کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بورس و معمای کاهش نرخ سود بانکی

کدخبر:۱۱۲۳۳یکشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۲:۵۰۲۶۴۰ بازدید

معمای کاهش نرخ سود بانکی در شرایطی در حال حل شدن است که این موضوع تنها کلید قفل مشکلات بورس و سهامداران آن نیست و با برطرف شدن ...

معمای کاهش نرخ سود بانکی در شرایطی در حال حل شدن است که این موضوع تنها کلید قفل مشکلات بورس و سهامداران آن نیست و با برطرف شدن سایر ریسک‌ها در کنار کاهش نرخ سود بانکی می‌توان شاهد بازگشت آرامش نسبی به معاملات بازار سرمایه بود.

"بانک‌ها بر سود سپرده یک‌ساله 20درصدی به توافق رسیدند"؛ این آخرین خبر و اتفاقی است که این روزها نوید از کاهش نرخ سود سپرده بانکی در نظام پولی کشور می دهد؛ اتفاقی که مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی تازگی ها طی نشستی در خصوص آن به تفاهم رسیدند و بناست در صورت تصویب شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده و تسهیلات از 15 اردیبهشت تغییر کند.استدلال‌شان هم این است که چون نرخ تورم در کشور کاهش پیدا کرده است بنابراین باید در اولین مرحله سود علی‌الحساب سپرده‌های یک‌ساله را به 20 درصد کاهش داده و سود تسهیلات مشارکتی رایج بانک‌ها را نیز بسته به نوع فعالیت 2 تا 3 درصد کم کنیم.

با این حال توافق بر کاهش نرخ سود بانکی این روزها در حالی حاصل شده است که پس از شدت گرفتن رقابت بانکی‌ها برای نرخ سود سپرده‌ها از زمستان سال 92، بانکداران توافق‌نامه‌ای را به‌خواست بانک مرکزی در ماه های نخست سال گذشته امضا کردند تا شاید نرخ سود بانکی کاهش یابد و شورای پول و اعتبار هم این توافق‌نامه را به صورت دستورالعمل مشخص به تصویب رساند و بانکی‌ها را ملزم کرد تا از نرخ واحدی در سیستم بانکی پیروی کنند که این خواب در عمل تعبیر نشد؛ البته بانکی ها استدلالی داشتن برای عدم تحقق درخواست بانک مرکزی، چرا که در آن روزها نرخ سود بانکی تا حدودی با تورم شانه به شانه بود و همخوانی داشت.اما حالا بنابر آمار دولت یازدهم شرایط تغییر کرده است و بر اساس ادعاها، با توجه به کاهش تورم در اقتصاد کشور، فاصله میان نرخ سود بانکی و تورم زیاد شده است و دیگر فعالان اقتصادی حاضر نیستند نرخ سودی را که دستکم 12 درصد بیشتر از نرخ تورم است، پرداخت کنند.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان بر این باورند نرخ بالای سود بانکی برای بازار سرمایه نیز مشکل ساز شده است؛ چرا که نرخ سودهای بیست و چند درصدی در نظام بانکی، انگیزه را از مردم و نقدینگی برای ورود به بازار سرمایه و تامین مالی بنگاههای تولیدی در بورس می گیرد.همچنین یکی دیگر از مشکلات نرخ بالای سود بانکی افزایش سرمایه‌گذاری های ریسک آور و پرریسک است، چرا که این فعالیت های با ریسک بالا است که نرخ سود بالا را تامین و پرداخت می کند.

با این حال اقتصاددانان هم استدال می کنند بر اساس منطق اقتصادی از یک سو و قواعد شرعی و نظام بانکداری اسلامی از سوی دیگر نمی توان نرخ سود بانکی را به صورت دستوری و از طریق بخشنامه کاهش داد. همچنین نرخ سود بانکی و چگونگی تعیین آن یکی از تخصصی‌ترین و مهم‌ترین مسائل سیاست‌گذاری پولی است که تصمیم‌گیری درباره آن باید به نهاد سیاستگذار پولی یعنی شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی واگذار شود و از طرفی دیگر با کاهش نرخ سود بانکی و فرار سپرده‌ها و نقدینگی، منابع مالی بانکها کاهش می‌یابد که البته این مشکل را می توان با افزایش سرمایه بانک ها، تسریع در پرداخت بدهی دولت به بانک ها و نیز وصول معوقات و فروش اموال و دارایی های مازاد نظام بانکی جبران کرد.

از سوی دیگر مدیران بانک مرکزی هم استدلال می کنند رابطه میان نرخ سود بانکی و تحولات نرخ‌ تورم یکی از اصول مسلم سیاستگذاری پولی به حساب می‌آید و امروزه در بیشتر اقتصادهای دنیا، بانک‌های مرکزی علاوه بر تامین نرخ سود واقعی مثبت، متناسب با تحولات نرخ تورم نسبت به تغییر نرخ‌های سود‌ بانکی اقدام می‌ کنند و در حال حاضر در کشور ما نرخ سود واقعی در سطح بالایی قرار دارد که این نرخ با شرایط اقتصاد کلان کشور و بازدهی فعالیت های بخش واقعی اقتصاد همخوانی ندارد.

بعلاوه این که نرخ‌های سود بالای کنونی، تنها با فعالیت های غیرمولد و پرریسک همخوانی دارد که تامین مالی آنها می‌تواند در آینده مخاطراتی را به لحاظ افزایش مطالبات غیرجاری برای بانک ها به همراه داشته باشد؛ بعلاوه این که در حال حاضر بازدهی سپرده‌گذاری در بازار پول نیز با اختلاف معنی‌داری در سطحی بالاتر از نرخ بازدهی سایر بازارها قرار دارد و می‌تواند زمینه‌ساز اختلال در کارکرد بازار سایر دارایی باشد که بر این اساس به منظور هماهنگی بیشتر با تحولات بخش واقعی اقتصاد و همچنین بازدهی سایر دارایی‌ها، لازم است نرخ‌های سود بانکی متناسب با کاهش نرخ تورم تعدیل شود.

اما یکی از بازارهایی که این روزها گوش بزنگ کاهش نرخ سود بانکی می‌باشد، بازار سرمایه کشور است و برخی معتقدند این اتفاق علاوه بر این که به حرکت تدریجی نقدینگی از بانکها به سمت بورس می شود از آن مهمترین موجب کاهش نرخ تسهیلات بانکی به بنگاههای تولیدی شده و بر کاهش قیمت تمام تولید و سودآوری آنها اثر مثبت خواهد گذاشت و این اتفاق می تواند برای بازار سرمایه و فعالین و شرکتهای حاضر در بورس خبر خوشایندی باشد؛ چرا که نرخ بالای تسهیلات بانکی مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکل تولیدکنندگان است و علاوه بر آسیب دیدن صنعتگران و نیز غیررقابتی شدن فضای تولید در داخل کشور، موجب تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی نیز شده است‌.

به باور کارشناسان، زمانی که نرخ سود بانکی بالا باشد، هزینه‌های تولید هم بالا می‌رود و بخش‌های صنعت و کشاورزی قادر به پرداخت این هزینه نخواهند بود، چرا که بازدهی‌شان چشمگیر نیست و در پی آن سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد صورت نمی‌گیرد و سرمایه‌ها به سمت بخش‌های زودبازده‌ای حرکت خواهد کرد که سوددهی بالایی دارند؛ و نتیجه این می‌شود که ستون فقرات اقتصاد کشور یعنی بخش‌های اصلی معدن، صنعت و کشاورزی با کمبود منابع مواجه می‌شوند.

با این حال از نگاه کارشناسان آنچه در خصوص سود بانکی در کشور ما و سایر کشورها در حال حاضر انجام می شود به شرایط اقتصادی و دیگر مولفه‌ها بستگی دارد و فاصله نرخ تورم و سود بانکی به تنهایی نمی تواند ملاک پایین آمدن نرخ سود بانکی باشد؛ چرا که در برخی کشورها نرخ سود بانکی صفر و در بعضی مواقع با پرداخت هزینه همراه است و این موضوع در حالی اتفاق می افتد که نرخ تورم در این کشورها بسیار ناچیز و در حد رونق اقتصادی است.همچنین کاهش نرخ سود بانکی از 22 به 20 درصد تاثیر ناچیزی بر پایین آمدن نرخ تسهیلات ارائه شده به بنگاههای تولیدی دارد چرا که بجز بالا بودن سود تسهیلات ارائه شده به آنها، مشکلاتی چون بدهی معوق صنعتگران در شرایط کنونی بنگاههای تولیدی را از رسیدن به نقطه مطلوب بازمی‌دارد.

برخی کارشناسان نیز در خصوص تاثیر نرخ سود بانکی بر معاملات بورس بر این باورند که این اتفاق به تنهایی نمی تواند موجب رونق بازار سهام شود چرا که ریسک‌های دیگری که غیرقابل کنترل هستند معاملات بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهند.با این حال بنظر می رسد معمای کاهش نرخ سود بانکی در هفته های پیش رو و بزودی برای بازار سرمایه حل شود؛ معمایی که گشایش در آن تنها کلید قفل مشکلات بورس و سهامداران آن نخواهد بود و نتیجه مذاکرات هسته‌ای، ابهام در قوانین و مقررات مربوط به صنایع و عدم شفافیت و اطلاعات ارائه شده از جمله ریسک‌های بورس هستند که برطرف شدن آنها در کنار کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند آرامش نسبی به معاملات بورس بازگرداند.

مهدی حاجی وند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مسعود : 1394/1/3009:39:02،
95
27
یعنی هر جور شده میخوان این 2 قرون سپرده مردم از تو بانکها در بیارن و با دلالی سکه و ارز از چنگشون در بیارن .....
واقعیت: 1394/1/3009:57:33،
71
25
کلا هرجا انسان احساس شادی کنه اشکال شرعی داره
پارسا: 1394/1/3010:22:19،
36
64
بورس از همین امروز صعودی شد ..نرخ بالای سود بانکی ..قاتل بورس بود
حسین: 1394/1/3010:24:53،
84
25
سود بانکی ۱۰ درصد هم بشه من پولمو وارد بورس نمیکنم
هر جای دیگه ای سرمایه گذاری میکنم الا بورس !!!!!
دهاتی: 1394/1/3010:52:20،
31
56
اقا پولو به کار بزنید. کمک به اقتصاد کشور کنیم ..
د: 1394/1/3011:52:41،
34
29
واقعا" کسانی که سهام نفتس دارن و ارزان میفروشند کلا" حساب گر نبوده وآینده نگر نیستند تاریخ را یاداشت کن بعدا" می فهمید چه شده است
حسام: 1394/1/3009:40:18،
92
15
اولاً تورم کجا کاهش پیدا کرده به زیر 15 درصد. به فرض محال تورم کاهش پیدا کرده مگه قبلاً تورم بالای 40 درصد بود بانکها سود 50 درصد می دادند که الان به گفته خودشان کاهش پیدا کرده سود بانکی هم کاهش پیدا کند؟
کلاً این سود بانکی مثل خاری تو چشمشونه
تقی: 1394/1/3009:40:50،
73
28
بورس با تولیدرشد میکنه نه با تحزیک بازار های موازی
p: 1394/1/3009:49:58،
67
24
حتا با سود 20 درصدم بهترین سرمایه گزاری با کمترین ریسک در حال حاضر و با این حال و هوای اقتصادیه کشور همین باز کردن سپرده در بانک و موسساته مشکل اقتصاد ما ریشه ای تر از این حرفاست بهتره دولت مردان و سیاست گزاران با دید بازتری نگاه کنند.
تقی: 1394/1/3009:52:23،
31
61
تحصیلات چی داری ؟
حتا نه حتی
امشب یه صفحه پرمیکنی صبح قلم میکشم
جواب تقی: 1394/1/3010:36:03،
35
21
واقعا ما کی میخواهیم نظر مخالف رو هم گوش کنیم و تمسخر نکنیم؟؟
amir: 1394/1/3009:50:14،
59
63
خواهشا قر قر نکنید چرا عقب مونده ایم.
یه عده آدم سود خوره در صدی دور هم جمع شدین.
یه عده تنبل که فقط دل بستن به سود بانکی.
ببین چه بلایی سر مردم اوردن.
حداقل خودتون خجالت بکشید.
استاد: 1394/1/3010:26:18،
75
36
عزیزم این موضوع به خودمون مربوطه ٬ شما دخالت نکن

دلمون میخواد پولمون تو بانک باشه سودشو بگیریم

به هیچکس هم مربوط نیست .
amir: 1394/1/3010:36:56،
45
34
دقیقا همینی که شما میگی.
به شما چه که آشغال میریزم.
به شما چه که آتیش میزنم.
به شما چه که اصراف میکنم.
خوب شما پولاتونو دادید به اینا اینم وضع مملکت. از خودتون تا حالا پرسیدین با این پولا بانکها چیکار میکنن که دعواست سر سود دادن؟
شهروز: 1394/1/3012:38:09،
44
22
داش استاد دمت گرم خیلی خوب گفتی. واقعا مشکل بعضیا اینه که فضولن
ایمان: 1394/1/3013:32:21،
30
26
فضول نیستن داداش حسودن
amir: 1394/1/3013:50:04،
32
32
متاسفم از طرز فکرت اقا ایمان.
دلت به دوزار سود بانک خوشه فکر میکنی که دیگران حسودی میکنن.
نه داداش شما به همین دوزار سود قانع باش خوش باش. نمیدونید که این سود دادنا مملکت و اقتصاد و تولید و به نابودی میکشونه.
محمد رضا: 1394/1/3010:02:18،
41
31
تمام مردم هجوم میارن به بانکها حالا ببنید دلار چند میشه
غضنفر: 1394/1/3010:23:55،
56
19
همش نگرانی؛ فکر؛ خیال ؛ دغدغه ؛ همش بی ثباتی...
امیر: 1394/1/3010:32:02،
42
24
داستان پرداخت سود وکاهش آن فقط مربوط به سپرده گذاری دربانکها می شود که به راحتی قابل محاسبه است اگر بانک مرکزی نیت سویی ندارد یک فرمول واحد برای اخذ تسهیلات به صورت کاملا شفاف وقابل محاسبه برای همه مردم اعلام کند تامردم ببینند آیا واقعا سود تسهیلات نیز به همان اندازه کسرشده ولی چون هدف چیزدیگری است عملا هیچگاه این اتفاق نمی افتدچون داستان اقتصاد ،بورس ، بانکداری و... نیز همانند سایر مقوله ها درایران کاملا درجهت عکس دنیا می باشد
غضنفر: 1394/1/3010:35:48،
52
30
خیلی جالبه که وقتی مسکن و دلار و خودرو و ... چند برابر میشه از کسی صدا در نمیاد و کسی به دنبال پایین آمدن آن نیست؛ ولی برای چند درصد سود بانکی همه کارشناسان حاضر میشوند!!
حمید: 1394/1/3010:54:28،
45
27
سود بالای بانکی حق مسلم واس ماس .بورس ومسکن در خواب عمیق هستند و الا بلا تلا با این روشها وشیوه ها به این زودیها بیدار نمیشوند خودتان را خسته نکنید
علي/: 1394/1/3011:18:45،
36
24
آن موقع هم كه نرخ سود رسيد به 10 درصد من از سايت ها متوجه شدم و پولا را كشيدم بيرون خـيلي از مـــــردم نمـــــي دونستند كه 10درصد شده و بانك هم بهشون اطلاع نـــداده بود.و كـلي ضــــــرر كردند.حالا هم كه 20 درصد !!
محمود: 1394/1/3011:23:00،
30
22
اين 20درصد شامل كساني كه قبلا"يكساله گذاشتند مي شود؟؟
و اگر خواستيم انصراف بدهيم بانك از پول كم مي كنه؟؟؟
جواب محمود: 1394/1/3011:37:45،
41
19
اگر حساب را به نام یکساله باز کرده باشی تا پایان یکسال همون 22 میگیری
حمید: 1394/1/3011:24:53،
48
22
پروژه های بزرگ برج سازی در امریکا و دبی و ترکیه در حال رکود ویا پیشرفت اندکی داره و شماها می خواهید با این شرایط بیم وامید تحریم ونفت زیز 50 دلار بورس ومسکن را رونق دهید .شاید وقتی دیگر
بابک: 1394/1/3011:26:44،
40
14
همان برنامه سنوات گذشته در حال تکراره یعنی پول از بانک بیاد بیرون و بیفته به دلالی مسکن و ارز و طلا و اتومبیل بعد هم تورم چند صد درصدی در بخش مسکن و دلخوشی راه افتادن بازار و وام های کلان با سود کم که از مابهتران میگیره !!!

کدام سیاست گذاری؟!!
اقتصاد ما مبتنی بر دلالیه و روح کار و تلاش از بین رفته و این رو همین متولیان که خودشون هم کاسب بودن جا انداختن
با استناد به چی تورم رو 15درصد حساب کردن؟! فقط قیمت نان رو خود دولت که پیشتاز ایجاد گرانیه در چند سال اخیر سه برابر کرده
در تمام دنیا هیچ کاری بیشتر از تحقیقات سود نداره اما هیچ محققی با اضطراب بازپرداخت وام بانکی نمیتونه موفق بشه


ایمان: 1394/1/3011:32:44،
46
19
دوستان سلام
ظاهراً دیروز بانک مسکن از ساعت 13 تا 15 (ساعتش خیلی جالبه) یه نوع حساب باز کرده با سود 22.2 درصد و حداقل 10 تومن.
خوب اونو که از دست دادیم. کسی از جایی دیگه خبر داره که کجا الان خوب سود میده؟ احتمالاً این روزها بانک ها طرح های اینچنینی برای جذب سرمایه در آخرین فرصت ها زیاد ارائه بدن. بیاین خودمون به خودمون کمک کنیم...
شهروز: 1394/1/3012:39:45،
27
17
داداش اگه میخوای یه ذره زیاد سود کنی البته با چاشنی ریسک باید بری موسسه مالی. ویلا الان که 20 درصد شده حداقل تا سه ماه بانکا سعی میکنن این قانونو رعایت کنن
اریان: 1394/1/3013:30:52،
46
25
من در عجبم که آقایونی که صحبت از کاهش تورم می کنند چرا نرخ دلار با کاهش تورم کاهش نمی دهند ؟ و چرا فیمت کالاها مانند خودرو کاهش پپدا نمیکنند؟چرا ما کاهش تورم را حساس نمی کنیم؟دولت بزرگترین رقیب اقتصاد است
کارمند بانک مسکن: 1394/1/3015:57:05،
27
28
بنده دیروز توی ايرانجيب اطلاع رسانی کردم که بانک مسکن همچین حسابی داره.
آقایون دقت داشته باشید سودا هنوز پایین نیومدن فقط بانکها توافق کردن که این کارو بکنن و هنوز اجرایی نشده.پس توی همین چند روز این کارو بکنين و توی هر بانکی که مدنظر تون هست حساب باز کنین.
بانک مسکن حساب یکساله با نرخ ۲۳ داره البته بالای ۱۰ میلیون..ولی اون حساب دیروز روزشمار بود و 22.2 درصد که خیلی خوب بود و خیلی استقبال شد ازش ديروز
ناشناس: 1394/1/3020:49:33،
25
13
دلارراتماشاکن.باکم شدن نرخ سودداره قیافه میگیره.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار