کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نابرابری دستمزدها ؛ کابوس زنان

کدخبر:۱۰۵۶۵سه شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۱:۰۰۱۸۶۰ بازدید

سازمان جهانی کار گزارشی از تفاوت‌های دستمزدی بین زنان و مردان تهیه کرده است که این تفاوت در 20 سال اخیر به سختی تغییر کرده ...

سازمان جهانی کار گزارشی از تفاوت‌های دستمزدی بین زنان و مردان تهیه کرده است که این تفاوت در 20 سال اخیر به سختی تغییر کرده است. اگر با رشد ملایم کنونی که در دستمزد بین زنان و مردان وجود دارد پیش برویم تا 70 سال آینده هم هنوز شکاف وجود خواهد داشت؛ این هشدار سازمان ملل مرتبط با تمام نابرابری‌ها در محل کار است. 

طبق گزارش سازمان جهانی کار با بیش از گذشت نیم قرن پس از تصویب قانون پرداخت مساوی و 45 سال بعد ازتصویب چنین قانونی در بریتانیا، زنان توانستند 77 درصد دستمزد مردان را دریافت کنند؛ این رقم بعد از 20 سال تنها 3 درصد افزایش یافت. 

طبق تحلیل سازمان جهانی کار بیش از شکاف دستمزدی، زنان با «شکاف دستمزدی مادر بودن» روبه‌رو هستند. زنانی که فرزند دارند پس از رجوع دوباره به محل کار از زنان بدون فرزند کمتر دستمزد می‌گیرند و این شکاف به تعداد فرزندان بیشتر می‌شود. 

این گزارش که قبل از روز جهانی زن انتشار یافته بود، از شکاف جنسیتی در مشارکت کار طی دو دهه سخن می‌گوید که به سختی تغییر کرده است. از سال 1995 تاکنون که بیانیه پکن در روز جهانی زن توسط 189 دولت امضا شد، نرخ تفاوت مشارکت کار تنها یک درصد کاهش یافته است. امروزه 50 درصد زنان جهان کار می‌کنند درحالی‌که این آمار برای مردان 70 درصد است و در سال 1996 این ارقام به ترتیب 52 درصد و 80 درصد بوده است.

شانا اولنی، رئیس بخش جنسیت و برابری سازمان جهانی می‌گوید: «نتیجه مهمی که در طول این 20 سال به‌دست آمده این است که برخلاف موفقیت‌های جزئی، سال‌ها یا قرن‌ها طول می‌کشد تا زنان از دستمزد برابر برخوردار شوند.»

این گزارش تحلیلی است از داده‌های 11 کشور که در سال 2005 انجام شده و نشان می‌دهد که در بریتانیا زنانی که بیش از دو فرزند دارند 25 درصد کمتر از زنان بدون فرزند حقوق می‌گیرند. این تفاوت در بلژیک، هلند، ایرلند، اسپانیا و پرتغال کمتر از 10 درصد بوده است. این در حالی است که در فرانسه، ایتالیا و دانمارک زنانی که دو فرزند دارند کمی بیش از زنان بدون فرزند حقوق دریافت می‌کنند.

زنان بریتانیایی در این زمینه کم‌شانس‌تر هستند. طبق گفته نویسنده، دلیل آن این است که دولت رفاه بریتانیا بیشتر بر آزادی فردی تاکید دارد و از نظر تخصیص مراکز نگهداری از کودک که به مادر اجازه کار تمام وقت را می‌دهد، ضعیف عمل می‌کند.

اما گزارش‌ها حاکی ازآن است که سیاست‌های دولتی تاثیر مهمی دارند. پتی و هوک در مطالعه‌ای که در سال 2009 انجام دادند نشان می‌دهند که برای مثال در آمریکا حتی اگر زنان تنها مدت کمی کار را ترک کنند، جریمه می‌شوند درحالی‌که در سوئد 15 ماه مرخصی زایمان با حقوق دارند و اگر بیش از این طول بکشد تنها میزان دستمزد کم می‌شود.

از طرفی دیگر، پدر‌هایی که دارای فرزند هستند نسبت به پدر‌های بدون فرزند درآمد بیشتری دارند و طبق گزارش دانشگاه ماساچوست، در آمریکا پدر‌های دارای فرزند 11 درصد بیشتر از پدر‌های بدون فرزند عایدی دارند. کریستین سوبک اقتصاددان سازمان جهانی کار می‌گوید: «مادر‌ها بیشتر شغل‌های نیمه وقت دارند و شغل خود را عوض می‌کنند. آنها کاری را برمی‌گزینند که بتوانند تعادلی میان خانواده و کار ایجاد کنند و اکثرا این کارها کم‌درآمد و کم‌ترقی هستند.» اما درآمد کم مادرها به سایر عوامل هم مرتبط است مثل تبعیض، دست کم گرفتن کار زنان و سیاست‌های دولت برای مرخصی والدین، حق کار و مراکز نگهداری از کودک. در جواب این سوال که آیا شکاف دستمزدی بین زن و مرد اجتناب‌ناپذیر است یا خیر، کریستین سوبک چنین گفت که تا زمانی که جوامع و سیاست‌ها مسوولیت‌ها را به‌طور مناسب بین زن و مرد تقسیم نکنند شکاف جنسیتی وجود خواهد داشت. طبق سازمان جهانی کار پیشرفت‌هایی هم صورت گرفته است. کشورهایی که مرخصی زایمان به زنان می‌دهند از 38 درصد در سال 1995 امروز به 51 درصد رسیده است. با این وجود 41 درصد کل زنان از «حمایت کافی» برخوردار نیستند.

در آمریکا مردان برای رسیدگی به وظیفه پدری خود مرخصی می‌گیرند، تعداد این مرخصی‌ها در طول دو دهه گذشته از 28 درصد به 56 درصد رسیده است. طبق گفته سازمان جهانی کار، مردان تازه شروع به قبول مسوولیت‌های نگهداری از کودک و خانه کرده‌اند درحالی‌که عمدتا این مسوولیت بر شانه‌های زنان است. در اروپا زنان هر هفته 26 ساعت صرف امور خانه می‌کنند درحالی‌که این میزان برای مردان 9 ساعت است. 

نیومی ولف، مشاور مرکز مطالعات رهبری آتن می‌گوید: «نگاه جنسیتی در محل کار باعث می‌شود که به کسب‌وکار جهانی لطمه وارد شود. امروزه زنان باید در محل کار مانند نیروی محرکه باشند تا به این کابوس نابرابری پایان دهند.»
 

حقوق زنان

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اسی: 1393/12/1909:44:42،
32
19
فقط همین مونده که به زنان ایرانی که فکر میکنن اروپا و امریکا براشون سرودست میشکنن حقوق برابر بدن!کل دنیا همینه اگه زنا همون کاری که مردا انجام بدن همون حقوقو میگیرن درحالیکه زنان ایرانی بخصوص فقط حرف زدن و نق زدن و ایراد گرفتن و تنبلی رو بلدن من که زن سیاه هم باشه میگیرم اما زن ایرانی نمیگیرم
سلام: 1393/12/1910:35:43،
17
15
ایران جیب عزیز کاش تو این شب عیدی یک مقاله هم برای توزیع ناعادلانه درآمد ایران اشاره میکردی....

ولی تو چی کار کنی...دست تو که نیست........

زن ايراني : 1393/12/1910:38:57،
19
29
تا زماني که ملاک شما براي ازدواج سياهي وسفيدي باشه و بايدم يک غرغرو گيرتون بياد.
مهدی: 1393/12/1910:41:42،
30
20
فعلا که هر چی شغل و حرفه رو زنان اشغال کردند! از بقالی و داروخانه بگیر تا فرودگاه! دیگه چی میخوان؟!
حامد: 1393/12/1911:48:51،
22
19
والا جایی که من کار میکنم حقوق خانما کمتر که نیست هیچ از ما بیشتره...
علی: 1393/12/1911:21:31،
28
17
اشتغال خانم ها باعث بیکاری آقایون شده،اگه خانم ها به همون کار خانه داری رضایت میدادن الان آقایون بیکار شغل ودرآمدداشتن بعد هم ازدواج
هادی: 1393/12/1912:11:49،
14
17
در شرکت صنایع مس ایران کار میکنم وقراردادی هستم نصف حقوق استخدامی ها را میگیریم دوبرابر هم کار میکنیم لطفا درباره این گزارش تهیه کنید
یک زن: 1393/12/1914:48:23،
14
26
خوبه تو ایرا هم حقوق خانما کمتر از اقایونه.با وجود داشتن فرزن نه جق اولاد میگیرن نه عایله مندی.ام الحق و الانصاف بسیار مسیولیت پذیر تر از اقایون هستن
نظرات مخالف هم مال اینه که متاسفانه افایون انقدر خوشونو برتر میبینن که حتی تحمل حقوق کمتری رو هم که خانما میگیرن ندارن.واقعا برای این قانون اشتباه و حسادت قایون متاسفم.
یک مرد: 1393/12/1919:58:38،
19
17
""الحق و الانصاف بسیار مسیولیت پذیر تر از اقایون هستن""
جدا؟!؟!
تو اداره ها دانشگاه ها بانک ها و کلا هر اداره یا ارگانی خدا نکنه کارتون پیشه یک رییس یا کارمند خانوم گیر بکنه.یه شکلی برخورد میکنن مثل این که مقصره تمام مشکلات این خانوم شمایی.هیچ گره ای از مشکلت باز نمیکنن که هیچ کلی هم چوب لای چرخت میذارن...
ادعا هم که طبق طبق...
مهدي: 1393/12/1916:11:21،
24
26
بي قانونيه چرا دخترها سربازي نميرن چطور ميتونن وزير بهداشت و ......بشن سربازي نميتونن برن اين همه پادگان چند تا رو مخصوص دختر ها كنيد اگه ميگيد توانايي سربازي رفتن ندارن پس توانايي خيلي از سمت ها رو ندارن من بيمارم زمان احمدي نژاد در به در دنبال مزالازين كه توليد داخل كشوره ميگشتم چون اون وزير زن اين كاره نبود خدا ازش نگذره /يه وزير ديگه هم كه با جون مردم بازي ميكرد لنكراني بود بهترين وزير بهداشت وزير دولت اقاي روحانيه خدا خيرش بده
alex: 1393/12/2002:21:34،
29
21
زن فقط تو آشپزخونه اونم زنای ایرانی تا دو قرون در میارن شروع میکنن به ادا در آوردن
مبین: 1394/2/111:23:54،
34
37
اقایون فقط میخوان خانم ها بشینن کنج خونه فقط بپزن و بشورن اوناهم میل فرمایند بعد خانم ها افسردگی بگیرن اونوقت بازم خود اقایون هستند که باید خرج کنن ببرنشون دکتر . آیا خانم ها حق ندارن وارد اجتماع بشن؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار