کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حقوق فقط 90 هزار تومان زیاد می‌شود؟

کدخبر:۱۰۳۴۰شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۸:۳۳۶۲۸۵ بازدید

کارفرمایان حاضر نیستند بیشتر از 15 درصد حداقل مزد سال آینده را افزایش دهند، اما کارگران معتقدند تنها نرخ تورم ملاک تعیین دستمزد نیست و اگر ...

کارفرمایان حاضر نیستند بیشتر از 15 درصد حداقل مزد سال آینده را افزایش دهند، اما کارگران معتقدند تنها نرخ تورم ملاک تعیین دستمزد نیست و اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، مصوبه‌ای را امضا نخواهند کرد.

قرار است در این هفته یک نشست مهم در شورای عالی کار به منظور تعیین حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار برگزار شود، همچنین پیش بینی شده وزرای اقتصاد و صنعت نیز به همراه وزیر کار در این جلسه حضور داشته باشند.آخرین بسته‌ای که برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران مشمول قانون کار ارائه شد مربوط به اسفندماه سال گذشته است که طی آن، حداقل دستمزد به ۶۰۹ هزارتومان، حق بن نقدی ۸۰ هزارتومان، حق مسکن ۲۰ هزارتومان و پایه سنواتی نیز به روزانه ۵۰۰ تومان رسید. مجموع افزایش‌های اعمال شده با وجود نرخ تورم حدود ۳۲ درصدی سال گذشته، ۲۸.۵ درصد بوده است.


بسته پیشنهای ۱۵ درصدی کارفرمایان

اما با این وجود، شرایط برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۴ که تا روزهای آینده تعیین تکلیف خواهد شد، دشوارتر و پیچیده است. دولت به دفعات در ماه‌های اخیر از کاهش سرعت رشد قیمت‌ها و نرخ تورم خبر داده و از سوی دیگر، کارگران می گویند در اقلام اصلی مصرفی خانوار تغییر چندانی حاصل نشده و در برخی موارد مانند هزینه مسکن، حمل و نقل و خوراک نیز افزایش هایی به ثبت رسیده است.

در هفته گذشته نیز بانک مرکزی در گزارشی از افزایش قیمت ۱۱ قلم اصلی در سبد معیشت خانوارهای کارگری در فاصله بهمن ماه سال گذشته تا بهمن امسال خبر داد و از این رو نمایندگان کارگران بر این نکته تاکید دارند که در سال‌جاری، بند دوم ماده ۴۱ قانون کار که به لزوم تامین معیشت خانوار کارگری می پردازد باید مورد توجه قرار گیرد.

با این وجود، در عین حالی که طی دهه های اخیر هیچگاه شورای عالی کار نرخ تورم‌های بالا را ملاک تعیین حداقل دستمزد کارگران قرار نداده و کارفرمایان نیز همواره بر ناتوانی بنگاه‌ها برای افزایش دستمزدها متناسب با نرخ‌های بالای تورم سال‌های گذشته تاکید داشته‌اند، اما در سال‌جاری به یکباره با کاهش نرخ تورم اعلامی دولت، بر افزایش حداقل مزد سال آینده به میزان تورم پافشاری می‌کنند.


کارگران نجابت به خرج دادند

فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه تا امسال کارگران نجابت به خرج دادند و با کارفرمایان و دولت همراهی داشته اند، گفت: اما دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند و سبد معیشت آنها تامین نیست؛ بنابراین تلاش می‌شود تا بسته ای برای مزد ۹۴ تعیین و تصویب شود که بتواند دست کم بخشی از کسری زندگی کارگران را جبران کند.

مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: کارفرمایان در مذاکرات امسال بر تعیین حداقل مزد سال آینده براساس بند اول ماده ۴۱ قانون کار (تعیین مزد بر اساس نرخ تورم بدون توجه به معیشت) به میزان ۱۵ درصد تاکید دارند.

توفیقی خاطرنشان کرد: آقای رئیس جمهور اعلام کرده‌اند نرخ تورم صفر شده ولی واقعیت این است که قیمت مرغ در بهمن ماه از ۵۸۰۰ تومان به ۷۹۰۰ تومان و علاوه بر آن، قیمت گوشت گوسفند نیز از ۲۳۰۰۰ تومان به ۳۴۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: قیمت میوه دست کم ۴۰ درصد رشد کرده و هزینه های درمان ۴۳ درصد افزایش پیدا کرده است. ایاب و ذهاب ۲۰ درصد و هزینه های مسکن و ساختمان نیز ۱۸ درصد بالا رفته است.

به گفته توفیقی، سئوال اینجاست که نرخ تورم صفر درصدی از کجا آمده است؟ چرا کارگران سبد معیشت با رشد قیمت صفر درصد را نمی‌بینند؟

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه کارفرمایان نمی‌پذیرند که در مسئله دستمزدها طی سال‌های گذشته در حق کارگران اجحاف شده است، گفت: هیچ وقت تورم ملاک تعیین مزد نبوده است که امسال کارفرمایان بر این موضوع پافشاری می کنند.

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: برای اینکه بتوان تا حدودی قدرت خرید نیروی کار را تقویت کرد چاره‌ای جز در نظر گرفتن هر دو بند ماده ۴۱ قانون کار یعنی تورم و معیشت را نداریم ولی اگر کارفرمایان همکاری نکنند و بر نظر ۱۵ درصدی خود پافشاری کنند، کارگران هم صورتجلسه شورای عالی کار را امضا نخواهند کرد.


مصوبه افزایش ۱۵ درصدی مزد را امضا نمی‌کنیم

توفیقی تصریح کرد: اگر شورای عالی کار بخواهد در سال‌ جاری تنها نظر کارفرمایان را در تعیین مزد اعمال کند، نمایندگان کارگران هیچ مصوبه ای را امضا نمی‌کنند و تبعات آن نیز بر عهده دولت خواهد بود.

عضو شورای عالی کار اظهارداشت: اگر این اتفاق بیفتد، به معنای نقض صریح ۳ جانبه گرایی شورای عالی کار است؛ بنابراین اگر دولت به این مقوله توجه دارد، باید بر رعایت ۳ جانبه گرایی در شورای عالی کار تاکید داشته باشد.

وی ادامه داد: کارگران می‌گویند دولت بسته‌های واقعی حمایتی برای کارگران و کارفرمایان در نظر بگیرد. در عین حال نیز ما چیز زیادی از کارفرمایان نخواستیم و عنوان شده تنها افت قدرت خرید امسال مشمولان قانون کار را جبران کنند؛ بنابراین اگر افزایش مزد سال آینده تنها به میزان ۱۵ درصد یعنی نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی باشد، ما هیچ مصوبه‌ای را امضا نمی‌کنیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1393/12/913:21:08،
94
17
اگه نعمت زاده تو اون جلسه باشه 15 درصدم اضاف نمیشه.نباید اونو دعوت کنن.
701: 1393/12/914:42:24،
91
23
کارمند با حقوق بالای یه میلیونش هشتش گرو نهشع جه برسه به این حقوقای قانون کار !!!

متاسفم و شرمنده هموطنان کارگرم
حسین: 1393/12/914:56:19،
77
18
آقای نعمت زاده با همین حقوق پایه و افزایش 15 درصدی سالیانه صاحب 800 میلیارد تومان دارایی شخصی شده اند. ایشون که از ابتدای انقلاب مدیر و وزیر دولتی بوده اند و فقط حقوق کارمندی و کارگری گرفته اند.

علیرضا: 1393/12/919:24:45،
64
18
اوضاع مملکت همینه ، تا 50 سال دیگه هم درست نمیشه ، مردم جنم ندارن یه حرکتی بکنن و حقشون رو از دولت بخوان ، یکیش خود من
ما مرد نیستیم
مممم: 1393/12/913:25:34،
80
13
اوضاع خرابتراز اینحرفاست.90 تومن؟؟؟؟؟
1: 1393/12/913:31:47،
89
14
واقعاً فشار خرج و مخارج زیاده ، به خدا قسم که هیچکدام از مسئولین که همیشه ادعا می کنند به مردم خدمت میکنند متوجه این فشارها و سختیها نمی شن چون آخورشون وصله به خزانه دولت . وقتی بچه من مریضه من فقط 3 هزار تومان پول توی جیبمه و اون وقت آقازاده ها بهترین بیمارستانها براشون دولا راست میشن کی میتونن بفهمن امثال ماها چی می کشیم .
مهدی: 1393/12/913:33:16،
51
16
امیدوارم مَرد باشن و پای حق و حقوق کارگراهای به دفاع بایستند. من کارگر نیستم اما کارگر زاده هستم و میدونم اوضاع زندگی یه کارگر چقدر متزلزل و بده. این حرفم دلیل بر این نیست که کارمندها و بقیه در رفاه هستند. اما در مورد این موضوع خاص باید کارفرما از سود خودش کم کنه و به کارگرها بهای حداقلی بده. (دولت هم به کارمندها) حقیقت اینه که پارسال بیش از 40% تورم بود و تنها 25% افزایش صورت گرفت. اگر منصف باشن که نیستن باید اون کمبود پارسال رو جبران کنند. حداقل اگر توی یه سال نمیتونن طی 3-4 سال آینده هر سال بخشیشو جبران کنند
مجتبی: 1393/12/913:36:14،
87
16
بابا خوب راست میگه کارفرما.من یه کارگرم که هر روز تامحل کارم 80 کیلومتر طی میکنم (معدن سنگ اهن).با مدرک فوق دیپلم دارم میگیرم 1 میلیون تومان.حالا اگه قرار باشه بیاد کرایه من رو هم حساب کنه بده که دیگه چیزی براشون نمیمونه.من تازه اخر برج اضافه هم که میارم هیچی به بهزیستی وکمیته امداد هم کمک میکنم.اصلا چه واجب بچه من مرغ وگوشت بخوره.باید کارفرما بخوره تا بتونه صنعت رو بچرخونه.فقط اینو میدونم خدا جای حق نشسته.حق کارگر خور ن نداره.اگه میلیاردی هم بخورید اخر باید با مثل ....بری زندان یا خرج دکتر بکنیدشون.هرکی موافقه +
س.ش: 1393/12/913:40:55،
64
16
ولی نمیدونم چرا معمولا کارفرماها فربه تر و کارگران نحیف تر میشوند
عجب صبری خدا دارد
فریادرس کجایی؟
ناله: 1393/12/913:51:21،
50
23
این ماییم که روی ایوب پیامبرو از صبوری سفید کردیم
سامان: 1393/12/914:11:36،
41
15
من خودم جزو قشر كارگر هستم. توي يه شركت خصوصي كار ميكنم و حقوق بگير هستم. رئيس شركت رو مي بينم كه به اصطلاح كارفرما هست و مجبوره طبق قانون حقوق ها رو افزايش بده. اما ميدونم از اونور كافرماهاي خود شركت (كه ما براشون كار ميكنيم و موسسات بزرگ دولتي و غير دولتي هستند) حق شركت رو پرداخت نميكنن و تاخيرهاي طولاني ميندازن و حاضر نيستن براي پروژه ها پول بيشتري بدن و هرسال كمترش ميكنن!! خوب اون بنده خدا از كجا بياره؟​ بله.. داريم كارفرمايان شركت هاي وابسته و بزرگي كه ميلياردي ميگيرن و به كارگراشون نميدن. اونا بايد هم بدن، اما كارفرمايان كارگاه هاي كوچيك هم دغدغه هاي خاص خودشون رو دارن و البته كارگراشون هم حق دارند. تو اينطور موارد آدم نميدونه طرف كدوم رو بگيره.
اتا: 1393/12/921:59:50،
27
18
همین دیگه بدبختی اینکه ما ها بجای اینکه برای گرفتن حقمون تلاش کنیم دست به دامن خدا و بندش و ... میشیم پس بیایید بشینیم ببینیم بالاخره کی به دادمون میرسه.
ولی واقعیت اینکه خدا هم از آدمای بیعرضه خوشش نمیاد.
شاید این جمعه بیاید شششششااااااااایییییییییییییددددددددددددد.
هیوا: 1393/12/913:42:32،
47
12
خوب بگید که نسبت به 2 سال پیش همه چی بیشتر از 100 درصد گرون شده . متاسفم
بابای رامین: 1393/12/913:48:10،
37
11
اگه نماینده کارگران هم امضا نکنند باز هم دولت وکارفرما دوباره پاشون رو میزارن رو حلقوم کارگرا..میگه نه نگاه کن
'کارگر: 1393/12/913:51:49،
42
14
هر سال کارگر ها رو با اين خالي بندي ها سر کار ميگذارند و در نهايت مبلغ ناچيزي اضافه مي کنند . الان چند ماه کارگرها رو بازي دادند ودر نهايت ميگويند کارفرما موافقت نکرده .
كارگر: 1393/12/913:53:34،
55
16
با سلام خدمت كارفرمايان زحمتكش و بدبخت : آقا 90 تومن زياده كمش كن . از طرف كارگر خوشبخت. با تشكر از حمايت همه جانبه دولت عزيزم.
حقی : 1393/12/914:10:27،
36
13
اطمینان داشته باشید که تمام مشکلات کارگران شریف وزحمتکش فقط نبود تشکلات کارگری که مهمترین آن سندیکای کارگری است وتا این امر میسر نشود کارگران عزیز قادر به کسب حق وحقوق خود نخواهند شد . از طرفی دولت حامی کارفرمایان است ودلیل آن اعلام تورم بهمن به میزان صفراست ، وآنچه که دربازار شاهد آنیم گرانی کلیه حداقل مایحتاج ضروری زندگی است . ناگفته نماند که مجلس هم حاضر به حمایت از کارگران نبوده ونخواهد بود ، پس کارگران عزیز تنها باید به فکرتشکیل سندیکاهای کارگری واتحاد وهمبستگی باشند ،به امید روزی که کارگران به خواسته ها وحقوق خود دست یابند ، آمین
حقوق بگیر: 1393/12/914:21:34،
27
14
پيشنهاد مي شود دستمزد حقوق بگيران نيز در بازه هاي زماني يك ماهه متناسب با تورم ماه قبلي افزايش يابد تا در نتيجه اين امر قدرت خريد اين قشر تا حدودي ثابت بماند يا با شيب ملايم تري كاهش يابد. و در ضمن يك سوال از متخصصين اقتصاد: آيا تورم را فقط با حقوق قشر كارمند و كارگر بايستي كنترل كرد يا در اقتصاد راههاي ديگري هم براي آن وجود دارد؟ و اگر راههاي ديگري هم هست چرا آنها را عملياتي نمي كنند؟
pepan : 1393/12/915:18:47،
46
8
پس چطور آقای روحانی میاد میگه تورم رو صفر کردیم!کو پس..این تورم نیست لوبیا چیتیه!
واقعا ما موندیم چیکار کنیم..
کامبيز: 1393/12/915:21:55،
45
12
بابا تا کى بايد با اين حقوق کم زندگى کنيم.به خدا ديگه نمىرسونيم.واقعا شرمنده خانوادمون هستيم.
pepan : 1393/12/919:14:25،
34
13
شرمنده دشمنت باشه...شرمنده این مسولین باشن که نمیتونن اقتصاد کشور رو اداره کنن...با پارتی بازی رفتن نشستن اون بالا..
نخبگان نشستن کنج خونشون دارن حرص این نامردها رو میخورن...
مریم: 1393/12/915:49:22،
33
16
"در کل" منو کشته!
عاقل: 1393/12/916:05:10،
27
18
دوست ارجمندم خودتو زحمت نده مردم اینروزها دورتر از نوک دماغشان را نمیبینند بنابراین حرف زدن امثال ما فایده ای ندارد این جماعت همان پوپولیستها را دوست دارند!! اساسا ای کیوی ایرانیها معدلش خیلی است !!
بازنشسته: 1393/12/920:13:02،
22
14
آیامسئولین مملکتی وکارفرمایان واقعآاین همه فاصله طبقاطی رانمی بینندومتوجه نیستندکه حقوق کارگروکارمندفقط ده روزبیشترکفاف زندگیش رانمیکنداین آقایان حقوق کارگروکارمندراچه تورحاضرندزایع کنندآیانمیدانندیک روزی ریاست تمام میشودوبایدجواب بدهند؟خدایاهرکس درهرپست ومقامی هست وحقوق ماراضایع میکندخاروذلیل و نیست ونابودش کن
من: 1393/12/923:46:53،
20
19
چین !!!
کارگر ساده چینی 85 دلار در ماه حقوق میگیره که میشه 300 هزار تومن. نه بیمه داره, نه بن کارگری, نه حق اولاد, نه هیچی. هر روز هم باید 8 ساعت کامل کار کنه و راه دررو هم نداره.
نوق: 1393/12/1001:01:33،
19
11
جواب به منو تو ما!!!
اين فرهنگ سازيت منو كشته! همجا هست با همين جملات!!!
علی: 1393/12/1007:23:12،
26
12
خانه از پای بست ویرانست خواجه..............
ايمان: 1393/12/1011:13:17،
21
8
آقا با چين چكار دارين؟!!!! تو كشوري كه از هوا تا خاكش رو دارن مي فروشن كارگر بايد صفحه قبل خط فقر باشه!!!! به كارگرش 1 تومان وام مي خوان بدن به اندازه 2 ميليون ميارن و ميبرنش. بعد همين آقايون كارفرما ميرن بانك تا كمر واسشون دولا ميشن و 1000 ميليارد بهشون وام ميدن. بعد كه گندش درمياد ميگن اهاي ملت شما با خبر باشيد!!!! بلاخره يه روزي حقمون رو ميگيرم. حالا اين دنيا نشد اون دنيا. من كه نميگذرم.
آتیلا: 1393/12/1011:18:44،
22
12
"من" خیلی بیجا میکنن با کسی که تاییدشون میکنه. اینجا ایرانه با 75 میلیون جمعیت با کلی منابع طبیعی نه چین با 25 درصد جمعیت دنیا که از گشنگی به سوسک هم رحم نمیکنن
دولتی : 1393/12/1012:11:35،
18
13
خوشابه حال کارمندان قراردادی وکارگران که هروزحسابشون چک میکنن ومیدونن چقدردارن ولی ماهها دیگه حسابهامون انقدربی تراکنش مانده (قسمت برداشتش)مغزوسوادمون نمیکشه رقمشو بخونیم فقط یاداشت میکنیم که امروز10تاصفربه آخرش اضافه شد وآخرماه 450تاصفربه به آخرش اضافه شده وبچه هامون حسرت اینکه بتونن دست توجیبشون کنن وبارفقاشون برن بستنی بخورن به دلشون مانده چون تا اسم بیار100بادمجان دورقاب چین هزاررنگ ومدل وطعمشو حاضرکردن اونوقت ملت باماهانه یک میلیییییییییییییییییییون تومان حقوق ناراضین کمی انصاف بخرج بدید
رضا قرصی: 1393/12/1013:15:08،
16
7
به خدا خیلی کمه ما هم گناه داریم تو رو خدا یه فکری به حال ما کنین
ما داریم از گشنگی میمیریم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار