کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
نیسان
تاپیک شاپ

شاگرد اول‌های بورس از نظر کیفیت اطلاع‌رسانی معرفی شدند

کدخبر:۱۱۱۵۶چهارشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴:۱۳۱۶۳۱ بازدید

تعداد 21 ناشر بورسی در رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، از نظر کیفیت افشا و اطلاع ‌رسانی به موقع و مناسب برای ...

تعداد 21 ناشر بورسی در رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، از نظر کیفیت افشا و اطلاع ‌رسانی به موقع و مناسب برای دوره دوازده‌ماهه منتهی به 29 اسفند سال 93 امتیاز نهایی 96 و بالاتر را کسب کردند.

بر اساس اطلاعیه منتشره اداره نظارت بر ناشران بورسی شرکت بورس، رتبه‌بندی کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، به تفکیک  بازار اول، بازار دوم، شرکت های هلدینگ، شرکت های سرمایه گذاری بر اساس امتیاز به موقع بودن و قابلیت اتکا اعلام شده است.

همچنین در این گزارش، از کلیه 294 شرکت در دوره دوازده ماهه منتهی به 29 اسفند سال گذشته(بدون لحاظ شرکت های سرمایه گذاری)، 21 شرکت نیروکلر، سیمان سپاهان، پتروشیمی شیراز، بانک انصار، آبادگران، پارس سرام، سپنتا، بانک کارآفرین ، شرکت شکر، صنایع پتروشیمی کرمانشاه، گروه بهمن، قند پیرانشهر، ایران ارقام، سیمان خزر، فنرسازی خاور، نوش مازندران، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، داده پردازی، پارس سویچ و گلتاش امتیاز نهایی 96 و بالاتر را کسب کردند و امتیاز نهایی 239 شرکت بین 50 الی 95 و  امتیاز نهایی 34 ناشر بورسی زیر 50 بوده است.

از سوی دیگر؛ مقایسه دوره دوازده‌ماهه منتهی به 29 اسفند 93 نسبت به دوره دوازده‌ماهه منتهی به 30 آذر سال 92 نشان می دهد 159 شرکت با افزایش امتیاز نهایی، 100 شرکت با کاهش امتیاز نهایی مواجه شده و 35 شرکت بدون تغییر بوده اند.این در حالی است که در مجموعه شرکت های سرمایه گذاری 2 شرکت با افزایش امتیار نهایی، 3 شرکت با کاهش امتیاز نهایی همراه بوده و 9 شرکت تغییر نداشتند.

همچنین امتیاز اطلاع‌رسانی ناشران براساس وضعیت اطلاع‌رسانی آن‌ها از نظر قابلیت اتکا و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده‌است.

این گزارش می‌افزاید: معیار به‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت(پیش‌بینی‌های درآمد هر سهم، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده، صورت وضعیت پرتفوی، اظهارنظرهای حسابرس نسبت به پیش بینی درآمد هر سهم اولیه و شش‌ماهه و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش ماهه، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده و شده پایان دوره مالی و برنامه ‌زمانبندی پرداخت سود سهامداران) در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ کردن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

همچنین میزان نوسانات و تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی و نیز تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی شده و عملکرد واقعی حسابرسی شده معیار قابلیت اتکا در این محاسبات ذکر شده است.افزون بر این؛ از آن‌جا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری براساس دستورالعمل‌های جدید، ملزم به ارائه پیش‌بینی درآمد هر سهم نیستند، بنابراین امتیاز مربوط به این شرکت ها به طور جداگانه مورد محاسبه قرار می گیرد و اطلاعات مقایسه‌ای مربوط به این شرکت‌ها تنها نسبت به سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ ارائه شده است.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا