کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فوب خلیج فارس چیست؟

کدخبر:۱۰۱۱۵چهارشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۸:۴۱۵۸۳۳ بازدید

آیا در ایران می‌توان نرخ بنزین را به فوب خلیج فارس رساند ...

زمزمه‌های افزایش دوباره نرخ بنزین در سال 94 نگرانی‌هایی را برای افکار عمومی ایجاد کرده است. نگرانی‌هایی که نشان از تجربه‌های تلخ گرانی کالاهای اساسی بعد از گرانی بنزین در سال‌های گذشته دارد. 

در واقع می‌توان گفت، در کشورهای توسعه نیافته با اقتصادی که از پایبست دچار اشکال است، گرانی بنزین ارتباط مستقیم با گرانی سایر کالاهای اساسی داشته باشد و حالا نیز با روی کار آمدن دولت یازدهم و اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها که بنزنی دولتی را ۷۰۰ تومانی و بنزین آزاد را ۱۰۰۰ تومانی کرد، زمزمه‌های گرانی بنزین در سال ۹۴ به گوش می‌رسد. زمزمه‌ای که جرقه آن در بهارستان نهم و در روزهای بررسی لایحه بودجه زده شده است و حالا افکار عمومی چشم انتظار تصمیمی هستند که مجلس اتخاذ خواهد کرد و سرنوشت نرخ بنزین در سال ۹۴ را تعیین خواهد کرد. 

بر اساس اخبار رسیده از مجلس قرار است، افزایش ۵ درصدی قیمت فراورده‌های نفتی برای سال ۹۴ تصویب شود که در این صورت نرخ بنزین آزاد ۵۰ تومان و بنزین سهمیه‌ای ۳۵ تومان افزایش خواهد یافت. به این ترتیب، با توجه به قیمت هر لیتر فراوده‌های نفتی، در صورتی که قیمت فراورده‌ها در سال آینده فقط پنج درصد افزایش یابد، ‌ قیمت بنزین سهمیه‌ای ۷۳۵، بنزین آزاد ۱۰۵۰ و قیمت گازوییل سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب ۱۵۷. ۵ و ۳۵۷. ۵ تومان خواهد شد. 

ماجرا هم از این قرار است که بنا بر پیشنهاد دولت و تصویب کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، درآمد دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نیز همانند سال جاری ۴۸ هزار میلیارد تومان است تعیین شد که در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، رقم ردیف درآمدی دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۳ افزایش نخواهد یافت.اما بررسی درآمدهای دولت از محل اجرای قانون هدفمندی و افزایش حامل‌های انرژی در سال جاری نشان از آن دارد که نحوه افزایش قیمت حامل‌ها به گونه‌ای بوده که رقم ۴۸ هزار میلیارد تومان محقق نشده است. بر این اساس با افزایش حدود ۳۰۰ تومانی قیمت بنزین از اوایل اردیبهشت سال جاری و همچنین افزایش قیمت سایر حامل‌های انرژی که پیش از آغاز رسمی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، در پایان نیمه اول سال حدود ۱۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از افزایش قیمت حامل‌ها بدست آمد، با ادامه این روند در نیمه دوم سال درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. 

بر اساس این گزارش، فاصله موجود بین ۳۲ هزار میلیارد تومان درآمد محقق شده تا ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه باید از محل افزایش مجدد قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری محقق شود.

به این ترتیب هر چند، چندی پیش سخنگوی دولت اعلام کرده بود که دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت حاملهای انرژی در سال جاری ندارد اما به نظر می‌رسد با توجه به کمبود بودجه و کاهش نرخ نفت خام، دولت ناگزیر به پذیرش افزایش نرخ بنزین در سال ۹۴ خواهد بود هر چندذ که هنوز چیزی مشخص نیست. 


فوب خلیج فارس چیست و چرا باید نرخ بنزین به فوب خلیج فارس برسد؟ 

در این میان هر‌گاه صحبت از گرانی بنزین مطرح می‌شود همه کار‌شناسان اقتصادی، پای قیمت فوب خلیج‌فارس را وسط می‌کشند. 

به این ترتیب است که در طی روزهای گرانی بنزین به خصوص در زمان اجرایی شدن فاز اول هدفمندی یارانه‌ها که بنزین ۱۰۰ تومانی را ۴۰۰ تومانی و بعد هم ۷۰۰ تومانی کرد، بار‌ها و بار‌ها از سوی دولت مردان سخنانی چون: دولت برای واردات بنزین هزینه می‌کند و آن وقت عده‌ای آن را ارزان‌تر مصرف می‌کنند، دولت بنزین را فلان‌قدر وارد می‌کند و ارزان‌تر به‌فروش می‌رساند و قیمت فوب خلیج‌فارس بنزین الان فلان قدر است، اما ما هر لیتر آن را فلان قدر پایین‌تر از قیمت اصلی عرضه می‌کنیم و... شنیده شده است. 

این در حالی است که رساندن نرخ بنزین به فوب خلیج فارس در حالی امکان پذیر است که نرخ ارز در کشور کنترل شود و ارزش پول ملی روز به روز پایین‌تر نیاید. 

از سوی دیگر، اگر قیمت‌گذاری‌ها، آن هم در مورد کالاهای پر‌اهمیتی مثل سوخت باید جهانی باشد، بنابراین باید میزان دستمزد و درآمد مصرف‌کنندگان نیز باید جهانی باشد. یعنی مردم باید بر اساس دلار حقوق بگیرند تا بر اساس دلار خرج کنند. 

در حال حاضر، قیمت فوب خلیج فارس برای هر گالن سوخت سه‌دلار و هر لیتر آن ۷۵ سنت است اگر نرخ دلار را در بازار ایران حدود سه‌هزارو۸۰۰ تومان در نظر گرفته شود، قیمت هر لیتر فوب بنزین خلیج‌فارس سه‌هزار تومان می‌شود که ۹۰‌درصد آن چیزی معادل دوهزارو۵۰۰ تا دوهزارو۷۰۰ تومان خواهد بود و این نوع گرانی بنزین برای اقتصاد و مردم ایران بسیار سنگین است چرا که عملا درآمد‌ها افزایش نمی‌ابند. 

گفتنی است، قیمت فوب (FOB) به زبان ساده، یک اصطلاح در بازرگانی و به معنی قیمت کالا تا لحظه تحویل روی کشتی است. بنابر قوانین بین‌المللی در شرایط فوب فروشنده وظیفه دارد تمام هزینه‌های کالا را تا محل حمل اصلی (با کشتی یا هواپیما یا راه‌آهن) متقبل شود و تمامی هزینه‌های بعد از این مرحله اعم از کرایه حمل، بیمه، تعرفه‌های وارداتی و … را خریدار متقبل می‌شود. قیمت فوب پایین‌ترین قیمت یک کالا به شمار می‌رود و تنها در خلیج‌فارس هم مطرح نیست، بلکه در اکثر خلیج‌های بین الملی دنیا که محل تجارت هستند، وجود دارد. 

به این ترتیب با شرایط اقتصادی کشور، رساندن نرخ بنزین به فوب خلیج فارس عملا ممکن نیست چرا که بار اقتصادی مضاعفی بر دوش مردم وارد می‌کند. 


افزایش نرخ بنزین از ابتدا تا امروز

در هر حال تجربه و تاریخ نشان داده که افزایش ناگهانی قیمت‌های اساسی اما از ابتدای انقلاب تا کنون و علی الخصوص با روی کار آمدن دولت سازندگی در کشورمشکلات متعددی را برای مردم ایجاد کرده است. 

سیاست تعدیل اقتصادی در دهه ۷۰ و اجرای شتاب زده هدفمند کردن یارانه‌ها در دهه ۸۰ از جمله این سیاست‌ها بوده که مهم‌ترین اثر آن افزایش نقدینگی و تورم را افزایش داده و معیشت مردم از این طریق با مشکلات جدی مواجه شده است. 

در واقع این نوع سیاست اقتصادی که تاریخچه آن در ایران به دولت هاشمی رفسنجانی گره خورده است، به طور خلاصه به رویکردهایی گفته می‌شود که مقصود آرمانی آن هضم شدن در اقتصاد جهانی است. 

هنوز از یاد‌ها نرفته است که اجرایی شدن این سیاست در اوایل دهه هفتاد با اجرای بسته سیاستی پیشنهادیشان در دولت وقت افول شدیدی در ارزش پول ملی، بحران بدهی ارزی در کشور، افزایش شتابان اختلاف طبقاتی و در مجموع شرایطی را پدید آورد که نتیجه آن در سال ۱۳۷۴، بروز تورمی نزدیک به ۵۰ درصد در اقتصاد کشور بود. 

بعد از آن اما نوبت به اجرای هدفمندی یارانه‌ها در دهه ۸۰د رسید که باز هم بار تورمی زیادی را به مردم تحمیل کرد. بار تورمی که هنوز هم در دهه ۹۰ گریبان مردم را گرفته و گرانی را می‌ه‌مان خانه‌ها کرده است. 

قانون هدفمندی یارانه‌ها به صورت رسمی از ۲۸ آذرماه ۱۳۸۹ در سراسر کشور به اجرا در آمد. این قانون در واقع بخشی از طرح تحول اقتصادی بود که در زمان دولت نهم به مجلس ارائه شده بود. 

طبق این قانون قرار بود طی ۵ سال و در قالب سه فاز قیمت حامل‌های انرژی در کشور اصلاح کند. به طور مثال قرار بود قیمت بنزین در پایان اجرای این قانون به قیمت فوب خلیج فارس برسد. 
 اجرای این قانون به عمر دولت نهم وصال نداد و‌‌ همان طور که اشاره شد این قانون در دولت دهم به اجرا در آمد. نحوی اجرای دولت دهم بار‌ها مورد انتقاد کار‌شناسان قرار گرفت اما رییس دولت دهم بدون توجه به این انتقاد‌ها به کار خود ادامه داد. بعد از مشکلاتی که به دلیل تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز برای کشور بوجود آمد، سبب شد تا دولت دهم تنها فاز اول این قانون را به اجرا دربیاورد. 

این بدان معنا بود که از ۲۸ آذرماه سال ۸۹ که اجرای این قانون در اقتصاد کشور کلید خورد تا ۱۲ مردادماه ۹۲ که مراسم تحلیف رییس دولت یازدهم در مجلس انجام گرفت، یعنی در طول ۳۲ ماه تنها فاز اول این قانون به اجرا در آمد در حالیکه‌‌ همان طور که ذکر آن رفت باید در طول ۵ سال و به صورت پلکانی ۳ فاز این قانون به صورت کامل به اجرا در بیاورد و قیمت‌های حامل‌های انرژی را اصلاح کند. 

بعد از آن در دولت یازدهم، نیز در راستای اجرایی شدن فاز دوم هفمندی یارانه‌ها بنزین دولتی لیتری ۷۰۰ تومان و بنزین آزاد نرخی ۱۰۰۰ تومان اعلام شد که البته با تدابیر دولت یازدهم بسیار کمتر از دولت قبل بر زندگی مرم و گرانی‌ها تاثیر داشت اما در هر حال هنوز هم مردم از گرانی‌های کالاهای اساسی گله دارند و بسیار هم مقصر این امر را گرانی بنزین می‌دانند. 

حالا هم خبر گرانی بنزین در آستانه سال ۹۴، هر چند ۵ درصدی، خبری نگران کننده برای مردم کشور محسوب می‌شود چرا که حمل و نقل کالا، حمل و نقل درون شهری و بسیاری از موارد دیگر که با زندگی مستقیم مردم سرکار دارد، با گرانی بنزین گران خواهد شد و این مساله در زندگی مردم و سبد خرید آن‌ها تاثیر گذار است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Majid: 1393/11/2910:27:38،
115
21
شما رو به اون خدا بس کنید. کار این دولت شده فقط گرون کردن و تورم
محمد 1: 1393/11/2910:46:52،
135
14
فوب خلیج فارس بهایی است که در صورت افزایش آن قیمت ها در ایران افزایش یافته و در صورت کاهش آن باز هم قیمت ها در ایران افزایش خواهد یافت.
ی: 1393/11/2910:53:16،
53
143
هنوز مونده قدر احمدی نژاد رو بدونی! تازه اولشه! 6 سال دیگه باید صبر کنی!
عاقل باشید لطفا: 1393/11/2911:03:52،
86
16
این تازه مرحله اول (کله اش) هدفمندی بود که اجرا شد و این قدر درد داشت
صبر داشته باشید هموطنان عزیز
هنوز دو مرحله دیگه (تنه کلفتش) مونده عزیزان
عاقل باشید لطفا: 1393/11/2911:06:17،
124
14
لطفا قیمت خودرو ها وارداتی را هم به قیمت فوب خیلج فارس برسانید

نمیشود که خودرو با طراحی موتور 30 سال پیش را با مصرف سوخت بالا به قیمت 40 میلیون به مردم فروخت
آنوقت به مردم گفت بنزین را باید به قمیت جهانی بخرید.
فوب: 1393/11/2911:50:24،
65
15
بنزین را به نرخ فوب خلیج فارس به مردم می فروشند درحالیکه کیفیتش به مراتب پایین تر از بنزین فوب خلیج فارس است و درآمد مردم ما به مراتب کمتر از مردم خلیج فارس و در حقیقت با مقایسه درآمد به هزینه دو برابر قیمت کشورهای خلیج فارس برای ما در می آید و بعد همین بنزین را در ماشینهایی می ریزیم که مصرف سوختشان دو برابر ماشینهای مردم کشورهای خلیج فارس است و آلودگی که تولید می شود طول عمر ما را نصف مردم کشورهای خلیج فارس می کند.
محمد: 1393/11/2913:16:49،
85
8
چند جاي مقاله به شدتتتتت ايراد داره
١)وقتي امسال با افزايش ٣٠٠ توماني بنزين، ١٦،٠٠٠ ميليارد تومان كسري وجود داره، با افزايش ٣٥ توماني سال اينده اين كسري جبران ميشه؟
٢)نرخ دلار ازاد الان ٣٤٠٠٠ تومانه نه ٣٨٠٠ تومان
٣)وقتي دولت واسه واردات دسته بيل دلار ٢٧٠٠ توماني اختصاص ميده،بنزين كالاي اساسي رو با ارز بقول مقاله٣٨٠٠ توماني وارد ميكنه؟
٤)بيش از دو سوم بنزين مصرفي در داخل توليد ميسه كه عملا ربطي به قيمتهاي خارجي نداره
٥)قيمت بنزين ٢٠١٥/٢/١٧ تو امريكا واسه مصرف كننده ٢.٢ به ازاي ٤ ليتر(١ گالن) و فوب خليج ٢.٠٧ هست نه ٣ دلار
٦)قیمت هر تن بنزین خلیج فارس برا خريد عمده حدود ۵۵۰ دلار است و یک تن بنزین معادل حدود ۱۳۵۱ لیتر است، پس قیمت هر لیتر بنزین عمده حدود ٤٠ سنت است
٧)بنزين ايران يايد به ٩٥٪ فوب برسه كه عملا الان بالاتره
و هرچه افزوده بشه "سود" دولت هست از مردم خودمون بجاي سود از صادرات
سوال: 1393/11/2913:27:39،
57
11
چرا همه چیز با فوب خیلج فارس مقایسه نمیشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

فوب حقوق خلیج فارس!!!!!!!!!!

فوب قیمت ماشین خلیج فارس!!!!!!!!!!!!!!!!!
فوب رفاه خلیج فارس و ..............
آرش: 1393/11/2914:51:30،
29
11
مجلس زیاد کرده.
هامی: 1393/11/3003:34:44،
26
11
در جواب محمد :
داداش اون دسته بیلا رو واسه من و تو وارد کردن که تمرین کنیم واسه این گرونی ها بهمون فشار نیاد
هامی : 1393/11/3003:37:41،
22
16
در جواب اقا مجید:
دادا کار این دولت فقط کردنه ... گرون کردن ... انرژی رو هسته ای کردن ... البته یه جا هم نمی کنن که اونم احتمالا توافق هسته ای باشه ... که البته نتیجش واسه ما با همون کردن فرقی نداره
نیما: 1393/11/2910:31:03،
97
16
ایران جیب همین چند وقت پیش خبر گذاشته بودی که قیمت بنزین در خلیج فارس شده 1100 تومن و بنزین داخل با توجه ب کیفیت پایینش تقریبا با قیمت آزاد عرضه میشه!!!!
حالا داری میگی فوب خلیج با دلار 3800 تومنی میشه 3000 تومن؟؟
اولا نرخ دلار 3800 تومنی رو از کجات در اوردی؟
بعدش هدفت چیه؟ میخوای با این حرفا مردم رو اماده کنی؟
میخوای بگی نرخ آزاد 2500 که ملت ب 1500 راضی بشن
ایرانجیب چقد پول گرفتی؟؟؟؟
ث
جیب ایران: 1393/11/2911:19:34،
33
42
هر وقت ایران جیب خبر در مورد احمدی نژاد میزاره بخش مربوط به نظرات رو غیر فعال میکنه، آخه از محبوبیت دکتر باخبر نمیخواد شلوغش کنه؟؟؟!!!
رسول: 1393/11/2910:48:18،
64
10
دلار با نرخ دولتى ٢٧٠٠تومانه هر گالن بنزين هم ١/٥٨دلار پس بنزين ميشه ١٠٦٠ تومان
جواد: 1393/11/2910:53:06،
37
19
سیاست همیشگی دولتها این بود ه که به رسانه ها عمومی دستور می دادن که افکار عمومی رو اماده کنن
حالا ایران جیب هم معلوم نیست داره از کی پول می گیره که افکار عمومی را اماده کنه
ولی هر بچه ای می دونه که این معادله ای که شما می گید یک طرفش ناگفتست
اگر بنزین 1دلار هست حقوق و دست مزد چند دلار هست ؟ نمی شه با ریال محاسبه حقوق کرد و با دلار محاسبه بنزین
نظر نیما درسته چقدر پول گرفتی؟؟؟؟
مهرداد: 1393/11/2911:04:56،
42
13
ایرانجیب نرخ نفت 110 دلاری راداده مثل اینکه از قیمتها خبر نداره الان بنزین 1000 تومانی هم قیمت فوب خلیج فارسه
در ضمن اون بنزین کجا و بنزین ما کجا
احسان: 1393/11/2911:05:30،
47
12
واقعا شرم اور است محاسبات اینچنینی تصور شما مدیران سایت از تفکربازدیدکنندگان چیست و هدف شما اصلا از این محاسبات ساختگی چیه ؟
دلار 3800
بنزین 2700
تدبیر بی امید: 1393/11/2911:14:40،
33
14
خدایا مردیم از بی تدبیری با تدبیران.... اینهم شود کشور داری
ج: 1393/11/2911:15:48،
32
13
مگه قيمت دستمزدها رو براساس ميزان دستمزد كشورهاي خليج فارس ميدن؟ اشكال نداره اگر دستمزدها رو اونجوري ميدن همچيز رو طبق قيمت كشورهاي حوزه خليج فارس بدن
هامی: 1393/11/3003:29:13،
23
17
داداش شما یاد بگیر اینا هیچ وقت نمیدن اونی که میده ... اره
صادق: 1393/11/2911:18:24،
50
7
لطفاً توجه فرمایید :
1- قیمت رسمی دلار 3800 تومان نیست بلکه ارز مرجع 2763 می باشد !!
2- کیفیت بنزین فروخته شده در کشورما بسیار پایین تر از محصولات بازرا های جهانی است ( بنزین معمولی در بهترین حالت داری اکتان 88 تا 90 و سوپر حداکثر 92 است)
3- قیمت بنزین در امریکا (با حداقل عدد اکتان 95%) در حال حاضر 2.2 دلار برای هر گالن (3.87 لیتر برای هر گالن) است که در نتیجه حداکثر قیمت هر لیتر بنزین 1570 خواهد شد که مالیات، هزینه های حمل و سود جایگاه های توزیع در آن لحاظ می باشد. بطور معمول قیمت بنزین در منطقه خلیج فارس در حدود 15% کمتر از قیمت امریکا که این رقم به حدود 1335 تومان رسیده و طبق قانون کشور ملاک 95% fob میباشد که به 1268تومان کاهش می یابد
5- حداقل دستمزد یک کارگر در امریکا 14 دلار برای هر ساعت است که طبق قانون کار ایران ماهی 3440 دلار یعنی 6 میلیون 700 هزار تومان میشود!!!!!
ایرانی: 1393/11/2911:20:29،
34
11
شما که صحبت از فوب خلیج فارس می کنید, بد نیست اشاره ای هم داشته باشید به قیمت بنزین در داخل عربستان.
مسلم هست که کشوری مثل عربستان بنزینش رو مفت به بقیه کشور ها نمی فروشه. اما باید دید که قیمت فروش بنزین به مردم خودش رو هم بر اساس همون قیمت جهانی تعیین می کنه یا نه, که جواب خیره !
حالا که صحبت قیمت هست, بد نیست نگاهی هم به قیمت برق در عربستان, امارات, بحرین و ... بیندازید.
محمد: 1393/11/2912:00:19،
25
11
فکر کنم یک نوع جلبرگ خارداره
شرمنده: 1393/11/2912:34:05،
28
17
مسئولین با مردم قمار یک سویه میکنند که همیشه برنده دولت است .اگر میخواهند کار کنند باید همه جانبه بشود مثلا"اگر میخواهند قیمت سوخت جهانی بشود و دولت صاحب درآمد زیاد بشود باید به فکر مردم هم باشد که این پول را از کجا درآورند. پس روی دستمزدها هم باید کار بشود و دستمزدها به ارقام جهانی برسد در غیر اینصورت فساد ایجاد خواهد کرد که اول از همه دامن دولت را خواهد گرفت.
هامی: 1393/11/3003:27:33،
23
13
داداش ما از وقتی یادمونه نمیخواستیم بشه ولی کردن ... اون بدجوری ... از یه راه ناجور ...
Z: 1393/11/2912:39:50،
38
10
وقتی نان سنگک 1500 تومنی می خوریم باید هم بنزین 3000 تومنی بزنیم!!!!
خلایق هر چه لایق!!!
شهروند ایرانی : 1393/11/2913:14:19،
36
8
دوستان عزیز تا وقتی که تو کشور ی عده به خاطر سود خودشون و آقازاده ها دست از سر واردات جنس های مسخره و بی کیفیت برندارن بنزین بشه لیتری 5000 تومن باز هم وضع همینه.
مرد حسابی کشورو دست گرفتی که کار کنی.
نه ما قالپاق و سیم گاز رو هم از خارج بخریم بیاریم. اونوقت دم از حقوق هسته ای میزنی. اگه راست میگی 10 کارخونه بزن که حداقل 80%نیازمون به لوازم یدکی تامین بشه.
من: 1393/11/2914:38:19،
24
8
دوست گرامی واردات قالپاق و سیم گاز بخاطر این انجام میشه که قیمت تمام شده واردات اونها پایینتر از قیمت تولیدشون در داخل ایران هست.
تولید, به خصوص تولید صنعتی در ایران گران تمام می شود که از دلایل اون میشه به گرونتر بودن مواد اولیه به نسبت بازار بین المللی, بالا بودن عوارض و مالیات واحد های صنعتی و ... اشاره کرد.
amin: 1393/11/2918:41:11،
18
8
اخه داداش این چه حرفیه شما میزنی؟؟ واردات قالپاق و سیم گاز به این دلیل که قیمت تمام شده اون کمتر از تولید داخل میشه؟؟ شما یه کالایی رو نام ببرید که هزینه خرید ان از خارج کشور (بدون احتساب گمرک) گران تر از تولید داخل شود؟؟؟ اینجوری باشه همه چی باید وارد کنند که
هامی : 1393/11/3003:25:52،
25
12
امین جان شما نگران نباش به اونجا که همه چی رو واردات کنیم میرسیم هیچ به اونجا که بخوایم واردات کنیم ولی کسی نباشه بهمون وارد کنه هم میرسیم اره دادا ... این طوری هاس
کیومرث: 1393/11/2914:35:12،
24
10
اگر هرسیستم پاک ومنزه ای هم بیاد شرایط ایده ال نخواهدشد
با توجه به اینکه الان
مسابقه چاپلوسی و تملق گوئی و کاسه داغ تراز آش شدن باب شده و عده ای قصد پیشی گرفتن در سرسپردگی از انقلاب عزیزمان رو دارند
و اغلب منسب ها هم به دست همینگونه افراد میافته
خب نتیجه حاصله بهتر از این نمیشه
ایرانی: 1393/11/2915:10:09،
29
6
ایراجیب عزیز لطفا غرض ورزی و مغلطه نکن!
مورد اول: دلار در مراجع رسمی 2700 تومان می باشد و نه 3800 تومان!
اصلا دولت در هیچکدام از محاسباتش نمی تواند دلار را به صورت نرخ آزاد بازار در محاسباتش بگنجاند!
مورد دوم اینکه نرخ فوب خلیج فارس برای هر بشکه بنزین سوپر 60 تا 62 دلار می باشد و هر بشکه 159 لیتر گنجایش دارد.
با توجه به موارد بالا هر لیتر بنزین سوپر در حدود 1030 تومان می باشد.
طبق تصویب مجلس ایران قیمت بنزین باید حداکثر به 95% قیمت فوب خلیج فارس برسد در صورتی که در ایران دولت به قیمت 1100 تومان بنزین سوپر را به فروش می رساند و عملا گرانفروشی می کند. دولت حتی با قیمت 1000 تومانی بنزین معمولی گرانفروشی می کند.
مورد آخر اینکه اگر هزینه های ایرانی ها به صورت جهانی و به دلار محاسبه می شود، باید در آمد ایرانیان نیز به دلار و جهانی محاسبه گردد(حداقل حقوق کارگری 10 دلار برای هر ساعت کار)
هامی: 1393/11/3003:22:47،
20
12
داداش ساعتی ده دلار ... اونم حداقل ... یعنی من ساعتی 34 تومن اونم حداقل پول میگیرم خودم خبر نداشتم ... اقا شما شماریه آژانس هواپیمایی واسه انتالیا نداری من عید میخوام برم مسابقه دنس خردادیان شرکت کنم اخه یه جاهایی الان عروسی شد با این حرفت
حمید: 1393/11/2920:38:45،
25
16
با توجه به کمبود بودجه و کاهش نرخ نفت خام، دولت ناگزیر به پذیرش افزایش نرخ بنزین در سال ۹۴ خواهد بود هر چندذ که هنوز چیزی مشخص نیست.
خیلی رو دارین به خدا.
دولت ناگزیر به پذیرش افزایش نرخ بنزین در سال 94 خواهد بود یا مردم بدبخت و بیچاره ما. انگار پول بنزین منو دولت میده. واقعا پررویید.
آقا محمد : 1393/11/3001:43:06،
15
10
خداوکیلی بنزین رو توی بطری یک و نیم لیتری کردم و گذاشتمش توی آفتاب بخدا رنگش رفت...رنگش از قرمز شد سفید خخخخ..!!!! یعنی شاخ در آوردم!!! شما هم امتحان کنین ضرر نداره
هامی: 1393/11/3003:18:25،
23
15
محض اطلاع نویسنده میگم که اینقدر زحمت کشیده ... فوب خلیج فارس چیز خاصی نیست ... فقط دست اویزیه واسه بالا بردن قیمت نقت شما خودتو اذیت نکن دادا ... اره این فرمیه
امین: 1393/11/3015:48:53،
26
9
داداش دمت گرم عجب اکتشافی کردی بنزین سوپرم رنگش سفیده ازین به بعد خودمون بنزین سوپر درست میکنیم ایول

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما