حساب را باز كنيم، تا بعد كه موجودي مون زياد شد از اين امكان استفاده كنيم...
خواهش ميكنم آقاي كارمند بانك راهنمايي بفرمايند.
ممنونم.
ابراهیم: 1394/2/319:49:32،
32
23
سیف مدیر خوبی برای بانک مرکزی نیست و این بعدا ثابت خواهد شد و اما حیف است که در کشوری مثل ایران اولین رییسی را منصوب بکنند و بعدا که پشیمانی سودی ندارد نظرشون عوض بشود.
اگر دغدغه کار و تولید هست باید نرخ سود سپرده گذاری حداکثر 10 درصد بشود و نرخ تسهیلات هم حداکثر 12 درصد و همین هم بتدریج کم شود تا انگیزه کار و تولید ایجاد شود و در کنار این تصمیم و مهمتر از آن تلاش برای تعامل بین المللی و دوری از انزوای جهانی و شفافیت اطلاع رسانی برای پرهیز از رانتخواری و نظارت ناظرین پاکدست و سیر بر سیاستهای اجرایی باید در دستور کار قرار بگیرد.
اما واقعیت این است که در نظام سیاسی کشور چنین اراده ای دیده نمی شود و حالا حالا ها این قافله لنگ خواهد زد!
شاکر : 1394/2/400:43:47،
22
19
سود بانکی باید بیاد پایین، نه سود بانکی بالا خوبه ونه تسهیلات با درصد بالا.........در ضمن هموطنان عزیز نمایندگان بیسوادمون تو مجلس خودشون میبرن و خودشون میدوزن و ما رو تابع خودشون می کنند،میگی نه نگاه کن، چه بلایی سر یارانه میارن.....
م.ح: 1394/2/401:25:07،
19
20
داستان نوشتن!
علی: 1394/2/411:29:30،
26
21
اره ابراهیم جان اونوفت تسهیلات 12درصدی رو اقازاده ها بگیرن حالشو ببرن وسپرده گذارها هم کشک
سوال از کارمند بانک مسکن: 1394/2/414:49:02،
27
21
با سلام
۱_ این حساب کوتاه مدت ویژه ۲۲ درصدی با چه مبلغی افتتاح میشه چون دوستی می گفت باید با ۱۰ میلیون حساب باز کرد?
۲_ ایا امکان افتتاح حساب غیرحضوری مثلا اینترنتی هم هست?
ممنون میشم دوستان پاسخ بدن
سوال از كارمند بانك: 1394/2/514:23:45،
29
22
ممنون از شما.

پس با اين توضيحات، احتمالا اگر الان كمتر از 10 مليون داريم ميتونيم حساب را باز كنيم، تا بعد كه موجودي مون زياد شد از اين امكان استفاده كنيم...
خواهش ميكنم آقاي كارمند بانك راهنمايي بفرمايند.
ممنونم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار