کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جریان متفاوت بازار‌ سال نو ایران با سایر نقاط دنیا

کدخبر:۱۰۲۵۷سه شنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۲:۱۵۳۶۳۷ بازدید

بازار شب عید در ایران و دیگر کشورها؛ یعنی آن‌هایی که در جدول نرخ تورم رکورددار نیستند مفاهیم متفاوتی دارد. در ایران چون رشد نرخ تورم همیشه ...
جریان متفاوت بازار‌ سال نو ایران با سایر نقاط دنیا

بازار شب عید در ایران و دیگر کشورها؛ یعنی آن‌هایی که در جدول نرخ تورم رکورددار نیستند مفاهیم متفاوتی دارد. در ایران چون رشد نرخ تورم همیشه چندین قدم از افزایش درآمد متوسط افراد جامعه پیش است؛ در بازار شب عید اصولا خریدارها مشتاق‌تر هستند تا فروشنده‌ها چون پایان‌سال یعنی حراج‌های نه‌چندان واقعی و قیمت‌هایی که به‌طور معمول نه‌تنها کاهش نمی‌یابد بلکه رو به افزایش هم حرکت می‌کنند.

به این ترتیب مشتری چاره‌ای ندارد جز این‌که یا خرید نکند یا زودتر و قبل از گران شدن بیشتر قیمت‌ها دست به کار شود. اما این سنت معمول بازار در دیگر کشورها نیست. چون اصولا مفهومی به‌عنوان تورم بالا؛ تعریف نشده بنابراین فروش نرفتن اجناس و کالاها فقط هزینه انبارداری روی دست فروشنده می‌گذارد بنابراین بازار آخر‌سال معمولا با حراج‌های بزرگ همراه می‌شود و مردم هم بعد از شکستن قیمت‌ها، برای خرید سر و دست می‌شکنند. ازهمه آنچه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت تا وقتی یکی از رکوردارهای تورم ٢ رقمی در جهان هستیم وضع بر همین منوال خواهد بود البته با وجود این واقعیت  و تجربه همه سال‌های گذشته هنوز هم زمستان از نیمه نگذشته وعده‌ها برای گران نشدن قیمت‌ها و تشدید نظارت‌ها آغاز می‌شود و البته به‌طور معمول همان پیش می‌آید که انتظار می‌رفت.

امسال هم از همان سال‌های معمول است. به این ترتیب پروژه افزایش قیمت‌ها که بازار به بازار گشته بود و هر بار دامن یکی از کالاها و محصولات را گرفته بود به بازار شب عید هم گره خورد آن هم در شرایطی که بیشتر اصناف که مدعی رکود هم هستند پیش‌بینی کرده و وعده داده بودند که با توجه به کاهش قدرت خرید مردم خبری از گرانی آخر‌سال نخواهد بود. به این ترتیب دوباره همان شد که انتظار می‌رفت.

ویروس گرانی همه‌گیر شد

نمونه برای اثبات این ادعا هم کم نیست از میوه و آجیل گرفته تا نان و مرغ. داستان میوه که اصولا تازگی ندارد. گرانی از روی شانه یک محصول بلند می‌شود و روی شانه دیگری می‌نشیند همین روند این روزها که نفس‌سال کهنه به شماره افتاده هم ادامه دارد این درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت و اتحادیه‌ها بارها تأکید کرده‌اند که انبارها پر شده‌اند و به هیچ عنوان جای نگرانی نیست. در مورد شیرینی و آجیل هم وضع بر همین منوال است. مصطفی احمدی رئیس اتحادیه خشکبار چندی پیش از رکود بازار و مجبور بودن اعضای این اتحادیه برای فروش به قیمت پایین خبر داد و وعده کرد که خبری از گرانی در این صنف نخواهد بود اما قیمت‌ها در بازار نشان می‌دهد که در آخرین ماه ‌سال نرخ خشکبار ناگهان با افزایش مواجه شده است.

مرغ از ٦ به ٨‌هزار تومان پرکشید

نمونه شاخص دیگر از این روند هم داستان مرغ است. قیمت هر کیلو مرغ در همین هفته‌های اخیر از کیلویی ٦‌هزار تومان پرکشید و به ٨‌هزار تومان هم رسید و فعلا هم در مرز ٧‌هزار و ٥٠٠ تومان در افت‌و‌خیز است جالب‌تر این‌که صدای اعتراض متولی  رسمی بازار هم از این شرایط  بلند شده. حجتی وزیر جهادکشاورزی در پی افزایش شدید قیمت مرغ اعلام کرد که نرخ بیش از ٧‌هزار تومان اجحاف در حق مصرف‌کننده است با این‌همه قیمت‌ها باز هم گران شد و اعتراض وزیر هم راه به جایی نبرد.
جالب‌تر این‌که معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی  در آخرین روزهای مهرماه اعلام کرده بود اگر تغییری در تحویل نهاده‌های دامی با شرایط فعلی اتفاق نیفتد، قیمت مرغ تا پایان‌سال افزایش نمی‌یابد! در چنین شرایطی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده که می‌خواهد با عرضه ١٥٠‌هزار تن گوشت مرغ منجمد به قیمت ٥‌هزار و ٥٠٠ تومان، بازار را به تعادل برساند به این ترتیب باید منتظر ماند و دید با در نظر گرفتن تاثیر نه چندان پررنگ قیمت مرغ منجمد بر کل بازار مرغ، دولت در فرآیند ایجاد ثبات قیمتی موفق خواهد شد یا نه؟

شیر حداقل 15 درصد گران شد

در بازار لبنیات هم پدیده افزایش قیمت‌ها نه عجیب است نه غیرمنتظره، در ماه‌های گذشته تولیدکنندگان همواره افزایش قیمت‌ها را تکذیب کرده‌اند اما خریداران و عرضه کنندگان هر چند هفته یک بار قیمت‌های جدیدی روی محصولات لبنی دیده‌اند که حاکی از افزایش نرخ‌ها بوده این درحالی است که اخبار رسمی چنین روندی را تأیید نمی‌کنند. به‌هرحال حتی اگر تازه‌ترین خبر اعلام شده از محمد فربد عضو انجمن صنایع لبنی را مورد استناد قرار دهیم تنها در یک قلم قیمت مصوب شیراستریل یک لیتری ١٥‌درصد افزایش یافته است. به گفته او قیمت مصوب شیر استریل یک لیتری در‌سال جاری با ١٥‌درصد افزایش ٢٨٠٠ تومان است البته بسیاری از صنایع لبنی به دلیل نبود کشش در بازار نتوانستند این قیمت را اعمال کنند این بدان معناست که اگر کارخانه‌ای قیمت محصولاتش را تا سقف ١٥‌درصد مصوب، افزایش دهد خلاف قانون مرتکب نشده  اما بیش از این رقم ممنوع است.

نان اندر خم گرانی

اما خبر روز در حوزه گرانی فعلا قوت‌لایموت یعنی نان است. ‌سال به آخر می‌رسد و دغدغه‌ها در مورد افزایش قیمت‌ها در آخرین روزهای اسفند و ماه‌های ‌سال آینده رو به افزایش گذاشته است.در این‌خصوص هم تکلیف قیمت‌ها مشخص نیست. وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که خبری از افزایش قیمت نان دست‌کم فعلا نیست اما خبرهای موازی این ثبات را تأیید نمی‌کنند. ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی درست همزمان با گفته‌های وزیر از افزایش قیمت نان خبر داد و افزود:  جلساتی با دولت برگزار شده و قرار است قیمت آرد در‌سال آتی اصلاح شود تا جلوی قاچاق و بروز فساد در این بخش گرفته شود در این مورد هم نان سنتی و فانتزی با یک مشکل واحد روبه‌رو هستند. محمد‌جواد کرمی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های فانتزی با اعلام این‌که با حذف آرد یارانه‌ای قیمت پایه انواع نان‌های فانتزی هم ۲۰ تا ۳۰‌هزار تومان افزایش خواهد داشت، گفت: باید سیاست آزادپزی نان‌های سنتی در نان‌های فانتزی اعمال می‌شد.  او با اشاره به این‌که از ابتدای اسفندماه امسال براساس مصوبه کارگروه آرد و نان تهران، آرد یارانه‌ای نانوایی‌های حجیم و فانتزی به صورت آزاد عرضه می‌شود، اظهارداشت: بر همین اساس قیمت هر کیلو آرد از ٨٢٧ تومان با رشد ٥٩‌درصدی به ١٤٠٠ تومان رسیده است. او تصریح کرد: در شرایطی که آرد یارانه‌ای به نانوایی‌های فانتزی داده نمی‌شود هر نانوایی با توجه به قیمت پایه اعلامی اتحادیه و سایر هزینه‌های خود اقدام به فروش محصولات خود  می‌کند.

تدابیر ویژه برای خرید شب عید مردم

از همه آنچه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که موج گرانی بی‌سر و صدا و در سکوت متولیان اقتصادی به راه افتاده و در این میان دستگاه‌های نظارتی به روش‌های سنتی و وعده‌های همیشگی اکتفا کرده‌اند. مجتبی فراهانی معاون بازرسی سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان می‌گوید: ۳‌هزار بازرس و ۲۲‌هزار ناظر افتخاری از ۱۵اسفند تا ۱۵ فروردین نظارت و پایش بازار در سراسر کشور را برعهده گرفته‌اند. او کالاهای مورد هدف در این پایش را انواع لباس و پوشاک، کیف و کفش، ‌آجیل و خشکبار، میوه و صیفی جات‌،خوار و بار و شیرینی‌، شکر و روغن نباتی عنوان کرد و افزود: در بخش خدمات هم شرکت‌های مسافرتی اعم هوایی، زمینی، دریایی و دفاتر فروش آنها و واحدهای اقامتی،‌ رستوران‌ها و غذاخوری‌ها‌، خشکشویی و قالیشویی‌ها مورد پایش قرار می‌گیرند.

گران‌فروشی نان در صدر تخلفات

معاون سازمان حمایت افزود: براساس گزارش‌ها و بررسی‌های انجام شده، بیشترین تخلف واحدهای صنفی در ١٠ماه گذشته مربوط به گران‌فروشی و به‌ویژه گران‌فروشی در بخش نان بوده است! به گفته او بعد از گران‌فروشی، تخلفاتی که بیشترین میزان را به خود اختصاص داده، عدم صدور فاکتور است. به‌رغم این‌که بارها بر صدور فاکتور تأکید شده و به‌عنوان یک الزام به تمام واحدهای صنفی ابلاغ شده، برخی واحدهای صنفی فاکتور صادر نمی‌کنند که تخلف است. فراهانی با بیان این‌که بعد از بازرسی‌های انجام‌شده موارد تخلف به سازمان تعزیرات ارسال می‌شود، گفت:  عدم نصب برچسب، رتبه سوم را در رابطه با تعداد تخلفات واحدهای صنفی در ١٠ماه گذشته به خود اختصاص داده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

گفتم یا نگفتم؟: 1393/12/508:00:52،
99
28
در ایران تمام جریانات با سایر نقاط جهان فرق داره
محمد: 1393/12/508:55:16،
68
18
يه چيزي قبل سال نو ميلادي دارن به اسم "جمعه سياه" يا black friday
قيمت همه چيز اون موقع بشدت تخفيف ميخوره
يادمه تو عكساي امسال اينقدر تخفيف خورده بود كه ملت اون ور تلويزيون ٦٠ اينچ داشتن كوله ميكردن

اينجا هم بجاي اون يه چيز ديگه تو همون مايه ها هست به اسم "اسفند سياه"
يعني قبل سال نو اينقد همه چيز گرون ميشه كه اصلا نميشه سمتشون رفت و اينقدر همه چيز تا حتي مرغ و گوشت كه خريد روتين زندگي هست گرون ميشه كه ملتو به خاك سياه ميشونه
اینم از دولت روحانی : 1393/12/512:10:52،
32
26
بر اساس اعلام بانک مرکزی، هزینه خوراکی ها و آشامیدنی ها در بهمن ماه امسال نسبت به بهمن ماه سال قبل ۱۲.۴ درصد افزایش داشته است. پوشاک و کفش ۱۵.۴ درصد، مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت ها نیز ۱۵.۶ درصد، اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه به میزان ۹.۱ درصد افزایش قیمت نشان می دهد.

همچنین با وجود اقدامات دولت در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جامعه، طبق اعلام بانک مرکزی هزینه بهداشت و درمان در یکسال گذشته ۳۳.۳ درصد افزایش داشته و افزایش هزینه های حمل و نقل نیز ۲۱.۵ درصد است.

ارتباطات ۱۲.۵ درصد افزایش قیمت یافته و تفریحات و امور فرهنگی نیز ۲۹.۱ درصد گرانتر شده است. تحصیل ۱۰.۹ درصد گران و هزینه هایرستوران و هتل نیز ۱۷.۹ درصد افزایش قیمت نشان می دهد. در عین حال، هزینه کالاها و خدمات متفرقه هم ۱۵.۳ درصد گرانتر شد.
کوکی(آزرا): 1393/12/508:02:39،
97
31

عامل اصلی گرانی خود دولت.رحم مردم به همدیگه خیلی بیشتر از دولته.چون دولت کنترل موارد اساسی رو بر عهده داره، داره با گرون کردن رو همه چیز تاثیر میزاره.
بنزین از سال 87 تا الان 10 برابر گرون شده
برق گرون شده
آب گرون شده گاز گرون شده........
تمام ادارات به جون مردم افتادن واسه پول گرفتن.
واقعا دارم میگم ایران داره تبدیل به یه جنگل میشه که قوی ها دارن ضعیف ها رو می درن.بزرگترین درنده هم دولته.
چرا ما باید تاوان جیب خالی دولت رو پس بدیم.چرا ما باید تاوان سیاست های اشتباع رو پس بدیم.مگه اون موقعی که پول نفت رو میگرفتید ما شریک بودیم؟؟؟همینکه مردم اینقدر بزرگوارن که هیچی نمیگن برید خدارو شکر کنید.
آتیلا: 1393/12/509:10:48،
77
33
ملت از بزرگواری نیست که چیزی نمیگن ، از بی بخاریشون هست که چیزی نمیگن. وگرنه یکی بیاد هر روز به یه عنوان به جیبت دست درازی کنه و تو هم بگی از بزرگواریه که چیزی بهت نمیگم ،ملت به ریشت میخندن.
ابی: 1393/12/510:17:53،
27
26
آخرین سنگر سکوته
كوكى(مزدا): 1393/12/512:33:13،
38
28
ايران سازش با همه دنيا مخالف ميزنه!
توى سرزمين كفر شب عيد كه ميشه همه فروشگاهها حراجى ميزنن و قيمتهارو ميارم پايين اونوقت توى ايران.....!!!!
سلام: 1393/12/508:03:30،
42
32
ایران جیب عزیز موضوعهایی که انتخاب میکنی قابل تقدیره((بر خلاف سایتهای دیگه که من نوعی با خوندنش خوابم میگیره)) و باعث میشه بحثها و نظرات خواننده ها داغ باشه.....

به نظرم مهمترین فرق اساسی شب عیدی با سال نو کشورهای دیگه اینکه خیابونها شلوغ و مردم نظاره گر مغازه ها هستند که داخل مغازه ها فروشنده ها از بیکاری دارند پلی استیشن بازی میکنند...به نظرم مقایسه نمیشه کرد با این اوضاع تورم و گرانی

شاد باشین
پاسخ: 1393/12/508:11:09،
92
31
اسفند 94 :
افزایش ناگهانی قیمت برق
افزایش ناگهانی مرغ و گوشت
افزایش ناگهانی لوازم خانگی
افزایش احتمالی خودروها از سال آینده
افزایش ناگهانی کرایه های تاکسی
افزایش ناگهانی خودروهای وارداتی
افزایش ناگهانی لبنیات و شیر
.........
اینها نمونه ایی از تیترهای خبری سایتها از جمله ایران جیب بود
تحریم خرید کالا ++++++++++
خرید کالا با هر قیمتی _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
محمد: 1393/12/508:37:32،
33
37
اسفند 93یا 94؟
پاسخ2: 1393/12/508:45:38،
47
32
از استرس تورم و گرانی اشتباه تایپ کردم
پاسخ: 1393/12/512:15:55،
22
26
چقدر خوب ایران جیب تو خبرهای جدید شیر رو هم اضافه کردی

افزایش نگهانی شیر در 3 مرتبه در یک سال

مهندس اصلی: 1393/12/508:12:11،
64
25
تو آمریکا که جمعیتی بیش از 300 میلیون نفر دارد جشنی به نام شکر گذاری برگزار می شود که در این جشن سه روزه تقریبا غذای اصلی خانواده ها خوراک بوقلمون است. تصور کنید برای یک جامعه 300 میلیونی ناگهان چنین تقاضای وحشتناکی در مدت 3 روز به بازار تحمیل می شود. جالب است بدانید قیمت بوقلمون در این 3 روز از تمام طول سال ارزان تر و دستیابی به آن راحت تر است. حالا مقایسه کنید با ماهی شب عید ما که شاید خورا 30 درصد مردم هم نیست.
کودک شیر خواره..: 1393/12/508:16:16،
50
27
من که خیلی وقته شیر نخوردم ،چون تو تلویزیون شنیدم که میگفت به غیر شیر مادر شیر دیگری مصرف نشود.
خدا ازشون نگذرد، اگه بخوام هم نمیتونم بااین قیمتا
مرتضی: 1393/12/508:19:10،
51
22
هه
کاش حداقل عیدای نوروز یه ذره مزه عزدای قدیم رو میداد. حداقل یه ذره.
عید نوروز شده برا مردم رنج و بدبختی. ترس از گرونی دوباره. ترس از بی پولی.
همه ی اینا اومده جای لذت بردن از عید.
sajjadnegaresh: 1393/12/508:37:36،
44
29
چرا ما باید تاوان جیب خالی دولت رو پس بدیم.چرا ما باید تاوان سیاست های اشتباع رو پس بدیم.مگه اون موقعی که پول نفت رو میگرفتید ما شریک بودیم؟؟
اقتصاد برتر: 1393/12/509:08:52،
32
33
تنها چاره فقط نخریدنه یا حداقل کم خریدنه
الکی شعار ندین عملیش کنید کالاهای غیر اساسی رو نخرید و کالاهایی که اساسیه و خانواده بهش نیاز دارنو کم خرید کنید


*********فقط همین *********
شاکی: 1393/12/509:37:02،
43
26
حال و هوای مردم سایر کشور های دنیا ذر شروع سال جدید واعیادشان:استقبال و ازدحام عمومی در مراکز خرید برای استفاده از تخفیف های واقعی حد اقل پنجاه ذرصدی و مهمتر از ان همراهی و راهنمایی واقعی مراکز فروش با خریداران ولی متاسفانه در این ویرانه ایران اجحاف کامل و راه اتدازی حراجی های دورغین جهت فروش اجناس ته انباری و بنجل و خالی کردن جیب ملت (که در این مورد هم بازار وهم دولت با هم با تفاهم کامل عمل میکنند) برای جبران ضرر و زیان و خسارت در طی سال/ تمی دونم اگر ما مردم به هم رحمی نداشته باشیم. اونوقت چه جوری توقع و انتظاز از دولت و دولتی یان داریم
دوست: 1393/12/509:38:28،
39
17
خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج . حالا هی زور بزنید؟
داغدار: 1393/12/513:54:50،
38
27
یادتان است جهار ماه پیش که در استانه سال نو میلادی در امریکا
که جمعه سیاه نام دارد و تخفیفهای تا 50% به مردم میدهند صدا
وسیمای خودمان چند تا صحنه نشان داد که مردم از فرط بدبختی!!
زیر دست و پا له شدند و این را بعنوان فقر مردم در امریکا
تفسیر میکرد.
علی: 1393/12/518:29:02،
33
11
همه چیمون فرق داره.خارجیا روز میرن پارک ما شب.خجسته ایم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما