کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چگونه از موسسات مالی و اعتباری وام بگیریم؟

کدخبر:۱۰۱۲۴چهارشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۱:۵۷۵۸۳۵ بازدید

عده ای می گویند حرص و ولع مسئولان دولت های قبل در وام دهی بی حساب و کتاب به افراد حقیقی و حقوقی باعث ایجاد این وضع شده و در ...

عده ای می گویند حرص و ولع مسئولان دولت های قبل در وام دهی بی حساب و کتاب به افراد حقیقی و حقوقی باعث ایجاد این وضع شده و در حالی که بانک ها مجبور به ارائه هزاران میلیارد تومان وام تحت عناوین مختلف شده اند، غیرواقعی بودن نرخ سود بانکی و نورچشمی بودن برخی افراد باعث بازنگردانیدن وام ها به بانک ها و بروز مشکلی به نام مطالبات معوق شده است.

از سوی دیگر منابع زیادی از پول بانک ها به طرح مسکن مهر اختصاص یافته و منابع بسیاری از بانک ها را در اختیار گرفته و جیب آنها را خالی کرده است.

در این باره معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که در حال حاضر بانک های کشور تا 96 درصد از سرمایه خود را به عنوان تسهیلات ارائه می کنند، اظهار کرد: باید بانک های کشور حدود 80 درصد از سرمایه خود را تسهیلات دهند، اما اکنون بانک ها تا 96 درصد تسهیلات می دهند که 16 درصد بیش از حد مجاز است.

عده ای دیگر از کارشناسان، موضوع تطابق نداشتن تورم موجود در جامعه با سودهای پرداختی بانک ها را عامل کاهش نرخ سپرده گذاری شهروندان در بانک ها می دانند.

در نتیجه به دلیل بضاعت کم بانکی و بخصوص بانک های دولتی متقاضیان تسهیلات درنهایت مجبورند بر وام گیری از موسسات مالی و اعتباری که دارای مجوزهایی نه چندان تائید شده هستند، تمرکز کنند. 

با این که براساس اعلام بانک مرکزی تنها یک موسسه ـ موسسه توسعه ـ رسما مجوز فعالیت دارد، اما ده ها موسسه مالی و اعتباری در بازار بانکی کشور فعالیت کرده، وام می دهند و سپرده می پذیرند.

با این حال، نگاهی به نرخ سودهایی که موسسات مالی، اعتباری به سپرده ها می پردازند و متقابلا نرخ سود سنگینی که برای پرداخت تسهیلات از متقاضیان دریافت می کنند، نشان می دهد که عملکرد این موسسات به تجارت پول با حاشیه سود های بسیار بالا تبدیل شده است. در حقیقت این موسسات به مردم پول می فروشند و می توانند بسرعت وام بدهند و در نتیجه در شرایط حاضر مطلوب نیستند، اما در دسترس هستند و به هرحال گره گشایی می کنند.

چگونه از موسسات مالی و اعتباری وام بگیریم؟

وام گرفتن از موسسات مالی و اعتباری دو گونه است. شکل اول دریافت وام در برابر سند و بدون نیاز به سپرده گذاری و شکل دوم، پرداخت وام در قبال سپرده گذاری. 

در اکثر موسسات دریافت وام در برابر سند انجام نمی شود و بیشتر تمایل به دریافت وام در برابر اخذ سپرده است. اگر سند ملکی معتبر دارید، می توانید به موسسه ها مراجعه کرده پس از ارزیابی ارزش سند، 80 تا 90 درصد ارزش آن را وام بگیرید. 

این روش ساده، اما گران است چون نرخ سود موسسات مالی و اعتباری بالا و به قول خودشان واقعی است، اما اگر سند ندارید، موسسه از شما سپرده دریافت کرده، آن را به عنوان وثیقه می پذیرد.

رویه کلی در این روش دریافت وام که البته موسسه به موسسه فرق می کند، این است که شخص حداقل به مدت سه ماه مقدار پولی را در موسسه سپرده گذاری می کند و آنگاه بین سه تا هشت برابر موجودی وام دریافت می کند. در این میان یک نکته وجود دارد و آن این است که برخی موسسات پس از پایان دوره سپرده گذاری، اصل سپرده را همراه وام به متقاضی برمی گردانند، اما برخی دیگر سپرده را تا پایان مدت بازپرداخت وام نزد خود نگاه داشته و پس از تسویه وام آن را می پردازند.

موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج

این موسسه نیز در بیشتر موارد بدون سپرده وام پرداخت نمی کند و تنها در مقابل پرداخت سپرده به عنوان وثیقه به ارائه تسهیلات می پردازد. این موسسه تا 90 درصد رقم سپرده را به صورت وام به متقاضی پرداخت می کند. پس از سپرده گذاری مدت زمانی که لازم است تا وام به شخص متقاضی ارائه شود، دو تا سه روز خواهد بود.

موسسه مالی و اعتباری میزان

دریافت تسهیلات در موسسه مالی و اعتباری میزان متنوع است اما درمجموع به دو شکل بدون سپرده گذاری و با ارائه سند و با انجام سپرده گذاری و ارائه وثیقه صورت می گیرد. 

با این توضیح که برخلاف برخی موسسات، در صورت دریافت وام از طریق سپرده گذاری، اصل سپرده نیز حین پرداخت وام به شخص عودت داده می شود. 

در ارائه تسهیلات با ارائه سند، پس از ارزیابی سند، وثیقه ای معادل مبلغ وام در رهن بانک قرار می گیرد و براساس آن وام پرداخت می شود. اما درباره دریافت وام با پرداخت وثیقه و سپرده گذاری باید گفت، این موسسه تا سه برابر سپرده گذاری را به صورت وام به متقاضی پرداخت می کند.

موسسه مالی و اعتباری توسعه

پرداخت تسهیلات در موسسه مالی و اعتباری توسعه نیز به دو روش بدون سپرده گذاری و با ارائه سند و با انجام سپرده گذاری و ارائه وثیقه صورت می گیرد. قبلا این موسسه فقط در قالب مشارکت یا مضاربه وام پرداخت می کرد، اما در حال حاضر تا 70 درصد رقم سپرده گذاری وام می پردازد.

موسسه مالی و اعتباری آرمان

موسسه مالی و اعتباری آرمان نیز هم با دریافت سند و هم به شکل دریافت وثیقه و سپرده گذاری به ارائه تسهیلات می پردازد. درباره پرداخت وام با سند، این موسسه ششدانگ از سند واحد مسکونی را تا وصول همه مطالبات در قالب قرارداد رهنی در وثیقه خود می گیرد. ا

اما درباره پرداخت تسهیلات به سپرده گذاری در این موسسه، میزان تسهیلات، صددرصد مبلغ سرمایه گذاری است و سه ماه پس از سپرده گذاری پرداخت می شود.

موسسه مالی و اعتباری ثامن

این موسسه در مقابل ارائه تسهیلات سه ضامن می خواهد و 30 درصد مبلغ تسهیلات باید به مدت سه ماه تا دریافت وام در موسسه سپرده گذاری شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید یوسفی: 1393/11/2915:57:12،
44
26
یه بنده خدایی حسابدار یه شرکت بود میگفت شرکت ما برای اینکه بخواد از بانک وام بگیره میاد و سود و زیانشو دستکاری میکنه تا بتونه وام بگیره. ولی توی پرداخت مالیات به اداره دارایی و تنظیم و ارسال گزارشات ارزش افزوده و خرید و فروش فصلی نمیتونه سر دارایی رو کلاه بذاره. وقتی نظارت نباشه وامهای کلان به افراد حقیقی و حقوقی داده میشه که نیازمند دریافت وام نیستند. ولی وقتی میخوان یه وام ازدواج بدن هزار تا شرط و شروط میذارند.
لل: 1393/11/2916:39:01،
55
69
همه ی موسساتی که در گزارش بالا نام برده شده ٬ غیر مجاز و بدون مجوز بانک مرکزی هستن
حامی: 1393/11/2916:50:37،
42
23
کی گفته که نمیتونن سر دارایی مالیات کلاه بذارن ؟!!!
به راحتی هرچه تمام تر با داشتن دو تا دفتر کل یکی برای بانکا با گردش مالی و سود بالا و دیگری با گردش مالی و سود پایین برای دارایی و مالیات
سعید: 1393/11/2917:08:35،
64
21
دوست عزیز لل میبینی که همین موسسات بیشتر کار مردم را راه مندازن تا بانک ها و یک سری هم مثل شما فقط دوست دارن شایعه درست کنن ولی اکثر افراد اعتنایی به شایعات بانک ها ندارن
حمید: 1393/12/100:34:51،
29
18
الان سیستم دارایی وبانک آن لاین شده، بانک باید صورت های مالی وپیش فاکتورهایی را که می خواهد بر اساس آن به شخص حقیقی یا حقوقی وام بدهد را اسکن کنه و سیستمی برای واحد مالیاتی بفرسته .
اگه دارایی تایید کرد و مغایرتی ندید ، مجوز صدور گواهی تبصره 1 ماده 186و برای بانک ارسال میکنه.
حامد: 1393/11/2916:07:32،
55
81
ان الله یمحق الربا و یربی الصدقات
خداوند ربا را نابود میکند و صدقات را برکت میدهد.
نيما: 1393/11/2916:57:30،
55
31
اتفقا ٢ تاشون از بهترين ومعتبرترين موسسات مالي هستن
فرهاد: 1393/11/2917:05:13،
43
24
لل جان شما کارمند بانک دولتی هستی که زیر اب موسساتو بزنی؟؟؟ کلی از مردم از سراسر کشور از این موسسات وام گرفتن کارشون راه افتاده یا پول گذاشتن سود میگیرن زندگیشونو میچرخونن و کلی کارمند نون در میارن همم راضین
یاسر: 1393/11/2918:18:32،
34
32
پس نحوه وام از بانک مهر اقتصاد کو؟
یاسر: 1393/11/2918:19:14،
48
20
راحت ترین روش داشتن پارتی در بانک هست؟ مهم نیست بانک یا موسسه باشد
reza: 1393/11/2918:50:53،
43
22
میزان پول نداره بدهیاشو بده وامش کجا بود
نقی: 1393/11/2920:40:14،
36
51
اونایی که سنگ موسسات رو به سینه میزنن حتما سپرده دارن و سود و نزول بهشون مزه داده,روزی و میبنم پولتون و مثل پدیده میخورن شما هم باید بدویی دنبالش موهات رنگ دندونات سفید شه

سوروش: 1393/11/2921:22:09،
43
29
سياست بانك ها و موسسات يكي هستش اقاي بانكي فكر كردي بانك ها با سود بالا وام نميدن؟؟؟ باز دم موسسات مالي كرم كه سود بالا به مردم ميدن نه مثل بانك ها كه ١٠ درصد سود ميدن
ن.ر: 1393/11/3007:28:56،
39
23
آقای محترم .
سپرده گذاری در بانک یا موسسه های مالی نزول نیست
شما فقط یه چیزی به گوشتون خورده
اول برو تحقیق کن برادره من
در ضمن ظاهرا شما جزو آقازاده ها هستید که مردمو مسخره میکنید برای سپرده گذاری و سود دریافت کردن
شما شدی کبک سرتو کردی زیره برف
خبرنداری خیلی از زندگیها و خرج دوا دکترها باسود همین سپرده هاست
برو داداش یه سری به همسایه هات و ... بزن بفهمی براچی مردم مجبورن پولاشونا سپرده گذاری کنند آخرشم یه از خدا بی خبر بشه مثل پدیده
بفهم ریشه مشکل کجاست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شهنام: 1393/11/3007:46:48،
29
22
من با وام از همین موسسات خونه خریدم. پولی رو هم سپرده گذاشتم ولی بعد برداشتم. سودشون هم بالاست قبول و شیره مردم رو می دوشن.. ولی این مشکل مربوط به موسسات نمی شه. بلکه این اقتصاده مریضه که تمام موسسات و بانکا رو تبدیل به بنگاه کرده. تا وقتی هم که سود آقایون در کاره این وضع ادامه داره. انشاءالله گناه ربا هم گردن خودشون رو می گیره
مهدی 20: 1393/11/3008:07:46،
20
19
ایران جیب!!! چرا نوشتی یکی از موسسات مجوز بانک مرکزی را داره ؟/؟ درصورتی که توی سایت بانک مرکزی اسم 3 تا موسسه هست که مجوز بانک مرکزی داره.... موسسه کوثر و عسگریه
سپرده گذار: 1393/11/3011:12:22،
22
27
مرده شور موسسات مجوز دار. هزار رحمت به موسسات در شرف مجوز که به درد مردم رسیدن
هامی : 1393/11/3011:36:52،
22
26
نویسنده محترم شما بگو چه جوری وامو پس بدیم گرفتنش پیش کش

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار