کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قطع ارتباط سود بانکی با سپرده‌گیری

کدخبر:۱۱۲۸۵سه شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۷:۱۴۴۴۳۱ بازدید

در اقتصاد کشور سیاست‌های پولی یکی از ابزارهای سیاست‌گذار اقتصادی است که براساس آن می‌تواند بر متغیرهای اقتصادی کلان تاثیر گذارد، اما باید توجه ...

مطالعات اقتصادی از کاهش اثربخشی سیاست‌های پولی در زمان سرکوب مالی خبر می‌دهد. براساس یافته‌های یک پژوهش تعیین نرخ سود به‌صورت تکلیفی باعث شده نرخ سود سپرده با مقدار سپرده‌گیری در بانک‌های تخصصی روند معکوسی داشته باشد و سیاست‌های تکلیفی نرخ سود علاوه‌بر تاثیر آن در کاهش اثرگذاری بر جذب سپرده آثار دیگری مانند افزایش تورم و فساد مالی را در پی داشته باشد. علاوه‌بر این، پژوهشی دیگر با شبیه‌سازی کاهش دستوری نرخ سود تسهیلات بیان می‌کند که اجرای این سیاست موجب افزایش نقدینگی، سطح قیمت‌ها، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تورم می‌شود، اما تاثیر آن بر تولید بسیار ناچیز بوده است. «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش با بررسی روند نرخ سود و تسهیلات در سال‌های گذشته به بررسی اثربخشی سیاست‌های پولی در زمان سرکوب مالی پرداخته است.

مختصات سیاست پولی موفق

در اقتصاد کشور سیاست‌های پولی یکی از ابزارهای سیاست‌گذار اقتصادی است که براساس آن می‌تواند بر متغیرهای اقتصادی کلان تاثیر گذارد، اما باید توجه کرد سیاست‌های پولی در متغیرهای کلان اقتصادی در چه مختصاتی اثربخشی لازم را دارد. به بیان دیگر، اگر سیاست‌گذار را به‌عنوان یک مربی فوتبال در نظر بگیریم، استراتژی تصمیم‌گیری و چیدمان بازیکنان در زمین‌های مناسب و در هوای مطلوب در مقایسه با زمین‌های نامناسب و هوای بارانی متفاوت از یکدیگر است. به همین منظور، برای اعمال یک سیاست پولی موفقیت‌آمیز، لازم است مقامات پولی ارزیابی صحیحی از «زمان و میزان تاثیر این سیاست بر متغیرهای اقتصادی» داشته باشند. در یک اقتصاد مناسب که از ابزار مالی پیشرفته برخوردار بوده و بانک‌ها و موسسات اعتباری از نظر تامین منابع در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند، اجرای یک سیاست پولی می‌تواند تاثیر متفاوتی از یک اقتصاد با چالش‌های فراوان مانند سهم بالای مطالبات غیرجاری، تورم بالا و رشد ناپایدار داشته باشد.

در اقتصاد ایران نیز، مطالعات بسیاری در خصوص اثربخشی سیاست‌های پولی بر متغیرهای اقتصاد کلان انجام شده است. در این گزارش با استناد به دو پژوهش «نقش سیاست‌های پولی بر جذب سپرده بانکی» به نگارش شریفی رنانی و «اثربخشی سیاست پولی بر متغیرهای کلان اقتصادی در ایران» نوشته احسان طاهری فرد، به بررسی اثربخشی سیاست‌های پولی مانند نرخ سود بانکی در متغیرهای کلان اقتصادی به خصوص در زمان سرکوب مالی می‌پردازیم.

روند نرخ سود در زمان قانون منطقی کردن

با نگاهی به سال‌های گذشته می‌توان دریافت تعیین دستوری نرخ سود سپرده و تسهیلات، از ابزارهای غیرمستقیم سیاست پولی بوده که قبل و بعد از انقلاب مورد استفاده قرارگرفته است. قبل از تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا، نرخ سود (نرخ بهره) اعلام می‌شد. پس از تصویب این قانون، بانک‌ها موظف شدند تا براساس آیین‌نامه‌ها و ضوابط اجرایی آن و با استفاده از نرخ‌های سود اعلام شده توسط شورای پول و اعتبار، به تجهیز و تخصیص منابع مالی اقدام کنند.

به دلیل شرایط تورمی و مقتضیات اقتصادی کشور، نرخ‌های سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری برای انواع سپرده‌ها تا پایان سال ۱۳۷۹ از روند افزایشی برخوردار بوده و در دامنه ۶ تا ۵/ ۱۸ درصد تغییر یافته است. در سال ۱۳۸۰ نرخ سود سپرده بانکی به طور متوسط یک درصد کاهش یافت. در این سال‌ها نرخ سود تسهیلات هم‌جهت با سپرده‌ها تا سال ۷۹ افزایش یافت، اما در سال ۸۰ یک درصد کاهش یافت. در سال‌های ۸۱ تا ۸۵ نیز نرخ سود تسهیلات روند کاهشی را پشت سر گذاشته و پس از قانون منطقی کردن این روند تداوم یافت. در سال ۸۵ نرخ سود علی‌الحساب بانک‌های دولتی در دامنه ۷ درصد برای سپرده‌های کوتاه مدت و ۱۶ درصد برای سپرده‌های ۵ ساله تعیین شد و نرخ سود تسهیلات بانکی در سال ۸۵ به ۱۴ درصد رسید، اما باید بررسی کرد که این تصمیم چه تاثیری بر متغیرهای کلان اقتصادی در سال‌های بعد داشته است.

رابطه معکوس نرخ سود با سپرده‌گیری

در پژوهش «نقش سیاست‌های پولی بر جذب سپرده بانکی»، به بررسی نقش سیاست‌های پولی بر جذب سپرده‌های بانک‌های تخصصی ایران از فصل بهار سال ۱۳۷۵ تا فصل زمستان ۱۳۹۰ پرداخته است. این پژوهش با استفاده از ابزار اقتصاد سنجی اثرات سیاست‌های پولی به‌عنوان ابزارهای بانک مرکزی بر سپرده بانک‌ها تخصصی مورد مطالعه قرار داده است. یکی از ابزار مورد بررسی در این تحقیق نرخ سود بانکی است. در یک اقتصاد با بستر مناسب، انتظار می‌رود که افزایش نرخ سود بانکی باعث رشد سپرده‌گیری بانک‌ها شود، اما براساس یافته‌های این پژوهش، بین نرخ سود سپرده بانکی و میزان رشد سپرده‌ها در بانک‌های تخصصی رابطه منفی وجود دارد. به بیان دیگر با افزایش نرخ سود بانکی، از سطح سپرده‌ها کاسته شده است.

این پژوهش علت این موضوع را «تعیین نرخ سود به‌صورت تکلیفی» دانسته است و تاکید می‌کند: «سیاست‌های تکلیفی نرخ سود علاوه‌بر تاثیر آن در کاهش اثرگذاری بر جذب سپرده باعث مشکلات متعددی نظیر محدودیت وجوه تسهیلاتی به دلیل افزایش تقاضا، تخصیص بهینه منابع، رانت و رشوه‌خواری شده است.» در سال‌های گذشته قانون منطقی کردن نرخ سود تسهیلات در حمایت از تولید باعث شد که با بالا رفتن تورم، نرخ واقعی سود بانکی کاهش یابد. به باور مولف این پژوهش، با توجه به رابطه معکوس سود پرداختی به سپرده‌گذاران و نرخ بهره در بازار غیر متشکل پولی، می‌توان گفت که مردم توجه چندانی به سود سپرده‌ها ندارند و تغییر نرخ سود بانکی در شرایط سرکوب مالی کارآیی لازم را ندارد. در این وضعیت سپرده‌گذاران به نرخ سود اعلام شده توجهی نداشته و انگیزه‌های دیگری مانند امنیت مالی، دریافت فیش حقوقی، دریافت وام با شرط پول در گردش، علاقه به پس‌انداز و دریافت جوایز بانکی باعث سپرده‌گذاری می‌شود؛ بنابراین مشاهده می‌شود، اثربخشی سیاست‌های پولی به شکل دستوری و تکلیفی، نه تنها کارآیی لازم را نداشته باشد؛ بلکه نتیجه معکوس نیز در پی دارد.

اثر کاهش نرخ سود تسهیلات بر رشد تورم و اثر ناچیز بر تولید

پژوهشی دیگر با عنوان «اثربخشی سیاست‌های پولی بر متغیرهای کلان اقتصادی» تاثیر تغییر دو ابزار مهم سیاست پولی، شامل نرخ سود تسهیلات و نرخ ذخیره قانونی را بر متغیرهای نقدینگی، تورم و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به‌صورت سیستمی شبیه‌سازی کرده است. شبیه‌سازی سیاست کاهش نرخ سود تسهیلات نشان می‌دهد اجرای این سیاست موجب افزایش نقدینگی، سطح قیمت‌ها، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تورم می‌شود، اما تاثیر آن بر تولید بسیار ناچیز است. به گفته این پژوهش تاثیر اندک این سیاست بر تولید، با وجود افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را می‌توان به تخصیص منابع بانکی به پروژه‌های سرمایه‌گذاری کم‌بازده، به دلیل توجیه‌پذیری آنها در شرایط نرخ سود کمتر و تخصیص بخشی از منابع دولتی به اجرای این سیاست، نسبت داد. این پژوهش معتقد است که پس از اجرای سیاست کاهش نرخ سود تسهیلات، افزایش تورم در هر سال بیشتر از سال ماقبل آن است. به‌عبارت دیگر، کاهش یکنواخت نرخ سود تسهیلات، نرخ تورم را به طور فزاینده‌ای افزایش می‌دهد.

همچنین با توجه به تاثیر منفی تورم بر سرمایه‌گذاری و تولید، چنانچه سیاست مذکور با هدف افزایش تولید و سرمایه‌گذاری دنبال شود، ضرورت دارد که به تدریج سیاست‌های دیگری برای جلوگیری از افزایش تورم مورد توجه قرارگیرد. این پژوهش پیشنهاد می‌دهد که برای دستیابی به چنین هدفی، می‌توان از سیاست‌های مالی مانند افزایش مالیات و بهبود سیستم مالیاتی و نیز تامین بودجه (به‌ویژه هزینه‌های جاری) از طریق درآمدهای مالیاتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفت و به‌تبع آن کاهش نقدینگی استفاده کرد؛ بنابراین با استناد به این شبیه‌سازی نیز می‌توان دریافت که سیاست منطقی کردن نرخ سود تسهیلات در سال ۸۵ که به‌صورت دستوری به شبکه بانکی ابلاغ شد، نه‌تنها موجبات افزایش تولید را به همراه نداشته است؛ بلکه به افزایش سطح قیمت‌ها نیز دامن زده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نوید: 1394/2/111:26:46،
86
19
صرفا کاهش سود بانکی بدون کاهش نرخ سود تسهیلات وعدم پرداخت تسهیلات به تولید کننده. هیچ فایده ای جز خروج منابع از بانک ها ندارد.
کارشناس اقتصاد: 1394/2/112:31:24،
101
25
نرخ سود سپرده ها باید بیشتر از 30 درصد بشه
هادی: 1394/2/112:33:23،
63
20
اینا رو به معاون اول رئیس جمهور بگید که تمام هم و غمش سود سپرده هاست! نمیدونم چقدر درس خوندن ایشون.....
شیرازی: 1394/2/113:49:21،
57
37
من هفته پیش خانه ام را فروختم و میخواستم سریع سه اپارتمان بخرم .برای پاس کردن چک که به بانک مربوطه خصوصی رفتم اتفاقا مدیر بانک از همکلاسیها و دوستان صمیمی قدیمی بود باهاش مشورت کردم گفت به هیچ عنوان امسال در مسکن اتفاق تورم رخ نخواهد داد بلکه افت قیمت هم خواهیم داشت چه رسد به تورم 30 درصدی سالانه .
میگفت مشتریانی دارد که انبوه ساز هستند و دوست دارند براش کاری انجام دهند و قرار شد خودش زحمت خرید آپارتمانها را با ویژه ترین شکل ممکن انجام دهد دوست هم دوستان قدیم .
بعد هم گفت شما پول را همینجا سپرده یکساله کن چون مبلغ بالا بود زحمت کشید و دودرصد هم برایم سود ویژه بالاتر گرفت البته با احتساب سه ماه بجای یکماه برداشت و کم نکردن سود.
منهم حساب کردم دیدم پر بیراه نمیگوید و انجام دادم .
میلاد: 1394/2/111:28:36،
92
24
من تا حالا در بانک گردشگری و ملت حساب داشتم اما حالا که میخوان سودارو کم کنن میخوام حسابمو ببندم ببرم یکی از موسسات که برادرم چند ساله حساب داره به من پیشنهاد کرده دیروز پرسیدم روزشمار 23 درصد یک ساله 26 درصد سود میده بیاین همه از موسسات حمایت کنیم تا بانک ها مارو خر فرض نکنن مثل قطره چکون سود میخوان بدن
احسان: 1394/2/111:40:10،
44
62
اینقدر بی حساب کتاب سود میدن تا آخرش میشه مثل میزان مشهد دو درصد سود کمتر بهتر از ازبین رفتن همه پولته ضمنا سود بانکی بالا دیگه ادامه دار نمی تونه باشه پولتونو تو جاهای امن مخصوصا مسکن که در رکوده وقیمتش به قیمت واقعی نزدیک شده ببرید تادراز مدت از بانک بیشتر سود کنید
حمید: 1394/2/111:50:24،
59
27
من هم همین کار رو کردم.درستش هم همینه .باز یه عده گردن کلفت ونورچشمی می خوان وامهای کلان بگیرن اینا کلید کردن به کم کردن سود سپردهها.
تیام: 1394/2/111:56:58،
58
27
اقا احسان مثل اینکه شما املاک داری دنبال رونق مسکنی ولی باید بدونی بهترین سوددهی در وضعیت الان فقط موسسات مالی هستش
احسان: 1394/2/112:13:28،
45
44
تیام عزیز من یه آپارتمان 60 متری دارم که توش زندگی می کنم من یه پیشنهاد دادم انتخاب با شماست که سرمایه دارید پولتون رو سرمایه گذاری کنید تو جاهای امن هر جا که صلاحه ان شالله بیشترهم سود کنید اما به هر کی مخالف نظرتون انگ نزنید اگه می گفتم بورس می گفتید لابد سهام دارم اما من اپارتمانمو 4 سال پیش خریدم 113 میلیون الان بخوام حراجش کنم 300 می خرنش یعنی تو 4 سال پولم تقریبا 2.5 برابر شده تازه دو سال اول هم دست مستاجر بود برام درآمد هم داشت آیا بانک بیشتر از سالی 30 درصد میده که در مدت 4 سال می شد 120درصد انتخاب با شماست ما که پولشو نداریم ضمنا بانک هم همین کار ها رو میکنه از سودش یه مبلغی به صاحب پول می ده این نوع سرمایه گذاری مال پیرها واز کار افتاده هاست نه جوونترا
جیگر: 1394/2/113:58:49،
55
20
پاسخ به احسان .
از حالا بنشین و تا 4 سال دیگه هر سال 10 درصد از ارزش ملک رو کم کن .
قیمت ملک به اوج رسیده اپارتمان شما اگر امروز 300 م بخرند که مشتری نخواهی داشت تا 4 سال دیگه تورم که نخواهد داشت هیچ افت قیمت هم خواهی داشت میدونی چرا چون همه فهمیده اند دیگه فقط بانک فعلا سودش خوبه البته در قیاس با بورس . طلا . ارز . خودرو و مسکن مرده .
بینام: 1394/2/114:27:53،
36
23
جیگر جون تو چرا میسوزی.خونه لازم داشته خریده ضررم کنه بالاخره یه خونه میخواد دیگه.تو خونتو همین امروز بفروش بزار بانک
اکبری: 1394/2/111:31:31،
41
19
واقعا تیتر درست و بجایی هست
رضا: 1394/2/111:36:33،
34
26
چه پژوهش جالبی ....
واقعا ننگ آوره با این همه دروغ .سود بالای بانکی باعث تورم و رکود میشه نه کاهش سود تسهیلات.
m: 1394/2/111:37:02،
37
21
کسی که وام با بهره بیست به بالا میگیره برای اینکه بتونه تو بازار سود خوبی بکنه میره بازارو به هم میزنه و باعث تورم میشه . پس اگه سود تسهیلات پایین بیاد تورم کم میشه . ضمنا بااین سود تسهیلات همه به فکر پول درآوردن هستن .اصلا مردم زندگی و ازدواج و.... یادشون رفته همه چیشون شده پول .اینم شد زندگی !!!؟؟؟
علی: 1394/2/113:52:12،
29
18
هر وقت ازدواج کردی میفهمی که زندگی امروزه یعنی پول داشتن . شرط میبندم هنوز نون بابا رو میخوری .
گوگل: 1394/2/111:39:05،
29
22
آقا میلاد کدوم موسسه
سعید: 1394/2/113:41:13،
33
22
این پژوهش ها همش الکیه فقط میخان بگن ما کارمون رو علمی انجام میدیم ولی نمیدونم چرا با این همه پژوهش همه کاراهارو اشتباه انجام میدن و ضررشو به ما مردم میرسونن. پس نتیجه میگیریم این حرفا دروغی بیش نیست جز واسه منافع آقا زاده ها
علی: 1394/2/114:53:35،
33
17
سلام دوستانی که اطلاع دارند بفرمایید کدام بانکها و موسسات سود روزشمار بیشتری برای حسابهای جدید با شرایط بهتر میدهند؟ همه اطلاعات را اینجا بذارید تا از تجربه هم استفاده کنیم.
بی سواد: 1394/2/117:42:41،
29
24
سود کم کنید تا دلار از 6000 هم بگذرد اخه کدام ادم عاقلی این کارها میکنه به جای پرداخت سود بالا و جمع اوری پولها که به سمت دلار و طلا نره شما بر عکس کار میکنید
تحلیلگر: 1394/2/201:22:19،
33
14
بهترین سوددهی موسسه نور هست .. شعب کارسازان اینده . حتما برو سوال کن تا متوجه شی ...فقط نور
حسین: 1394/2/211:47:56،
21
20
اصلاح میکنم : موسسه غیر مجاز و بدون مجوز نووووور

برید سایت بانک مرکزی تا ببینین اسم این موسسه تو لیست بانک مرکزی نیست ! فردا میشه مثل موسسه ی ورشکسته ی میزان !
تحلیلگر: 1394/2/311:35:18،
30
18
عزیزم افکارتو اصلاح کن

اولا که اساسنامه این موسسات تایید شده . و در مراحل اداری جهت اخذ مجوزن . ثانیا روال فعلی مملکت اینه و هر کدام از موسسات چند صدتا شعبه دارند پس همه اینا مشکلدار نیستند . ثالثا شما که ترس داری برو به دلالی دلار و طلا و مسکن سرگرم باش یا پولتو مفتی بذار توی بانکای دولتی .
نسنجیده هم نظر نده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار