کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آيا كارگران مشغول كار نيستند؟

کدخبر:۱۱۰۴۸شنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲:۳۹۱۷۰۳ بازدید

سال‌هاست كه در ايران توسط برخي اقتصاددان و برخي كارفرمايان اين ايده تبليغ مي‌شود كه «كارگران ايراني از بازدهي كافي برخوردار نيستند». اين در حالی ...

سال‌هاست كه در ايران توسط برخي اقتصاددان و برخي كارفرمايان اين ايده تبليغ مي‌شود كه «كارگران ايراني از بازدهي كافي برخوردار نيستند». اين در حالي است كه از طرف مقابل جامعه كارگري ايران اعتقاد دارد كه دستمزد دريافتي پاييني دارد و نمي‌توانند با چنين ميزان دستمزدي زندگي مناسب داشته‌باشند. در اين گيرودار بحث‌هاي گسترده‌اي پيرامون تعيين دستمزد شكل گرفته است كه بررسي آنها و بررسي ميزان بارآوري كار در كشور خالي از لطف نيست. موسي غني‌نژاد از آن دسته اقتصادداناني است كه معتقد به تعيين دستمزد كارگران در بازار آزاد است. 
 
او با نقد قانون كار ايران و قانون كار بسياري از كشورها معتقد است كه براي ايجاد تعادل اقتصادي و رونق توليد نبايد براي دستمزد حداقل تعيين كرد. بايد گذاشت تا خود بازار كار با توجه به نرخ بيكاري موجود و بازدهي كارگران و ميزان ارزش افزوده توليد، ميزان دستمزد را تعيين كنند. اين اقتصاددان و همفكران وي به «ضرورت انعطاف دستمزدها» اعتقاد دارند. وي معتقد است: «اينكه دستمزد كارگر در بازار تعيين شود عين عدالت است. چرا كه درآمد سرمايه‌دار هم در بازار تعيين مي‌شود، درآمد پزشك هم در بازار تعيين مي‌شود، درآمد فوتباليست هم در بازار تعيين مي‌شود، درآمد هنرمند هم در بازار تعيين مي‌شود.

درآمد چه كسي در بازار تعيين نمي‌شود كه ما بگوييم اينجا با يك تبعيض روبه‌رو هستيم؟ مثلاً كارگر در اين سيستم تبديل به كالا شده است، در حالي كه سرمايه‌دار يا ديگران نشده‌اند؟»از طرف ديگر برخي كارفرمايان اعتقاد دارند كه «ادعا» و «ميزان دستمزد» كارگر ايراني بالاست. يكي از كارفرمايان كارخانه سنگ‌بري در قم معتقد است كه به‌دليل بالا بودن دستمزد كارگر ايراني و ادعاي بالا و كارآمدي پايين آنان مجبور است از كارگر افغاني استفاده كند. وي مي‌افزايد: «امروز اغلب كارخانه‌ها و كارگاه‌ها و حتي پروژه‌هاي عمراني كشور از كارگران افغان استفاده مي‌كنند. چرا كه اين كارگران بسيار سختكوش و سربه‌راه و به دستمزدهاي پايين قانع هستند. » اين گفته در شرايطي مطرح مي‌شود كه امروز بسياري از مسئولين نسبت به ورود كارگران افغاني و موج بيكاري حاصل از ورود غيرقانوني اغلب آنان به كشور گله دارند. سال گذشته رئيس پليس مهاجرت و گذرنامه ناجا از تشديد دستگيري‌ها پس از پايان مهلت ثبت نام اتباع خارجي در طرح ساماندهي اين اتباع خبر داد و گفت:«پس از پايان آذرماه اتباع غيرمجاز دستگير و از كشور طرد مي‌شوند».

وي در ادامه به كارفرمايان ايراني نسبت به استخدام كارگران افغاني غيرقانوني هشدار داد. به‌نظر مي‌رسد ورود گسترده كارگران افغاني و پاكستاني به كشور باعث دادن نوعي آدرس غلط به برخي از افراد شده است. وضعيت اقتصادي و امنيتي ناگوار كشورهايي مثل افغانستان و پاكستان موجب شده است كه بخش قابل ملاحظه‌اي از جوانان اين كشورها براي كار به كشورهاي همسايه و از جمله ايران مهاجرت كنند. اين در شرايطي است كه ايران خود با معضل بيكاري مواجه است و از ديد صاحب‌نظران و مسئولين، مشكلات اجتماعي ناشي از پديد‌ه مهاجرت گسترده كارگران افغاني موجب ايجاد اختلالاتی شده است.

از سوي ديگر كارگران افغاني نيز نسبت به شرايط زيست خود چندان رضايتي ندارند. ورود غيرقانوني بخش قابل ملاحظه‌اي از كارگران افغان و پاكستاني موجب شده است كه زبان اكثريت‌ آنان براي اعتراض كوتاه باشد. با اين توصيف بخش زيادي از كارگران افغاني نسبت به شرايط اجتماعي و اقتصادي زندگي خود در ايران ناراضي هستند. در حقيقت اگر دولت با توجه به وضعيت بيكاري موجود در ايران ورود قانوني كارگران افغان را محدود نمي‌كرد، امروز ميزان انتظارات و ادعاهاي كارگران افغاني و پاكستاني نسبت به درآمد و شرايط زيست خود بدين شكل نبود. با اين توصيف كارگران ايراني نيز نسبت به روند به‌كارگيري كارگران افغان اعتراض دارند.

در شرايطي كه بخش بزرگي از توليدات كشور شامل توليد مسكن است، كارگران ايراني نسبت به اشغال بازاركار توليد مسكن توسط كارگران افغاني معترض‌اند. اين در شرايطي است كه بخشي از كارگران افغان در خود شهرداري و شركت‌هاي پيمان‌كار مرتبط با آن زيرنظر خود شهرداري‌ها كار مي‌كنند. «عبدالرحمان» كارگر شركت پيمانكار جمع‌آوري زباله خشك مي‌گويد كه به‌طور غيرقانوني به كشور وارد شده است و توسط شركت متبوع استخدام شده است. او كه از روستايي در حوالي باميان افغانستان به تهران آمده است، تا حدودي از شرايط كاري خود راضي ‌است. چرا كه در گذشته كارگر روزمزد گچ‌كار بوده و نسبت به شرايط درآمدي و سختي كار معترض بوده است. اما امكان شكايت به كارفرما را نداشته است. در چنين شرايطي، گستردگي استفاده از نيروي كار غير متشكل و غيرقانوني و ارزان افغان برخي كارشناسان را به اين اعتقاد رسانده است كه كارگر ايراني فاقد كارايي كافي است.

در مقابل برخي اقتصاددانان ديگر معتقد هستند كه كارفرمايان و اقتصاددانان محافظه‌كار به‌دليل ذي‌نفع بودن در كاهش دستمزد‌، در جايگاه اظهارنظر در اين باب نيستند. فريبرز رئيس‌دانا اقتصاددان و دانش‌آموخته اقتصادسنجي رياضي از مدرسه اقتصاد لندن (LSE) در گفت وگو با يك ماهنامه معتبر اقتصادي در سال گذشته، گفته است: «اين طرز تلقي از كارآيي كارگران ايراني و برخي مقايسه‌های نابجا، به وضوح يك طرز تلقي نادرست‌است». وي با اشاره به درآمد‌هاي گسترده برخي صنايع متكي به نفت و همچنين صنعت ساخت و‌سازكشور افزود: «بايد به آن ضرب المثل انگليسي اشاره كنم كه مي‌گويد: اگر آب رود شيرين و سالم است، پس شوري درياها براي چيست؟ اگر شرايط كسب و كار براي صاحبان اين صنايع به اين حد بد است پس اين رونق گسترده در بخش املاك و مستغلات و همچنين رشد شديد توليدات آنان و ثروتمند شدن صاحبان آن در كسري از سال ناشي از چيست؟». اين اقتصاددان در جمع‌بندي مي‌گويد: «به‌نظر مي‌رسد متشكل نبودن نيروي كار ايران در سال‌هاي اخير، شرايط را به‌گونه‌اي براي طرف مقابل تغيير داده است كه بتوانند ادعاهايي از اين دست انجام دهند.

آنان در شرايطي مي‌گويند تامين امنيت شغلي و عدم توان كارفرما براي اخراج نيروي كار باعث كاهش انگيزه نيروي كار مي‌شود كه در ژاپن يكي از دلايل بهره‌وري بالاي نيروي كار وجود قانوني قديمي مبني بر تامين حداكثر امنيت شغلي براي نيروي كار عنوان مي‌شود». وانگهي برخي نيز معتقدند كه كارگران در شرايط فعلي تمايل و انگيزه كافي براي كار ندارند. يك فعال كارگري ساكن تهران در گفت وگو با آرمان عنوان كرد: «در شرايط فعلي وقتي كارفرمايان و اقتصاددانان مدافع آنان از ضرورت وجود انگيزه اقتصادي كافي براي  سرمايه‌گذاري صحبت مي‌كنند، به اين مساله اشاره نمي‌كنند كه براي كار، بايد انگيزه نيروي كار را نيز لحاظ كرد و كارگر هم نياز به انگيزه دارد. وقتي كارگري به حدي دستمزد دريافت مي‌كند كه توانايي تشكيل خانواده ندارد و توان اداره معيشت شخصي خود را نداشته و با مريض شدن يك عضو خانواده‌اش روزگار خود و اطرافيانش سخت می شود، ديگر با چه حوصله‌اي براي كار مايه بگذارد؟» از طرف ديگر، ميزان دستمزد پرداختي

نيروي كار در ايران همواره امري 

بحث برانگيز بوده است. با وجود اينكه دولت و كارفرمايان از عدم توان مالي خود براي پرداخت دستمزد صحبت مي‌كردند و معتقد بودند كه افزايش دستمزد انگيزه‌اي براي توليد و انباشت را براي كارفرما ايجاد نمي‌كند كه دولت خود يكي از بزرگ‌ترين كارفرمايان محسوب مي‌شود. تقريبا حدود 60درصد كارگران ايران كارفرماي دولتي دارند و اين نسبت به بي‌طرفي نهاد دولت در جريان مذاكرات سه‌جانبه شائبه‌هايي ايجاد مي‌كند. از طرف ديگر ميزان دستمزد تعيين شده همواره محل اشكال بوده است. فرشاد مومني اقتصاددان در زماني كه بحث‌هاي دولت دهم درباره كاهش يارانه‌هاي انرژي و حذف ساير سوبسيد‌ها داغ بود، با انتقاد از طرف تعديل قيمتي و شوك به قيمت‌هاي كليدي عنوان كرد: «كساني كه معتقدند بايد قيمت‌هايي مثل بنزين و گاز و برق را به اندازه قيمت‌هاي تركيه‌، آذربايجان، يونان و. . . افزايش داد، بايد به اين پاسخ دهند كه چرا دستمزد نيروي كار نبايد به اندازه اين كشورها افزايش يابد»؟ در اين بين با مقايسه ميزان دستمزد ايران با ساير كشورهاي هم‌سطح مي‌توان فهميد كه يكي از دلايل كاهش انگيزه و بهره‌وري نيروي كار ايراني كه از سطح پاييني از خدمات اجتماعي، آموزشي و بهداشتي برخوردار است، همين شرايط درآمدي نازل و وضعيت معيشتي‌است. چرا كه وقتي نيروي كار ايراني براي كار به خارج از كشور مي‌رود، رسانه‌ها و كارشناسان كشورهاي توسعه‌ يافته نسبت به بهره‌وري نيروي كار ايراني چنين نظراتي را ابراز نمي‌كنند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1394/1/2210:03:36،
38
14
تا وقتی کارفرمایان از کارگران بیگاری میکشند و حقوقشان را تمام و کمال پرداخت نمیکنند وضع از این بهتر نمیشه
vرادمهر : 1394/1/2212:58:06،
25
18
سال 85 یه روز برای سرویس رفتم یه کارخونه ای که قبلا حدود 30 تا کارگر توش کار میکرد
دیدم تمام کارخانه رو اتوماتیک کرده فقط 2 نفر تکنسین داره خودش میگفت اون سال 600 میلیون تومان خرجش کرده
گفتم خوب چرا این کار روکردی همون کارگرها هم این کار رو برات میکردن
گفت عزیز من اینا دیگه نه باباشون میمیره نه بچشون مریضه نه دستشویی میرن نه وام ازدواج میخوان و نه بیمه دارن نه اداره کار دارن و نه .... هر وقت بخوام هست هر وقت بخوام نیست
کارگر تو ایران یعنی مصیبت مصیبت مصیبت
ابرام گرنجور: 1394/1/2213:10:22،
28
20
واقعا درسته!کارگرای ایرانی بازده بالایی ندارن تازه انتظار حقوق بالا هم دارن!کارگرای ایرانی در مقایسه با اتباع خارجه واقعا بازده کمی دارن و زیر کارای سخت هم نمیرن.
آقا محمد : 1394/1/2210:23:42،
30
17
خدا ازشون نگذره. من توی یکی از بهترین قسمتی مخابراتم..اما حقوقم حداقل حقوقه..آخه چراااااااا؟؟؟؟؟؟ و کارمون هم خیلی سخته..از صبح تا ظهر دیوانه میشیم ا، کار کردن...این پیمانکارا راحت میتونم چند برابر به ما حقوق بدن.اما حاظر نیسن سودشون کمتر شه..


من که هيچوقت ازشون نمیگذرم..اون دنیایی هم هست
محمد: 1394/1/2213:24:42،
18
14
عزیز من بحث دقیقا همینه!
می گه برای تعیین دستمزد باید دید کاری که تو انجام می دی چقدر می ارزه(ارزش خدمات در بازار) نه اینه تو چقدر پول لازم داری!
آتیلا: 1394/1/2309:34:07،
24
12
عزیزم محمد جان ، وقتی اجازه دادن سندیکاهای مختلف مثل کشورهای دیگه شکل بگیره و اجازه اعتراض داشته باشن تا وقتی کارفرما میخاد گردن کلفتی بکنه اونها بتون از ابزارهای لازم از جمله اعتصاب (بدون انگ ، اقدام علیه امنیت ملی خوردن و زندان رفتن) استفاده کنن (مثل راه آهن فرانسه یا هواپیمایی لئفت هانزا) اونوقت بیا در مورد تعیین قیمت توسط بازار کار تز بده . همین 20 روز پیش بود چند تا کارگر معترض رو روانه زندان کردن
دلخون: 1394/1/2212:57:24،
22
9
در ایران از کارگران استفاده ابزاری میشود نگرش نادرست است پایگاه و محلی نیست که از حق و حقوق کارگران دفاع کند تمامی قانون و نهادهای مرتبط در امر کارگران در تصرف و سلطه کارفرایان و گردن کلفتان است . کارگران در محل کارشان مخصوصا" شرکت های خصوصی با کوچکترین اعتراض اخراج میشوند یا قراردادهایشان را یک ماهه و سه ماهه می بندند تا آنها را همیشه در اضطراب و فشار روحی نگهدارند و به اصطلاح تنبیه کنندکارگری که با بیش از بیست سال سابقه در یک شرکت ، حقوقش کمتر از یک میلیون تومان است چه انتظاری دارید این کارگر پایانکارش تقریبا" 25 میلیون تومان میشود یعنی این مبلغ را اگر کارفرما به کارگرش بدهد و آنرا در موسسات سپرده گذاری کند بالای 500 هزار تومان میدهند یعنی عملا" این کارگر با بیست سال سابقه زیر 500 هزار تومان حقوق میگیرد. این است ارزش کارگر در ایران که هیچ فریادرسی ندارد.
م: 1394/1/2213:05:38،
21
12
تا زمانی که دولت جلو ورود غیر قانونی کارگران خارجی را نگیرد اوضاع کارگران ایرانی همین طور هست در ضمن کارگران ایرانی متاسفانه هیچ پشتوانهای ندارند تا در مقابل کارفرمایان بیرحم از حقوق حقه خود دفاع کنند .ضمنا تا کائگران افقان در ایران زیر قیمت واقیی مشغو بکارند دیگر جایی برای بحث وجود ندارد
ارش: 1394/1/2214:58:19،
18
10
بنده خودكار افرين كوچكي توي اين مملكت هستم بگذاريد راست حسيني بگويم كه اينها كه دم از دفاع از حقوق كارگر ميزنند يا افراد سياسي وهستند كه به دنبال اهداف خودشان ميباشن ويا تحصيل كرده هاي دانشگاه كه هيچ خبري از بازار كار ندارند وبا اين دفاعيات غير منطقي جز اينكه رابطه كارگر وكارفرما را خراب كنند كاري دگر نميكنند زيرا به اعتقاد بنده بايد كارگر خودش با كاركردش و توانايي هاي شخصي وتجربه اش بتواند حقوق خود راتعيين واز ان دفاع نمايد نه اينكه اداره كار مثل پدري كه دست بچه اش را بگيرد وتظلم خواهي كند وقتي كارگر عرضه وتوان كار راداشته باشد نه تنها حقش ضايع نميشود بلكه در كارفرما نوعي احساس نياز بوجود مياوردكه كارفرما با دادن حقوق كافي ومزاياو پاداش وغيره مجبو به نگه داشت وي شود يعني در ان صورت اين كارفرماست كه بايد التماس كند كه كارگر مفيد پيشش بماند چون كارفرما شخصي حسابگرست و كارگري كه بوي سود ب..
منوچهر: 1394/1/2216:27:11،
19
20
من با اقا ارش موافقم کارگر اگه کارگر باشه به بهترین جاها میرسه بشرطه اینکه پشت دیواری کارگریش جبه نگیر و مظلوم نمایی نکنه.اینو بیاد داشته باشید که اکثر کار افرینان که گارگاهای تولیدی دارن و موقعیت شغلی برای اکثر اقشار جامعه درست کردن خودشون انسانهای سخت کوشی بودن.زنابرده رنج گنج...
ددی جواد تبریزی: 1394/1/2219:52:37،
20
16
نه داداش همشون هم ادمهای سخت کوش هم نبودند منم 30 ساله تو بازار کارم وچون کارم تعمیرات ماشین افرار هست به همه کارگاهها سر میکشم .قانون کشور ما معیوبه .چرا باید یک کارفرما که کاری را شروع میکنه یکساله صاحب همه چی میشه .این از دسترنج کارگر بدبخت هست کارگر اگر به روال درخواستی کارفرما کار کنه 5ساله اوراق میشه باید بره قبرستون .منصفانه قضاوت کنید اینهمه فاصله طبقاتی از همین کار یک عده ای هست که کار میکنند ویه عده هم عر ثانیه فاصله شان با قشر زحمتکش بیشتر میشه .اگر حق وحقوق درست پرداخت بشه هیچوقت این فاصله بوجود نمیامد
ارش: 1394/1/2219:06:11،
18
10
با تشكر پيرو كامنت فوق چون اينجانب شركت پيمانكاري دارم جهت استحضار مدافعان حقوق كارگركه حقوق سال ٩٤ را ٧٢٠٠٠٠تومان اعلام كردن كارگران شركت اينجانب چيزي حدود ١/٥ تا٢ برابر اين حداقل دريافت ميكنن كه همچنان اعتقاد دارم كفاف زندگي نميكند، مهندس وافراد تحصيلكرده حسابشان جداست وبه نسبت تجربه وتوانايي حقوق بيشتر دريافت ميكنن .واز همينجا به همگي خسته نباشيد ميگويم ودستشان راميبوسم وامادگي جذب كارگر واقعي رادارم وبه ديده منت ميپذيرم با عرض پوزش از انهايي كه فقط در سمينارها وكنفرانسها و..كه كارگر نميداند چيست از حقوقشان دفاع ميكنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما