کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قیمت خودرو با اعلام تورم دوباره افزایش می‌یابد

کدخبر:۱۱۰۸۶دوشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۲:۲۶۴۹۸۴ بازدید

هنوز چند‌ماهی از افزایش قیمت خودرو نگذشته است که دوباره زمزمه افزایش قیمت خودرو در سال 94 شنیده می‌شود.

هنوز چند‌ماهی از افزایش قیمت خودرو نگذشته است که دوباره زمزمه افزایش قیمت خودرو در سال 94 شنیده می‌شود. روز گذشته احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان، از درخواست دوباره برای افزایش قیمت خودرو خبر می‌دهد که به‌زودی به شورای رقابت ارائه خواهد شد. آنگونه که روایت میشود ، او دلیل این درخواست را افزایش هزینه‌های تولید خودرو در سال جدید عنوان می‌کند. گفته اخیر نعمت‌بخش بیانگر این نکته است که همان‌طور که خودش گفته، قیمت خودرو به‌زودی با افزایش همراه خواهد شد البته در صورتی که شورای رقابت به‌عنوان تنها نهاد قیمت‌گذار در این زمینه با این درخواست خودروسازان موافقت کند.  

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت طی گفت‌وگویی ، گفته‌های نعمت‌بخش را تأیید کرده و می‌گوید: قیمت خودرو تا پایان فروردین‌ماه و بعد از اعلام تورم از سوی بانک‌مرکزی مجددا افزایش پیدا می‌کند. از این‌رو در صورتی که خودروسازان درخواستی برای افزایش قیمت‌ها دارند، باید منتظر باشند تا میزان تورم از سوی بانک مرکزی اعلام شود بعد از آن شورای رقابت باید بررسی و نتیجه را مشخص کند. شیوا همچنین معتقد است: در صورتی که شورای رقابت دستورالعمل مشخصی را برای قیمت خودرو مشخص نکند و تعیین قیمت برعهده خودروسازان یا وزارت صنعت یا... گذاشته شود هرکدام از این نهادها بنابر سلیقه خود قیمت را تعیین می‌کند و مجددا آشفتگی در بازار به وجود خواهد آمد.رئیس شورای رقابت درخصوص درخواست خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو در سال جدید گفت: درحال‌حاضر با اعلام یک‌درصد مالیات‌بر‌ارزش‌افزوده، خودروسازان می‌توانند قیمت‌ها را بر این اساس اضافه کنند اما اگر درخواستی دارند باید منتظر اعلام تورم از سوی بانک مرکزی باشند.

رئیس شورای رقابت می‌گوید: این شورا تنها دستورالعمل قیمتی را تعیین می‌کند و نظارت بر اعمال نرخ‌ها برعهده سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات است، بنابراین اگر خودروسازی تخلف کند، به‌طورقطع با آن برخورد می‌شود.

بازار خودرو همچنان راکد

در این میان قیمت خودروهای صفر در حالی با میانگین ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزارتومان افزایش یافته است که بررسی‌ها در بازار آزاد حکایت از آن دارد که به محض آغاز گرانی رسمی خودرو در سال۹۴ که با افزایش قیمت از سوی خودروسازان در نمایندگی‌های فروش رقم خورده، بازار آزاد خودرو همچنان راکد است و باوجود افزایش قیمت‌ها، همچنان حجم معاملات در بازار به سال‌های گذشته خود نرسیده است؛ حتی تا جایی که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، طی روزهای پس از اتفاقات لوزان، بازار خودرو بیش از پیش به رکود رفته است. هرچند افت خرید و فروش در بازار خودرو طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت طبیعی و رسم هر ساله به‌حساب می‌آید، اما کارشناسان معتقدند بیانیه لوزان بیش از پیش بر این رکود افزوده است. به گفته آنها، مشتریان به هوای اینکه قرار است در آینده نزدیک، تحریم‌ها لغو شوند و قیمت خودرو کاهش پیدا کند، دست از خرید کشیده و از همین‌رو بازار این روزها رکودی بیش از گذشته را تجربه می‌کند.این در حالی است که رئیس شورای رقابت اخیرا عنوان کرده است بیانیه لوزان حتی اگر به توافق نهایی در بحث هسته‌ای میان ایران و غرب بینجامد، کاهش قیمت را (حداقل در کوتاه‌مدت) برای بازار خودرو کشور به ارمغان نخواهد آورد و پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در پایان فروردین مجددا روندی صعودی داشته باشد.

قیمت خودرو توسط نهاد خاصی تعیین نمی‌شود

حسن فروزان‌مهر، مدیر بازاریابی و فروش شرکت سایپا، با اشاره به افزایش قیمت محصولات سایپا می‌گوید: قیمت خودرو توسط نهاد خاصی تعیین نمی‌شود، حتی دولت و مجلس نیز به این موضوع ورود نمی‌کنند بلکه شورای رقابت براساس یک فرمول، دستورالعمل قیمت خودرو را به شرکت‌های خودروسازی ابلاغ می‌کند.  به گفته وی، شورای رقابت براساس دو فاکتور تورم‌بخشی خودرو که از بانک مرکزی دریافت می‌کند و نمره کیفی خود را که از شرکت بازرسی کیفیت ایران دریافت می‌کند، دستورالعمل قیمت خودرو را تعیین می‌کند. براین اساس ما امسال تابع این فرمول هستیم و هر تصمیمی که این شورا بگیرد برای ما قابل اجراست. فروزان‌مهر با تأکید بر اینکه براساس دستورالعمل قیمت‌گذاری در سال گذشته مجوز شش تا هفت‌درصدی افزایش قیمت به شرکت‌های خودروسازی ابلاغ شده بود، تصریح کرد: ما فقط سه‌درصد از این مصوبه را اجرا کردیم و مابقی را به‌دلیل برخی ملاحظات و شرایط بازار اجرا نکردیم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «اگر ملاک فرمول شورای رقابت تورم سال ٩٣ باشد به‌طور حتم باید شاهد تغییرات قیمت خودرو باشیم»، می‌افزاید: درست است. ملاک شورای رقابت در دستورالعمل قیمت خودرو در سال ٩٤، تورم سال ٩٣ است که بنا بر اظهارات رئیس شورای رقابت به‌زودی نشستی برای بررسی این مسئله برگزار می‌شود و فرمول را اعلام خواهند کرد.  مدیر بازاریابی و فروش سایپا اضافه می‌کند: افزایش یک‌درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده تأثیرات خود را به همان نسبت در نرخ حق بیمه شخص ثالث نیز می‌گذارد. البته برای توضیح بیشتر این هزینه‌ها باید بگویم هزینه‌های گمرکی و شماره‌گذاری نیز در هزینه‌های جانبی مدنظر قرار گرفته است.

متقاضیان منتظر کاهش قیمت نباشند

در این میان حسین زمانی‌افشار، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، از تداوم رکود معاملات در بازار آزاد خبر می‌دهد و معتقد است: با وجود توافقات صورت‌گرفته در مذاکرات لوزان خریداران به هوای اینکه قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند همچنان منتظر نتایج مذاکرات هستند، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو بدون توجه به مذاکرات لوزان تا ماه‌های آینده روندی صعودی داشته باشد.وی درخصوص تأثیر افزایش قیمت خودرو در بازار آزاد معتقد است: به دلیل رکود در بازار افزایش قیمت خودرو از سوی خودرو‌سازی سایپا قیمت‌ها در بازار آزاد تغییری نکرده است به طوری که نرخ خودرو براساس قیمت‌های ٢٨ اسفند در بازار آزاد خریدوفروش می‌شود.  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در ادامه با اشاره به اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در تعیین قیمت خودرو می‌گوید: اجرای قانون نرخ خودرو را تنها یک‌درصد در بازار افزایش داده است.به گفته افشار، درحال‌حاضر همه در بازار فروشنده هستند و افرادی که نیاز به خودرو دارند نسبت به خرید در بازار اقدامی نمی‌کنند.  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با توجه به تشدید رکود در بازار خودروهای وارداتی خاطرنشان می‌کند: از ابتدای سال‌جاری تاکنون بازار خودروهای وارداتی با رکود همراه بوده و روزبه‌روز رکود موجود شدیدتر شده است. این در حالی است که شرایط حاکم بر بازار وارداتی‌ها تأثیری بر افزایش یا کاهش قیمت این خودروها نگذاشته است.

خریداران برای خرید خودرو اقدام کنند

از سوی دیگر قاسمیان، رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل، در گفت‌وگو با «شرق» با اعلام اینکه هم‌اکنون بهترین زمان برای خرید خودرو است، معتقد است: در صورت افزایش مجدد، شرایط برای خرید خودرو صفر مناسب نخواهد بود. به گفته این کارشناس بازار خودرو، درحال‌حاضر رکود در بازار خودرو دامن‌گیر خودروهای صفر شده است به‌طوری‌که متقاضیان برای خرید خودروهای دست‌دوم در بازار اقدام می‌کنند. رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان اتومبیل، با بیان اینکه هم‌اکنون خودروهایی با قیمت پایین همچون پراید، در مقایسه با دیگر خودروها تقاضا دارند، می‌گوید: یکی از دلایلی که موجب عدم رونق در بازار خودروهای وارداتی شده، نبود قیمت‌گذاری نهایی و ثابت است.  به گفته این کارشناس بازار خودرو: بازار خریدوفروش خودرو در مقایسه با سال‌های گذشته رونقی ندارد و مردم تمایلی به خرید ندارند. رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان اتومبیل، تصریح کرد: یکی از دلایلی که موجب عدم رونق در بازار خودروهای وارداتی شده، نبود قیمت‌گذاری نهایی و ثابت است. قاسمیان، در بخشی از سخنان خود درخصوص وضعیت خرید خودرو در بازار اضافه می‌کند: کارخانه‌ها و نمایندگی‌های اتومبیل مالیات هشت‌درصد را از خریداران دریافت می‌کنند و این در حالی است که نمایشگاه‌داران این مالیات را از مردم دریافت نمی‌کنند، چون تعداد خریداران آنها کاهش می‌یابد و مردم به مغازه‌هایی می‌روند که قیمت کمتری داشته باشند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ح: 1394/1/2407:35:02،
43
39
واقعا كه عجب متني بود
رضا: 1394/1/2408:50:56،
68
108
وقتی دستمزد کارگران و نرخ بیمه افزایش یافته چرا خودرو نباید گرون بشه؟! هر کی مشکل داره میتونه نخره پای پیاده گز کنه!
حسین 2: 1394/1/2408:55:59،
27
38
اگرچه دلالان به تدریج جای پای خود را در بازار ایران محکم کردند اما پس از توافق با عربستان و با توجه به کاهش نرخ دلار مطمئنا شاهد بالا شدن این روند خواهیم بود. پس نتیجه طبیعی چنین روندی تنگ شدن فضا برای تجار برای مدتی در ایران خواهد بود.
h: 1394/1/2409:08:21،
88
54
حالا منظورتون چی بود
آقا جان ما میگیم نره شما میگید بدوش؟
ما پول نداریم ماشین بخریم شماهم از گرانی حرف میزنین؟
فقط تحریم تا ارزان شدن
لطفا به تحریم ادامه بدین
تحریم ++++++++
نکته: 1394/1/2409:17:21،
45
31
دوستانی که منتظر ارزانی خودرو های وارداتی هستند به نکته زیر توجه کنند .
کاهش دلار و ... = افزایش تعرفه خودرو به همان میزان
کارشناس اقتصاد: 1394/1/2409:47:24،
46
33
مگه اینکه طرف ... باشه بخواد پراید صفر بخره بالای بیست تومن .. الانم بیش از ده تومن نمی ارزه... خودانید !!!!!!!
کوکی(تویوتا): 1394/1/2409:58:00،
59
35

به نظرم کاهش قیمت باعث رکود میشه.
این واقعیته.
هر چقدر هم منفی بدین مهم نیست برام.
.............: 1394/1/2412:13:27،
29
35
مگه نگفتی تا شهریور 94 گرون نمیکنی مرد باش رو حرفت باش ...
میدونم چینی آشغاله ولی از لج اینا چینی میخرم
قلی: 1394/1/2407:44:26،
78
34
الان راکده خدارو شکر با این ترفند راکدترم شد
صابر: 1394/1/2407:45:37،
78
21
شما به جای اینکه به فکر آرامش بازار باشید مردم تحریک به خریدن می کنید مگه این آشغالا چه
عمو شهرام: 1394/1/2409:03:37،
66
31
این ها عمداً این کار رو میکنن شاید بازار یه تکونی بخوره.
دوستانه: 1394/1/2408:01:38،
38
67
ماشين هاي خارجي ( ژاپني - اروپايي) بالاخص دست دوم ( بين دو تا چهار سال) ، در حال گران شدن هستن . كساني كه دنبال سود هستند بخرن و 45 روز صبر كنند . بيش از 40درصد( بانكي) سود ميكنند .
sasan: 1394/1/2408:02:35،
72
43
کلا چیزی قرار نیست توی این سیستم ارزون بشه
ارش: 1394/1/2415:51:24،
28
27
100%
بازاري: 1394/1/2408:03:24،
35
37
ماشين گران ميشود . اجازه بدهيد توليد كننده يا وارد كننده بغير از از ارزش افزوده، ماليات ، افزايش حقوق و محيط زيست ، شماره گذاري ، اداره ثبت و ... را بدهد .
سمندر: 1394/1/2408:04:00،
62
61
قطعا ماشين گران ميشود .
رحیم: 1394/1/2408:58:30،
43
36
شاید کارخونه گرون بشه ولی بازار آزاد از این خبرا نیست.
!!!: 1394/1/2408:50:19،
40
35
هه طرف میگه خریداران برای خریداقدام کنند ،آخه تا چه حد مردم را ساده فرض می کنید بسه بابا خجالت بکشید ،این افراد از ترس توافق مذاکرات و ارزان شدن اجناس و ورود خودروهای خارجی مثل بید میلرزن و میخوان بازارگرمی کنند ،می گن بخرین بخرین تا بیشتر گرون نشده مردم هم از هول حلیم بیفتن تو دیگ ،نخرین آقا نخرین حداقل تا تیر ماه نخرین نهایتا اگه به توافق نرسیدند بدتر از این نمیشه ولی فکر اون موقع را بکنید که توافق بشه و.....حالا خوددانید
وحید: 1394/1/2408:51:24،
44
43
مثلا میخوان با این کار مردمو مجبور به خرید بکنن.چون میدونن خریداران تا تیرماه هم خرید نخواهند کرد.
مردم : 1394/1/2517:58:35،
15
15
هر کی لازم داشته باشه و پولش رو هم داشته باشه میخره

تو و امثال تو هم میتونن به تحریمای پفکیشون ادامه بدن تا قیمتها بشه یک سوم !!!

ساده لوووووووووووووووح
دوستانه: 1394/1/2408:51:44،
34
48
كساني كه به فكر سودن ماشين خارجي بخرن .
قرار نيست چيزي ارزون بشه .
سوال : فرض كنيد راجب بحث هسته اي به تفاهم برسيم ولي غرب دنبال مسايلي ديگر مثل : صنايع دفاعي و موشكي - حقوق بشر - توازن بين الملل- رسميت شناختن رژيم صهيونيستي- و ... چيز ديگر است .
پس سر خود و ديگران را كلاه نگذاريد و اگر دنبال سود هستيد ماشين خارجي صفر تا 5 سال كار را بخريد .
امین: 1394/1/2408:53:03،
47
35
کارخونه هرقدرهم قیمتهارو گرون بکنه بازار آزاد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.مگر اینکه مذاکرات شکست بخوره که اونم احتمالش کمتر از 1درصد هست.
مجتبی: 1394/1/2408:53:31،
62
37
200% گران کن اصلا پراید را بکن قیمت پرادو با هوش معامله دو سر داره فروشنده و خریدار وقتی نتونی خریدار پیدا کنی بزن قیمت لگنها را قیمت بنز و بی ام و شاید دولت قدرت داشته باشه بتونه چیزی را به زور از مردم بگیره اما هرچه قدرت داشته باشه چیزی را به زور نمی تونه بده دست مردم
امیر: 1394/1/2408:53:44،
50
55
ماشین به زودی 20درصد گران خواهد شد.
وحید@@@: 1394/1/2408:57:38،
32
39
الان خودرو صفرو راحت و بی دردسر میشه زیر قیمت خرید.بعد از توافق شرایط بهترهم خواهد شد هم تنوع بیشتر میشه هم خودرو خارجی چند درصد ارزون میشه که باعث میشه خودرو داخلی هم قیمتش بیاد پایین.البته فقط در بازار آزاد
مجتبی: 1394/1/2408:58:57،
56
37
یادم نبود مردم یمن هم خرج دارن آقا پراید 100 میلیون
ارش: 1394/1/2409:01:42،
45
29
تحريم خريد خودرو تنها راه ؟؟؟؟/ لااقل پولمون جيب خودمون مي مونه نميديم اين افراد پولمون رو بالا بكشن و هر هر بخندن
عمو شهرام: 1394/1/2409:02:21،
37
34
از این خوشم میاد که دیروز توی روزنامه ها باز لطیفه تکراری " امسال افزایش قیمت نداریم " به چشم می خورد !
حقوق بگير: 1394/1/2409:02:31،
36
28
توليد كننده هاي خودروهاي داخلي كه قبلاً ادعاي تامين قطعات با ارز 4000 توماني را داشتند همينطور فقط قيمتها را بالا مي برند و الان مدعي هستند كه سهم دولت از افزايش قيمت خودرو بيشتر از توليد كننده است و توليد كننده كمترين نقش را در افزايش قيمت دارد در حاليكه نقش كاهش قيمت ارز را در كاهش قيمت خودرو براي رفاه حال مردم !!! نديده مي گيرند.
با اين اوصاف نتيجه مي گيريم كه لغو تحريمها كاغذ پاره اي بيش نيست همونجور كه تحريمها هم كاغذ پاره اي بيش نبود!!!!!
مزدک: 1394/1/2409:04:55،
49
37
دم ملت گرم که ماشین صفر نخریدند و نمی خرند که این نمایشگاه دارا و دلال ها به التماس افتادند که جو می دهند بخرید داره گرون می شه... آقا نخرید ببینم برا کی می خوان گرون کنند... آنقدر گرون کنند که همینطور که الان ماشین رو دستشون باد گرده بازم رو دستشون باد کنه... انباراشون پر بشه از ماشینای گرون ... که به هیچ دردی نمی خوره... خجالتم نمی کشن با این ماشینای آشغال بی کیفیت نا امن... جالبه دوستان بدونند آمار کشته در تصادفات ایران وحشتناکه و یکی از علتهای اصلی این ماشینای آشغال هستند که اصلا امنیت ندارند... ملت شریف نخرید لطفا... اندکی صبر صحر نزدیک است...
علت : 1394/1/2409:32:39،
55
35
خیر - علت کشته های تصادفات فرهنگ زیر صفر رانندگی است
مانی: 1394/1/2409:05:58،
52
38
دلالای محترم لطفا الکی جو گرونی ندین که ملت حول بشن برن بخرن
صمد: 1394/1/2409:18:14،
45
33
چرا به اینا دلار مبادلاتی می دن ولی وارداتیا ارز آزاد؟؟؟
فراهانی: 1394/1/2409:53:59،
51
36
پس اون هیاهویی که پارسال نمایندهای مجلس بپا کرده بودن که ماشین خیلی گرونه وباید حداقل 30درصد ارزون بشه چی شدهمش سرکاری بود ...
منبع : 1394/1/2410:08:55،
29
38
هرکی میخواد خودرو بخره تا تیرماه صبر کنه.


میثم: 1394/1/2410:46:40،
46
33
قیمت خودرو کاهش پیدا میکنه...فقط باید نخرید و تحریم کرد...از بی ماشینی هیچ کس نمرده..اینا همش دروغه که میگن قیمتش کاهش پیدا نمیکنه و الان بهترین زمان خریدنه...اینا ترفندشونه.
جولی: 1394/1/2411:35:42،
31
40
دوستان من تا آخر فروردین ماه میخام پراید بخرم به نظرتون بگیرم؟
آریو برزن: 1394/1/2413:26:20،
45
30
هیچ چیز ارزون نمیشه با رسید به تابستان و آغاز مسافرت ها بالاتر هم میره !
a: 1394/1/2415:11:59،
28
25
واقعا جالب بود، از فروشنده راجع به قیمت می پرسند و جواب می ده بخرید قیمت کم نمی شود. معلومه فروشنده اینو می گه.
aa: 1394/1/2417:18:09،
29
31
یادتونه قبل از عید گفتم هرکی میخواد ماشین بخره بره بخره
بعضیا میگفتن ارزون میشه ارزون میشه
مگه توو ایران چیزی ارزون میشه..
رضا: 1394/1/2617:11:33،
21
32
تا وقتی که مردم صنعت فرغون سازی ایرانو تحریم نکنن همین آش و همین کاسه...
وقتی که این برند های بی کیفیت و ناشناخته و آشغال چینی پیش فروش میشه و مردم واسه ثبت نامش صف میکشن انتظار دارین مسوولین قیمت هارو کم کنن کیفیت رو بالا ببرن و.....
از ماست که برماست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار