کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات کامل دستورالعمل جدیدفروش خودرو

کدخبر:۱۰۵۵۲دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۷:۳۸۱۲۱۸۵ بازدید

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: دوره تحویل فوری خودرو، حداکثر 60 روزه است در حالی که ...

شهرام میرآخورلو در گفتگوی مشروح با مهر با تشریح جزئیات دستورالعمل جدید فروش خودرو گفت: این دستورالعمل طی روزهای گذشته از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت به دولت ارسال شده است تا در حضور هیات وزیران، به تصویب نهایی رسیده و ابلاغ شود، بر این اساس پیش بینی می‌شود ظرف روزهای آینده، این دستورالعمل برای اجرا ابلاغ شود.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: این دستورالعمل در قالب قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو تدوین شده و در قالب کارگروه حمایت از تولید، از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت برای بررسی در دولت، ارسال شده، این در حالی است که کارگروه حمایت از تولید، در گذشته در مورد خدمات پس از فروش تصمیماتی گرفته بود؛ اما از آنجایی که در حوزه خدمات فروش هیچ بخشنامه ای یا  آیین نامه ای نبود،  پیش نویس قانون جدید در قالب کارگروه حمایت از تولید تدوین و به دولت ارسال شد که امید می رود به زودی از سوی هیات وزیران، ابلاغ شود.


چرا خودروسازان به تعهدات خود عمل نکردند؟

وی تصریح کرد: در قالب دستورالعمل جدید، بسیاری از مشکلات و معضلات بخش فروش حل و فصل خواهد شد، چراکه این آئین‌نامه با همکاری تمام خودروسازان، واردکنندگان خودرو، انجمن سازندگان قطعات خودرو، انجمن تولیدکنندگان خودرو، انجمن خدمات پس از فروش خودرو، دفتر نیرو محرکه وزارت صنعت و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تهیه و بالغ بر ۴ هزار نفر- ساعت بر روی آن کار شده است.

به گفته میرآخورلو، سازمان حمایت در گذشته در قالب ضوابط و شرایط فروش و پیش‌فروش کالا سختگیری‌های خود را در مورد خودرو صورت می‌داد، اما تا سه سال پیش شرایط فروش خودرو خیلی بد بود، زمان تحویل مشخص نبود و خودروسازان در قراردادهای فروش خود به مصرف‌کنندگان تاریخ تحویل خودرو را مثلا اردببهشت ۹۳ به بعد عنوان می‌کردند و بر این اساس مشخص نبود که مصرف‌کننده چه زمانی می تواند خودرو را تحویل بگیرد.

وی اظهار داشت: از سال ۹۱ به بعد، شرایط عوض و قراردادها اصلاح شد اما به واسطه فشارهایی که در قالب تحریم، به تامین‌کنندگان قطعات یا تامین‌کنندگان خودرو وارد شد، تحویل خودرو با مشکل مواجه شد و تعهدات نمایندگان خودروهای وارداتی یا سازندگان خودرو که وابستگی به قطعات خارجی داشتند، انجام نشد و همین امر، مصرف‌کنندگان را با مشکلات جدی مواجه ساخت و عملیاتی کردن قراردادهای اصلاح شده را سخت کرد.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم، شرکت‌های خودروسازی که با رنو فرانسه یا پژو قرارداد داشتند، نتوانستند تامین قطعه کنند و بر این اساس، به عنوان مثال، ۵ هزار دستگاه مگان پیش‌فروش شده، بلاتکلیف ماند. چراکه تولیدی اتفاق نمی افتاد. از سوی دیگر، تغییر شرایط ارزی برای تولید داخلی و قرار گرفتن واردت خودرو در اولویت ده، کار را مشکل تر ساخت؛ بنابراین خودروسازان داخلی یا واردکنندگان نتوانستند به تعهدات پیش فروش خود عمل کنند.

میرآخورلو به تغییر شرایط اسقاط خودرو نیز اشاره و تصریح کرد: از سوی دیگر شرایط اسقاط خودرو تغییر کرد، به نحوی که پروسه زمانی طولانی را طلب می کرد و واردکنندگانی که اسقاط خودرو را در گذشته، ظرف ۲۴ ساعت انجام می‌دادند، اکنون باید حداقل ۴۵ تا ۶۰ روز معطل شوند و بنابراین فرآیند اجرایی باعث شد که سال ۹۱ به بعد مصرف‌کنندگان دچار مشکل شوند و قراردادهای اصلاح شده، دیگر کارساز نباشد.


نقاط ضعف قراردادهای یکجانبه

وی با تشریح جزئیات دستورالعمل جدید فروش خودرو، خاطرنشان کرد: هم اکنون شرایط تولید و واردات خودرو بهتر و دوره آرامش برگشته است؛ به نحوی که در حوزه تامین کالا شرایط بسیار بهتر است و بنابراین با اصلاح قراردادهای فروش، مصرف‌کنندگان می‌توانند با خیال راحت، قراردادهای خرید خودرو را امضا کره و مطمئن باشند که قراردادها یکطرفه و یکجانبه نیست.

میرآخورلو گفت: در واقع، کارگروه تشکیل شده برای اصلاح قراردادهای فروش خودرو، با مشاهده نقاط ضعف و شکواییه‌هایی که در رابطه با فروش خودرو وجود داشت، اقدام به اصلاح دستورالعمل های قبلی کرد و هر جایی که تامین کننده خودرو می توانست به صورت یکجانبه قرارداد را به نفع خود منعقد کند، را اصلاح کرده است در حالی که در گذشته حق انتخاب رنگ در صورت عدم موجودی رنگ درخواستی مشتری، با خودروساز بود یا اگر خودرو به موقع تامین نشد، قرارداد به نفع فروشنده فسخ می شد، اینها شرایط مناسبی برای مصرف کننده نبود و عمدتا قراردادهای یکطرفه به شمار می‌آمد.

عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو خاطرنشان کرد: در قراردادهای قبلی، جریمه تاخیر در تحویل دیده نمی‌شد و سود انصراف جایگاهی در قراردادها نداشت، در عین حال علاوه بر اینکه به برخی قراردادها سودی پرداخت نمی‌شد و حتی اصل پول نیز با تاخیر تحویل مشتری می‌شد. بنابراین در قالب آئین‌نامه جدید، در کنار خدمات پس از فروش، این چنین موارد اصلاح شد. به نحوی که وقتی این آئین‌نامه ابلاغ شود، مشکلات مذکور حل و فصل خواهد شد یا اصولا رخ نخواهد داد.


جزئیات قرارداد جدید فروش خودرو

میرآخورلو از تهیه قرارداد تیپ فروش خودرو بعد از ابلاغ آئین‌نامه خبرداد و گفت: این قرارداد که با همکاری انجمن خدمات پس از فروش خودرو و تولیدکنندگان خودرو تهیه خواهد شد، تمامی شرایط فروش را مشخص خواهد کرد و پس از تهیه، به صورت یک توافق‌نامه میان وزارت صنعت و خودروسازان و واردکنندگان خودرو به امضا خواهد رسید و لازم‌الاجرا خواهد بود. ضمن اینکه از این پس تمامی واردکنندگان یا تولیدکنندگان خودرو باید این تیپ قرارداد را با مشتریان خود به امضا برسانند و الزامات این قرارداد را رعایت نمایند.

وی اظهار داشت: در این قرارداد، تعیین قیمت نیز صورت می گیرد و باید به صورت مشخص، قیمت در قرارداد درج شود، ضمن اینکه در این قرارداد تیپ، قیمت خودرو به صورت شفاف، فروشنده خودرو، شرایط فروش، خریدار، سود مشارکت، سود انصراف، نحوه شکایت و ضوابط تحویل خودرو نیز ذکر خواهد شد.

مدیرکل صنایع فلزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: این اقدام باعث می‌شود که پیش‌نگری در جلوگیری از وقوع تخلفات فروش خودرو رخ دهد و حجم ترافیکی تخلفات نیز کاهش یابد، مگر اینکه اتفاق خاص دیگری بیفتد؛ ولی چارچوب ضوابط و قراردادها باید به عنوان خط‌کشی برای قضاوت بین شاکی و متشاکی باشد.


جزئیات کامل آئین‌نامه جدید فروش خودرو

میرآخورلو، ادامه داد: جدای از تعاریفی که اعم از واسطه، خدمات فروش، ضوابط و شرایط مربوط به فروش خودرو، خدمات استاندارد در این دستورالعمل ارایه شده، موارد مختلفی در مورد عقد قرارداد با مشتری. اطلاع و آگاهی مصرف‌کننده از حقوق خود نیز ذکر شده است؛ ضمن اینکه در این دستورالعمل الزام شده تا مشخصات هر خودرو به همراه نرخ سود مشارکت، رنگ خودرو، جریمه تاخیر، تاریخ تحویل خودرو به روز، ماه و سال، لیست وسایل جانبی، آپشن‌ها ذکر شود.

وی گفت: بر اساس این دستورالعمل، عرضه‌کننده موظف است که تحویل خودرو را در زمان مقرر درج شده در قرارداد، صورت دهد، ضمن اینکه در این دستورالعمل جداولی در خصوص روش‌های مختلف فروش خودرو آورده شده، این در حالی است که ضوابط فروش در گذشته بسیار قدیمی بود و بعضا سودهای مشارکت یا جریمه تاخیر، هیچ تناسبی با سودهای فعلی سیستم بانکی نداشت. بنابراین تمامی این رقم‌ها به روز شده و در قالب چند شیوه فروش اعم از تحویل فوِری، پیش‌فروش به صورت قطعی و فوری، مشارکت در تولید تدوین شده است.


شرایط جدید فروش فوری، پیش‌فروش و یا مشارکت در تولید

میرآخورلو با بیان اینکه شرایط عرضه برای خودروهای تیراژ محدود نیز مشخص شده، افزود: اگر فردی خودرو با شرایط تحویل فوری را خریداری کند، قیمت قطعی هنگام عقد قرارداد را به خودروساز یا واردکننده می‌پردازد و امکان جابجایی و دریافت پول بیشتر از مشتری نیست، بنابراین قیمت کاملا قطعی است و با نوسان بالا و پایین نمی‌شود.

وی در تشریح شرایط پیش‌فروش فوری نیز گفت: اگر این پیش فروش شد، قیمت قطعی است و هنگام عقد قرارداد تعیین می‌شود، اما اگر پیش فروش عادی بود، قیمت هنگام تحویل تعیین می شود و این در فرم قرارداد لحاظ خواهد شد. بعنوان مثال، اگر قرار است خودرو شش ماه دیگر تحویل داده شود، قیمت شش ماه بعد خودرو ملاک قرار می‌گیرد. اما سود مشارکت نیز به مشتری تعلق خواهد گرفت.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: دوره تحویل فوری خودرو، حداکثر 60 روزه است در حالی که بعضا الان تا 70 روز هم موعد تحویل قرارداد در نظر گرفته می‌شود ولی تحویل دیرتر هم صورت می‌‌گیرد در حالی که در شرایط جدید، اگر تحویل فوری بود حداکثر ۳۰ روزه باید به مشتری تحویل داده شود، ولی اگر زمان تحویل بیشتر شد، مشمول پرداخت جریمه تاخیر می‌شود.

وی ادامه داد: اگر قرارداد پیش فروش بود، اجازه تاخیر در تحویل بیش از ۹ ماه داده نشده و اگر پیش فروش عادی بود، بیش از ۱۲ ماه اجازه داده نشده که خودرو تحویل مشتری شود. بنابراین دوره زمانی تحویل، بسته به نوع شرایط تولید و کیفیت انجام می‌شود، ضمن اینکه میزان فروش، پیش فروش و مشارکت ها نیز باید متناسب با تیراژ تولید داخلی یا ثبت سفارش خودورهای وارداتی باشد.

میرآخورلو گفت: به این ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که خودروسازان یا واردکنندگان، بیش از حد توان خود فروش یا پیش‌فروش انجام نداده‌اندو حد مجاز را رعایت کرده تا تعهداتشان معوق نشود.


نحوه پرداخت سود مشارکت و جریمه تاخیر در قراردادهای جدید

مدیرکل دفتر صنایع فلزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: بسته به نوع آیتم فروش، میزان سود مشارکت متفاوت بود و بر اساس جدولی مشخص شده است. بر این اساس، حداقل سود مشارکت برای تحویل فوری خودرو، صفر است ولی برای پیش‌فروش قطعی حداقل سود سپرده در سیستم بانکی در مدت قرارداد لحاظ خواهد شد.

وی افزود: برای پیش‌فروش عادی، حداقل سود یکساله سیستم بانکی لحاظ خواهد شد و برای مشارکت در تولید نیز، حداقل سود قراردادهای سه ساله سیستم بانکی مدنظر قرار خواهد گرفت.

میرآخورلو گفت: اگر مشتری بخواهد انصراف بدهد، برای قراردادهای تحویل فوری، جریمه انصراف حداکثر سه درصد کمتر از سود سپرده یکساله سیستم بانکی لحاظ می‌شود اما برای فروش قطعی، سه درصد ولی با نرخ سود سپرده یکساله سیستم بانکی لحاظ خواهد شد و برای پیش‌فروش عادی حداکثر سه درصد ولی با نرخ سود یکساله، لحاظ خواهد شد.

وی اظهار داشت: برای تاخیر در تحویل نیز ماهانه ۲.۵ درصد سود به قراردادها ارایه می شود. بر این اساس، به نظر می رسد شرایط خوبی به جهت حمایت از مصرف‌کننده در این آئین‌نامه دیده شده است.


جزئیات ضوابط جدید ودیعه پیش‌فروش خودرو

میراخورلو، در خصوص ضوابط جدید ودیعه پیش‌فروش خودرو خاطرنشان کرد: در گذشته اگر مشتری می‌خواست یک خودرو را پیش‌خرید کند، هیچ ضابطه‌ای مبنی بر اینکه چند درصد باید ودیعه بدهد، وجود نداشت، اما در آیین نامه جدید، شرایط به صراحت گفته شده و هیچ فروشنده‌ای حق ندارد که بیش از ۵۰ درصد مبلغ فروش را به عنوان ودیعه دریافت کند، البته ممکن است که ودیعه در چند مرحله پرداخت شود، اما مجموع آن نباید از ۵۰ درصد بیشتر شود.

وی افزود: عرضه‌کننده موظف است قبل از اقدام به پیش‌فروش، تعداد مجاز را به دفتر صنایع نیرومحرکه وزارت صنعت ارایه کرده و مجوز دریافت کند؛ ضمن اینکه برای خودروهای وارداتی نیز، واردکنندگان باید از سازمان حمایت مجوز بگیرند تا این سازمان میزان ثبت سفارش را چک کرده و اجازه ندهد که پیش فروش بیش از حد توان واردکنندگان صورت گیرد.
 

ضوابط جدید ارسال دعوتنامه تحویل خودرو

میرآخورلو ادامه داد: بعد از دریافت دعوتنامه کتبی از سوی مشتری، فروشنده باید حداکثر پس از ۱۵ روز نسبت به تسویه حساب حودرو اقدام کند، چراکه اکنون دعوتنامه به طرق مخلتف ارایه می‌شود که از جمله آن، پیامک یا ایمیل است، اما در ضوابط جدید مشخص شده که فروشنده تا چه زمانی می‌تواند دعوتنامه بفرستد، مشتری تا چه زمانی می‌تواند تکمیل وجه کند و خودرو در چه زمانی باید تحویل داده شود.

وی اظهار داشت: این بخش از دستورالعمل با توجه به شکواییه‌هایی که رسیده است، تنظیم شده تا اگر اتفاقی در خصوص تاخیر در تحویل و ارسال دعوتنامه رخ دهد، ضابطه‌ای وجود داشته باشد که مشخص کند حقوق مصرف‌کننده چطور ایفاد شود.

مدیرکل صنایع فلزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خاطرنشان کرد: انصراف مشتری از خرید که چه حق وحقوقی می‌تواند داشته باشد نیز در دستورالعمل مشخص شده، به این معنا که در صورت انصراف مشتری، فروشنده باید حداکثر ظرف بیست روز با مشتری تسویه حساب کند؛ ضمن اینکه در صورت درخواست مشتری برای خرید محصول دیگری، عرضه کننده موظف است در عقد قرارداد جدید با مشتری اقدام کند و خودروی دیگری را که مشتری می‌خواهد، در اولویت تحویل قرار دهد؛ چراکه به هرحال او خریدار قبلی بوده است.

وی اظهار داشت: در مورد تغییر عقیده مشتری در خصوص رنگ، آپشن خودرو، مدل خودرو، تجهیزات درخواستی، خودروساز مکلف است که با توافق با مشتری، الحاقیه ای به قرارداد قبلی اضافه کند و در آن، زمان ارایه دعوتنامه و تحویل خودرو به همراه شرایط قیمتی را درج شود. در حالیکه قبلا خودروسازان می‌گفتند که کاردکس صادر شده و امکان تغییر در آن وجود ندارد.

میرآخورلو  در خصوص برخی تغییر در مدل خودروها ادامه داد: هرگونه تغییر در شرایط عرضه مندرج در قرارداد جدید باید رعایت شود، باید قبل از ارسال دعوتنامه و تکمیل وجه این تغییر به مشتری گفته شود و باید رضایت کتبی باشد. مثل اینکه خودرویی دیگر موجود نباشد و خودروساز بخواهد خودروی دیگری را جایگزین کند، باید حتما رضایت کتبی خریدار را داشته باشد، این در حالی است که در گذشته رضایت‌نامه اجباری از مشتری دریافت می‌شد در حالیکه اکنون نظارت کافی صورت می‌گیرد تا رضایت‌نامه‌ها اجباری نباشد.

وی اظهار داشت: عرضه‌کننده باید الزامات فرآیند پرداخت سود و جریمه را به تفکیک، عملیاتی کند و عملکرد این فرآیند نیز باید به گونه‌ای باشد که مشتری را از فرآیند کار مطلع کند و صورتحساب الکترونیکی برای وی صادر شود تا اطلاع کافی داشته باشد که چقدر سود محاسبه شده است؛ یا اینکه سود مشارکت برای ودیعه تا چه زمانی باید به مصرف‌کننده پرداخت شود. در حالیکه در گذشته مصرف‌کننده پول را می‌پرداخت، ولی نمی‌دانست که سود مشارکت از چه دوره‌ای آغاز می‌شود؛ زمانی‌ که دعوتنامه دوم برای او ارسال می‌شد، مشخص نبود که خودرو چه زمانی به وی تحویل می‌شود یا اینکه خودروسازان در زمان ارایه دعوتنامه دوم، از ادامه پرداخت سود مشارکت، سر باز می‌زد و مصرف‌کننده جایی برای دفاع از خود نمی‌دید.

میرآخورلو گفت: زمانی که خودروساز، دعوتنامه دوم را ارسال می‌کند، باید ظرف ده روز الزاما خودرو را تحویل دهد و اگر تاخیر داشت، باید سود مشارکت مجدد پرداخت شود.

وی اظهار داشت: در دستورالعمل جدید عنوان شده که تمامی مشخصات دفترچه راهنما و تجهیزاتی که در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد، ذکر شود. ضمن اینکه بحث نظرسنجی از مصرف‌کنندگان نیز صورت می‌گیرد تا از کیفیت فرآیند فروش اطمینان حاصل شود.

میرآخورلو گفت: نظارت بر اجرای این دستورالعمل با سازمان حمایت و دفتر صنایع نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. اگر دعوی پیش آید این خط کش ممیزی بین مصرف کننده و تولیدکننده است و فکر نمی کنم که اتفاق بدی از نظر مصرف‌کننده شکل گیرد؛ اگر کسی نخواهد رعایت کند، باید پاسخگو باشد، این در حالی است که قانون شرایط جامع، مانع و کاملی است و به نفع عرضه کننده و خریدار و مصرف کننده خواهد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

m.m: 1393/12/1812:52:58،
139
28
111 تحویل فوری ثبت نام کردم 35 روز گذشته هیچ کسی هم پاسخگو نیست .
babak: 1393/12/1813:16:45،
104
33
منم 25 دی ماه تکمیل وجه کردم برای تحویل بهمن..هنوز حتی فاکتور هم نشده..وای به حال تحویل اسفند
HAMID: 1393/12/1813:22:20،
104
22
جزییات قرار داد جدید
تاخیر 12 ماه
قیمت پیش فروش آخر
فروش فوری تا 30 روز تاخیر

این شد حمایت از مصرف کننده!!!

خاهشا حمایا نکنین
حیف: 1393/12/1814:56:48،
45
24
بخدا من ی 111 تاریخ 30/05/93 ثبت نام کردم امروز ماشین ام فاکتور شدش شما حرف 35 روز و نزن خیلی زوده
طبقه متوسط قدیم: 1393/12/1815:20:20،
49
20
بگو چقدر دیگه قراره بکشید رو قیمتا به جای قصه گفتن درباره حمایت از مصرف کننده اصل مطلب رو بگو که آخر این بازی قراره چقدر دیگه مردم رو تیغ بزنین و خلاص!
رضا: 1393/12/1815:29:33،
38
26
كيسه هواي دونفر جلو رو هم اجباري كنين
babak: 1393/12/1815:37:33،
35
25
جواب به حیف..منم 26 مرداد ثبت نام کردم..تکمیل وجهت کی بوده???
سهیل: 1393/12/1816:23:14،
31
27
تا چند روز دیگه به دستت میرسه
همین الان باهاشون هماهنگی میکنم
شهر خیام: 1393/12/1816:29:18،
25
32
من اول بهمن ثبت نام کردم و تقریبا ۲ شنبه قبل هم تحویل گرفتم
جهت اطلاع دوستان
فرهمند: 1393/12/1820:26:28،
18
27
واي براي منم 93/12/2پذيرش شده يعني اين ور سال بهم ميدن :-(
پاسخ به m.m: 1393/12/1913:30:33،
17
18
میخواستی ثبت نام نکنی.من موندم کیها اینقدر بهت مثبت دادن!!!

اینقدر میگیم این خودروسازای داخلی فقط به فکر منافع خودشونن بازم بعضی مثل شما ثبت نام میکنن و وقتی توش میمونن میان اینجا کامنت میذارن و بدتر از همه اینکه ملت هم میان بهش مثبت میدن
hasan: 1393/12/1813:08:24،
36
37
امدی جانم به قربانت ولی حالا چرا
چه عجب بعد از 30 سال یادتون افتاد.امیدوارم در حد حرف نباشه
امیر: 1393/12/1813:10:42،
27
149
سلام دوستان تو ایران بهترین ماشین پراید 132 هست من جند وقته خریدم راضی هستم از صفر تا صد رو تو 9.5 ثانیه پر کردم به نظرم از مگان و جیلی بهتره
مگان: 1393/12/1813:18:16،
61
28
اره از جیلی که واقعا بهتره
آرمان: 1393/12/1813:21:52،
93
28
با همون پرایدت خوش باش
madiazad: 1393/12/1813:25:31،
80
26
منم الان 132 سفید دارم از لحاظ سپر قیافش قشنگتره اما اشغالتره سپرش خیلی خشکو شکنندست الان رو دستم باد کرده کسی ازمن نمیخره از لحاظ دور موتوری ازصباو131 شتابش بیشره قبول دارم دورش بالاتره خداییش اشغاله میخام سمند بخرم واسه عید ولی فروش نمیره ک نمیره ماشینم تمیزه موندم چکار کنم خرجش کردم شاید فروش نرفت باش برم مسافرت خدا بخیر کنه سفرمو با پراید واسه خودمو همه پراید سوارا دعا میکنم ک سلامت برسند گناه داریم چون پول نداریم والا
بازپرس: 1393/12/1813:29:43،
46
20
حق با تویه!!! مبارکت باشه
ممه: 1393/12/1818:03:43،
23
25
نظرت محترم اماکاملابرعکسه
م: 1393/12/1813:14:54،
48
26
<اگر پیش فروش عادی بود، قیمت هنگام تحویل تعیین می شود و این در فرم قرارداد لحاظ خواهد شد>

رعایت حقوق مصرف کننده (مثلا الکی )

واقعا خنده داره قیمت ماشین زمان تحویل شش ماه دیگه مشخص می شه
یعنی ماشینی که قیمتش مشخص نیست باید پیش خرید کنیم

البته مورد زیاد داریم که حتی حجم موتور ابعاد و... هم مشخص نیست ولی اونا می فروشن ما هم میخریم
مردم بینوا: 1393/12/1813:15:55،
45
34
سر موعد که تحویل نمیدن...به مشتری بی احترامی که می کنند..جریمه را هم هرطور دوست داشته باشند میدن...حالا شما هی قانون کشکی بزار کو گوش شنوا......برو بابا
امید: 1393/12/1813:16:57،
65
84
ال90 اتومات ++++

زانتیا89 ------
جیلی: 1393/12/1814:01:32،
54
32
از زانتیا بدم میاد.. اما ال لگن که واقعا تعطیله.. چطو میتونی 50 تومن پول ال لگنی بدی که قرار بود 4 میلیون باشه اونم جا پیکان!!!
حسین: 1393/12/1814:02:28،
49
32
زانتیا که خیلی قدیمی شده از نظر امنیت هم اوضاع جالبی نداره
یکم رو ال نود اتومات پول بزاری میتونی مگان 2000 اتومات بگیری که خیلی بهتره
207 اتومات هم خوبه مدل 91 حدود 45 تومن
mjes: 1393/12/1815:35:15،
27
50
میتونی جک j5 اتومات هم بخری ! خیلی تو بازار ازش تعریف میکنن ...
مهندس خودرو : 1393/12/1815:47:27،
38
41
مگان چیه! به درد پیرمردا میخوره
پارس اتومات یا آوانته اتومات یا زانتیا 89 همشون بهتر از مگان و Lلگن و این ماشین پیرمردیاس

206 فتوشاپ شده!!
زشت تر از 207 خودشه پس برو یه 206 تیپ 5 یا SDبگیر 35 نه 50

من نظرسنجی کل ماشینا رو گذاشتم (بین 40 تا 50)هیچ کدوم محبوبیت پارس LX رو نداره به آوانته هم فکر کن
بازم تصمیم باخودت
بین اون دوتا زانتیا
مسعود: 1393/12/1820:21:04،
35
40
جهان سوم کجاست ? جاییست که در آن شخصی عامی و کم اطلاع خودش رو مهندس معرفی می کنه (لبته قلابیش ) و میگه مگان 100 % ckd فرانسوی پیر مردیه، و همین طور ال 90 ckd و به شما پیشنهاد میکند اوانته کره ای یا پارس اتوماتیک با قطعات یک بار مصرف و کم قدرت (خصوصا با گیربکس اتوماتیک و موتور 206 ) بخرید بهتره ،،، پژو پارسی که با خرید آن مشتری دایمی نمایندگی خواهید شد، آقای مثلا مهندس لطفا با زدن حرف های بچه گانه باعث مسخ خود نشوید.
جواد: 1393/12/1820:39:51،
31
26
اوانته اتومات تميز پيدا كردى بخر من دارم خيليم ازش راضيم لوازمشم تو تعميرگاه مركزى فراوانه
اشئهی: 1393/12/1813:20:09،
24
29
اگر این پیش فروش شد، قیمت قطعی است و هنگام عقد قرارداد تعیین می‌شود، اما اگر پیش فروش عادی بود، قیمت هنگام تحویل تعیین می شود

آخر قیمت اول یا آخر
آخره دیگه !! چه فرقی کرد پس

تاخیر 12 ماهه از نظر وزرات ایرادی ندارد !!!!! بالا نوشته


R2R: 1393/12/1813:21:33،
36
35
فروش فوری 20 روزه سورن ثبتنام کردم، 40 روز گذشته فاکتور نکردن، 096440 محترم فقط میگه منتظر باشید،
یعنی عجب مسولینی داریم ما .........
هم وطن: 1393/12/1813:28:14،
37
28
يه مطلب ميگم والسلام
بابا تو رو خدا به فكر نون و آب اين مردم باشين از خودرو بكشين بيرون
reza: 1393/12/1813:28:23،
43
40
منم یک دفعه با132شتاب رو9.5ثانیه پرکردم یک دفعه صدای ترترموتوردراومد وماشین خاموش شدزنگ زدم امدادبکسل کرد سایپاگفت پیستون شکسته
استاد: 1393/12/1813:52:03،
33
27
هیجان زده که بشی همینطوری میشه !

نکنه فکر کردی سوار کیا اسپورتیج یا فورد موستانگ شدی ؟!!!

جماعت جو گیر هیجان زده ٬ احساساتتون رو کنترل کنین !!
محمدرضا777: 1393/12/1816:16:40،
35
24
الان کیا اسپرتج چی سنخیتی ب موستانگ داشت..حجم موتورشون نکنه؟؟
حسین: 1393/12/1910:45:32،
18
21
بنده خدا! کیا اسپورتیچ هم همرده پراید هست دیگه. هر دو مال یه خونوادن. پراید هم مال کیا است.
تو فورد موستانگ رو با ماشین اروپایی و ژاپنی مقایسه کن نه با لگنای چینی و کره ای!
بازپرس: 1393/12/1813:28:39،
54
28
جک سال 93:
دوره زمانی تحویل فوری 60 روزه است!!!!!!!!!! مرد حسابی قیمت گوجه فرنگی تو این مملکت یکشبه 10 برابر میشه اونوقت میگی تحویل فوری 60 روزه است؟ بگو 60 روز طول میکشه تا با پول خودت ماشین وارد کنم و با سود 100 درصدی بهت بفروشم. ما که میدونیم دست وازرتخونه هم تو کاسه است دیگه این عوامفریبی برای چیه؟
سهند: 1393/12/1813:41:03،
43
26
منهم 15 روزه با هزار بدبختی ثبت نام کردم هنوز فاکتور نشده و کسی هم پاسخگو نیست جالب اینجاست که الان باز هم 15 روزه ثبت نام میکنند
علی: 1393/12/1813:43:42،
37
31
تا آقای نعمت زاده در راس کار باشد ،هیچ مشکلی حل نمیشه.
خرمی: 1393/12/1813:45:29،
32
26
من پراید111تحویل 15 روزه درتاریخ9بهمن93 ثبت نام کردم تا الان فاکتور نشده یعنی40روزه
واقعا اگه نمی تونید سروقت خودروهای ثبت نامی روتحویل بدید بیش ازحد ثبت نام نکنید

١١١: 1393/12/1814:07:04،
32
21
من دوتا ١١١ثبت نام كردم ميكن به اين زوديا خبري نيست كلاه سر ملت ميزارن بازم فروش فوري باز كردن حال ميكنن با پول مردم
علی: 1393/12/1814:38:09،
22
26
ما دستورالعمل و شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کننده لازم نداریم شما فقط زحمت بکشید تعرفه خودرو را صفر کنید اونوقت همه چی حل میشه
ایران: 1393/12/1814:53:59،
22
44
آقا درسته میگن تا رنج 30 میلیون تومان بهترین ماشین ریو هست؟ لطفا راهنمایی کنید. ریو 90++++ 206 مدل 93_ _ _
حسین: 1393/12/1815:21:33،
31
29
نخیر بجای اینکه به ریو پول بدی میتونی با ۳۰ تومن یه پژو جی ال ایکس صفر با مدل ۹۴ بخری
میتونی سمند صفر ای اف سون بخری ۲۹/۵
یا دوگانه سوز ۳۱ میلیون
ماشین کارکرده نخر علی الخصوص ریو
PARS LX: 1393/12/1815:55:19،
30
31
ریو بعدش نمیتونی بفروشی بد خره قدرتش هم کمه

206 93 کی 30 تومن میده
قیمتش 36 تومنه تو 30 تومن هم 6 تومن خیلی پوله
سید رضا: 1393/12/1822:13:09،
14
27
ببین برادر من با اینکه منهم از تولیدات فعلی دو اشغال ساز کشور دلخوشی ندارم ولی جدا" بهت بگم با همه این اوضاع همیشه به فکر خرید خودرو صفر باش .
خودم دو سه سال یکبار خودرو را عوض میکنم از لحاظ بدنه سالم نگهداری میکنم اما خدائی تا مشکلات فنی عدیده نداشته باشد ان را نمیفروشم . البته اینقدر شرف دارم که به خریدار بگویم این خودرو تا حالا فقط دویده و خرجش نکردم و اول خرج بالا آوردنشه و پر واضح هم زیر قیمت میفروشم .
امیر: 1393/12/1816:40:54،
28
27
هموطن اگربرای وقت واعصاب خودتان ارزش قائلید محصولات صفر کیلومتر ایران خودرو رانخرید
من هم به حرف دیگران گوش نکردم 2ماه بوداسیر نمایندگی ها ومرکز امداد ایران خودرو بودم که آخرهیچ نتیجه ای نگرفتم وبدلیل اینکه ماشینم دیگر روشن نمی شد مجبورشدم باهزینه گزاف علیرغم داشتن گارانتی تاپایان سال 94 ماشین رادربیرون تعمیرکنم
حامیم: 1393/12/1820:04:18،
25
32
تو که راست میگی !

من نمیدونم چه لذتی تو دروغ گفتن میبری ؟

بیژن : 1393/12/1816:48:19،
40
24
من یک دستگاه هیوندایی توسان (ix35) آخر اریبهشت 93 تحویلی 120 روزه ثبت نام کردم و کلیه پول را نیز طبق قرار داد به حساب آسان موتور واریز نمودم لیکن الان که 18 اسفند 93 میباشد و بیش از 300 روز از ثبت نام میگذرد هنوز ماشین نه نمره شده (میگویند منتظر تبصره 13 میباشد )و نه تحویل اینجانب گردیده. قرار داد هم کامل ، بی نقص ، دقیق و .... بوده . آسان موتور هم میگوید تقصیر شماره گذاری است و زیر بار هیچ چیز نمی رود هر بار فقط عذر خواهی می کند و میگوید انشاال..ه تا 20 روز دیگر مشکل حل می شود .
شیرو: 1393/12/1821:54:46،
22
25
حالا شما از اسان موتور خریداری کردید این وضعیه .
بیچاره انهائی که از سخت جان موتور خریداری میکنند .خخخخ
حسن: 1393/12/1908:50:45،
19
21
عزیز دلم چرا وارداتی نخریدی
من نظر خودم رو می دم: گارانتی شرکتی واقعا با وارداتی ها فرقی ندارند و فقط شما پول اضافه بابت گارانتی می دی.
ماشین وارداتی گزینه بهتری است چون ارزان تر و سریع می تونی خرید کنی.
من خودم تا به حال دو تا وارداتی خریدم مشکلی هم نداشتم.روز واریز پول ماشین رو گرفتم و دو روز بعد کارتکس و فرداش رفتم پلاک کردم. به خدا فقط 3 روز طول کشید.
رها: 1393/12/1818:31:20،
28
26
در باره همه چیز صحبت و بررسی شده الا جزییات افزایش کیفیت آ شغالایی که به لطف بازار انحصاری و بی رقابت به مردم غالب می کنند.
مجتبی: 1393/12/1822:40:49،
21
19
به نظر من تا زمانیکه بازار خودرو انحصاری بوده. وبازار رقابتی نباشد این قوانین و این آبین نامه ها مشکلی را حل نخواهد کرد.البته با تعرفه بالای 120 درصد هیچ وقت رقابتی در کار نخواهد بود.
ملت ساده دل: 1393/12/1901:50:46،
13
19
+4000 نفر ساعت حقوق و اضافه کاری و پاداش و هزار مدل روش پول خوردن از کیسه ملت رو به جیب زدند!!

چقدر ملت ساده دل هستن؟
amir: 1393/12/1908:22:49،
15
18
اقا به جای اینکه فلان ساعت فکر کنید که ماشینو کی تحویل بدیم یا ندیم یه کمی به کیفیتش فکر میکردین
مسافر: 1393/12/1909:35:45،
23
17
فروش فوری محصولات ایران خودرو اعلام شد
وام ۱۰میلیون تومنی بدون کارمزدوبدون نیازبه ضامن
هدیه ویژه یک دستگاه وانت پراید با۱۰۰۰۰لیتربنزین هدیه
تمام محصولات به جهت رقابت با سانتافه وآزار به شکل جدید وبا ۲۰ ایربک از هرسوراخ
جهت ثبت نام به نمایندگی های سراسر کشورمراجعه کنید
وزیرصنعت ومعدن زیمباوه
مهران: 1393/12/1912:55:28،
57
8
سلام /ترجمه کلمه فوری توسط ایران خودرو و سایپا انجام شد فوری =مدتی وتحویل فوری یعنی ۶۰ روزه فارسی را پاس بداریم فارسی را پاس بداریم فارسی را پاس بداریم با 4000 نفر ساعت حقوق و اضافه کاری احسنت

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار