کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فرار مالياتی جرم مي شود

کدخبر:۱۰۲۳۶دوشنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۸:۱۴۲۷۰۶ بازدید

قطع وابستگي بودجه به نفت و تکيه بر درآمدهاي مالياتي به عنوان دو نکته مهم مورد تاکيد مقام معظم رهبري، در سال 94 سرلوحه کار دولت ...

قطع وابستگي بودجه به نفت و تکيه بر درآمدهاي مالياتي به عنوان دو نکته مهم مورد تاکيد مقام معظم رهبري، در سال 94 سرلوحه کار دولت خواهد بود.

پس از سخنان هفته گذشته رهبر انقلاب مبني بر اين که فرار مالياتي جرم است، رئيس سازمان امور مالياتي از گنجانده شدن اين موضوع در اصلاحيه قانون ماليات هاي مستقيم خبر داد. علي عسکري رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور و معاون وزير اقتصاد با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري گفت: بحث جرم انگاري درباره ماليات ها در سخنان رهبري مطرح شده است، بر اين اساس پرداخت ماليات وظيفه است و اگر کسي نپردازد، مجرم است. در چنين شرايطي مي شود افراد را به تمکين پرداخت ماليات وادار کرد.

وقتي نپرداختن ماليات جرم شود، اگر نخست وزير ايتاليا هم باشي مجبور به جاروکشي مي شوي و اگر نخست وزير ژاپن باشي به زندان مي روي و مجبور به استعفا از پستت مي شوي.
 

ابزاري براي وادار کردن به پرداخت ماليات نداريم

وي دليل ضعف نظام مالياتي و قوانين را نبود ضمانت هاي اجرايي قوي ذکر کرد و افزود: برخي ها درآمدهاي خود را براي نپرداختن ماليات کتمان مي کنند که بنابراين لازم است ما اطلاعات لازم را در اين زمينه به دست بياوريم اما ابزار پيدا کردن اين اطلاعات را نداريم و حتي جريمه مالياتي هم کارساز نيست، زيرا ابزاري براي وادار نداريم، حتي اگر به قوه قضائيه هم واگذار کنيم مي گويند با کدام حکم قانون مالياتي اين افراد مجرم شناخته مي شوند. اين موضوع در اصلاح قانون ماليات ها ديده شده است و اميد است که به زودي نهايي شود که مي تواند در کنار ساير اقدامات افراد را وادار به پرداخت ماليات کند.عسکري با اشاره به ضعف قوانين در نظام مالياتي کشور خاطرنشان کرد: قوانين کشور بايد جايگاه و ضمانت لازم براي تمکين افراد به پرداخت ماليات را داشته باشند.

سياست کاهش اتکا به نفت و درآمدهاي نفتي هر بار با کاهش قيمت جهاني نفت مورد توجه قرار مي گيرد، اما اين سياست ها و توجهات مقطعي است و با افزايش دوباره قيمت نفت به فراموشي سپرده مي شود، اين در حالي است که رهبر انقلاب بارها بر اين نکات تاکيد کرده اند.

از سوي ديگر نمايندگان مجلس در حال بررسي لايحه بودجه کل کشور هستند و اکثريت آنان اعتقاد دارند که کاهش اتکا به درآمدهاي نفتي بايد در بودجه ۹۴ اولويت نخست باشد، البته نکته اصلي اين است که چگونه درآمدهاي مالياتي جايگزين درآمدهاي نفت شود.

در همين حال، سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس نيز اعلام کرده است که ميزان درآمدهاي نفتي در سال ۹۳، ۷۷ هزار ميليارد تومان بود که در لايحه بودجه ۹۴ به ۷۱ هزار ميليارد تومان کاهش يافت و رشد منفي 6.8 درصدي داشته است و در کميسيون تلفيق اين رقم به ۵۴ هزار ميليارد تومان کاهش يافت، بنابراين اتکاي بودجه ۹۴ به نفت به ۲۵ درصد رسيده است.
 

افزايش 23 درصدي درآمدهاي مالياتي

همچنين درآمدهاي مالياتي در بودجه امسال 70 هزار ميليارد تومان بود و مبلغ آن در سال ۹۴، حدود 86 هزار ميليارد تومان پيش بيني شده و بر اين اساس رشد 23 درصدي درآمدهاي مالياتي در بودجه ۹۴ مشخص است.

اقتصاددانان معتقدند که نبايد نفت ملاک اصلي در روند اقتصادي کشور باشد و به جاي اينکه نفت را با قيمت هاي بالا به فروش برسانيم و اقتصاد نفتي – نفتي داشته باشيم، بهتر است که طوري برنامه ريزي شود که به عنوان يک کشور صنعتي- نفتي ناميده شويم تا در نهايت با کاهش قيمت نفت دچار مشکل نشويم.

در حال حاضر نزديک به ۴۰ درصد هزينه هاي دولت از محل ماليات تامين مي شود و در سال ۹۳ نزديک به ۱۳ هزار ميليارد تومان از محل ارزش افزوده خرج آباداني و عمراني شهرها شده است و علاوه بر آن، ۳ هزار ميليارد تومان هم به بخش سلامت اختصاص يافته است.

رهبر انقلاب چند روز پيش در ديدار مردم آذربايجان نکاتي را در زمينه قطع اتکاي بودجه کشور به نفت و تکيه بودجه به توليد داخلي و ماليات مطرح کردند: «يکي از کارها - که مهم ترين کار همين است - [اين است که] بايد تکيه  بودجه به توليد داخلي باشد، يعني به درآمدي که مردم توليد مي کنند و ماليات مي دهند.

دو کلمه مي‌خواهم راجع به ماليات عرض بکنم: عزيزان من! ماليات يک فريضه است.

ما امروز از ضعفا ماليات مي گيريم - از کارمند ماليات مي گيريم، از کارگر ماليات مي گيريم، از کاسب جزء ماليات مي گيريم - امّا از فلان کلانْ سرمايه دار، فلان درآمددارِ بي حساب وکتاب ماليات نمي گيريم؛ فرار مالياتي دارند؛ اينها جرم است؛ فرار مالياتي جرم است.

آن که از دادن ماليات به دولت خودداري مي کند و مالياتي که بايد به دولت بدهد - که آن درآمدي که حاصل شده و در اختيار او است، به برکت فضايي است که دولت به وجود آورده است و کاري است که دولت دارد مي کند، پس بايد ماليات را بدهد - نمي دهد، در حقيقت کشور را وابسته مي کند به پول مفت نفت، و وقتي کشور به پول نفت وابسته شد، همين مشکلات پيش مي آيد: يک روز تحريم مي شود؛ يک روز نفت ارزان مي شود؛ يک روز شاخ وشانه مي کشند؛ کشور به اين وضع دچار مي شود.مسئله  ماليات خيلي مهم است.

البتّه من شنيدم که مسئولين مالياتي کشور دارند طرّاحي مي کنند، کارهاي خوبي دارند انجام مي دهند؛ اين کارها بايد سريع انجام بگيرد؛ بايد تحقّق پيدا کند؛ از مردم بايد کمک خواسته بشود و مردم بايد کمک کنند؛ قدم اوّل از کارهاي مهمّي که بايد انجام بگيرد، اين است که بودجه  کشورو اداره  دولت، به وسيله  درآمدهايي از درون مردم باشد، يعني از همين ماليات، که ماليات هم مربوط مي شود به توليد و کسب و کار.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

۰۰۷: 1393/12/409:35:18،
104
20
شک نکن اونام سهم دارن تو این کارزار مملکت آخه مال خودشونه
علی: 1393/12/409:37:14،
88
36
عجب سالی پیش رو داریم!!!
محمدرضا: 1393/12/410:12:03،
105
41
یاد کارتون رابن هود می افتیم و پرنس جان!!!!
و مالیات مالیات مالیات ...... پرنس جان مالیات ها را افزایش داده چون خرججججججججج داره......
جمع کنید ظالم ها !! کمر مردم رو شکستید میخواهید ضربه فنی هم بکنید؟؟؟
نیست: 1393/12/409:41:08،
79
32
بلی حالاکه تحریم شدیم درامد مردم هم ازرونق افتاده تحریم باعث شده رکوددرهمه زمینه هاباشه 8درصدارزش افزوده هم دررکوددستتان رانمگیره قبری که روش گریه میکنین داخلش خالیه
مالیات. ...: 1393/12/409:47:23،
46
33
مالیات بپردازی و هیچ امتیازی نداری تازه لطمه هم بزنند و رکود و سیاست های گوناگون کسبه و تولیدی ها را نابود کند این جرم نیست ؟ ایا همه تصمیمات باید یکطرفه و بنفع دولت باشد ؟ شب عید برگزاری نمایشگاه های بهاره جرم نیست ؟ پس چرا دستفروشی جرم است فرقشان چیست ؟
ماندگار: 1393/12/409:59:56،
55
41
آخه بخش خصوصی بیچاره چجوری مالیات بده با این اوضاع کسب و کار و هزینه های بالا؟
ما یه شرکت خانوادگی کوچیک داریم که کارمون تامین تجهیزات صنایع کشور هست ولی خدا میدونه تو هزینه های اجاره دفتر و حقوق ماهیانه موندیم بعد این ممیز بی انصاف مالیات میاد علی الراس میکنه و کلی مالیات میبنده. ما هم که نداریم بدیم. هنوز مالیات سال 91 رو نتونستیم بدیم.
رابین هود کجایی که به دادمون برسی!!!!!!!!!!!
این همه بیت المال رو رانت خوارها و آقازاده ها میخورن ، جلوی اونا رو بگیرین اگه دلتون میسوزه واسه کشور و مردم.
رابين هود: 1393/12/412:01:44،
50
65
ماندگار باشي ماندگار جان! عزيزم به اميد من رابين هود نباش. برو حساب و کتاب شرکتت رو درست کن! حساب سازي نکن! همه دخل و خرج سالت رو دقيق نشون بده و مالياتت رو بده و سرت رو بالا بگير!!!!
به امثال رابن هوذ: 1393/12/412:26:09،
37
37
رابین هود:
وقتی ممیز مالیاتی خیلی شیک هزینه ها رو قبول نداریم!
وقتی هزینه و فاکتور یک پیک موتوری ساده رو که یک شرکت کوچک بطور میانگین ماهی 500 هزار تومان پرداخت میکنه رد میکنه.
وقتی ممیز نامرد مالیاتی فاکتورهایی که میری از یک مغازه توو حسن آباد 5 میلیون تومان پیج و مهره و غیره را خریدی همه را رد میکنه و توجیه میکنه که اینها فاکتور رسمی نیست!
وقتی کرایه ماشین ها و هزینه های نگهداری و تعمیر وسایل و ابزار آلات را ممیز از خدا بی خبر رد میکنه.. و حالا بماند هزینه های متفرقه ای که باید بعنوان شیرینی و انعام و .... از جیب بدی و هیچ کجا ثبت نمیشه!
میدونی نتیجش چی میشه؟؟؟ این میشه که 90% هزینه ها ت رو رد میکنه و وقتی پای درآمدت میشه همه را تایید میکنه! و در نتیجه بقول خودشان " به ما در اداره دارایی پیزی به اسم ضرر یاد ندادند!"

پاسخی برای ماندگار: 1393/12/516:20:12،
26
43
من که مالیات میدم و سرم رو بالا نگه میدارم. سال گذشته که جمعآ 27 میلیون تومان درآمد داشتم 12میلیون و پانصدهزار تومان دادم!
امسال هم مث اسکول ها سرم بالاست!
نام شما: 1393/12/410:12:32،
68
39
به نظر من مالیاتی که شامل خیلیها نمی شود ولی به زور می گیرند هم باید جرم شود
پاسخی ماندگار: 1393/12/516:22:48،
38
36
اصلا اگه مقدار مالیات عادلانه باشه و بزرگترها هم مالیات بدهند مطمئن باش فرار مالیاتی در حد اروپا خواهد شد.
علیرضا: 1393/12/410:16:02،
28
26
اداره محترم مالیاتی از خرده مودیان تمام و کمال مالیات میگیرد و بعضا چند برابر ، البته از مودیان بزرگ نیز مالیات زیر میزی اخذ مینماید ، جای حرفی نیست ! اگر مالیات همین مودیان بزرگ تمام و کمال روی میز گرفته شود ، شک نکنید که درآمد مالیاتی کشور به یکباره به بیش از سه برابر افزایش میابد ، دنبال نخود سیاه نگردید ، فراریان از مالیات پیش کش اداره مالیاتی !
amir: 1393/12/410:57:52،
111
29
اون اقا 8 سال پول نفت بالای 100 دلارو معلوم نیست چه کرده.
خزانشون خالی شده ؛ افتادن به جون مردم.
مخ: 1393/12/411:09:52،
55
37
همش بهانه بهانه بهانه.......یک روز به بنزین گیر میدن، یک روز به بهداشت گیر میدن، یک روز به نفت و گاز گیر میدن و غیره غیره......حالا آمدن به مالیات رسیده اند.......وقتی نمی تونند کشور را اداره کنند همین میشه دیگه......خوب حرف برای گفتن زیاد متاسفانه....وقتی ما هیچ وقت مملکت آباد نخواهیم داشت....
علی: 1393/12/411:21:40،
85
38
مالیات از کدوم درآمد می خواین بگیرین؟
مرگ خوبه برا همسایه: 1393/12/411:28:26،
53
34
هر موقع همه چیزتون مثل اروبا شد بعد از مردم توقع داشته باشین مردم اروبا وامریکا در قبال مالیاتی که میدن کلی مزایا و توسعه ورفاه وازادی و.... میگیرن اینجا چی ؟ رانت و انحصار وبارتی بازی واختلاس و... بازور هم نمیشه گرفت اگه میتونین برین از استانه قدس بگیرین که درامدش از دولت بیشتره !
حاج رضا: 1393/12/411:28:37،
62
38
من یکی که زورم میاد به اینا مالیات بدم...بعد از کلی درس خوندن و گرفتن مدرک فوق لیسانس رفتم با پول بابا و گرفتن وام بهره بالا یه مغازه زدم...حالا مالیاتم باید بدیم...یه سوال اینا برا ما چکار کردن؟؟؟
نمیدیم!: 1393/12/411:31:57،
54
35
برای چی مالیات بدهیم؟؟؟ خیلی عرضه مدیریت و گرداندن مملکت را داشتید که این اوضاع کسب و کار و درآمد را برای ملت محیا کردید حالا مالیات ندیم بیاندازید توو زندان ما رو؟؟؟؟ خب بیاندازید!!
ملت وقتی مجبور است برای گذران زندگی کسب و کارش را با حداقل سود به پیش ببرد که کار را از دست ندهد خب از همین هم مالیات میگیرد دیگه امیدی به زندگی ندارد! خب بهتر که بمیرد یا اعدام شود !!!! آقایان خودشان را به کوچه شهید علی چپ زده اند!! اوضاع کسب و کار فاجعه بار خرابه میخوایید فشار رو بجایی برسانید مردم بریزند توو خیابان؟؟؟؟؟
من: 1393/12/412:06:32،
40
41
تونستی بگیر ...
خوشم میاد رو که نیست, سنگ پاست ! اقتصاد مملکت رو کشوندین به لبه ورشکستگی کامل, همه رو فشار دادید زیر خط فقر, مالیات هم می خواید بگیرید !! آخه نیست مدیریت درخشان داشتید, حالا هزینه هاش رو ما باید پرداخت کنیم.
راستی کلید چی شد حسن آقا ؟؟؟ فکر کنم تو قفل گیر کرده شکسته صداش در نمیاد !!
ناصر: 1393/12/412:46:28،
17
36
آقائ م ر كه٦٥٠٠ ميليارد پول بانكها را برده ونمئ دهد وحقوق كارگرانش راهم نمئ دهد بگيريد پوستش رابكنيد وكاه توئ پوستش به كنيد تا وضع مملكت خوب شود
حمید: 1393/12/412:49:32،
51
21
چرا از استان قدس رضوی که دارای صدها شرکت وموسسه اقتصادی درتمام زمینه ها است وبیلان کار او چند میلیون دلار در سال است مالیات گرفته نمیشود
Mohsen: 1393/12/412:56:01،
36
37
آخه غیره آقازاده ها میتونه از پرداخت مالیات فرار کنه!
مردم عادی اگه پرداخت نکنن بقوله خودشون از مرده مون هم میگیرن!
محمد: 1393/12/414:04:06،
31
36
من که فرارکردم ببینم کی میخواد جلومو بگیره
رضا: 1393/12/419:49:07،
31
37
واقعا شرم آوره، كشوري كه يكي از بدترين شرايطها براي ايجاد كسب و كار رو داراست، بجاي بهبود شرايط كسب و كار، هر نوع مالياتي در اسلام و غرب و شرق و ... وجود داشته رو براشون در نظر مي گيرن
حق: 1393/12/420:06:20،
24
33
أين قانون اداره ماليات باعث تعطيلى واحدهـاى توليدى ميشه بأيد قوانينى وضع كرد كه باعث إيجاد اشتغال بشه و دل گرمى كار افرينان
گل و بلبل: 1393/12/421:23:19،
17
35
ماشاالله هزار ماشاالله، هر روز گل و بلبل تر از دیروز.
مهدی: 1393/12/423:31:51،
26
41
مجلس قانون تصویب کرد که از نهادهای خاص با درآمدهای نجومی مالیات گرفته شود شورای نگهبان رد کرد!!!
شهرام: 1393/12/501:31:57،
33
31
شما نصف اون پولهايي كه تو ٥ سال گذشته اختلاس شده رو برگردونيد
نياز به هيچ مالياتي نخواهيد داشت
آقايون مدبر و مدير!!!!!!!
ايراني: 1393/12/508:24:45،
36
33
بشرط اينكه بنگاههاي اقتصادي آقايون و بنيادهاي ريز و درشت هم كه تا حالا ريالي ماليات ندادن هم از اين به بعد ماليات بر درآمدشون رو بدن!!مرگ خوبه ولي براي همسايه؟؟؟؟
احسان♡: 1393/12/509:28:34،
24
35
بعضیا فرار مالیاتی میکنن با درامد ملیاردی

بعضیام برای خرید خووودرو لیزینگی باید دوبار مالیات 8 درصد بدن ؟!
یه بار کارخونه میکشه یه بارم شرکت فروش لیییزینگ

این رسمشه؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما