کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تداوم رکود سنگین بازار مسکن

کدخبر:۱۰۶۲۸شنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۰:۰۱۵۱۳۹ بازدید

بازار مسکن در سال 93 رکودی سنگین را چه در ساخت و ساز و چه در خرید و فروش متحمل شد در عین حال افزایش سقف ...

بازار مسکن در سال 93 رکودی سنگین را چه در ساخت و ساز و چه در خرید و فروش متحمل شد در عین حال افزایش سقف وام مسکن مهر، خرید و فروش واحدهای این طرح و وام ۵۰ میلیونی ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده تحولاتی مهم در این حوزه به شمار می‌روند تحولاتی که شاید با تصویب وام ۸۰ میلیونی خرید می‌توانست امیدهای تازه‌ای را در بازار بی رونق مسکن زنده کند.

اگر چه با توجه به فضای فعلی ساخت و ساز کشور، پیش بینی می شود رکود بازار مسکن تا پایان سال آینده نیز ادامه داشته باشد و این موضوع شاید بتواند از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کند، اما نکته مهم این است که این رکود نمی‌تواند مخصوصا در بخش ساخت و ساز چندان مفید و بوده و آینده بازار مسکن را با چالش مواجه نکند.

رکودی که بازار مسکن چه در خرید و فروش و چه در ساخت و ساز با آن مواجه شده بسیار می تواند خطرناک باشد،چرا که به گفته کارشناسان و رئیس اتحادیه املاک تهران این رکود قطعا تولید مسکن را در دو سال آینده با کاهش مواجه خواهد کرد و در جهش قیمت مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

با توجه به رشد لجام گسیخته قیمت مسکن طی سال گذشته انتظار می رود این دوره رکود طولانی تر از دوره های گذشته باشد، زیرا رونق دوباره بازار خرید و فروش مسکن منوط تغییرات عمده ای در بخش های اقتصادی، تقویت قدرت خرید مردم و همچنین سیاست های کلان کشور است.


راهکارهای کوتاه مدت برای مقابله با رکود نگران کننده بازار مسکن

به گفته برخی کارشناسان و اتفاقا مسئولان دولتی در شرایط فعلی یکی از مهمترین راهکارهای کوتاه مدت برای مقابله با رکود نگران کننده بازار مسکن، تامین منابع مالی برای ساختمان های نیمه تمام است که این تسهیلات می تواند هم به سازندگان اعطا شود و هم به صورت بلند مدت و اقساطی در اختیار خریداران قرار گیرد.


افزایش‌ وام‌ مسکن مهر قطعی شد

بانک مرکزی در 25 دی ماه امسال مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش پنج میلیون تومانی سقف تسهیلات مسکن مهر را به بانکهای عامل ابلاغ و در آن تاکید کرد افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر از 250 به 300 میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانک‌های عامل با اولویت طرح‌های در شرف اتمام و فعال که به تشخیص بانک عامل برسد قابل پرداخت است.

پس از ابلاغ این مصوبه از سوی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار نیز این مصوبه را به بانک های عامل(6 بانک) ابلاغ کرد، اما پرداخت این تسهیلات از سوی بانک ها مستلزم تدوین دستورالعمل پرداخت تسهیلات شد که در اواخر ماه بهمن تدوین شد. لازمه پرداخت این تسهیلات نیز نهایی شدن فهرست واحدهای مسکونی که 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند اعلام شد.

در سراسر کشور حدود 393 هزار واحد مسکونی مهر مشمول تسهیلات 30 میلیون تومانی می‌شوند و فهرست این واحدهای مسکونی نیز نهایی و ابلاغ شده است.

افزایش وام مسکن مهر از 25 میلیون تومان به 30 میلیون تومان در حالی صورت گرفت که اگر چه این پروژه مربوط به دولت نهم و دهم بوده اما دولت یازدهم توانست سقف این تسهیلات را بالا ببرد تا پروژه ها هر چه سریعتر تکمیل و تحویل شود.


قانون خرید و فروش مسکن مهر اصلاح شد

وزارت راه و شهرسازی دستورالعملی را که دی ماه پارسال در زمینه خرید و فروش مسکن مهر صادر کرده بود را در اوایل تابستان امسال اصلاح کرده و ضوابط جدید نقل و انتقال این نوع آپارتمان ها را در قالب ˈدستورالعمل اجرایی معاملات ثانویه واحدهای مسکونی مهر نهایی کرد.

با مجوز جدید وزارت راه و شهرسازی و ساده سازی خرید و فروش آپارتمان های آماده در مسکن مهر، برای اولین بار امکان مبادله امتیاز واحدهای ناتمام فراهم شد اما ظاهرا گفته می شود واحدهای مسکن مهر در صورتی می توانند خرید و فروش شوند که یا دفترچه اقساط داشته باشند و یا اینکه قرارداد پیش فروش داشته باشند.

هر چند حدود دو ماه پیش بود که گفته شد بانک مرکزی به دلیل آنچه "مشخص شدن وضعیت انتقال وام" عنوان شد جلوی این کار را گرفته است اما برخی از مدیران شهرهای جدید این موضوع را رد کرده و اعلام کردند که در این شهرها سامانه نقل و انتقال مسکن مهر ایجاد شده و هر متقاضی فروش مسکن مهر می تواند با تکمیل فرم های لازم اقدام به فروش واحد مسکونی خود کند.

ولی پور مدیرعامل شرکت عمران پردیس در این خصوص گفت: اگر واحد مسکن مهر خودمالکی باشد نقل و انتقال آن ظرف چند روز انجام می‌شود، اما واحدهای نیمه تمام و آنهایی که قرارداد پیش‌فروش دارند، کمی طولانی‌تر است. در خصوص کسانیکه که دفترچه اقساط را دریافت کرده باشند چه واحدهای خودمالکی و چه واحدهای 99 ساله نیز -نقل و انتقال- ظرف چند روز انجام می شود.

در دستورالعمل جدید معاملات مسکن مهر، صاحبان این واحدها بدون هیچ مانعی و مشروط به نداشتن بدهی اقساط وام به بانک مسکن، می توانند اعیان واحد خود را به فرد متقاضی مسکن واگذار کنند.با این ابلاغیه همچنین افرادی که مسکن مهر آنها از مرحله سفت کاری گذشته اما نیمه تمام است نیز اجازه دارند امتیاز خود را به فردی که توان پرداخت مابقی هزینه ساخت را دارد، بفروشند.

در نسخه جدید مجوزی که برای فروش مسکن مهر تنظیم و به امضای وزیر راه و شهرسازی نیز رسیده، آخرین مانع از جلو پای صاحبان این خانه‌ها برای تصمیم گیری آزادانه برداشته شده است.پیشتر با استناد به دستورالعمل زمستان پارسال، فقط صاحبان آن دسته از واحدهای مسکونی مهر که ساختمان آنها تکمیل شده بود و برای آن دفترچه اقساط بانکی صادر شده بود، می توانستند واحد خود را به متقاضیان مسکن، عرضه کنند و به فروش برسانند.


ابلاغ وام 50 میلیونی بافت فرسوده به 22 بانک

طبق مصوبه هیات وزیران، دولت باید برای سال 93 و 94 جمعاً 600هزار فقره تسهیلات بافت فرسوده پرداخت کند به همین منظور آذر ماه امسال هیات دولت با پرداخت وام بازسازی بافت فرسوده به مبلغ 50 میلیون تومان و ودیعه مسکن 20 میلیون تومانی برای تهران و کلانشهرها، 40 میلیونی بازسازی بافت فرسوده و 15 میلیون تومانی ودیعه مسکن برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر و 30 میلیونی بازسازی بافت فرسوده و 10 میلیون تومانی ودیعه مسکن برای سایر شهرهای کشور موافقت کرد و این مصوبه را برای اجرا در 20 دی ماه به وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی ابلاغ کرد.

بنابراین گزارش، این مصوبه در حالی ابلاغ شده است که وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در دولت یازدهم از مدتها قبل تلاش های خود را برای اجرایی شدن این مصوبه آغاز کرده بودند اما مشکلات مالی اعلام شده از سوی بانک مرکزی و ناتوانی بانک ها در پرداخت تسهیلات اجرای این مصوبه را بی نتیجه گذاشته بود.

در این مصوبه که برای اولین بار سقف وام ساخت و ساز از 30 میلیون تومان به 50 میلیون تومان افزایش یافته است، بانک مرکزی 22 بانک عامل را انتخاب و دستورالعمل نحوه اعطای وام را تدوین کرد که البته این دستورالعمل یک بار دیگر مجددا اصلاح و به بانک‌های عامل ابلاغ شد.

ابلاغ دستورالعمل اجرایی شدن وام 50 میلیونی از سوی آخوندی/ابلاغ 3 بانک از میان 22 بانک

پس از تعیین سهمیه بانک ها از سوی بانک مرکزی گزارشها حاکی از این است که آخوندی وزیر راه و شهرسازی دستورالعمل اجرایی شدن این وام را به مدیران کل استان‌ها ابلاغ کرده است.

هر چند از میان این 22 بانک تاکنون تنها 3 بانک ملت،ملی و رفاه این مصوبه را به شعب بانک ها ابلاغ کرده اند.

بر اساس این گزارش،بیشترین سهمیه در پرداخت وام نوسازی بافت فرسوده مربوط به بانک اقتصاد نوین،کارآفرین ،بانک شهر و پاسارگاد با 30 هزار فقره است و کمترین سهمیه مربوط به پست بانک با یک هزار فقره وام است.

سهم بانک ملی 15 هزار، صادرات 14 هزار،تجارت 13 هزار، ملت 15 هزار، سپه 5 هزار، رفاه کارگران 5 هزار و پست بانک هم یک هزار عدد تسهیلات تعیین شده است.

سهم بانک‌های اقتصاد نوین 30 هزار، کارآفرین30 هزار، پارسیان 10 هزار، سامان 20 هزار، پاسارگاد 30 هزار، گردشگری 10 هزار، سرمایه 5 هزارو سینا 10 هزار عدد تسهیلات نوسازی بافت فرسوده خواهد بود.

سهم بانک شهر30 هزار فقره، سهم بانک دی 5 هزار، حکمت ایرانیان 10 هزار، ایران زمین 10 هزار، انصار 10 هزار، خاورمیانه 10 هزار و قوامین هم 12 هزار سهمیه احیای نوسازی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری را خواهند پرداخت.

این توجه ویژه وزارت راه و شهرسازی به بافت های فرسوده در حالی صورت گرفته که بارها اعلام شده که پروژه مسکن مهر دارای نواقصی چون جانمایی نامناسب و تامین نشدن زیرساخت ها موجب مشکلاتی شده است بنابراین چنانچه بانک ها نیز در اعطای تسهیلات همکاری مناسبی داشته باشند می توان به توسعه و نوسازی بافت های فرسوده به عنوان جایگزین مسکن مهر امیدوار بود.

به هر حال سال 94 سال حساس و مهمی برای بخش مسکن است چرا که به گفته رئیس اتحادیه املاک این سال، سال خروج مسکن از رکود است و قطعا در سال 94 با ارائه برنامه هایی مثل طرح جامع مسکن و مسکن اجتماعی و از سوی دیگر افزایش احتمالی سقف وام خرید مسکن به 60 میلیون تومان و همینطور رونمایی از صندوق پس انداز مسکن که قرار است وام 80 میلیونی در اختیار متقاضیان قرار دهد باید منتظر ماند و دید آیا بازار مسکن شرایط عادی خود را پیدا خواهد کرد و آیا این بازار از رکود ساخت و ساز خارج خواهد شد یا خیر

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بنگاه: 1393/12/2311:14:15،
74
33
منظور از رکود همون قیمت 46 میلیونی به ازای هر متر مربع خانه در الهیه هست دیگه ؟!
poya: 1393/12/2311:57:30،
102
54
مسکن هر سال رشد خودشو داره هر چند سالم ک رکود داشته باشه انباشت میشه تو رونق خودشو نشون میده....این تحلیلای ابکی بیشتر باعث خندس...توافق بشه میشه ساله 68 مسکن قیمتش میره بالا توافقم نشه میشه 91 دلار میره بالا مسکنم بعدش میره بالا ...فقط جایه این وردو جادو جنبلا امیدوارم ک مسکن بدونه زنجیر پاره کردن رو ریلش بیوفته هم برای مصرف کننده و هم مالکینو سازنده سرانجام خوشی داشته باشه.
مهرداد: 1393/12/2312:05:10،
79
88
خیلی از دوستان فکر می کنند چون بازار مسکن راکده قیمتها کاهش پیدا می کنه غافل از اینکه هر سال بالای 40 درصد میره رو قیمت ملک ، اگر توافق هم بشه که دیگه بدتر
بردیا: 1393/12/2312:10:14،
95
105
بعد از عید نوبت ریزش مسکن وماشین وحشتناک میریزه نخرین
siya: 1393/12/2312:15:49،
60
17
اخه میخوام بدونم چی تو رونق هس که مسکنم باشه.همه چی تو رکوده مسکنم کنارش.ایا اگه رونق بشه همه چی میاد پایین ایا؟الله اعلم
ندای مردم: 1393/12/2312:19:33،
78
70
بعضی همچنان بر گور مسکن ایستاده اند و امیدوارند که این مرده زنده شود و سودهای بادآورده مثل دو سال قبل به جیب بزنند ولی زهی خیال باطل که دلار مشغول سقوط آزاد است و واحدهای ساخته شده خالی هر روز بیشتر از دیروز و مردم هم تا پایین آمدن واقعی قیمتها هیچ چیزی نمی خرند.
سینا: 1393/12/2312:29:12،
69
51
برداشتن تحریم ها باعث رونق اقتصادی میشه و رونق اقتصادی گرون شدن زمین را به همراه داره . با پایین اومدن قیمت دلار هزینه ساخت تا حدی کمتر میشه ولی اصل هزینه که مربوط به زمین است بالا میرود پس انتظار ارزون شدن اون هم پس از دو سال ثبات قیمت انتظار معقولی نیست .
پاسخ به بردیا و ندای مردم: 1393/12/2312:42:14،
54
57
آقایون عزیز میدونم که دارین از آرزوهای محالتون صحبت میکنین . میدونم شما مستاجرای عزیز هر وقت صحبت از ملک و آپارتمان میشه چهارستون بدنتون میلرزه . ولی افزایش قیمت حداقل ۱۰ درصدی هم در بخش ملک و آپارتمان و هم در بخش خودرو قطعیه ! البته برای شما که توانایی خرید هیچکدومشو ندارین هیچ فرقی نمیکنه ! خواب ارزونی رو هم نمیبینین چه برسه تو واقعیت بهش برسین !!
ختم کلام: 1393/12/2313:00:10،
63
83
جهش قیمت مسکن در اوایل سال 94 قطعی است.
ختم كلا: 1393/12/2315:42:34،
54
49
همه چيز ممكنه جهش كنه الا مسكن
دلالان بدونن: 1393/12/2320:00:17،
35
17
چه بالا بره چه پایین بیاد دیگه حالا حالاها کسی نمیتونه خونه بخره.

بالا رفتن 300 درصد 400 درصدی قیمت مسکن هیچ تناسخی با

افزایش سالیانه 10 درصد 15 درصدی حقوق مردم نداره.
آراد: 1393/12/2311:18:23،
65
48
فقط مسکن در بلند مدت جواب میده
به سود بانکی حسابی نیست هر روز
یه قانونه ؟
علی: 1393/12/2311:24:03،
81
66
مذاکرات برسر برداشته شدن تح یم ها در شورایه امنیت اغازشده و این یعنی توافق هسته ای انجام شده . پس باید منتظر کاهش شدید قیمتها بود
ساسان: 1393/12/2311:55:45،
64
59
بشین تا ارزون بشه ...
بی نام: 1393/12/2312:01:02،
56
44
کاهشی در کار نخواهد بود فقط ثبات قیمت رو در پی خواهد داشت.و با توجه به برنامه ی دولت برای سال جدید احتمال افزایش نه کاهش رو داریم.سود ساخت و ساز فعلا از سود بهره بانکی کمتر میباشد.پس خاهشا دلیل موجه تری به گفته هاتون بیارین
فرهاد: 1393/12/2312:17:00،
62
49
توافق بشه یا نشه در هردو حالت مسکن افزایش قیمت خواهد داشت.تازه اگر توافق بشه که افزایشش شدیدتر خواهد بود
پاسخ به علي: 1393/12/2311:53:21،
36
49
شما هنوز نفهميدي مذاكرات سر كاري هست دلتو به چي خوش كردي. از سياست اطلاع نداري كامنت نزار.
عماد: 1393/12/2314:16:42،
28
39
كاملا موافقم ١٠٠ تا +
.
.
ركود ادامه دارد و به اميد خدا دست دلان از بازار مسكن كوتاه ميشود،، با برنامه هاي كه دولت دارد ديگر به مسكن به چشم كالاي سود ده نميشود نگاه كرد.
نملی: 1393/12/2312:03:06،
57
47
تا دو سال دیگه اوضاع مسکن هنوز هم بدتر میشه.واقغا مردم دیگه پولی ندارن واسه خرید.به هیچ عنوان خریدار نیس.یکی ازدواج نیس و دوم پول تو دست مردم نیست.
sasan: 1393/12/2312:12:07،
70
35
اونایی که باید بخرن میخرن ...نمیدونم مردم ما چرا وضعیت خودشونو ملاکو ترازو همه میکنن.پس دو ساله پیش کیا خریدن کیا این بانکارو اباد کردن کیا دلارارو سکه هارو ریختن تو بالشتاشون همونا میان میخرن.......!
حمید: 1393/12/2312:05:54،
50
60
با این قیمتا که واقعا واقعی نیستن من ترجیح میدم خونه نخرم.باید قیمتا به نصف برگرده عقب.
خار: 1393/12/2312:42:43،
47
37
حتما میشه ! ساده لوح !
مسکن باید ارزان شود: 1393/12/2312:47:12،
20
44
بی عرضه هایی که نقد جمع نتونستن کنن تو عمر پر فتوجحشون حالا افتادن از گچ و تیر آهن های بد بوشون پول درارن به همین خیال باشید
حمید: 1393/12/2312:53:52،
34
25
تا زمانیکه اخرین روستا ئئ وساکنین شهرهای کوچک به تهران ومشهد .اصفهان وتبریز مهاجرت نکرده اند ما برای سود جویی خود به ساخت وساز ادامه میدهیم ونگران الودگی هوا وصوتی ونوری وانواع سرطانها سکته ها جرم وجنایت و..................نیستیم
الياس: 1393/12/2313:49:27،
48
32
اگر توافق بشه مسكن مياد بالا ....بعد از عيد بانكها سود سپرده رو ميارن پايين///مردم را از صندوقها ترساندن ...//كسي با سود سپرده 15 درصد راضي نخواهد شد..//پس باز ميان به سمت ..چي؟...اره مسكن...//به خودتون فشار نيارين بازار راه خودش را ميرود
حمید: 1393/12/2314:51:19،
24
31
نه بابا.این همه خودت فکر کردی؟؟
محی: 1393/12/2314:19:40،
36
18
خداوکیلی اصلا شما پولی تو جیب مردم باقی گذاشتین ک برن خونه بخرن؟
فقط مونده آبم ک میخوریم بگن مالیت بده!
بابا والا بخدا مردم ندارن.
یه نگاهی به رتبه شاخص ایران بکنید یذره بفهمید ما کجای این دنیاییم!
عباس: 1393/12/2314:26:25،
26
16
بازار رکوده ولی قیمتها هنوز بالاست ، قیمت آپارتمان نوساز در خیابان پیروزی نیروی هوایی بالای 5 میلیون هستش !!! خوب بنده اگر یک واحد 40 متری بخوام بخرم باید 220 میلیون بدم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چند سال باید کار کنم تا بخرم ؟
واقع بین: 1393/12/2314:55:44،
33
29
بزک نمیر بهار میاد کمبوزه با خیار میاد.!!

آقایون پول تو بانک دار عزیز با حرف زدن اینجا تورم کنترل نمیشه.

بزرگترین پروژه های عمرانی دست دولت .!!!! نه دست 4 تا بساز بفروش با 2-3 طبقه ساختمان .

عوارض و تراکم را هم شهرداری میفروشه. کنترل قیمت مصالح هم دست دولت.پول انشعابات آب و برق و گاز هزینه پروانه هم دست دولت.زمین هم که واردات نمیشه که یهویی ارزون شه.

در تمام دنیا هم بهترین سرمایه گذاری ملک چه برسه به اقتصاد داغون ایران با این تولید ورشکسته.

پس بازم میگم من ترجیح میدم آیند نگر باشم تا با اضطراب و نگرانی شب نخوابم از نگرانی تورم اما دلم و خوش کنم به چندغاز سود بانک که موقتی و بعد بدوم دنبال خونه از این بنگاه به اون بنگاه حتی جمعه و روزهای تعطیل و به گرد پای افزایش نرسم.
مام: 1393/12/2316:03:27،
26
24
پسر خودتم فهمیدی چی نوشتی ؟ داستان تعریف کردی !!!
احمد: 1393/12/2315:57:40،
25
33
دردوسال گذشته دراثر تحریم قیمت مسکن سه برابر شده ومعلوم است پس ازتوافق انتظارمردم به تعدیل وکم شدن قیمت وحداقل قیمتها تاچندسال دیگرافزایش نداشته باشد .بهتراست دلالان وسوداگران دنبال شغل مفید تری بروند.
حميد: 1393/12/2317:48:41،
13
15
دوست عزيز در دو سال اخير قيمت مسكن حداكثر 70 درصد رشد داشته. سه برابر نشده. براي اثبات يه سري به آرشيو قيمت رونامه ها بنداز
حمید: 1393/12/2317:15:21،
14
16
به امید روزی که در اثر ساخت وساز همه جمعیت کشور در چهار کلان شهر تهران مشهد اصفهان تبریز زندگی کنند .اندکی صبر لازم است حدودا 20 سال
amir_a: 1393/12/2400:06:10،
14
15
دوستای عزیز، تا حالا چه کسی رو دیدین که از سود بانکی به جایی رسیده باشه و سود کلون برده باشه.. تا جایی که من میدونم،هرکی به جایی رسیده از خرید زمین و ملک و آپارتمان بوده و از این راهها به سود رسیدن...سود بانکی یه کلاه گشادِ که بانکها سر ما مردم عادی گذاشتن..
یونس: 1393/12/2400:17:52،
14
14
1- پایین آمدن آمار ازدواج
2- توافق هسته ای.
3- تحویل واحد های مسکن مهر
4- قیمت بالای مسکن .
5- پایین آمدنقدرت خیر مردم.
6- بالا ماندن نرخ سودسپرده های بانکی. بانک رفاه از بعدازعید 24 درصد میده. یه بانک دولتیه .
7- بیرون آمدن رکود بورس به علت توافق هسته ای
اینها دلایلی است برای اینکه فعلا بازار مسکن با رکود مواجه میشه و خریداران صرفا جهت استفاده مسکن میخرند نه سرمایه گذاری.
علی: 1393/12/2400:58:59،
13
13
اتقاقا مسکن نسبت به خیلی چیزها رشد وحشتناکی نداشته . بلوار فردوس سال 90 نوساز 2500 بود الان هم 4700 پیدا میشه شاید هم کمتر... پوشاک مولفیکس 50 تایی من می خریدم 10000 تومن الان که ارزون شده 25000 تومن است....(تا 30000 هم رفته بود ) و خیلی چیزهای دیگر....
علی: 1393/12/2407:03:50،
17
15
بالا رفتن قیمت مسکن یکی از دلایلش افزایش دلار بالای ه هزار تومان بود حالا که دلار اومده پایین باید مسکن م بیاد پایین ورنه همه می رند به جای ایران تو پاریس و کانادا خونه می خرند، میگید نه قیمت ها را مقایسه کنید!
آرش: 1393/12/2414:00:22،
12
12
کلا مسکن از دید اقتصادی بعنوان کالای مصرفی بهش نگاه میشه.البته فقط تو این 2 سال گذشته و درستشم همینه. اپارتمانی که در سال حداقل 5 درصد افت قیمت داره و بعد 25 سال کلنگی حساب میشه ، چرا باید بعنوان سرمایه حساب شه؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما