کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نسخه بانک مرکزی برای ساماندهی غیرمجازها در سال 94

کدخبر:۱۰۸۳۰یکشنبه، ۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰:۴۱۴۱۲۹ بازدید

تشدید فعالیت غیرمجازها در حوزه پول و ایجاد رقابت های نجومی در حوزه نرخ سود بانکی توسط این بخش بانک مرکزی را درصدد آن کرده که ...

 تشدید فعالیت غیرمجازها در حوزه پول و ایجاد رقابت های نجومی در حوزه نرخ سود بانکی توسط این بخش بانک مرکزی را درصدد آن کرده که برای سر و سامان دادن به این بازار فکری بیندیشد.

ولی الله سیف در روزهای پایانی سال 93 هر جا که سخنرانی‌ای کرد به اصلاح نرخ سود بانکی پرداخت و کاهش فاصله نرخ سود و نرخ تورم را از دغدغه‌های خود و مجموعه بانک‌مرکزی برشمرد.وی در نشست خود با اقتصاددانان ضمن اینکه از  مثبت شدن نرخ سود بانکی ابراز خوشحالی کرد و آن را یک رویداد بی‌نظیر بعد از  انقلاب اسلامی دانست اما پیدایش فاصله زیاد بین نرخ سود و نرخ تورم و عدم تبعیت روند نرخ‌های سود از روند کاهشی نرخ تورم را یک معضل و مسئله نگران‌کننده برشمرد که حل آن را در گرو ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی دانست.سیف می‌گوید بانک‌ها در رقابت با موسسات بدون مجوز کم آورده‌اند چون بدون مجوزها تحت نظارت بانک‌مرکزی نیستند، سپرده قانونی ندارند، به تخصیص اعتبار در حد 20 درصد پایه سرمایه خود مقید نیستند و به هر اندازه که بخواهند سود می‌پردازند. اما بانک‌ها باید سود 22 درصدی توافق شده را رعایت کنند و در چارچوب تعیین شده توسط بانک مرکزی حرکت کنند.

شاید بانک مرکزی بتواند درصدی از نرخ سود بانکی را در آینده کاهش دهد اما واقعیت اینست که  بدون مجوزها همچنان در نبود نظارت قوی از سوی بانک‌مرکزی و نسپردن سپرده قانونی می‌‌توانند نقدینگی ایجاد کنند،  تورم را بالا ببرند و نگذارند نرخ سود کاهش یابد که همه اینها بی انضباطی افسارگسیخته ای در بازار پولی به وجود می‌آورد.اگرچه معاون نظارتی بانک مرکزی بارها از اهتمام به ساماندهی موسسات سخن گفته است اما قطعا نمی‌توان موسسات بدون مجوز را به یک‌باره از صحنه اقتصاد کشور محو کرد یا یک شبه آنها را تحت نظارت بانک‌مرکزی آورد چرا که آنان یک شبه به وجود نیامده‌اند و حاصل تصمیمات اقتصادی و اقداماتی است که طی سالیان گذشته در نظام اقتصادی و پولی گرفته شده است.

تعداد زیادی پروژه‌های نیمه‌تمام در اختیار آنهاست؛ سپرده‌های بسیاری از مردم در حساب‌های آنها خوابیده است و بخواهیم یا نخواهیم بخش‌هایی از اقتصاد کشور به آنها گره خورده است و منابع زیادی را تجمیع کرده‌‌اند و جذابیت های سرمایه گذاری در آنها بیش از تمامی بانک هاست.این موسسات سال‌هاست در حال فعالیتند و به هیچ‌وجه نمی‌توان وجود آنها را انکار کرد. به نظر می‌رسد برای سروسامان دادن به این آشفته بازار باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت پیش‌بینی کرد. این کار مدیریت دقیق و با ظرافت می‌خواهد. هر تجویز اشتباه برای این بیمار می‌تواند منجر به تلفاتی شود که شاید جبران آن سخت و غیرممکن باشد.اما بانک‌مرکزی فعال مایشاء این عرصه است و هر فرمانی صادر کند لازم‌الاجراست. در دوره قبل بحث ادغام موسسات مطرح و تا حدودی هم اجرا شد. می‌توان اقدماتی انجام داد که دو سر برد باشد  به نحوی که هم موسسات هم بانک‌مرکزی برنده باشند.

بانک مرکزی باید از جایگاه حاکمیتی خود بهره بیشتری ببرد و از پتانسیل‌های سایر دستگاه‌های اجرایی اقتصادی برای ساماندهی این بازار کمک بیشتری بگیرد. بانک مرکزی به موازات اینکه با اهرم صدور بخشنامه‌، محدود کردن تبلیغات موسسات غیرمجاز، الزام بانک‌ها به عدم ارائه خدمات به این موسسات و ... سعی می‌کند آنها را به تبعیت از مقررات فراخواند باید شرایط ادغام آنها را فراهم کند و آنها را به ادغام تشویق کند. حتی ابزار تشویقی برایشان پیش‌بینی کند تا با رغبت بیشتری ادغام را بپذیرند.در انتصاب مدیران اصلی این موسسات، بانک‌مرکزی نظر بدهد. افراد کارکشته و دلسوز اقتصاد کشور را برای مدیریت موسسات پیشنهاد کند. افرادی که می‌دانند قدرت خلق پول موسسات –حداقل به لحاظ نظری- بی‌اندازه است و این برای اقتصاد کشور سم است؛ افرادی که زیر و بم اقتصاد را می‌شناسند، کسانی که برای درمان دردهای اقتصادی فقط مسکن تجویز نمی‌کنند و به دنبال حل مشکل می‌روند و خلاصه اینکه کسانی که می‌دانند چگونه می‌توان عمل کرد که هم موسسات صاحب مجوز شوند و هم بانک‌مرکزی زودتر به نتیجه  مطلوب خود برسد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مسعود: 1394/1/910:57:34،
54
58
تا وقتی تورم بالا باشد و دادن سودهای نجومی برای موسسات بصرفد همین آش و همین کاسست
سیامک: 1394/1/913:04:52،
55
54
من کل پس اندازم تا 3 ماه پیش در یکی از بانک ها بود با نرخ روز شمار 10 درصد به پیشنهاد یکی از دوستانم کل سپردم رو در یکی از موسسات با نرخ24 درصد روزشمار حساب باز کردم و واقغا راضیم پشیمونم از این که چرا زودتر این کارو نکردم و طی این سالها که در بانک حساب داشتم فقط ارزش پولم اومد پایینتر
سایه: 1394/1/913:08:02،
43
47
من ۲۷اسفند پول کارت به کارت کردم دستگاه عابر بانک اعلام کرد :انجام نشد و۷۲ساعت بعد به حسابتون برمیگرده !
این چند روزه عید همش دنباله این مسخره بازیه بانکی بودم از پنجم تا امروز دوتا چک برکشتی دارم چون اون پول وارد حسابم نشده و هر روز وعده ی فردا رو بهم میدن!
sina: 1394/1/913:37:51،
57
30
خود بانک مرکزی و او رئیسش بانی همین مسخره بازیان، چندتا شرکت سر همین مسخره بازی شما پول مردم رو خوردن رفت؟ چقدر مردم رفتن سمت شرکتایی که به خاطر کار شما ورشکست شدن؟
حاجی: 1394/1/915:34:21،
31
61
این همه بانک و موسسه برای پول شوی هست
رضا: 1394/1/916:51:37،
54
53
آیا سپرده گذاران موسسه میزان توانستند به پولشان دسترسی داشته باشند چون قرار بود در بانک صادرات ادغام بشه ؟؟؟
کی به پولشان می رسن؟؟؟
poya: 1394/1/923:29:54،
49
53
این جور که بوش میاد یه 91 دیگه در راهه.............
حسین: 1394/1/1000:07:51،
34
65
آقا رضا نتیجه اعتماد بیجا به موسسات غیر مجاز و بدون مجوزی مثل میزان و ثامن الحجج و ..‌ بخاطر یکی دو درصد سود بیشتر همینه .
طمع کردی دوست عزیز طمعععععععععععععع
تقی: 1394/1/911:20:17،
54
50
بجای کاهش نرخ سود باید سود تسهیلات کاهش یابد .
مجید: 1394/1/911:24:58،
70
51
در کشوری که بیکاری دو رقمی است و چهل درصد دانشگاهی ها بیکارند، پول نفت صرف واردات می شود و گرانی بی داد می کند، رییس بانک و وزیر اقتصاد دنبال این هستند که این چندرقاز درآمد مردم را هم بگیرند.
تازه آنهایی هم که کار دارند بسکه تبعیض و نامردمی دیده اند دیگر حاضر به کار نیستند. یکی مثل من حاضر است پس اندازش را در موسسه اعتباری بگذارد و سودش را بگیرد ولی دیگر چشمش به یک مشت طفیلی نیافتد. مطمئن باشید سود این کار را را صرف خرید و فروش می کنم چون دیگر از سازندگی پول و احترام در این کشور در نمی آید.
بعد هم کدام ارازنی دلتان خوش است! طبق آخرین آمار بانک مرکزی بهداشت و درمان و تفریح و کارهای فرهنگی 30 درصد تورم داشته اند. خوراک و مسکن هم حدود 15 درصد. جمع کنید این بساط را که شماها مدیر نیستید! هیچ جای دنیا طرف را با مدرک حسابداری رییس بانک مرکزی نمی کنند!
مجید: 1394/1/911:30:03،
42
51
در کشوری که بیکاری دو رقمی است و چهل درصد دانشگاهی ها بیکارند، پول نفت صرف واردات می شود و گرانی بی داد می کند، رییس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد دنبال این هستند که این چندرغاز درآمد مردم را هم بگیرند.
تازه آنهایی هم که کار دارند بسکه تبعیض و نامردمی دیده اند دیگر حاضر به کار نیستند. یکی مثل من حاضر است پس اندازش را در موسسه اعتباری بگذارد و سودش را بگیرد ولی دیگر چشمش به یک مشت طفیلی نیافتد. مطمئن باشید سود این کار را هم صرف خرید و فروش می کنم چون دیگر از سازندگی پول و احترام در این کشور در نمی آید.
بعد هم کدام ارازنی دلتان خوش است! طبق آخرین آمار بانک مرکزی بهداشت و درمان و تفریح و کارهای فرهنگی 30 درصد تورم داشته اند. خوراک و مسکن هم حدود 15 درصد. جمع کنید این بساط را که شماها مدیر نیستید! هیچ جای دنیا طرف را با مدرک حسابداری رییس بانک مرکزی نمی کنند!
حمید: 1394/1/911:30:06،
72
49
همیشه به ضرر مردم کار میکنند ایا وقتی تورم به گفته مرکز امار وبانک مرکزی 40 درصد بود ایا ان موقع هم به بانک ها و... فشار می اوردید که چرا سود بانکی نهایتا 23 درصد است وبا ید ان را به 40 درصد برسانید در ان موقع با افزایش 3 برابری دلار سپرده مردم نزد بانکها به یک سوم افت کرد واب ازاب هم تکان نخورد
علي: 1394/1/911:35:15،
68
53
با ارزوى موفقيت بيشتر برأي مؤسسه ثامن الحجج در سال جديد
حامد: 1394/1/911:36:03،
59
43
هر سال دارن این حرفارو میزنن الان حدود 7 ساله میانو همینارو میگن حدود 25 درصد نقدینگی ژیش این موسسات هستش دوستان و نقدینگی کل چیزی حدود 720 هزار میلیارد تومان حالا خودتون حساب کنین آیا با این کله گنده ها میشه در افتاد؟!!
محمد: 1394/1/912:05:17،
51
55
بابا برید حق حسابتون رو بدین دیگه !!
فرهاد: 1394/1/912:12:44،
86
48
اخه چه اجباریه که نرخ سود دستوری باشه نرخ سود باید ازاد باشه تا هر بانک یا موسسه ای تواناییشو داره سود بالا بده اگه قرار باشه همه بانک ها و موسسات سودشون یکسان باشه دلیلی نداره این همه تنوع بانک در سطح کشور باشه
آواره بي پول: 1394/1/912:58:50،
51
54
به نظر من وقتي سود تسهيلات 27 تا 33 درصد هست اين بي عدالتيه كه من بدبخت بخاطر بي شغلي مجبور شدم تمام زندگي و ماشينمو بفرشم تا با سود سپرده بتوانم امورات زندگي ام را بگذرونم بنظرمن سود سپرده بايد بالاي 30درصد باشه
حق مطلب: 1394/1/913:47:23،
43
49
این آشفتگی چرا در کشورهای پیشرفته نیست ؟!چرا الگوی آنها که سالها تجربه بانکداری دارند بکار گرفته نمی شود؟! مگر قرار نبود بانکداری اسلامی و اقتصاد اسلامی اینجا را بهشت کند پس چطور شد؟!
همشهري: 1394/1/1009:23:59،
50
56
بيخيال شيد از ربا خواري و سود گرفتن و سود دادن (نزول) تا با خيال راحت و در آرامش زندگي كنيد. قناعت بالاترين ثروته و آرامش بخش روح و روان آدم. اين بانك ها و موسسات چيزي جز استرس براي مردم ايجاد نمي كنند. پول اگه دارين سرمايه گذاري كنيد و كار ايجاد كنيد تا هم چندتا از جوونا رو مشغول كار كنيد و هم احساس رضايت از زندگيتون. سود بانكي كاري كرده كه ديگه مردم پول هاي مازادشونو به همديگه قرض ندن، مشكل مالي همديگه رو حل نكنن فقط گذاشتن تو بانك تا سود بگيرن .به اميد آينده اي بدون سود بانكي و پر از احسان و قرض الحسنه.
وحید: 1394/1/1022:03:28،
64
48
اصلا حرفتون منطقی نیست تو کشوری که تورم 40 درصد هست نرخ سود باید 30 به بالا باشه تا مردم ارزش پولشون نیاد پایین کدوم بانک یا موسسه اخه وام میده اکثر سپرده هاشون رو صرف بساز بفروشیو صنعت و صادرات واردات می کنن شاید بین فعالیتشون 2 تا دونه وامم بدن که بانک مرکزی بهشون گیر نده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار