کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افزايش قيمت بليت هواپيما به كيفيت ختم نشد

کدخبر:۱۰۰۸۳سه شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۷:۴۳۱۵۳۷ بازدید

قيمت در شرايط انحصار يا كمبود نه تنها نتيجه‌اي مثل كيفيت ندارد بلكه باعث نتيجه عكس و تنزل كيفيت مي‌شود. دستگاه‌هاي ناظر اعم از دولتي و ...

قيمت در شرايط انحصار يا كمبود نه تنها نتيجه‌اي مثل كيفيت ندارد بلكه باعث نتيجه عكس و تنزل كيفيت مي‌شود. دستگاه‌هاي ناظر اعم از دولتي و مردمي، حقوقي و نظارتي بايد بر موضوع نظارت بر قيمت‌گذاري نظارت داشته باشند . قيمت بليت هواپيما سال گذشته در پروازهاي داخلي 70 درصد افزايش داشته است، اين در شرايطي است كه طبق قانون برنامه پنجم توسعه در راستاي متنوع‌‌سازي نرخ بليت هواپيما و ايجاد فضاي رقابتي بين ايرلاين‌ها براي ارتقاي سطح كيفيت خدمات و ايمني پروازها، آزادسازي نرخ بليت هواپيما صورت گرفت، اما ايرلاين‌ها تاكنون به بهانه اجراي قانون آزادسازي نرخ‌ها بدون كوچك‌ترين تغيير در كيفيت خدمات و ايمني پرواز به افزايش قيمت‌ها پرداخته‌اند كه اين امر باعث نگراني مردم و تضرر مالي مسافران شده است.

طبق ماده 161 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران، دولت مكلف است از ابتداي سال سوم برنامه يعني سال 92 براي آزادسازي نرخ خدمات حمل‌و‌نقل هوايي در مسيرهاي داخلي اقدام كند. با گذشت نزديك به دو سال از تصويب اين قانون فعاليت‌هاي مختلفي در اين جهت شكل گرفته و دست‌اندركاران صنعت هوايي جلسات مختلفي در راستاي اجراي اين طرح برگزار كرده‌اند، در صورتي كه هنوز اين قانون به صورت كامل اجرا نشده است.


  لغو انحصارات هوايي در جهت ارتقاي رقابت‌پذيري

ماده 161 پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران درباره حمل‌و‌نقل عنوان كرده كه دولت مكلف است تا پايان سال اول برنامه نسبت به متنوع‌سازي نرخ خدمات حمل‌و‌نقل هوايي در بخش بار و مسافر اقدام كند و سپس از ابتداي سال سوم برنامه ضمن آزادسازي كامل نرخ حمل‌و‌نقل هوايي، قيمت خدمات فرودگاهي، شبكه پروازي، لغو تخفيفات تكليفي و هرگونه معافيت در زمينه بهره‌برداري از خدمات ناوبري هوايي، فرودگاهي، نشست و برخاست، خدمات پروازي، واگذاري اماكن و ساير موارد مرتبط را واقعي ‌كند كه اين مورد تكليف دولت براي انجام ماده 161 بند ب است. ‌بند (الف) اين ماده قانوني مرتبط با برقراري پرواز و جابه‌جايي كالا و مسافر براي فرودگاه‌هاي بين‌المللي و بند (ج) آن درباره ساماندهي امور حمل‌و‌نقل هوايي و ارتقاي رقابت‌پذيري با رويكرد لغو انحصارات مربوط به حمل‌و‌نقل هوايي، شركت‌هاي هواپيمايي و هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران، همين‌طور تسهيل قوانين مربوط به تاسيس هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران و از اين قبيل است.


  آزاد‌سازي نرخ بليت يا دور زدن قانون؟

در حالي كه طرح متنوع‌سازي نرخ بليت هواپيما از ابتداي تابستان امسال با هدف آماده شدن بازار براي كليد زدن آزادسازي نرخ‌ها شروع شد اما اقدامات جديد سازمان هواپيمايي تنها در حوزه برخورد با متخلفان خلاصه شده و طرح جديدي در دستور كار قرار ندارد.

به گزارش ايسنا، پس از آغاز اجراي طرح متنوع‌سازي، رييس سازمان هواپيمايي كشوري رسما اعلام كرد اين طرح شش ماه به طول خواهد انجاميد و پس از آن با در نظر گرفتن شرايط دقيق بازار آزادسازي بليت هواپيما عملي مي‌شود.

اما پس از اين اظهارات و به دنبال مشخص شدن محدوديت‌هاي بازار هواپيماهاي داخلي در ايران سازمان هواپيمايي رسما اعلام كرد تا زماني كه شرايط بازار فراهم نشود نمي‌توان نسبت به آزادسازي نرخ‌ها اقدام خاصي صورت داد. فراهم نبودن زيرساخت‌هاي لازم براي اجراي طرح آزادسازي و نبود يك تناسب حداقلي بين ظرفيت‌هاي عرضه و تقاضاي موجود باعث شده كه تا زمان فراهم آمدن شرايط لازم و اضافه شدن هواپيماهاي جديد به ناوگان عملا طرح آزادسازي به بايگاني سپرده شود.

با وجود اين اما طرح متنوع‌سازي بليت هواپيما نيز كه براساس آن شركت‌ها مي‌توانستند 30 درصد بالاتر يا پايين‌تر از نرخ مصوب قبلي بليت‌هاي هواپيماي خود را بفروشند نيز تاكنون با ابهام‌هاي مختلفي همراه شده كه يكي از اصلي‌ترين آنها گرانفروشي يا دور زدن قانون از سوي برخي شركت‌ها است.

 
افزايش قيمت دليل افزايش كيفيت نيست

ايرج نديمي عضو كميسيون اقتصادي مجلس درباره واكاوي افزايش نرخ بليت هواپيما و آثار آن به تعادل گفت: در ارتباط با موضوع قيمت و آثار آن بر خدمت بايد به اين موضوع اشاره كرد كه: قيمت به خودي خود دليل افزايش كيفيت نيست، مگر اينكه دستگاه ناظر يا رقابت باعث چنين كشش و خروجي و نتيجه‌يي شود.

وي ادامه داد: قيمت در شرايط انحصار يا كمبود نه تنها نتيجه‌يي مثل كيفيت ندارد بلكه باعث نتيجه عكس و تنزل كيفيت مي‌شود. دستگاه‌هاي ناظر اعم از دولتي و مردمي، حقوقي و نظارتي بايد بر موضوع نظارت بر قيمت‌گذاري نظارت داشته باشند.

وي افزود: موضوع حمايت از حقوق مصرف‌كنندگان در دنيا تعريف شده است و جايگاه مشخصي دارد و مصرف‌كننده در جايگاهي قرار دارد كه مي‌تواند درخواست احقاق حق خود را داشته باشد.

در اين ميان از تعزيرات، سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان اين انتظار مي‌رود كه در مساله نرخ، كار خودشان را به نحو احسن انجام دهند. وي اظهار داشت: عامل بعدي، رقابت است اگر شركت‌هاي هوايي بدانند كه با كاهش كيفيت مسافران خود را از دست داده و به دنبال آن سود خود را ازدست مي‌دهند در جهت افزايش بي‌برنامه نرخ پيش نمي‌روند و تازماني كه انحصار در اين زمينه وجود داشته باشد شرايط به همين منوال خواهد بود. وي افزود: درباره نرخ‌ها اگر قيمت را به هر عنواني افزايش دهيد، تفاوت ارزي و ريالي، مضايق و تنگناهاي وارد شده و چنين دلايلي به كيفيت ختم نمي‌شود بلكه به نگهداشت ختم مي‌شود. كه ريشه در ضعف مديريت دارد.

وي گفت: حالت نگهداشت، موقعيتي است كه در آن به نگهداري و حفظ وضعيت و تثبيت آن دست مي‌زنيم و اين حالتي كه در آن قرار داريم همين حالت است و ما سعي داشته‌ايم سطح خدمات و كيفيت را حفظ كنيم واين فكر كه صرفا با افزايش قيمت به افزايش خدمات و كيفيت بيشتري برسيم خطاست. وي ادامه داد: اين نگرش كه اگر قيمت بالا برود خدمات و كيفيت هم افزايش پيدا مي‌كند خطاست و تا زماني كه براي جلوگيري‌ از زيان‌دهي خود افزايش نرخ را بدون افزايش خدمات داشته باشيم راه به جايي نخواهيم برد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بابک: 1393/11/2808:54:52،
57
10
افزایش قیمت نان به کیفیت آن ختم شد؟
افزایش کیفیت بهانه است همه هم اینو میدونن
محمد: 1393/11/2821:06:49،
18
15
آره همیشه شب قبل از گرون کردن یه کالا صدا سیما راه میوفته تو خیابون و مطابق معمول گرفتن گزارش های گزینشی و از قبل برنامه ریزی شده،همه ی مصاحبه شونده ها هم میگن اگه کیفیت بالا بره اشکال نداره گرون بشه!!
ناراحت نباشید دوستان این روزا هم میگذره روسیاهیش میمونه برا مسوولان،خدا بزرگه
حسین: 1393/11/2809:04:41،
24
8
افزایش قیمت خودرو به بهتر شدن کیفیت منجر شد ؟؟؟؟
افزایش در همه چی تو ایران =آخرش رو مردم توانش رو میدن
بابای رامین: 1393/11/2810:10:40،
17
8
شما بگو تو مملکت اول به به بهانه افزایش کیفیت قیمتها رو بالا میبرن .بعدش هم شتر دیدی ندیدی .بی خیال کیفیت
امیر: 1393/11/2810:15:23،
25
8
در کشور های دیگه هر روز صبح با هواپیما سر کار میروند مثال در امریکا که برخی از کارمندان هر روز صبح از یک ایالت به ایالت دیگری میروند اونوقت شما راضی هستی مردم به خودشون سختی بدن و 20 ساعت تو اتوبوس بشینن چون کشور در زمینه هوایی ضعیف هستش به بار با اتوبوس از تهران برو زاهدان و برگرد بهت میگم
امین: 1393/11/2811:10:56،
11
8
از همون اول هم معلوم بود. وقتی عرضه به اندازه کافی نباشه همین می شه. حالا چرا عرضه زیاد نمی شه هرچند که این صنعت ممکنه با قیمت بالای بلیط سود آور باشه؟ چون انحصار هست. حالا شما می خوای بری مجوز ایرلاین بگیری چقدر موانع برسر راه شما هست؟ چند تا شرکت موجود با بهره گیری از منابع ملی رقیب شما خواهند بود؟
احسان: 1393/11/2812:08:32،
19
8
دوستان عذر ميخوام! قصد بي احترامي ندارم ولي مگه قراره هر خبري که منتشر ميشه(در هر زمينه ايي!!!!!) بعضي ها نظر بدن، اقايه منو تو ما، شما همه جا بايد کامنت بگذاري و بيشترين منفي رو بخوري!!!!!!!!!!
علی: 1393/11/2812:22:49،
14
7
درایرلاینی که نه هواپیمایش عوض می شود ونه قانون وپرسنلش چگونه توقع دارید کیفیت بالا برود . امارات وقطر دنیای ایرلاینها رابا هواپیماهای جدید وپیشرفته بهترین سازندکان وپرسنلی که برای خدمت به مسافرین آموزش دیده اند راگرفته اند ومابا سابقه ای طولانی فقط ضررهای که بابت ندانم کاری ها می دهیم راباگران کردن جبران می کنیم و قول می دهیم که کیفیت بالا برود وکیفیت در این شرکتها مانند پارچه نامرغوبی است که باهربار ششتن کوتاه می شود وبه قولی آب می رود
علی : 1393/11/2813:07:02،
15
8
تو کشور ما چیزی به نام کیفیت نداریم فقط بلدیم پول بگیریم
تو کشور ترکیه برین هواپیما هاشون رو ببینید ببینید چه کیفیت و خدماتی ارایه می دن اما ایران از این چیزها خبری نیست
جواد: 1393/11/2817:33:13،
29
15
سالم برسيم مقصد كيفيت نخواستيم!
وحيد ر: 1393/11/2821:08:40،
22
17
از اولش هم مثل روز روشن بود
مسافر: 1393/11/2908:39:50،
27
15
من مسافر همیشگی تهران بوشهرم. از سال 91 تا الان بلیط هواپیما بیش از دوبرابر شده اونموقع 83500 بود الان شده 178000 و چارتر 204000 تومن. کیفیت که بیشتر نشده هیچ همیشه تاخیر هم دارن و هواپیماهای داغون. تازه شانس اوردم به خاطر نیروگاه هواپیماهای بوشهر از سایر شهرها تقریبا بهتره
ولی همینام داغونه من خودم کلی عکس از خرابی های توی هواپیماها دارم که واقعا کار از گریه گذشته بدان میخندم...
ضد فلانی: 1393/11/3011:16:21،
20
19
هی فلانی منفیا رو تحویل بگیر

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما