کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
دهکده ساحلی الیت
زیرپوش ضد عرق
ایکاپ
نیسان
مجتمع فنی تهران
کانال تلگرام ایران جیب

امید تولید به رونق بیشتر شد

کدخبر:۱۰۷۸۱شنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۶:۲۱۱۷۳۲ بازدید

بهار شاید بمب کاری بخش صنعت و معدن در سال 93 بعد از مدتها رکود بود، رکودی که بسیاری آن را به قفل شدن تبادلات مالی و از سوی دیگر ...

آمارها گویای این بود که صنایع و معادن با رشد ۸.۱ درصد در بهار ۹۳ پیشرو بود. نگاهی به آمارهای تولید در بخش صنایع و معادن نشان می‌داد که برخی گروه‌های صنعتی رشدی امیدوارکننده و بالا ده درصد داشتند. بهار شاید بمب کاری بخش صنعت و معدن در سال 93 بعد از مدتها رکود بود، رکودی که بسیاری آن را به قفل شدن تبادلات مالی و از سوی دیگر، تحریم ها نسبت می‌دادند، اما بخش تولید کشور توانسته در ابتدای سال گذشته، رشدهای مناسبی را تجربه کرده و به نوعی پیشران رشد اقتصادی کشور باشد.

در واقع، رشد بخش صنعت و معدن کشور که بعد از یکسال و نیم رکود حاصل شده بود، توانست امیدی را در دل صنعتگران و کارآفرینان کشور ایجاد کند و روزهای رونق بیشتری را نوید دهد، در حالیکه بسیاری بر همین موضوع پافشاری می‌کردند که این خروج از رکود بابت رونق صنایع بزرگ و دولتی است که با حمایت دولت، چنین رشدی را رقم زده اند، اما به هرحال این رشد به نام بخش صنعت و معدن کشور ثبت شده بود.

وقتی دولت رشد اقتصادی اولین فصل سال جاری را اعلام کرد، البته فصل بهار دیگر کوله بارش را بسته و رفته بود؛ اما به هرحال بانک مرکزی با اعلام این رشد، زمینه ساز ماندگاری بهار ۹۳ به لحاظ رشد بخش صنعت و معدن کشور را در ذهن ها فراهم کرد.

گزارش بانک مرکزی آن روزها، خروج رشد اقتصادی کشور از زیر صفر را پس از ۸ فصل نشان می‌داد؛ در واقع، براساس محاسبات مقدماتی اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی در فصل اول سال ۱۳۹۳ به ۴۸ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به رقم مشابه فصل اول سال ۱۳۹۲ به میزان ۴.۶ درصد رشد را نشان می‌داد.

آن روزها بانک مرکزی اعلام کرد که تمامي گروه‌هاي عمده اقتصادي اعم از کشاورزي، نفت، صنايع و معادن و خدمات در سه ماه اول سال جاري از رشد مثبت برخوردار بوده‌اند؛ اين در حالي است که در فصل اول سال ۹۲، به جز گروه کشاورزي، ساير گروه‌هاي عمده با رشد منفي ارزش افزوده مواجه بودند.

به هرحال برآوردها نشان می داد که رشد ۴.۶ درصدی در بهار ۹۳، مرهون زیرگروه صنعت و بازرگاني کشور بود که توانست نیمی از رشد اقتصاد کشور را به دلیل ارزش افزوده ای که ایجاد کرد، به خود اختصاص دهد.

اگرچه آمارها گویای این بود که صنایع و معادن با رشد ۸.۱ درصد در بهار ۹۳ پیشرو بود، اما نگاهی به جزئیات درج شده برای مقادیر تولید در بخش صنایع و معادن نشان می‌داد که گروه‌های صنعت، معدن رشدی امیدوارکننده و بالای ۱۰ درصد داشتند؛ اما در بین این اجزای صنایع و معادن، بخش ساختمان با رشدی ۲.۱ درصدی، یکی از کمترین نرخ‌های رشد را در مقایسه با دیگر بخش‌ها و گروه‌ها، در بهار سال گذشته تجربه کرد.

نگاهی دقیق‌تر به اطلاعات منتشر شده در بخش صنعت، بیانگر این است که شاخص توليد کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي که حدود ۷۰ درصد ارزش افزوده بخش صنعت را پوشش مي‌دهد، در سه ماه اول سال ۹۳ نسبت به رقم مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است. همچنین در میان ۲۲ گروه عمده صنعتي، شاخص ۱۳ گروه که در مجموع ۸۷ درصد از وزن کل شاخص صنعت را به خود اختصاص می‌دهند، در فصل اول سال ۱۳۹۳ نسبت به فصل اول سال ۱۳۹۲ رشد مثبت داشته‌اند.

به‌عبارت دیگر، میزان تولید در کشور در بهار سال گذشته، تقریبا ۱۳ درصد کمتر از میزان تولید در بهار سال ۱۳۹۰ شده بود. در نتیجه، حتی با مثبت شدن رشد اقتصادی و عملکرد اقتصاد که نسبتا قابل‌قبول بوده است، وضعیت تولید به‌نزدیکی سال ۱۳۹۰ نرسیده بود.

اما علیرغم این رشدها در بهار، برخی از مردم عنوان می‌کردند که اثر این رشد را بر زندگی خود حس نمی‌کنند و همچنان بر این باورند که اوضاع کنونی از نظر اقتصادی و درآمدی، بدتر از شرایط سال‌های قبل بود؛ چراکه مطابق آمارها نیز، در حال حاضر سطح تولید و درآمد در کشور به وضعیت سال ۱۳۹۰ بازنگشته و فقط رکود سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ جبران شده است.

انتظار می‌رود تا اواخر سال ۹۴ و درصورت ادامه وضعیت رشد اقتصادی در مقادیری نزدیک به نرخ فعلی، اقتصاد کشور تا آن زمان به شرایط سال ۱۳۹۰ بازگردند و این موضوع، به‌تدریج در رفاه روزمره مصرف‌کنندگان، خود را منعکس کند.

مطابق آمارهای بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی کشور در بهار سال ۱۳۹۱ به میزان ۴۷.۹ هزار میلیارد تومان و در بهار سال ۹۲ به میزان ۴۵.۹ هزار میلیارد تومان بوده است. بنابراین رسیدن این شاخص به سطح ۴۸ هزار میلیارد تومانی در بهار سال جاری، نشان می‌دهد وضعیت تولید در بهار سال ۹۳ از بهار دو سال گذشته بهتر بوده است، ولی همچنان رقم آن هنوز به میزان ۸.۷ درصد کمتر از مقدار تولید ناخالص داخلی در بهار سال ۱۳۹۰ است.

علاوه‌بر این، مقدار تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت نیز در بهار سال ۹۳، به ترتیب نزدیک به ۴/۴ و ۰/۳ درصد از مقادیر آن در بهار سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲، بیشتر بوده است؛ ولی از مقدار مشابه برای بهار سال ۱۳۹۰ همچنان کمتر است.

موضوعی که می‌توان از آن نتیجه گرفت که بخش غيرنفتي اقتصاد از بهبود بيشتري برخوردار شده و سهم آن از کل اقتصاد افزايش يافته است. همان‌طور که اشاره شد، رشد اقتصادی بهار سال ۹۳ عملکرد منفی اقتصاد در دو سال گذشته را جبران کرده و سطح تولید ناخالص داخلی را به مقداری بالاتر از سطح این شاخص در بهارسال ۱۳۹۱ رسانده است؛ ولی هنوز سطح تولید ناخالص داخلی پایین‌تر از مقدار آن در بهار سال ۱۳۹۰ قرار دارد.

همراه مکانیکدیدگاه ها

مردم: 1394/1/114:19:31،
28
18
آقا همه این حرفا بی خوده...تا وقتی ما دلال داریم و بعضی ها گفتن چه اشکال داره....
وضع تولید همینه که هست...
صابر: 1394/1/121:28:36،
25
35
امسال رکود از سال 93 بدتر میشه
مريم: 1394/1/122:11:53،
19
16
باشه... شايد مغزتون ريست كرده از رونق توليد ميگيد !!!!!!
اينجا ايرانه...
Z: 1394/1/123:01:19،
20
17
امید به دلالی بیشتر!!!!
فرهنگی : 1394/1/206:26:37،
18
18
دوستان، شاید من دستور زبان بلد نیستم وبرای همین تواین تیتر، «تولید به رونق» رو متوجه نمیشم!

اگر کسی بتونه توضیح بده ممنون میشم.
rasool: 1394/1/209:00:18،
16
17
تو زنجان که تقریبا رونق معادن زیاده که فاجعه است بیشتر کارخانجات روی که نبض کار زنجان هست خوابیدن و اگه دلار بیاد پایین دیگه حتما باید همه رو گل گرفت اکثر شرکتها دارن ضرر میدهند تو بورس هم مشخصه فراور و فاسمین و کروی زنجان تا 200درصد افت قیمت دارند و حالا وضع اهن و سیمان هم که مشخصه این امار رشد از کجا در میاد واقعا جای تاسف داره متاسفم به این تدبیر
navid: 1394/1/210:29:49،
23
14
کار ما یه جور تولیدی .رونق ک نداره هیچ هر چی هم بابام داشته ضرر داده .بدبخت شدیم برگشتیم سر خونه اول .بدبختی وفجاهت .هر چی داشتیم فروختیم.وام هم گ گرفتیم فبها .در کل بدبخت شدیم .کار از رونق افتاده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانس مسافرتی بهار پرستوها

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

نتایج انتخابات ریاست جمهوری - 30 اردیبهشت 96 / نتایج شمارش آرا به تدریج اعلام خواهد شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - خرداد 96
فروش نقد و اقساطی خودروهای پژو پارس و پژو 207 بمناسبت آزادسازی خرمشهر - خرداد 96
احتمال پیش‌فروش خودروی جدید پژو 2008 از سوم خردادماه
بیانیه حجت الاسلام رئیسی؛ بعد از اعلام نتیجه انتخابات
جدول شرایط پیش فروش کلیه محصولات ایران خودرو - خرداد 96
کرمان‌موتور، 5 خودروی هیوندای مدل 2017 را بزودی عرضه خواهد کرد + جزئیات
لیست قیمت کارخانه ای محصولات ایران خودرو در خردادماه 96
قرارداد پژو و شایعه‌ای که تالار شیشه‌ای را لرزاند
تولید 2 خودروی سواری در کشور به صفر رسید
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - خردادماه 96
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟
خودروهای روسی که به ایران می‌آیند، چه شکلی هستند؟
اعلام زمان ورود و قیمت لکسوس RX200t مدل 2017 به ایران
مقایسه خودروهای در محدوده 50 میلیون تومان در بازار ایران
آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بازاریاب تجارت فردا
بلیط هواپیما