کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

كلاه گشاد تركيه بر سر نساجی ايران

کدخبر:۱۰۱۰۸چهارشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۷:۴۶۳۸۰۷ بازدید

اجراي توافقنامه تجارت ترجيحي بين ايران و تركيه از روز پنج‌شنبه 11دي مطابق با اول ژانويه 2015، اعتراضات و انتقادات شديدي را ازسوي توليدكنندگان كشور ...

اجراي توافقنامه تجارت ترجيحي بين ايران و تركيه از روز پنج‌شنبه 11دي مطابق با اول ژانويه 2015، اعتراضات و انتقادات شديدي را ازسوي توليدكنندگان كشور برانگيخت. اين توافقنامه 140رديف تعرفه كالايي از كالاهاي صادراتي ايران شامل اقلام كشاورزي، شيلاتي و موادغذايي غيراساسي و 125فقره از كالاهاي صادراتي تركيه شامل توليدات صنعتي را تحت‌پوشش تخفيف تعرفه‌هاي گمركي (عموما بين 20 تا 50درصد) نسبت به كشورهاي ديگر قرار داده است.

گفته مي‌شود ضعف‌هاي كارشناسي اين توافقنامه معلول اقدامات سال‌هاي گذشته بوده و اصرار دولت به اجراي آن به‌علت كسب درآمدهاي ريالي بيشتر حاصل از مبادله نفت با كالاهاي مصرفي وارداتي است. يكي از بحث‌هايي كه بر اين توافقنامه سر گرفته، در زمينه اقتصاد رقابتي و رقابت جهاني و كاهش حمايت از صنايع داخلي و به اصطلاح رقابتي‌سازي توليدات داخلي است. در واقعي‌سازي و رقابتي‌سازي اقتصاد هيچ‌گونه جاي شك و ترديدي وجود ندارد، اما در جهت حركت به‌سوي رقابتي‌شدن اقتصاد (كه دربر ‌گيرنده دولت و صنايع بزرگ و شبه‌دولتي هم بايد باشد و مختص و محدود به صنايع كوچك و متوسط بخش خصوصي نبايد باشد) هميشه الزامات رقابت اقتصادي عادلانه (Fair Competitiveness) و شاخص‌هاي كليدي رقابت‌پذيري كسب‌وكار نيز مدنظر قرار مي‌گيرند. در اقتصاد دولتي نفتي رانتي، قبل از پيچيدن هرگونه نسخه آرماني براي افزايش توان رقابت بخش مولد خصوصي (آن هم فقط با تسهيل واردات)، بايد ديد كه فضا و سازوكارهاي كلان و خرد اقتصاد چگونه عمل كرده و مي‌كنند و حوزه اختيارات و آزادي عمل و هزينه‌ها بين توليد و واردات چگونه رقم مي‌خورد و اينكه آيا اصولا اقتصاد كشور در جهت حمايت از توليد است يا واردات؟


  قدرت رقابت‌پذيري صنايع كشور

پس از اجراي سياست تثبيت نرخ ارز از سال1378 (به يمن رشد درآمدهاي نفتي)، هم‌اكنون در شرايطي كه دستمزد نيروي كار 17برابر و شاخص هزينه توليدكننده 10برابر افزايش يافته، بهاي كالاي وارداتي (باتوجه به افزايش نرخ تبديل ارز و تورم توليد جهاني)، پنج برابر بالا رفته است، بنابراين درحالي كه باتوجه به سياست‌گذاري‌هاي اقتصادي ضدتوليد و مدافع و مشوق واردات، توليدات داخلي به‌ويژه صنايع اشتغالزا ازقبيل نساجي و پوشاك قدرت رقابتي خود را از دست داده‌اند، به‌طور كلي موضوع رقابت با كالاي وارداتي غيرممكن و منتفي است. همچنين اوضاع كلي اقتصادي ضدتوليد و واردات گسترده دهه80 منجر به تضعيف صنايع كوچك و متوسط كشور شده است، لذا چگونه انتظار مي‌رود بخش صنعت كه طي ساليان گذشته بيشترين مشكلات (و مهم‌تر از همه واردات با ارز ارزان‌قيمت سوبسيددار) را تحمل كرده و از هر گونه حمايت محروم بوده، بتواند در همين بستر و سازوكار از بازارهاي ملي دفاع كند. توجه به اين نكته كليدي در رقابت اقتصادي بسيار مهم است كه در مقايسه با زمان شروع رشد درآمدهاي نفتي در سال1378، هم‌اكنون به واردات كالا به ايران بين 43 تا 58درصد ارزش آن يارانه ارزي (باتوجه به فاصله بين نرخ تبديل ارز مبادله‌يي تا آزاد) تعلق مي‌گيرد.

متاسفانه رويكردهاي اخير نيز تاحدي حاكي از اين است كه هنوز بعضي از دولتمردان درك واقعي و درستي از وضعيت توليد در كشور نداشته و از آنچه در كف بازار بر سر توليدكننده مي‌آيد، تاحدي بي‌خبرند و شايد خواسته يا ناخواسته درصددند تا كار نافرجام دولتمردان پيشين در نابودي صنايع بخش خصوصي را به فرجام برسانند. شرايط و هزينه‌هاي كسب‌وكار، فضاي فعاليت و رقابت براي توليدكنندگان داخلي را به‌شدت دشوار و غيررقابتي كرده كه بعضي از آنها به شرح ذيل هستند:

 1) افزايش و انتقال بار مالياتي بر دوش صنعتگران 2) تنزل شديد توان رقابت‌پذيري باتوجه به كاهش بهاي حقيقي نرخ ارز 3) افزايش مستمر هزينه‌هاي نيروي كار بدون رشد بهره‌وري متناسب 4) افزايش هزينه‌هاي تامين مالي و سرمايه در گردش 5) افزايش هزينه‌هاي انرژي و لجستيك (بدون اختصاص يارانه صنعت) 6) دشواري انجام كسب‌وكار

در دو دهه اخير توليدكنندگان ترك دسترسي جامع و كاملي به سرمايه‌گذاري و مشاركت مستقيم خارجي و انواع و اقسام روابط فني- تجاري توسعه‌دهنده صنعت و صادرات با كشورهاي صاحب بازار نهايي و فناوري توليد اروپايي- امريكايي داشته‌اند، اما توليدكنندگان ايراني ضمن عدم هرگونه ارتباط و بهره‌گيري از مزاياي فوق‌الذكر حتي در زمينه تامين ماشين‌آلات، قطعات و مواد اوليه نيز با دشواري‌هاي بسياري روبه‌رو بوده و هستند.


 رقابت‌پذيري صنايع نساجي

در شرايطي كه صنايع نساجي و پوشاك تركيه با عقد قراردادهاي تجارت آزاد با بازارهاي هدف صادراتي اروپايي و امريكا توانستند توان صنعتي و صادراتي خود را به‌شدت ارتقا داده و زمينه سرمايه‌گذاري‌هاي مستقيم و مشترك خارجي را فراهم آورند، صنايع نساجي و پوشاك ايران اندك بازارهاي در دسترس را به‌علت عدم وجود سازوكارهاي پشتيبان صادرات و توليد و تحريم‌هايي كه بيش از سه دهه ريشه دارند، از دست دادند. فقط در سال2012 ميلادي در حدود 400ميليون دلار سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در صنايع نساجي و پوشاك تركيه صورت گرفته است.

طي دو دهه گذشته بيش از 50ميليارد دلار در صنايع نساجي و پوشاك تركيه سرمايه‌گذاري شده كه واردات منسوجات و پوشاك ايران در مجموع دهه80 با آن معادل است. كل سرمايه‌گذاري دو دهه اخير در صنايع نساجي و پوشاك ايران كمتر از سرمايه‌گذاري دو سال 2012 و 2013 ميلادي تركيه است. درحالي كه تركيه صنايع قدرتمند و صادراتي خود را بنيان مي‌گذاشت، دولتمردان ايراني با اجراي سياست‌هاي حامي واردات و سوداگري و ضدتوليد، با درآمدهاي نفتي كشور را به بارانداز كالاهاي بنجل چيني و ترك تبديل كردند. تركيه با حمايت مستمر و موثر از صنايع نساجي و پوشاك خود توانست، صادرات منسوجات و پوشاك خود را به مرز 28ميليارد دلار در سال2013 ميلادي برساند. طبق چشم‌انداز صدمين سال جمهوريت در تركيه (سال 2023 ميلادي)، هدف‌گذاري براي صادرات 20ميليارد دلار نساجي و 50ميليارد دلار پوشاك است.

در حال حاضر، تركيه با برنامه‌ريزي دقيق و حساب شده درصدد نابودي صنايع نساجي و پوشاك و تسخير بازارهاي منسوجات و پوشاك كشور است. در اين راستا ترك‌ها از چند ماه پيش همراه با تصويب قرارداد توافقنامه ترجيحي با ايران، اقدامات ذيل را نيز آغاز كرده‌اند:

 1) تاسيس ده‌ها فروشگاه خرده‌فروشي پوشاك توسط برندهاي قوي ترك چند ماه پيش از زمان اجراي توافقنامه (با يارانه مالي و حمايت مستقيم دولت) با فروش پوشاك با قيمت‌هاي پايين زير عرف بازار كه نشان مي‌دهد قبل از اجراي توافقنامه، هماهنگي‌هاي لازم صورت گرفته بوده است.

 2) پرداخت هزينه اقامت طرف‌هاي ايراني براي بازديد از نمايشگاه‌هاي پوشاك در كشور تركيه

 3) حضور در نمايشگاه بين‌المللي تهران با تبليغات وسيع (كه توسط دولت تركيه حمايت مالي مكفي شده است).

تاثيرات نامطلوب و درازمدت واردات رسمي به‌مراتب بيش از واردات قاچاق است. واردات رسمي برخلاف قاچاق كه پراكنده، بي‌هدف و مقطعي است، برنامه‌ريزي شده، هدفمند و متمركز صورت مي‌پذيرد. با واردات رسمي مزاياي كاهش هزينه‌ها (با توليد مازاد بر برنامه و بدون هزينه‌هاي سربار و جنبي) و امكان فروش با بهاي ارزان فراهم مي‌شود و در همين حال به‌علت فشار به صنايع داخلي و كاهش توليد، توليد داخلي دچار زيان‌دهي و افزايش قيمت ‌مي‌شود. برخلاف قاچاق كه توليدكنندگان و سوداگران خرد با هدف كسب منافع كوتاه‌مدت وارد عمل مي‌شوند، در تجارت رسمي توليدكنندگان و برندهاي قدرتمند با برنامه‌ريزي تجاري علمي و سرمايه‌گذاري بلندمدت براي فتح بازارهاي هدف وارد ميدان شده و در اين راه از حمايت تشكل‌هاي صنعتي و اقتصادي و دولت‌ها بهره‌مند مي‌شوند.

مادامي كه توليدكنندگان تركيه از قاچاق با هزينه‌هاي پايين (بدون ممانعت دولت و سازمان‌هاي ذي‌ربط در ايران) سود مي‌برند، عقد توافقنامه تجاري با دولت تركيه، برخلاف ادعاهاي مسوولان، در جهت افزايش صادرات تركيه و نفوذ بيشتر به بازار ايران (با بهره‌گيري از مزايا و مزيت‌هاي هر دو شكل صادرات رسمي و غيررسمي) و به‌صورت مضاعف و مكمل به سود اين كشور خواهد بود.

طنز تلخ قضيه اين است كه به‌جاي اينكه دولت به وظايف حاكميتي خود در مقابله با قاچاق پوشاك عمل كند يا پيگير آن از قواي ديگر باشد، خود نيز بخشي از فرآيند شده است. تنها اقدامي كه دولت‌ها در ربع قرن گذشته در ارتباط با صنعت پوشاك انجام داده‌اند، عقد توافقنامه تجاري اخير با تركيه جهت تسهيل واردات كالاي ترك بوده است. بخش عمده قاچاق پوشاك كشور در تهران توزيع شده و قاچاقچيان چنان آزادانه و بي‌دغدغه فعاليت دارند كه هرگونه عزم و اراده دولت براي مبارزه با قاچاق به‌سخره گرفته شده است. گزارش مي‌شود قاچاق از تركيه چنان به سرعت و با هزينه پايين و بدون ريسك انجام مي‌شود كه مسبوق به سابقه در هيچ دولت و كشوري نيست.

در اين ميان سازمان‌ها و دواير دولتي ذي‌ربط از زير بار مقابله با قاچاق شانه خالي كرده و حاضر به پذيرش مسووليت آن نيستند. بسي جاي تاسف و تاثر دارد كه به‌جاي مبارزه و برخورد مثبت و تدافعي با اين پديده شوم كه استقلال اقتصادي و توان صنعتي و كارآفريني را هدف گرفته، بعضي دولتمردان رويكرد انفعالي درپيش گرفته و با تسهيل واردات مي‌خواهند قاچاق را تضعيف كنند.

 تجربه نشان داده كه رقابت و در بعضي موارد همگرايي بين واردات رسمي و قاچاق، رشد مضاعف واردات را به‌دنبال دارد. باتوجه به انفعال دولت در برابر قاچاق و جديت آن براي افزايش واردات رسمي، به‌نظر مي‌رسد مهم‌ترين عامل انجام اين اقدامات، كسب درآمدهاي ريالي هر چه بيشتر‌ با واردات كالاهاي مصرفي (در قبال صادرات نفت و گاز) جهت اداره امور كشور در كوتاه‌مدت است، بي‌آنكه به تبعات سوء آن در ميان‌مدت و بلندمدت كمترين توجهي مبذول شود. لازم به ذكر است كه در دنيا منسوجات و پوشاك از حمايت‌هاي تعرفه‌يي بالاتري برخوردار هستند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدی: 1393/11/2908:43:34،
55
19
خوب شمام قیمت تها تون بیاریت پایین بابا یه لیر ترکیه 1200تومن ایران راحت میشه رقابت کرد فقت مشکل این تولید کنندگان داخل سیرایی ندارن
مهدی: 1393/11/2909:35:51،
51
12
اینا ک مهم نیس اصل حجاب خانوماس ک هر 5 متری ی گشت ارشاد دارهع چرخ می زنه ....
خوشخط : 1393/11/2908:51:56،
34
17
وای به حال ملتی که نتواند غذا وپوشاک خود را تولید کند.
دینا: 1393/11/2908:53:06،
70
15
چرا بیخودی خودتونو به آب و آتش میزنید.....اینقدر بونجل های ایرانی را به ناف ملت بدبخت بستین کافی نبود.....لباس خارجی گرون شده تولید کننده ها هم تا تونستن جنسهای نامرغوب را به قیمت خیلی بالا بستن به مردم زیر دندونشون مزه کرده....نه بسه ...اگه مرد هستین حالا با لباس های ترک رقابت کنین...صنایع نساجی ما هم شده مثل صنعت خودرو سازی چیزی وارد نشه نیاد تو ایران تا ما آشغال هامونو راحت بندازیم به مردم بدبخت....ایران جیب اینقدر دور از انصاف و واقعیت حرف نزن
موسی: 1393/11/2910:28:15،
21
11
تعرفه واردات پوشاک ترکیه 160 درصده که میگن 40 درصد کم شده و اولش بود 200 - آخه اگه ایران بخواد بره تو سازمان تجارت جهانی که نمیتونن ازین غلطا بکنن
دلواپس: 1393/11/2908:54:52،
38
15
دست قاچاقچيان دست اندركار كه كوتاه نميشه ، فقط يك كم كه كمتر سود كنن شروع به عربده كشي و متهم كردن اين و اون ميكنن
همونا كه از توافق با دنيا ضرر ميكنن الان هم شروع به فضله پراكني كردن
توماس: 1393/11/2909:10:21،
52
15
خبر رو خوندم در واقع ترکا کار خلافی انجام ندادن و تنها کاری که کردن و می کنند از صنایع خودشون حمایت می کنن باید از مسولان ما بپرسین که چه کار می کنن و چه حمایت هایی از صنایع خودمون می کنن . ترکیه سر ما کلاه نذاشته بلکه ما هر چی می کشیم از مسئولان نالایق هست والا شما هم برو تو ترکیه نمایشگاه بزار و یا اونا رو دعوت کن بیان تو نمایشگاههای ما و هر کاری که تو عرف تجارت معمول هست رو بکن
علی: 1393/11/2909:49:50،
27
13
تا حالا که برادرای دلال از چین و ماچین وارد میکردن و میکنن کسی صداش در نیومده حالا که به طور رسمی دولت میخواد وارد کنه صداشون درآمده ؟!
قبلا کجا بودید؟ مگه تا حالا واردات بی رویه از چین و ترکیه و ... صنایع نساجی رو ویران نکرده است ؟
ضرب المثل میگه: نه قم خوبه نه ...
محمد: 1393/11/2909:58:20،
21
16
دهه 60 و 70 ترکا میومدن ایران کارخانجات ما را میدیدن میخواستن گریه کنن...
ولی اونا رفتن از ایران یادگرفتن ولی سرمایه گذاران و دولت ما بجای حمایت و توسعه بیشتر صنایع نساجی، درجا زد و حمایت لازم را انجام نداد و واردات بی رویه هم که تیر خلاصی بود بر جان این صنعت تاریخی ایران !
واقعاً جای تأسف است که صنعتی که هزاران سال در ایران ریشه دارد را رها کرده اند و حمایت نمی شود ولی از خودرو سازها که کالسکه به مردم تحویل میدن میلیاردها دلار حمایت میشود و باز هم هیچ نوع آوری و پیشرفتی مشاهد نمی شود !!!!
هامی : 1393/11/3003:52:17،
29
11
داداش جوش نزن قضیه فوتبال و والیبال ایران میره جام جهانی فوتبالش 1 گل میزنه کل پرسنل سازمان ورزش سهمیه واردات خودرو میگیرن بعد والیبال جز ده تیم برتر میشه کسی نمیاد استقبالشون ... شما تو همین کشوری باید این چیزا برات طبیعی باشه دیگه تازه این سادش بود ...
مهدی: 1393/11/2910:04:23،
45
13
اشکال از ترکیه و آمریکا و اعراب نیست . ریشه ی همه ی مشکلات ما درون کشوره ، دشمنان اصلی ما بیرون از مرزها نیستن .
متفکر: 1393/11/2910:05:47،
27
15
زیاد راه دور نروید، خودتونو اذیت نکنید !
فقط سال 1300 را با 1400 یک مقایسه کنید ببینید چی بودیم و چی خواهیم شد ؟
کجا بودیم و الان کجا هستیم و تا چند سال دیگه کجا خواهیم بود؟
اون موقع در دنیا کجا بودیم و الان کجا هستیم ؟!!!!!!
صوفی: 1393/11/2910:30:03،
20
8
گفت آن یار کزو گشت سر دار بلند
جرمش این بود که اسرار هویدا میکرد ...
قدیمی: 1393/11/2910:36:23،
33
13
ترکیه رو آتا تورک ساخت ایران را رضا شاه و ... ولی ترکیه الان کجاست ایران کجا ...
عبرت بگیرید ای صاحبان اندیشه ...
leader: 1393/11/2911:41:47،
24
9
خدا خیرتون بده پس همه بدبختیای ما زیر سر ترکیه بود؟! بریم دم درشون
لال: 1393/11/2912:08:29،
20
11
جالبه جنس آشغال تولید میکنن تو بازاز به قیمت و مارک ترکیه میفروشن کیفیتم که در حد 3 بار مصرف توقع دارن دولت حمایت کنه
m@jid: 1393/11/2912:21:40،
15
13
متاسفانه در کشور ما در این ۳۵ ساله مسئولین برای جذب ارز خارجی از نفت کشور و برای جذب ریال داخلی برای تامین مخارج داخلی خود در همه زمینه های سود آور مانند صنایع و ساخت و ساز و....وارد شده اند اگه بصورت کلی نگاه کنیم میتوان گفت که حکومت و یا دولت های ایران حکم یک (دلال بزرگ )را دارند و به اقتصاد کشور کمکی نکرده اند و مقصر اصلی در تمام زمینه ها هستند و از خود هیچگونه صلاحیتی نشان نداده اند
pepan : 1393/11/2915:00:47،
24
9
واسه ما اصلا مهم نیست صنعت نساجی نابود میشه یا نه..مصرف کننده جنس خوب می خواد با کیفیت مناسب.جایی که تولید داخل یه قرون ارزش نداره و قیمتش بالاست پس معنایی نداره من برم سراغ جنس داخلی..
ترکیه یک برند شناخته شده در جهانه.. تمام
sasan: 1393/11/2918:15:02،
16
10
اگه نساجی هم مثل خودرو 1باج درست حسابی به دولت میداد الان چنان حمایتی ازش میشد که ده جور شورای رفاقت و ... واسه حمایت ازش درست شده بود و تعرفه وارداتش هم هر روز به بهانه حمایت از صنایع داخلی افزوده میشد
sam: 1393/11/2921:53:23،
30
15
با سلام

بهتر است عقب افتادگی خودمان در نساجی را به گردن ترکیه نیاندازیم.هر مشکلی که وجود دارد از خودمان است و تا زمانی که شایسته سالاری،تعامل با دنیا ، استفاده از علوم مدرن وجود نداشته باشد وضع تا ابد همین منوال است و روز به روز هم بدتر می شود.نمی توان از مدیرانی بی سواد،بی ریشه و بی اخلاق و احیانا فاسد توقع معجزه داشت.نمی توان با دروغ و ریا وتظاهر و اختلاس پیشرفت کرد و بالاتر از همه اینکه نمی توان تا ابد خودفریبی کرد!
هامی: 1393/11/3003:46:52،
30
16
خیلی ببخشیدا اگه صنعت نساجی ما عقب افتادس چرا من شلوار پارچه ایرانی مارک خارجی رو میخرم 200 تومن اون وقت شلوار پارچه ترک رو میخرم 65 اگه عقب موندس چرا شلوار لی ترک سر 6 ماه تو پام جر میخوره ولی پارچه ریون پرهن فلان خانم 4 سال دووم میاره بعد خسته میشه میندازه سطل اشغال ...
در ضمن من چاقم نیستم زود شلوار پاره کنم ...
سنگ هیچکی رو هم به سینه نمیزنم
حالا بیاید منفی بدین
حسين: 1393/11/3000:15:47،
24
21
ولي در مورد پارچه چادر مشكي واردات خيلي هم خوبه، چرا چون وارداتش بصورت انحصاري در اختيار يكي از حضرات ميباشد و اصلا نبايد در داخل توليد بشه
هامی: 1393/11/3003:41:38،
27
12
بابا هرچی گشاده مال ما ایرانی های بد بخته ... بابا چه قدر گفتم گرون نکنیییین ... انقدر کردن که گشاد شد حالا ترکیه هم اومده میخواد گرون کنه D:

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار