کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اوج دامپینگ در فروش شخص ثالث

کدخبر:۱۰۳۲۶شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۱:۵۱۳۳۳۳ بازدید

سال گذشته مدیران صنعت بیمه با امضای تفاهم‌نامه‌ای در سندیکای بیمه‌گران عهد کردند که هرگونه تخفیف مازاد در بیمه شخص ثالث ...

سال گذشته مدیران صنعت بیمه با امضای تفاهم‌نامه‌ای در سندیکای بیمه‌گران عهد کردند که هرگونه تخفیف مازاد در بیمه شخص ثالث ممنوع است و شرکت‌های بیمه نمی‌توانند تخفیفی بیش از حق بیمه‌های تعرفه مصوب دولت و تخفیف‌های ابلاغی بیمه مرکزی به مشتریان ارایه دهند. هدف سندیکای بیمه‌گران از ممنوعیت تخفیف مازاد روی بیمه شخص ثالث، جلوگیری از کاهش بیش از اندازه نرخ‌های غیرواقعی دولت بود.

از همان ابتدای توافق برخی شرکت‌ها توافقنامه را رعایت نکردند و مجددا تخفیف‌های شخص ثالث را از سر گرفتند. حالا بعد از گذشت یک‌سال همه شرکت‌های بیمه‌ای به کارزار تخفیف در بیمه شخص ثالث پیوسته‌اند. شرکت‌های بزرگ مدعی هستند این کوچک‌تر‌ها بودند که بازی را به‌هم زدند و ما را ناچار به از سرگیری تخفیف‌ها کردند. به‌تازگی شرکت بیمه ایران به‌عنوان تنها شرکت دولتی و بزرگ‌ترین آنها در بازار، فهرست بلندبالایی از تخفیفات را در رشته شخص ثالث اعمال کرده است. برخی بیمه‌گران از اقدام شرکت بیمه ایران در شکستن عهدنامه حمایت می‌کنند و برخی دیگر معتقدند با توجه به زیان سنگین بیمه ایران و رشد پرتفوی، این عملکرد را در قامت دامپینگ می‌دانند و بس.  

ابراهیم کاردگر مدیرعامل شرکت بیمه آسیا در گفت‌وگویی درخصوص تخفیفات ویژه بیمه ایران در رشته ثالث می‌گوید: بیمه ایران تنها شرکتی بود که ١٠ماه در برابر کاهش‌قیمت شخص ثالث مقاومت کرد و تخفیفی اعمال نکرد.  وی نوک پیکان اتهامات را به‌سوی شرکت‌های خصوصی کوچک نشانه می‌گیرد و با لفظ «شرکت‌های ریز» می‌گوید: این شرکت‌ها در بازار انحراف ایجاد کردند؛ وقتی بیمه خصوصی کوچک روی شخص ثالث تخفیف می‌دهد معلوم است که بیمه‌گذار هم بیمه‌نامه خود را به آن شرکت می‌برد. بیمه آسیا و دانا و ایران ١٠ ماه در عدم تخفیف بر بیمه شخص ثالث مقاومت کردند اما وقتی دیدند بازار را از دست می‌دهند، مجبور شدند که روی شخص ثالث تخفیف اعمال کنند.  او به هیچ‌وجه اقدام اخیر بیمه ایران را نرخ‌شکنی و دامپینگ تلقی نمی‌کند و اتفاقا می‌گوید: ما خودزنی نکردیم بلکه براساس آنالیز ریسک، تخفیف دادیم.  

کاردگر بار دیگر اما تاکید می‌کند شرکت‌های ریز دلشان می‌خواهد که تخفیف‌ها را آنها بدهند و ما دست‌روی‌دست بگذاریم و بنشینیم تا آنها بازار را از ما بگیرند. وقتی بیمه ایران ٤٣درصد بازار را در دست دارد و به‌عنوان «رهبر» در بازار شناخته می‌شود باید شرکت‌های کوچک از این شرکت در بازار تبعیت کنند، اما شرکت‌های ریز ١٠ماه است که این مسایل را رعایت نمی‌کنند.  وی همچنین روی این مساله پافشاری می‌کند: مقام ناظر باید نظارت را همراه با دخالت روی عملکرد شرکت‌های خصوصی اعمال کند. تاکنون همه نظارت‌ها روی بخش‌های دولتی بوده و همین مساله موجب شده تا شرکت‌های خصوصی در بازار هر کاری که می‌خواهند، انجام دهند.  مسعود حجاریان، مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه به «شرق» می‌گوید: از نظر حقوقی، تخفیف روی بیمه‌نامه مجاز است اما شرکتی که تخفیف می‌دهد، باید قادر به تضمین تعهدات بلندمدت خود باشد. اگر شرکتی توان ادای تعهداتش پایین است، در مرز زیاندهی قرار دارد، از ذخایر کافی برخوردار نیست یا سرمایه کافی برای ریسک‌های به‌عهده‌گرفته، ندارد، باید این محاسبات به‌صورت شفاف در اختیار مقام ناظر قرار بگیرد تا جلوی صدور بیمه‌نامه با قیمت‌های پایین گرفته شود. 


او صراحتا می‌گوید: اگر یک شرکت کوچک با توانمندی بالا حاضر به تخفیف شد، بدان معناست که با استفاده از توانایی‌های مالی خود می‌تواند تعهدات آتی را جبران کند؛ این اشکالی ندارد. باید به شرکتی که دارای توانایی مالی است؛ اجازه داد که برای برخی از مشتریان خود تخفیف قایل شود، فقط نباید تعهدات آینده آن تحت‌الشعاع قرار بگیرد. این کارشناس صنعت بیمه بر این اعتقاد است که اگر یک شرکت کوچک تخفیف اعمال کرد، دلیلی ندارد که شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای هم پشت‌سر آن شرکت تخفیف بدهند. از آنجایی که آنها لیدر بازار محسوب می‌شوند امکان دارد که بازار به‌هم‌ریخته شود.  مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه با بیان اینکه بازار بیمه انحصاری و متکی به لیدر است، می‌افزاید: شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای اشتباه کردند که پیرو کوچک‌ها شدند؛ آنها باید مستقل می‌ماندند، چون نرخ آنها موجب تبعیت اجباری شرکت‌های دیگر می‌شود.  او در ادامه اظهارات خود به آمار بیمه مرکزی اشاره کرده و اعلام می‌کند: پرتفوی برخی شرکت‌های بزرگ دولتی ١٦درصد افزایش پیدا کرده، درحالی‌که توانگری آن شرکت‌ها ٨٢درصد است و باید پرتفوی خود را کاهش می‌دادند. توانگری شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ سابق زیر استاندارد است، وقتی پرتفوی شرکت‌های بزرگ زیادتر هم شد، چطور می‌توانند بگویند ما مقاومت کردیم که تخفیف ندهیم. مگر پرتفوی خود را از دست دادند؟ وقتی شرکت‌های بزرگ با قیمت بالا در فروش بیمه‌نامه رشد هم دارند، دیگر چه معنایی دارد که تخفیف اعمال کنند.  

وی همچنین بر کاهش سهم بیمه ایران در بازار تاکید می‌کند و می‌گوید: کاهش سهم بیمه ایران یک اجبار است؛ چون اگر این انحصار کنترل نشود، رقابت حاصل نمی‌شود.  حجاریان با بیان این تعریف از نرخ‌شکنی و دامپینگ که فروش پایین‌تر از قیمت تمام‌شده به معنای نرخ‌شکنی است و دامپینگ یعنی شرکتی با توانمندی بالا، نرخ‌ها را پایین می‌آورد تا رقبا را از بازار خارج کند، تخفیف‌های شرکت‌های بزرگ و قدیمی بیمه‌ای را مصداق بارزی از نرخ‌شکنی توصیف می‌کند.  به دیدگاه او، وقتی بخش خصوصی تخفیف می‌دهد، در حال جذب مشتری است پس سود نمی‌برد و زیان هم می‌کند تا بتواند در آینده از جذب مشتریان سود به دست بیاورد ولی وقتی بخش دولتی در بازار نرخ‌شکنی، ارزان‌فروشی و مفت‌فروشی در پیش می‌گیرد، از منابع ٧٠ساله دولت این نرخ‌شکنی را پرداخت می‌کند.  از طرفی رسول تاجدار، مدیرعامل شرکت بیمه البرز در گفت‌وگو با «شرق» در مورد تخفیفات شرکت بیمه ایران در بیمه شخص ثالث، ضمن اشاره قانونی به این نکته که هیچ منعی برای تخفیف در رشته بیمه شخص ثالث وجود ندارد و دولت در بیمه ثالث سقف تعیین کرده نه کف، می‌گوید: محدودیتی برای ارزان‌فروشی وجود ندارد اما برای‌ گران‌فروشی محدودیت وجود دارد. 


وی درخصوص تخفیفات ویژه و جدید شرکت بیمه ایران می‌گوید: بررسی عملکرد شرکت بیمه ایران نیازمند نگاه عمیق‌تری است، بیمه ایران شرکت بزرگی است که پنج‌هزار نیروی انسانی و نزدیک به ١٢هزار نماینده دارد. هم‌اکنون از محل قرارداد درمان و ثالث آموزش و پرورش و بنیاد شهید، زیان سنگینی به این شرکت تحمیل می‌شود که باید نقدینگی داشته باشد تا جوابگوی تعهدات شرکت باشد.  این کارشناس صنعت بیمه در دفاعی جانانه از بیمه ایران به‌عنوان پشتوانه صنعت بیمه در پاسخ به انتقادات خاطرنشان می‌کند: اگر همین امروز، بیمه ایران را در صدور بیمه‌نامه محدود کنیم و ٣٥درصد سهم اضافی را از این شرکت بگیریم، شک نکنید که حداقل پنج‌سال طول می‌کشد تا سایر شرکت‌ها امکانات تخصصی، فیزیکی و نرم‌افزاری خود را به سطح خدمات بیمه ایران ارتقا دهند.  او در خلال گفته‌های خود به این نکته اشاره می‌کند که با وجود آنکه شرکت بیمه‌ البرز رقیب شرکت بیمه ایران است، اما می‌خواهم یک‌بار راجع‌به این شرکت منصفانه قضاوت شود. من به هیچ‌وجه مخالف کاهش سهم بیمه ایران در بازار نیستم؛ حرف من این است که به این راحتی نمی‌شود سهم بیمه ایران را در بازار کاهش داد چون ما برای کاهش سهم بیمه ایران نیازمند یک بیزینس‌پلن هستیم. باید یک گروه از کارشناسان بیمه‌ای و مالی، بیزینس‌پلنی برای دولت تعیین کنند و پیشنهادات خود را برای استارت کاهش سهم بیمه ایران در یک دوره زمانی خاص ارایه دهند. 

تاجدار اعلام کرد: هم‌اینک برخی به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار شناختی از توانایی‌های بیمه ایران در صنعت بیمه ندارند؛ درحالی‌که اگر چشم بچرخانید، می‌بینید تمام گردانندگان و مدیران تکنیکال شرکت‌های خصوصی از بیمه ایران آمده‌اند. 

تمامی این اظهارنظر‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که براساس آخرین اظهارنظر رییس کل بیمه مرکزی، شرکت بیمه ایران سال گذشته هزارو٤٠٠میلیاردتومان زیان کرده است و به‌گفته حجاریان، این زیان و زیان‌های احتمالی و آتی این شرکت از منابع ٧٠ساله دولت پرداخت خواهد شد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

فرزاد: 1393/12/908:12:19،
73
50
واقعیتش اینه که بیمه ایران با نفوذ و رانتی که داشت به جای این که در بازار رقابتی شرکت کنه و قیمت و شرایط رقابتی ارائه بده به زور بقیه رو وادار کرد که قیمتشونو بیارن بالا . چند تا از دفاتر بیمه اینو گفتن . وگرنه ربطی نداره . هر فروشنده ای میتونه قیمت پایین تر بده . هر کی با ننش قهر کرده دفتر بیمه زده نتیجش فعلا به نفع مصرف کننده داره میشه برای اولین بار در تاریخ !!!
سروش: 1393/12/909:34:09،
32
45
دوستان كسي ميدونه اين تخفيفات اضافه اي كه ميدن شامل چه مواردي هست حالا؟ اين همه جنجال واسه چي هست؟ هرجا ميپرسم همون تخفيفاي عادي ثالث رو منظور ميكنن و بند جديدي اضافه نكردن كه آقايون اين همه داد و بيداد راه انداختن. البته من از ديد بيمه يك بيمه گزار عادي هستم
علی: 1393/12/910:57:59،
52
50
توصیه ام اینه که شرکت معتبر تری رو که تخفیفات به جایی میده انتخاب کنید من پارسال ماشین صفر خریدم با بیمه رازی امسال با 690 تومن تمدیدش کردم تخفیف یکسال عدم خسارت و 20% تخفیف خرید ایتترنتی
به نظرم اگه خرید بیمه رو اینترنتی کنن و این همه نمایندگی وجود نداشته باشه قیمتا خیلی بهتر میشه
حقیقت: 1393/12/916:33:47،
29
32
فرزاد خان،لطفا بدون اطلاع و منطق حرف نزن.بیمه ایران دوسالتمام بخاطر فشار دولت و مافیای شرکتای خصوصی،تخفیفاتشو قطع کرد واونا تخفیف میدادن و نتیجه چی شد؟ مثل بیمه توسعه اومدن بیمه ارزون به مردم فروختن اما خسارت نمی دن یا دیر یا کم می دن.
درست اینه که همه شرکتا یه قیمت باشن و رقابت در برخورد خوب،پرداخت سریع خسارت و میزان پرداخت خسارت باشه.
مردم ما هم یادبگیرن هر ارزونی خوب نیست.
سروش: 1393/12/921:21:37،
25
21
يه جستجو كوچولو زدم، بيمه نوين داره نرخ بيمه ثالث رو كمتر از جاهاي ديگه ميده. بعد جالبه بيمه اي كه الان دارم، براي 10ميليون خسارت مالي بايد 250ميليون جاني خريداري كنيد. اما بيمه نوين با 220ميليون همون 10تومن رو ميده. اين ارقام دلبخواهي هست يا مصوب بيمه مركزي؟ يه بيمه ديگه هم گفت به ماشين شما بالاي 5 ميليون مالي نميديم. (خب نده فداي سرم).
777: 1393/12/908:21:22،
58
41
حالا که برای اولین بار شرکتهای بیمه به مردم تخفیف میدن و واقعا به حقوق مشتری احترام میزارن، شما شدید کاسه داغ تر از آش؟؟؟؟؟ چرا از کاهش نرخ بیمه ناراحتید؟؟!!!!!
در یک بازار رقابتی این کاملا طبیعیه که شرکتها با همدیگه رقابت کنن و به مشتریهاشون تخفیف بدن
حامد: 1393/12/909:55:15،
33
49
دوست عزیز حتما درمورد بیمه توسعه شنیدید که هم خودش وهم بیمه گذارهایش را چطور دچار مشکل کرد- الان این بحث دقیقا همین مطلب رو داره میگه که فقط بحث فروش به قیمت پایین نیست بلکه باید فکر خسارت هم باشیم ی بیمه نامه حدودا چیزی بین 700 تا 900 تومن در حالت ماکزیممش میشه حالا فکر کن ی شرکت چند تا بیمه نامه باید بفروشه تا یک دونه دیه 200 ملیونی رو جبران کنه؟ حالا شمابرو بیمه نامه ارزون بخر موقع دیه شرکت بیمه شما نتونه دیه پرداخت کنه .
سعید: 1393/12/913:36:07،
20
49
حامد راست میگه این بیمه های ارزون در ظاهر خوبن و مشتری هزینه کمتری میده ولی موقع جبران خسارت این بیمه های ارزون پدر طرفو درمیارن نمیدن.این اتفاق برای یکی از دوستام افتاده و بیمه سینا که اتفاقا از همین بیمه های ارزونه خسارتشو نمیده همش ادا درمیاره.
مسعود: 1393/12/908:46:46،
54
38
سلام آقای رسول تاجدار مدیر عامل محترم بیمه البرز:
به عرض میرساند که قرارداد بیمه بیمه طلایی فرهنگیان با شرکت بیمه ایران در خرداد سال 93 لغو شده است تا عزیزان دیگر قصه ی ضرر و زیان وارده بر شرکت بیمه ایران از جانب فرهنگیان مظلوم را نداشته باشند.
فرهنگی: 1393/12/909:21:01،
50
42
علاوه بر انچه فرمودید قرارداد بیمه قسطی شخص ثالث را هم از خرداد ماه لغو کردند و ما مجبور شدیم مثل افراد عادی تمدید کنیم
یاحق: 1393/12/909:21:15،
42
37
قوامین بیمه در ایران بخصوص بیمه دیه در هیچ جای دنیا نیست ! در کشورهای خارج اگر فرد حادثه دیده مقرارت رانندگی را رعایت نکند و مثل موتور سوار های ما بی اعتنا از چراغ قرمز عبور کند هیچ خسارتی دریافت نمی کند حتی اگر منجر به فوت شود !
در ایران در هر حالت این راننده است که باید تاوان دهد!! چه حادثه دیده مقصر باشد و چه نباشد ! این قاعده نادرست باعث شده که بسیاری بیمه نیستند و هنگام تصادف از ترس پرداخت دیه از محل حادثه فرار می کنند .
در قدیم حمل ونقل امروزی نیوده و مقرراتی هم نبود ودیه هم برای آن زمان معنی داشته . امروزه دیه بشکل گذشته قابل پیاده کردن نیست و باید با شرایط امروز از نظر حقوقی تعریف شود مثل آنچه که در کشورهای دیگر معین شده است . با افکار مندرس و کهنه قدیمی نمی شود در دنیای امروز پیشرفت کرد.
هادی: 1393/12/909:41:50،
48
53
کدام شرکتهای بیمه را قبول دارید بیمه ایران-آسیا-دانا -ملت (+)/////////////////////////////////بیمه البرز- پاسارگاد-پارسیان- میهن( - )
مهدی: 1393/12/916:59:01،
25
16
به نظر من بیمه پاسارگاد بهترین بیمه خصوصی در کشور ه چون همیشه و بدونه وقفه خسارت رو پرداخت میکنه من 4 ساله بیمه پاسارگادم خیلیم راضیم
بی طرف: 1393/12/919:44:32،
26
26
منم با نظر مهدی موافقم جون منم الان 5ساله بیمه پاسارگاد دارم و خیلی هم راضیم به شما هم پیشنهاد میکنم اول این شرکت برسی کنین که خیالتون راحت بشه و بعد به خانواده پاسارگاد بپیوندید.
له شده زير ديه هاي سنگين: 1393/12/912:42:25،
23
34
متاسفانه بيمه در ايران يك وسيله كلاشي شده است. هيچ كس به فكر حقوق مردم نيست.
اگر واقعا اين ديه هاي نجومي لازم است، چند كار بايد انجام شود:
1- بيمه خسارت جاني بايد از بيمه خسارت مالي جدا شود.
2- بيمه بايد كاملا رقابتي باشد و هر شركتي بتواند نرخ كمتري بدهد.
3- بيمه ايران زيان ده است؟ از اين جوك نمي دانم بخندم يا گريه كنم.
4- چرا ماشين هاي ارزان قيمت تر شخص ثالث كمتري بايد پرداخت كنند؟ مگر نه اينكه ماشين هاي گران تر تكنولوژي بالاتري دارند و احتمال خطايشان كمتر است؟ از طرفي بيشتر هم مراقب ماشينشان هستند چون گران تر است؟
5- اگر يك عابر بدليل عدم رعايت قوانين زير گرفته شد و كشته شد بايد خسارت ماشين را هم بپردازد نه اينكه ديه بگيرد!

شاكي: 1393/12/914:17:19،
65
46
اون بند 4 سيلندر توي بيمه ثالث جوكي هست واسه خودش. پيكان و پرايد و رنو كمتر از ساير 4 سيلندرها بايد حق بيمه بپردازن !!​
رضا: 1393/12/1001:51:54،
24
23
اگر اخبار بیمه ورشکسته توسعه را دنبال کنید عاقبت ارزان فروشی بدون دلیل فنی را خواهید دید . جالب اینکه نهایتا گفتند بیمه ایران خسارت بیمه گذاران توسعه را بدهد . خودتان قضاوت کنید . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اینقدر بیمه ایران را نکوبید ، بیمه ایران ذخیره کشور است ، سرنوشت بیمه توسعه برای بیمه رازی، کارآفرین ، ما، دی، میهن ، کوثر ،عنقریب تکرار خواهد شد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! محاسبات فنی بیمه در خارج تا دکترا تدریس میشود ، الکی نیست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!تو را به خدا ببینید سهامدار و صحنه گردان بیمه های خصوصی کیستند؟؟؟؟؟؟؟ بیشتر شبیه دلالهای ماشین هستند تا بیمه گر !!!!!!!!!!!!!!!!!! بیمه شوخی نیست !!!!!!!!!! اینقدر دنبال بیمه ارزان یا با دکور زیبا نباشید !!!!!!!!!! به اصل توجه کنید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار