کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
دهکده ساحلی الیت
زیرپوش ضد عرق
ایکاپ
نیسان
مجتمع فنی تهران
کانال تلگرام ایران جیب

چشم‌انداز بازار کار در سال 94

کدخبر:۱۰۸۰۰سه شنبه، ۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶:۴۴۳۱۱۳ بازدید

براساس چشم‌اندازهای موجود، نرخ تورم برای سال 94 در محدوده 15 تا 18 درصد پیش‌بینی می‌شود و نرخ بیکاری بین 10 تا 12 درصد ...

براساس چشم‌اندازهای موجود، نرخ تورم برای سال 94 در محدوده 15 تا 18 درصد پیش‌بینی می‌شود و نرخ بیکاری بین 10 تا 12 درصد از دیدگاه فنی و بین 16 تا 20 درصد از نظر اقتصادی خواهد بود.

 برای پیش‌بینی وضعیت اقتصادی در سال 94 و بررسی احتمالات پیش رو، نگاه به گذشته ضروری به نظر می‌رسد. برآوردهای کارشناسان از نرخ رشد 2.5 درصدی برای مجموع سال‌جاری حکایت دارد. دولت یازدهم موفق شده تا حدودی آواربرداری از اقتصاد را انجام دهد و ارزیابی دقیق‌تری از ژرفای خسارتی که اقتصاد ایران طی 5 سال اخیر دیده است، داشته باشد.

دولت تدبیر پذیرفته که فارغ از شرایط مذاکرات هسته‌ای، باید توجه خود را در سال آینده معطوف به بهبود فضای عمومی کسب‌وکار در داخل کند. توافق بشود یا نشود، می‌توان روندهای اقتصاد ایران را احیا کرد. طبیعی است که بدون توافق هسته‌ای، این روند با سرعتی کمتر پیش خواهد رفت. اگر بتوانیم موانع پیش روی کسب‌وکار را برداریم و شرایط را تسهیل کنیم، امکان جذب سرمایه‌های بخش خصوصی بالاست. رشد اقتصادی یک جنبه‌اش سرمایه‌گذاری است و جنبه دومش این است که تولید بهینه شده و بهره‌وری بالا رود.

اگر دستگاه‌ها تلاش کنند که بهره‌وری را بالا ببرند، آن هم باعث رشد اقتصادی خواهد بود. مهم‌ترین عاملی هم که در این زمینه کشور و اقتصاد را تهدید می‌کند، بحث بیکاری است. متاسفانه در حال حاضر بیش از 3.5 میلیون نفر بیکار داریم که در حدود 3 سال آینده هم یک خیل 5 میلیونی بیکار به این تعداد اضافه خواهد شد. با توجه به اقتصاد کشور که در سال‌های آینده هم رشد بالایی نمی‌تواند داشته باشد، بزرگ‌ترین تهیه همین بحث بیکاری خواهد بود. برای حل مشکلات این زمینه هم دولت باید به بخش خصوصی بهار بیشتری بدهد. اگرچه دولت یازدهم در شرایطی روی کار آمد که با بحران‌های جدی اقتصادی در داخل و خارج روبه‌رو بودیم و اقدامات موثری هم انجام داد، اما باز هم می‌توانست بهتر از این عمل کند. از نظر محتوایی حداقل در حال حاضر احتیاج به یک رشد پایدار و اشتغالزا داریم. در سال 93 در مقایسه با سال 83 خالص اشتغال در اقتصاد ایران تغییر نکرد و در طول یک دهه هیچ شغلی در اقتصاد ایران ایجاد نشده است.

اگر بخواهیم متمرکز شویم و تعداد شاغلان را حداقل ثابت نگه داریم، نیاز اقتصاد رشد 6 درصد است. تازه این مهار بیکاری است. اگر بخواهیم شغل ایجاد کنیم، باید رشد بیشتری داشته باشیم. در صورتی که هدف کاهش نرخ بیکاری باشد، ضرورت ایجاب می‌کند که اقتصاد از یک رشد اقتصادی 8 درصدی برخوردار شود. در دوره کوتاه‌مدت یک‌ساله (در سال 94) انتظار نمی‌رود که اقتصاد بتواند تعداد قابل توجهی از افراد بیکار در جست‌وجوی کار را شاغل کند.

مهم‌ترین دلیل این امر آن است که طی چند سال گذشته که اقتصاد با رکود و رشد اقتصادی پایین و بعضا منفی مواجه بوده است، قدر مطلق اشتغال کاهش چندانی نداشته است که علت آن را باید در چسبندگی دستمزدها و عدم انعطاف در بازار کار دانست.

براساس چشم‌اندازهای موجود، نرخ تورم برای سال 94 در محدوده 15 تا 18 درصد پیش‌بینی می‌شود و نرخ بیکاری بین 10 تا 12 درصد از دیدگاه فنی و بین 16 تا 20 درصد از نظر اقتصادی خواهد بود.

علاوه بر کاهش نرخ تورم و ثبات نسبی نرخ ارز در سال 94، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری در کشور ترغیب کند و شاهد کاهش نرخ بیکاری باشیم. عواملی که می‌تواند در کوتاه‌مدت سطح اشتغال را بالا ببرد، همچون تدوین مقررات و قوانین، توجه بیشتر به صنعت گردشگری و توریسم، توسعه صنایع کوچک به‌ویژه در استان‌های محروم، گسترش صنایع صادراتی غیرنفتی و تلاش در جهت اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام به ارث رسیده از دولت قبل.

همراه مکانیکدیدگاه ها

حسین: 1394/1/410:11:24،
64
22
با وضع قوانین میشود یک شبه ایجاد هزاران شغل کرد ' مثلا در همه مرزها مناطق آزاد توریستی داشت ' مانند دوبی ' بدون اجبار حجاب ' داشتن همه چیز که کشورهای منطقه دارند ' درست مانند ترکیه یک سرویس کامل بدهیم ' اون موقع توریست خارجی و داخلی هجوم میاره ' هزاران شغل هم درست میشه ' این توریست که میره تایلند و ترکیه و دوبی خوب بیاد ایران
حسین: 1394/1/410:16:56،
54
19
ایجاد اشتغال ' یک دغدغه بزرگ برای همه دولت ها ' به غیر از دولت ایران ' تو همه مساعل از هسته ای و مشکلات مسلمانان جهان و چطوری نماز خوندن و بهشت و جهنم رفتن هزاران صاحب نظر داریم ' ولی وقتی صحبت اشتغال زایی میشه همه بی سواد و لال میشند ' به هر مدیری بگی ۱۰۰ میلیون پول هست بیا یک شغلی بزن ' میگند این که پولی نیست بزار تو بانک بهرش بگیر !
بیکار: 1394/1/410:25:46،
36
35
اگه امار از بهبود و رشد اقتصاد میگه پس چرا روز به روز بیکاری بیشتر میشه و جیب ملت خالی تر ؟؟؟؟؟
نوابق عزیز در کشوری که 40%اقتصادش وابسته به مسکنه و مابقی هم نفت و دو ساله که دولت بی تدبیر عمدا بازار مسکنه در رکود نگه داشته و نفت هم که مشخصه ...
تا بازار مسکن راه نیفته اش همان و کاسه همان
Z: 1394/1/412:40:00،
48
21
نوابغ!!!!
Reza: 1394/1/411:21:46،
29
43
چرا عکس غمگین انتخاب کردید اول سال ؟
چرا این ملت امیدواری بهم تزریق نمیکنند؟
ناشناس: 1394/1/413:58:47،
28
22
به قول نویسنده دولت باید به بخش خصوصی بهای بیشتری بدهد که مصداق این حرف رو در مورد پروژه پدیده شاندیز دیدیم که چطور 10 هزار نفر بیکار شدند
پیشنهاد: 1394/1/414:56:48،
48
21
کجای دنیا تولید کننده تمام سرمایه ی مورد نیازش را از دولت یا ملت میگیرد و با روشهای غیر استاندارد به باد میده. سرمایه گذار در هر زمینه ای درصدی از نیازش را تسهیلات میگرد در اینصورت با هر نرخ بهره ای که وام بردارد سودده خواهد بود چون به خاطر حفظ سرمایه ی خودش هم که شده دلسوزانه و منطبق با استانداردهای روز کار و تولید میکند.
علی: 1394/1/516:47:57،
26
22
دولت اگر بخواهد هر کاری میتونه بکنه .چون پتانسیلشو داره.
ولی چرا حرکت جدی نمیکنه خودشان میدونند .
در بخشهای:
کار
اقتصادی
گردشگری
تولید
صنعت
و...
فقط دولت محترم "زمان را از دست ندهید.
milad: 1394/1/821:00:26،
13
16
از سال ۸۷به دنبال کارم دیپلم برق داشتم فوق دیپلم معماری دارم لیسانس شهرسازی همچنان هر جا ازمون بوده شرکت کردم اداره برق ازمون دادم برج ۱۱ج نمیدن اعلام نمیکنن کیا قبول شدن زنجان مسعولین اگه میخونن پیگیری کنن نمیدونم این امتحانا الکیه یا راست همه جا الویت خونواده شهید جانباز پس ما مردم عادی چه کار کنیم یارانه رو حذف کنید ب بیکارایی که عدم اعتیاد دارن بدید
علیرضا ف: 1394/1/913:22:45،
32
30
اون رییس دولت قبلی که میگفت دولت بیش از یک ونیم میلیون شغل ایجاد کرده!!!
شما هم که میگین از سال ۸۳ تا ۹۳ هیچ شغلی بوجود نیومده
الان کدومشو باور کنیم
علیرضا : 1394/1/914:03:35،
36
29
فقط کافیه یه نگاهی به کشورای رو به رشد مث برزیل هند آفریقای جنوبی اندونزی ترکیه و... بندازیم به چند نکته ساده میرسیم
عدم محدودیت مذهبی و جنسیتی برای جذب توریست
زیرساختهای لازم برای توریسم
نقش کنترلی و نظارتی دولت و نه کارفرمایی
برنامه های همه جانبه برای توسعه فرهنگی
ایجاد زیرساختهای ارتباطی و رسانه ای
تبلیغات کارآمد رسانه ای
همه راهها قبلا آزموده شدن فقط کافیه چشم حکومت به روی واقعیات باز بشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانس مسافرتی بهار پرستوها

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما