کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شيوه درست استفاده از پولیش و واکس براي بدنه خودرو

کدخبر:۱۰۳۶۵یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۱:۰۸۵۵۶۹۲ بازدید

هر خودرویی در طول چرخه عمر خود نیاز به نگه‌داری مناسب دارد تا اگر تصادفات و اتفاقات پیش‌بینی‌نشده را در نظر نگیريم، میزان فرسایش آن ...
شيوه درست استفاده از پولیش و واکس براي بدنه خودرو

هر خودرویی در طول چرخه عمر خود نیاز به نگه‌داری مناسب دارد تا اگر تصادفات و اتفاقات پیش‌بینی‌نشده را در نظر نگیريم، میزان فرسایش آن در اثر شرایط و عوامل طبیعی به کم‌ترین مقدار خود کاهش پیدا کند یا به عبارت عامیانه‌تر خودرو رخ و چهره خود را حفظ کرده باشد. با این وجود هستند مالکانی که بدون توجه به این مسائل موجب ایجاد تخریباتی به ویژه در بدنه خودروی خود می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به آفتاب‌سوختگی، زنگ‌زدگی و... اشاره داشت. استفاده از انواع پولیش و واکس یکی از بهترین بازدارنده‌های بروز چنین مشکلاتی در بدنه خودرو محسوب می‌شوند که در عین حال جذابیت ظاهری دو چندانی نیز ب رای آن فراهم می‌کنند تا حتی در هنگام فروش نیز به عنوان یک عامل تحریک‌پذیر و مشوق در ترغیب فردبه خرید خودرو باشد.

چندی قبل با توجه به فراهم شدن فرصتی، تصمیم گرفتیم تا دستی به خودروهای موجود در پارکینگ کشیده و به قولی با پولیش و واکس چهره ای تازه تر و صد البته جذابتر برای آنها ایجاد کنیم. به صورت کلی نمی توان یک رویه محدود را برای این کار در نظر گرفت ولی چارچوب کار تقریبا در همه شرایط یکسان است؛ البته هستند افرادی که همچنان بر این عقیده استوارند که نمیتوان به صورت شخصی آنگونه که باید به این کار اقدام کرد و حتما نیاز به مراجعه به کارواش ها یا مراکز مربوطه است، ولی اگر شما هم مانند نگارنده در دسته دوم قرار داريد، برای به وجود آوردن ظاهری جذاب برای خودرو، تنها به یک پولیش یا واکس خوب، در صورت امکان یک ویلر ( دستگاهی که به صورت مدور اسفنج متصل به خود را به حرکت در می آورد، همانند دستگاه برش فرز ) و البته چند ساعت وقت اضافی نیاز خواهید داشت.

توجه داشته باشيد كه تفاوت پوليش و واكس در يك نكته مهم نهفته است. پوليش به دليل نوع تركيب و مواد به‌كار رفته در آن، يك اليه ميكروسكوپي از پوشش بدنه خودرو بر ميدارد ( شبيه به كاري كه در پيلينگ پوست انجام ميشود ) ، اما واكس يك لايه ميكروسكوپي روي رنگ باقي ميگذارد ( مشابه ماسك صورت ).


p3ku3m0utxn2idyj1gve.jpg
 

اين تفاوت باعث ميشود تا از پوليش براي صيقل دادن و برگرداندن جالي رنگ به حالتي كه در روز اول بوده استفاده شود. همان طور كه ميدانيد، آخرين لايه رنگ كه در رنگهاي متاليك، كيلر و در رنگهاي روغني، رنگ نهايي است، بعد از چند سال بر اثر عوامل طبيعي و نيز سايش ناشي از تميز كردن خودرو دچار خط و خش هاي ميكروسكوپي مي شود كه با چشم غيرمسلح قابل ديدن نيست، اما در مجموع جال و صيقل و شفافيت رنگ را كاهش ميدهد.

استفاده از پوليش باعث مي شود تا اين خش هاي ريز به همراه اليه ميكروسكوپي كه برداشته ميشود، از بين بروند، اما تكرار اين كار باعث كاهش ضخامت كيلر در رنگهاي متاليك و لايه رنگ در رنگ هاي روغني (ساليد) خواهد شد. پس از پوليش‌كاري، براي حفظ و افزايش براقيت رنگ خودرو و نيز محافظت آن در برابر ساينده ها و آلاينده ها، مي توانيد از واكس استفاده كنيد.

اما براي خودروهاي نو و در حد نو، لازم نيست از پوليش استفاده كنيد؛ به جاي اين كار بهتر است خودرو را واكس بزنيد تا با ايجاد لايهاي بسيار نازك روي رنگ، ضمن تامين يك پوشش محافظتي، جال و صيقل بيشتري براي خودرو فراهم كنيد.

پیش از بیان رویه کار که به صورت مرحله به مرحله ذکر میشود باید توجه داشت که توصیه به استفاده از پولیش برای یک خودروی نو، در هر سال تنها یک یا حداکثر دو بار است که این تعداد برای واکس بدنه میتواند به یک یا دو بار در ماه افزايش پیدا کند، چرا که استفاده بیش از اندازه از پولیش و حتي گاهي واكس، میتواند به صدمه دیدن رنگ بدنه منجر شود.

گام اول: 
 

شروع کار - چه درواکس زدن یا پولیش کاری - باید با شستن بدنه همراه باشد. برای این کار پیشنهاد میشود که اگر این کار را در منزل انجام میدهید از یک سرشیر که وظیفه پاشش پرفشار آب را بر عهده دارد استفاده کنید تا نتیجه ای همانند شست و شو در کارواش به همراه داشته باشد. برای شست وشو تنها از مواد نرم همانند شامپوهای مخصوص یا مایع ظرفشویی استفاده کنید و هرگز پودرهای شستوشو را برای این منظور به کار نبرید چرا که باعث ایجاد خط و خش سطحی ميكروسكوپي بر رنگ بدنه میشوند. بعد از این مرحله اگر از ویلر برقی استفاده میکنید لازم نیست بدنه خودرو را به صورت کامل خشک کنید در غیر این صورت کار بر روی بدنه خشک راحت تر خواهد بود.

گام دوم:

در این بخش، اسفنج یا نمد مخصوص را به ویلر متصل کنید و متناسب با سطح مورد نیاز هر بخش مجزا از بدنه، مقداری از ماده مخصوص پولیش را روی آن بمالید.نکته مهم در این بخش این است کار باید به صورت ترتيبي انجام شود، یعنی به طور مثالابتدا پولیش یک گلگير را کامل تمام کرده و سپس به سراغ بخشهای دیگر مانند کاپوت،درها و... بروید، چرا که ماده پولیش در مجاورت هوا خشک شده و کارایی لازم را نخواهدداشت. تجربه نگارنده نشان داده که اگر یک پارچه تمیز در بخش های مجاور محل پولیش کاری قرار دهید باعث میشود تا تمیز کاری های بعدی سریعتر صورت گیرد. زیرا هنگام استفاده از ویلر با سرعت متوسط به بالا ، ترکیب پولیش و آب موجود بر روی بدنه به اطراف پاشیده میشود. کار پولیش کاری را تا جایی انجام دهید که کل ماده پولیش به واسطه گرمای حاصله از چرخش های مداوم بر روی بدنه محو شود و ظاهری شفاف تر بر روی رنگ خودرو ایجاد شود.

گام سوم:

بهترین کار برای اینکه پولیش خودرو، خوب از کار درآید این است که به طور مداوم نمد يا اسفنج یا هر پارچه ای که برای این منظور به کار میبرید را تمیز کنید. چرا که این کار باعث می شود تا مواد باقیمانده بر روی آن به طور کامل از بین برود و همواره سطح تازهای از پولیش بر روی آن قرار گیرد.

گام چهارم:

بعد از اتمام کار پولیش برای کلیه بخش های بدنه، یک بار دیگر تنها به صورت سریع خودرو را بشویید ولی این بار کاملا آن را خشک کنید. نکته قابل ذکر در این بخش این است که اگر عمر خودروی شما تقریبا بالاست در برخی موارد نیاز خواهد بود تا با استفاده از یک سنباده بسیار نرم، بدنه را کامل صیقل دهید که البته این امر نیاز به صرف زمان و دقت بیشتر دارد.

گام پنجم:

اگر به دنبال ایجاد نهایت درخشندگی و جال برای بدنه خودروی خود هستید،مطمئنا واکس زدن شما را به هدفتان میرساند. برای این کار، درست همانند فرايند پولیش کاری، مراحل را انجام دهند، با این تفاوت که خمیر واکس را به جای بدنه، بر روی نمد ویلر باید قرار داد تا از ایجاد بهترین نتیجه ممکن مطمئن شوید. نکته دیگر در این خصوص این است که اگر از واکس های افشانه اي استفاده میکنید عمال دیگر نیازی به ویلر نیست و با پاشيدن واکس به صورت مستقیم به سطح بدنه (بعد از تکان دادن چند دقیقه ای کپسول اسپری تا مواد داخل آن به خوبی فعال شود) و بعد پاک کردن آن با یک پارچه مناسب، درخشندگی مورد نظر به وجود می آید. براي افرادی که دارای خودرویی با رنگ مشکی یا تیره هستند پیشنهاد میشود تا از واکس های مخصوص خودروهای مشکی استفاده کنند که نهایت جلا را برای بدنه خودرو فراهم میکند.


gm9bd3gwkmu23s4mbvlv.jpg


گام ششم:

بعد از انجام فرايند واکس زنی، بهتر است با استفاده از یک شیشه شوي و یک پارچه تمیز، همه شیشه ها و حتی داخل اتاق را تمیز کنید تا خودروی شما همانند یک نمونه نمایشگاهی کاملا در چشم افراد مختلف باشد!

نكته پاياني:

براي براق كردن نهايي، به جاي استفاده از دستگاه ويلر ميتوانيد از حركت سريع و مداوم دستمال روي بدنه به وسيله دست استفاده كنيد كه البته شايد كمي خسته‌كننده باشد، همانند حركتي كه پس از واكس زدن كفش براي براق شدن آن انجام مي دهيم. ضمنا پس از واكس زدن به بدنه خودرو و قبل از اين كه آن را براق كنيد، بهتر است ماده واكس چند دقيقه روي رنگ بماند .

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ادیب: 1393/12/1012:53:28،
120
34
مفید بود
تشکر
مستر اِی اِم: 1393/12/1013:05:26،
73
227
مزد کارگری که میاد ماشین شاسی بلند اروپایی شما رو واکس میزنه چنده؟؟؟؟؟؟ اصلا آدم حسابش میکنید؟

اینجا ایران است .... صدای پای ضعفا هر روز بلندتر می شود ....
محسن: 1393/12/1013:25:45،
198
38
جناب مستر ای ام ربطش چی بود اصلا به این موضوع!!??
خواهش به اعصابتون مسلط باشید!
جیم: 1393/12/1013:55:37،
72
46
جناب فستر ام ای فهمیدی چی گفتم؟
آرمان: 1393/12/1014:27:22،
78
36
عزیزم پراید رو هرچه قدر هم پولیش و واکس بزنی قرار نیست پرادو بشه.
پس بیخیال
محمد: 1393/12/1014:31:10،
64
33
البته يه صافكار نسبتا معتبر ميگفت بهتره پوليش روي قسمتهاي پلاستيكي و زه هاي بدنه نخوره و همان اندازه كه براي رنگ بدنه مفيده، براي قيمتهاي پلاستيكي مضره

ضمن اينكه سالي ٢ تا ٣ بار هم بيشتر نياز به اين كار نيست اما عمر مفيد رنگ بدنه رو چندين برابر ميكنه
وحید یوسفی: 1393/12/1101:53:06،
47
27
بسیار مفید بود
با تشکر از سایت ایرانجیب
Mohsen: 1393/12/1012:55:16،
64
38
ممنون از ایرانجیب
خیلی عالی و آموزنده بود این متنت
بازم از این متنهای آموزشی بزار والاه بهتر از متنهایه بیخودیه
من هم توصیه میکنم به ماشیناتون واکس بزنید،ماشینتون برق میفته
واکس رو به همه جای ماشین میتونید بزنید مخصوصا چراغها و شیشه ها که باعث شفافیت میشه
بیر نفر: 1393/12/1012:57:35،
87
35
چه عجب یه پست گذاشتین که توش از گرانی خبر نمیده !!!!!!
HAMID: 1393/12/1013:09:11،
33
43
تو بازار واکنس پولیش هست!!
حالا این واکس حساب میشه یا پولیش؟
بابک: 1393/12/1013:18:37،
65
63
اگه یه ماشین خارجی گرون قیمت داشته باشی ارزش وقت صرف کردن داره وگرنه کی حوصله داره به قیافه‌ی تکراری و کسل کننده‌ی ماشینای ایرانی انقدر برسه
س.ش: 1393/12/1015:03:11،
51
30
متشکر مفید بود
رضا: 1393/12/1016:05:05،
50
30
قابل توجه دوستانی که حوصله واکس رو ندارند می رساند که شامپوهای خارجی ماشین که حاوی واکس می باشد رو فقط برای اتومبیلتان استفاده کنید و هیچوقت هم ماشین تان به واکس احتیاج نداره کاری که سالهاست من دارم انجام میدم و همیشه هم ماشین برق می زنه.
حسین: 1393/12/1022:06:02،
25
26
سلام دوستان من سپر ماشینم ی ضربه کوچولو خورده و رنگش انگار بی رنگ شده منظورم جایی نیس ک ضربه خورده.بلکه بالای اون.مثل حالتی ک انگار پلاستیک مشکی رو میکشی و بی رنگ میشه.برای اینکه بازم سیاه رنگ و تیره بشه چیکارش کنم.ممنون میشم که جواب بدین.ماشینم صفره حیفه.راستی پراید هم هست.سپر عقبش
امیر: 1393/12/1308:24:12،
43
43
سلام سپر جدید بخر !
فرهاد7: 1393/12/1023:55:40،
42
31
خوب بود.از مطالب اطلاعات عمومی راضیم.
محمد: 1394/2/1112:18:17،
40
36
سلام دوست من. اگر اون قسمت سپر دراثرفشار ویاکشش تغییر رنگ داده بهتراست اسپری مات ونزدیکترین رنگ به آن راانتخاب کنی وبا فاصله ای نسبتا" بیشتر طوری که اطراف محل رابا کاغذ روزنامه ویا نایلکس پوشانیده باشی اسپری کنی. مواظب باش با فاصله وآهسته آهسته شروع کن وزیاد رنگ نپاشی که شره میکنه.این درحد تجربه اندک بنده .موفق باشی.
محسن: 1394/5/401:04:18،
31
18
سلام.. مطالب بسیار عمومی و کلی است. و چند نکته اشتباه وجود داره تو توضحاتتون که جلوه کار کم میشه. البته کسانی که خودشون اقدام به پولیش خودروشون میکنن با زحمتی که میکشن ماشینشونزیبا تر میشه ولی شاید سی درصد زیبایی کار پولیش کارای حرفه ای رو داشته باشه. اتفاقا کارواشها اصلن پولیش کردن بلد نیستن. پولیش کاری یه علمه . اگر بخواین دقیق انجامش بدین. اگه بخوام توضیح بدم از حوصلتون خارجه. ولیپولیش کاری حرفه ای نیاز مند تجربس و باید نوع رنگهارو هم شناخت. مثلا همین رنگای سفید روی محصولات ایرانخودرو روغنی نیس. سفید دو پوششه است. وبرای زیبا تر شدنش باید از واکس مخصوصش استفاده کرد. در صورتی کهحتی بیشتر نقاشا هم رنگ سفیدو واکس نمیزنن. چه برسه به مردم. تازه اگه ماشینتون فابریک باشه و رنگ نداشته باشه. من یازده ساله که به طور حرفه ای فقط پولیش و واکس انجام میدم.
محمد: 1394/7/520:18:43،
12
13
سلام من پراید دنده عقب می رفتم جلوش خورد به دیوار یه خط افتاد کنار سپر ولی دقیقا بالای سپر رنگش به کلی به اندازه نیم سانت رفته و سفید شده.پولیش کافیه؟
امین: 1394/7/1010:10:11،
43
23
چجو عقب رفتی جلوش خورده؟!
علیرضا : 1394/7/1622:36:57،
14
16
سلام
میشه لطف کنید قسمت واکس زدن رو بیشتر توضیح بدین ؟ ممنونم
رضا: 1395/8/102:43:21،
8
15
مثل واکس زدن کفشه.
سعید: 1394/9/2711:39:34،
18
16
سلام ماشین من خط و خش داره یعنی بدون قلم گیری با پولیش خوب میشه
علی: 1394/12/2508:35:15،
15
20
سلام
من یه پیکان لوکس دارم وچون چندوقت پیش تصادف کردم یه مقدار سرکاپوت وگلگیر رو رنگ کردم
ماشینم مدل 77هست وچون تاحالا رنگ نداشته اصلا ،حالا که این دوقسمت رو رنگ زدم(رنگ روغنی) چون جدید وتازه هست نسبت به رنگ قدیمی وفابریک خودش احساس میکنم یهومقدار سایه روشن شده
ایا با پولیش زدن یه دست میشه؟ رنگ رو خراب نمیکنه؟
پژمان: 1395/4/1818:09:22،
27
25
سلام دوستان من واکس بدنه رو با پنبه بزنم تاثیرش بیشتره یا یا با ابر خودش ؟؟؟
سعید: 1395/4/2008:06:07،
29
29
اگه ابر خودش نرم نباشه از پنبه یا حوله نرم استفاده کنید .
حامد: 1395/5/2812:55:12،
26
18
اقایونی که سپر مشکی فایبر گلاس مثل پراید دارید رنگش پریده یا بر اثر ضربه کشیده شده سفید شده با سشوار صنعتی تمام سپر یا جاهای که میخواین رو میتونین بکنین مثل روز اول چون فایبر گلاس بر اثر حرارت تیره میشه بر میگرده به حالت اولیش
ASD: 1395/9/2510:51:56،
12
6
سلام امروز روی بدنه ماشینم 3خط بر اثر کشیده شدن ستون پارکینگ ایجاد شده میخواستم بدونم با پولیش میره یا نه؟ و هزینهش چقدر میشه؟
فراز: 1395/11/1909:39:48،
7
5
سلام دوستان
سپر عقب ماشینم تو ترافیک ی آر دی مالوند بش و رفت
ی خط 5 6 سانتی انداخت بس تقریبا عمیق بود (رنگش رفت و خراشیدش)
بردمش نقاشی بتونه زد و رنگش کرد
آخرین مرحله کیلر ک پاشید بش الان درات معلق تو هوا چسبیده بش
چیکار کنم این ذرات از روش پاک شه؟؟؟
ماشینم صفره خیلی رو اعصابه
رنگش نوک مدادی متالیک - 111 هست
سلام: 1396/4/2000:08:44،
2
2
اقا کار رو بدید کار دون انجام بده هزینه داره اما تمیز و سالم و با خیال راحت انجام میشه خودتونم الاف کاری که بلد نیستید نکنید تجربه شخصی یه هر بار انجام دادم با کلی الافی اخرش مجبور شدم بدم به نقاش یا...یا حق
نسرین: 1396/4/3023:10:45،
2
0
سلام دوستان من ماشینم 206 قرمز رژ هست دوهفته ست تحویل گرفتم از چه زمان واکس رو شروع کنم ، ممنون از پاسخگویی.
سعید: 1396/5/2019:00:16،
1
0
سلام میتونی از واکس برای محافظت رنگ بدنه استفاده کنی.پولیش لازم نیست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما