کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آمادگی بازار مسکن برای خروج از رکود

کدخبر:۱۰۹۶۰سه شنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۱:۵۳۲۹۷۹ بازدید

تأکید بیانیه سوئیس بر لغو تحریم‌های ایران تا چند ماه آینده و تأثیر آن بر اقتصاد کشور به‌طور کلی و بازارهای مختلف در چند روز گذشته مورد ارزیابی‌های ...

تأکید بیانیه سوئیس بر لغو تحریم‌های ایران تا چند ماه آینده و تأثیر آن بر اقتصاد کشور به‌طور کلی و بازارهای مختلف در چند روز گذشته مورد ارزیابی‌های مختلفی قرار گرفته است. کارشناسان از تأثیرات کوتاه مدت و بلند مدت بیانیه سوئیس بر توسعه و رونق اقتصادی سخن می‌گویند و اینکه این توافق بر برخی بازارها مانند بازار سرمایه، طلا و ارز علاوه بر اثر بلندمدت اثر آنی نیز خواهد داشت اما یکی از بازارهای مهم، بازار مسکن است که به دلیل رکود 2 ساله در انتظار جهش و رونق معاملات است. در خصوص تأثیر این بیانیه بر رونق گرفتن بازار مسکن نکته مهم این است که نباید انتظار داشته باشیم بخش مسکن در زمان کوتاهی به این توافق واکنش نشان دهد بلکه تأثیرات اقتصادی بر بازار مسکن زمانبر و تا حدودی بلند‌مدت است اما تأثیر تغییر شرایط اقتصادی بر بازار مسکن غیر قابل کتمان است و به همین دلیل کارشناسان اقتصادی به خروج مسکن از رکود طولانی مدت و لغو تحریم‌ها نگاه ویژه‌ای دارند.

 بهار مسکن در راه است

حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با استناد به آمار، از رونق نسبی معاملات در 6 ماه دوم سال 93 به «ایران» گفت: پیش‌بینی ما قبل از توافق این بود که در سال 94 شاهد افزایش معاملات در بخش مسکن و خروج تدریجی از رکود خواهیم بود اکنون بعد از اتفاقاتی که در حوزه بین المللی رخ داده و امکان لغو تحریم‌ها تا چند ماه آینده وجود دارد می‌توانم بگویم بهار مسکن در راه است و خروج از رکود سرعت بیشتری می‌گیرد.عقبایی، خروج بازار مسکن از رکود را  حتمی دانسته و معتقد است در ماه اردیبهشت معاملات مسکن رکورد خواهد زد و وضعیت این بازار بهتر می‌شود.عقبایی در خصوص مسکن نیز این نگرانی هست که با رونق گرفتن آن قیمت مسکن نیز صعودی شود اما با توجه به شرایطی که این بازار دارد ظرفیت گرانی را در آن نمی‌بینیم.وی با تأکید بر اینکه بازار مسکن تا چند ماه آینده ظرفیت افزایش قیمت ندارد گفت با رونق اقتصادی سونامی قیمت در بخش مسکن و ساختمان رخ نمی‌دهد.عقبایی با اشاره به بازار اجاره نیز گفت: با توجه به اینکه قیمت مسکن در سال 93 کاهشی بود بنابراین اجاره بهای مسکن نیز نباید افزایشی داشته باشد اما متأسفانه بسیاری از مالکان به اجاره مسکن به عنوان ابزار معیشتی نگاه می‌کنند و با مقایسه‌ای غیرمنطقی و غیر متعارف اجاره بها را بالا می‌برند در حالی که باید توازن میان قیمت مسکن و نرخ اجاره برقرار شود.
 
انتظار عقلانی از بیانیه سوئیس

کمال اطهاری، تحلیلگر بازار مسکن نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» تأکید کرد: انتظار عقلانی این است که بعد از توافق مردم را به سمت سرمایه گذاری سوق داد اما میانگین درآمد خانوار نشان می‌دهد پس انداز‌ها منفی است بنابراین نباید انتظار داشته باشیم در کوتاه مدت اثر چشمگیری در بازار مسکن داشته باشد.وی گفت: در چند سال گذشته به علت سیاست‌های غلط بخش مسکن باتلاق اقتصاد بوده و از یک طرف کاهش درآمدهای عمومی داشتیم  و از طرف دیگر هزینه‌های سنگین مسکن مهر منابع را بلعید و همین باعث شد منابع تولید کم شود. بنابراین اکنون نباید انتظار داشته باشیم با رونق اقتصادی تسهیلات به سمت بازار مسکن سرازیر شود و دوباره در این بازار سوداگری شکل بگیرد بلکه باید با برنامه ریزی آرامش را در بازار مسکن حفظ کرد.وی گفت: در چند سال گذشته رشد ساخت و ساز باعث عقب ماندگی بخش‌های مولد اقتصادی شد و اکنون با توافق هسته‌ای باید به بخش‌های مولد اولویت داده شود و سرازیر شدن تسهیلات و اولویت دادن بیش از حد به مسکن یعنی عقب ماندگی دوباره بخش‌های تولیدی.

 تأثیر افزایش درآمد مردم بر رونق مسکن

فردین یزدانی، نویسنده طرح جامع مسکن در گفت‌و‌گو با «ایران» از تأثیر مستقیم بیانیه سوئیس بر بازار سخن گفت و افزود: لغو تحریم‌ها در افزایش درآمد مردم مؤثر است و افزایش درآمد مردم را برای انجام معاملات مسکن ترغیب می‌کند.یزدانی افزود: این تأثیر بر بازار مسکن آنی نخواهد بود و با وقفه‌ای چند ماهه و با مثبت شدن چشم انداز اقتصادی خریداران امکان ورود به بازار مسکن را پیدا می‌کنند.

به گفته یزدانی منابع دولت افزایش می‌یابد و برخی بیم دارند با تزریق این منابع به بازار گرانی و تورم بویژه در بخش مسکن ایجاد شود اما تجربه دو سال گذشته نشان داده دولت سیاست تزریق پول به بازار را دنبال نمی‌کند و معتقدم دولت بازار را بخوبی کنترل می‌کند.وی افزود: کاهش تحریم و چشم انداز مثبت اقتصادی تأثیر مستقیمی بر بازار سرمایه، بخش صنعت و خدمات دارد و این مانع هجوم نقدینگی به سمت بازار مسکن می‌شود و به همین دلیل رونق معاملات مسکن افزایش قیمت زیادی ندارد و افزایش قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم سالانه خواهد بود و سیاست‌ها و الگوی دولت در بخش مسکن برای تکمیل ساختمان‌های نیمه کاره نیز این ادعا را تأیید می‌کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

poya: 1394/1/1808:44:11،
92
40
تحلیلاتون همه مضحکو ابکیه....موسساتو بانک ها برای مسکن نقشه ها دارن امسال....دلارو دیدین که دولت نمیزاره بیاد پایین چون کسریش مضاعف میشه منتظره کاهش نرخ سود بانکی و یه 91 دیگه باشید دندونارو تیز کردن واستووون.....خدا رحم کنه.
روشنگری: 1394/1/1809:11:32،
60
81
نه عامو جو سازی نکن گرونه
باید 30% کاهش پیدا کنه قیمت مسکن
پاسخ به پویا: 1394/1/1809:43:48،
86
42
همه چیز به سود بانکی بستگی داره همین جوری اگه سودا تغییر نکنه امسالم راکد میمونه ولی اگه کمش کنن مسکن تکون میخوره رونق مپبت نمیشه افزایش قیمت شدید میشه.
پاسخ به روشنگری: 1394/1/1809:49:15،
76
38
داداش فک میکنی من خوشم میاد اینطوری بشه اما این یه حقیقته که اقتصاد مملکته مارو این بانکا و موسسات دارن بازی میدن نه این بقوله شما دلالای خرد کوچه بازار...امیدوارم اینطور نشه اما بشین و نگاه کن....
عماد: 1394/1/1810:03:47،
43
66
جو گير شدي داداش، ركود محض و مطلق مشهود است.
بازار مسكن مانند دلار و ساير بازارها بشدت تحت كنترل دولت است.
مهدی: 1394/1/1811:55:27،
42
41
اون جهش های احمقانه یه دلیل مهم داشت و اونهم فراوانی وامهای بانکی و موسسات بود و حتی دیدم کسانی طلای قسطی میخریدن و توی بازار میفروختن و باهاش خونه میخریدن!! اون شرایط یه دلیل مهم جهشهای کهکشانی بود. اما امروز بانکها توان وام های در اون سطح وسیع رو ندارن دیگه و بعید میدونم جهش خاصی داشته باشه. عامل اصلی جهش خود ما مردم هستیم که با هجوم بردن سراغ هر چیزی چه از ترس کمیاب شدن و چه طمع سود باعث اوج گرفتن قیمتها میشیم. بابا مگه چند سال زنده ایم که همش دنبال اینو بخر نگهدار و اونو بخر نگهدار باشیم که یه روزی گرون بشه؟ اینا همش میشه برای میراث خورها
د: 1394/1/1812:16:29،
44
32
بابامردم به نان شب محتاج هستند آنوقت شما صحبت از چی مکنید عمرا" تکان بخوره
حجت: 1394/1/1809:00:19،
56
86
حداقل تا 2 سال دیگه تو رکوده. شک نکن
علی: 1394/1/1809:14:18،
66
56
توان خرید وجود نداره اگر مسکن ارزون نشه بازار از رکود خارج نمیشه یا باید وام هارو زیاد کنن یا قیمت هارو کاهش بدن تا بهار مد نظر دلالها شروع بشه !
عسل: 1394/1/1809:25:38،
52
48
بابا تورو خدا انقدر نگین اینها رو
یه واحد 185 متری 3 ساله داشتیم با 70 درصد نقدی قولنامه میکردیم فروشنده گفت بعد عید
حالا میگه منصرف شدم
همه رو نقدی میخاد.
خبری نشده که هنوز ملک تو رکود مطلق بسر میبره
مرتضي: 1394/1/1809:44:18،
54
50
اين اقايان مسئول كه ميگن بهار مسكن و رواجي معاملات در راه است ميخوان با اين حرفها بازار گرمي كنن شايد بتونن املاك خودشان و يا شريكاشان را آب كنن
ناشناس: 1394/1/1810:16:46،
31
45
برو بابا دیگه چقدر میخواهد گرون بشه !!!!!!!!!!!!!
مسکن هیچوقت ارزون نشده: 1394/1/1810:42:17،
62
45
به اندازه توروم این سه ساله 92-93-94
من: 1394/1/1913:58:49،
29
34
مسکن کاری به تورم نداره که با اون گرون بشه یا ارزون.
اون زمانی که تورم 12 - 13 درصد بود ولی سالی 23 - 24 درصد میرفت روی قیمت مسکن, کسی صحبت از افزایش مطابق نرخ تورم می کرد ؟ نه.
این رکود الان نتیجه همون افزایش هاست. مسکن به طوری رشد قیمت داشت که برای اکثریت مردم طبقه فقیر و متوسط و حتی متوسط رو به بالا تبدیل به رویا شده. و همیشه هم طبقه متوسط یه جامعه هستن که بازار هارو رونق میدن, نه ثروتمند ها. ثروتمند ها اگه به یه بازاری هجوم میارن, فقط برای کسب سوده. وقتی طرف می دونه که مردم عادی تا 4 - 5 سال آینده توان خرید مسکن با این قیمت ها رو ندارند, اون هم علاقه ای به سرمایه گذاری درش نداره.
این افزایش قیمت و ... هم " اگر " اواخر بهار و اوایل تابستون اتفاق بیفته, موقتی خواهد بود و نتیجه هجوم پول به بازار مسکن. بعد مسکن وارد یه رکود شدیدتر و دوره کاهش قیمت میشه.
حمید: 1394/1/1818:25:56،
34
37
پیش بسوی سا خت وساز و بساز بندازی . همه کلان شهرها سرای من است .تهران 50 و مشهد 10 میلیونی ارزوی من است به امید فردایی پردود ومملو از انواع انواع الودگیهای هوا اب خاک و بیماریهای گوناگون وناشناخته
خواجه ماجد: 1394/1/1819:19:16،
36
38
ما نفهميديم این چه اقتصادی است که ما داريم، تحريم می شیم مسکن گران میشه، تحريم رو بر می دارن مسکن گران میشه، ساخت و ساز میشه مسکن گرون میشه ، ساخت و ساز نمیشه مسکن گرون میشه، وام میدن گرون میشه، نمیدن گرون میشه . واقعا نوبریم به خدا

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما