کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آیا این بار بانک مرکزی زیر بار پیمان 2 جانبه پولی می‌رود؟

کدخبر:۱۱۰۰۳چهارشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۶:۱۶۲۹۶۹ بازدید

بعد از آنکه درخواست پیمان پولی 2 جانبه ایران و ترکیه روز قبل از سوی رئیس جمهور ترکیه مطرح شد باید منتظر ماند و دید آیا دولت و بانک مرکزی ...

بعد از آنکه درخواست پیمان پولی 2 جانبه ایران و ترکیه روز قبل از سوی رئیس جمهور ترکیه مطرح شد باید منتظر ماند و دید آیا دولت و بانک مرکزی کشورمان اینبار حاضر به اجرای این سیاست خواهند شد یا خیر؟

پیمان پولی دو جانبه سیاستی است که بسیاری از کشورهای جهان برای خنثی کردن اثرات تحریم‌های خارجی و مصون سازی اقتصاد کشورشان پیش گرفته اند. البته این سیاست فقط خاص کشورهای تحریم شده نیست چراکه بسیاری از کشورها که تحریم هم نیستند سال‌هاست پیمان پولی 2 جانبه را اجرا می کنند.

از آنجایی که یکی از برجسته‌ترین عرصه‌های مبارزه اقتصادی فعلی، موضوع تحریم بانکی است که به موجب آن دارایی‌های ارزی کشورمان در شبکه بانکی جهانی بلوکه شده و توانایی نقل و انتقال بین‌المللی ارز از ایران گرفته شده از سال ها قبل پیشنهاد شده که ایران نیز به مانند سایر کشورها این سیاست را به کار گیرد.

ناگفته نماند که پیمان پولی دو جانبه تنها برای تحریم ها خلاصه نمی شود بلکه اگر کشور به طور کامل از این سیستم بهره‌مند شود تاثیر سوء نوسان‌ها و بحران‌های مالی بر اقتصاد داخلی، ضرورت استقلال و عدم وابستگی به این چرخه غیرمطمئن اقتصادی را خواهیم دید.

لازم به ذکر است که از سال‌ها پیش، وجود چالش‌های مشابه آنچه ذکر شد،کشورهای دنیا علی‌الخصوص جنوب شرقی آسیا را بر آن داشت تا به دنبال اتخاذ رویکردی نوین در نظام‌های پرداخت بین‌المللی به انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه روی آورند. راه‌حلی که علاوه بر ایمن ساختن اقتصاد داخلی در برابر نوسانات و بحران‌های مالی، عاملی است برای بی‌اثر کردن تحریم‌های بانکی.

بدین ترتیب اکنون که از طرفی ایران مورد هجوم و سوء نیت قدرت‌هاست و از طرفی دیگر وضعیت سیاسی جهان به گونه‌ای است که محدودیت‌های حاصل از استبداد اقتصادی غرب را بر نمی‌تابد، شرایط هر چه بیشتر مهیاست تا با روی آوردن دستگاه اقتصادی کشور به پیمان پولی دوجانبه، به عنوان راه برون رفت از بحران تحریم بانکی، گامی مهم در رفع موانع موجود بر سر راه توسعه پایدار برداشته شود.

از همین رو همانطور که بارها پیشنهاد شده بازهم تأکید می شود که ایران گامی جدی برای مهیا کردن بستر چنین راهبردهایی برای مقابله با تحریم‌های بانکی بردارد و صرفا منتظر نتیجه مذاکرات برای لغو تحریم‌ها نباشیم چرا که با اجرای این‌گونه راهکارها چیزی را از دست نمی‌دهیم و با دستی پر پشت میز مذاکره می‌نشینیم، چرا که خیلی از کشورهای دیگر که حتی تحریمی هم متوجه آن‌ها نیست، از این راهبردها استقبال زیادی کرده‌اند و خود را در مقابل اثرات سوء سیاست‌های اقتصادی آمریکا و کشورهای اروپایی مقاوم کرده‌اند.

البته ذکر این نکته ضروری است که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه که روز سه شنبه 18 فروردین ماه به منظور انجام مذاکرات سیاسی-اقتصادی به ایران سفر کرده بود در جریان دیدار با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با تأکید کرد بر افزایش همکاری‌های مشترک بین دو کشور، گفت: "باید هر دو کشور سعی کنیم از زیر تسلط پول‌های دیگران بیرون آییم و پول‌های ملی را به جریان بیاندازیم، البته بانک‌های مرکزی ما با هم صحبت کردند، اما هنوز گام موثری برداشته نشده است. ما می‌خواهیم هر چه ایران از ترکیه می‌خرد با پول ترکیه باشد و هر چه ترکیه از ایران می‌خرد با پول ایران باشد و در این زمینه می‌توانیم برای کشورهای منطقه نمونه باشیم." بنابراین حال که ترکیه داوطلبانه خواستار اجرای پیمان پولی دو جانبه با ایران شده، انتظار می رود که دولت و بانک مرکزی ایران به این پیشنهاد توجه جدی کرده و پیمان پولی 2 جانبه را عملاً در سیاست‌های خود به کار گیرند.
 

* پیمان پولی دو جانبه چیست؟

بروز بحران مالی در سال 2007 در سطح جهان، باعث گرایش کشورهای مختلف به رویکرد جدیدی در ساختار تجارت بین‌المللی شد. کشورهایی که قبلاً از پول‌های رایج مانند دلار و یورو در مبادلات خود استفاده می‌کردند، روش جدیدی را برگزیدند که به »پیمان پولی دوجانبه« معروف شده است.

تاکنون 47 "پیمان پولی دوجانبه" بین کشورهای مختلف امضا شده است. در این رویکرد جدید، تجارت با استفاده از پولهای محلی انجام می‌شود. یعنی به جای استفاده از یک پول واسط مانند دلار و یورو، از پول کشورهای مبدأ و مقصد تجارت استفاده می‌شود و دیگر دلار واسط تجاری نیست.

فرض کنید دو کشور ایران و کره‌جنوبی با هدف تسهیل تجارت می‌خواهند ارز واسط یعنی دلار را حذف کرده و از پیمان پولی دوجانبه استفاده نمایند. بانک مرکزی دو کشور وارد مذاکره با یکدیگر شده و قرارداد پیمان پولی دوجانبه امضاء می‌کنند. ابتدا کره‌جنوبی یک حساب ریالی نزد بانک مرکزی ایران افتتاح می‌کند. ریال درون این حساب متعلق به کره‌جنوبی است. سپس، ایران یک حساب به وون (Won) نزد بانک مرکزی کره‌جنوبی افتتاح می‌کند.

مبالغ درون این حساب به وون و متعلق به ایران است. دو بانک مرکزی نسبت ریال به وون را برای یکدیگر تضمین می‌کنند که در این دوره مالی، ارزها را به قیمت توافق شده خریداری خواهند کرد. بانک مرکزی ایران، مبلغ توافق شده‌ای را به حساب ریالی واریز می‌کند. بانک مرکزی کره‌جنوبی نیز همین روال را طی می‌کند. آنگاه دو بانک تجاری در دو کشور بعنوان عامل انتخاب می شوند.

اکنون تاجر ایرانی می‌خواهد از کره‌جنوبی کالا وارد کند. به تاجر کره‌‌ای سفارش خرید می‌دهد. تاجر کره‌‌ای پیش فاکتور را به وون برای تاجر ایرانی ارسال می‌کند. تاجر ایرانی ریال در اختیار دارد، اما باید به تاجر کره‌‌ای وون بپردازد. بنابراین، مبلغ قرارداد را به بانک تجاری ایرانی واریز می‌کند. بانک تجاری ایرانی تجاری ایرانی، این مبلغ را به حساب ریالی نزد بانک مرکزی واریز می‌کند.

چنانچه اجرای این راهکار با کشورهای دیگری نیز توسعه یابد، تسویه حسابها در پایان دوره با سهولت بیشتری انجام می‌شود. ایران سالانه مبلغ 85 میلیارد ریال به کره‌جنوبی بدهکار است، کره‌جنوبی مبلغ 9 میلیارد وون به عراق و عراق نیز مبلغ 5 میلیارد دینار به ایران بدهکار است. سه کشور وارد فرآیند تسویه سه جانبه می‌شوند و بدهی ایران به کره‌جنوبی تسویه می‌شود. ایران به روسیه 77 میلیارد ریال بدهکار است، روسیه مبلغ 128 میلیارد روبل به چین و چین نیز مبلغ 72 میلیارد یوآن به ایران بدهکار است که با تسویه ارزی بدهی ایران به روسیه نیز صفر می‌شود.

بانک مرکزی ایران به کره‌جنوبی اطلاع می‌دهد که مبلغ قرارداد به ریال، واریز شده است. بانک مرکزی کره‌جنوبی نیز معادل مبلغ قرارداد را به وون به بانک تجاری کره‌‌ای می‌دهد تا به حساب تاجر کره‌ای واریز نماید. با تایید دریافت مبلغ قرارداد توسط بانک تجاری کره‌ای، کالا به ایران ارسال می‌شود و در اختیار تاجر ایرانی قرار می‌گیرد. مشابه همین قرآیند نیز در مورد صادرات کالا از ایران به کره‌جنوبی اتفاق می‌افتد. در پایان دوره، بانک‌های مرکزی می‌خواهند حساب ریال و وون را تسویه نمایند. این تسویه می‌تواند از طریق طلا یا دیگر دارایی‌های ارزشمند صورت گیرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدی صادقی: 1394/1/1912:19:20،
49
20
به راستی چرا دولت اجازه کاهش نرخ دلار را نمیدهد؟ پس این نوشته را دنبال کنید:
سال 89 نرخ دلار ازاد: 1100، حداقل دستمزد: 303000 تومان معادل 275 دلار.
سال 90: نرخ دلار ازاد: 1900،حداقل دستمزد: 330000 تومان، معادل 173 دلار
سال 91: نرخ دلار ازاد: 3500 تومان حداقل دستمزد: 390000 تومان معادل 111 دلار
سال92: نرخ دلار ازاد:3000، حداقل دستمزد: 488000 هزار تومان معادل 162 دلار
سال 93: نرخ دلار ازاد: 3150، حداقل دستمزد: 609000 تومان، معادل 194 دلار
سال 94: نرخ دلار ازاد)تا الان(: 3200، حداقل دستمزد: 712000 تومان معادل 215
همون طور که واضحه هر سال با توجه به جهش شدید قیت دلار درامد ایرانیها هم عملا در 6 سال گذشته روبه کاهش رفت حال اگر تحریمها کاهش پیدا کند این امر یک فرصت بسیار بکر برای سرمایه گذاران و کمپانیهای خارجی برای راه اندازی خط تولید با نیروی کار بسیار ارزان ایرانیست ادامه دارد
دلال: 1394/1/1912:26:55،
31
66
جونم قیمت دلاررررر.....شده 3320 برو تا 3500 جیگرم حال بیاد...کجان اونایی که میگفتن دلار 2800...چقدر میچسبه
مهدی صادقی: 1394/1/1912:22:18،
27
28
حالا این امار رو شما با ورادات تقریبا ثابت قاچاق کالای 25 میلیارد دلاری سالانه کشوربه علاوه صادرات دلالان خام فروش و واردات کالاهای بسیار لوکس هم چون ماشینهای خارجی توسط اتاق بازرگانی رو هم به عنوان موارد اساسی به این امار اضافه کنید.
حالا ایا دولت هنوز هم رغبتی برای کاهش اساسی نرخ ارز دارد؟
ali: 1394/1/1912:41:28،
37
28
همه ما خوب میدانیم ترکیه اگر نفعی یک طرفه از جایی ببرد وارد عمل میشود و کشور ما اگر ضرری یک طرفه به اقتصاد کشور وارد کند وارد معامله میشود.
کارمند تحصیلکرده: 1394/1/1913:33:23،
23
29
علی آقا منم دقیقا با نظر شما موافق هستم. ترکیه همیشه با ایران سر رقابت(از نوع خصومت گونه پنهانی) داشته و هربار که باهاشون طرف بودیم یه جوری می خواستن سرمون کلاه بذارن. برای همینم باید الان به این پیشنهادشون شک کرد. الان ارزش لیر ترکیه خیلی بیشتر از ریاله.پس چرا می خوان پیمان پولی دوجانبه ببندن. یکی از دوستان که اطلاعات مالی خوبی داره بقیه رو راهنمایی کنه. تازه خیلی پررو هم اومده میگه قیمت گازتونو بیارین پایین. اگه اخبار رو تو این چند ساله دنبال کرده باشین، اینا از هر حربه ای تاحالا استفاده کردن که گاز و مفت و مجانی ازمون بگیرن. از شرایط تحریم صادرات نفتی تا تونستن سوء استفاده کردن.
حامد: 1394/1/1913:04:31،
19
30
قیمت دلار از قبل توافقنامه لوزان گرانتر شده است این پیروزی بزرگ وچشمگیر ودرخشان را به دولت وبه خصوص وزیر امر خارجه تبریک وتهنیت میگوییم امید است در سایه زحمات وزیر محترم امر خارجه یک قرار داد عالی ومحکم همچون قرارداد لوزان با تر کها بسته شود که تمام و کمال منافع ملی ما را تامین نماید .
ماها: 1394/1/1913:06:50،
41
21
عزیزم ایران به جز نفت هیچ چیز دیگری برای عرضه به کره و چین و روسیه و ... نداره.
بنابراین ارز ریالی ایران برای اونها مفت نمی ارزه, و اونقدری هم نفت از ما نمی خرن که قرار باشه همه ریالشون بابت خرید نفت از ما مصرف بشه.
پس مغز .. نخوردن که همچین کاری رو بکنن.
ترکیه هم که فهمیده قراره تحریم ها از روی ایران برداشته بشه, به درستی فهمیده که ایران دیگه یک قرون هم پول دلالی بابت خدمات بانکی و فروش جنس آلمانی و فرانسوی و آمریکایی و ... به ما بهش نمیده, و مستقیما میره سراغ تولید کننده اون جنس.
حالا به دست و پا افتادن بلکه اونها هم بتونن با این ترفند یه کلاهی از این نمد واسه خودشون بسازن.
همه دنیا از بقل این برنامه هسته ای ما سود کردن الا خودمون.
ياور: 1394/1/1913:57:01،
33
25
من كارشناس نيستم ولي كاملا باهات موافقم
خصوصا خط اخرش
شروین: 1394/1/1915:02:18،
24
25
روحانی
( بازم بگیم ! ) مچکریم !!
مهدی: 1394/1/2007:53:28،
14
15
آدم نمیدونه به این نظر مثبت باید بده یا منفی ؟!!
عجب جمله ای
ناصر: 1394/1/1916:29:52،
26
27
ترکیه تا حالا که 10 ساله با سرعت تمام خودشو به کشورهای اروپایی چه از لحاظ اقتصادی و مالی و صنعتی حتی فرهنگی نزدیک کرده.شما بفکر خودتون باشین که بغیر از افغانها کسی شمارو قبول نداره!
ایرانی: 1394/1/2006:47:41،
17
16
این مطلب رو خوندم یاد رفتارای دکتر احدی نژاد افتادم که تهش بود... ولی اونم این کارو نکرد،رفت از هند روپیه گرفت روپیه هم تقویت شد آخرشم با بدبختی خرجش کرد حالا فکرکن بخوایم لیر بگیریم....
مهدی آزموده: 1394/1/2009:18:09،
14
22
با شروع تحریم ها رویکرد دولت از سر اجبار تعامل با دولت ترکیه بود ول از این رهگذر ترکیه بخش زیادی از درامدش رو مدیون تحریم های ایراپ است اما بعد از لغو تحریم ها ورق دیگری ورق میخورد دولت ایران باید مواطب نئوعثمانی باشد چرا که سعی باید بر ضعیف نگه داشتن ترکیه باشد و به دیگر سخن آب به آسیاب دشمن نریزیم
جوگیر : 1394/1/2015:39:42،
14
22
حالا یه تحریم که هنوز معلوم نیس برداشته میشه یا نه این ملت چنان جوگیر شدن فک می کنن امریکارو اینا میچرخونن.
جوگیرااااا بشینین ببینین بعد بیس سال چی میشین میتونین افغانستان بشین یا نه.... :)

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما