کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حکایت تورم صفر درصدی در سال بعد !

کدخبر:۱۰۴۱۵سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۱:۳۸۳۰۱۸ بازدید

همه شواهد از افزایش قیمت در سال آینده خبر می دهد، با این وجود باید دید آیا باز هم تورم سال 94 صفر خواهد شد یا نه؟!

به نظر می‌رسد با توجه به افت شدید قیمت نفت، قرار است بسیاری از مشکلات با رشد قیمت‌ها حل شود تا بلکه دولت کمتر با کسری بودجه مواجه شود.

کمتر از سه هفته به آغاز سال ۱۳۹۴ باقی مانده است؛ سالی که بسیاری از آن به عنوان سال سخت اقتصاد ایران نام می‌برند.در این روزها و در ایامی که هر روز به پایان سال نزدیک می‌شود، از هر بازار و هر گوشه‌ای خبر از گران شدن یک کالا و خدمات شنیده می‌شود؛ از نرخ پیامک تلفن‌همراه تا هزینه گاز و برق و مسکن. مصوبات مجلس نیز به تمامی خبرها اضافه شده است و با تایید مجلس، افزایش قیمت برخی از کالاها کلید خواهد خورد.

به نظر می‌رسد با توجه به افت شدید قیمت نفت، قرار است بسیاری از مشکلات با رشد قیمت‌ها حل شود تا بلکه دولت کمتر با کسری بودجه مواجه شود؛ اگرچه در این میان دستان مالیات به کمک دولت می‌آید و با رشد حدود ۲۲.۶ درصدی درآمدهای مالیاتی مواجه خواهیم شد. به عبارتی، سال ۱۳۹۴ هم پول بیشتری بابت کالاها و خدمات از جیب مردم می‌رود و هم این‌که مالیات بیشتری می‌پرداند و تولیدکنندگان نیز شرایط خاصی را تجربه خواهند کرد.

اما این‌که در سال ۹۴ چه کالاها و خدماتی گران خواهد شد؟ در حال حاضر متوجه شدن و پیش‌بینی این موضوع خیلی کار سختی نیست؛ چراکه از حالا برخی از این افزایش قیمت‌ها کلید خورده است و برخی نیز اعلام شده از ابتدای سال ۱۳۹۴ گران شود. البته در میان خبرهایی که در رابطه با رشد قیمت‌ها شنیده می‌شود، خبری از ارزانی قیمت‌ها شنیده نمی‌شود و قرار نیست هیچ کالایی ارزان شود.


افزایش قیمت برق

به‌‌هرحال افزایش قیمت‌ها یک ماه قبل از سال ۱۳۹۴ در حوزه برق آغاز شده است؛ به طوری که در روزهای گذشته معاون اول رییس‌جمهور مصوبه دولت برای افزایش ۱۰ درصدی قیمت برق خانگی و کشاورزی و ۲۰ درصدی قیمت برق در سایر بخش‌ها را برای اجرا به وزارت نیرو و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرد. 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور در این باره گفته است؛ «مجلس سال گذشته اجازه افزایش قیمت ۳۷ درصدی برق را به ما دولت داده بود، اما با لحاظ کردن شرایط سختی که برای مردم وجود دارد، تصمیم گرفتیم که برای مصارف خانگی و بخش کشاورزی حداکثر ۱۰ درصد و برای سایر بخش‌های که عمدتا بخش‌های تجاری و صنعتی هستند، حداکثر ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته باشیم.»

در همین حال، در سوی دیگر ماجرا، نمایندگان مجلس با افزایش بهای آب و برق شهری برای توسعه آب و برق روستایی در سال ۹۴، موافقت کرده‌اند؛ به طوری که نمایندگان با تصویب بند «ه» تبصره ۹ لایحه بودجه، وزارت نيرو را مکلف کردند که از طريق شركت‌هاي آبفاي شهري سراسر كشور، علاوه بر دريافت نرخ آب‌بهاي ‌شهري، به ازاي هر مترمكعب فروش آب شرب مبلغ ۱۵ تومان از مشتركان آب دريافت و به خزانه‌داري كل كشور واريز كند. ۱۰۰ درصد وجوه دريافتي تا سقف ۳۹ میلیارد تومان از محل حساب مذكور، صرفا برای آبرساني شرب روستايي اختصاص مي‌يابد.

همچنین مجلس با تصویب بند «ز» این تبصره، وزارت نيرو را موظف کرد علاوه بر دريافت بهاي برق به ازاي هر كيلووات ساعت برق فروخته‌ شده، مبلغ ۳ تومان به‌ عنوان عوارض برق در قبوض مربوطه درج و از مشتركان برق از جمله باغ‌شهرها و خانه‌‌باغ‌هاي اطراف روستاها و شهرها به ‌استثناي مشتركان خانگي روستايي و چاه‌هاي كشاورزي دريافت کند. وجوه حاصله به حساب خاصي نزد خزانه‌داري‌ كل كشور واريز مي‌شود و حداكثر تا سقف ۴۰۰ میلیارد تومان صرفا بابت حمايت از توسعه و نگهداري شبكه‌هاي برق روستايي و توليد برق تجديدپذير و پاك، توسط شركت توانير هزينه مي‌شود.


اخذ هزینه‌ای جدید از مشترکان گاز و برق مسکونی

در همین ایام نیز مصوبه‌ای دیگر از دل مجلس بیرون آمد که به وزارتخانه‌های نفت و نیرو مجوز داده شد که در سال آینده هر دو ماه یک‌بار، از هر واحد مسكونی مشترك گاز، مبلغ ۱۰۰ تومان و از هر واحد مسكونی مشترك برق، مبلغ ۵۰ تومان دریافت کنند. این مبالغ، جزء درآمدهای شرکت های ذی‌ربط وزارتخانه‌های نفت و نیرو محسوب نمی‌شود و مشمول مالیات نیست.


گرانی یک تومانی پیامک

نرخ پیامک هم در سال آینده گران خواهد شد. براساس بند الحاقی تبصره ۱۹ ماده واحده لایحه بودجه ۹۴ که به تصویب نمایندگان مجلس رسیده، اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی موظفند علاوه بر قیمت هر پیامک، مبلغ یک تومان از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۶۰۱۵۴ نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.


احتمال افزایش قیمت خودرو

در این میان، زمزمه‌هایی از افزایش قیمت خودرو شنیده می‌شود و حتی برخی از کارشناسان بازار، افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو در سال ۹۴ قطعی خواهد بود.
در کنار مواضعی که مسوولان نسبت به سرنوشت قیمت خودرو طی سال آینده دارند، موضع محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت قابل توجه به نظر می‌رسد. آن‌طور که نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس از جلسه وزیر صنعت با اعضای این کمیسیون روایت کرده، نعمت‌زاده از افزایش ۱۰ درصدی قیمت خودرو در سال آینده صحبت به میان آورده، اما نمایندگان با آن مخالفت کرده‌اند. با این حساب، مشخص است که وزیر صنعت به دنبال افزایش قیمت خودرو در سال آینده است، اما برخی از نمایندگان مخالف رخ دادن این اتفاق هستند.

از سوی دیگر، هزینه شماره‌گذاری خودروها نیز افزایش خواهد یافت. به عبارتی، نمایندگان مجلس با الحاق تبصره‌ای به لایحه بودجه، به نیروی انتظامی اجازه دادند قیمت شماره‌گذاری خودروها را افزایش دهند.

طبق این تبصره به نیروی انتظامی اجازه داده شد بابت شماره‌گذاری خودروها اعم از نو شماره، نقل و انتقال و تعویض پلاک خودروهایی که ارزش آنها به قیمت رسمی یا کارشناسی توسط مراجع ذیربط بیش از ۵۰ میلیون تومان است را ۱۰۰ هزار تومان و کمتر از ۵۰ میلیون تومان را ۵۰ هزار تومان دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.
همچنین نمایندگان مجلس مصوب کردند که عوارض واردات خودروهای سواری به میزان ۵ درصد قیمت تحویل روی کشتی در مبدأ (فوب) افزایش یابد.


می‌گویند بازار مسکن هم دست‌خوش تغییر می‌شود

در میان همه این اندر وقایع گرانی‌ها در سال ۱۳۹۴، برخی از کارشناسان می‌گویند بازار مسکن دستخوش تغییراتی خواهد شد. بیت‌اله ستاریان، عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفته است؛ «نگه داشتن تعمدی رکود مسکن موجب کوچ سرمایه از بخش مسکن می‌شود.»
به گفته وی، «همواره سرمایه‌های خرد و کوچک هستند که وارد بخش مسکن می‌شوند و وقتی که رکود رخ می‌دهد، سرمایه‌های خرد و تولیدکنندگان کوچک از این بازار فرار کرده و کوچ می‌کنند و همین می‌شود که می‌بینیم مرکز آمار اعلام می‌کند ساخت‌وساز ۵۰ درصد کاهش یافته است.»

ستاریان با ذکر این نکته که در مقایسه‌ای که مرکز آمار انجام داده، تولید مسکن در سال‌ جاری نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته، متذکر شده است: «اگر همین آمارها نسبت به سال ۹۱ مقایسه می‌شد، کاهش تولید مسکن به بیش از ۹۰ درصد می‌رسید.»
وی تاکید کرده است: «دولت نباید فریب رکود بازار مسکن را بخورد و تصور کند اگر تولید مسکن کاهش یابد، بازار مسکن از رکود خارج و خرید و فروش رونق می‌گیرد، همانند سال ۹۱ در سال ۹۴ هم باید شاهد جهش قیمت مسکن باشیم.»

اگرچه حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی اعتقاد دارد که «بازار مسکن در سال ۹۴ کمتر از ۵ درصد افزایش قیمت خواهد داشت و اتفاق قیمتی در آن روی نخواهد داد.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

تنهای...................تنها: 1393/12/1211:44:39،
86
122
منتظر یک رکورد بی سابقه درافزایش تورم درکشورباشیم.

باتوجه به شواهدامر....

این امرتحقق میپزرید+++++++++++

خیر اینگونه نیست - - - - - - - -
درکل: 1393/12/1212:00:02،
64
13
دولت راستگویان!!
هه
بابک: 1393/12/1212:01:26،
52
8
همه از روستاها اومدن شهر شما تازه روستا را توسعه بدی
توسعه روستا و بهسازی آب روستا و برقش بهانه برای کندن پول بیشتر از مردمه
در ضمن تورم بهمن صفر درصده یادتون نره گفتن این دولت به مردم دروغ نمیگه بر خلاف دولت قبلی!!!!
عمله: 1393/12/1212:17:35،
38
10
ما رات بیش از این مسخره نکنید.بگید رفاه مردم صفر درصد
جواب بابک خان: 1393/12/1212:40:38،
28
19
عزیز اینکه تورم بهمن ماه صفر شده شک ندارد اما باید اول معلومات خودت را افزایش دهی چرا؟ ببین سبدی که طبق آن تورم را محاسبه میکنند چیست (منبع سایت بانک مرکزی یا مرکز آمار) دوم: توجه کن چرا بعضی از اجناس سیر نزولی داشته و ضریب اهمیت آن در محاسبه چقدر بوده سوم :توجه داشته باش هر کاهش تورمی پیروزی نیست (ممکن است نشانه رکود شدید باشد)
باشماغی: 1393/12/1213:03:24،
39
11
17% افزایش قیمت خودرو؟؟؟؟؟ چه خبره ؟؟؟ تازه موقع اعمال قیمت میشه 25%!!!! بعدش مجلس میگه نه نه خیلی گرون شد بعد میگن باشه بخاطذ شما نمایندگان عزیز 24.8% میشه .. بعدش همه خرسند از قیمت و دولت!!
وحید یوسفی: 1393/12/1214:30:09،
27
32
نه اصلا اینطوری هم نیست. الکی جو ندید.
سال دیگه مطمئنا سال خوبی خواهد بود برای اقتصاد و برای مردم.
سال تثبیت قیمتها و رونق اقتصادی
بابک: 1393/12/1216:50:08،
13
8
شما که باصطلاح معلومات داری بدان که بسیاری از کارشناسان اقتصادی اگر نگوییم به این حرف خندیدن با تعجب بسیار با آن برخورد کردن
شما یا تو این مملکت زندگی نمیکنی یا پاتو از در خونت بیرون نمیذاری
بعدشم درسته که شاید قیمت بعضی چیزا بخاطر رکود اومده باشه پایین مثلا فرغون بخاطر رکود ساختمون سازی ولی اقلام مورد نیاز مردم داره همینجور میره بالا و این البته از نظر ما بی معلومات ها یعنی تورم
راننده تاکسی: 1393/12/1217:07:10،
13
6
با این بی پولی من که فکر میکنم زیر صفرم بیا پارسال نسبت به امسال با این که افزایش کرایه حدود 25 درصد بوده دخل ما که از پارسال کمتره شما رو نمیدونم
حسام: 1393/12/1219:26:08،
19
23
همه اینایی که گفتید رو مجلس هست که تصویب میکنه در ضمن اگر و فقط اگر یکم انصاف و دانش اقتصادی داشتید متوجه می شدید که 15 درصد تورم تو کشور هست پس: سال دیگه به صورت منطقی هر کالایی حداکثر تا 15 درصد رشد خواهد کرد چه خودرو باشه چه مسکن چه حقوق چه لبنیات و ... مصوبه های مجلس رو هم پای کم کاری های دولت نذارید لطفا. تا زمانی که تورم هست گرونی هم هست امثال شما ها لیاقتتون همون افزایش قیمت های چند صد درصدی هست و لیاقتتون اینه که تورم مثل سال 92 40 درصد باشه و سال به سال هم کالاها همینقدر گرون تر بشن. وگرنه ابتدای این سال مثلا شیر کم چرب 2000 تومن بود الان شده 2200 تومن این یعنی افزایش قیمت 10 درصدی نه 700 درصدی که احمدی نژاد از سال 84 تا 92 ثبت کرد. تا تورم هست گرونی هم هست بسته به مقدار شاخص تورم گرونی هم متفاوته می تونه زیاد باشه یا کم
حامد: 1393/12/1222:20:47،
12
16
به نظرم چرند بود مخصوصا در رابطه با افزایش مسکن و افزایش خودرو .البته من صد در صد نمیگم امکان نداره ولی اگه تا 11 فروردین توافق بشه حداقل مسکن و خودرو هیچ گونه افزایش قیمت نخواهند داشت چون دلار 1000 تومن میاد پایین
نوید: 1393/12/1211:46:14،
45
17
البته اگه پدیده ای , زنجانی ای , رحیمی ای , ... پیدا نشه!!!
دلواپس: 1393/12/1211:49:52،
64
13
-بچه مرشد
--جان مرشد
-بيا يه حكايت بگم برات از شهر فرنگ ، جايي كه تورم صفر درصده و مردم زندگي شون رو يك روزه نميبازن
--مرشد جان اينجا مردم يه درصد ناچيزه كه رانت كلان خوار هستن برا اونا تورم معني نداره
تورم برا من و تو هست ، تا بوق سگ بايد بايد كار كنيم تا از فقر غذايي نميريم
حمید: 1393/12/1212:00:08،
34
9
تورم 0درصد گرانی 100درصد چون خرج زیاد داریم هزینه کمک سیل وبهمن افغانستان هزینه جنگ با داعش هزینه بیمارستان در سودان و صدها سفر خارجی وداخلی مسئولین ودهها سمینار و ...................................................
askuk: 1393/12/1212:01:46،
31
9
شما بیا من همچین حسابی برات در بیارم که قبول کنی تورم زیر صفر هست که هیچ در اوج رفاه و خوشبختی داری زندگی میکنی !!!!!
90% مردم دارن تو توهم زندگی میکنن !!!!
10% مردم هم در سایه این توهمات 90% دارن در معنای واقعی زندگی میکنن !!!!!!
مجتبي: 1393/12/1212:07:14،
21
8
هععيي تو ژاپن تورم منفيه فكر كن تورم منفي يعني امسال ميخري سال ديگه ارزونتره نتيجه اش چي ميشه ؟ افراد فكرشون تو كارشونه نگران نيستن استرس ندارن و ... پيشرفتشون تو دنيا هم كه واضح و مبرهنه
علی: 1393/12/1212:10:11،
32
9
اینم دولت تدبیر وامید....................................اینم سال اقتصاد-و-فرهنگ-با-عزم- ملی-و-مدیریت-جهادی.......................ما (مردم ایران)
باید همه چیزمون بهم بیاد
کارمندبینوا: 1393/12/1212:13:01،
36
11
تورم صفر برای این است که دولت ازافزایش دستمزدوحقوق کارمندان خودداری کند.خدایا بدادمردم برس.
علی: 1393/12/1215:06:09،
14
8
اگه از دید دولت نگاه کنید تورم 0 درصدی کاملا درسته.
چطوری؟
اینطوری... تورم یعنی هزینه بیشتر نسبت به سال قبل. خو وختی قرار نیست حقوق ها بالا بره پس تورمی هم برای دولت وجود نداره. از اون طرف وقتی قراره مالیات و پرداختی های مردم بیشتر بشه اینم ینی درامد زایی. به این میگن اقتصاد پویا. حالا هی شما بشینین و از این اقتصاد بد بگین...
توتوچراغ: 1393/12/1217:20:28،
14
7
بابامنظورشون ازصفردرصد مهتوای جیب مردم بوده نه تورم اشتباه چاپیه ولش کنین بابا بیچاره رو !!
رضا: 1393/12/1222:41:56،
20
22
سلام . تورم یهنی رشد قیمتها از یک دوره به دوره بعد .حال این دوره ممکنه یکسال باشه یا یک ماه یا اصتلاحا نقطه به نقطه (ماه مشابه در سال گذشته) وثانیا تورم میانگین وزنی سبد کالاهاست .ومنظور اقای رییس جمهور از تورم صفر یعنی رشد قیمتها نسبت به ماه قبلی واین امر محتمل است که صفر باشد .ثالثا چرا به همه چیز با عینک بد بینانه نگاه می کنیم
amir: 1393/12/1519:05:31،
15
15
آره صفر میشه
اما عدد پشت صفر مشخص نیست:
از 1 تا 10 که میشه 10 تا 100 درصد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما