کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

همه جایگزین های احتمالی یارانه نقدی

کدخبر:۱۱۲۲۳شنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۷:۲۷۴۲۳۴ بازدید

پرداخت یا عدم پرداخت یارانه نقدی در سال 94 همچنان چالش بزرگ اقتصادی دولتی است که نمی‌خواهد پایگاه اجتماعی خود را با حذف عده‌ای از مردم ...

پرداخت یا عدم پرداخت یارانه نقدی در سال ۹۴ همچنان چالش بزرگ اقتصادی دولتی است که نمی‌خواهد پایگاه اجتماعی خود را با حذف عده‌ای از مردم یارانه بگیر از دست بدهد اما در عین حال می‌داند که این کار دیر یا زود باید انجام شود. 

شاید به همین دلیل است که در چند روز اخیر زمزمه‌های حذف یارانه بگیرهای پردرآمد قوت گرفته و نیلی، مشاور اقتصادی حسن روحانی خبر از آغاز مطالعات حذف پردرآمد‌ها داده است. حذفی که باید ابتدای امسال انجام می‌شد اما دولت ترجیح داد فعلا اضافه‌ کردن افراد جدید به لیست یارانه‌بگیران را در دستور کار قرار دهد.در واقع ماجرا ی جدی شدن زمزمه حذف پر درآمد‌ها در سال جدید از آنجا کلید خورد که زنگنه وزیر نفت پرداخت حجم بالای یارانه نقدی را برای صنعت نفت له‌کننده عنوان کرد. پس از آن بود که مشاور رئیس‌جمهوری در امور اقتصادی از آغاز مطالعات مقدماتی برای حذف یارانه گروه‌های پردرآمد خبر داد و نوبخت نیز با وزیر نفت ابراز همدردی کرد. 

 محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت درباره پرداخت ماهانه سه هزار و پانصد میلیارد تومان یارانه از سوی صنعت نفت و اینکه وزیر نفت در نشست اخیر خود با خبرنگاران پرداخت این حجم از یارانه را له‌کننده عنوان کرده است، گفت: ضمن همدردی با وزیر محترم نفت که البته احساس درد ما بیشتر از ایشان است؛ باید با همفکری و همکاری با یکدیگر راه‌حلی مناسب برای این حجم از یارانه پیدا کرد. سخنانی که رنگ و بوی جدی تری به حذف یارانه نقدیی داد که این روز‌ها بیشتر رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته و البته هر از گاهی شایعاتی در خصوص نحوه جایگزینی آن روی خط رسانه‌ها می‌رود. شایعاتی که افکار عمومی را گیج و نگران کرده و بالاخره هنوز مشخص نیست تکلیف یارانه نقدی و مردمی که نگران از حذف آن هستند چه خواهد بود. 


سبد کالا اولین کاندید برای جایگزینی یارانه نقدی

از‌‌ همان روزهایی که دولت تصمیم خود برای دادن سبد کالا را اعلام کرد، زمزمه‌های جایگزینی آن با یارانه نقدی زمینه را برای نگرانی‌های تازه مردم در روزهای گرانی و مشکلات اقتصادی فراهم کرد تا سبد کالایی که محدود به مرغ و تخم مرغ و پنیر و روغن و برنج بود؛ اولین کاندیدای رسمی جایگزینی با یارانه نقدی لقب گیرد. 

در این میان اما کار‌شناسان اقتصادی هم بودند که جایگزینی سبد کالا بجای یارانه‌های نقدی مقرون به صرفه برای همه قشر جامعه می‌دانستند و اعلام می‌کردند این کار باعث پایین آمدن تورم با سرعت بالا می‌شود. 

به عنوان مثال، ایرج ندیمی، ناب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ان روز‌ها در مورد ارائه سبد کالا از سوی دولت به مردم گفته بود: اینکه دولت به جای پول، کالا به مردم می‌دهد، قطعاً کار خوبی بوده و مهم این است که معیشت مردم مدیریت شود و در صورتی که کالا از نظر ضرورت معیشتی و نیز محل پرداخت آن از سوی دولت در راستای حمایت از تولید باشد، آثار تورمی نخواهد داشت. تا زمزمه‌های اینجایگزینی جدی‌تر شود. 

سرانجام اما درحالی که برخی از مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بودند دولت قصد دارد ارائه سبد کالایی را جایگزین پرداخت یارانه‌ نقدی کند وزیر صنعت، معدن و تجارت این موضوع را رد کرد. ماجرا هم از این قرار بود که یک مقام آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود: ارائه‌ سبد کالایی پیش درآمد‌ی برای حذف یارانه‌های نقدی است. به گفتهٔ وی دولت در صحبت‌های خود به طور ضمنی احتمال حذف یارانه‌های نقدی را مطرح کرده و قرار است با ارائهٔ سبد‌های کالایی را جایگزین پرداخت یارانه‌های نقدی کنداما محمدرضا نعمت‌زاده این ادعا را رد کرد و گفت: سبد کالایی هدیه‌ای است که دولت برای برای گروهی از جامعه درنظر گرفته و یارانه نیست. وی ادامه داد: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت لیستی را تهیه و بر اساس آن افراد مشمول دریافت سبد کالایی مشخص شده‌اند. 

بعد از ان هم نوبخت اعلام کرد: این‌که روش نقدی در سال ۱۳۹۳ کاملا قطع شود و پرداختی‌ها غیرنقدی باشد به هیچ عنوان اجرایی نخواهد شد.در این رابطه همچنین معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که با توجه به افزایش قیمت برخی کالا‌ها براثر تحریم‌ها، قرار شد سبد کالا به مردم اهدا شود و این امر به ۱۴ تا ۱۵ میلیون نفر تعلق می‌گیرد و به این ترتیب بود که ماجرای سبد کالا و جایگزینی آن با یارانه نقدی منتفی شد. 


کارت اعتباری آری، یارانه نقدی خیر!

بعد از آن اما به نظر می‌رسید یکی از برنامه‌های جدی دولت حذف پرداخت نقدی یارانه و جایگزین کردن آن با شیوه‌های بهتر و کارآمد‌تر، ارائه «کارت اعتباری انرژی» است. طرحی که آن را شرکت ملی نفت ایران در ابتدای سال جاری ارائه کرد اما پس از رونمایی از آن در هیاهوی خبر‌ها گم شد. 

اوایل اردیبهشت ماه سال ۹۳ بود که خبر رسید همزمان با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، شرکت ملی نفت طرح جدیدی را کلید زده است که به موجب آن قرار است یارانه نقدی بخش تولید و مردم را حذف کنند و یارانه پرداختی معمول در قالب کارت‌ اعتباری انرژی شارژ و ماهانه صرف پرداخت قبض حامل‌های انرژی شود. 

در واقع در طرح کارت اعتباری انرژی که شرکت ملی نفت ایران ارایه کرده بود، اینگونه عمل می‌شد که در گام اول به تولید و در گام بعدی به هر خانوار ایرانی یک کارت اعتباری انرژی ارایه شود و افراد بتوانند از طریق این کارت هزینه‌های قبض‌های آب، برق و گاز و هزینه بنزین و گازوییل و گاز مایع مصرفی ماهانه خود را بپردازند. 

در این روش قرار بر این بود که سهمیه هر ایرانی از حامل‌های انرژی (مطابق با قیمت‌های آزاد انرژی) به‌صورت ریالی محاسبه شده و در دوره‌های تعیین شده (ماهانه، فصلی یا سالانه) مانند یارانه فعلی به کارت انرژی سرپرست خانوار واریز ‌شود. با این تفاوت که موجودی این کارت به‌صورت نقدی قابل برداشت نیست و سرپرست خانوار فقط برای پرداخت هزینه‌های انرژی به‌صورت قبض یا دیسینسر جایگاه سوختگیری می‌تواند از آن استفاده کند. 

همچنین بر اساس گزارش‌ها، این کارت‌ها قرار بود بر اساس الگوی مصرف خانوار‌ها شارژ شوند و چنانچه خانواده‌ای مازاد بر الگوی تعیین‌شده مصرف کند، باید مازاد هزینه‌ها را به‌صورت نقدی و با قیمت آزاد بپردازد. 

البته این طرح پیش از این نیز در دولت دهم و در سال ۸۸ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس به دولت پیشنهاد داده شده بود؛ طرحی که عنوان می‌کرد دولت می‌تواند به‌جای پرداخت یارانه نقدی به مردم، کارت‌های اعتباری را در اختیار افراد قرار دهد تا هزینه‌ حامل‌های انرژی را با کمک آن بپردازند و اگر در مصرف انرژی صرفه‌جویی کردند و توانستند مبلغی از اعتبار شارژشده را پس‌انداز کنند، این اعتبار هر سه‌ماه یک‌بار در قالب پول نقد قابل برداشت است. 

بعد از اعلام این خبر اما، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت هم آن را به‌طور رسمی تایید کردتا نشان ‌دهد این شرکت آمادگی دارد تا شش‌ماه آینده یارانه‌های نقدی را به یارانه غیرنقدی تبدیل کند و آن را در قالب کارت اعتباری انرژی با عنوان «سهمیا» توزیع کند اما این اتفاق هنوز رخ نداده است. 

با این حال، این روز‌ها با جدی شدن زمزمه‌های حذف یارانه بگیران پر درآمد، از تیم اقتصادی دولت زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه این طرح فراموش نشده است و طی چند ماه گذشته با کار‌شناسی و مطالعه نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شده است. 

در همین رابطه یک منبع آگاه در معاونت برنامه‌ریزی رئیس‌جمهوری به رسانه‌ها گفته: دولت به دنبال اجرای درست قانون هدفمندی است و اصلاح ساختار‌ها و شیوه‌های نادرست گذشته کاری زمان‌بر است. به گفته وی، گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی با یارانه نقدی در دست بررسی است که هنوز هیچ‌کدام از آن‌ها نهایی نشده است. 

وی هدف دولت از این مهم را بهبود معیشت خانوار‌ها و تاثیرگذارترکردن یارانه نقدی در اقتصاد خانواده دانسته و افزوده: مسلما اگر تیم کار‌شناسی به این نتیجه برسد که پرداخت نقدی می‌تواند تاثیر بیشتری در اقتصاد مردم داشته باشد همین روند تداوم خواهد داشت اما با توجه به بررسی‌های صورت گرفته جایگزین کردن یارانه نقدی با دیگر طرح‌های حمایتی می‌تواند آثار مثبت به‌مراتب بیشتری بر اقتصاد خانواده بگذارد اما در هر حال هنوز خبری از این طرح نیست و در حد شایعه باقی مانده است. 


پرداخت کارانه به جای یارانه؟

حالا هم به تازگی معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در صورت رفع احتمالی تحریم‌ها، اشتغال افزایش پیدا نمی‌کند مگر آنکه سیاست اشتغال عمومی دنبال شود، گفت: به جای آنکه یارانه بدهیم باید با استفاده از فرصت‌های جدید به سیستم اقتصادی، کارانه پرداخت شودتا مورد جدیدی برای جایگزینی یارانه رونمایی شود. هر چند این اظهارات بیشتر به اختصاص یارانه به بخش‌های اقتصادی باز می‌گردد اما در هر حال روشی است برای رهایی دولت از پرداخت یارانه! 

 احمد می‌دری، در نشستی با مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای اتاق تعاون ایران درباره راهکارهای رسیدن به رفاه از مسیر تعاون، اظهار داشت: با توجه به ساختار مالکیت، تعاونی‌ها در کل دنیا بهترین ظرفیت برای توزیع عادلانه درآمد و تولید با هزینه پایین را دارند. 
می‌دری با بیان اینکه تعاونی‌ها موجب تولید با هزینه کمتر و توزیع عادلانه درآمد میان مردم می‌شوند، افزود: با توجه به شکل مالکیت در تعاونی‌ها بهترین ظرفیت‌های اشتغالزایی در این بخش وجود دارد. 

وی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه به جای کارانه منجر به سستی و تنبلی سیستم می‌شود، ادامه داد: در صورت پرداخت کارانه فرصت‌های جدید شناسایی شده و در حوزه‌های جدیدی ورود پیدا خواهیم کرد. وی با تاکید بر اینکه برای افزایش اشتغال باید زیرساخت‌ها فراهم شود، گفت: برای ایجاد اشتغال جوانان باید تدبیری اندیشیده شود. 

به این ترتیب به نظر می‌رسد، گزینه‌های روز میز حسن روحانی برای جایگزینی یارانه نقدی زیاد است و یا حداقل شایعات در این خصوص بسیار است تا جایی که بالاخره مشخص نیست آیا اصلا چیزی جایگزین یارانه نقدی خواهد شد یا فقط این پر درامد‌ها هستند که از یارانه بگیری حذف می‌شوند؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمودی: 1394/1/2922:43:02،
62
181
خدا کنه هرچی زودتر این یارانه ها رو وردارن. فقط باید به کمیته امدادی ها و بهزیستی ها داده بشه. مردم ما به اندازه کافی تنبل هستن. این پول ها مردم رو تنبل تر کرده.
دکتر صحرایی: 1394/1/2922:50:03،
92
29
45 تومن پوله که مردم با وجودش تنبل بشن؟
موافق: 1394/1/3000:20:15،
43
36
کاملا با نظرت موافقم به کمیته و بهزیستی هم باید بن کالا داده بشه نه پول نقد
n: 1394/1/3000:46:41،
63
19
تا امثال مثل شماها روي اين كره خاكي هستين
به هيچ كجا نميرسيم
باباجان همه چيو آزاد كنين ارد ، بنزين ، واردات
كلا همه چيو ...
در ضمن اگر قيمت دلار را زير ١٠٠٠ كردين
فرداش يارانه همه را قطع كنين اينقدر مردما....
نكنين ديگه همه شدن نوكر دولت
امیر: 1394/1/3010:00:12،
40
20
آره دیگه کاسه گدایی رو بدین دست مردم ! روز به روز مردم رو گداتر و گشنه تر بار بیارین ! تو ایران از هر آدمی بپرسی آرزوت چیه ته دلش میگه پول ! با پول تو ایران مقام میخری شخصیت میخری دوست میخری ! این چه وضع زندگیه ؟ تو ژاپن آمریکا ... بپرسی آرزوت چیه میگه کاش بیل گیتس بودم واسه مردم کاری میکردم کاش فلان دکتر بودم کاش ...
سام: 1394/1/3011:43:24،
23
23
حرف مفت..
کارمند: 1394/1/3011:50:46،
33
22
نفست از جای گرم در میاد ها. من کارمند هر ماه آخر برج صفر صفرم. همه چی 10 برابر شده. قبل یارانه با حقوق 400 خیلی بهتر از حقوق 1600 الان زندگی می کردم.
يارانه: 1394/1/3012:33:59،
27
21
يارانه اين ماه منو نريختن به حساب!!!!!
n-p: 1394/1/2922:48:27،
40
22
بسه این عوام فریبی مثلا میخواین بگین کسی رو حذف نکردین؟یارانه مارو که مستاجریم رو حذف کردن فقط من نیستم خیلی های دیگه هستن طرفای 5 میلیون نفر یارانه اونای که درامدای میلیونی دارن رو که حذف نمیکنن بدبخت بیچاره هارو حذف کردن که فاصله طبقاتی بیشتر بشه
ایران: 1394/1/2923:00:21،
41
20
یارانه رو میدن در عوض جنسارو صد برابر گرونتر میدن.آقاجون سرمونو دارن میبرن
اشنا: 1394/1/2923:09:58،
23
32
از اون جایی که راضی نیستن این پول هیچ برکتی نداره خیلی بی برکته
ايراني: 1394/1/2923:20:37،
47
25
اين دولت با شعار اقتصادي اومى ولي گند زد به اقتصاد همه احناس رو سه چهار برابر گرون کردند انرژی گرون شد نان گرون شد.الآن هم که میخوان یارانه قطع کنند.چرا به فکر یه سری بدبخت بیچاره نیستید؟من خیلیها رو میشناسم با پول این یارانه دارند زندگی می کنن.بیچاره این دولتیها چیکار کنند این همه پول زبان بسته رو میدند به مردم جیب خودشون خالی مونده.
TINAR: 1394/1/2923:37:52،
33
18
هه.
محمودی جان،مگه ما زورشون کردیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!1
کسه دیگه ای خربزه خورده ولی ما بدبختا داریم می لرزیم.
یادمه میگفتن هر کی خربزه بخوره،باید پای لرزشم وایسه.ولی نه تنها این ضرب المثل،بلکه هر حرفی یا هر ضرب المثلی یا هر چیز دیگه ای،توی ایران اسلامی،برعکسه.
شاهد میخوای،همین یارانه داره نشون میده یا مرغ ک تو عید این همه تقاضا داشت و همیشه داره،بجای اینکه ارزون بشه،برعکس شد و خیلی چیزای دیگه......
اینجا ایرانه....
برره: 1394/1/3013:26:32،
24
24
آره اینجا برره هستش . افعالش هم افعال معکوسه!!!!!!
شروین: 1394/1/2923:44:02،
31
21
اول گفتن، مردم !

ما داریم پول شما رو که مبلغ زیادی هست به خورد افرادی میدیم که حقشون نیست ... و متمول هستند ... بزارید این طرح رو اجرا کنیم تا این پول به دست شما برسه ... و با پس انداز کردنش برای خودتون ماشین و !!!!!!!! بخرید !

و اجرا کردند و دیدیم ماهی 50 تومن دستمون رو گرفت و هزینه ها 3 برابر شد !

و حالا همون پول رو هم نمیخوان بدن !!! و هزینه ها باز هم n برابر خواهد شد ...
تنها: 1394/1/3000:06:32،
31
18
آقای زرنگ نفس شما ازجای گرم بلند میشه این مسئولین هستند که میخوان دبه کنند وگرنه کشوری که خاکش هم طلاست نباید این چنین باشد طلاش برای بعضیا وگردوغبارش برای دیگری.‏!‏؟
محمدرضا: 1394/1/3000:08:45،
23
20
دولت عجب خوابهای دیده واسه یارانه هر بخواد میگیره با سبد کالا یابا کارانه کاری نداریم اگر هم قرار ندن قیمتها باید بر گرده به سال ۸۹واقعاجای تاسف داره که این همه اختلاس میشه اخرش هم معلوم نمیشه کی به کیه
مجید: 1394/1/3000:15:07،
23
20
دراینکه مردم ما راحت طلب وتنبل و پرادعا هستند شکی نیست اما یارانه به ما ندهند وبه چه کسی و کجا بدهند...جای کلی حرف و حدیث داره ای کاش واقعان درجای درست هزینه میشد...
آرمین: 1394/1/3000:19:04،
29
21
بهتره یارانه رو بردارن تا اینقدر به بهانه این پول ناچیز همه چیز رو گرون نکنن . اونوقت شاید مردم یه تکونی ب خودشون بدن و جرات اعتراض پیدا کنن .
111: 1394/1/3000:49:24،
33
18
اقای روحانی : توقع رای اوردن در دوره بعد را با این کارها را نداشته باشید وسلام خود دانید
Z: 1394/1/3015:06:28،
28
19
مگر فکر کردی به رای من و توست!!!!
سال 96: 1394/1/3110:09:12،
19
21
سال 96 بعد از انتخاب شدن مجدد روحانی هم یارانه نقدی قطع میشه هم بنزین مثلا یارانه ای
j: 1394/1/3008:08:00،
22
19
هر ارگان و سازمانی میگه اونی رو که من میگم بدین اداره کار میگه کارانه وزارت نفت میگه کارت بنزین بابا وزارت نفت پول 4 تا بشکه نفت میده به مردم له شده پس جیب این اقازاده ها رو چه جوری پر میکنه اخرش باید بشه مثل اول انقلاب بریم برا دوتا مرغ بو گندی وایسیم تو صف
معلم : 1394/1/3009:01:54،
31
21
آقایان این یارانه که دولت اینقدر سروصدا براش میکنه زمانی که بنزین را دادند 500تومان آزاد یارانه 42500 دادند الان که بنزین شده 1000تومان یارانه همان 42500 هستش بجای اینکه صدای مردم در بیاد صدای دولت درمیاد پس این پولهای که از مردم بیچار بابت آزادشدن آب -برق-گاز -نان -بنزین ... می گیرند کجا میرود دولت چرا منت سر مردم میزاره بابا یک سوم پولی که از خودمان میگیرید به ما پس نمی دهید
آرش: 1394/1/3010:30:51،
27
18
به بهانه يارانه همه چيز را 10 برابر كردند مثل قيمت بنزين حتي نان ولي مبلغ يارانه بعد 4 سال همان مبلغ 4 سال پيش است الان هم كه صحبت قطع شدن يارانه را عنوان ميكنند براي افزايش قيمت كه اين همه مهندسي نياز نبود !!
hhh: 1394/1/3011:47:04،
26
20
خدا بهمون رحم کنه .....یه زمانی میخواستن تو دور دوم یارانه ها رو افزایش بدند .الان کار به جایی رسیده که افزایش که هیچ دارن قطش میکنند.....بیچاره مردم....ساده
حقوق: 1394/1/3014:38:10،
23
21
بهتره به جاي قطع يارانه اول 200 هزار ميليارد تومان معوقات بانكي پس گرفته بشه. چون در غير اينصورت همان يارانه هاي قطع شده به رانت خواران وام قرض الپس نده داده ميشه و هاپولي هاپو ميشه.
بابک: 1394/1/3012:52:07،
25
21
اقا این همه پول و در امد از ازاد سازی قیمتها و ارزش افزوده میگیرین باز خیر و برکت تون رو خدا برده تمام شهرها به جای اینکه ارزش افزوده جهت ابادانی اون شهر هزینه بشه ادارات دارایی از جمله دارایی انزلی با اینکه عمر ساختمانش سه سال هست رو دارن باز سازی میکنن بس کنین اقا خجالت بکشین کمر میشکنه پدر تولید و تولید کننده رو در اوردین این همه پول رو کجا میبرین که صداشو در نمیارین بگین رو راست تا مردم بدونن
حسن: 1394/1/3013:55:29،
24
20
یارانه منو هم این ماه قطع کردند آیا این قانونیه؟
ناشناس: 1394/1/3116:49:07،
20
20
قانون کجای کاره دنیا دنیای پوله
سعید: 1394/1/3113:55:01،
23
20
فکر نکنم کالایی در ایران باشه که قیمتش از قیمت جهانی کمتر باشه ولی وقتی به بخش حقوق و دست مزد که میرسیم باید ریال بگیریم اونم به نرخ ایران نه جهانی بازم ولی دولت قر میزنه میگه کمه بیشتر باید گرون کنم هنوز جیبوتونو حسابی خالی نکردم گدا بشین
ناشناس: 1394/1/3116:47:29،
26
19
لطفا یکی تو این مملکت رسیدگی کنه یارانه من معلم با یه بچه پشت کنکوری وکلی خرج ومخارج کلاسهای خصوصی واسه قبول شدن تو دانشگاه چرررررررررااا باید قطع بشه ؟ کو دولت تددددبیر و ااممممید لطفا مسولین رسیدگی کنن فرمانداری ها جوابگو نیستن نمردیم وبا حقوق معلمی تو این دولت شدیم طبقه مرفه و پولدار وبی درد خیلی خنده دار ه .خنده تلخ من از گریه غم انگیز تره اقایون مسول فرصت کردین کمی هم به اخر عاقبت ما بیچاره ها فکر کنین

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما