کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وضعيت ربا در نظام بانكداری كشور بررسی شد

کدخبر:۱۰۴۵۰پنجشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۱:۱۶۲۶۸۰ بازدید

سيدبهاءالدين حسيني‌هاشمي در كرسي آزادانديشي «بررسي وضعيت ربا در نظام بانكداري كشور» كه از سوي موسسه طلوع در مركز تحقيقات اقتصاد ...

سيدبهاءالدين حسيني‌هاشمي در كرسي آزادانديشي «بررسي وضعيت ربا در نظام بانكداري كشور» كه از سوي موسسه طلوع در مركز تحقيقات اقتصاد اسلامي برگزار شد با بيان اينكه ربا تعاريف مختلفي دارد، اظهار كرد: ربا اگر سه ويژگي: 1. اخذ يك مبلغ اضافه 2. بر يك دين محقق (يك نفر قرض‌دهنده و يك نفر قرض‌گيرنده) 3. شرط از قبل وجود داشته باشد، رباست.

وي عنوان كرد: ربا تنها يك مقوله از بانكداري اسلامي است و به جهت تاكيدي كه روي آن داريم، اولويت اول ماست. به گزارش تسنيم او با بيان اينكه بانك واسطه وجوه است، گفت: كشورهايي كه بانكداري اسلامي دارند خيلي نيستند، هرچند محصولات بانكداري اسلامي مانند مرابحه و انواع صكوك ممكن است به وفور به چشم بخورد. ايران و پاكستان در زمينه بانكداري اسلامي ورود كرده‌اند.

مديرعامل سابق بانك سرمايه ابراز كرد: ايران قانون عمليات بانكي بدون ربا را كه سال 63 به اجرا درآمد دارد ولي اين قانون در پاكستان خيلي يكپارچه نيست. حبيب بانك يكي از كارگزاران بانك صادرات در زمان من بود كه هم بانكداري اسلامي و هم بانكداري متعارف دنيا را داشت به اين معني كه روي سپرده‌هاي ارزي عين سود را مي‌داد ولي در زمينه سپرده‌هاي ريالي سود بر مبناي عقود اسلامي، مشاع و غيرمشاع تقسيم مي‌شد. وي درباره سودهاي مشاع گفت: سودهاي مشاع متعلق به بانك و مشتريان آن بود به اين شكل كه بانك يك حق‌الوكاله برمي‌داشت و مابقي را نسبت به مبلغ و مدت بين سپرده‌گذاران توزيع مي‌كرد.

او با تاكيد بر اينكه حتي تا سال 60-59 هم شيوه بانكداري پيش از انقلاب اجرايي مي‌شد، گفت: تنها كاري كه صورت گرفت سود سپرده‌ها قطع شد و فقط كارمزد گرفته مي‌شد.

حسيني‌هاشمي با بيان اينكه در بانكداري قبلي مبناي تنزيل اوراق بهادار دين يا عين بود، ابراز كرد: اگر عيني باشد معاوضه با قيمت مشخص صورت مي‌گيرد كه بر اين اساس ما به‌التفاوت يا سود است يا زيان يا سر‌به‌‌سر. وي افزود: اگر بر مبناي دين باشد واگذار به آينده مي‌شود و سند طلبي در اختيار سپرده‌گذار قرار مي‌گيرد تا بتواند در بازار تنزيل و نزول كند كه آن موقع به اين شيوه سفته‌هاي نزولي گفته مي‌شد. او افزود: ممكن است در ذهن متبادر شود كه نزول يعني ربا اما اصلا اينگونه نيست. قيمت نقد با نسيه متفاوت است و قيمت هم توافقي برحسب حداكثر شدن مطلوبيت فرد است.

مدير اسبق بانك صادرات با بيان اينكه در هيچ‌جاي دنيا معاملات نقدي همچون ايران وجود ندارد و اكثر معاملات اعتباري است، تصريح كرد: اعتبارات يا از‌طريق بانك‌ها يا ليزينگ و يا صندوق‌هاي مشخص اعطا مي‌شود اما فرد بايد اثبات كند داراي درآمدي در آينده هست كه قدرت بازپرداخت آن را دارد و بانك قدرت خريدي ايجاد مي‌كند تا فرد بتواند بپردازد. او افزود: در كل اگر بخواهيم بدانيم معاملات مبتني بر رباست يا بري از آن؛ بايد دو بخش را در نظر بگيريم. بخشي كه مربوط به قرض و قرارداد قرض ايجاد مي‌شود، ربا نيست اما اگر در ساير معاملات مبلغي اضافي كه گرفته شود جاي بحث دارد. حسيني‌هاشمي گفت: براساس شواهد كاري از نظر شكلي ربا نيست اما از نظر محتوا ممكن است شخصي از باب اضطرار تقاضاي قرضش را به مشاركت مدني، جعاله، سلف، اجاره به‌شرط تمليك يا ساير ابزارهاي اين قضيه تبديل كرده باشد كه اين پول را علي‌الظاهر براي قرض نگرفته است. وي خاطرنشان كرد: حال ممكن است سودي را حاصل كند يا مشاركت در سود و زيان باشد يا فقط سود؛ اگر بخواهيم بگوييم اين معامله ربوي هست يا نه همه مي‌گويند نيست اما بانكداري اسلامي هم نيست. حسني‌هاشمي در پايان گفت: بانكداري ما هم ادعايي ندارد كه بانكداري اسلامي است.

 

  بانكداري ما ربوي است

حسين صمصامي هم در ادامه اين نشست صحبت‌هاي خود را اين‌گونه آغاز كرد: خيلي دوست دارم صحبت‌هاي ايشان را قبول كنم زيرا اگر به آن يقين داشتم بسياري از مشكلاتم حل مي‌شد و پولم را به‌راحتي در بانك سپرده‌گذاري مي‌كردم اما براساس مطالعاتي كه داشتم، اينگونه نيست.

وي شهيد صدر و نجات‌الله صديقي را نخستين نظريه‌پردازان بانكداري اسلامي دانست و گفت: شهيد صدر مي‌گويد بانكي كه من مي‌گويم بانك غيرربوي است. بانكداري اسلامي هم ويژگي‌هاي ديگري دارد كه شهيد صدر ويژگي‌ها را در كتابش مطرح كرده است. سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با بيان اينكه بانكي كه شهيدصدر مي‌گويد چه غيرربوي و چه اسلامي، هر دو فعاليت‌هاي واقعي انجام مي‌دهند و مبنا را بر مضاربه گذاشته است، اذعان كرد: يعني ورود به فعاليت‌هاي واقعي صورت مي‌گيرد و نقشي فراتر از واسطه وجوه بازي مي‌كند اما ساختار بانك را شهيدصدر حفظ مي‌كند و مي‌گويد در سپرده جاري سودي تعلق نمي‌گيرد و در پس‌انداز هم نرخي مشخص نمي‌كند. صمصامي با اشاره به اينكه در اين ديدگاه سود تضمين‌شده نيست، ابراز كرد: اهل سنت، مضاربه را وسيع‌تر از ما مي‌دانند و آنها همه فعاليت‌ها را مي‌گويند مي‌شود در قالب مضاربه انجام داد. وي گفت: از‌جمله افراد ديگري كه به‌عنوان نخستين نظريه‌پردازان بانكداري اسلامي شناخته مي‌شوند نجات‌الله صديقي است كه كتابي هم در اين زمينه دارد «المصرف لا ربوي في‌الاسلام». اين كتاب به زبان فارسي ترجمه نشده اما در آن، ايشان ساختار بانك را حفظ مي‌كند و در بحث تسهيلات مي‌گويد مضاربه و در بحث مشاركت هم بانك تحت عنوان مضاربه سپرده بگيرد و وام دهد. سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: در قالب آيين‌‌نامه‌هايي اين موضوعات را روي بانكداري بدون ربا بار كرديم. قانون تبديل به دستورالعمل و در عمل تبديل به يك قرارداد شد لذا وقتي به بانك به‌عنوان سپرده‌گذار مراجعه مي‌كرديد فرمي به شما مي‌دادند يا قرض‌الحسنه بود يا سپرده‌گذاري‌هاي كوتاه‌مدت يا بلندمدت. نمي‌شود اين كار را كرد چون در طراحي بانكداري بدون ربا ماهيت بانك را نشناختيم و ندانستيم كه بانك براي كار خاصي ايجاد و ساخته شده است. صمصامي با تاكيد بر اينكه به‌لحاظ آثاري كه اين بانك بر اقتصاد ما گذاشته است الان حجم نقدينگي 687هزار‌ميليارد تومان شده است، تصريح كرد: رشد نقدينگي سالانه متوسط 30درصد است هرچند در 9ماهه امسال اعلام كردند اين نرخ 15درصد است اما سه‌ماهه آخر سال رشد نقدينگي به‌دليل كسري دولت بيشتر مي‌شود.

او افزود: چرا رشد اقتصادي 3درصد است اما حجم نقدينگي 30درصد؟! اين نقدينگي در سيستم بانكي است و يك مقدار 30هزار‌ميليارد توماني دست افراد است و مابقي عموما در سيستم بانكي تحت سپرده‌هاي جاري و مدت‌دار قرار دارد.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد اذعان كرد: اگر واقعا عقود اسلامي به مفهوم واقعي خودش بخواهد پياده شود هيچ مالي جابه‌جا نمي‌شود مگر اينكه فعاليت اقتصادي به‌ازاي آن صورت گيرد. وي خاطرنشان كرد: اگر براساس بانكداري بدون ربا عمل مي‌كرديم و به‌ازاي هر چرخش وجوه، كالايي ايجاد مي‌شد اكنون شاهد تورم 30-20درصدي نبوديم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عمله: 1393/12/1407:54:12،
75
29
ربا خواری جنگ با خدا خداست .پس یشتابید بانکداران محترم
حامد: 1393/12/1410:00:33،
36
22
وقتی بخوایم دور بزنیم میشه خیلی راحت با کلمات بازی کرد اینکه دیگه دکترای اقتصاد نمیخواد یهودیا میگفتن انما البیع مثل الربا یعنی تجارت هم مثل رباست در حالیکه مشخصه ربا یعنی تعیین سود قطعی اما تجارت ممکنه هم سود هم ضرر داشته باشه حالا بعضیا به جای اینکه با پول ربا بگیرن با سکه میگیرن یا مثل شرکت های لیزینگی با خودرو میگیرن مثلا میشه نعوذبالله خدا رو هم دور زد.
شهریار: 1393/12/1408:00:15،
66
31
سود ۲۷ درصدی بانکها وام ۳۲ درصدی از صدتا ربا بدتره و حرام اندر حرامه و باعث شده برکت از این مملکت بره. از بارشهای باران و برف و نزولات اسمانی بگیرید تا کسب و کار که همش تعطیل و بی رونق شده خدا برکتشو از این مملکت که همه سرهم رو کلاه میذارن و با ربا و نزول زندگی میکنن برده
اللهم العجل لولیک الفرج
سام: 1393/12/1410:50:59،
41
24
36 سال شنیدم بانکداری اسلامی . حالا میگویند این بانکداری اسلامی نیست .خب از اول یا دروغ گفتند و یا اصلا چیزی در زمان پیامبر (ص) به نام بانکداری اسلامی که امور تجارت بین اامللی و ارتباطات پیچیده امروزی را تعریف کرده باشد یا نبوده و یا آقایان درسش را نخوانده و یا در اجرا توانش را نداشتند . چطور است از فردا همه صلواتی کار کنند . اجناس بدون پول تحویل شود . فقط پول مواد اولیه خارجیها را بانک مرکزی با دلارش تسویه کند . آنوقت دیگر کسی به بانکها نیازی نخواهد داشت !!!!! آقای صمصامی که در زمان آقای احمدی نزاد مو رد وثوق بودند چرا جلوی خرج میلیاردها دلار را نگرفتند تا تورم 40% نشود . حالا بسیاری از سیاسیون برای رد گم کردن سعی دارند بانکها را باعث تورم و رکود جلوه بدهند ولی برای همه روشن است که دولت قبل پولها را صرف کارهای خاصی کرده که نمیخواهند برملا کنند و گرنه چند صد میلیارد دلار را نمیتوانند..
اردبیل: 1393/12/1410:57:21،
38
28
به قرآن خیلی ذهن منم مشغول کرده - بابا خدا تو قرآن گفته ربا =جنگ با من خدا - خیلی حرفه اگه کسی بدونه
esi: 1393/12/1411:29:00،
22
28
الهی آمین
ایرانیان: 1393/12/1420:32:44،
31
27
واقعا سود وامهای بانکها از ربا بدتره و همینطور خودرو سازان که کالاهای مصرفی و پر اصطحلاک را با سود ۲۰% و بالاتر به مردم تحمیل میکنند.
على: 1393/12/1408:22:55،
27
24
من خودم نزول خورم ولى با بانكها هم سر وكار دارم
واقعأ روى من سفيد كردند
در خيلى از موارد من بخشيدم و يا اصل پولم گرفتم ولى بانك ساعتديركرد و پول آژانس وكيل هم ميگيرد از من كه يه ماه دير دادم
هركسى نزول بگيرد و يا نزول بخورد بدبخت و بيچاره ميشود حال ميخواد بانك باشد يا شخصى مثل من على الرغم ماهى سى ميليون درآمد يا موسسه !!!!!
alex: 1393/12/1408:31:52،
43
28
بابا ربای خالصه بررسی نداره که....
کشکول طلایی: 1393/12/1408:41:40،
33
21
در نظام بانکی کشور هیچگونه ربا ونزول نمی گیرند فقط در راه رفاه درصدی به ملت پرداخت میکنند تا مردم در آسایش و رفاه باشند.... پا شو پاشو بیدار شو اداره دیر شد .. حیف شد همش خواب بود...
هادی: 1393/12/1408:52:56،
51
22
ربا در بانکهای کشور همان نزول هستش که مردم رو به خاک سیاه نشوندن....
jay jay: 1393/12/1409:06:23،
51
27
خدا پدرت رو بیامرزه صمصامی
وحيد: 1393/12/1409:16:39،
27
24
به فكر تورم باشيد نه يه زره سودي كه اغلب بازنشسته هاي بيكار ميكيرن
حسن: 1393/12/1409:25:41،
31
28
اگه جلوي اين اختلاس هاي نجومي گرفته مي شد.براي گرفتن يك وام ازدواج اين قدر دردسر وجود نداشت .راستي مرغ داره مي تازه
ايراني: 1393/12/1409:35:56،
35
24
درتاريخ 29/10 مبلغ 30ميليون وام ازبانك ملي گرفتم كه باز پرداخت ان يكساله هرسه ماه بهمبلغ كل 35 ميليون حالا به نظرتان اين ربا نيست . اگر نيست چرا بانكها در گرانترين قسمتهاي شهر كاسبي ميكنند اين همه اموال درشت رااز كجا اوردهاند /نگوييد خودم ميدانم /اين اشك ديده من و خون دل شماست اين گرگ سالهاست كه با گله اشناست
سام: 1393/12/1410:18:49،
31
31
وقتی وام میگرفتی حتما بدنبال نفعی بودی و ارزش آن را برابر دانستی با اصل وام به اضافه سود مشارکت مورد درخواست بانک . نفع خودت را بردی و به هدفت , آنهم با پول دیگران که به قول آقای اقتصاد دان سالی 30% از ارزشش کم میشود رسیدی . حالا کار بانک گناه کبیره شده !!!! هر وقت دولت و مجلس باورکردندکه بی ارزش کردن پول مملکت با افزایش سالیانه حقوق و دستمزدها , عیدی و پاداش بی پشتوانه , اجرای طرحهای فاقد توجیه اقتصادی و با دلارهای نفتی , و توزیع پول بمانند شربت در بین 70 میلیون و ...... ریشه اقتدار پول ملی را قطع میکنه , ممکنه جلوی سقوط را بگیرند .
ايراني: 1393/12/1411:34:54،
25
31
سام ممنون از نظرت ولي بدون با اين وضعيت سود گرفتن بانكها فقط جيب يه عده پر و عده زيادتري خالي ميشه مطمعن باش من 5ميلون سود بانك رو كه كنار بزارم بازم سود بيشتري نصيبم ميشه ولي عواقب اين سود رو كسي ميده كه دستش خالي ونميتونه وامي بگيره منهم چون به بانك سود ميدم ازمشري براي خريد مدت دار سود ميگيرم وخود اين موضوع توجيح بهانه اي براي من وديگران ميشه
پاسخ به سام: 1393/12/1416:11:49،
26
23
نه عزيزم حالا ديگه سي تومن پولي نيست كه بشه باهاش كاسبي كرد كه سودش به ضررش بچربه
يكي مث من ميخواد رهن خونه بده يه لگن بخره با الباقيش مسافركشي كنه
كسي كه داشته باشه زير منت رئيس بانك و صندوقدار و ضامن و .... نميره
آزاد: 1393/12/1409:54:24،
29
28
عجب رویی دارن اینا - ...... هم میفهمه صد در درصد ربا است آخه این جای بحث داره
واقع گرا: 1393/12/1410:49:58،
20
28
سالها سخن از بانک داری بدون ربا میکنند ولی عملا چنین کاری مقدور نیست !این حرف ها مربوط به دوران قدیم است که نه بانک بود و نه تورم و نه اقتصاد امروزی ! کسانی که کمترین اطلاعی از اقتصاد و بانکداری ندارند احساساتی شده و هذیان می گویند وسخنان بیهوده !
طرفدار سپرده: 1393/12/1411:06:08،
28
22
برید به فکر زندگی باشید. هی زبا هی نزول گفتن به سود اقتصادی شماهار و به بهشت نمیبره
علی: 1393/12/1411:33:48،
24
28
36 سال خواب بودین حالا یادتون افتاده؟؟؟؟؟ این موسسه طلوع در مركز تحقيقات اقتصاد اسلامي دیگه از کجا سبز شده ؟ مطمئنم از همون موسسه هایی هست که میلیارد میلیارد بودجه می گیره و معلوم نیست چطور خرج می کنه .
تا زمانی که تورم هست ارزش پول هم کمتر می شه پس برای جبران کاهش ارزش پول باید سود پرداخت بشه هر موقع تورم صفر شد مطمئن باشید ربا و سودی هم در کار نخواهد بود. پس به جای این شعارها ریشه های تورم رو شناسایی و از بین ببریم که یکیش همین موسسات و نهادهای انتصابی بودجه خور هستند که حساب رسی هم نمی شوند.
حق مطلب: 1393/12/1412:06:49،
27
25
کاملا درست است برای نمونه در کشور ژاپن تورم درحد 1در صد است و سود هم همین حدود ! ربا و نزول در ایام قدیم که تورم و نقدینگی و پول کاغذی نبو د معنی داشت . حالا حرف مفت است !
بانكداري اسلامي!!!: 1393/12/1413:07:54،
24
25
بانكداري اسلامي فقط در تورم صفر درصد معني پيدا ميكنه
مثل بانكهاي بريتانيا كه بابت نگه داشتن پول شما به شما سود نميدن بلكه كامزد نگهداري مي گيرن و بستگي به ميزان اعتبارتون با سود ناچيز به شما وام ميدن!
بانكداري اسلامي!!!: 1393/12/1413:18:15،
26
25
اساس كار بانك چه اسلامي چه غير اسلامي رباست!
بدون ربا بانك نميتونه به فعاليتش ادامه بده!
مشاركت در هر طرح و پروژه هم مستلزم تعيين قرارداد با مدت زمان مشخص و انتظار از سود آن نه ضرر آن
كلمه علي الحساب هم كلاه شرعيه چون اگه سود شما كم بشه يا ضرر در ميان باشه درصد علي الحساب تغييري نميكنه يا برعكس بانك با سرمايه شما سود بيشتري كنه!
یا حق: 1393/12/1415:03:24،
29
27
این پسوند اسلامی که به بانک و اقتصاد چسبانده اند چیزی را عوض نمی کند ! علم اقتصاد مانند همه علوم دیگر اسلامی و غیر اسلامی ندارد ! .
علی: 1393/12/1417:36:33،
16
35
در تایید نظر "یاحق" مثل اینه که بگیم جراحی اسلامی ، فوتبال اسلامی ، یا مهندسی اسلامی !!!
کیا: 1393/12/1416:57:34،
23
29
درسته که تو تجارت هم سود هست هم ضرر/ ولی اکثر ضرر ها رو به دلیل اشتباهات اقتصادی متضرر می شیم/ ولی بانک با اصولی مناسب از این ضرر ها جلوگیری می کنه بس سود های حاصله حلال می باشد
حسین: 1393/12/1500:35:46،
34
26
همین اصول بود که بانک میزان و به این روز انداخته . متاسفم برای کسانی که واسه ربـا توجیح میارن و میخوان حلال جلوه بدن
ربا = هر سرمایه گذاری که 100% بهت بگه سود میده رباست مثل بانک های ما
نزول هم = دیر کرد گرفتن و اضافه گرفتن از پولی که قرض دادی به کسی که میشه وام های بانک های ما

تمامی آثار ربا و نزول در جامعه ما نمایانه طلاق ها ، سرطان ها ، دختران و زنان بدکاره و و و .... .

ربا یعنی شمشیر برداشتن و جنگ کردن با الله است این حرف خود الله در قران است
امیر: 1393/12/1417:14:37،
21
28
خدا پدر بانکها رو بیامرزه
مشکل منو که حل کردن
خدا خیرشون بده کارمندهای بانک واقعا زحمتکشن
محمدازکاشمر: 1393/12/1419:54:37،
18
28
این سودهایی که میگیرن با بهره 25درصد ربانیست درکشورهای غربی که بهره یک درصدی میدن ربا هست
دانشمند: 1393/12/1420:00:42،
25
25
و این است بانکداری ایرانی
حالا هی ادعای بانکداری اسلامی بکنید
ناشناس : 1393/12/1422:57:38،
20
22
بعنوان شخصی که زندگی اش به خاطر نزول دادن تباه شد به همه توصیه می کنم که با یه نون و یه لیوان آب شکم خودتونو سیر کنید بهتر از اینکه به سراغ پول سودی بروید امان از این پول و امان از نزول خواران که همه را تباه می کنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار