کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت امسال هم حريف بازار مرغ نشد

کدخبر:۱۰۴۵۳پنجشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۷:۱۹۲۷۲۲ بازدید

بازار مرغ كشور در جنب‌وجوش روزهاي پاياني سال 93، به بازار دلار در پاييز 91 شبيه شده است. قيمت مرغ هر روز با نرخ تازه‌يي مواجه ...

بازار مرغ كشور در جنب‌وجوش روزهاي پاياني سال93، به بازار دلار در پاييز 91 شبيه شده است. قيمت مرغ هر روز با نرخ تازه‌يي مواجه است؛ نوسان‌هايي كه البته عمدتا گرايش به افزايش قيمت دارند. اين اتفاق هر سال در آستانه نوروز رخ مي‌دهد و هر سال دولت تلاش مي‌كند در كشاكش عرضه و تقاضا دخالت كند. امسال هم تلاش‌هاي ديرهنگام سازمان حمايت از توليد‌كنندگان و مصرف‌كنندگان و ستاد تنظيم بازار نتوانست قيمت‌هاي تصاعدي مرغ را كه آن را روزبه‌روز بيشتر از دسترس كم‌درآمد‌ها خارج مي‌‌كند، به ثبات نزديك‌تر كند. عرضه مرغ منجمد دولتي با قيمت 5100تومان هم به‌تازگي آغاز شده تا پس از عرضه مرغ 5500توماني، قيمت مرغ باز هم پايين‌تر بيايد. عمده توليد‌كنندگان و اقتصادداناني كه به مكانيسم بازار معتقدند، راه تعادل در بازار را عدم دخالت دولت مي‌دانند و اين درحالي است كه مديركل نظارت و هماهنگي گشت‌هاي مشترك سازمان تعزيرات حكومتي هم از ورود گشت مشترك تعزيرات حكومتي سراسر كشور به بازار مرغ خبر داده است.

معاون امور توليدات دامي وزارت جهاد كشاورزي، روز دوشنبه گفته بود قيمت هر كيلوگرم مرغ منجمد براي عاملان توزيع از 5500تومان به 5100تومان كاهش يافته است و قيمت گوشت مرغ گرم نيز در روزهاي آينده كاهش خواهد يافت. حسن ركني در ادامه صحبت‌هاي خود گفته بود: دولت براي هر كيلوگرم مرغ منجمد بيش از دو هزار تومان به مصرف‌كنندگان يارانه مي‌دهد و هم‌اكنون قيمت هر كيلو مرغ منجمد در ميادين ميوه و تره‌بار از 5900 به 5750تومان كاهش يافته و با تصميم ستاد تنظيم بازار، اين قيمت همچنان كاهش خواهد يافت. اينكه چه ميزان طول خواهد كشيد تا بازار به سياست‌هاي تنظيمي و دستوري پاسخ بدهد چندان مشخص نيست ولي گزارش ميداني «تعادل» از سطح شهر تهران نشان از آن دارد كه قيمت مرغ نه تنها نشكسته كه حتي به حالت ثبات نيز نزديك نشده و بنا بر پيش‌بيني عده‌يي از عمده‌فروشان اين محصول، امكان بالاتر رفتن قيمت آن در روزهاي نزديك به سال نو نيز بيشتر شده است.


 بازار كم‌رونق؛ مرغ‌هاي كيفي‌تر

مشاهدات ميداني از بازار مرغ پايتخت اما با فضاي ترسيم شده ازسوي دولتي‌ها تفاوت دارد. روي شيشه يكي از فروشگاه‌هاي مرغ كه در بازار نام شناخته شده‌يي نيز هست قيمت 6980تومان براي هر كيلو مرغ گرم نوشته شده بود؛ قيمتي كه به گفته‌هاي مسوولان نزديك‌تر است. قيمت روي شيشه اما با قيمت واقعي فروش اين فروشگاه فرق داشت! «6980تومان قيمت سينه مرغ است، قيمت مرغ كامل اما 7500تومان است.» يكي ديگر از فروشندگان مرغ در پاسخ به سوال «تعادل» درمورد تغييرات قيمت اين محصول گفت: «قيمت‌ها هميشه در شب عيد بالا مي‌روند. تقصير ما هم نيست. ما مرغ گرم را كيلويي 7200تومان مي‌خريم و 7700مي‌فروشيم.» از ميان فروشگاه‌هاي راسته فروش مرغ در محله ستارخان تهران تنها يك فروشگاه، مرغ منجمد به قيمت دولتي مي‌فروخت. قيمت نصب شده روي شيشه اين مغازه، 5700تومان بود. ولي فروشنده خود معتقد بود اقبال مردم به مرغ منجمد كم است و عرضه بالاي مرغ منجمد برزيلي با قيمت دولتي تاثيري در قيمت گوشت گرم نخواهد داشت؛ «مردم ترجيح مي‌دهند گوشت گرم بخرند. به‌نظر من قيمت مرغ كشتار روز نمي‌شكند.» اين درحالي است كه معاون بازرگاني داخلي شركت پشتيباني امور دام كشور بااشاره به كاهش قيمت مرغ منجمد از ۵۵۰۰ به ۵۱۰۰تومان، گفته است: قيمت مرغ طي چند روز آينده كاهش پيدا مي‌كند. عباس والوزي بااشاره به كاهش گرايش مردم به مصرف مرغ منجمد، اضافه كرد: «مردم بدون هيچ نگراني درمورد كيفيت مرغ منجمد مي‌توانند اين كالا را مصرف كنند چراكه نظارت ما روي گوشت مرغ منجمد بسيار بيشتر است تا روي مرغ گرم. مرغ منجمد توسط ناظران كيفي ما كنترل مي‌شود و نسبت به ساير توليدات كيفيت بيشتري دارد. تصورات رايج ميان مردم درمورد مرغ منجمد پايه علمي ندارد و كيفيت اين كالا در حد مطلوب و كاملا بهداشتي است.»
 

 «سازمان حمايت مقصر است»

غلامعلي فارغي، رييس انجمن صنايع طيور ايران در گفت‌وگو با «تعادل» ريشه بروز نابساماني در بازار مرغ كشور را در اتفاقاتي مي‌داند كه از 6ماه قبل شروع شده‌اند. فارغي معتقد است: «6ماه پيش قيمت مرغ خيلي پايين بود. طبيعي است كه توليد‌كننده‌يي كه به‌دليل پايين بودن قيمت در حال ضرر كردن است، بخشي از مولد‌هاي توليد خود را از گردونه خارج كند. با خروج مولد‌ها از زنجيره توليد، عرضه كم شده و قيمت‌ها بالا مي‌روند.» به گفته فارغي، مجموعا بين 15 تا 18هزار تن از توليدات مرغ كشور در فاصله زماني بهمن تا اسفند كم شده است و همين عامل بوده كه منجر به افزايش قيمت مرغ در كشور شده است. فارغي اما وضعيت فعلي توليد را «نرمال» توصيف مي‌كند و حتي پيش‌بيني مي‌كند قيمت مرغ از 20اسفند به بعد مجددا پايين بيايد و در نيمه دوم فروردين94، بار ديگر با افت شديد مواجه شود.

فارغي وزارت كشاورزي را هم از اتهام سهل‌انگاري در بروز نوسان شديد در قيمت مرغ تبرئه مي‌كند؛ «من معتقدم سازمان حمايت از توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان كه در ستاد تنظيم بازار هم نماينده دارد، مقصر است. اينها اگر به‌موقع اقدام مي‌كردند و تصميم درستي مي‌گرفتند امروز مصرف‌كننده با اين وضعيت مواجه نبود. از طرف ديگر سياست‌هاي پليسي جواب نمي‌دهد. اگر دنبال تنظيم بازار مرغ هستيم بايد اقدام اقتصادي كرده و ظرفيت توليد توليد‌كنندگان را حفظ كنيم. با اعمال فشار سازمان حمايت و ستاد تنظيم بازار چيزي درست نمي‌شود.»

رييس انجمن صنفي توليد‌كنندگان جوجه يكروزه معتقد است قيمت مرغ در رابطه با عرضه و تقاضاست كه تعيين مي‌شود و نوسان آن نيز تنها از همين منطق پيروي مي‌كند. حسن مهرباني به «تعادل» گفت: «قيمت گوشت قرمز در ايران بسيار بالاست. نسبت قيمت گوشت قرمز به قيمت گوشت مرغ در كشور در سال1380، تقريبا 2 بوده است. به‌عبارت ديگر قيمت گوشت قرمز دو برابر قيمت گوشت مرغ بوده است. اين نسبت در سال1392 به 4 رسيده و در حال حاضر 5 است. گوشت قرمز و گوشت مرغ هم كالاهاي جايگزين همديگر هستند و عدم توانايي خريد گوشت قرمز، مردم را به سمت خريد گوشت مرغ سوق مي‌دهد.»

همين موضوع را با بهاالدين نجفي، فارغ‌التحصيل دكتراي اقتصاد كشاورزي از دانشگاه كمبريج و استاد دانشگاه شيراز در ميان گذاشتيم. نجفي نيز معتقد است آنچه قيمت مرغ را در بازار تعيين مي‌كند روابط عرضه و تقاضاست و بازار را نمي‌توان با بخشنامه و دستور متعادل كرد؛ «هزينه دخالت دولت در اقتصاد بسيار بيشتر از منافع آن است ولي درمورد كالاهاي اساسي گويا دولت چاره‌يي هم جز دخالت در بازار ندارد. دولت با افزايش عرضه قادر خواهد بود بخشي از تقاضاي اضافي را كه در پايان هر سال ايجاد مي‌شود، جبران كرده و نقش مثبتي در كاهش قيمت ايفا كند.» نجفي معتقد است اقدام دولت براي تنظيم بازار، عمدتا از راه افزايش واردات و ذخيره‌سازي رخ مي‌دهد؛ «ما بايد بازار مرغ را واقع‌بينانه ببينيم و آن را با وضعيتي قياس كنيم كه دولت در بازار دخالت نكند. اوضاع مي‌تواند بهتر يا بدتر شود.»


  بازاري كه آقا بالا سر مي‌خواهد

همه اينها درحالي است كه به‌تازگي پاي سازمان تعزيرات حكومتي نيز به بازار مرغ باز شده است و اين يعني بازار از راه‌هاي اقتصادي سر رام شدن ندارد و اقدام تعزيراتي مورد نياز است. مديركل نظارت و هماهنگي گشت‌هاي مشترك سازمان تعزيرات حكومتي روز چهارشنبه گفت: با نزديك شدن عيد نوروز و افزايش تقاضا براي خريد، هر ساله افراد فرصت‌طلبي هستند كه سعي دارند با سوءاستفاده از ناآگاهي مردم از قوانين، سود ببرند.

محمدحسن سرابيان افزود: اين روزها اين افراد فرصت‌طلب در كمين نوسانات بازار عرضه مرغ هستند و در همين راستا اداره كل نظارت و هماهنگي گشت‌هاي مشترك تعزيرات حكومتي بخشنامه‌يي براي گشت مشترك سراسر كشور ارسال كرده كه براساس آن مديران اجرايي سازمان تعزيرات حكومتي موظفند نسبت به اجراي طرح سراسري گشت‌هاي مشترك در قالب نظارت بر عملكرد واحدهاي عرضه‌كننده مرغ اقدام كنند.

سرابيان در پاسخ به اينكه مدت زمان اجراي اين طرح چه مدت خواهد بود، گفت: اين طرح با برنامه‌ريزي و هماهنگي مديران كل استاني با دستگاه‌هاي مربوطه آغاز و تا زمان بازگشت آرامش نسبي به بازار عرضه مرغ، در مراكز استان و شهرستان‌هاي تابعه با هماهنگي و همكاري دستگاه‌هاي نظارتي اجرا مي‌شود.

وي افزود: واحدهاي مربوطه به‌همراه روساي شعب تعزيرات حكومتي به‌صورت روزانه و در قالب اكيپ‌هاي گشت مشترك در بازار حاضر مي‌شوند و با مشاهده كوچك‌ترين تخطي از قوانين، برخورد قاطع خواهند داشت. اقتصاددانان معتقد به سازوكار بازار معتقدند اقتصاد را بايد به حال خود گذاشت تا روابط عرضه و تقاضا قيمت‌هاي تعادلي را تعيين كنند. به اعتقاد اين دسته از اقتصاددانان، اين تنها راه نفع بردن همزمان توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان است. اما در ايران گويا گوش شنوايي براي اين قسم منطق‌هاي اقتصادي وجود ندارد و دخالت‌ها براي تعيين قيمت در بازار، رسيدن به ثبات و امكان‌پذيري پيش‌بيني آينده را هم از چنگ توليدكنندگان ربوده است و هم از چنگ مصرف‌كنندگان.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی(آزرا): 1393/12/1408:02:21،
43
28

مگه میشه بازیکن یک تیم حریف همون تیم باشه؟؟؟؟!!!!!!
MOHAMAD: 1393/12/1409:36:18،
42
30
با این اوضاع مرغ ما بال مرغ رو میبندیم به یه نخ و مثل چای کیسه ای تو غذا میگیریم و چلو مرغ میل میکنیم
پویا: 1393/12/1411:31:20،
29
24
مردم ما سختی رو دوست دارند... خودم هم اولش باورم نمیشد ولی اتفاقا هرچی مردم سطح پایین تری از معیشت رو داشته باشن حاضرن کالایی را با قیمت بیشتری از قیمت واقعی اون خریداری کنند. به شخصه دوستی دارم که ماشین زیر پاش و کارخونه هایی که داره...... من هم آنچنان وضعیت خوبی ندارم و زیر خط فقرم... یک روز با هم صحبت می کردیم در مورد همین خرید مرغ به من گفت میره از بازارچه های مخصوص شهرداری گوشت و مرغ میخره چون همون جنس رو دارن ارزون تر میفروشن!!!!!! بعد که تحقیق کردم متوجه شدم من با وجود اینکه در قیاس با دارایی اون عدد محسوب نمیشم حاضر نیستم شلوغی اون بازار رو بخاطر جنس ارزون ترش تحمل کنم و پول بیشتری حاضرم برای همون جنس بپردازم... این موضوع حداقل در مورد من بود، نمیدونم بقیه چه وضعتی دارند! خوب میشه مرغ که شد 8000 تومن آدم نخره و مرغ منجمد 5500 تومنی بخره! خب البته ما فعلا توی این حکومت زندگی می کنیم
حامد: 1393/12/1509:06:01،
24
27
بابا بیخیال این بازار مرغ بشین ! همه تولید کنندگان مرغ داخلی ورشکست شدن رفتن !
از قدیم قیمت مرغ نصف گوشت گوساله بود! حالا چون این شد غذای گوشتی قشر فقیر به این گیر دادین ! یه زمان مملکتمون تولید کننده بزرگ مرغ بود! با وضع که دون و جوجه یک روزه گرون میشه ! می گید مرغ گرون نشه ! تهش هم با سوبسید مرغ منجمد میارید و مرغدار رو نیست و نابود می کنید!
فقط چون این صنعت خصوصی و مثل صنعت خودرو نیست که آقازاده ها ازش سود بخورن ! و بالعکس از وارداتش اونم با سوبسید کلی سود نصیبشون میشه...
علی: 1393/12/1408:03:57،
34
25
«6980تومان قيمت سينه مرغ است، قيمت مرغ كامل اما 7500تومان است.»!!!!! مطمئنا منظورتون ران مرغ است، نه سینه مرغ...
تماشاچی: 1393/12/1415:30:43،
20
26
فروشگاه پالادیوم در خیابان مقدس اردبیلی امروز هرکیلو مرغ کامل را۸۹۰۰۰ ریال برچسب زده بود کی رسیدگی میکنه .
حامد: 1393/12/1509:08:15،
18
23
اخه کی گفته تویی که 1000 یا 2000 تومن واست مهمه بری پالادیوم ! حرفا می زنیا خخخخخخخخ
بازار میوه تربار رو واس تو زدن دیگه !
علی: 1393/12/1408:31:38،
32
27
دولت فقط حریف کارمند وگارگر بدبخت را داره و بس
pepan : 1393/12/1408:33:09،
34
26
عزیز من دولت تا به حال چیزی رو نتونسته کنترل و در دست بگیره که این هم دومین بارش باشه...
خدا خودش کنترل میکنه این دولت رو و به ملت ایران صبر جمیل عنایت کرده..
رضا: 1393/12/1408:43:57،
34
25
مگه قرار بود حریف بشه؟! هر وقت حریف دلال بازی و قیمت مسکن شد حریف مرغ هم میشه! شعر میگید؟!
درکل: 1393/12/1408:46:42،
32
33
دولت خودش مشوق و عامل گرونی همه اجناسه حالا بیاد مرغ رو برا ما ارزون کنه
حسین: 1393/12/1408:51:36،
22
28
دولت حریف چی شده ؟ که شما مرغ رو مثال میزنی ؟
باید از مسولین باعرضه و بالیاقت ! دولت تشکر کرد
مجتبی: 1393/12/1409:07:45،
24
27
شما کیفیت خودرو ها را ببرید بالا بخدا ما نون خالی هم بخوریم صداما در نمیاد.چه برس مرغ شکم سیر خودرو بی کیفیت .......
احسان: 1393/12/1409:13:31،
30
24
تیتر ببین تورو خدا
دولت امسال حریف بازار مرغ نشد
جالبه جالبه
اینا کی هستن که حریفشون نمیشین؟
میشه اسم ببرین فقط 2 تا از دونه درشتاش همین
سجادی: 1393/12/1409:21:54،
24
29
دولت دراین بازارلجام گسیخته حریف چی میشه که حریف مرغ بشه
سینا: 1393/12/1409:30:35،
27
30
خواستن توانتستن است
نمیخوان جلوی گرونی رو بگیرن
بلاخره باید یه جوری کسری بودجه رو جبران کنن
پیمان: 1393/12/1409:40:18،
32
29
حدود 2 ماه پیش قیمت مرغ گرم به 4500 هم رسید ولی دولت سریع مداخله کرد واجازه نداد قیمت مرغ پایین بمونه و باعث شد دوباره قیمت مرغ بالا بره
فقط وفقط و فقط بخاطره اینه که الان مرغ یخ زده رو بفروشه به مردم کیلو
5500 اگر این کارو نمیکرد الان باید مرغ یخ زدهرو میداد کیلویی 3000
دقیقا کلاه برداری تو روز روش
مرغ یخ زده ها که تموم شد قیمت مرغ میشه همون 6500
Mn: 1393/12/1409:46:07،
27
36
مرغ هشتمن گرون نيست كه تازه اگه نه تومن شه قيمتش معمولي ميشه.،وقتي تخم مرغ رفت بالا همه ساكت مونديد تا هزارتومن رفت رو قيمت مرغ انقدر سرا صدا كرديد.كسي كه اونوقت تخم مرغ را گرون ميخريد و سر صدا نميكرد حقش مرغم همين قيمت بخره و سر صدا نكنه اگه ميبينيد گرونه نخوريد.هيچ انساني با مرغ نخوردن نمرده
b.m: 1393/12/1410:57:06،
24
26
آقا بخدا الان بهترین نوع مرغ پیش ما کیلویی 9000 تومنه
استاد: 1393/12/1412:30:14،
28
36
جواب به Mn و امثال ایشون:
تا زمانی که امثال شما اینجوری فکر می کنند حقمونه، مرغ، گوجه، سنگک، گوشت، کره، چای، ماهی، موز، کلاً میوه ، سبزی، آجیل، دارو، و...هر چی گرون شد، بیایید اینجا نظر بدید نخورید، نمیمیرید که، با نون خشک و آب هم شاید بشه زنده موند، ولی آیا زندگی فقط زنده موندنه؟ متاسفم واسه خودم که تو این خراب شده جوونیم و عمرم حروم شد....
محی: 1393/12/1414:38:50،
23
22
دولت فقط میتونه حریف قشر بدبخت جامعه بشه...
دانشمند: 1393/12/1420:02:13،
18
24
دولت حریف کدوم گرونی شده تا حالا؟
اینا واسه اینکه نظارت نداریم در بازار
للش: 1393/12/1423:06:26،
21
26
من همين الان خريدم 8200.شايد دولت قيمت مرغ رو برا کشورهاى ديگه که از ما ارتزاق مى کنن پايين آورده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما