کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افزایش معاملات، بدون افزایش قیمت‌ها

کدخبر:۱۱۲۹۹چهارشنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۲:۱۰۲۱۳۱ بازدید

بیانیه مطبوعاتی لوزان که روزهای ابتدایی امسال بین ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 منتشر شد، هیچ گونه آثار مستقیم و محسوسی در جهت ایجاد تغییر و ...

بیانیه مطبوعاتی لوزان که روزهای ابتدایی امسال بین ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 منتشر شد، هیچ گونه آثار مستقیم و محسوسی در جهت ایجاد تغییر و تحول در بازار مسکن ندارد و با گذشت نزدیک به یک ماه پس از صدور این بیانیه عملا می‌بینیم که حتی در ایجاد جو روانی در این زمینه هم اثرگذار نبوده است.

دلیل این موضوع هم آن است که اساسا از ابتدا هم قرار نبوده این بیانیه ارتباط مستقیم و به خصوصی با بازار مسکن داشته باشد به خصوص در شرایط فعلی که به رغم افزایش نسبی حجم معاملات، قیمت مسکن در حالت ثبات به سر می‌برد و تاثیری از این بیانیه نگرفته است.رکود شدیدی که بیش از دو سال است دامنگیر بازار مسکن شده همراه با قدرت خرید ناکافی مردم موجب شده که پیش‌بینی‌ها برای بهار 94 بازار مسکن، از بازاری با ثبات و بدون افزایش قیمت البته همراه با اندکی افزایش در حجم معاملات حکایت کند.این افزایش حجم معاملات به همراه ثبات قیمتی در بازار مسکن می‌تواند در ماه‌های آتی نوید بخش ایجاد رونق برای این بخش باشد.این در حالی است که هر چند حجم معاملات مسکن طی 6 ماه دوم سال 93 روند نسبی افزایشی را طی کرد  وهمین شرایط به بهار سال 94 نیز کشیده شد، اما پیش‌بینی جهش قیمت و افزایش نامتعارف قیمت در نتیجه صدور بیانیه لوزان یا حتی توافق احتمالی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در تیرماه یا هر عامل دیگری در سال جاری، دور از ذهن و غیر محتمل خواهد بود.پیش‌بینی‌ها حاکی از سیر افزایشی حجم معاملات در تابستان 94 خواهد بود، بنابراین تا تابستان 94 می‌توان پیش‌بینی کرد که بازار مسکن وارد مرحله قبل از رونق شده که توافق احتمالی تیرماه نیز می‌تواند در ایجاد این رونق تاثیرگذار باشد.

این در حالی است که رونق و افزایش حجم معاملات در بهار و در پی آن در تابستان سال جاری هرگز به معنای افزایش قیمت مسکن نخواهد بود، هر چند همزمان با ایجاد انگیزه در سازندگان و انبوه‌سازان برای ورود به بازار ساخت‌وساز، پیش‌بینی می‌شود روند ساخت مسکن نیز پس از توافق احتمالی سرعت بیشتری به خود بگیرد.بنابراین، هر چند پیش‌بینی افزایش غیرمتعارف و جهش قیمت مسکن در این دوره غیر محتمل است اما به نظر می‌رسد افزایش حجم معاملات در نتیجه افزایش تقاضا در بازار مسکن و همچنین افزایش تمایل سازندگان به ورود به بازار ساخت‌وساز در نهایت به میزان اندکی بر قیمت مسکن اثرگذار باشد.

یکی دیگر از علل اصلی اثرگذاری نسبی توافق احتمالی هسته‌ای در تیرماه، کمک به افزایش قدرت خرید مردم است.

کاهش قدرت خرید مردم طی سال‌های اخیر از اصلی‌ترین علل رکود معاملات مسکن بوده است. این در حالی است که رفع تحریم‌ها در نتیجه توافق احتمالی همزمان با برنامه‌های دولت برای مهار تورم در نهایت منجر به ایجاد اشتغال در حوزه‌های جدید و همچنین کمک به افزایش قدرت خرید مردم می‌شود.از سوی دیگر از میان برداشتن تحریم‌ها پس از توافق نهایی می‌تواند با افزایش درآمدها یا رشد درآمدی همراه شود، بنابراین از این لحاظ هم می‌تواند به رونق معاملات مسکن کمک کند.به رغم تاکیدهای فراوانی که درباره تاثیر مثبت توافقات هسته‌ای بر بازار مسکن و معاملات وجود دارد، اما در مقطع زمانی کنونی تا زمان توافق نهایی احتمالی، نمی‌توان رابطه معناداری میان تغییرات بازار مسکن و بیانیه لوزان مشاهده و تحلیل کرد.

هم اکنون شرایط بازار مسکن بیش از آنکه متاثر از رویدادهای بین‌المللی باشد ناشی از رخدادهای درونی به خصوص برنامه‌ریزی‌ها  و سیاست‌گذاری مسوولان در این بخش است.بنابراین، نقش دولت در ترسیم چشم انداز آتی بازار مسکن نقشی مهم و انکارناپذیر است. در واقع این دولت است که در نهایت باید برنامه‌ها و طرح‌های التیام بخش برای بازار مسکن را در دستور کار قرار داده و  برنامه بهبود معاملات را عملی کند.به خصوص اینکه هم اکنون در بخش مسکن محرومان و کم‌درآمدها، نیاز شدید به ورود و مداخله دولت برای تامین مسکن اجتماعی این اقشار احساس می‌شود.

موضوعی که نمی‌توان با اتکا به راهکارها و تحولات مربوط به راه حل بازار، آن را با رونق بازار مرتبط دانست.اما در این مدت، تحت تاثیر جو روانی ایجاد شده، پیش‌بینی می‌شود سازندگانی که طی یکسال گذشته از عرضه واحدهای آماده خود به بازار فروش خودداری کرده بودند متناسب با نیاز و سپس به‌طور طبیعی این واحدها را به بازار مسکن عرضه کنند و همچنین فعالیت‌های ساخت و ساز که به خصوص طی سال 93 دچار افت چشمگیری شده بود، در بخش قابل توجهی دوباره از سر گرفته شود.به این ترتیب، همان گونه که در سال گذشته به‌رغم کاهش قیمت‌ها و ایجاد ثبات قیمتی، روند افزایش معاملات مسکن را مشاهده کردیم، در بهار 94 نیز همین وضعیت همراه با عدم تغییر قیمت‌ها ادامه دارد.

فردین یزدانی
تحلیلگر بازار مسکن

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بازرگان: 1394/2/208:09:22،
64
29
ایرانجیب تکلیف خودتو با مسکن روشن کن . هر روز یک مقاله رو سایت میزاری که با مقاله دیروزت در تضاد هستش. این کارشناس ها را از کجا میاری . طرف تا حالا یدونه سیم کارت اعتباری هم خرید وفروش نکرده چه برسه به مسکن حالا شده تحلیلگر بازار مسکن!!!!!
احسان: 1394/2/208:54:33،
48
34
بازرگان محترم خبر برات دلچسب نبوده گیر دادی به ایرانجیب این سایت به نظرم بی طرفه فقط اطلاع رسانی می کنه
کوکی(تویوتا): 1394/2/209:53:41،
46
43

من نمیدونم چرا یه عده هنوز تو توهمات رونق گرفتن مسکن هستن.
اگه قرار بود رونق بگیره این همه سال راکد نمی موند.
از همون اولش هم گفتم زمانی بازار مسکن رونق میگیره که مردم بتونن پس انداز داشته باشن.وگرنه در درجه اول مردم ترجیح میدن که زنده بمونن!!!!
مطلق: 1394/2/208:17:36،
68
45
انتظاردارید با افزایش هزینه ها مانند مصالح ساختمانی/ دستمزد /مالیات ارزش افزوده/هزینه شهرداری و....قیمت مسکن کاهش پیداکنه؟؟؟؟؟؟؟
مردم: 1394/2/208:26:33،
50
30
تا این آقای سیف رئیس بانک مرکزی است انتظار پایین آمدن قیمتها و کاهش نرخ تورم را نداشته باشید هر وقت قیمت دلار و طلا کاهش پیدا می کند ایشان به سرعت برق مصاحبه میکنه که قیمتها پایین نیاید فقط مانده ایم چرا وقتی قیمتها بالا میرود ایشان یادشان می رود که مصاحبه کنند .
اینده نگر: 1394/2/208:34:29،
55
45
اخر این سال فنر قیمت ها رها می شود
سونامی قیمت ها در راه است
اگر به اینده فکر نکنید ، اینده ای هم نخواهید داشت .
ایرانی: 1394/2/208:40:15،
47
34
ایران جیب عزیز لطفا شما قیمت املاک رو بروز کن یعنی از فروردین 93 تا الان کسی تو سایت شما نبوده قیمتو بروز کنه از یه سایت اقتصادی بعیده
محمد: 1394/2/209:00:20،
41
30
به غیر از عوارضهای سنگین شهرداری هزینه بالای ساخت و ساز و مسکن مهر باعث رکود مسکن شده است
مسعود: 1394/2/210:13:39،
44
44
با کاهش سود بانکی، سرمایه ها از بانکها خارج شده و به سمت مسکن خواهد رفت.
بی نام: 1394/2/213:21:49،
37
29
بانک مرکزی الان مدت هاست که می گه سود رو کم می کنه، ولی با توجه به شرایط بانکها بعید می دونم سودها رو کم کنند. یا حداقل برای پولهای درشت امکان نداره کم کنند. همین الان اکثر بانک ها دارند دور می زنند قانونش رو.
چند روز پیش بانک مسکن 22 درصد روزشمار می داد، وقتی یک بانک دولتی این شرایط رو داره فکر می کنید بانکهای خصوصی چه می کنند؟
هادی: 1394/2/210:49:53،
39
27
دیوونمون کردی ایرانجیب خودتم نمیدونی چی میگی تو این چهار روز همه ی حرفای مسکنیت چرت و در تناقض بوده بهتره جمع کنی
حمید: 1394/2/212:49:00،
40
27
هر سال طبق عرف همیشگی قیمت همه چیز افزایش می یابد وممکن است قیمت مسکن هم اندکی افزایش یابد ولی انچه مهم است خریداری وجود ندارد وتا تکلیف مردم مشخص نشود ساخت وسازی وجود ندارد.شما اگر در خیابانها بگردی صدها خانه وبرج را میبینی که نیمه کاره رها شده و یا با حداقل پرسنل و امکانات به قولی لخ لخ میکنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما