کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نانوا نان میدهد اما با نرخ آزاد

کدخبر:۱۱۲۳۹یکشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۹:۵۷۲۶۹۸ بازدید

خیلی‌ها هنوز برای خرید نان، کلی دو دو تا چهار تا می‌کنند تا مبادا کم نیاورند، حتی تا پیش از این نسیه بر‌ها نان نسیه می‌بردند اما حالا مدت‌هاست که ...

خیلی‌ها هنوز برای خرید نان، کلی دو دو تا چهار تا می‌کنند تا مبادا کم نیاورند، حتی تا پیش از این نسیه بر‌ها نان نسیه می‌بردند اما حالا مدت‌هاست که دیگر از این خبر‌ها نیست و تازه باید با یارانه نان هم بدرود بگویند، انگار قرار نیست گرانی به این سادگی‌ها دست از سر نان بردارد.


سالی که نکوست از بهارش پیداست/ ماجرای آزادپز‌ها و جار و جنجال‌هایی که به پا شد

نان هم برای خودش حکایتی دارد، یک روز گران می‌شود و روز دیگر صدای نانوا در می‌آید که ما سود نکردیم، از قدیم می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست، امسال هم در همین فصل بهار ماجرای گرانی نان داغ شد اما این بار موضوع آزادپزشدن 20 درصد از نانوایی‌ها جار و جنجال‌های زیادی به پا کرد.

این روز‌ها از زبان مسئولان حرف و حدیث‌های زیادی شنیده شده اما شواهد از این قرار است که به صورت قطعی در تیرماه دیگر یارانه نان در کار نیست و از طرف دیگر توپ در میدان آزادپز‌ها انداخته شده و آنها می‌توانند با هر نرخی، نان خود را به مشتری بفروشند، البته مسئولان این را هم گفته‌اند که اگر آزادپز‌ها نان را ارزان‌تر بفروشند، حس رقابت‌پذیری ایجاد شده و مشتریان بیشتری خواهند داشت اما کو گوش شنوا.


تکلیف نان در تنور آزادپز‌ها یکسره شد

به احتمال زیاد در ابتدای تیرماه تکلیف نان در تنور آزادپز‌ها یک‌سره می‌شود اما برخی اعتقاد دارند که روند آزادسازی نانوایی‌ها به صورت یک دفعه امکان‌پذیر نیست.

در همین ارتباط رئیس اتحادیه نانوایان مشهد گفت: روند آزادپز شدن همه نانوایی‌ها قدری زمانبر است و به صورت یک دفعه امکان پذیر نیست اما در هر صورت نانوایی‌ها به علت فشارهای زیادی که متحمل شده‌اند باید به صورت آزاد به فعالیت خود ادامه دهند.

خلیلی بیان کرد: امروز به جای اینکه حدود 20 درصد از نانوایی‌ها آزادپز شود، باید همه به صورت آزاد فعالیت کنند تا شاهد ارتقاء کیفیت نان باشیم و ما اعتقاد داریم این اقدام نانوا را دلگرم و مشتری را راضی نگه می‌دارد.

وی اظهار کرد: هزینه نانوایی‌ها از آب و برق و گاز تا مزایا و حقوق کارگران افزایش یافته و این در حالی است که آن‌ها در سال گذشته نیز به دلیل افزایش قیمت آرد سودی از افزایش نرخ نصیبشان نشد و حتی حاضر بودند تا نرخ‌ها به‌‌ همان شکل سابق بازگردد تا لااقل متضرر نشوند.


فعالیت آزادپز‌ها در کنار نانوایی‌های دولتی حس رقابت‌پذیری را افزایش می‌دهد

نایب رئیس رئیس اتحادیه نانوایان مشهد نیز معتقد است، فعالیت آزادپز‌ها در کنار نانوایی‌های دولتی حس رقابت پذیری را افزایش داده و سبب می‌شود تا هم نانوایی‌های آزاد و هم دولتی به یک اندازه سود کنند زیرا نانوایان آزادپز برای ماندن در بازار و جذب مشتری باید با افزایش کیفیت، نظر مشتری را جلب کنند و در همین حال نانوایی‌های دولتی هم در این رقابت تنگاتنگ چاره‌ای جزء ارتقاء کیفیت ندارند و در ‌‌نهایت این امر به نفع مصرف کننده است.

عباس تحقیقی به خبرنگار فارس گفت: آرد نانوایی دولتی 600 و آزاد حدود هزار 350 تومان است اما واقعیت این است که نان آزاد کیفیت بهتری دارد و این امر در رقابت پذیری نقش به‌سزایی دارد.


jiiezt71rd3lvc1zx.jpg

وی ادامه داد: ما اعتقاد نداریم که آزادپز‌ها به گرانی قیمت نان دامن می‌زنند بلکه آن‌ها می‌توانند با عرضه نان به قیمت مناسب‌تر و بهبود کیفیت، مشتریان خود را جذب کنند، نانوایی‌های دولتی هم با نرخ کمتری که داشته می‌توانند بازار فعالیت خود را توسعه دهند.

نایب رئیس اتحادیه نانوایان مشهد عنوان کرد: فعالیت آزادپز‌ها برای شهروندانی که به دنبال کیفیت و سلامت نان هستند، بسیار مطلوب است و حتی مصرف‌کننده، به علت اینکه نان کیفی و به نسبت گرانتری تهیه کرده از دور ریختن و اسراف آن جلوگیری می‌کند.

هم‌اکنون در صف‌های نانوایی خبری از صف ده تایی‌ها نیست، همه ‌‌نهایت دو یا سه عدد نان می‌خرند و راهی خانه می‌شوند، خیلی‌ها کاسه صبرشان لبریز است، نان را در دست می‌گیرند و می‌گویند دیگر نان هم نمی‌توانیم بخوریم! تازه الان روز خوشمان است؛ از تابستان باید کاسه چه کنم دستمان بگیریم، دیگر آن موقعه نه از یارانه نان خبری هست و نه از نان با کیفیت‌تر، همین الان کناره‌های نان سوخته، خمیر شده و قد و قواره‌اش آب رفته است، معلوم نیست در تابستان باید چه نانی بخوریم.


همه نانوایی‌ها سربرداشته و سودای آزادی دارند

تا بوده همین بوده، مثلا نان قوت غالب مردم است اما دولت از گران کردن آن ابایی ندارد و حالا صدای خیلی‌ها از این وضعیت درآمده، سال گذشته 20 درصد از نانوایی‌ها آزاد شدند و به‌‌ همان میزان حدود 30 درصد نرخ نان گران شد، امسال هم قرار است 20 درصد دیگر نانوایی‌ها آزادپز شوند اما اکنون ماجرا با گذشته فرق دارد چرا که همه نانوایی‌ها سربرداشته‌اند و سودای آزادپز شدن دارند.

در این میان مردم، اصلا با آزادپزشدن همه نانوایی‌ها و گرانی نان موافق نیستند و معتقدند؛ یکی از وظایف اصلی نانوایی‌ها حتی بدون افزایش نرخ‌ها، ارتقاء کیفیت نان است و اینکه دولت کیفیت را بهانه‌ای برای افزایش قیمت قرار داده، امری غلط و استراتژی اشتباه است.


دولت در سناریوی نان چندین هدف مشخص را دنبال می‌کند

دولت مدت‌هاست که این پا و آن پا می‌کند تا با آزاد کردن برخی نانوایی‌ها دستی به سر و روی کیفیت نان بکشد و از این رهگذر یارانه نان را هم حذف کند، دولت این بار در سناریوی نان چندین هدف مشخص را دنبال می‌کند، ابتدا به دنبال آزادسازی تعدادی از نانوایی‌ها و افزایش نرخ نانوایی‌های دولتی است اما در گام بعدی که مهم‌ترین مرحله محسوب می‌شود؛ حذف یارانه نان به صورت کامل و آزادسازی همه نانوایی‌ها در دستور کار دولتی‌ها قرار دارد.در همین حال مطابق گفته رئیس اتاق اصناف کشور «قیمت نان از تیرماه آزاد شده و از همین تاریخ یارانه نان حذف می‌شود زیرا نان باید به‌صورت غیر یارانه‌ای در جامعه توزیع شود، یارانه در این بخش به نانوایی‌ها جز ایجاد رانت غیر معقول چیزی در پی ندارد، مضاف بر آنکه دولت بودجه‌ای را برای کاهش قیمت نان در نظر می‌گیرد، اما در این بین برخی نانوایی‌ها با فروش آرد یارانه‌ای به قنادی‌ها و نانوایی‌های آزادپز تمام این زحمات را هدر می‌دهند.»


دولت در حذف یارانه نان بی‌گدار به آب نزند

اما حذف یارانه نان با واکنش کار‌شناسان اقتصادی همراه بوده است، در همین راستا برخی از کار‌شناسان عنوان می‌کنند، مردم ما هنوز برای تهیه دو قرص نان و تامین مایحتاح اساسی زندگی خود با مشکل روبرو هستند و در چنین وضعیتی نباید بی‌گدار به آب زد و یارانه نان را یک دفعه حذف کرد.

علی اسداللهی که یکی از فعالان و کار‌شناسان امور اقتصادی است به خبرنگار ما گفت: دولت با موضوع آزادپز کردن نانوایی‌ها و حذف یارانه نان دچار اقدامی شتابزده شده و این در حالی است که عموم مردم نیازمند حمایت از طریق یارانه هستند و در غیراین صورت قادر به تامین هزینه‌های خود نخواهند بود.


حذف کامل یارانه نان اقدامی شتابزده

وی عنوان کرد: ما می‌دانیم که دولت مشکلاتی جدی در بخش تأمین منابع دارد و همین امر سبب شده تا تصمیم به حذف کامل یارانه نان بگیرد اما این اقدام تحمیل فشار به اقشار پایین جامعه را به دنبال دارد و قطعا اقدامی شتابزده است.به گفته این کار‌شناس اقتصادی اگر اقتصاد ما سالم و پابرجا بود دیگر نیاز به دادن یارانه به افراد جامعه نبود اما ما در شرایطی زندگی می‌کنیم که اقتصادمان وابسته به نفت بوده و تحریم‌ها اثرات سویی در پی داشته لذا نمی‌توانیم حذف یارانه را معقولانه و منطقی بدانیم.این روز‌ها خبرهایی از جنس نان در سایت‌ها و محافل خبری زیاد به گوش می‌رسد اما برخی از مسئولان اذعان دارند که آزادسازی نرخ نان قطعی نیست و قرار هم نبوده که همه نانوایی‌ها به صورت آزاد فعالیت کنند.


هنوز برای آزادسازی نرخ نان در ابتدای تابستان حرفی به میان نیامده است

رئیس اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این زمینه به فارس گفت: هنوز برای آزادسازی نرخ نان به صورت قطعی در ابتدای تابستان حرفی به میان نیامده و تمامی صحبت‌هایی که در این ارتباط مطرح می‌شود در حد یک گمان زنی است.

علی باخرد عنوان کرد: آن طور که ما می‌دانیم تنها قرار بود 20 درصد از نانوایی‌ها در هر شهری به صورت آزاد فعالیت کنند، از طرف دیگر مسئله آزادسازی در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست و امری زمانبر است.در همین ارتباط طی روزهای گذشته فرماندار مشهد، محمد گلستانی‌فر اعلام کرده بود که هنوز دستورالعملی مبنی بر آزادسازی نرخ نان از تیرماه به ما ابلاغ نشده است.

 

ای که دستت می‌رسد کاری بکن

ای آنان که دستتان می‌رسد، کاری بکنید و نگذارید؛ نان هم غذای از ما بهتران شود و بازهم دست آنهایی که به دهانشان نمی‌رسد، محتاج لقمه‌ای نان شب شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارشناس اقتصادواقعی: 1394/1/3012:16:51،
80
34
اون رییس جمهور قبلی بیا جواب این وضع مملکتو بده ... حالا یه عده میگن چه ربطی داره!!!! دکتر کپی بری دیگه برنگردی
ایرانی: 1394/1/3013:53:33،
64
25
این رئیس جمهور فعلی چه گلی به سر این مملکت زده؟؟؟
اوضاع تو این دولت بدتر از دولت قبلی نباشه بهتر هم نیست
اورلپت: 1394/1/3014:08:45،
41
21
من که هیچ وقت نون نمیخورم!
هر وقتم که میخورم یا ترش میکنم یا نفخ!
صبونه همیشه پلو با مربا و پنیر میخورم...خیلی میچسبه.امتحان کنید
بیکار: 1394/1/3015:20:22،
39
19
ای جان
همه چی داره گرونتر میشه
حالا قدر اون خدا بیامرز رو بدونین که 35 سال پیش دیپورتش کردین
سینا: 1394/1/3015:25:22،
38
14
خوشم میاد ملت رو خر فرض کردن
ملت هم که فراموش کار

هرسال میان میگن قیمت رو آزاد میکنیم
وقتی میبینن مردم با قیمت گرونتر میخرن ، سال بعد هم میان گرونتر میکنن و میگن ایندفعه دیگه آزاد میشه و این دور باطل همچنان ادامه داره

چرا که با گرون شدن کالاهای اساسی تورم میره بالا ، ریال بی ارزش میشه ، دوباره باید قیمت آزاد کنن
و این مردم هستند که سالانه قدرت خریدشون میاد پایینتر و رکود همچنان ادامه دار میشه

با اینکه از سیاست خارجی دولت خوشم میاد و بهش رای دادم ولی سیاست داخلی ، از جمله اقتصادی این دولت بدتر از احمدی نژاد هست
وحيد يوسفي: 1394/1/3015:52:45،
39
16
همه كسايي كه با آزادسازي نان مخالفند يه مثبت بدند به من تا معلوم بشه كه اين آزادسازي نان به ضرر مردمه.
اينم از دولت بي تدبيري و نااميدي
هم وطن: 1394/1/3012:23:01،
69
18
بابا خدا وكيلي من نميدونم اينهمه كارشناس و محقق كه تو ايران داريم از كجا مدرك گرفتن خيلي جالبه تحليل هاي خوبي ميكنن براي دنيا برنامه ميدن ولي ما هر روز داره وضعمون بدتر ميشه . من كه موندم از سرم داره دود بلند ميشه .
am: 1394/1/3012:29:42،
71
17
ترکیه نون میخریم سوبسیدم نداره قیمت گازم سی برابر ایران
از ایران ارزانتر .معلوم نیست اینجا چه خبر
dani: 1394/1/3012:33:38،
21
119
بابا نان ....!؟
دارد +
ندارد -
ممل: 1394/1/3012:52:07،
80
28
بابا ما 4 سال پیش یارانه 45000 گرفتیم الانم بعد از 4 سال باز داریم همون یارانه رو دارن میدن.
حسین: 1394/1/3011:47:00،
22
21
خوب اشتباه کردی به گدایی عادت کردی
شاید یه روز همینم ندن
شرمنده: 1394/1/3013:06:19،
35
22
سالی دو سه بار قیمت نان را آزاد میکنند و سوبسیدها را برمیدارند دوباره سال که نو میشه از نو شروع میکنن که نان را آزاد میکنیم قیمت ها را میبرن بالا . حالا سریال کی تمام میشه خدا میدونه . قرار بود از همان موقع که سوبسید نان قطع شد هم کیفیت آرد و نان خوب بشه و قیمت نان آزاد حساب بشه . ولی قوت مردم و برکت سفره کی به دل مردم آرامش خواهد داد الله اعلم
بدبختی: 1394/1/3013:11:14،
62
16
خودم کار می کنم شوهرمم کار میکنه نمیتونیم یه دل سیر نون با همین قیمتو بخوریم حالا که میخوان گرونترشم بکنن حالا از این بگذریم میگن بچه هم بیارین بچه بیاریم که از گرسنگی بکشیمش عجب مملکت توپی داریم
مردم: 1394/1/3013:19:21،
42
17
قبلا تو سفره مون اگه برنج بود نان هم کنارش میگذاشتیم ولی الان زمانی از نان استفاده میکنیم که غذا با نان باشه یعنی ببین از نفت مجانی به نان قرصی چندی رسیدیم/از ماس که بر ماس
حقوق بگير: 1394/1/3014:13:56،
27
24
حكايت نان و آزادسازي و كيفيت نظير حكايت خصوصي سازي شركت واحد خواهد بود ، هم گران و هم بي كيفيت.
اشنا: 1394/1/3014:55:51،
40
14
ظلم بیداد میکنه .هیچ کس هم جابگو نیست
ناشناس: 1394/1/3015:03:18،
17
25
حقیقتا قیمت نان کسر بالایی از هزینه یک خانواده نیست. قیمت برنج؛ گوشت؛ مرغ؛ میوه که بارها و بشدت تغییر میکنه هیچوقت اینقدر انعکاس نداره
ناشناس: 1394/1/3119:37:13،
37
32
اعلام میشود تورم 10 الی 15 درصد دروغ گنده تر میشود پیدا کرد با این گرانی کرایه حمل ونقل و سوخت و نان و مرکبات و کرایه مسکن بالای 70درصد و افزایش حقوف 14 درصدی واقعا رو میخواد اعلا م کنند تورم 10 ای 15 درصد است رو نیست که سنگ پای قزوینه دولتیان نفس شان از جای گرم برمیخیزد با حقوق و رانتهای و درامدهای انچنانی هیچوقت احساس نمیکنند باز نشسته چه میکشد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما