کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

یک درصد مالیات ، 20 درصد گرانی !

کدخبر:۱۱۱۴۴چهارشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۶:۱۱۲۳۸۵ بازدید

باید پرسید نتیجه و ثمره بخشنامه قیمتی معاون اول رئیس‌جمهوری چیست؟ چه کسانی یا چه بنگاه‌هایی باید آن را اجرا کنند؟ کاش اسحاق جهانگیری این ابلاغیه ...

 باید پرسید نتیجه و ثمره بخشنامه قیمتی معاون اول رئیس‌جمهوری چیست؟ چه کسانی یا چه بنگاه‌هایی باید آن را اجرا کنند؟ کاش اسحاق جهانگیری این ابلاغیه را شنبه گذشته ابلاغ نمی‌کرد و همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و مراجع قیمت‌گذاری را از افزایش قیمت‌ها به هر نحو و بدون هماهنگی با دولت منع نمی‌‌‌‌کرد؛ چه در آن صورت باور می‌کردیم که افزایش قیمت بدون مجوز بوده اما اکنون در عمل می‌بینیم همه فعل‌‌های این بخشنامه نتیجه عکس داشته و در واقع تولیدکنندگان منتظر بودند این بخشنامه، ابلاغ شود سپس قیمت‌ها را افزایش دهند. از سوی دیگر بهانه کردن افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده سبب شده تولیدکنندگان در پناه این یک درصد تا 20درصد قیمت‌ها را به هر طریق ممکن افزایش دهند.

افزایش بیش از یک میلیون تومانی قیمت کارخانه‌ای انواع خودروهای داخلی، رشد 20 درصدی نرخ حمل‌ونقل شهری، افزایش قیمت لبنیات و شوینده‌ها و دیگر کالاها همه به بهانه مالیات بر ارزش افزوده صورت گرفته و در این میان آنچه بیش از همه نادیده گرفته شده، ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهوری است که تاکنون حتی خطی از آن هم از سوی تولیدکنندگان مورد عمل قرار نگرفته است. اسحاق جهانگیری در این بخشنامه برای کنترل قیمت‌ها با تاکید بر اینکه افزایش قیمت‌ها به هر نحو و بدون هماهنگی با دولت ممنوع است، اعلام کرده که هرگونه تغییر قیمت، با دلایل توجیهی برای بررسی به کارگروه تخصصی تنظیم بازار اعلام شود. جهانگیری در این بخشنامه همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و مراجع قیمت‌گذاری را از افزایش قیمت‌ها به هر نحو و بدون هماهنگی با دولت منع کرد و آنان را مکلف کرد در صورت لزوم قبل از هرگونه اقدام و تغییر قیمت، مراتب را با دلایل توجیهی برای بررسی به کارگروه تخصصی تنظیم بازار اعلام کنند تا پس از هماهنگی‌های لازم و در صورت مقتضی، اعمال شود.

وی در این بخشنامه همچنین همه دستگاه‌ها و سازمان‌های قوای مجریه، مقننه و قضائیه، شوراها، هیات‌های امنا، ستادها و سایر عناوین مشابه و وزارتخانه‌ها، شرکت‌های دولتی، موسسات دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی، دستگاه‌های مستلزم ذکر نام و سایر نهادهای حکومتی اعم از مشمول مقررات عام و خاص در نظام پرداخت حقوق و مزایای کارکنان را مکلف کرد در هر گونه تصمیم‌گیری و برقراری حقوق و مزایا با کسب موافقت و در چارچوب مصوبات شورای حقوق و دستمزد (که به تایید رئیس‌جمهور رسیده و می‌رسد) و حسب مورد مصوبات هیات وزیران عمل کرده و قبل از اتخاذ تصمیم و انجام هرگونه اقدام، موافقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را بویژه از جهت بار مالی موضوع دریافت کنند. جز نوسان قیمت گوشت و میوه در نوروز امسال که اکنون به ثبات نسبی رسیده است، افزایش غیرقانونی قیمت نان به بهانه آزادپزی و خودرو به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها در چند روز اخیر خود خط بطلانی بر بخشنامه اخیر قیمت‌گذاری است. این نشان می‌دهد امسال برخی تولیدکنندگان دست به کار شده و پیش از صدور بخشنامه‌ای از سوی دولت، قیمت‌ها را بالا بردند. البته هیات دولت در واپسین روزهای سال گذشته، این بخشنامه را مبنی بر عدم افزایش قیمت کالاها بدون هماهنگی با دولت صادر کرد اما به دلیل اینکه هنوز ابلاغیه‌ این بخشنامه صورت نگرفته بود به هرحال تولیدکنندگان توانستند یک گام از دولت جلو بیفتند.

این رفتار دولت در حالی است که با روی کار آمدن دولت یازدهم، هیات وزیران تصمیم گرفت دیگر به واردات کالاهای اساسی، ارزی اختصاص ندهد و از سوی دیگر، کالاهای اساسی هم دیگر مشمول قیمت‌گذاری اجباری دولتی نمی‌شدند یا اینکه دولت دیگر دخالت نمی‌کرد که این کالاها از چه کانالی توزیع شده‌اند، در حالی که اکنون دولت باز هم با صدور بخشنامه می‌خواهد قیمت‌گذاری در بازار را شکل دهد و به نوعی کالاها را دوباره، زیر چتر حمایتی خود به لحاظ قیمتی و البته به نفع مصرف‌کنندگان بگیرد. در این میان، برخی تولیدکنندگان نیز اعتراضاتی نسبت به این رفتار دولت داشته و بر این باورند نباید شرایط بازار را پلیسی کرد. اگرچه افزایش حقوق و دستمزد، نرخ مالیات، هزینه حامل‌های انرژی و البته برخی نوسانات نرخ ارز که برای تامین مواد اولیه مورد نیاز به بخش تولید تحمیل می‌شود، در کنار رقابتی نبودن تولید و کاهش بهره‌وری، زمینه‌ساز فشار به بخش تولید کشور شده اما این فشار نباید به مصرف‌کنندگان در بازار وارد شود.

افزایش قیمت، مصداق گرانفروشی است

در همین راستا رئیس سازمان تعزیرات حکومتی اظهار داشت: هرگونه افزایش قیمتی که دارای محمل قانونی نباشد و از مجاری قانونی صورت نگیرد، تخلف قانونی است. علی مژدهی‌پور، با بیان مطلب فوق درباره موضوع بخشنامه مربوط به افزایش قیمت‌های صادره از سوی ریاست‌جمهوری در پاسخ به این پرسش که چنانچه تولیدکننده‌ای سلیقه‌ای قیمت‌های خود را افزایش دهد چه برخوردی با آن می‌شود؟ اظهار داشت: هرگونه افزایش قیمتی که دارای محمل قانونی نباشد و از مجاری قانونی صورت نگیرد، تخلف قانونی بوده و هر نوع فروش کالا خارج از این ضابطه گرانفروشی است و دستگاه‌های نظارتی ازجمله سازمان تعزیرات حکومتی مثل گشت‌های سیار می‌توانند تحت عنوان گرانفروشی با متخلفان برخورد کنند.

مژدهی‌‌‌‌پور درباره اینکه نظارت سازمان تعزیرات حکومتی بر شبکه توزیع است یا بر مبادی تولیدی نیز نظارت دارد؟ افزود: بحث گرانفروشی هم درباره بحث تولید و هم درباره بحث توزیع است و مهم این است که قیمت‌ها براساس هزینه‌ای که تولیدکنندگان اعلام می‌کنند و براساس بررسی‌های کارشناسی صورت گیرد و افزایش متعارفی را داشته باشیم اما اگر افزایش قیمت‌ها خارج از قیمت کارشناسی شده باشد، تحت عنوان گرانفروشی با آنها برخورد خواهد شد. وی درباره آگاهی از نحوه قیمت‌گذاری تولیدکننده‌ها افزود: روند کار در گذشته به این نحو بوده که هرگونه افزایش را به سازمان حمایت از حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده اعلام می‌کردند و این سازمان هم هزینه‌ها را بررسی می‌کرد و مطابق کارشناسی یک درصد معقولی را افزایش می‌داد. مژدهی‌پور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا سازمان تعزیرات حکومتی به‌صورت میدانی به موضوع افزایش قیمت‌ها ورود می‌کند یا خیر، تصریح کرد: این سازمان در رابطه با تعیین قیمت‌ها ورودی ندارد اما اگر از قیمت تعیین‌شده تخلفی صورت گرفته باشد با آن برخورد می‌کنیم. وی درباره جریمه متخلفان افزود: اگر آنها رعایت ضوابط را نکنند و قیمت معمول در نظر گرفته شده را افزایش دهند جریمه می‌کنیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حق: 1394/1/2608:15:25،
75
19
مطمعاً باشيد ارزانى در كار نيست
س: 1394/1/2609:33:06،
72
14
روحانی مچکریم! تمام هم و غم دولت روحانی شده نرخ سود بانکی!
فضولی: 1394/1/2610:48:40،
56
11
تو تنها کشوری که این اتفاقها میفته ایرانه
روسیه به یکسال نکشید ارزش پولش رو تقریبا برگردوند اما تو ایران هرروز ارزش پولمون داره کمتر میشه و همه چیز گرونتر
از ماست که بر ماست
متحیر: 1394/1/2612:16:07،
56
21
خود دولت اعلام می کند 14 درصد تورم داریم بعد خودشان کرایه ها را 20 درصد گران می کنند در نتیجه همه چیز 25 درصد گران پ
می شود و در انتها همین دولت اعلام می کند تورم 14 درصد است!!!
زیرک: 1394/1/2608:17:25،
84
15
یادتون نره از الان پرچمای بنفشتونو آماده کنید و واسه انتخابات 2 سال دیگه اماده بشین و بال بال بزنین!
خیلی همه چی داره رو تدبیر پیش میره!
امیدم که همینطو داره موج میزنه تو چهره شاد ملت!
درکل: 1394/1/2610:04:21،
45
23
یه ضرب المثلی در مورد همین موضوع میگه
هیچ وقت یه بدی نرفته و جاش خوب بیاد
تا بوده همین بوده و نفر بعدی هم که بیاد اوضاع همینه
مگر اینکه ..........................................
عمو شهرام: 1394/1/2608:21:28،
58
28
هرچی قیمت ها بالا بره کیفیت نیز به همراهش بالا میره دقیقا مثل نان که گرون شد دیدید چقدررررررر کیفیتش بالا رفتتتتت .
پس ایقدر قرررر نزنید ( لطفاً )
pepan: 1394/1/2608:22:46،
39
23
همه دستگاها کنترل و بازرسی میخواد ..
اگه هم بازرسی و کنترل هم بشه کارکنان همون ارگان حسابی رانت خواری میکنن..رشوه خواری میکنن..
باید سخت گیری شه...قیمت هر جنس تو هر مغازه متفاوته...هیچ جای دنیا همچین چیزی نیست بغیر از کشورم ایران
جواد: 1394/1/2608:26:25،
64
23
تازه اولشه ، برنج ميخريدم ٧٥٠٠ شده ٨٢٠٠ ميگم چرا ميگه ماليات بر ارزش افزوده شده ٩٪ ميگم خب ٧٥ تومان ميشه ١٪ اضافي نه ٧٠٠ تومان خلاصه نتونستم جوابى بگيرم آخرشم گفت بوجور دور كه واردور
مهمان فرنگی: 1394/1/2608:33:43،
39
22
حالا هی بگید توافق شده ارزان میشه.
رفع تحریم: بازی با جیب دولتمردان
محمود: 1394/1/2608:50:38،
45
12
همه سخن از حمایت از تولید داخلی می کنند مگر تولید کنندگان داخلی فکر روزی حلال اند اگر فرصت پیدا کنند پدر مردم را در می آورند خدا کنه تحریمها برداشته بشه و راه پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی هموار بشه wto آنوقت ببینیم با شرایطی که دولتها تنها می توانند روی 3کالا حداکثر 16 درصد گمرکی اضافه کنند این تولید کنندگان داخلی چطور می توانند با کالای مرغوب خارجی رقابت کنند اینها فقط بلدن گران کنند افزایش کیفیت بلد نیستند ا نصاف نمی دانند .تولید داخلی تولید داخلی پدر ما را در آورد نمونه اش تولید ارابه های مرگ تولید داخل ایران خودرو و سایپا که همه مردم ایران از آنها متنفرن
شهروند نااميد از آينده: 1394/1/2610:31:42،
37
21
مثبت دادم
ولي شما فكر ميكني اينا دوست دارند به سازمان تجارت جهاني بپيوندند. در صورت پيوستم تعرفه واردات بايد برداشته شودو اين يعني امكان دارد خودروها و ساير كالاهاي خارجي حتي با قيمت كمتر از كارخانه در اين كشور سرازير شود . در عوض ما چي داريم به آنها بفروشيم . چه كالا يا برند قابل ارائه اي داريم ؟ و در همان ابتدا ما ميشويم يك وارد كننده تمام عيار(ولي كيفيت و قيمت عالي) ولي محصولي هم براي ارائه نداريم . ولي در عوض مردم فقط مي توانند نفسي بكشند .
یکی مثل بقیه: 1394/1/2609:20:46،
39
20
ایراد مالیات بر ارزش افزوده به این هست که فرضا اگر من یک کارگاه ساخت صندلی داشته باشم، مواد اولیه که خریداری میکنم تا یک صندلی بسازم مثل چوب، میخ، چسب، رنگ، پارچه و غیره.. همه به صورت جداگانه تحت تاثیر افزایش 1 درصدی قرار میگیرن و در مجموع تاثیر مثلا 15 درصدی روی قیمت تمام شده صندلی میزارن که اینرو مشتری نهایی درک میکنه. همین الان مالیات 9 درصدی، یعنی هر چیزی که میخریم، 9 درصدش روی تمام مواد اولیه در تمام طول خط تولید اثر میزاره. اگر کلا مالیات ارزش افزوده حذف بشه، قیمتها به شدت پایین میاد، چیزی در حدود 50 درصد..
حسن: 1394/1/2610:59:20،
19
10
یادمه یه دندانپزشک تجربی داشت به منشی اش میگفت آنتی بیوتیک 50 درصد نداریم، دو تا 25 درصد بزن همونکار رو میکنه...
برادر من باید مفهموم درصد دوباره برای شما و اون دندانپزشگ تجربی تعریف بشه
شهروند نااميد از آينده: 1394/1/2610:25:23،
29
9
كشور شده مثل جهان 500 سال پيش
هر كسي هر كاري دلش مي خواد انجام ميده

پاسخگويي و شهروند مداري دولت ها هم كه كي بينيد

هدف فقط شده خالي كردن بيشتر جيب مردم بدبخت

آره ما هنوز زنده مانده ايم

هنوز فكر كنم آپشن هاي ديگري براي فشارهاي مضاعف بيشتر بر اين ملت وجود داره

مسولين ياد داشته باشيد همه چيزتون از اين ملت نجيب هست ولي كارهاتون همه بر عليه مردم
یک اصفهانی زخمی از ارزش افزود: 1394/1/2612:09:34،
14
10
مالیات بر ارزش افزوده خودش شده یک منبع درآمد برای دولت و بعضی ها
الان دارند میز و صندلی نو می خرند برای خودشون
لباس نو شب عید هم خریدند!!
بخشنامه های بخشش جریمه های ارزش افزوده هم دراصفهان اصلا اجرا نمیشه باید بری دعوا ولی تهران تند و تند می بخشند آخه تبعیض چرا ؟؟؟؟
مهدی: 1394/1/2612:34:30،
27
10
وقتی همه چیز مملکت در انحصار چند خانواده باشه بهتر از این نمیشه مقصرکامل روحانی نیست روحانی بخشی از این مجموعه است وهمیشه بدانید با تغییر ریسس جمهور شاید 10٪ تو ایران اوضاع فرق کنه سیاست گذاری ها توسط هزار فامیل انجام می شود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما